PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk yazım lütfen değerlendirin

asikyz
02.03.2008, 20:57
Son zamanlarda ülkemizde yaşanan ve üzerine birçok şey söylenebilecek konu var ama benim gibi başka kişileride rahatsız eden şehitlerimiz konusundan bahsetmek istiyorum.Şimdi sular yatışmış olsada gündemimizden kapanmayacak bir konudur.
Her Türk vatandaşı diyebilmek isterdim ama ne yazık ki değil.Ne yazık ki her Türk vatandaşı bu kadar vicdanlı değil ve ne yazıkki bu kadar insani değil duyguları .Özelliklede en göz önünde olan kişilik sahibi demek isteyip diyemediğimiz kişiler.
Bu ülkenin az şeyler yaşadığını,kim söylebilir bana?Kimse ama hiçkimse söyleyemez.İhtilaller yenilikler yasaklar,darbeler,suikastler,yolsuzluklar,cezalar buna bağlı birçok ölümler oldu.Hangimiz bunu inkar edebilir ki...Biz bunları yaşadık ama nasıl?Bunu öğrenmek istemiyoruz nedense.Dünyayı başımıza yıktılar ve sonra hiçbir şey olmamış gibi ne o ceylan derisi koltularından kalktılar ne de güneş gözlüklerini gözünden eksik ettiler.Oturdukları yerden çok sevgili milletlerine baş sağlığı dilediler acılarını yürekten paylaştıklarını idda ederek, bir yandan da yine yırttıkları için dua ettiler gözleri kapalı milletlerine.Hepsinin ayrı ayrı incelenmesi gerektiğini düşünüyorum ama ben şimdilik en içimi acıtan konu hakkında birkaç şey söylemek istiyorum değerli büyüklerimize.
Hani şu çocuklarına kıyamayıp yalılarının önünde askerlik yaptıranlara...Hani askere gönderemedikleri oğulları için rapor aldıranlara...Ne kadar kolay değil mi kendi başına gelmeyen kötü şeyler için sahte gözyaşları dökerek başka anaların çocuklarını dağlara göndermek hemde sadece başka devletler istediği için ve her arkasını döndüğünde babasını ve milyarlarını gören çocuklar yerine, vatanımıza canımız feda gerekirse uğruna ölürüz diyen insnaları göndermek.Onların ölmeyeceğini hep kalplerimizde yaşayacağını söyleyerek kuoltuklarından kalkıp eve gitmek ve sonra akıllarının köşesinden bile geçirmemek.Bunları hatırlayıp vicdanı sızlayan ve dürüstçe bazı şeyleri haykırırcasına söyleyenlere vatan haini demek.Doğrudur onlar vatan hainidir .Eğer bu memleketi satmak, pardon 'satılamaz' yasasını çiğnememek için her karesini özelleştiren insanların yaptığı vatan severlik ise...Geceleri birkaç uçak veya gemicik almak için değilde günlerdir aç olan karnını doyurmak için dua edenler mi vatan haini oluyor.Onlar sizin için hiçbir zaman insan olmadılarki vatandaş olsunlar.Siz onları hiç görmediniz ki güneş gözlükleriniz olmadan..Tıpkı onlar gibi çırılçıplak deildiniz ki onlara bakarken...Oturdukleri yerden ‘benim oğlum olsa idi seve seve gönderirdim ’demek bu kadar kolay mı?İnsanları sizin menfaatlerinize ters düşecek bir şeyler söylediler diye yargılamak bu kadar kolay mı?
Elbette bu vatan bizim elbette bu vatan için ölümü göze alırız ancak bunu birileri bu kadar keyif sürerken yapmak değildir vatandaş olmak.
Tek temennim dökülen kanların unutulmaması ve bir son bulması.Bu ülkenin gerçek sahipleriyle huzur içinde yaşamak...ve hak etmediği yerlerde oturan ,hak etmediği paralarla yaşayan insanların gerçekten hakkı ettikleri yerlere düşmesi...Bakalım o zaman bu kadar kolay olacak mı insanları ölüme göndermek ve arkalarından sadece ama sadece üzüldüklerini söylemek

zeliş
02.03.2008, 21:06
Yüreğine sağlık asikyz ..Çok güzel anlatmışsın...

