PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Küba İle Dayanışma Konferansı


OzaN35
11.05.2006, 18:23
Avusturya'da 9 Mayıs 2006 tarihinde düzenlenen PAN-Avrupalı Küba ile dayanışma konferansı Che Guevara'nın kızı Aleida Guevara'nın da katılımıyla gerçekleşti. Ev sahipliğini Avusturya Kübalı Topluluğun yaptığı ve toplam 18 ülkeden Küba Dostluk Dernekleri temsilcileri yer aldı. Ayrıca konferansta Kübalı 5'ler olarak bilinen ve ABD emperyalizmi tarafından tutsak edilen yurtseverlerden Réne González'in kızı Irma González ve Küba Dışişleri yardımcısı da yer aldılar.

Konferansın açılış konuşmasını Avusturya Küba Büyükelçisi Norma Goicochea Estenoz yaptı. Heyetlerin açıklamalarıyla devam eden konferansta Küba'ya yönelik bazı Avrupa Birliği ülkelerinin ABD destekçisi tavırlarına, basın vasıtasıyla ideolojik çarpıtmalarına dikkat çekildi. Toplantıda dikkat çeken bir diğer husus ise Uluslararası Tecrite Karşı Mücadele Platformu'nun konuşmasıydı.

Platform temsilcisi konuşmasının başlangıcında Küba halklarının emperyalizme karşı direnişini selamlayarak konferansa katılmak ve konuşmaktan onur duyduğunu ifade etti.
Konuşmasının devamında Küba'ya uygulanan ambargoya, kontra eylemlerine ve ABD'de bir komplo üzerine yıllardır tutuklu bulunan Kübalı yurtseverlere değinerek, bunların dünya halklarına yönelik tecrit politikalarının birer parçası olduğunu anlattı. Bu saldırının tüm halkların sorunu olduğuna dikkat çeken platform temsilcisi, Guantanamo'dan F Tipi Hapishanelerine kadar varan tecrit politikasından da bahsetti. Platform temsilcisi konuşmasında 5 Nisan tarihinden bu yana tecritin kaldırılması talebiyle Ölüm Orucunda bulunan avukat Behiç Aşcı'nın Küba halkına gönderdiği destek mesajını okuyarak şöyle dedi; “Merhaba Dostlar.
Ben Avukat Behiç Aşçı. İstanbul Barosu'na 20560 sicil nosunda kayıtlı Avukatım. Şu an ölüm orucundayım. 5 Nisan Dünya Avukatlar Günü'nde Ölüm Orucu'na başladım.
Eylemimde kendime ait bir talebim yoktur. Talebim F tipi hapishanelerde 6 yıldır uygulanan tecrite son verilmesidir. F tipi hapishanelerle ile Türkiye hapishaneler tarihinde tecrit sayfasının açılmasına yol açan politikalar insanı insanlıktan çıkartan, insanı kendine yabancılaştıran, yalnızlaştıran ve özünden çıkartan politikaların tümü olarak uygulanıyor.
Biliyoruz ki tecrit Türkiye hükümetlerinin buluşu değil. Emperyalizmin ürünü ve diğer ülkelere de ihraç ettiği bir politika, saldırı.
Siz Küba'lı dostlarımızın da emperyalizm tarafından tecrit edilmeye çalışıldığını biliyoruz. Boğulmak istenen, yok edilmek istenen halkların bağımsızlık, demokrasi, sosyalizm istemidir. Sizlerin direnişini ve emperyalizme verdiğiniz dersleri hayranlıkla izliyoruz. Bize örnek oluyorsunuz.
Tarih göstermiştir ki direnenler kazanır. Son sözü direnenler söyler. Bu tarihe layık olacağız. Direneceğiz ve kazanacağız. Dünya halkları bağımsız, demokratik, sosyalist ülkelerde yaşayacak. Halklar kazanacak. Emperyalizmi dünyanın en küçük çakıl taşından dahi sileceğiz. Gölgesi dahi kalmayacak.
Bunun için direniyoruz. Bunun için ölüyoruz. Ölmeye de devam edeceğiz.
Biz kazanacağız, Dünya Halkları kazanacak
Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
Behiç Aşçı tarafından gönderilen destek mesajı salonda büyük bir coşku yarattı. Konferansın moderasyonunu yapan Avusturya Kübalı Topluluğu (ÖKG) temsilcisi platform sözcüsüne yönelik 'bunu tüm konferans adına söyleyebilirim ki bizler de Türkiye'deki tutsak dostlarımızı aynı sıcaklıkla selamlıyoruz' diyerek saygı ve onurlanmışlığını dile getirdi. Platform temsilcisi konuşmasını büyük alkışların eşliğinde 'Yaşasın Enternasyonal Dayanışma' ve 'Yaşasın Halkların Kardeşliği' sözleriyle bitirdi. Daha sonra söz alan Alman heyetinden 'Basta ya' temsilcisi, UTMP'nin yaptığı konuşmayı destekleyerek, herkesi 11 Mayıs Perşembe günü UTMP'nin Netzwerk Küba ile ortaklaşa düzenleyeceği seminere davet etti.

Yemek için verilen bir buçuk saatlik aradan sonra, Küba ile ilgili bir sonuç deklarasyonun hazırlanışı için bir komite seçildi. Ambargo'nun durdurulması, Guantanamo üssünün kapatılması, Kübalı 5’lerin salıverilmesi ve sağlık, eğitim gibi talep ve konuları içeren deklarasyonun bugün 10 Mayıs'ta başlayacağı AB-Latin Amerika Alternatif Zirve çerçevesinde bir basın toplantısında açıklanacağı bildirildi.

Gün boyu devam eden konferans, saat 22.00'de Küba fiesta’sı (eğlence) ile son buldu.


--------------------------------------------------------------------------------