PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Solcular ve Aleviler HDP'ye Oy Vermemeli

**Yorum**
19.04.2015, 01:54
HDP ye Aleviler oy verir/vermez ile ilgili bir çok yazı yazıldı. Onlarca yazar ve arkadaşımızın çeşitli yazıları ve düşünceleri bir şekilde dile getirildi. Hdp ye Alevilerin oy vereceğini savunan ve bu yazıları yazan ve dile getiren bazı yazarları da beğenmeyip, yazarın faşist olup ta böyle söylemlerde bulunduğunu ifade eden görüşleri hep beraber gördük ve okuduk. Benim yazdığım bu yazıyı okuyup bana da faşisttir veya devletçidir veya satılmıştır vb.. yaftası yapıştıranlar olacaktır. Yinede bu yazıda kendi öz düşüncelerim ile benim açımdan Alevilerin hatta bir adım ileri giderek Solcuların neden HDP ye oy vermeyeceğini yada vermemesi gerektiğini dilimin döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

Yıllarca CHP tarafından oy deposu olarak görünen ve Cumhuriyetçi, Laik, Atatürk'çü argümanları ile uyutulan Alevilerin, sadece seçim zamanları hatırlanıp daha sonra rafa kaldırılmalarını iyi biliyorum. Alevilerin net taleplerinin dahi hiçbir zaman dile getirilmediği CHP safları, sadece bazı değerlerin arkasına saklanarak oyları almayı başardı. Alevilerin bir kesimi hala bu derin uykudan uyanmış değildir. HDP ise belirli bir Alevi kesiminden küçük bir oy aldığından, yeni dönemde daha güçlü bir şekilde meclise yerleşebilmek ve daha çok söz hakkı elde edebilmek adına yeni hamleler gerçekleştirdi. CHP nin muhalefeti dahi doğru düzgün yapamayışı ve Alevilerin umduklarını bulamayışını kendi lehlerine çevirmeyi düşündüler. Alevilerin taleplerinin bazılarını açık bir şekilde dile getirmeleri aslında başlangıç olarak takdir edilebilecek bir davranıştır. Fakat sadece talepleri dile getirmekle oy alınamıyor, bu taleplerin gerçekleşebileceğinin inancını aşılaması gerekir. HDP geçmişte yaptığı akıl tutulmalarını temize çıkarmadan bu ülkede Solcu ve Alevilerden oy almak için çok bekleyecektir.

Dilerseniz hemen aklıma gelen birkaç anekdotu anlatayım arkadaşlar;

“Osman Öcalan 2012 de verdiği bir röportaj da “PKK içerisindeki solcu ve Alevi kesim, ittifak halinde mevcut hükümete karşıdır. Solcu ve Alevi PKK’lılar, AKP’yi başarısız kılmak için baştan beri savaşı dayatıyor. Biz dağlardayken bu kesimi etkisiz kılmıştık. “
Örgütü Aleviler & Solcu lar ve biz olarak iki gruba ayıran Osman Öcalan, Bu durumda Solcu değildir. Nedir? Kendi tabiri budur ben yaftalamıyorum. Kendilerinin hükümete karşı olmadığını fakat Sol ve Alevi kadroların kendilerine engel olduğunu ve savaşı onların zorlamasıyla yaptıklarını açıkça dile getirmektedir. Biz onları durdurduk demektedir. Başka söze gerek kalmadan Solcu ve Alevi olarak kendi adıma elde var bir…

“Yine verdiği bir demeçte ise Şemdin Sakık, “Türkiye Kürtleri de ancak ve ancak Türk solunun ve bu solun gölgesinde yetişen sözde Kürt solunun etkisinden kurtuldukça önünü görebilecektir” demiştir.”

Şemdin Sakık’ın bu ifadesinden Solculuk ile alakası olmadığı ve Sol düşüncenin tasfiyesi ile Kürt hareketinin önünün açılacağını söylediğini anlıyoruz. Yani egemen rejimin kölesi olma yolunda olduklarını ve örgüt içerisindeki Sol kesimden epey rahatsız olduklarını dile getiriyor. Rejime mesaj veriyor aslında, biz değil onlar yapıyor. Bunu da hatırladıktan sonra bir solcu olarak elde var iki… Bu iki ismin örgüt ile alakalarının olmadığı yada dışlandığı söylenecektir. O zaman başka örnekler de verelim.

Birazda hareketin önemli isimlerinden Leyla Zana hakkında yazalım; Başbakana sempatisi ve verdiği destek ile bilinen Zana’dan birkaç demeç hatırlayalım;
Kürt sorunu ile alakalı bir konuşmasında Başbakan Tayyip Erdoğan için, “Ben onun bu işi çözeceğine inanıyorum. Buna dair umudumu da, inancımı da asla yitirmedim. Yitirmek de istemiyorum” ifadesini kullanarak egemen güçlere teslim olduğunu resmen dile getirmiştir.

“Bir kere Başbakan’ın çözüme ilişkin önemli çıkışları var. Bu da üç noktada yoğunlaşıyor. Birincisi Kürt halkının haklarının verilmesine dair onda bir iradenin bulunabileceği, ikincisi AB temelinde Batı ile entegrasyon sürecinin hızlandırılmasının soruna olumlu katkısının olabileceği, üçüncüsü de Osmanlı’dan sonra inançlı kesimin baskı altında tutulmasının, haklarının verilmemesinin ne anlama geldiğini çok iyi bilen bir Tayyip Erdoğan’ın mağdurun halinden anlayan, psikolojisiyle bölgedeki taleplere de paralel bakış açısına sahip olabileceği beklentisi ve bir barış projesi olduğuna inancımdan dolayı Erdoğanı destekliyorum. “

Tayyip Erdoğana övgüler yağdırıyor ve birincisi diyerek başlıyor. Kürt halkına hakların verilmesine dair Erdoğan'dan başka bir irade görmüyorum diyor. Kürt halkının haklarının alınabilmesinin tek yolunun Erdoğan olduğu kanaatinde ve dikkat edelim kullandığı Kürt halkı ibaresi resmen salt Milliyetçi duruşunu göstermektedir. Devamında Avrupa birliğine entegre olma hayalinden bahsediyor. Devamında dindar kesime yönelik duygularını dile getiriyor. Vermeye çalıştığı sinyal “sizdeniz” “Alevi de değiliz Solcuda değiliz” Elinden gelse Solcuların kanını içebilecek biri hakkında böyle güzel düşünceler beslemesi Sol adına derin kaygı yaratmaktadır.

Hemen ardından yine o dönemlerde Öcalan’ın kardeşi Leyla Zana ile aynı şekilde düşündüğünü ve Erdoğanı desteklediğini bildirmiştir.

Şimdi ben bu elemanlara Solcu değiller dediğim zaman birileri çıkıp bana kızacak biliyorum ama ben demeden kendileri diyorlar arkadaşlar ben boş yere bunları uydurmuyorum. İsterseniz Solcu olmadıklarını kendi ağızlarından dinleyelim;

Leyla Zana’ya tepki gösteren, Aysel Tuğluk olmuştu hatırlarsınız.

Şemdin Sakık Zana ve Tuğluk’u tanıyan ve bilen biri olarak bazı değerlendirmelerde bulunmuştu;
“Zana Kürt milliyetçisi, Tuğluk milliyetsizdir. Zana muhafazakar, Tuğluk devrimcidir. Zana Sünni, Tuğluk Alevidir. Zana din duyarlı, Tuğluk ateisttir. Zana sağcı, Tuğluk solcudur. “

Buyrun istenmeyen ve örgütün içerisinden tasfiye edilmesinden söz edilenler kimlermiş? Örgüt tabanında yeşeren ve hiç bitmeden beslenen kin ve nefret bizzat Solcular ve Aleviler adınadır. Hatta tasfiye konusunda rejime sesleniş dahi aleni olarak meydandadır. “Biz sizdeniz onlar değil”

Yine Şemdin Sakık bir röportajında, o zamanlar Esad’a destek veren PKK’yı da eleştirmiş ve “PKK’nın Esed’in sosyalist Baas’ına destek vermesi solcu, bir parça da Alevi dayanışmasıdır. PKK’nın savaş yanlısı yöneticileri çoğunlukla solcudurlar” demiştir.

Bu söyleme bakınca PKK içersinde devlet dışılığı ve devlet ile kol kola olmayı istemeyen ve egemen rejime direnen yine Aleviler ve Sol görüşlülerdir. Bu grubun dışında kalan diğerleri ise iktidardan yana, statüko sevdalısı ve celadına aşık olan kesimdir. Bu durumda bir Alevi'den veya Solcudan oy beklemek akıl tutulmasıdır.

Bitmedi devam edeceğim;
2013 Nevroz kutlamalarında Diyarbakırda Öcalan’dan mektup geldiği duyuruldu, mektupta Öcalan İslam bayrağı altında ortak yaşam ve İslam kardeşliğinden bahsediyordu.

(Daha sonra Selahattin Demirtaş ta bu kavramlarla ilgili bir konuşma ile Öcalana destek verdi. )

Hemen ardından Öcalan, İslam kardeşliğinden sonra İslam konferansı çağrısı ile gündeme geldi.

Öcalan’ın çağırıcılığını yaptığı 2014 de Diyarbakır da yapılan, Demokratik İslam Kongresi’ni hatırlayalım. Kongreye katılanlar kimler di?
HDP grup başkan vekili İdris Baluken
Diyarbakır B.Ş. Belediye Başkanı Gülten Kışanak
Mardin B.Ş. Belediye Başkanı Ahmet Türk
Şeyh Said’in torunu Kasım Fırat
Yurt içi ve dışından bir çok din adamı

Kongreye katılan Rojova temsilcilerinden Nureddin Şakir yaptığı konuşmada ne demişti;
“Önder Apo’nun çağrısıyla başlayan bu kongrenin anlamı büyüktür.”

İslam kongresine çağrı yapan ve mesaj gönderen Abdullah Öcalan ne demişti.

Mümin kardeşlerim diye başlayan mesajında Öcalan,

Bazı çevreler bizim hareketimizi Ateist, Komünist, Materyalist gibi batılı kavramlarla tanımlıyorlar. Bu çevrelere kavram kölesi demek uygun düşer diyor ve devam ediyor. Öcalan, İslam’ın en adil, özgür ve demokratik geleneğini temsil ettiğimize en ufak bir şüphem yoktur. Allah’ın birliğine davetle birlikte, güvende olmanızı diliyor ve kongreyi selamlıyorum. Diyerek İslam şemsiyesi altında toparlanmayı ön gören mesajına son veriyor.

Öcalan'ın Komünizm den dolayısı ile Sosyalizm den bir adım ileri gidersek Sol düşünceden keza Alevi lerden ne derece rahatsız olduğu çok açık değilmi arkadaşlar..
Açıkça görülüyor ki Alevi ve Sol düşünce düşmanlığı örgütün ve partinin her kademesinde devam etmektedir. Bu gelenekler ve söylemleri içerisinde yaşattığı aşikar olan HDP ye Alevi ve Solcuların oy vermesi kanımca mümkün görünmemektedir. Alevi toplumundan adaylar gösterilmesi de bu işi kurtaramayacaktır, Alevi örgütlülüğünü milletvekilliği için kullanmaya çalışanlar da zamanı geldiğinde büyük bir hata ettiklerini algılayacaklardır. Alevi toplumu ırkçılıktan her zaman uzak durmuştur, HDP ırkçı tavrını her zaman dile getirmiştir. Irkçılık konusnda en belirgin örnek ise bana göre KÖH diye adlandırdıkları ve açılımını "Kürt Özgürlük Hareketi" olarak yaptıkları hareketdir yani salt Kürt kimliği üzerinden yürütülen bir harekettir. Sadece Kürt kimliğinin ön plana çıkarılması ırkçılık değilmidir? Deneyimlerimizden bildiğimiz gibi Alevi partisi sadece bir ütopyadır, keza HDP de ırkçı yaklaşımından sıyrılmadığı sürece aynı durumdadır.

Teşekkür ederim.

**Yorum**
20.04.2015, 23:10
İlave olarak,

''Cumhurbaşkanı Gül, 'ya çözülecek ya çözülecek' diyor. Çiller de ya bitecek ya bitecek' diyordu. Çiller bunu imha için söylüyordu. Cumhurbaşkanı Gül'ün öyle değil.'' (Öcalan)

''Demokratik siyasetin gereği olarak cesur olmak gerekiyor. Çözümü istemeyenler Erdoğan ve Gül'ün gitmesini isteyenlerdir'' (Öcalan)

''Gezi'de Erdoğanı ben kurtardım'' (Öcalan).

''İlk defa Cumhuriyetin demokratikleştirilmesi süreciyle karşı karşıyayız. Türkiye'yi demokratikleştirmek gerekiyor. Türkiye'yi demokratikleştirmek için tarihi bir zemin var. Bunu değerlendirmek gerekiyor.” (Öcalan)

**Yorum**
11.05.2015, 21:10
Yine ilave olarak;

"Aleviler ve Solcular Başbağlar Katliamı ile Yüzleşmeli" diyen, Emevi Islamcı-Kürtçü Hüda Kaya'nın aday gösterilmesi...