asikyz
02.03.2008, 21:23
Yorumun için teşekkürler canım:)

venge hak
02.03.2008, 22:08
birde şu yönüyle bakılabilir:
alevilerden alınan vergilerle camilerin ihtiyacının karşılanması devletin sunni islam dininin temsilcisi olduğunu göstermesiyle;
zorunlu olarak askere gidip ön saflarda büyük burjuva nın saltanatı için ölen yoksul halkın faşizme hizmete zorlanması ile aynı anlama geldiğini bilmek gerekir...
sloganımız ise:
zorunlu askerliğe ve paralı eğitime HAYIR...

asikyz
02.03.2008, 22:34
birde şu yönüyle bakılabilir:
alevilerden alınan vergilerle camilerin ihtiyacının karşılanması devletin sunni islam dininin temsilcisi olduğunu göstermesiyle;
zorunlu olarak askere gidip ön saflarda büyük burjuva nın saltanatı için ölen yoksul halkın faşizme hizmete zorlanması ile aynı anlama geldiğini bilmek gerekir...
sloganımız ise:

dediklerinizi dikkate tabikide alıcam ancak ben sadece şehitler ve devlet çerçevesinde konuyu ele almıştım.Eğer Aleviler ve cem evleri hakkında yazı düşünürsem kesinlikle bunlarla ilgili hataları gözönünde bulundurucam teşekkürler:)

sevecenbaba2005
03.03.2008, 00:15
sloganımız ise:

Paralı eğitime yürekten HAYIR. Fakat; yağımızla kavrulacak düzeyde ekonomik güce erişinceye kadar ZORUNLU askerliğe EVET.

Yalnız, profesyonel orduya geçerek; zorunlu askerliğin süresi zamanla daha da kısalabilir.

Bir şeyi sorun olarak gösteren herhangi bir canın; çözüm yolunu da "canlara" göstermesi uygun olur, kanısındayım.

Devrim Ateşi
03.03.2008, 00:18
17 yaşındaki biri için bu duyarlılık onur verici bir duygu...

ruzgar
03.03.2008, 00:21
çok güzel yazı emegine saglık

zorunlu askerlik olmasında nasıl olur peki
bu vatan nasıl korunucak
o zaman kim giderki askere

*_Suskun_*
03.03.2008, 00:31
çok güzel yazı emegine saglık

zorunlu askerlik olmasında nasıl olur peki
bu vatan nasıl korunucak
o zaman kim giderki askere

Sen merak etme.! Askere gitmek isteyen kafatasçıdan çok ne var bu ülkede...

eyL
03.03.2008, 00:34
parasız eğitim ;)

DeNiz_MaVisİ
03.03.2008, 00:35
Emeğine sağlık can:)

hakikat
03.03.2008, 01:19
Tebrikler. Bu duyarlı ve güzel yazın için teşekkürler.

Değerlendirmek haddimiz değil ki " düşünmeyen " gençliğin içersinden böylesine duyarlı ve böylesine isabetli " eleştirisel " arkadaşlar çıkması bile muhteşem.

Ülkem gençliği umarım böyle olur.

Linho
03.03.2008, 02:08
Tebrikler o güzel Yazin icin,keske tüm Gencler senin gibi
düsünebilse.Cok gurur duydum böyle Genclerimiz varoldukca
Ülkemiz icin olan Endisem biraz olsun azaliyor...

yoldaş06
03.03.2008, 12:21
canımsın benim yaa :) bu kadr duyarlı yazman zaten bizi çok duygulandırdı.. tebrik ederim ..

mucoban
03.03.2008, 14:49
bravo asikyz,
ben de yorumlayan arkadaşlar gibi
yazından çok
seni bu yazıyı yazmaya iten duyarlılığından dolayı terik ediyorum.
insana yazı yazdıran birinci sebeb o insanın düşünüyor olması.
düşünen insan arar,bulur .okur
biriktirir
ve biriktirdikçede yazar can
zamanla üslubunda olur sisteminde
emeğine ve duyarlılığına teşekkürler..

