PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : FLAŞ: Maraş Sanığı Ökkeş Şendiller Türkülerin Sesi Radyosu'nda

AW
28.12.2007, 18:50
Hasan Harmancı tarafından hazırlanıp Özgür Radyo ve Türkülerin Sesi Radyosu tarafından ortak yayınlanan Yaşam Trafiği isimli programda Maraş Katliamı konusu işlenirken, şuan Maraş Katliamı sanığı Ökkeş Şendiller telefonla yayına bağlandı. Şuan halen konuşma sürüyor.

AW
28.12.2007, 18:54
Maraş Katliamı davasının önemli sanıklarından eski MHP'li ve eski BBP milletvekili Ökkeş Şendiller şuanda Hasan Harmancı'yı Maraş Katliamı'na "taraflı" davranmakla suçluyor. Öğretmenleri öldürenlerin Devrimci Savaş örgütü olduğunu iddia ediyor. Olayları da solcuların çıkardığını savunuyor. Ecevit'in dosyasından çıkan belgeyi kabul etmiyor. Hasan Harmancı farklı kaynaklardan, farklı belgelerin olduğunu söyledi. Ökkeş Şendiller ise kaynakları kabul etmiyor. Alevi-Sunni meselesinin kaşınmamasını istedi Şendiller. Öldürülenlerin 28'inin sağcı olduğunu iddia etti. "Tamam solcular daha fazla öldürüldü ama olayları MİT çıkardı." demekte.

Gelecek hafta Cuma günü Özgür Radyo'da buluşmayı kararlaştırıyorlar şuanda.

**Yorum**
28.12.2007, 19:21
Yetişemedik sanırım paylaşım için saol Ceyhun

AW
28.12.2007, 19:26
Şuan Şendiller olayları bu kez Ermeni Garbis Altunyan'ın çıkardığını iddia etti. Hasan Harmancı elindeki belgelerde böyle bir ismin geçmediğini söyleyince, 1980 darbesinden sonra solcuların yargılandığını söyledi Maraş'la ilgili.