HDP yöneticileri ve yayın organları, Başbağlar'ın Jitem tarafından yapıldığını söylemekte iken, Alevileri ve Solcuları bu olay ile özdeş tutup, Alevileri hedef gösteren bu gerici zihniyeti aday etmesi ve ardından Aleviler için tek çare gibi sunulması, Alevileri celladına aşık etme çalışmasıdır.

Aleviler'in yüzü ak ve paktır, katliamlarla yüzleşmesi gereken varsa bu gerici zihniyetin ağababaları ve onların bozuk sistemleridir., bu oyunlara gelmeyeceğiz.

haziran_AW
11.05.2015, 21:22
tek temel sorun gerici zihniyet değildir.bölücü zihniyete de aynı mesafede yaklaşmak lazım.bence de sence.ama tek farkla ;aleviler gerici ve bölücü zihniyete pirim vermezler.bu yüzden hdp yi desteklemezler.

**Yorum**
17.05.2015, 19:04
'' Eski Gerilla Lideri HDP' den Aday ''
'' Eski Dev-Yol liderlerinden ... ....... HDP' den aday ''
'' Eski Dev-Sol' cu CHP' den aday ''
'' Eski Grup Yorum elemanı CHP' den aday ''

Makyavelizm böyle birşeydir ; amaç için herşey mübahtır !

Eskiye rağbet olsaydı , bit pazarına nur yağardı ...

gencalevi
18.05.2015, 17:46
tek temel sorun gerici zihniyet değildir.bölücü zihniyete de aynı mesafede yaklaşmak lazım.bence de sence.ama tek farkla ;aleviler gerici ve bölücü zihniyete pirim vermezler.bu yüzden hdp yi desteklemezler.

irkciliga karsi irkcilik diyorsun demene gerek yok sen tepeden tirnaga kadar irkcisin bilmeyen ve duymayan yok senin düsündügün aksine aleviler hdpye daha cok oy verecekler senin gibilerinin demesiyle asla olmaz
bircok alevi dernekleri hdpyi destekliyoruz diye delegasyon yayinladilar özellikle avrupadaki alevi dernekleri senin düsündükleri cürütecek senin söyledigine bakilirsa hdpye oy verenler gerici ve bölücü ona bakarsan senin gibiler sözde alevi mhp ye oy veriyorsun gocunan varmi yok alevilerin hdp ye oy vermesinden niye gocunuyorsun ki

**Yorum**
22.05.2015, 19:27
[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])

Amistofes
26.05.2015, 10:56
Çok renklilik çoğulculuk Anadolu hemojen toplumu eski uygarlıkları dıllerı kadına yaklaşımı Eşit Özgürlükçü emeğe saygın her türlü inkarlara karşın yurdun birbirine saygılı KARDEŞ. olarak şu anda ki mevcut siyasal oluşumda ve bölgenin karmaşıklığına tek Öncü örnek teşkil edecek niteliklere sahip HDp dir.
Bu yüzden Alevi inancı ve ona mensup toplum tıpkı kendi yolunda ki " yol bir sürek binbir" Erkan'ın belirlediği betimlemeler gibi inanırlarına sorumlulukları ile Halkların demokrat partisine fırsat vermeli diye düşünüyorum nacizane ,bu benim Yılların verdiği öngörü tecrübesi bilinci ıle olusan birikimimdir.

Her Aydın ve emeği kendine ilke edinen ideolojik sol sahibine bu oluşuma katılmaması mümkün değildir !

Şayet tüm sol kökenli Aydın yazar sanatçı akademilerin Alevi örgütlerin büyük çoğunluğu mevcut siyasal durumda Hdp desteklemeleri kadar doğal bir durum yoktur.

Kan akıtılmasının durdurulması Savaşların durdurulmasını isteniyorsa bunu yapabilecek tek çatı örgütü Hdp dir, ezber bozandır Halkların ayağa kalkışının yapılan zulümatı dur demektir!

Fox tv deki mülakatı izlemeniz yeterlidir

HURUFİCAN-ERZİNCAN
26.05.2015, 12:22
sayın Amistofes can...

Siyaset içerisinde ucuz kurnazlıklar olabilmektedir.Bu akıl almaz söylemler yada ruhlara su serpen yaklaşımlar toplumun nabzına ve eğitim kültür ile din ve ırk kullanımı demokrasiyi değil istenileni ve dönüşülenin benzemesiyle sonuçlanır.Aydınlanma laik duruşu yakalayamayan anlayışın ayağa kalkması imkansızdır.Unutmayalım ki aydınlamayı kabullenmeyen veya tamamlamayan devletlerde istekler kişiye topluma göre değişir ve subjektif olduğu için birbirine zıt dilekler kaotik bir durum yaratır.Kurallar bilinmeze göre ayarlanırsa toplum bilinmez bir gidişe mahkumdur.Fakat bilinen görünen düşülünen akılla bir oluşum yapılmışsa gerçeğe asla gidilir.Einstein sözü tanrı zar atmaz sözü sanırım bu cümleyi tamamlar.Ne yazık ki bilgi üretemeyen özgürleşemeyen bu toplumun mayasına giren din ve onu çeşitli fraksiyonlara bölenlerin payı büyüktür.Bin yıllardır din -Tanrı ilişkilerini dünyaya entegre etmeye çalışanların bu gün bile verdikleri savaş yüzünden ne halde olduğumuzu görerek boşa çekilen emek can,canan paralar siyaset harcanan bu akıl almaz mevzuyu bir yere koymanın gerekliliğini artık halkların bir an önce görmesini isterdim.Kurulu bir mekanizmanın sahibi ve uygulayıcısı olanlar geleneksel yapıyı dinle sağlamlaştırıp aydınlanma ve akılçılığa karşı gelmesinin nedenlerini karşı gelenlerin yaşamlarındaki tezatlıklarla göründüğünü unutmayalım

Diğer yandan HDP denildiğinde akla gelenlerle devam edelim.Evet,Kürtler tanınmak istiyor.Devletin ne Kürt olmayan vatandaşların anayasamızda herkes eşittir.Kürtler her makam ve mansıba gelebiliyorlar Kürtler bu devletin asıl unsurudur.Türk kelimesiyle kasıt tüm vatandaşlardır gibi cevabı sözleri Kürtleri tatmin etmiyor.Kürtler anayasa ve devletin diğer temel kurumlarınca tescil edilmesi isteniyor
...
Yukarıda anlattığım mecraya yazacaklarım çok onu şimdilik burada kesiyorum.Solcular yada Hdp ye neden gitsinler?
Solculuğun içini ne doldurmaktadır?
HDP ne kadar solcudur?
Yada solcu partiler mevcutmudur?
Biat kültürü mevcut olmayan alevilerde alevi derneklerin HDP yi destekleme arzusunun işlerliği nedir?
Aydın kimdir?
Eşitlik ve özgürçülükten ne anlıyoruz?
Gönlüm HDP den yana ama Para Akp diyorsa...
Gönlüm CHP diyorda param akp den yana diyorsa
Gönlüm MHP den yana ama param akp diyorsa...
Gönlüm... yana da din söylemim akp diyorsa...
Gönlüm kültürüm,inancım akp diyorsa...
vs.Konu uzun...
Ben muhalefetin söylemleri olan iktidarın kan kaybediyor sözüne kısmen inanmıyorum.Kısmende evet diyorum.Halkını tanımayanlar onun ne yapacağınıda tanımazlar.Halkın bir tipolojisi vardır.Halkı nasıl yönlendirileceğini bilemeyenler halktan bir teşekkül beklemesin.Çoğunluğu bulamayanlar yerinde kalır.Hdp halk ağzı ile konuşmaya artvinide diyarbakırıda bir görme isteği olduğu izlemi vermeye devam etmesi artı puandır.Chp kişisel husumetlerden absürt söylemlere karşı söylem gerçekleştirmekten vaz geçip ekonomi dediğinden beride bir artışta...
velhasıl yol geçme mevzusunda birbirlerini öldüren,8 yaşındaki kıza tacizde bulunan, 10 yaşındaki kızı kendine nikah kıyılması isteyen eğitimciden bir hırka bir lokma şükür diyenin mercedesi olmasından kadın özgürlüğünü türbanla sınırlandıran,her gün bir kadın şiddet görmesini haklı bulan, bir başkasının inancını kabullenmeyip onu zorla kendisine veya onu tarife çalışan devlet kurumlarına inanışı adalete güveni sarsılan çalışmadan üretmeden emeğin gerçek hakkı verilmeden örgütleşemeyen,trafikte kırmızıda geçen, toplum içinde yere tüküren, burnunu karıştıran,sorgulamayan cesareti kaybolan anlayışlar ne doğurur...
Haydi hayırlısı..

haziran_AW
27.05.2015, 17:20
Evet,Kürtler tanınmak istiyor.Devletin ne Kürt olmayan vatandaşların anayasamızda herkes eşittir.Kürtler her makam ve mansıba gelebiliyorlar Kürtler bu devletin asıl unsurudur.Türk kelimesiyle kasıt tüm vatandaşlardır gibi cevabı sözleri Kürtleri tatmin etmiyor.Kürtler anayasa ve devletin diğer temel kurumlarınca tescil edilmesi isteniyor

sizin bir teklifiniz varmı.yada olan varsa buyursun beri gelsin.şu kürtler ne istiyor bir anlasak.ben recep tayyibe bu konuda katılıyorum.bence kürt sorunu yok.öyle ya sorunları olsa tek partide birleşirler yönetimde daha güçlü olurlardı.onlar ne yaptı akepeyi destekledi.kürtlerin bile hdp den umudu yok ki akepeyi destekliyorlar.

kürtler daha fazla tanınmak istiyorlarmış.tamam kardeşim getirip teslim etsinler türk kimlik kartlarını,pasaportlarını.gitsinler barzaniden istesinler.sonra çıkıp dünyada haykırsınlar.daha ne yapsın devlet anlamadım ki.yalan mı konuşuyoruz.kürt cumhurbaşkanı oldumu oldu,genelkurmay başkanı,milletvekili,hakim,savcı,doktor vs canları ne istiyorlarsa olabiliyormu.yılmaz ve mustafa erdoğan,ibrahim tatlıses,mahsun,hülya gibi yıldız olabilmiş sanatçı,üniversitelerde dekan,vali kaymakam olabiliyorlarmı.daha ne desin devlet.kimseye engel olmuyorlar.kürtler bu devletin kurucu asli unsurlarıdır deniyor mu evet deniyor.anayasal eşitlik hakkına sahip mi.sahip.kürtleri tatmin etmek için devlet daha ne yapsın,vatandaş ne yapsın.

kürtler eşitlik filan istemiyor.orası belli.onlar üstünlük istiyor.silahla,şiddetle ezici güç olmak istiyor.geri kalan çalışsın kürtlerde gelsin yesin.oldu canım gözlerim doldu.varsa öyle bir gezegen bana da 2 dönüm yer ayırın.biraz da yağma hasan böreği,azcık lavaş,yanında otlu peynir gel kefim gel.

Amistofes
28.05.2015, 17:02
[Only Registered Users Can See Links]

HURUFİCAN-ERZİNCAN
28.05.2015, 17:05
sizin bir teklifiniz varmı.yada olan varsa buyursun beri gelsin.şu kürtler ne istiyor bir anlasak.ben recep tayyibe bu konuda katılıyorum.bence kürt sorunu yok.öyle ya sorunları olsa tek partide birleşirler yönetimde daha güçlü olurlardı.onlar ne yaptı akepeyi destekledi.kürtlerin bile hdp den umudu yok ki akepeyi destekliyorlar.

kürtler daha fazla tanınmak istiyorlarmış.tamam kardeşim getirip teslim etsinler türk kimlik kartlarını,pasaportlarını.gitsinler barzaniden istesinler.sonra çıkıp dünyada haykırsınlar.daha ne yapsın devlet anlamadım ki.yalan mı konuşuyoruz.kürt cumhurbaşkanı oldumu oldu,genelkurmay başkanı,milletvekili,hakim,savcı,doktor vs canları ne istiyorlarsa olabiliyormu.yılmaz ve mustafa erdoğan,ibrahim tatlıses,mahsun,hülya gibi yıldız olabilmiş sanatçı,üniversitelerde dekan,vali kaymakam olabiliyorlarmı.daha ne desin devlet.kimseye engel olmuyorlar.kürtler bu devletin kurucu asli unsurlarıdır deniyor mu evet deniyor.anayasal eşitlik hakkına sahip mi.sahip.kürtleri tatmin etmek için devlet daha ne yapsın,vatandaş ne yapsın.

kürtler eşitlik filan istemiyor.orası belli.onlar üstünlük istiyor.silahla,şiddetle ezici güç olmak istiyor.geri kalan çalışsın kürtlerde gelsin yesin.oldu canım gözlerim doldu.varsa öyle bir gezegen bana da 2 dönüm yer ayırın.biraz da yağma hasan böreği,azcık lavaş,yanında otlu peynir gel kefim gel.