venge hak
03.03.2008, 20:42
dediklerinizi dikkate tabikide alıcam ancak ben sadece şehitler ve devlet çerçevesinde konuyu ele almıştım.Eğer Aleviler ve cem evleri hakkında yazı düşünürsem kesinlikle bunlarla ilgili hataları gözönünde bulundurucam teşekkürler:)

birincisi ilk mesajımda yorumuna teşekkür etmeyi unuttum heralde yanlış anlamışsın beni...
ben eleştiri yapmadım ve alevilik ve cemevleri ile ilgili yazmadım yorumumda... senin yazını destekler nitelikte farklı bir bakış açısı sunmak istedim birkez daha okumanı isterim...
kutlarım yazın için...:D :D :D

asikyz
03.03.2008, 20:46
birincisi ilk mesajımda yorumuna teşekkür etmeyi unuttum heralde yanlış anlamışsın beni...
ben eleştiri yapmadım ve alevilik ve cemevleri ile ilgili yazmadım yorumumda... senin yazını destekler nitelikte farklı bir bakış açısı sunmak istedim birkez daha okumanı isterim...
kutlarım yazın için...:D :D :D

yoo yanlış anlamadım öneriniz veya başka pencerelerden söylemeniz beni sevindirdi eleştirilere her yönden açığımdır galiba ben yanlış bir şekilde izah etmişim tekrar teşekkürler:)

venge hak
03.03.2008, 20:52
Paralı eğitime yürekten HAYIR. Fakat; yağımızla kavrulacak düzeyde ekonomik güce erişinceye kadar ZORUNLU askerliğe EVET.

Yalnız, profesyonel orduya geçerek; zorunlu askerliğin süresi zamanla daha da kısalabilir.

Bir şeyi sorun olarak gösteren herhangi bir canın; çözüm yolunu da "canlara" göstermesi uygun olur, kanısındayım.

bu ülkede her alanda olduğu gibi eğitimde ve askerlikte de fırsat eşitliği yoktur...
paralı eğitimden faydalanamayan yoksul halk piyon olarak askere gitmesi zorunludur...
ekonomik güce erişenler zaten var zorunlu askerliğini sorunsuz yapar onlar...
fırsat eşitliğinin olmadığı her alana HAYIR demek zorunluluktur ve bu zorunluluğu kavramaktır özgürlük...
o halde;

patth
03.03.2008, 21:30
yazın ve duyarlılığın için kutlarım,,çok güzel ve net olmuş asikyz can..

şu, askerliğe hayır diyen,yada evet diyen arkadaşlara da şunu söylmek isterim..
uzayda yada fantezi dünyasında yaşamadığımıza göre,mantığın her yönü grereği zorunlu askerlik dediğimiz hizmetin olması zaruridir..

ancak bu hizmetin tanımı şöyle olmalı;süresi 3-4 ayı geçmemek kaydıyla,savaş sanatı,savunma sanatı,silahlar,sivil savunma,disiplin,ortaklaşma,spor ,vatan sevgisi vs vs gibi şeyleri öğretildiği,kimsenin ,hiç bi rütbeliye hizmetçilik etmediği,zamanını boşa öldürmediği bi askerlik olmalıdır..

türkiyede ki zorunlu askerliğin bu şekline itiraz etmek mantıklıdır,ama memlekette o kadar kazma varki,ve askerliğin adam ettiği,meslek öğrettiği,arkadaş öğrettiği o kadar çok insan varki,,,,kiminin adam olması kimine faydalı olması hasebiylede ,şu anda türkiyede uygulanan askerlik sisteminin olması bile mantıklı geliyo..hele bide vatan savunması ve iç-dış tehditler düşünüldüğünde bu, daha da mantıklı bi hal alıyo..
yani öyle sorumsuz ve düşünülmemiş ,laylaylom bi tavırla ,enine boyuna bakmadan ''herşeye hayır ''mantığı yanlıştır..
dünya böyle ''yan gelip yatma yeri ''olmadığı gibi,diğer şartlarda bunaa müsait değil.
dolayısıyla refleks ve romantik bi bilinç ile,cart diye hayır diyenler,hayal ve fantezi aleminde yaşayan,yapıcı olmayan kişilerdir,,
ama dediğim gibi,zorunlu askrliğin ülkemizdeki bu şekline, makul sebeplerle,başka saçma artniyetleri olmadan karşı çıkanlara dediğim bişe yok..
olayın özü budur.gerisi slogan.

