PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çamuroğlu'nun Dünü, Bugünü ve Sonu!

**Yorum**
03.02.2008, 01:21
Ülkede Sayın Reha Çamuroğlu’nu tanımayan kalmamıştır artık. Dünün hızlı solcusu bugünün Laik İslamcısı (çok komik oldu biliyorum) peki yarın? Yarınına cevap bulamadım açıkçası. Ama bu yazımda bunu irdeleyip yarınını bulmaya çalışacağım. Kendisinin hızlı değişim göstermesinden dolayı zor olacak analizler ama ben yinede bu zor işi denemeye karar verdim. Geleceği yorumlamadan önce geçmişi bilmek gerekir değimli? O zaman bizde geçmişten geleceğe sırasını kullanalım yazımızda.

Sayın Çamuroğlu’nun dününü kendi çapımda biraz araştırdım. Araştırma çok kapsamlı olmadı ama sizi doyuracak kadar olacaktır. İstanbul Boğaziçi Üniversitesinde okuduğu yıllarda hızlı bir öğrenci olarak karşımıza çıkıyor. Araştırmalarımızda karşımıza çıkan ilginç nokta ise solda dahi taban tabana zıt hareketlerin içinde olmasıdır. Gençlik yıllarında hızlı bir Troçkistti. Önceleri Troçkistler ile hareket etmiş, ardından taban tabana zıt Acilcilerle, solda ki son durağı ise anarşizm olmuş. 1980 yıllarında bu hareketlerdeki hızlılığından olacak, bir dönem ceza evine girmiştir. İlk yazısını 1986 yılında “Kara” dergisinde yayımlamıştır. “Cem”, “Efendisiz” ve “Defter” dergilerindeki yazılarıyla iyice tanınmıştır. Kendisi bir tarihçidir. Çeşitli eserleri de bulunmaktadır. Bunlardan birkaç tanesinin isimlerini de verelim. Değişen koşullarda Alevilik, İki ile bir, Son Yeniçeri ve Dönüyordu, Bektaşilikte zaman kavrayışı gibi ismini sayamadığım birkaç tane eseri daha vardır. Bir dönem DYP saflarında yer almıştır. Burada görüleceği gibi çok hızlı ve zıt yönde bir değişim vardır. Sivas katliamından sonra yayın hayatına başlayan “Nefes” dergisinde İslami partileri yerden yere vuran yazıları vardır. Nefes dergisinin 5 Mart 1994 tarihli 5. sayısından, Çamuroğlu’na ait “ALEVİLER VE SEÇİMLER” adlı yazısından kısa bir bölüm aktarmak istiyorum.

“Bizim Alevilik ve Bektaşilikten çıkaracağımız siyasi sonuçlar daha çok genel ilkelerdir. Bizce bir Alevi Bektaşi, din devleti kurmak isteyen bir siyasi örgüte, ırkçı bir siyasi örgüte, diktatörlük yanlısı bir siyasi örgüte destek vermemelidir. Eğer inancının ahlaki ilkeleriyle çelişkiye düşmek istemiyorsa bunlara oy vermez”

İşin ilginç yanı, aynı dergide genel yönetmen olan Cemal Şener’in şimdilerde Çamuroğlu ile ters düşmesi. Bir zamanlar aynı çatı altında kalem arkadaşlığı yapan iki dost şimdi düşman olmuşlar. İlginç! Cemal Şener’in “Çamuroğlu Alevi değildir” demesiyle gündeme geldi bu dediklerim. Cemal Şener’in bu dedikleri de tartışılır ve yeni sorular çıkarılabilir ama yeri bu yazı değil. Gördüğümüz gibi Çamuroğlu’nun hayatı hep çarklarla doludur. Bir gün bu çarkların dişlileri kırılmaz mı peki?

Çamuroğlu son çarkında kendisini AKP nin kollarında buldu. Alevilere açılmak isteyen AKP, yanında çarka müsait, istediği gibi eğip bükebileceği birini istemiştir. Bu tabire en uygun kişi ise Çamuroğlu olmuştur. Şimdi Alevi toplumu nasıl güvensin bu adama siz söyleyin? Hepimiz birlikte gördük dününü, bugününü ve sonuna geldik

Sonu belli aslında, dünden bugüne bu kadar çark eden ve yakın dostlarıyla dahi arası açılan Çamuroğlu, zamanı gelince AKP tarafından da yalnız bırakılacaktır. Nerden mi vardım bu kanıya? AKP hükümeti Aleviler den istediği yakınlığı göremeyince arada köprü olacağı sanılan Çamuroğlu’na da gerek kalmayacaktır. İşte o zaman kaybettiği Alevi toplumunu çok arayacaktır. Sonu yine çark olacak, yine, yeniden çarka devam…

ALİ DENİZ

mucoban
03.02.2008, 03:57
olsun alidenzim biz yine bakarız ona
gariptir
tek sahip olduğu sermayesi
alevi ana-babadan doğmuş olması
oda onu ortamın gerektirdiği şekilde kullanıyor
bu yarın yer bulursa eğer
en büyük birleştirici olur
sormuşsun ya nesine güvenelim diye
güvenmeyelim
hiç bişeyine
emeğine sağlık

alev_2005_2005
13.02.2008, 21:31
Yazını geç okudum yüreğine sağlık klavyene sağlık :)

Kimbilir belki yakınd da milliyetçi oluverir... Siyasiçark bu dişli kırılmadığı sürecek çark dönmeye devam ediyor...

**Yorum**
14.02.2008, 09:57
Yazını geç okudum yüreğine sağlık klavyene sağlık :)

Kimbilir belki yakınd da milliyetçi oluverir... Siyasiçark bu dişli kırılmadığı sürecek çark dönmeye devam ediyor...
Teşekkür ederim can:)

**Yorum**
22.03.2008, 11:28
olsun alidenzim biz yine bakarız ona
gariptir
tek sahip olduğu sermayesi
alevi ana-babadan doğmuş olması
oda onu ortamın gerektirdiği şekilde kullanıyor
bu yarın yer bulursa eğer
en büyük birleştirici olur
sormuşsun ya nesine güvenelim diye
güvenmeyelim
hiç bişeyine
emeğine sağlık
Evet abi kesinlikle güvenmeyelim, bir aklı selim bu kadar hızlı yön değiştirebilir mi?