"Kürtler anayasa ve devletin diğer kurumlarınca tanınmak istiyorlar.Devlet bu istekleri hiçe saymakta ulus devlet ilkelerine de aykırı görmektedir.Tanınma arzusu insanın oluşturan etkenlerin ana bileşenlerindendir.Ekonomi veya diğer tavizler ile bu istek doyurulamaz.
Sizin degiminizden yola çıkarsak aleviler hemen hemen her şey oluyorlar.Genel kurmay başkanı Hatta şuan CHP yönetimin en tepesinde oldular.Böyle olunca alevilerin inanç temelli sorunlar bitmişmi oluyor?Hayır peki aleviler ne istemekte ?
inançlarının anayasa ve devletin diğer kurumlarınca tanınması arzusundalar onun için mücadele vermekteler.Kürtler bu devletin asli unsurudur Türk kelimesinden kasıt tüm vatandaşlardır sözüde ne inanç nede ırki meseleleri çözmüyor.Taşı toprağı vatan yapan insan unsurudur.Kürtler anadolunun kadim halkıdır.Şimdi kürtleri dilini kültürünü yok sayacaksın ōglemi.Ya da ya sev ya terk et.Kimin evinden kimi kovuyorsun.Bak bakalım kadim tarihe derler o vakit.Entegre ve medeniyetleşme adına asimilasyonu ırkların ve inançların önüne koyacaksın toplumda ne oluyor dediği vakit bağírtıyı koparacaksın.Yoksa bu kadar nüfusu biryeremi ışınlayacaksın.Bireyleri gurubu suçlaya bilirsiniz ama bir topluluğa yada inanca indirgeyemezsiniz. Ama ,fakat ile başlayıp basit çözüm dururken kurmaca olaylarla kürtleri karalamak ve günahkar göstermeklede işin içinden çıkílamıyacagı aşikar olduğumuz zaman ve mevkide gelmiş durumdayız.Kürtler önce şöyle olsunlar sonrada böyle yapsınlar ucuz yollu başka şekiller yaratarak zaman kazanmanın yada iktidar sahibi olma adına yeni piyesler cevirmenin gereği de yoktur. Bu ulusun yoksul işçi sınıfının garip gurabanın çogunluğ kürtler oluşturmaktadır.Kürtleri dolaylı yoldan da olsa aşağılamadan vaz geçin biraz empati yapın.Kardeşlik yapacaksak çogunlukcu değil çoğulculuğu savunum insani ve eşit yurttaş paydasında birleşecek yasalarla bir bütün olmalıyız.Ha ben Kürt değilim ama bir insan olarak bazı şeyleri görmek lazım.

haziran_AW
28.05.2015, 19:28
arkadaş anlatın işte,kürtler eşit yurttaş olabilmek için,anayasal haklarını kullanmak için,seslerini duyurabilmek daha fazla tanınmak için ne istiyorlar.geçmişte şöyleydi böyleydi diye lafı sulandırmadan ama.bende olupda kürtte olmayan ne varsa söyleyin.daha hala dilleri kültürleri diyip duruyorsunuz.kalmadı taze bitti.dilmi kaldı,kültürmü kaldı.yasak olan neleri var arkadaş.eee mücadele ettik kazandık.hayır öyle olmadı o işler.zaman değişti,dünya gelişti,modernleşme süreci yaşanıyor.mücadele ettik dedikleri 40 bin insanın ölümünden sorumlu olmaktır.400 mil. doların buhar olup uçmasıdır.tayyip yol yaptı diye oy verenler gibi.hayır kardeşim zaman değişti,ihtiyaçlar değişti.kim iktidar olsa zaten duble yol yapacaktı.

ben mesajımda aleviler ile ilgili örnek vermedim.o sizin varsayımınız.ben aksini iddia ediyorum.bu toprakların asıl ve asil ezileni alevilerdir.90 yıllık sosyal demokrat parti ilk defa alevi genel başkan çıkarmıştır.inşallah başbakanlığınıda görürüz.ama o kadar işte.alevi cumhurbaşkanı sayamam,gen.kur başkanı,kuvvet komutanı sayamam.belki nadiren vali kaymakam,bir kaç dekan.bir dönem yargıda yüksek yargıç.onlarıda akepe tırpanladı zaten.el elde baş başta biz bize kaldık.cem evlerimize yasal statü verilmedi vs.bunlar doğru saptamalar.itirazım yok.ben ısrarla aleviler neden dağa çıkıp terör örgütü kurmamış,devlete isyan edip asker polis öldürmemiş,molotof atıp can almamış bunu soruyorum.kürtler ekmek bulmuş niye yağsız diye soruyorlar.yani dertleri başka.hikaye anlatıp durmayın.

tüikden verileri almışsınız anlaşılan bizimlede paylaşın.nerden çıkarıyorsun bu ulusun yoksul işçi sınıfının garip gurabanın çogunluğunu kürtlerin oluşturduğunu.ben aksini iddia ediyorum.asıl kürtler bu ülkenin zenginleri.yağı fazla bulmuşlar dişlerine bile altın kaplatıyorlar.ezik edebiyatı yapmaya gerek yok.gerçi alışığız kürtler ajitasyona bayılır.sizi de epey etkilemişler anlaşılan.

neyse lafı uzatmaya gerek yok.somut talepler nelerdir.tek tek izah edin lütfen.çok açık bir şekilde soruyorum bende olupda onda olmayan nedir.ben cevabını biliyorum da yazmayım şimdi.kürtleri aşağıladın diye kıyameti koparırsınız.

gencalevi
28.05.2015, 19:47
arkadaş anlatın işte,kürtler eşit yurttaş olabilmek için,anayasal haklarını kullanmak için,seslerini duyurabilmek daha fazla tanınmak için ne istiyorlar.geçmişte şöyleydi böyleydi diye lafı sulandırmadan ama.bende olupda kürtte olmayan ne varsa söyleyin.daha hala dilleri kültürleri diyip duruyorsunuz.kalmadı taze bitti.dilmi kaldı,kültürmü kaldı.yasak olan neleri var arkadaş.eee mücadele ettik kazandık.hayır öyle olmadı o işler.zaman değişti,dünya gelişti,modernleşme süreci yaşanıyor.mücadele ettik dedikleri 40 bin insanın ölümünden sorumlu olmaktır.400 mil. doların buhar olup uçmasıdır.tayyip yol yaptı diye oy verenler gibi.hayır kardeşim zaman değişti,ihtiyaçlar değişti.kim iktidar olsa zaten duble yol yapacaktı.

ben mesajımda aleviler ile ilgili örnek vermedim.o sizin varsayımınız.ben aksini iddia ediyorum.bu toprakların asıl ve asil ezileni alevilerdir.90 yıllık sosyal demokrat parti ilk defa alevi genel başkan çıkarmıştır.inşallah başbakanlığınıda görürüz.ama o kadar işte.alevi cumhurbaşkanı sayamam,gen.kur başkanı,kuvvet komutanı sayamam.belki nadiren vali kaymakam,bir kaç dekan.bir dönem yargıda yüksek yargıç.onlarıda akepe tırpanladı zaten.el elde baş başta biz bize kaldık.cem evlerimize yasal statü verilmedi vs.bunlar doğru saptamalar.itirazım yok.ben ısrarla aleviler neden dağa çıkıp terör örgütü kurmamış,devlete isyan edip asker polis öldürmemiş,molotof atıp can almamış bunu soruyorum.kürtler ekmek bulmuş niye yağsız diye soruyorlar.yani dertleri başka.hikaye anlatıp durmayın.

tüikden verileri almışsınız anlaşılan bizimlede paylaşın.nerden çıkarıyorsun bu ulusun yoksul işçi sınıfının garip gurabanın çogunluğunu kürtlerin oluşturduğunu.ben aksini iddia ediyorum.asıl kürtler bu ülkenin zenginleri.yağı fazla bulmuşlar dişlerine bile altın kaplatıyorlar.ezik edebiyatı yapmaya gerek yok.gerçi alışığız kürtler ajitasyona bayılır.sizi de epey etkilemişler anlaşılan.

neyse lafı uzatmaya gerek yok.somut talepler nelerdir.tek tek izah edin lütfen.çok açık bir şekilde soruyorum bende olupda onda olmayan nedir.ben cevabını biliyorum da yazmayım şimdi.kürtleri aşağıladın diye kıyameti koparırsınız.

kürtler kadar tepen tas düssün altinda kalasin sen irkcisin diye ben tüm türklere irkci dersem bu haksizlik olur kendini bilmez ey irkci kafatasi avcisi kürtlerin yillardir ezildigini herseyden mahrum kaldigini zorla göce zorla gecici köy koruculuguna maruz kaldigini sende biliyorsun tüm dünya biliyor
sende olupta kürtlerde olmayan sey onursuzluk asagilik olma karaktersizlik irkcilik evet bunlar sende var ne zaman insan olmayi ögreneceksin cok merak ediyorum bunlar sana hakaret degil iltifattir sen gibi irkci kürt düsmani biri daha bu site gelmez birde sana görev veriyorlar yaziklar olsun size yöneticilerine adam mi yok su adamin yazdiklarina bir bakin bir milleti asagiliyor sizde uzaktan bakin sizin gibi yöneticilerde olmaz olsun siteyi eskisinden daha kötü duruma getirdiniz böyle irkci kafatasi avcilarina destek cikar

haziran_AW
28.05.2015, 19:55
hep aynı hikaye.fikir rica edelim lütfen.karşı tezleriniz varsa buyrun anlatın.hala ezik cücük edebiyatı.boş ver bana sataşmayı.ben onlara cevap vermiyorum.

gencalevi
28.05.2015, 19:58
hep aynı hikaye.fikir rica edelim lütfen.karşı tezleriniz varsa buyrun anlatın.hala ezik cücük edebiyatı.boş ver bana sataşmayı.ben onlara cevap vermiyorum.

verecek cesaretin yokta onda yönetici

haziran_AW
28.05.2015, 20:07
ya ne yaparsın işte.cesaretim de yok tüh. :) napcaz şimdi.

gencalevi
28.05.2015, 20:09
ya ne yaparsın işte.cesaretim de yok tüh. :) napcaz şimdi.

oturda haline agla biraz insanlik duygun varsa irkcilik ve kafatasi avciligi nasil yaparim diye biraz utanarak agla

haziran_AW
28.05.2015, 20:13
:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(

nasıl ağlıyorum bir bilsen.

gencalevi
28.05.2015, 20:15
:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(

nasıl ağlıyorum bir bilsen.

Insanlik duygusu oldugunu bilsem inanacagimda sende o bile yok yönetici

slistre
28.05.2015, 20:26
Kürtler anadolunun kadim halkıdır.Şimdi kürtleri dilini kültürünü yok sayacaksın ōglemi.
Sayın Hurufican-Erzincan, Kürtlerin Anadolu'da 10. yy dan evvel yaşadığına dair elinizde Tarihi bir vesika varsa lütfen açıklayın!
Anadulu'nun kadim halkı olan bir toplum herhalde birçok tarihçi tarafından bu coğrafyada yaşamış olduğu ittifakla kabul edilmiş olmalı.

gencalevi
28.05.2015, 21:19
kürtler ayrialim dediler savas actiniz,baris dediler tutukladiniz,türkiyelileselim dediler bombaladiniz ne istiyorsun bu kürtler ey yönetici irkci haziran AW

HURUFİCAN-ERZİNCAN
29.05.2015, 11:11
Aşık VEYSEL'in güzel bir şiirin de geçen sözle başlamayı uygun buldum" Koyun kurt ile gezerdi,fikir başka başka olmasa"
Toplumsal ve tarihsel olgular hakkındaki analiz ve yargılar ulus-sınıf olgusunun ve dünya görüşünün etkisinde soyut olarak var olamaz.Tarihçinin söz konusu etki altında oluşu ve bilimsel taraflık içinde bulunuşu birbirini tanımlar.Bilimsellik ve tarflılık maddi olarak var olan sınıfsal çelişkiler nedeniyle birbirini koşullar.Bilimsel tarih yazımının gerçekleştirip gerçekleştirememek kimin nerede konumlandığına ve nasıl baktığına bağlıdır.
Bir olguya nereden hangi bakış açısıyla nasıl bakıldığı ve yorumlandığı önemlidir.Çok yanlı dinamik değişken olan tarihi çok yanlı dinamik değişerek gelişebilen bir metodla incelemek zorunludur.
Sayın slistre,
Yunan coğrafyacı Strabon ile başlaya bilirsin onun Komagene krallığından sunumu yetmezse...5 yy. bizans komutanı amonyus maksıumus diyar bakır ve üst bölgelerinde görev yapmış ve buraların halklarının bilgilerini toplamış kayda almıştır.
Yine Yadgar-i zeriran, yada sana Haririyanın eseri Tarih-i iran bastan külliyatlar, ebu ubeyde muammer b.musena nın Feza'il-Furs eserine bak,Kitab-ı peykar, bak beğenmediysen olynthuslu Kallisthenes (mö.360-328)ünlü antik tarihcidir.Aristotelesin yegenidir.İskender tarafından asya seferlerinin resmi tarihcisi olarak atandı.Velhasıl bu konuda çokç eserler mevcut internette gezindiğinde görmeniz mümkün.