DALGIÇ
03.03.2008, 22:00
parasız eğitim ;)

paylaşım için:ok:

Pınar_34
03.03.2008, 22:03
Bu kadar küçük yaşta, biz büyüklerin bazılarında olmayan bir duyarlılıkla yazdığın bu yazı için teşekkürler... Yazı yazan ellerine, yüreğine sağlık...

asikyz
03.03.2008, 22:12
yüreklice ALEVİYİM demek için, azınlıkta olup sindirilmemizi izlememek için ve asla Alevilik'in yaydığı ışığı söndürmemek için bunların yapılması gerektiğini düşünüyorum yorumlarınız için teşekkür ederim:)

rayber özgür
03.03.2008, 23:02
yüreklice ALEVİYİM demek için, azınlıkta olup sindirilmemizi izlememek için ve asla Alevilik'in yaydığı ışığı söndürmemek için bunların yapılması gerektiğini düşünüyorum yorumlarınız için teşekkür ederim:)

yüreğinden çıkıp kelimelere dönüşen bu güzel ve anlamlı düşüncelerinden ötürü seni kutlarım kardeşim.bu düşüncelerin artarakbüyür umarım ve bizden sonrakilerede ışık olur.:ok:

sevecenbaba2005
06.03.2008, 00:56
bu ülkede her alanda olduğu gibi eğitimde ve askerlikte de fırsat eşitliği yoktur...
paralı eğitimden faydalanamayan yoksul halk piyon olarak askere gitmesi zorunludur...
ekonomik güce erişenler zaten var zorunlu askerliğini sorunsuz yapar onlar...
fırsat eşitliğinin olmadığı her alana HAYIR demek zorunluluktur ve bu zorunluluğu kavramaktır özgürlük...
o halde;

Evrendeki hangi ülkelerde "her konuda" halka fırsat eşitliği tanındı?

venge hak
06.03.2008, 19:02
Evrendeki hangi ülkelerde "her konuda" halka fırsat eşitliği tanındı?

o halde fırsat eşitliği için tek yol kominizm...:ok:

ceritlı
06.03.2008, 20:00
güzel düşünce ve görüşlere teşekkürler

munzurca
06.03.2008, 20:07
Sen merak etme.! Askere gitmek isteyen kafatasçıdan çok ne var bu ülkede...

Can aslında biliyormusun kafatasçılar sadece 3 kişiye 10 kişi dövüş yapmayı bilirler. Tanıdığım kişiler arasında en çok askerlik erteleten onlar.

**Yorum**
22.03.2008, 11:26
Yazının eleştirel yönüne katılmıyorum. Ben çocuğumu bilmediğim bişey için askere göndermem diyen kişiler haindir hatta hainlerden daha fazla zarar verir. Vatandaş dediğin ülkesi için canını her ne şartla olursa olsun vermeli
Vatandaş dediğin hiç bir şey düşünmemeli, soru sormamalı
Vatandaş dediğin el bebek gül bebek büyüttüğü evladını hiç sakınmadan ölüme yollamalı
Vatandaş dediğin koyun gibi dinlemeli ve denilenin dışında bir hakkı olduğunu sanmamalı
Vatandaş dediğin emekli kuyruklarından can vermeli
Vatandaş dediğin sağlık hizmetlerinden yararlanmak için türlü rüşvetler vermeli
Vatandaş dediğin eğitim hakkını cebindeki paraya göre almalı
Vatandaş dediğin sadece ve sadece şehitler ölmez vatan bölünmez demeli
Vatandaş dediğin...............
Vatandaş dediğine o kadar çok kılıf var ki yazsam sayfalar dolar taşar. O yüzden yazıyı yazan genç arkadaşımıza bir tavsiyede bulunacağım, Sen dah çok gençsin can bu yaşta bunları düşünmeye başladıysan az daha büyüyünce vatandaşlık tan çıkmış ve hain ilan edilmiş olacaksın ona göre tercihini yap. Bu ülke senin gibileri kabul edemez. Düşünmeme özelliğini öne çıkarmalısın. Öyle ya Düşünmek Taraf Olmaktır. Maazallah istenmeyen tarafta falan olursun, sonra hain derler sana.

