PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Medyada Neler Oluyor? Aydınlar Nerede?

**Yorum**
22.01.2008, 18:59
Gün geçmiyor ki benim gibi bir acemiye medyadan bana malzeme çıkmasın. Her gün yeni bir şey görüyor, yeni bir şey okuyoruz. Gazetelerimiz ne hale geldi şaşırmamak mümkün değil. Usta kalemlerimiz, aydın dediğimiz o büyük gazetecilerimiz neler yapıyor. Şimdilerde bir moda var çok güldürüyor beni. Nedir bu moda? Yazımın içerisinde yer verip açıklayacağım. Aydın dediğimiz ve yazılarını okuyup bilgi ve birikimine güvendiğimiz, o büyük ustalarımıza bir haller oldu şimdilerde.

Ülkemizde yüzlerce işlenmeyi bekleyen sorun var ki anlatmakla bitiremeyiz. Ülke bir tartışmalar ve kavgalar ülkesi halini aldı. Eskiden sağ ve sol çatışır, tartışır ve/veya kavga ederdi. Mecliste kavgalar gürültüler olurdu onları izlerdik. Şimdilerde ise bu kurallar tamamen değişti. Bu tartışmaların ve kavgaların yerini bir başka sevda aldı. Bu tartışma hem güldürücü hem de düşündürücü aslında. Hadi lafı uzatmada sadet e gel diyorsunuz biliyorum. Ülkemin aydınları bu kadar vurdumduymazken bana da fazladan iki satır yazı yazmak düşer diye düşünüyorum. Evet, biz yazımızın temel esasına sadık kalalım ve özüne dönelim isterseniz.

Başta da dediğim gibi ülkemin usta kalemlerine bir haller oldu son günlerde. Sorunları saymakla bitiremeyeceğimiz, hatta yazdıkça yazılabilecek sıcak gelişmelerin çok fazla olduğu bu dönemde ustalarımız bıraktılar gündemi başladılar sert mi sert atışmaya. Birbirleri ile girdikleri sözlü düellonun sonunun nereye varacağını bilmeden bizlerde izlemekteyiz. Elbet bir gün bu vurdumduymazlıktan vazgeçecek ve yapmaları gerekeni yapmaya başlayacaklardır.

Yazıların seviyeleri o kadar düştü ki onları takip eden okurlara da işkence eder bir hal aldı demek yanlış olmaz. Büyük kalemlerden birisi diğer bir kalemi ele aldı, hemen ardından ona cevap gecikmedi diğer kalemden. Bu iki değerli ustanın atışmaları henüz sonuçlanmamışken devreye başka büyük ustalarımızdan birisi girdi. Bize de, örnek almak istediğimiz ve/veya merakla gündemin ucundan ne zaman tutacaklar diye beklediğimiz büyük ustaların söz düellosunu izlemek kaldı.

Bu büyük kalemlerin birbirleri için kullandıkları kelimeleri ben burada yazmak istemiyorum. Çünkü gazetelerimizden yeterince okurların gözlerine sokulmakta bu düşük ayar kelimeler. ++-İnsanın inanası gelmiyor, acaba nedir bu ustalarımızın derdi demeden edemiyorum kendi kendime. Koltuk desen, koltuk zaten onların, köşe desen, e köşede onların, baskı sayısı desen, olmaz, bunu söylemeye gerek bile yok. Zaten her biri Türkiye’nin en büyük gazetelerinin büyük kalemlerinden oluşmaktadır. E peki nedir bu ustalarımızın tartışma sebepleri? Nedir onları bu kadar gündemden uzak tutan? Merak ediyor insan değimli? Açıkçası ben bir okuyucu olarak merak ediyorum sebeplerini.

Güncel olarak onların aralıksız üzerinde durması gereken bir sürü olay varken. Onlar bu işi yapmayacaksa kim yapacak? Ben yapacak değilim herhalde. Siz değerli ustalarımızdan beklediğimiz çok şey var bizi görmezden gelmeyin. Kulaklarınızı bize tıkamayın, duyun bizi. Ülke bağırıyor aydınlar nerde diye görmezden gelmek değil sizin işiniz. Sizin işinizi ben öğretecekte değilim ama endişelerimi mazur görün ustalar. Kaleme almanızı bekleyen ve sizin engin görüşlerinize ihtiyacı olan bir sürü güncel konu var. En başta aydın bakışınıza hasret kalan bir millet var. Bağırıyorlar size duyun. Bırakın bu kalemşorluğu artık ve gündeme dönün. Ülkenin değerli ustaları size sesleniyorum.