haziran aw.
Kurtuluş savaşında kürtler katıldı.Lozan da dindaşlık adına hak iddia etmediler.Buna karşılık kendilerine hiç bir hak verilmedi,kendilerine Kürt denilmesi bile esirgendi.Dilleri yasaklandı acıları sızıları dertlerini anlatan şarkıları agıtları yasaklandı,zazası kürdü acılarını dağlara yazdı çileden kurmuş analarının ellerine cefakar gönüllerine söylediler Türkülerini acılarını sevdalarını.Ana dilleriyle Yarlarının kalplerine tüm sızılarını sevgilerini işlediler.Derelere ırmaklara aktı bu perişanlık. Yavrularına Kürtçe isimler koyamadılar.Yavrularına kendi dilinde seslenemediler.Din ve milliyetçi-ulusalcı kıskacında ezildiler.Devlet yıllarca kendi tarihlerinde sizlerde Türklerin bir kolusunuz dedi.Ama buna ilk inanmayanlarda Türkler oldu.nasıl ki aleviler safkan Türktür şaman maman hikayesi uydurdularsa bunu yutan ve uyuyan uyudu ise şimdi uyur idik uyandırdıları anlayanlara bin selam olsun.son yüzyıl içinde dersimin dili zazaca yok olacak biliyormusun?Bunu öğrenince şimdi ellerini birbirine sürüp sırıtıyorsundur.Alevi doğulur mu doğulur diğel de?Ama alevice herkes yaşayamaz.

haziran_AW
29.05.2015, 12:15
haziran aw.
Kurtuluş savaşında kürtler katıldı.Lozan da dindaşlık adına hak iddia etmediler.Buna karşılık kendilerine hiç bir hak verilmedi,kendilerine Kürt denilmesi bile esirgendi.Dilleri yasaklandı acıları sızıları dertlerini anlatan şarkıları agıtları yasaklandı,zazası kürdü acılarını dağlara yazdı çileden kurmuş analarının ellerine cefakar gönüllerine söylediler Türkülerini acılarını sevdalarını.Ana dilleriyle Yarlarının kalplerine tüm sızılarını sevgilerini işlediler.Derelere ırmaklara aktı bu perişanlık. Yavrularına Kürtçe isimler koyamadılar.Yavrularına kendi dilinde seslenemediler.Din ve milliyetçi-ulusalcı kıskacında ezildiler.Devlet yıllarca kendi tarihlerinde sizlerde Türklerin bir kolusunuz dedi.Ama buna ilk inanmayanlarda Türkler oldu.nasıl ki aleviler safkan Türktür şaman maman hikayesi uydurdularsa bunu yutan ve uyuyan uyudu ise şimdi uyur idik uyandırdıları anlayanlara bin selam olsun.son yüzyıl içinde dersimin dili zazaca yok olacak biliyormusun?Bunu öğrenince şimdi ellerini birbirine sürüp sırıtıyorsundur.Alevi doğulur mu doğulur diğel de?Ama alevice herkes yaşayamaz.

arkadaş, bu toprakların devrimcileri yıllar yılı ezilen,görmezlikten gelinen,özgürlük yanlısı tüm dünya halkalarına el uzatmaya,onların sesi olmaya çalıştılar.devrim adına verilen tüm mücadelelerde karınca kararınca yer almaya,gerek türk devletinin gerekse emperyal uşakların işçi,köylü,ezilen halklar üzerindeki tahakkümü ile mücadele ettiler.cumhuriyet tarihimiz gösterdi ki topyekün tüm milletimiz zaten işçiydi,zaten fakirdi.emperyalizm kıskacında var olma mücadelesi veriyordu.bu yüzden bu toprakların devrimcileri de halkının yanında saf tuttu.amerikancı generallerin okyanus ötesinden aldıkları talimatla uyguladıkları faşist darbelere kadar seslerini yükseltmeye devam ettiler.vuruldular,düştükleri yerde bayrağı yoldaşlarına devrettiler.devrimcilikte ayrım olmaz.kimseyi ayırmadan,kayırmadan mücadelelerine ortak ettiler.gün geldi faşizm devrimcilerin soluğunu kesmeyi başardı.yaklaşık 20 yıl boyunca topraklarımızda sol uyutuldu.2000'li yılların başında farklı bir rüzgar esmeye başladı.sol toparlanmaya başladı ve günümüze geldiğimizde karşımıza çıkan manzara devrimcilikten uzak,soldan kopuk bir manzaradır.çünkü kürtler artık devrimden yana değildir.devrimcilerle ortak hareket etmemektedirler.12 eylülden sonra gelişen süreç terörü doğurdu,ırkçı kürt faşizmini yarattı.bu sebeple bu toprakların devrimcilerinden gerekli desteği göremedi,görmüyorda.

devrimciler dili yasaklanan,asimilasyona uğrayan,yok sayılan tüm dünya halkları için mücadele ederken şimdilerde kendi topraklarındaki kürtlere neden eskisi gibi destek vermiyor acaba.çünkü zaten böyle bir sorun kalmadı.mesajımda ısrarla belirtiyorum.yasaktı,yapamıyorduk,gidemiyorduk edebiyatını bırakın artık.günümüze gelin.

bu gün kürtçe yasakmı ?değil.
bu gün kürtçe isimler kullanılabiliyormu ? evet kullanılıyor.
değiştirilen köy adları iade ediliyor mu ? evet ediliyor.
ezildiğini,anayasal haklarının kısıtlandığını iddia eden her kürt başta anayasa mahkemesi olmak üzere avrupa insan hakları mahkemesinde dava açıp hak talep edebiliyormu,kazanıp devleti mahkum edebiliyormu ?evet edebiliyor.
üniversitelerde kürt dili üzerine bölümler açıldımı ?evet açıldı.
kürtçe sanat dünyasında her şekilde temsil edilebiliyor mu ?evet ediliyor.
kürtçe yayın serbestisi var mı ? evet var.
kürt devlet adamları devletin her kademesinde yer alabiliyor mu ? evet alabiliyor.
eğitim,sağlık,eser yazma,seçim vb. gibi temel hak ve hürriyetler kullanılabiliyor mu ? evet kullanılıyor.
kürtçe devlet televizyonu,kürtçe ibadet vs. önü açıkmı ? evet açık.

...........

bunları inkar edebilirmisin. ?hala temsil edilmediğini mi düşünüyorsun.tanınmak istiyorlarmışya,reklam ajansı kurun kardeşim o zaman.neyse bende soruyorum o zaman daha ne istiyorsunuz kardeşim.ne kaldı geriye.bu millete düşmanlığın sebebi nedir.bayarağa,istiklal marşına saldırının sebebi nedir.bu milletle birlik olup dünyada daha saygın bir yer kazanmak için daha çok çalışmanın önündeki engel nedir.hala şiddete başvurmanın,yakıp yıkmanın sebebi nedir.dağda silahlı eşkiya beslemenin sebebi nedir.ben bunları 10 yıl öncede soruyordum,hala soruyorum.biriniz de çıkın da anlatın be kardeşim.

HURUFİCAN-ERZİNCAN
29.05.2015, 12:23
haziran_AW

arkadaş.
Kısaca Nuh diyorsun da bir türlü peygamber demeye dilin varmıyor.

haziran_AW
29.05.2015, 13:34
zor mu geldi,yoksa işinize mi gelmedi.siz cevap verin ben ondan sonra nuh da derim.peygamberde derim,Allah da derim.

yasaktı,yapamıyorduk,gidemiyorduk edebiyatını bırakın artık.günümüze gelin.

bu gün kürtçe yasakmı ?değil.
bu gün kürtçe isimler kullanılabiliyormu ? evet kullanılıyor.
değiştirilen köy adları iade ediliyor mu ? evet ediliyor.
ezildiğini,anayasal haklarının kısıtlandığını iddia eden her kürt başta anayasa mahkemesi olmak üzere avrupa insan hakları mahkemesinde dava açıp hak talep edebiliyormu,kazanıp devleti mahkum edebiliyormu ?evet edebiliyor.
üniversitelerde kürt dili üzerine bölümler açıldımı ?evet açıldı.
kürtçe sanat dünyasında her şekilde temsil edilebiliyor mu ?evet ediliyor.
kürtçe yayın serbestisi var mı ? evet var.
kürt devlet adamları devletin her kademesinde yer alabiliyor mu ? evet alabiliyor.
eğitim,sağlık,eser yazma,seçim vb. gibi temel hak ve hürriyetler kullanılabiliyor mu ? evet kullanılıyor.
kürtçe devlet televizyonu,kürtçe ibadet vs. önü açıkmı ? evet açık.

...........

bunları inkar edebilirmisin. ?hala temsil edilmediğini mi düşünüyorsun.tanınmak istiyorlarmışya,reklam ajansı kurun kardeşim o zaman.neyse bende soruyorum o zaman daha ne istiyorsunuz kardeşim.ne kaldı geriye.bu millete düşmanlığın sebebi nedir.bayarağa,istiklal marşına saldırının sebebi nedir.bu milletle birlik olup dünyada daha saygın bir yer kazanmak için daha çok çalışmanın önündeki engel nedir.hala şiddete başvurmanın,yakıp yıkmanın sebebi nedir.dağda silahlı eşkiya beslemenin sebebi nedir.ben bunları 10 yıl öncede soruyordum,hala soruyorum.biriniz de çıkın da anlatın be kardeşim.

gencalevi
29.05.2015, 18:52
haziran_AW

arkadaş.
Kısaca Nuh diyorsun da bir türlü peygamber demeye dilin varmıyor.

haziran AW kendisinin insan olduguna bile inanmiyor ki nuha nasil peygamber desin sevgili hurufican

slistre
29.05.2015, 21:26
Sayın slistre,
Yunan coğrafyacı Strabon ile başlaya bilirsin onun Komagene krallığından sunumu yetmezse...5 yy. bizans komutanı amonyus maksıumus diyar bakır ve üst bölgelerinde görev yapmış ve buraların halklarının bilgilerini toplamış kayda almıştır.
Yine Yadgar-i zeriran, yada sana Haririyanın eseri Tarih-i iran bastan külliyatlar, ebu ubeyde muammer b.musena nın Feza'il-Furs eserine bak,Kitab-ı peykar, bak beğenmediysen olynthuslu Kallisthenes (mö.360-328)ünlü antik tarihcidir.Aristotelesin yegenidir.İskender tarafından asya seferlerinin resmi tarihcisi olarak atandı.Velhasıl bu konuda çokç eserler mevcut internette gezindiğinde görmeniz mümkün.

Sayın Hurufican- Erzincan, öncelikle, ''kürtlerin Anadolu'nun kadim halkı olduğu''nu iddia eden ben değil, sizsiniz.Bende sizden kadimliğin gereği olan anadolu coğrafyasında kürtlere ait vesikalar varsa lütfen gösterin dedim. Bu kadar basit bir soruya, yok''Strabon'', yok bilmem ne komutan yok farslı bilmem kimler eserlerinde yazmış deyip benim bu kimselerin eserlerini alıp okumamı istiyorsunuz.
Bana Dünya müzelerinde sergilenen Anadolu coğrafyasında yaşamış Kürtlere ait tek bir kırık ok ucu, tek bir kürt halı veya kiliminin sergilendiği bir müze adı , 10-11. yy dan evvel yaşamış tek bir kürt mezarlığı, tek bir kürtçe kitabe gösterin. Bende o zaman tamam bunlar Anadolu'nun kadim halkıdır diyeceğim.

haziran_AW
29.05.2015, 23:02
yoktan var etmek Allaha mahsus.neyi gösterecekler.şimdilerde yeni yeni birşeyler yapma çabası var işte.gelecek binyılda sizin gibi birileri sorarsa göstermek için.

HURUFİCAN-ERZİNCAN
29.05.2015, 23:41
Sayın Hurufican- Erzincan, öncelikle, ''kürtlerin Anadolu'nun kadim halkı olduğu''nu iddia eden ben değil, sizsiniz.Bende sizden kadimliğin gereği olan anadolu coğrafyasında kürtlere ait vesikalar varsa lütfen gösterin dedim. Bu kadar basit bir soruya, yok''Strabon'', yok bilmem ne komutan yok farslı bilmem kimler eserlerinde yazmış deyip benim bu kimselerin eserlerini alıp okumamı istiyorsunuz.
Bana Dünya müzelerinde sergilenen Anadolu coğrafyasında yaşamış Kürtlere ait tek bir kırık ok ucu, tek bir kürt halı veya kiliminin sergilendiği bir müze adı , 10-11. yy dan evvel yaşamış tek bir kürt mezarlığı, tek bir kürtçe kitabe gösterin. Bende o zaman tamam bunlar Anadolu'nun kadim halkıdır diyeceğim.

kürtler ve kürdistan tarihi isimli kitabı al oku...
Sana farsça kaynaklarda verdim.Uygun bir zamanda bu verilere devam edecegim.Merak ettim googleden baktım basit bir araştırmada bile çok şey mevcud. Asur kitabeleri gördün mu hic. Doğuda güney doğudaki tarihi eserleri ve múzelerde sergilenenleri japonlar yapmīş olma ihtimali sizin için daha uygun.Erbilde kürt halı sanatı ve kadim dokumacılığı adı altında sergi açılmıştı çok sayıda akademisyenler bu folklōrúk çalışmaları inceledi.Sağolsun ülkemizin niyeti belli.Zamanla bunu da öğrenip sindirip gerçekleri göreceklerdir.O zaman yok dediklerine hep birlikte evet diyecekler. Hatta kazalarda yok dillerinde yok...müzelerinde halisída elbisesi de yok .hatta zazaları sana göre bin defa daha Türk hatta zazaları ural Altaylarda çekik gözlü olarak at sırtlarında bõrtece ve asena õncülük yaptılar ne dersin.Resim yüklemeyi bilmiyorum ōgrendigimde sana onlarıda gönderecegim.
Sana tarihsel metot ile bir iki şey yazdım.Ama elde yine sıfır...

