PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ''Ve'' asla sadece bir baglaç degildir..

arascan
23.01.2008, 13:09
''güzel bir yazı yazmanın sırrı,lüzümsüz kelime kullanmamaktır''demişti edebiyat hocam.
bu forumda bir makale yazacak kadar bende lüzümlü kelime var mı? kelime dağarcığım o kadar geniş mi? bilmiyorum.hatta makale yazan canlara imrenerek baktığım da aşikardır.

kişiligiyle yazılarını bütünleştiren, altında imzası olmasa bile ''evet bu o'' diyeceğimiz, cümlelere karekter veren, kendi kimliğini, duruşunu, yazıya sindiren yazarlara olan saygım ve hayranlığım hiç bitmeyecek.
birazda insanın kendini araması gibi birsey.

bu forumda kendimi arıyorum birazda,

ustad içeriyi şöyle bir süzdü keskince;
''buyur ustad birini mi aramıştın?'' dedim usulca
bana baktı ve şöyle dedi ''sen keyfine bak evlat kimseyi aramıyorum,
ben KENDİMİ ARIYORUM KENDİMİ''

''Ve'' sonuç olarak kendimi ararken, bazı yanlışları eleştirirken, insani degerler üzerine oturtmaya çalışacağım..ve masum kelimelerim olacak her zaman..

Borges'in bir öyküsünde öykü kahramanı insanların hiç ölmediği bir kabileye rastlar. Bu insanlar şaşılacak kadar mutsuzdur. Bunun nedenini soran öykü kahramanı şu yanıtı alır: "her şeyi yaşayıp yeniden ve yeniden yaşayacağını, yaşanabilecek her şeyi bildiğini bilmenin neresi güzel?".
Ölümsüzlük bu yönüyle ürkütücü geliyor bana. Ölümsüzlüğün bilincinde olmak. Belki başka bir seçenek var oda kendini bulmak sanırım..

**Yorum**
23.01.2008, 13:35
Emeğine sağlık Arascan

Seninde yazılarını bekliyorum, mutlaka söyleyecek bir kaç sözün vardır güncele dair.

fadike
23.01.2008, 13:40
"ve" aslında Arabçadan dilimize gelmiştir. Lisedeki edebiyat öğretmenimiz "ve" bağlacını ısrarla kullanmamamız için "Bırakın yahu Arabın 've'sini" derdi; ama yerine hangi sözcüğü ikame ettireceğimizi ne yazık ki söylemezdi.

Çünkü yok; en azından bana göre öyle. "Ve"siz yaşam olur mu?

Türkü
23.01.2008, 14:00
Elinize sağlık çok sürükleyici bir yazı olmuş.Bu bölümde, Alevionlineye yeni yazarlar yetişecek gibi gözüküyor.Devamını bekliyorum.

**Yorum**
23.01.2008, 14:17
Elinize sağlık çok sürükleyici bir yazı olmuş.Bu bölümde, Alevionlineye yeni yazarlar yetişecek gibi gözüküyor.Devamını bekliyorum.
Alevionline dan ziyade topluma düşüğnen gençler kazandırmış olmak daha hoş bence :) Tabiki Alevionline dada yazmak isteyenler olacaktır, benim gibi :)

alev_2005_2005
23.01.2008, 16:19
Yüreğine kalemine sağlık arascan.

Ve benimde çok kullandığım bir bağlaç her ne kadar Araplardan gelsede :)

İçinde VE nin arkasından sanki çok daha anlamlı bir cümlenin devamı gelecekmiş gibi geliyor.

alev_2005_2005
24.01.2008, 12:57
Aleviler sadece ama sadece haklarını ister.

Bu iftar shovunda ne kadar onurlu bir duruş sergilediğimizi herkes gördü. Bölünmeyeceğiz bölmek isteyenlerle bir olmayacağız güçlenerek haklarımızı taleplerimizi alacağız.

Birşey yapmalı...
hey
Bİrşey yapmalı...
hey

yada acil demokrasi acil acil...

fadike
24.01.2008, 17:26
Acil Devrimci demokrasi!

mucoban
17.03.2008, 02:37
ve
ve
ve
bağlaç değilmidir?
bağlaç mıdır?
bağlaç nedir?
ve den üstün bir kelimemidir?
ben bağlaç falan bilmem ama her durumda her zaman işe yarar
bir
ve
biöilirim
ve bu iki harflik kelimenin sonsuz yaratıcılığına inanırım..üstelik arka arkaya iki cümleyi söylyemecek insanların bu kelime ile hiç arası yoktur onuda bilirim.
çünkü _ve_ diyen insan bitirdiği cümlenin arkasından başkasına başlamayı bilen insandır..
tek atımlık ezberleri olanlar ve yi bilmezler..
ve
uzatmayalım artık

sibele
17.03.2008, 04:07
"ve" asla bir baglaç degildir çünkü ve benim gibi bir türlü cümleyi kısa kesip kısa cümlelerde kendini ifade edemeyenlerin çıkış yoludur.
"ve" benim gibi çok konuşmayı uzun uzun yazılar yazmayı sevenler için bir altarnatiftir.
"ve" cümleyi zengin ve anlamlı kılandır.
"ve" belkide araplardan bize geçen en iyi şeydir.
ben çok seviyorum bir cümle okurken tam bittiğini düşündüğün anda "ve" ile bağlanan ve anlamına anlam katılan sözleri
"ve" ben seviyorum "ve" yi
"ve"paylaşımların için teşekürler arascan

alev_2005_2005
17.03.2008, 14:36
Yiğidi öldür VE' ye hakkını ver demişler... :)

VE' ye haksızlık yapmayalım...
Cümlelerimizde o kadar yer etmiş ki ben daha öncede belirtmiştim...
Ve' nin arkasından daha samimi daha sıkı bir cümle geleceğini...

Benim en çok kullandığım birde Kİ eki var...

oda her derde deva cümlelerin içerisinde...
.... dolayısyladır Kİ... iyi Kİ varsınız ek' ler...

Birde destek kelimem var ( ARTI ) cümle içinde cümlenin içine öyle bir yoğunluk katar VE sağlamlaştırır Kİ