22.01.2008

ALİ DENİZ

hemavaz
22.01.2008, 19:17
kaleme aldığın güzel konular için seni yürekten tebrik ederim. anlatımın kırk yıllık gazetecileri aratmıyor doğrusu.

bu aydınlarımızın bir çoğu korkaklaşmaya pısırıklaşıp iyiden iyiye duyarsızlaşmaya başladı. belki kapitalist düzen içinde kendilerine bir çark elde etmek istiyorlardır, belki de uğur mumcu gibi hain bir pusuya düşmekten korkuyorlardır..halbuki ölümden ötesi var mı bu dünyada?

sibele
22.01.2008, 23:37
Gün geçmiyor ki benim gibi bir acemiye medyadan bana malzeme çıkmasın. Her gün yeni bir şey görüyor, yeni bir şey okuyoruz. Gazetelerimiz ne hale geldi şaşırmamak mümkün değil. Usta kalemlerimiz, aydın dediğimiz o büyük gazetecilerimiz neler yapıyor. Şimdilerde bir moda var çok güldürüyor beni. Nedir bu moda? Yazımın içerisinde yer verip açıklayacağım. Aydın dediğimiz ve yazılarını okuyup bilgi ve birikimine güvendiğimiz, o büyük ustalarımıza bir haller oldu şimdilerde.

Ülkemizde yüzlerce işlenmeyi bekleyen sorun var ki anlatmakla bitiremeyiz. Ülke bir tartışmalar ve kavgalar ülkesi halini aldı. Eskiden sağ ve sol çatışır, tartışır ve/veya kavga ederdi. Mecliste kavgalar gürültüler olurdu onları izlerdik. Şimdilerde ise bu kurallar tamamen değişti. Bu tartışmaların ve kavgaların yerini bir başka sevda aldı. Bu tartışma hem güldürücü hem de düşündürücü aslında. Hadi lafı uzatmada sadet e gel diyorsunuz biliyorum. Ülkemin aydınları bu kadar vurdumduymazken bana da fazladan iki satır yazı yazmak düşer diye düşünüyorum. Evet, biz yazımızın temel esasına sadık kalalım ve özüne dönelim isterseniz.

Başta da dediğim gibi ülkemin usta kalemlerine bir haller oldu son günlerde. Sorunları saymakla bitiremeyeceğimiz, hatta yazdıkça yazılabilecek sıcak gelişmelerin çok fazla olduğu bu dönemde ustalarımız bıraktılar gündemi başladılar sert mi sert atışmaya. Birbirleri ile girdikleri sözlü düellonun sonunun nereye varacağını bilmeden bizlerde izlemekteyiz. Elbet bir gün bu vurdumduymazlıktan vazgeçecek ve yapmaları gerekeni yapmaya başlayacaklardır.

Yazıların seviyeleri o kadar düştü ki onları takip eden okurlara da işkence eder bir hal aldı demek yanlış olmaz. Büyük kalemlerden birisi diğer bir kalemi ele aldı, hemen ardından ona cevap gecikmedi diğer kalemden. Bu iki değerli ustanın atışmaları henüz sonuçlanmamışken devreye başka büyük ustalarımızdan birisi girdi. Bize de, örnek almak istediğimiz ve/veya merakla gündemin ucundan ne zaman tutacaklar diye beklediğimiz büyük ustaların söz düellosunu izlemek kaldı.

Bu büyük kalemlerin birbirleri için kullandıkları kelimeleri ben burada yazmak istemiyorum. Çünkü gazetelerimizden yeterince okurların gözlerine sokulmakta bu düşük ayar kelimeler. ++-İnsanın inanası gelmiyor, acaba nedir bu ustalarımızın derdi demeden edemiyorum kendi kendime. Koltuk desen, koltuk zaten onların, köşe desen, e köşede onların, baskı sayısı desen, olmaz, bunu söylemeye gerek bile yok. Zaten her biri Türkiye’nin en büyük gazetelerinin büyük kalemlerinden oluşmaktadır. E peki nedir bu ustalarımızın tartışma sebepleri? Nedir onları bu kadar gündemden uzak tutan? Merak ediyor insan değimli? Açıkçası ben bir okuyucu olarak merak ediyorum sebeplerini.