Amistofes
30.05.2015, 08:43
Resmı tarihçilerin Kürt realıesini red etmesi Özünde kendisini yok etmesi anlamına gelir!

Bu gün Anadolu müzelerini gezıp görmek ve göbeklıtepe arkolojık çalışmalarını göz ardı etmek tarih bilincinden yoksun olanlardır!

Tarihin ilk ilkesi " dil" olup Kürt dili şıp şak gökten zenbilden ıie oluşmamış bin Yılların ürünüdür!
Irk kafatasçı tek Düzey perspektifdeki zihniyet bu reel olan objektif sosyolojık oluşa sıcak bakmaz!

Amistofes
30.05.2015, 08:45

Daha öncekileri bu kaynakları sıte platformda sunulmuştu tarafımdan

slistre
30.05.2015, 11:53
kürtler ve kürdistan tarihi isimli kitabı al oku...
Sana farsça kaynaklarda verdim.Uygun bir zamanda bu verilere devam edecegim.Merak ettim googleden baktım basit bir araştırmada bile çok şey mevcud. Asur kitabeleri gördün mu hic. Doğuda güney doğudaki tarihi eserleri ve múzelerde sergilenenleri japonlar yapmīş olma ihtimali sizin için daha uygun.Erbilde kürt halı sanatı ve kadim dokumacılığı adı altında sergi açılmıştı çok sayıda akademisyenler bu folklōrúk çalışmaları inceledi.Sağolsun ülkemizin niyeti belli.Zamanla bunu da öğrenip sindirip gerçekleri göreceklerdir.O zaman yok dediklerine hep birlikte evet diyecekler. Hatta kazalarda yok dillerinde yok...müzelerinde halisída elbisesi de yok .hatta zazaları sana göre bin defa daha Türk hatta zazaları ural Altaylarda çekik gözlü olarak at sırtlarında bõrtece ve asena õncülük yaptılar ne dersin.Resim yüklemeyi bilmiyorum ōgrendigimde sana onlarıda gönderecegim.
Sana tarihsel metot ile bir iki şey yazdım.Ama elde yine sıfır...
Ben sizden ''kürtler ve Kürdistan tarihi'' hakkında bizleri bilgilendirmenizi istemedim. ben zaten bu konuda az da olsa bilgi sahibiyim diyebilirm. maksat bizleri izleyen canlarımızın da bilgilenmesi.

Belki siz, bizlere tavsiye ettiğiniz kitapları okumuş olabilirsiniz, bizlerin o kadar kitabı bulup okumamız yıllar alır. bu durumda sizin '' Anadolu'nun kadım halkı'' dediğiniz kürtler hakkında bizlere okuduğunuz bu kitaplardan alıntılar yapıp cevaplar verebilirdiniz. . Strabon'un bahsettiği kürtler kimdir ve nerelerde yaşarlar., bunları belirtmek bana düşmez, size düşer. madem ki Anadoluda kadim bir kürt ulusu varmış, bu kadim halkın geçmişini de bilmemiz icap eder değil mi?
Evet! Strabon kimlerden söz etmiş?
Yoksa birileri Strabon'un bahsettiği toplulukları kürt mü göstermeye çalışmış, bunu tüm canlarımızın bilmesi gerekmiyor mu?
gerekiyorsa bu yaptığınıza ne denir?
Geçelim..Size ''Anadolu coğrafyasında, kürtlere ait tek bir kırık ok ucu, tek bir halı veya kilim parçası, tek bir kitabe, tek bir Ata, tek bir mezar taşı varmıdır?'' diye bir soru sordum. Sizden gelen cevap, ''Asur kitabeleri kürt kitabeleridir'' gibisinden bir cümle.. Size göre, Asurlular, kürtlerin ataları olmuş oluyor, O halde Med'ler, karduklar, Gutiler, hititler, luviler vb. Anadolu coğrafyasında yaşayıp, yok olmuş ne kadar eski kavim varsa hepsini atanız yaparken aklınız nerede idi?
Bu kadar çok atası olan başka bir millet hiç duydunuz mu?
Artık bir karar verin!
hangisi sizin gerçek atanız.
bir de şu Erbil'de kurulmuş halı ve kilim dükkanını bizlere müze diye satışınız var ki evlere şenlik olmuş..
Inanın çok komiksiniz!

,

slistre
30.05.2015, 12:07
Resmı tarihçilerin Kürt realıesini red etmesi Özünde kendisini yok etmesi anlamına gelir!

Bu gün Anadolu müzelerini gezıp görmek ve göbeklıtepe arkolojık çalışmalarını göz ardı etmek tarih bilincinden yoksun olanlardır!

Tarihin ilk ilkesi " dil" olup Kürt dili şıp şak gökten zenbilden ıie oluşmamış bin Yılların ürünüdür!
Irk kafatasçı tek Düzey perspektifdeki zihniyet bu reel olan objektif sosyolojık oluşa sıcak bakmaz!
Ebebiyat yapmanıza gerek yok, saadete gelin!

Göbekltepe'de Kürtler'e ait olduğu kanıtlanan hangi bir tek parça bulunmuş, bu bir kırık ok ucu bile olabilir?
Size göre hep başkaları ırkçı, siz deterjanla yıkanmışsınız. yalana hayatta baş vurmazsınız, sahtekarlık yanınınzdan bile geçmez, iki yüzlülük nedir bilmezsiniz!

slistre
30.05.2015, 12:16

Daha öncekileri bu kaynakları sıte platformda sunulmuştu tarafımdan
Bu siteye başka bir sitenin linkinin asılmasının yasak olduğu belirtilmişti. yoksa sizin ayrıcalığınız mı var?

Amistofes
30.05.2015, 13:00
Bu siteye başka bir sitenin linkinin asılmasının yasak olduğu belirtilmişti. yoksa sizin ayrıcalığınız mı var?

Nacizane herkes olduğu gibi hiç bir ayrıcalığımız yoktur,bilgi paylaşımı Alevi sitesinde saygıdır !

Amistofes
30.05.2015, 13:07
Ebebiyat yapmanıza gerek yok, saadete gelin!

Göbekltepe'de Kürtler'e ait olduğu kanıtlanan hangi bir tek parça bulunmuş, bu bir kırık ok ucu bile olabilir?
Size göre hep başkaları ırkçı, siz deterjanla yıkanmışsınız. yalana hayatta baş vurmazsınız, sahtekarlık yanınınzdan bile geçmez, iki yüzlülük nedir bilmezsiniz!
İnsanları töhmet Altın'da bırakma,ima yolu ile ajite kınaye etme,saptırma çarpıtma,yaftalama karalama gibi yöntemler etik değildir,kimseyi de
fikirlerinden ötürü hedef gösterilen safta olmayız !

Alevi talibi yalana ikirciliğe hileye entrika Çarpıtma saptırma itibar etmez!

slistre
30.05.2015, 13:27
Bu binlerce yılın ürünü olan kürt dilinin Anadolu coğrafyasında tek bir kitabesinin olmamasına ne diyeceksiniz?
Ya da Selçuklular devleti parçalandığında Anadolu'da onlarca beylik kuruldu hepside Türk beyliği, bunlardan tek bir tanesinin bile Kürt beyliği olmamasına ne diyeceksiniz, Sayın Amistofes?
Türkler2in bu kadar zayıfladığı bir ortam hazır iken kürtler devlet kurmaya tenezzül mü etmemişler?

Amistofes
30.05.2015, 13:36
Bu binlerce yılın ürünü olan kürt dilinin Anadolu coğrafyasında tek bir kitabesinin olmamasına ne diyeceksiniz?
Ya da Selçuklular devleti parçalandığında Anadolu'da onlarca beylik kuruldu hepside Türk beyliği, bunlardan tek bir tanesinin bile Kürt beyliği olmamasına ne diyeceksiniz, Sayın Amistofes?
Türkler2in bu kadar zayıfladığı bir ortam hazır iken kürtler devlet kurmaya tenezzül mü etmemişler?

Kürtler'in devlet kuramadıklarını kim söylemiş ki! Bir çok devletler farklı Krallık adı Altın'da kurulmuş ve adlandırılmıştır!

Kırık not ile isbat istemiştiniz: Anadolu halı kilimlerde ki motıfler en iyi örnektir ve eski Kültürbakanı olan' ın Anadolu Müzelerin de görmek mümkündür!

Amistofes
30.05.2015, 13:40
Konuyu dağıtmadan Okur'ları fazla sıkmadan,Özet olarak sonluyorum

slistre
30.05.2015, 13:45
İnsanları töhmet Altın'da bırakma,ima yolu ile ajite kınaye etme,saptırma çarpıtma,yaftalama karalama gibi yöntemler etik değildir,kimseyi de
fikirlerinden ötürü hedef gösterilen safta olmayız !

Alevi talibi yalana ikirciliğe hileye entrika Çarpıtma saptırma itibar etmez!
sayın amistofes, galiba yaşlılık belirtisi midir nedir, dün dediğinizi bugün unutur oldunuz. daha dün, ''türk devleti geçmişinden utanmalıdır, özür dilemelidir'' diyen sizdiniz. yani bizleri katil, soykırımcı, inkarcı yapan da sizdiniz. O zaman size ''töhmet'', ''ajite'', ''İma yollu ile ajite'', saptırma, çarpıtma, yaftalama'' yapmayın dediğimizde bizleri hala ırkçılık ile suçluyordunuz.
Demek ki başkalarına zulüm olursa size göre hava hoş.. Size olunca dünyayı ayağa kaldırıcaksınız öyle mi?
İşte,
Siz busunuz!

Birde kendi gayelerinizin kabul görmesi için her yazınızın içersine, ''alevi erkanı gereği'' sözünüz yok mu, en çok bu ifadeniz hoşuma gidiyor...:D

Amistofes
30.05.2015, 14:29
sayın amistofes, galiba yaşlılık belirtisi midir nedir, dün dediğinizi bugün unutur oldunuz. daha dün, ''türk devleti geçmişinden utanmalıdır, özür dilemelidir'' diyen sizdiniz. yani bizleri katil, soykırımcı, inkarcı yapan da sizdiniz. O zaman size ''töhmet'', ''ajite'', ''İma yollu ile ajite'', saptırma, çarpıtma, yaftalama'' yapmayın dediğimizde bizleri hala ırkçılık ile suçluyordunuz.
Demek ki başkalarına zulüm olursa size göre hava hoş.. Size olunca dünyayı ayağa kaldırıcaksınız öyle mi?
İşte,
Siz busunuz!

Birde kendi gayelerinizin kabul görmesi için her yazınızın içersine, ''alevi erkanı gereği'' sözünüz yok mu, en çok bu ifadeniz hoşuma gidiyor...:D

Alevi literetörüne Şiirlerinde şu tümleç çok şeyi ıfade eder!

Neme Lazım el alemin kusurunu görmeğe, git önce kendi aynana bakta öyle gel!

Evet Tarihimizle yüzleşmeliyiz ki medeni çağı yakalamış olalım!
Özür dilemek bir erdemliliktir Engin öngörülü ve bilinçtir kişide ,devlette ise Uygarlık ve Çağdaşlık anlayışıdır!
Medeni muassırlık bu yaklaşımdır!

slistre
30.05.2015, 14:36
Alevi literetörüne Şiirlerinde şu tümleç çok şeyi ıfade eder!

Neme Lazım el alemin kusurunu görmeğe, git önce kendi aynana bakta öyle gel!

Evet Tarihimizle yüzleşmeliyiz ki medeni çağı yakalamış olalım!
Özür dilemek bir erdemliliktir Engin öngörülü ve bilinçtir kişide ,devlette ise Uygarlık ve Çağdaşlık anlayışıdır!
Medeni muassırlık bu yaklaşımdır!
Yine aynı Alevilik değerlerimize sığınma stratejisi..

Bırak artık bu ucuz siyaseti!

slistre
30.05.2015, 14:39
Türk halkı kimlerden özür dileyecek, PKK dan mı yoksa onu kuran Hoybun cemiyetinden mi yoksa Hoybun'u juran, İngiltere, Fransa ve Emperyal çetelerden mi?

Amistofes
30.05.2015, 14:44
Türk halkı kimlerden özür dileyecek, PKK dan mı yoksa onu kuran Hoybun cemiyetinden mi yoksa Hoybun'u juran, İngiltere, Fransa ve Emperyal çetelerden mi?

Türk halkı kimseyi katl etmemiştir,siz armut ile elmayı birbirine karıştımaktasınız!