Şuan Maraş Katliamı sürecini anlatıyor Şendiller. Ondan aktarıyorum:
Şendiller: 19 Aralık'ta başladı olaylar.
Harmancı: Bomba atıldı sinemaya.
Şendiller: O bombayı atan yakalandı. Sonradan benim adımı çıkardı Aydınlık Gazetesi. Ben işkenceli sorgular gördüm. İçişleri Bakanı "Olayları sol örgüt başlattı" dedi. CHP onu görevden aldı. Ben kurban seçildim. En vahşi işkenceleri gördüm. Arkasından bana "Türkeş size talimat vermiş. Siz bu olayı başlatmışsınız" dediler. "Ben Türkeş'i tanımam" dedim. "Eğer Türkeş talimat verdiyse, yüzleşelim" dedim. Arkasından Devrimci Savaş Örgütü'nün...
Harmancı: Ben böyle bir örgüt hatırlamıyorum.
Şendiller: Efendim ben kaynak getireceğim.
Harmancı: Hatırlamamdan ziyade, hiçbir kaynakta yok böyle bir örgüt ismi.
Şendiler: Efendim var... Belgeleri getireceğim.
Harmancı: Peki sizi dinliyoruz.
Şendiller: Sinemaya bomba atıldı. Arkasından 2 öğretmen katledildi. Bunlar Alevi değil. Sunni solcular. Bunları öldüren Devrimci Savaş örgütü. Sol içi çatışma. Maraş'ı provoke ettiler. Dersim İsyanı'nın (Dersim deyimini kullandı) başladığı günle Menemen İsyanı'nın başladığı günler aynı. Dikkat edin. Öğretmenlerin cenazesi geldi. Cenazeler kalkamadı. O gün akşam öğretmenlerin cenazesi kaldırıldıktan sonra, valilikte toplantı yapıldı. Orada "Bu cenazelerin kalkması olaylara sebep olur." dediler. Ankara kabul etmedi. Aynı günlerde iki kişi öldürüldü. Aynı gün valilik ve müftü toplandı. Yarın sokağa çıkma yasağı ilan edelim dediler.
Harmancı: Peki Alevilerin evine çarpı işareti kondu mu?
Şendiller: Alevilerin evine çarpı işaretini Devrimci Savaş örgütü koydu. Solcular katliam yapacaktı. MHP'lilerin evine ise farklı işaret koydular. Katliamı onlar yapacaktı.
Harmancı: Peki neden hep Aleviler ve solcular öldürüldü.
Şendiller: Karşılıklı çatışma oldu efendim. İki taraftan da öldürülenler oldu. Çıldırmış bir topluluk var. Toplumsal olaylar çığ gibidir. Sivas'ta da aynı şeyler yaşandı. Mahkeme kararlarını söylüyorum. Tek taraflı söylemiyorum. Bu katliamlar yaşandı.
Harmancı: Hasan Aydın isimli polis memuru aksini iddia ediyor. Siz bombayı solcular attı diyorsunuz.
Şendiller: Ben mahkeme kaydından bahsediyorum. Devrimci Savaş örgütü attı bombayı diyor. Hasan Aydın'ın söylediğini ben de biliyorum.
Harmancı: Hangi mahkeme kararları bunlar?
Şendiller: 1991'deki infaz yasasıyla çıktı bunların hepsi. Devam ediyorum. O gün sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş olsaydı, bunların hiçbiri olmayacaktı. Kasıtlı konmadı bu yasak. Belediye'den birileri anons yaptırdı. "Üç arkadaşımız komünistler tarafından şehit edilmiştir. Cenazeye bütün vatandaşlarımız davetlidir." Bütün sağ partileri davet ediyorlar. Ama bunu kim yaptırdı, kim anons yaptırdı belli değil. Anonsu yapanın kim olduğu bulunamadı. Esas provokasyon bu. Hastanenin önünde tam bir katliam yaşandı. Bu ateşi açan da yine Nokta Dergisi kapak yapmıştı. Orada da anlatılıyor. Faşistlere karşı yaptık diye anlatılıyor. Oradan ayrılan vatandaş tam bir çılgına döndü. Güvenlik görevlileri de müdahil olmadı onlar da etkili olmuştur.
Harmancı: Ülkü ocakları, kontrgerilla, MHP adları geçiyor mahkemede.
Şendiller: Ülkü Ocakları falan yoktu Maraş'ta. Kapatıldı Ülkü Ocakları. Olaylardan hapse tıkıldı hepsi. Daha açılmamıştı olaylar olduğunda. Müracatı yeni yapılmıştı. O arkadaşlarımız da hesap verdiler. Yargılandılar. Ben önce Allah'a hesap veririm, vicdanıma.
Harmancı: Zaten vicdana bırakılmış durumda bu olay.
Şendiler: Efendim oturalım konuşalım. Arkasında kim varsa ortaya koyalım. Benim kitabım çıkıyor. Amerikan Başkonsolusu dahil. Dolayısıyla yeni Maraş'ların, yeni Sivas'ların olmaması için ben konuşmaktan korkmuyorum. O internet sitelerinin hepsini dolaşıyorum. Hepsini inceledim. Profesörleri de inceledim. O bahsettiğiniz imam beraat etti. Camide "Vay efendim şu Alevi falan" dediği zaman olay çıkar. İnsanların günahını almamak lazım. Camide böyle şeyler olmaz.
Harmancı: Vatandaş anlatıyor. "Türk müsün, gavur musun" diye sordular diyor.
Şendiller: Efendim olmamış demiyorum. Camide olmamıştır. Her kesimden yanlış insanlar olabilir.
Harmancı: Yani camiler bombalandı falan demedi mi müftü?
Şendiller: Hayır efendim. O yalan. Devletin müftüsü der mi. Ancak orada görevli bir hoca, rahmetli oldu, milleti yatıştırmak için konuşmuş. Valilik görevlendirmiş. Biliyorum ben o olayı. Beraat etti o hoca.
Harmancı: Raporlarda geçiyor.
Şendiller: Efendim ben inceledim o raporu. Hasan Fehmi Güneş hazırlattı o raporu. Tanırım ben o hocayı. Öyle bir adam değil.
Harmancı: İmam Mustafa Yıldız'dan bahsediyorum.
Şendiller: Efendim Mustafa Yıldız, yargılandı, beraat etti. Orada camide binlerce insan var. "Alevi öldürmek hacca gitmek" dese camide onu öldürürler. Camide öyle birşey söyletmezler.