(Teşekkür ederim emeğine sağlık)

eylem_güzeli
22.03.2008, 11:51
yazını beğenerek okudum duyarlılığın ve bu tür anlamlı bi o kadar da değerli sözlerin için seni yürekten tebrik ederim can..:ok:

asikyz
22.03.2008, 16:57
Yazının eleştirel yönüne katılmıyorum. Ben çocuğumu bilmediğim bişey için askere göndermem diyen kişiler haindir hatta hainlerden daha fazla zarar verir. Vatandaş dediğin ülkesi için canını her ne şartla olursa olsun vermeli
Vatandaş dediğin hiç bir şey düşünmemeli, soru sormamalı
Vatandaş dediğin el bebek gül bebek büyüttüğü evladını hiç sakınmadan ölüme yollamalı
Vatandaş dediğin koyun gibi dinlemeli ve denilenin dışında bir hakkı olduğunu sanmamalı
Vatandaş dediğin emekli kuyruklarından can vermeli
Vatandaş dediğin sağlık hizmetlerinden yararlanmak için türlü rüşvetler vermeli
Vatandaş dediğin eğitim hakkını cebindeki paraya göre almalı
Vatandaş dediğin sadece ve sadece şehitler ölmez vatan bölünmez demeli
Vatandaş dediğin...............
Vatandaş dediğine o kadar çok kılıf var ki yazsam sayfalar dolar taşar. O yüzden yazıyı yazan genç arkadaşımıza bir tavsiyede bulunacağım, Sen dah çok gençsin can bu yaşta bunları düşünmeye başladıysan az daha büyüyünce vatandaşlık tan çıkmış ve hain ilan edilmiş olacaksın ona göre tercihini yap. Bu ülke senin gibileri kabul edemez. Düşünmeme özelliğini öne çıkarmalısın. Öyle ya Düşünmek Taraf Olmaktır. Maazallah istenmeyen tarafta falan olursun, sonra hain derler sana.

(Teşekkür ederim emeğine sağlık)

Bu yazıda vatan hainliğiyle suçlanacak bir şey göremiyorum dedikleriminde arkasında duruyorum .Doğru ,ben böyle yatanlar para yiyenler için oğlumu göndermem askere .Zamanında ölen binlerce vatansever vardı ama onlar yaptığı mücadelede ölseler bile bize ışık oldular ama şuan ölenler sadece 1 gün konuşuluyor ben aynı düşünceye ilerdede devam edicem isteyen vatan haini diyebilir

taja_naz
22.03.2008, 17:39
Ben bir edebiyatcı olarak degerlendireyim kesinlikle bir otorite degilim sadece nacizhane fikrim konu cok güzel,ifade gücünde gayet kuvvetli.Fakat anlatım bozuklukları ve yazım kurallarını da dikkat edersen tadından yenilmeyecek emegine saglık...Yazmaya üretmeye devam...

asikyz
23.03.2008, 00:30
Bir edebiyatçıdan bunları duymak çok güzel dikkate alınacaktır:)

**Yorum**
23.03.2008, 03:30
Sanırım anlaşamadık :) İyi oku dediklerimi...

asikyz
23.03.2008, 13:53
Sen dah çok gençsin can bu yaşta bunları düşünmeye başladıysan az daha büyüyünce vatandaşlık tan çıkmış ve hain ilan edilmiş olacaksın
bu sözden başka ne anlaşılabilir ?eğer hala yanlış anladıysan düzeltir misin?

hakikat
23.03.2008, 14:07
Sevgili asikyz;

Türkçe'de " hiciv " diye bir şey vardır. Yani sağ gösterip sol vurmak. O yazıyı tekrar okursan alideniz can'ın ne demek istediğini anlayacaksın.

Ben anladım mesela. :)

asikyz
23.03.2008, 18:44
alideniz öncelikle özür diliyorum şimdi anladım bu arada hakikat arkadaşım hicivin ne olduğunu biliyorum ama yorumu başka düşünceyle okuduğum için bir yanlış anlama oldu benim tarafımdan

**Yorum**
25.03.2008, 16:43
alideniz öncelikle özür diliyorum şimdi anladım bu arada hakikat arkadaşım hicivin ne olduğunu biliyorum ama yorumu başka düşünceyle okuduğum için bir yanlış anlama oldu benim tarafımdan
Demekki ben çok gerçekçi yazmışım:D Anlamana sevindim. Yazı için teşekkür ederim. Ama daha iyisini yapabilirsin.

RespectAndPeace!
26.03.2008, 22:25
Helal olsun can yüreğine sağlık;)