Emekten yana olan siyasi Anlayış bu gün her türlü enperyalızm oyunlarına karşındır!

Farkında olmadan enperyalızme hizmet ettiğinizin bilincine varınız bu size yeter

slistre
30.05.2015, 15:28
Türk halkı kimseyi katl etmemiştir,siz armut ile elmayı birbirine karıştımaktasınız!

Emekten yana olan siyasi Anlayış bu gün her türlü enperyalızm oyunlarına karşındır!

Farkında olmadan enperyalızme hizmet ettiğinizin bilincine varınız bu size yeter
Türk halkı kimseyi katletmedi ise, bu halkın kanları pahasına kurduğu Türk Devleti nasıl katliamcı ve soykırımcı olarak gösterilebiliyor.
Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşunda çimento görevi alan biz Aleviler bu devletin en asli unsurlarıyız!

Unutturmadan, ''göbeklitepe'de bulunan kadim kürt tarihi eserleri''nden bahsetseniz... Bizler de, sizin bu engin sanat tarihi bilgilerinizden yararlanmış olur, şahsınıza şükranlarımızı sunardık.

Amistofes
30.05.2015, 15:58
Türk halkı kimseyi katletmedi ise, bu halkın kanları pahasına kurduğu Türk Devleti nasıl katliamcı ve soykırımcı olarak gösterilebiliyor.
Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşunda çimento görevi alan biz Aleviler bu devletin en asli unsurlarıyız!

Unutturmadan, ''göbeklitepe'de bulunan kadim kürt tarihi eserleri''nden bahsetseniz... Bizler de, sizin bu engin sanat tarihi bilgilerinizden yararlanmış olur, şahsınıza şükranlarımızı sunardık.

Daha iyi anlamanız için ders mahiyetinde Fikret Hocanın bu müthiş makalesini sunmam tamda yerinde!

Kutsal Devlette’ Câmi ve Okul-Fikret Başkaya
Tevâtür farklı olsa da, Cumhuriyet bir hükümet darbesiyle kuruldu. Bunun anlamı gerçek anlamda bir ‘cumhuriyetin’ [res publica] hiçbir zaman kurulmamış olmasıdır. Bilindiği gibi hükümet darbeleri devleti dönüştürmez, sadece sürekliliğini sağlamayı amaçlar. Değişiklik devleti angaje etmez, adı üstünde hükümet darbesi [coup d’état]. 1923’deki yegâne yenilik bir hükümet darbesiyle padişah’ın tasfiye edilmesiydi. Anayasal bir monarşi olan rejim de 1923’den sonra bir otokrasiye dönüşecekti... Dolayısıyla devletin niteliği ve devlet-toplum ilişkisinde kayda değer bir değişiklik söz konusu değildi. Bazılarının kullanmayı pek sevdiği ‘kopuş’ gerçekleşmedi. Yönetenler ve yönetilenler oldukları yerde kaldılar. Velhasıl tevâtür edilenle gerçek durum arasında bâriz bir uyumsuzluk söz konusuydu. İşte bu ‘uyumsuzluğu’ gizlemenin yolu da, bağnaz bir resmi ideoloji oluşturmaktan geçiyordu ve oluşturdular. Rejim, kendini farklı ve yepyeni birşeymiş gibi sunuyordu ama söz konusu söylemin gerçek hayatta bir karşılığı yoktu. Başka türlü ifade edersek, ‘modernleşen’ toplum değil devletti, “yenilikler” toplumdan çok devleti angaje ediyordu, üstelik pek de ‘yeni’ sayılmazlardı. Böylesi bir ortamda toplumun ezici çoğunluğunu oluşturan köylü kitlesi için “Eski” ile “Yeni” arasındaki ayrım farkedilir değildi. Toprak ağaları, şıhlar, mütegallibe, vb. yerli yerinde duruyordu. Devlet ricalinin topluma bakışı veya devlet - toplum ilişkisinin yönü ve mâhiyeti hiçbir değişikliğe uğramamıştı. Resmi söylemin aksine reaya yurttaş olabilmiş değildi. “Yeni” olduğu söylenen rejim, kitlelerin yaşamını angaje eden hiç birşey teklif etmiyordu, etmesi de zaten mümkün değildi. Toprak ağalarının ve devletin [hazinenin] elindeki toprakları topraksız ve az topraklı köylüye dağıtmak şurda dursun, ‘hukuk inkilâbı’ denilenle birlikte toprak ağalarının ve mütegallibenin toprakları daha da genişlemişti. Geniş emekçi halk kitlelerinin yaşamında bir değişiklik söz konusu olmazsa, “yeni olduğunu” iddia eden rejimin yeni bir egemen ideoloji oluşturması zorlaşır. Başka bir ifade ile, rejim sağlam bir meşruiyet temelinden yoksun kalır... Devlet sürekli “kendi” halkından korkar, emekçi halk çoğunluğuna karşı sürekli teyakkûz halindedir. O zaman açığı kapatmak için “vatan kurtarma” retoriği devreye sokuldu. Birileri vatanı kurtarmıştı ve halka da orada yaşama hakkı lütfedilmişti. Herhalde birileri vatanı kurtarırken halk da pikniğe gitmişti... Oysa vatandan çok devlet kurtarılmıştı. Eğer vatandan imparatorluğun toprakları kastediliyorduysa, söz konusu olan kurtarmak değil kaybetmekti. Zaten Osmanlı- İttihatçı geleneğinde vatan dendiğinde kastedilen devlettir ve devlet kutsaldır [devletin neden kutsal sayıldığının tahliline burada girmiyorum]. Sosyal bir dönüşümün söz konusu olmadığı koşullarda, “meşruiyet açığını” kapatmanın yolu, ideolojik kerteye yüklenmekten geçiyordu. Onun için TC’de ideolojik belirleyicilik her zaman önemli oldu. Resmi ideolojinin oluşturulmasında ve genç nesillerin bilincine nüfûz etmesinde de okul ve öğretmen başat bir rol oynayacaktı.

“Eğitenlerin de eğitilmeye ihtiyacı vardır” denmiştir...

Cumhuriyet döneminde okul sistemi aydınlamanın ve modernitenin timsâli sayıldı, lâkin bir sorun vardı: Ülkenin tarihinde bir modernite devrimi ve aydınlanma yaşanmamıştı. “Eski Rejim”le bir hesaplaşma veya aynı anlama gelmek üzere bir ideolojik-entellektüel kopuş gerçekleşmemişti. Eğer bir modernite devrimi ve aydınlanma sürecinden geçilmiş olsaydı, devlet kutsanan birşey olmaz ve devlet-toplum ilişkisi de az-çok değişikliğe uğrardı. Otokrasinin hizmetindeki eğitimin hârikalar yaratacağı sanılıyor ve söyleniyordu. Sosyal bir dönüşüm yokluğunda gelenkesel ideolojinin varlığını südürmesi anlaşılır birşeydir. Eğitim yoluyla toplumun değiştirilebileceği söylendi. Önce mektep okul, muallim öğretmen, talebe öğrenci, âyin tören olarak değiştirildi. Muallim öğretmen oldu ama çocuklar onlara ‘hocam’ demeye devam ettiler. Arapçadır denilip atılan muallim’in yerine ‘men’ eki getirilerek “yaratılan” yeni isim tutmadı. Öğretmenler gününde öğretmenine küçük bir hediye veren kız öğrenci karta şöyle yazmıştı: “Öğretmenler günün kutlu olsun hocam” . Eğitim ve okul sistemi geleneksel kutsallığa karşı çıkıyor görünürken, kendi kutsallarını yarattı. Yenilik, modernlik, çağdaşlık, muasır medeniyeti yakalama söylemine aşırı vurgu yapılsa da, söz konusu olan bir tür kutsallığı bir başkasıyla ikâme etmekten ibaretti. Geleneksel kutsallığın yerine ‘modern’ denilen rejimin kutsalları konmuştu ve değişiklik sorunun özünden çok ‘biçimi’ angaje ediyordu. Dolayısıyla kutsallığın sizin ‘laik kutsallığınız’ olmasının bir kıymet-i harbiyesi yoktur... Önemli olan kimin kutsandığı değil, bizzat kutsama fiilinin kendisidir. Aslında söz konusu olan, Mustafa Kemal’in kişiliğinde ve onunla ilgili yaratılan efsane aracılığıyla devletin ve devletlilerin sınıfsal çıkarlarının, ayrıcalıklarının, dokunulmazlıklarının kutsanması ve korunmasıydı. İşte öğretmenin misyonu bu kutsama işine memur edilmekten ibaretti. Velhasıl, rejimin resmi ideolojisinin çocuklar ve gençler tarafından içselleştirilmesini sağlamaktı... Resmi ideoloji geleneksel ideoloji olan dinin karşısına kendi tabularını, kutsallarını, ritüellerini çıkardı. Vatan [devlet] ve vatanı kurtardığı söylenen kişi kutsandı-putlaştırıldı-tabulaştırıldı. Onun yaşadığı dönem rejimin asr-ı saadet dönemi sayıldı. Hz. Muhammed’in Hadis-i şerifi’nin laik cumhuriyetteki karşılığı Mustafa Kemal’in Söylev ve demeçleriydi... Dinî ayinlerin yerini çok sayıda laik tören [ayin] aldı. Kutlu doğum’a karşı mutlu doğum, vb., Çelişik olarak, aşırı modernlik söylemine, bıktırıcı bir kutsama, tabulaştırma, putlaştırma ve kült yaratma süreci eşlik etti... İlkokula başlayan çocukların yıllarca içtikleri and [ettikleri yemin] bile, rejimin moderniteden ne ölçüde nasibini aldığını göstermeye yeter. Duaya besmeleyle başlamanın okuldaki karşılığı ‘öğrenci andı’... Çocuklar her sabah eğitime Mustafa Kemal’in adını anarak başlıyorlar ve “onun gösterdiği yoldan sapmayacaklarına” dair yemin ediyorlar. Her sabah ‘Türküm, doğruyum, çalışkanım’ı tekrar etmek pedagojik bakımdan sakıncalı olsa da, eğitim sisteminde pedagojik kaygılara yer yoktur. Daha da önemlisi, çocukların tamamı etnik köken olarak Türk olmayabilir ve değildir. Dolayısıyla söz konusu yeminin, etnik olarak Türk olmayanlar [Kürtler, Çerkezler, Araplar, vb.] için bir işkenceye dönüşmesi kaçınılmazdır. Bu durumun vehâmetini kavramak için onbinlerce Türk asıllı çocuğun yaşadığı Almanya’da öğrencilerin her sabah benzer bir yemin etmek zorunda olduklarını düşünün: Almanım, çalışkanım, becerikliyim, akıllıyım, vb. Bunun ne tür bir saçmalık olduğunu, güne bir yalanla başlamanın ne demeye geldiğini söylemeye gerek var mı? Kaldı ki, “Ey büyük Atatürk, açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime and içerim” diyerek sınıfa giren çocuk için, artık düşünmeye de gerek yok. Zira ‘ulu önder’ onun yerine düşünmüş ve gidilecek yolu ve istikâmeti de göstermiş olduğuna göre... Elbette küçücük çocukların bu duruma itiraz etmeleri beklenemez. Böyle bir itiraz ancak pedagojik kaygılar taşıması gereken öğretmenlerden gelebilirdi ama öğretmene yüklenen misyon belliyken böyle birşeyi tasavvur etmek bile yersizdir... Yegane misyonu, çocukların bilincini köreltmek, bu amaçla boğucu resmi ideolojiyi beyinlere enjekte etmek olan eğiticilerden böyle birşey beklemek iyimserlik olurdu... Aslında okullar okuldan çok kışlaya benziyor ve genel bir çerçevede Türkiye’deki okulları yarı-askeri kurumlar saymak abartma olmaz. Kışla da zaten rejimin tabularının kafalara sokulduğu bir yer olarak, sadece askerî eğitim yapılan bir yer değil. Okulların kışladan farkı, ‘askerî’ eğitimin ‘düşük yoğunluklu’ olması ve öğrencilerin akşamları evlerine dönmesinden ibaret. Dolayısıyla okullarda da askerî mantığın geçerli olduğunu söylemekte bir sakınca yoktur. Zaten okullarda yapılan esas itibariyle öğretimden çok eğitim veya aynı anlama gelmek üzere tâlim ve terbiye, ... Sayısız “laik tabular” ve bezdirici törenlerle bilinci ve düşünme yeteneği köreltilen bir neslin, kitap okuma konusunda isteksiz oluşu, okumayı bir külfet olarak görmesi neden şaşırtıcı olsun? Devletin kitap yakma geleneği de biliniyorken... Okullarda verilen eğitim [tâlim ve terbiye] devletin istediği gibi düşünen [mümkünse düşünmeyen] insanlar yetiştirmek üzere kurgulanmış durumda. Okullar bir tür ‘sömürü düzenine uygun kafa imalathâneleri...’ Eğitim, baştan sona gençlerdeki tecessüsü, düşünme yeteneğini, sorgulamayı ve yaratıcı potansiyeli köreltmeyi amaçlıyor... Ancak o zaman soru sorulmaz, şeylerin gerçeği araştırılmaz, eleştiri yapılmaz, itiraz edilmez, eleştirel bilinç gelişmez, farklı, yeni ve orijinal olana tahammül edilmez... Fakat eğitilenleri soru soramaz duruma getirmek için, işe eğitenlerden başlamak gerekiyordu.

