PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : *** Serbest köşe-2 UĞUR MUMCUYU ANLAMAK... ***

alev_2005_2005
23.01.2008, 18:32
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

UĞUR MUMCU' YU ANLAMAK

24 Ocak 1993 kanlı biz pazar günü...
Hani Türküde ne güzelde ifade etmiş...

Bir pazar sabahıydı
Ankara kar altında
Zemheri ayazıydı
Yaz güneşi koynunda
Ucuz can pazarıydı
Kalemin düştü kana...

Evet 24 ocakta bir kez daha kalemler kana karıştı... !!!
Kalemlerin neden kana bulandığını gelin kendimize soracağımız sorularla çözüm bulmaya çalışalım.

Kimdi Uğur Mumcu...?

Ne istiyorlardı yobaz gericiler...?

Neden onu yok etmek için bu kadar haince planlar yaptılar...?

Uğur Mumcu bu ülkenin aydınlık yüzüydü, bu ülkenin yarınına ışık tutan gerçek bir aydındı. Haince bir katliam sonuncu yitirdik... 15 sene önce... ve failleri hâla MEÇHUL...!!! Acı ama hâla faili MEÇHUL...!!!

Uğur Mumcun hayatının son saniyesine kadar asil görevini her zaman her koşulda yerine getirdi. Karanlıkta kalan bir çok dosyayı su yüzüne çıkardı.

İşte Mumcunun bu azmi bu ileri görüşlülüğü yobazları gericileri rahatsız etti.
Yobaz gericiler haince planlar yaptılar çünkü, Korktular... Evet korktular.
Gerçeklerin herkes tarafından bilinmesi ve açığa çıkması bir anlamda işlerinin önüne yılmaz bir set gibi durması onları daha bir korkuttu.

Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Bahriye Üçok, Abdi İpekçi , Ahmet Taner Kışlalı ve adı şuan aklıma gelmeyen devrim şehitler yaşasaydı ülke koşulları bu boyutta mı ilerlerdi sorusunu soruyorum zaman zaman kendime galiba HAYIR.

Yarın 24 ocak yine mezarı başında yüz binler onu ve diğer devrim şehitlerini anacak özlemle. Ve lanet okuyacağız bu haince katliama.

Ya yönetimde olanlar...!!! Onlar yine bu yılda da faillerinin yakalanma sözünü verecekler mi.? Ya bu yıl verilen sözler tutulacak mı.? İşte bu soruda MEÇHUL...!!!

Bizler onu unutmadık unutturmayacağız.

Uğur Mumcu ve tüm devrim şehitlerini saygı ile anıyorum...

.
Alev_2005_2005

(D&D)

hemavaz
23.01.2008, 18:50
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

UĞUR MUMCU' YU ANLAMAK

Ya yönetimde olanlar...!!! Onlar yine bu yılda da faillerinin yakalanma sözünü verecekler mi.? Ya bu yıl verilen sözler tutulacak mı.? İşte bu soruda MEÇHUL...!!!

[I][B]Alev_2005_2005

(D&D)

alev dost, güzel anlatımın için tebrikler. son yazdığın paragraf ülkemizin acı gerçeğini tekrar gün yüzüne çıkardı. MEÇHUL....!!

**Yorum**
23.01.2008, 19:15

Meçhul demek bence sadece sizin iyimser yaklaşımınızı gösteriyor. Oysaki öyle bir adım dahi ayılmazken bynu söylemek iyimserlikten başka ne olabilir.

Alev (D&D) can

Bu anlamlı yazı için seni tebrik ediyor ve teşekkürlerimi iletiyorum. Yazılarını takip ediyorum devamını bekliuorum. Günümüz aydıncıklarının yapamadıklarını neden bizim aydın ve yürekli insanlarımız yapamasın?

arascan
23.01.2008, 22:15
ve yine bir alevcan makalesi;) ellerine sağlık..

asikyz
23.01.2008, 22:49
Ümmetçiliğe karşı ulusçuluğu;

Uyduluğa karşı tam bağımsızlığı;

Ayrıcalığa karşı halkçılığı;

Medrese öğretimine karşı bilimsel öğretimi;

Hanedanın egemenliğine karşı Milletin egemenliğini;

Şeriata karşı laikliği;

Padişahlığa karşı Cumhuriyeti savundukları için katledildiler...

Bu, yerleri dolduralamayan aydınlarımızı öldürenlerin gerçek hedefi Atatürkçülüğün

ve Türkiye Cumhuriyeti´nin temel değerler dizgesidir. Asıl yokedilmek, varlığına son verilmek istenen budur.

Hiç bir varsayım, hiç bir kuram, hiç bir açıklama, yaşanılan somut gerçeklerin yerini tutamaz.

Aydınlanmanın ışıkları bir bir söndürülmüştür, söndürülmektedir, susturulmaktadır: Muammer AKSOY, Uğur MUMCU, Bahriye ÜÇOK, Ahmet Taner KIŞLALI; Necip HABLEMİTOĞLU, Turan DURSUN, Çetin EMEÇ, Abdi İPEKÇİ gibi aydınlanmacı ışık kaynakları söndürüldüler…

Laikliğe karşı şeriatçılığı;

Kendi aklını kullanma özgürlüğü yerine, nakilciliği;

Ulusallığa karşı ümmetçiliği;

Devrimciliğe karşı ortaçağ ötesi gericiliği;

Yeni yazıya karşı eski yazıyı;

Son siyasal gelişmeler; adı „ışık“ ama aslı karanlık olan okulların sayısının hızla artması; devlet organlarına yerleştirilen tarikatçı kadrolar; şeriatçı devlet düzenine uygun eğitim ve öğretim politikası, Aydınlıktan Karanlığa Parti iktidarının amacına gittikçe daha da yaklaştığını ortaya koyan somut gelişmelerdir.

Devletin başındaki iktidar sahipleri, devletin laik temelini yıkmak isteyenlere fırsat vermede ve hatta özendirmede dur durak bilmiyorlar…

böyle bir konuya değindiğin için çok sağol

fadike
23.01.2008, 23:22
Hasan Hüseyin Korkmazgil'in şu dizeleri Nazım Usta için yazılmış olsa da ben Uğur Mumcu içinde geçerli olduğunu kabul ediyorum. Zaten Hasan Hüseyin'de böyle düşünürdü...

"yıllarca kan içinde
taşıdım ben bu yükü
bıraktım acının alkışlarını
üç haziran altmış üçü..."

Evet, Uğur Mumcu'yu anlama Deniz Gezmiş'i anlamaktır. Her ikisi de devrimciydiler ve ikisininde hedefi "tam bağımsız ve demokratik Türkiye" idi.

Gazetelerde kapitalizm, emperyalizm, sömürgecilik sözcükleri yasaksa şimdi ve kullanacak kalemler yoksa onurlu birkaç yazar ve gazete dışında Uğur Mumcu'nun yazılarını suratlarına vurmalı...

alev_2005_2005
24.01.2008, 09:34
Yazımı beğenen beğenmeyen ve yorum yapan eleştiride bulunan tüm canlara teşekkür ediyorum.

Düşününce 93 yılı bizim için ne kadar kara bir yıl mış...

Önce 02 Temmuzda ateş düştü yüreğimize bedenimize tarihimize..
33 canı 33 aydını acımadan diri diri yaktı yobazlar gericiler.

Sonra 24 Ocakta da kalemler kana karıştı yine aktörler iş başındaydı yobaz gerici aktörler...

Ülkeyi karanlığa götürmeyi kendine vazife edinmiş gerici aktörler 93 yılında hep sahnedeydiler.