Güncel olarak onların aralıksız üzerinde durması gereken bir sürü olay varken. Onlar bu işi yapmayacaksa kim yapacak? Ben yapacak değilim herhalde. Siz değerli ustalarımızdan beklediğimiz çok şey var bizi görmezden gelmeyin. Kulaklarınızı bize tıkamayın, duyun bizi. Ülke bağırıyor aydınlar nerde diye görmezden gelmek değil sizin işiniz. Sizin işinizi ben öğretecekte değilim ama endişelerimi mazur görün ustalar. Kaleme almanızı bekleyen ve sizin engin görüşlerinize ihtiyacı olan bir sürü güncel konu var. En başta aydın bakışınıza hasret kalan bir millet var. Bağırıyorlar size duyun. Bırakın bu kalemşorluğu artık ve gündeme dönün. Ülkenin değerli ustaları size sesleniyorum.

22.01.2008

ALİ DENİZ

Sevgili Alideniz öncelikle böyle bir konuya değindiğin ve güzel makalen için teşekür ederim.Emeğine yüreğine sağlık.Makaleni çok beğenmekle beraber senin isteğin üzerine gözüme çarpan bir kaç hatayı söylemek istiyorum.
Diğer imla hatalarını sevgili Ceyhuna bırakıyorum.:D

"Şimdilerde bir moda var çok güldürüyor beni. Nedir bu moda? Yazımın içerisinde yer verip açıklayacağım. Aydın dediğimiz ve yazılarını okuyup bilgi ve birikimine güvendiğimiz, o büyük ustalarımıza bir haller oldu şimdilerde."

Bu cümle yüklem yanlış yerde kullanılmış dolayısı ile "beni" den sonra nokta kullanmak doğru olmamış. Sanırım buna devrik cümle diyorlar. Aynı şey "şimdilerde" ile bitirdiğin cümlen içinde geçerli. Bir de bu şekilde yazalım bakalım nasıl olacak?
"Şimdiler de beni çok güldüren bir moda var. Nedir bu moda? Yazımın içerisinde yer vereceğim. Aydın dediğimiz, bilgi ve birikimlerine güvenip yazılarını okuduğumuz o büyük ustalara şimdilerde bir haller oldu."

"Bu tartışma hem güldürücü hem de düşündürücü aslında."
bu cümlede de aynı hata var. Bunuda bakalım nasıl düzeltebiliriz?
"Aslında bu tartışma hem güldürücü hem de düşündürücü"

"Başta da dediğim gibi ülkemin usta kalemlerine bir haller oldu son günlerde. Sorunları saymakla bitiremeyeceğimiz, hatta yazdıkça yazılabilecek sıcak gelişmelerin çok fazla olduğu bu dönemde ustalarımız bıraktılar gündemi başladılar sert mi sert atışmaya."
Bu cümleyide biraz düzeltelim.
"Başta da dediğim gibi son günlerde ülkemin usta kalemlerine bir haller oldu. Sorunları saymakla bitiremeyeceğimiz, hatta yazdıkça yazılabilecek sıcak gelişmelerin çok fazla olduğu bu dönemde, ustalarımız gündemi bırakıp sert mi sert atışmaya başladılar."

"Büyük kalemlerden birisi diğer bir kalemi ele aldı, hemen ardından ona cevap gecikmedi diğer kalemden. Bu iki değerli ustanın atışmaları henüz sonuçlanmamışken devreye başka büyük ustalarımızdan birisi girdi. Bize de, örnek almak istediğimiz ve/veya merakla gündemin ucundan ne zaman tutacaklar diye beklediğimiz büyük ustaların söz düellosunu izlemek kaldı."

Burada da yaklaşık aynı hatalar.Bir de "ve/veya" bağlaçlarını bir kaç yerde aynı şekilde kullanmışsınız.Bence bu son derece gereksiz. Bir tanesini kullanmanız yeterli.
"Büyük kalemlerden bir diğerini ele aldı. Hemen ardından diğer kalemden ona cevap gecikmedi. Bu iki değerli ustanın atışmaları henüz sonuçlanmamışken devreye başka büyük ustalarımızdan biri girdi. Bize de örnek almak istediğimiz ve merakla gündemin ucundan ne zaman tutacaklar diye beklediğimiz büyük ustaların söz düellosunu izlemek kaldı."