Cami mi? büyükler için devlet okulu mu?

Daha önce de defaaten yazdığım gibi, TC’de din-devlet ilişkisi Osmanlı İmparatorluğu’ndakinin devamıydı. Osmanlılar’daki sistem de Bizans’takinin benzeriydi. Fakat gerçek dünyada reel bir karşılığı olmayan abartılı laiklik söylemi, bu durumun anlaşılmasını zorlaştırdı. Türkiye’deki rejimin laik sayılabilmesinin asgari koşulu, dinin devlet aygıtının dışına çıkarılması ve vicdan özgürlüğünün güvence altına alınmasıydı. Bir rejim, ancak dinin hiç bir politik işlev üstlenmediği, devlete bulaşmadığı, devletin de dinle ilişkisinin kesildiği, din alanına müdahale etmediği durumda, laik tanımını hak edebilir. Rejim böyle bir şeye cesaret edecek kadar güçlü değildi. O zaman geriye dini araçlaştırmak, manipüle etmek kalıyordu. Bu amaçla din, duruma göre baskı altına alındı veya belirli amaçlar için araçlaştırıldı [sola ve genel olarak aydınlanmaya karşı kullanmak, vb...]. İrtica, bir “iç düşman” olarak iktidarın kendini yeniden üretmesinin bir ‘aracı’, onun varlık nedenlerinden biriydi. Yönetici elit ancak ‘kurtarıcılık retoriğiyle’ kendini yeniden ürebildiği için, konjonktüre göre halkı irticadan, komünizmden, bölücülükten kurtarmaya devam ediyor... Aslında her seferinde ‘kurtarılandan’ değil de ‘kotarılandan’ söz etmek daha uygundur. Devlet genç neslin önemli bir bölümünü okullar aracılığıyla kapsıyordu ama geniş yetişkinler kitlesi kapsama alanının dışında kalmıştı. Onlara ulaşmanın yolu da Diyanet, İmam Hatip Okulları, Kur’an Kursları, radyo-televizyon proğramları, Haç’a gidişin devlet tarafından organizasyonundan, vb. geçiyordu. Fakat üstesinden gelinmesi zor bir çelişki söz konusuydu. Devlet dine karıştıkça, din de devlete karışmak durumundaydı ve bu çelişki giderek karışanlara karışılır, kullananlar kullanılır biçimini alacaktı. Devlet dini araçlaştırıp kullanmak isterken, din de devlet aygıtına nüfuz edecekti... Aslında bunda şaşılacak birşey yoktur: Karışma fiili her zaman doğası gereği karşılıklıdır, adı üstünde karışmak iki tarafı angaje eder... 1930’lu yılların: “herşey devlet için ve devlet içinde” sloganı câmiyi de kapsıyordu elbette. Bu amaçla caminin de devletin ideolojik aygıtlarından biri haline getirilmesi gerekiyordu. İmam, öğretmenin camideki benzeridir, maaşını devlet öder o da bir devlet okulu olan İmam Hatip Okulu’ndan mezundur. İl müftüsü de il milli eğitim müdürünün karşılığıdır. İmamın okuduğu hutbe, verdiği vaaz merkezden yollanır, misyonu resmi ideolojiyle harmanlanmış “devlet dininin” bekçiliğini yapmaktır. Buna “Atatürk İlke ve İnkılâplarına bağlı din” demek de mümkündür... Aslında rejim Genel Kurmay - Diyânet ikilisine dayanıyor ama başta hukukçular taifesi olmak üzere, rejimin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu “sananlar” hayli çok... Cami de aynı okullar gibi Ulu Önderin, vatanın, devletin, militarizmin ve savaşseverliğin kutsandığı bir kurum. Şimdilerde bu duruma bir tuhaflık daha eklenmek üzere... Caminin kapsama alanını daha da genişletilmek üzere Aleviler sahnede... Alevileri de Cem Evi söylemiyle sürece dahil etmek için son dönemde yoğun bir çaba gözleniyor. Bu amaçla adı cem evi olan yeni camiler ve yeni İmamların devreye sokulması planlanıyor. Alevilerin bir bölümü bütçeden pay almak, maaşa bağlanmak için çoktan seferber olmuş durumdalar. Aslında zahmet edip sözlüğe bakılırsa, cem’in cami’nin çoğulu olduğu görülecektir. Dolasıyıla, cemevi demekle cami demek arasında bir fark yok. İkisi aynı şey. O zaman ikiyüzlülüğe gerek olmamalıdır. Hâni Alevilik ilericilikti, özgürlükçülüktü, hoş görüydü... Alevilik de son tahlilde diğerleri gibi pre-kapitalist, pre-modern bir ideolojidir. Daha fazlası değil... Boşuna gelin - güveyi olup, kendini aldatmanın bir âlemi var mı? O halde devletin diyanetinde, camisinde yer edinme aymazlığını bırakıp, dinin her türlüsünün devlet aygıtının dışına çıkarılması için mücadele etmek daha anlamlı değil mi? Sorunların çözümü devletten maaş alan ‘alevi imamlardan’ mı geçiyor? Aleviler de cami kapsamına alınmak istenirken, ağızlarını her açtıklarında ‘Türkiye laiktir laik kalacak’ diyenlerin kulakları çınlıyor mudur dersiniz...

Amistofes
30.05.2015, 16:07

Amistofes
30.05.2015, 16:14
Anadolu Uygarlıklar Türkler,Kürtler, Ermenıler, Asuriler, Samıler,Suryanıler, Yunanlılar,Hitit ,Sümerler ,Babiller Dünya'nın en çok mozaık olan homojen toplumunu teşkil eder ve bu bizim ne kadar kadim Köklü bir Kültür'ün etimolojisidir,Şahsen ben gurur duyarım bu geçmiş kadim kültürel yapıdan

slistre
30.05.2015, 17:45
Sayın amistofes, Kürtlerin anadolunun kadim halkı oduğunu ispat edemeyince, bana rüşvet teklif eder gibi türkler'i de bu halkların içersine katman, Kürtlerin Anadolunun kadim bir halkı olmadığı gerçeğini değiştirmez.
Evet, kürtler hariç diğer halklar Anadolu'da yaşamış ve kendi damgalarını bu coğrafyaya vurmuşlardır, bu doğrudur..
Lakin, Kürtlerin bu coğrafyada daha öncede belirttiğim gibi tek bir kitabesine rstlanmamış, onlara ait tek bir kırık ok ucu bile bulunmamıştır.
Göbeklitepe kazılarında'da güya kürtlere ait çok şey bulunduğu belirtilmiş, ama bunların ne olduğu adeta sır gibi saklanmıştır.

Sayın amistofes, hala göbeklitepe2de kürtlere ait semboller veya eşyalar bulunduğunu iddia ediyorsanız, sizden rica ediyoruz ne olur bu semboller veya her ne iseler bize tek bir tanesini gösterin.
Mesela Türklerin koç başı mezar taşları yada balbalları gibi kürtlerinde kendilerine has bir mezarlarının Anadolu'da olduğunu bize gösterin.

Amistofes
30.05.2015, 17:58
Tarafımdan ıkı defa sunulduğu için yazı silinmiştir

Amistofes
30.05.2015, 17:59
Sayın amistofes, Kürtlerin anadolunun kadim halkı oduğunu ispat edemeyince, bana rüşvet teklif eder gibi türkler'i de bu halkların içersine katman, Kürtlerin Anadolunun kadim bir halkı olmadığı gerçeğini değiştirmez.
Evet, kürtler hariç diğer halklar Anadolu'da yaşamış ve kendi damgalarını bu coğrafyaya vurmuşlardır, bu doğrudur..
Lakin, Kürtlerin bu coğrafyada daha öncede belirttiğim gibi tek bir kitabesine rstlanmamış, onlara ait tek bir kırık ok ucu bile bulunmamıştır.
Göbeklitepe kazılarında'da güya kürtlere ait çok şey bulunduğu belirtilmiş, ama bunların ne olduğu adeta sır gibi saklanmıştır.

Sayın amistofes, hala göbeklitepe2de kürtlere ait semboller veya eşyalar bulunduğunu iddia ediyorsanız, sizden rica ediyoruz ne olur bu semboller veya her ne iseler bize tek bir tanesini gösterin.
Mesela Türklerin koç başı mezar taşları yada balbalları gibi kürtlerinde kendilerine has bir mezarlarının Anadolu'da olduğunu bize gösterin.
Ülkemizde bulunan Anadolu medeniyetleri Müzesini ziyaret etmeniz yeterli kanıtlara rastlayacaksınız !

Güneş balçıkla sıvanmıyor ki maalesef !

Bu inkar neden? Kazancınız ne ola ki

**Yorum**
30.05.2015, 18:13
Konunun özü, HDP ye neden oy verilmemelidir. Konudan sapmadan devam edelim canlar

**Yorum**
30.05.2015, 19:02
Orak Çekiç'in üstünü kapatmak için her türlü zulmü uygulamışlar kendi afişlerine.Lakin yine de kapatamışlar.
İşte bütün mesele budur:işçi sınıfının sesini kapamak,onları görünmez kılmak.
Lakin başaramıyorlar işte.
Başaramayacaklar!

slistre
30.05.2015, 19:35
HDP li vekiller, PKK lı teröristlerle Hakkari'de kucaklaşırken ''büyük insanlık'' oluyor ise, bu kuçaklaştıkları teröristlerin Ağrı'da katlettiği köy korucusu Abdülbari Gül'ün geride bıraktığı 13 yetim ile kuçaklaşanlar herhalde büyük insanlık düşmanları, yezidin yolundan gidenler olmalı..

haziran_AW
30.05.2015, 22:08
sayın slistre bence boşa kürek çekiyorsunuz,vaktinizi gereksiz yere boşa harcıyorsunuz.ben bu sorduklarınızı 10 yıldır soruyorum.tartıştığınız konuyla alakalı en az 100 başlık mevcut.yine yüzlerce mesajımızda bunları sorguladık.türklerin üstün ırk olduğunu iddia etmediğimiz halde,10 yıldır sadece milletten,milli birlikten bahsettiğimiz halde sürekli olarak kürtçü tayfa tarafından ırkçılıkla,faşistlikle suçlandık.ne zaman ki bu arkadaşlara ve ateşli savunuculuğunu yaptıkları siyasi oluşuma ırkçı faşist yakıştırmasını yapmaya başladık en ağır hakaretlerle saldırıya geçtiler.size olacak da budur.sorularına yanıt alamayacaksınız,istediğiniz deliller gösterilemeyecek,sonunda hakarete uğrayacaksınız.çünkü kandan beslenenler,şiddeti savunanlar ilk çıkmaz sokakda saldırıya geçeceklerdir.terör örgütü destekçileri değilmidir ki bu ülkede ençok barıştan bahsedenler.

ben sayın slistrenin bu konuda ki tezine katılıyorum.anadolunun kadim halkı olarak sayıp gösterebileceğimiz medeniyetlerin sadece anadoluda değil bir çok coğrafyada izlerine rastlayabiliriz.mensubu olmaktan gurur duyduğumuz milletimizin izlerine çinden rusyaya,afrikadan balkanlara kadar hemde tarihin her döneminde rastlamak mümkün.tarih türklerle yazılmaya başlamıştır ve bir gün son bulacaksa türkler tarafından sona erdirilecektir.bu kıskançlık,bu saldırı ondandır.

yine tarihin her döneminde türkü yeryüzünden silmeye çalışanlar oldu.gerçekleri çarpıtanlar,baş aktörü farklı kılıklara sokup inkar edenler,asimilasyoncu,soykırımcı,barbar olarak tanımlayanlar sonra bunu politika malzemesi yapanlar oldu.tek tek başaramadılar,yedi düvel bir oldu geldikleri gibi gittiler.bundan sonrada farklı olmayacak.yine içimizdeki işbirlikçileri,türk düşmanlarını,emellerini gerçekleştirmede kullanabilecekleri tüm kuklaları toplayıp yine saldıracaklar.tarih bunların örnekleriyle dolu.merak edenler başlarına neler geleceğini geçmiş örneklerine bakıp şimdiden kestirebilirler.

peki biz ne istiyoruz.ne istediğimiz 35 yıldır sürdürülen düşük yoğunluklu çatışmaya verilen desteğe rağmen ortada.ille de birlik,ille de millet.hiç bir ayrım gözetmeksizin milli birlikten yanayız.ortadoğu coğrafyası milli birliği sağlayamamış,iç çatışmaların hüküm sürdüğü ülkelerle dolu.tarihten hiç var olmamış bir millet,bir devlet uydurabilmek için araştırma yapıncaya kadar çevrelerinde yaşananların en basit sebebini görmeye çalışsalar neden illa da birlikten bahsettiğimizi anlayacaklar.umarım çok geç olmaz.

