PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benerci kendini niçin öldürdü?

&deniz&
17.04.2008, 21:21
Canlar dün akşam Taksim AKM'de Nazım HİKMET'in bugüzel şiiri üzerine uyarlanmış oyuna gittim ben oyundan çok büyük zevk aldım herkesin gitmesini tavsiye ederim:ok: hatta oyuna gitmeden şiiri okursanız oyundan daha çok tat alırsınız isterseniz bensize kısaca bahsedeyim;

Benerci hindistan'da ingiliz emperyalizmine karşı komünist parti saflarında mücadele etmektedir ve içinde bulunduğu il komitesinin tümü polis tarafından tutuklanır ama benerci serbest bırakılır. Arkadaşları da Benerci'yi ajan olmakla suçlar daha sonra Benerci tekrar hapse atılır ve hapiste bir kahraman haline gelir. hapisten çıkınca tek lider olması beklenmektedir, bu kez de Benerci hareketin başına geçerse hareketi geriye götüreceğini düşünerek intihar eder:'(

odeon83
18.04.2008, 12:39
Benercci hareketin başına geçincee bilgi anlamındaa kendinii eksikk donanımsız mı hissediyo kii intahar ediyoo:(:(:( Neysee toprakk isterdiimm gitmek ama biliyosunn bana taksimm uzakk:( Sonuu hüzünlüü bitmişş:......

&deniz&
18.04.2008, 13:29
Evet can sonu hüzünlüydü aslında oyunun tamamı hüzünlüydü hayattaki her gerçek gibi... umarım gidebilirsin yalnız biz bu oyuna geçen seneden beri yer bulmaya çalışıyorduk:) şimdiki hedefimiz ''Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü'' bu oyunda süpermiş:) buarada benercinin kendini niçin öldürdüğünü anlamak için şiirin tamamını okumak lağzım burda paylaşmak isterim ama çok uzun sadece ölmeden önceki sözlerinden bir kısım paylaşayım;

Benerci; Dünden itibaren katarın başında gidiyorum. halbuki fizyolojim berbat.. kafam elastikiyetini kaybetti. dönemeçleri zamanında dönemiyeceğim. ellerim lüzumundan fazla titriyor. akıntıda dümen tutamıyacak bir hale geldiler. akışın temposunu hızlılaştırmak nerde? onu yavaşlatmam muhtemeldir. istemeden, irademin dışında, yanlış adımlar atacağım. biliyorum, hareket belki beni altı ay sonra, bir sene sonra bir safra gibi fırlatacaktır. fakat o beni fırlatıp atana kadar, ben ona fren olacağım. halbuki ben kemiyette bile, bir sene değil, bir gün bile, irademin dışında, bilerekten ona ihanet edemem. anlıyor musun? diyeceksin ki, yanılmıyan yalnız tembellerdir, budalalardır. iş yapan, yürüyen adam yanılır. mesele yanlışın idrakindedir. fakat, ya bu yanılma nesnesi katarın başındaki adam için bir kaide haline gelirse. ve o adam katarın başında gidemiyeceğini bildiği halde, yerinde durmak için bir saniye olsun ısrar ederse. bu bir ihanet değil midir? ben bir saniye olsun, ihanet edemem. bu benim uzviyetimde yok...