"Ülkenin değerli ustaları size sesleniyorum!!":ok:

Neyse çok uzatmayım diğer bölümlerde de yaklaşık aynı hatalar var. Affınıza sığınarak burada bir kaç hatayı belirttim.Aman ha sonra bana sen kendi yazılarına bak falan demeyin.Ben imladan çok anlamam. Alideniz`in isteği üzerine gözüme çarpan bir kaç hatayı belirttim.umarım becerebilmişimdir.:D
Sevgili Alideniz; makale işinde bayağı kararlı görüyorum seni, çok da iyisin. Başarılar.. .Sevgiler...:)

**Yorum**
23.01.2008, 00:35
Sevgili Alideniz; makale işinde bayağı kararlı görüyorum seni, çok da iyisin. Başarılar.. .Sevgiler...

Evet kararlıyım kendimi geliştirmeye çalışıyorum siz değerli dostlarında yardımları ile:) Yorumun ve eleştirilerin için teşekkür ederim.

taja_naz
23.01.2008, 02:43
Emegine kalemine saglık Ali Deniz gerçekten çok güzel bir konuya deginmişsin.Kaleminin güçlü olduğu belli.
Benim de aslında imla ile ilgili hassasiyetim olmasına ragmen değinecegim taraf bu değildir.Usta yazarlarımız nerde?Neden bize ışık tutmuyorlar?
Çünkü onlar artık yazmaktan korkuyorlar,bir korkudur ki alip başını gidiyor deginecekleri konularla birilerinin kuyruguna basıp koltuklarından ya da canlarından olmaktan korkuyorlar.Çözümü karşılıklı atışmalarda buluyorlar.Toplum onlardan bir çözüm beklerken onlar madolyanın bambaşka tarafını ele alıyorlar.Herkes bir Ugur Mumcu,Ahmet Taner Kışlalı olamıyor.Kimbilir belki herseyden önce bir Bekir Çoşkun olmak istemiyorlardır?

alev_2005_2005
23.01.2008, 17:06
Alideniz kalemine, yüreğine sağlık.

Ve bende bir iki cümle ilave etmek istiyorum izninle.

Kalemleri kuvvetli medya çalışanı çok ama çekinceleri niye gerçi tahmin etmek güç olmasa gerek dokuz köyden kovulacaklarına mı inanıyorlar...
Ama daha cesur olmalılar ve onların barınacağı onlarla birlikte olan okurlarda var.
Bizler onları Onuncu köyde bekliyoruz umarım çok fazla geç kalmazlar.

**Yorum**
23.01.2008, 19:20
Yorumlar ve eleştirileri için teşekkür ederim dostlarım.

arascan
23.01.2008, 22:13
eline saglık can.. söylecek sözün var ne güzel...

**Yorum**
23.01.2008, 22:38
eline saglık can.. söylecek sözün var ne güzel...
Herzaman söyleyecek sözümüz olacak can.

keza
23.01.2008, 22:51
evrensel yada bir gun okumanızı tavsşye ederim...

bu arada evrenselde okur yazar köşemiz var ve oraya mail yoluyla da ulaşabilirsiniz...

**Yorum**
23.01.2008, 23:07
evrensel yada bir gun okumanızı tavsşye ederim...

bu arada evrenselde okur yazar köşemiz var ve oraya mail yoluyla da ulaşabilirsiniz...
Teşekkür ederim:) Birgün okuyorum zaten.

ciwan_temir
03.02.2008, 16:08
can bu birbirini yiyen aydıncıklar tarflı satılmış kalemleri ile bu halka ışık olmaktan çok karanlığın sözcülüğünü yapar sadece bırak ta birbirlerini yesinler ve halkın ihtiyacı olan aydınlar zaten yazacak köşe bulamıyorlar bulsalar bile kalemleri kırılıyor (uğur mumcular ,abdi ipekçiler,hrant dinkler ..... ve niceleri ) nasıl yazdığında önemli deil ne yazdığın daha önemli paylaşımıniçin teşekkr