Harmancı: Nasıl söyletmezler? Yüzlerce insan öldü.
Şendiller: Hoca onu söylediğinde olay olmamıştı. Cuma namazından bahsediliyor. Öyle bişey söylese cemaat onu taşa tutar.
Harmancı: Olmuyor öyle birşey. Sivas'da Cuma namazından çıkıp yapılmadı mı?
Şendiller: Efendim mahkeme kararını getireceğim. Cuma günü o işleri yapan Devrimci Savaş örgütü. Ben belgeleri getireceğim. Afaki olarak söylemiyorum.
Harmancı: Gazetelerin ne söylediği vs de önemli. Ve hepsini gündeme aldım. Hepsi aynı şeyleri söylüyor.
Şendiller: Profesör de yazdı bunu. İmamı aradım. Mahkemede yargılanmış ve beraat etmiş. Ve bir tek Allah'ın kulu çıkıp camide böyle şeyler dedi dememiş. Uydurma şeyler bunlar. Esas aramamız gereken sebep ve sonuç başka olmalıdır. Bunların hepsini yaşadık beraber. Hepsini tanırım. Mahkemede beraberdik hepsiyle.
Harmancı: Sizinle ilgili özellikle bölümler yazılmış. Internet sitelerinde de var.
Şendiller: Ben yüzlerce medya kuruluşunu cezalandırdım. Internet siteleriyle ilgili düzgün yasa yok. Onlarla ilgili birşey yapamıyorum. Fransa'dan adamların temsilcisi geldi benden özür dilediler. Mahkeme kararına bakmamız lazımdı dediler. Arabada dinliyordum sizi. Bağlandım. Teşekkür ederim. Televizyonlara da bağlanmak istedim. Kaçtı onlar.
Harmancı: Peki neden devlet Maraş dosyası açılmıyor?
Şendiller: Efendim 78'lilere çağrı yaptım. Gelin beraber tartışalım diye. Geçen gazeteye de çıkmış. "Sizi katliamcı olarak görüyoruz. Sizi muhattap almamız mümkün değil." diye yazmışlar. Size de, 78'liler Vakfı'na da çağrım oturup tartışalım. Tek taraflı değil.
Harmancı: Elbette tek taraflı değil.
Şendiller: Efendim benim sitemim şu. Tıpkı Sivas neyse Maraş, Çorum aynı manada. Özellikle Maraş'ta, başkalarını suçlamak açısından demiyorum, Ermeni Garbis Altunyan'ın orada bulunması. Maraş'ın Kurtuluş Savaşı'ndaki durumu. Alevi-Sunni meselesi diyorlar. Yok böyle birşey. Bizim orada Alevi-Sunni meselesi yok.
Harmancı: Peki Aleviler neden göç etti. %80'i göç etmiş Alevilerin.
Şendiller: Olay kullanılmıştır. Suistimal edilmiştir. Olayın Alevi-Sunni diye bir tarafı yok. Ortaya çıkmıyor bir türlü. "O sünnetsiz cesetler kim?" dedik. Bulmadılar onları. Suriye'den, ABD'den gelenler var. İsviçre'den gelenler var. Biz barış görevlisi gibi geldik. Sivas'ta, Maraş'ta bunları yaptık. Bunları anlatıyor. Türkiye'nin her karışında ajanlar cirit atıyor. Burada insanlarımızla ilgili bugün yaşananları hep beraber görüyoruz. Bu doğru mu değil. PKK'nın Amerika'da yoktur diyebilir miyiz?
Harmancı: Bu dünyada kimin arkasında Amerika yoktur?
Şendiller: Evet vardır. Enerji hatlarının arkasında Amerika. Bakın tavır değiştirdi. Şimdi PKK'ya karşı tavır aldı. Apocular'ın davasını getireceğim sana. 7 kişi öldürmüş Maraş'ta. Hepsi solcu. Niye? Efendim "sen bizimle beraber değilsin" falan diye. Dolayısıyla benim söylemek istediğim bu. Olay Alevi-Sunni diye denilmiştir. Olayların arkasındakiler çıkmadı. Başbakan görevini yapmadı. Sıkıyönetim Altunyan'ın olayını biliyordu. Bi general vardı. O general bize anlattı. Ama mahkemeler devam etti. Bunların hiçbiri gelmedi. 80'den sonra gündeme geldi.
Harmancı: Sıkıyönetim mahkemeleri kanıtları görmezden gelmiş.
Şendiller: İhtilali yaparken kanı durduracağız diye geldiler.
Harmancı: 28 Aralık'ta bir manşet var "Demirel'i başbakan olma umudu sevindirdi". Siz Ecevit'i suçluyorsunuz.
Şendiller: Ben mahkemeye ulaştırmadı diye suçluyorum Ecevit'i. Bu hale gelmekte görev almış herkesin sorumluluğu var.
Harmancı: Katılıyorum.
Şendiller: Biz mağdur insanlarız. Dünyanın en ağır işkencelerini gördüm. Bana hiçbir şey sorulmadı.
Harmancı: 5-6 gün süren katliam var. Güvenlik güçlerinin yeterince önlem alınmamış. Polis ve asker elinden adam alınıp öldürülebiliyor.
Şendiller: Polis zaten ilk günden yoktu ortada. Hedef olmuştu. Sokağa çıkamadı polis. Jandarma getirdi polisi. Sıkıyönetim mahkemelerinde de söyledik. Türkiye Devleti günlerce müdahale edememiştir Maraş'a. Bunları aramamız lazım. Ben suçlansam ne olacak? O sisteme geçmiş arada. Benim sıkıntım şu. Bundan sonra bu işlerin olmaması.
Harmancı: Umarım.
Şendiller: Hasan Bey ben telefonumu bırakmak istiyorum. Katılmak istiyorum. Bana ulaşabilirsiniz her zaman. Yeter ki bi katkımız olsun.
Harmancı: Peki efendim. Arkadaşlarımız alacak telefonları.

AW
28.12.2007, 19:34
Biraz maç anlatımı gibi olmuş ama canlı aktarım yaptım :) Ses kaydı yapmadığımız için, buradaki metinden faydalanacağım, olayı haberleştirirken.

t_ozgur
28.12.2007, 21:24
Ben birazını dinledim sonra kafam karıstı o anda TSR ekibi olarak toplantıdaydık ben dinlerken boyna Devrimci Savaş örgütünden bahsediyordu. Ama haftaya kesin dinleyecem.