slistre
31.05.2015, 12:49
sayın slistre bence boşa kürek çekiyorsunuz,vaktinizi gereksiz yere boşa harcıyorsunuz.ben bu sorduklarınızı 10 yıldır soruyorum.tartıştığınız konuyla alakalı en az 100 başlık mevcut.yine yüzlerce mesajımızda bunları sorguladık.türklerin üstün ırk olduğunu iddia etmediğimiz halde,10 yıldır sadece milletten,milli birlikten bahsettiğimiz halde sürekli olarak kürtçü tayfa tarafından ırkçılıkla,faşistlikle suçlandık.ne zaman ki bu arkadaşlara ve ateşli savunuculuğunu yaptıkları siyasi oluşuma ırkçı faşist yakıştırmasını yapmaya başladık en ağır hakaretlerle saldırıya geçtiler.size olacak da budur.sorularına yanıt alamayacaksınız,istediğiniz deliller gösterilemeyecek,sonunda hakarete uğrayacaksınız.çünkü kandan beslenenler,şiddeti savunanlar ilk çıkmaz sokakda saldırıya geçeceklerdir.terör örgütü destekçileri değilmidir ki bu ülkede ençok barıştan bahsedenler.

ben sayın slistrenin bu konuda ki tezine katılıyorum.anadolunun kadim halkı olarak sayıp gösterebileceğimiz medeniyetlerin sadece anadoluda değil bir çok coğrafyada izlerine rastlayabiliriz.mensubu olmaktan gurur duyduğumuz milletimizin izlerine çinden rusyaya,afrikadan balkanlara kadar hemde tarihin her döneminde rastlamak mümkün.tarih türklerle yazılmaya başlamıştır ve bir gün son bulacaksa türkler tarafından sona erdirilecektir.bu kıskançlık,bu saldırı ondandır.

yine tarihin her döneminde türkü yeryüzünden silmeye çalışanlar oldu.gerçekleri çarpıtanlar,baş aktörü farklı kılıklara sokup inkar edenler,asimilasyoncu,soykırımcı,barbar olarak tanımlayanlar sonra bunu politika malzemesi yapanlar oldu.tek tek başaramadılar,yedi düvel bir oldu geldikleri gibi gittiler.bundan sonrada farklı olmayacak.yine içimizdeki işbirlikçileri,türk düşmanlarını,emellerini gerçekleştirmede kullanabilecekleri tüm kuklaları toplayıp yine saldıracaklar.tarih bunların örnekleriyle dolu.merak edenler başlarına neler geleceğini geçmiş örneklerine bakıp şimdiden kestirebilirler.

peki biz ne istiyoruz.ne istediğimiz 35 yıldır sürdürülen düşük yoğunluklu çatışmaya verilen desteğe rağmen ortada.ille de birlik,ille de millet.hiç bir ayrım gözetmeksizin milli birlikten yanayız.ortadoğu coğrafyası milli birliği sağlayamamış,iç çatışmaların hüküm sürdüğü ülkelerle dolu.tarihten hiç var olmamış bir millet,bir devlet uydurabilmek için araştırma yapıncaya kadar çevrelerinde yaşananların en basit sebebini görmeye çalışsalar neden illa da birlikten bahsettiğimizi anlayacaklar.umarım çok geç olmaz.

Sevgili Haziran AW, Bu topraklar Haçlı çizmesiyle çiğnenmeye başlayınca bu ırkçı ve mezhepçi takımın hangi safta olacağı aşikar ortadadır. Hal bu iken bizler bölücü, mezhepçi, ırkçı tayfa ile mücadele etmez isek kimler edecek?

Bunlar Ali evladına olan sevgimizi bile oya tahvil edecek kadar vicdanları körelmiştir. Muaviye'nin safında (APO-Tayyip ittifakı) yer alabilen, sizinde belirttiğiniz gibi birlik olmamızı istemeyen, bizleri ayrıştırabilmek için, üzülerek söylüyorum; geçmişten günümüze kadar ne kadar etnik ve mezhepsel farklılıklarımız varsa tümünü birden kaşımaya başladılar.

Kürtçülük yaparken bile, ''Alevi erkanı gereği'' diyebilecek kadar aklımızla alay edebildiler. Türkiye toprakları içersinden bir parçasını kopartıp ''Büyük İsrail''e yurtluk açmak için adına kürdistan dedikleri bu kukla devletin alt yapısını oluşturmak adına güya, ''Anadolu'nun kadim halkının kürtler olduğu'' yalanına başvurmaktan bile çekinmediler. Bir yandan bu yalanlar bizlere pompalanırken, öbür yandan CİA nın sponsorluk ettiği diziler ve magazin programları ile uyuşturulup, duyarsız bir toplum haline getirildik.

Baba İlyas torunu Aşık Paşa'nın Garipname'sinde devamlı işlediği, sizinde önemle üzerininde durduğunuz gibi, ''Farklılıkları kaşımak'' yerine ''Birlik olma''mız noktasında, tüm canlarımızın bu çağrıya kulak vermesini bekliyorum.

Bu birlik Atatürk'ün temellerini kurduğu ''Türk Milleti'' çatısıdır. Aşık Paşada Garipname'si'nde, ''Türk diline kimesne bakmaz idi/ Türkler'e her giz gönül akmaz idi'' diyerek, kurmak istediği birliğin esas adresini veriyordu.

Saygılar..

**Yorum**
31.05.2015, 14:21
Trajikomik :)

Amistofes
31.05.2015, 14:28

Amistofes
31.05.2015, 14:31

**Yorum**
31.05.2015, 15:42
Gezi Direnişi esnasında , Türk bayrakları taşıyan halkımızı , ulusalcılık ve faşistlikle suçlayanların kulakları çınlasın ...
HDP Kazlıçeşme Mitingi' nden

HURUFİCAN-ERZİNCAN
31.05.2015, 16:26
...

haziran_AW
31.05.2015, 17:17
Ha ben silahlı yapılan zoraki fakir garip anadolu halklarının birbirine kırılmasından yana değil lozandan bu yana gelen kardeşçe kürtlerle birlikte uygun yasalar ve eğitim ekonomi şartları elekten geçirilmiş şekilde ele alınarak yaşamaktan yanayım.
madem öyle terör örgütü pkk ve siyasal temsilcisi hdp’yi silahla yaptıkları terör eylemleri ve zoraki fakir garip Anadolu halkını birbirine kırdırma mücadelelerini lanetliyor olmalısınız.bu güne kadar duyamadık.diliniz varıyorsa artık duymak isteriz.

Lozandan bu yana değil 1000 yıllardır bu topraklarda yaşayan etnik unsurların birbirleriyle herhangi bir problemi olmamış kardeşçe yaşamışlardır.yeter ki siyaset işin içine girmesin,hdp ve mhp gibi ırkçı partiler halkı birbirine karşı kışkırtmasın.biz ikisinide lanetliyoruz.
Diğer taraftan şu anda uygun yasalar,eğitim ve sosyo kültürel imkanlar yeterli düzeydedir.gelişmeye ihtiyacı vardır.bu da zaten Mustafa Kemalin hedef gösterdiği modern toplumlar seviyesidir.hep beraber bunun için çaba göstermeliyiz.bir kısım kürtler terör destekçiliğini bırakıp devletin silahlanmaya ayırdığı payı azaltabilseler o da olacak.
devlette kucaklayící değil dipcigiyle yönetmeyi yıllarca seçmesi derin izler açmasına neden olmustur.
Bu söyledikleriniz geçmişte kaldı.şuan için devletin sert yüzünü gösterdiği bir tek gurup var.oda siyasi iktidara karşı hak arama ve özgürlük mücadelesi veren devrimci demokratlardır.Atatürkçü aydınlardır.ama onlarda silahlanıp dağa çıkmıyor.ne garip değil mi.
Kürt unsurunun devlet tarafından resmen tescil edilmemesi başka bir çok kötülüğe sebep oldu.
Çıkarın şu baklayı artık ağzınızdan.ne istiyorsunuz onu söyleyin.devlet neyi tescil edece, kime edecek,niye sadece Kürtler.sadece Kürtler derseniz bu ırkçılık değildir de nedir.yok geçmişte oldu bunlar geçti gitti diyorsanız terör örgütü silah bırakıp insin dağdan.ne işler var dağda çakal gibi yaşıyorlar.
Ulusal kültüre ve eğitime dogma derecesinde inanan Türkler devlet ğörevlisi olsun veya olmasın ırkçılığa varan bir üslupla bin yıldır beraber yaşadığı halkı kendinden ayırdı.
Ulus demek millet demek.biz ulusalcılar kürdü yada lazı,yada çerkezi bu milletin öz evladı,rengi,mozaiği,kültürü,ev sahibi vs.sayıyoruz.hiç de öyle ayrımcı bir tavır içinde değiliz.kim bu devletin ve milletin refahı için çalışacaksa başımızın üzerinde ağırlarız.ırk sorunumuz yok.bizim tek sorunumuz bölücü ve gerici zihniyet.onunla mücadelemizde son nefesimize kadar devam edecek.
Devlet üstüne düşeni baskı şeklinde yapmayı seçmiş olması durum ve halk analizi yapmaması büyük acıları getirmistir.
Kökleri tarih kadar eskiye dayanan,yüzlerce beylik,devletçik,imparatorluk kurmuş bir devletiz biz.deneyimlerimiz nerdeyse dünyanın yaşı kadar.dünya devlet yönetimini bizden öğrenmiş.neyin analizini yapamayacak devlet.dağdaki ilkokul mezunu çakal her türlü çözümlemeyi,analizi yapar.devlete gelince basit bir halk analizini yapamamış öylemi.güldürmeyin.ne yazdığınızdan haberiniz yok.
Uzun lafın kısası lafı eviriyorsunuz,çeviriyorsunuz hep aynı teraneler.birazda Kürtler kardeşlik yapsın olmaz mı.19 mayısta Türkler rum soykırımı yaptı diye atlamasınlar mesela,bayrağımıza,istiklal marşımıza,kutsalımıza dil uzatmasınlar mesela,halkın garip fakir ezilmiş evlatlarını sokak ortasında enselerinden vurmasınlar mesela.çünkü biz yeteri kadar kardeşlik yapıyoruz zaten.öyle ki elektrik paralarına kadar ödüyoruz.vücudun parçası saydığımız kardeşlerimizi bu güne kadar kesip atmadık,böyle bir düşünce de taşımadık.en uç Türkçü siyasi parti bile böyle bir düşünceyi dillendirmedi bu güne kadar.bu yüzden hdp ırkçı,ayrılıkçı ve faşist bir parti diyoruz.konu başlığına bağlayalım;tüm bu sebeplerden solcular ve aleviler hdp’ye oy vermemelidir,vermeyecektir.

haziran_AW
31.05.2015, 17:23
Gezi Direnişi esnasında , Türk bayrakları taşıyan halkımızı , ulusalcılık ve faşistlikle suçlayanların kulakları çınlasın ...

seçimler yaklaştı ya dün yaktıkları,gönderden indirdikleri,faşizm simgesi saydıkları bayrağımızı alanlara getirip oy devşirme çabasındalar.azcık onurlu olsunlar,dün öyle bu gün böyle olmaz.hep söylüyoruz işte bunlar reklam kokan hareketler.hdp,kan emici terör örgütünün siyasi temsilcisidir.bunların vatanla,milletle,bayrakla işleri olmaz.

HURUFİCAN-ERZİNCAN
02.06.2015, 03:22
Haziran aw

İnsanlık kazanmasını isterim.Bırakalım da sorgulayan İLM ve bilime inanan mazlumdan yana tavır alan aleviler kime oy verirse versin.İnsanlıkta alevilikte ne yapacağını bilir.

haziran_AW
02.06.2015, 11:37
Zorla veya diger yollarla hak hukuk kazanımlara dair diyorum ki ,Vicdan sahibi insanların olması ve çogalması istegimle...

Sevgili arkadaşım sizin hala söylediğiniz bir şey yok.bir sürü laf kalabalığı arasında net olarak niyetinizi ortaya koyamıyorsunuz,ısrarla lafı evirip çeviriyorsunuz.lütfen net olun.net olun ki cevaplarımızda ona göre net olsun.farklı başlıklarda bu talebimi dile getiriyorum.hala ne istediğiniz belli değil.hala bölücü terörü lanetliyormusunuz,destekliyormusunuz belli değil.

Alevilere zulm eden bir devlet yasası olduguna hem fikir olmakla birlikte
Anlaşılmaz ifadelerinizden bir tanesi daha.devlet hangi yasayla Alevilere zulm ediyor.inanç özgürlüğümüzün kısıtlanmasından bahsediyorsanız şuanda inanç bağlamında tek sıkıntı cem evlerimizin yasal statüye kavuşmamış olmasıdır ki görece bir kavramdır.böyle bir sorun yaşamayan Alevilerde mevcut.bunu unutmamak lazım.zorunlu din derslerinin kaldırılması ve cem evlerimize yasal statü tanınması konusunda demokratik hak arayışlarımız devam ediyor.ama bu devletin Alevilere uyguladığı yasal bir zulüm değildir.zulmü örümcek kafalı yöneticiler uyguluyor.hemde yasaları hiçe sayarak.

Sivasta marasta ,gazide,Dersim de ,kockiride,cami cem evi projesin de devlete karşı gelen aleviler mesela kınaya biliyor musunuz.

Laf cambazlığı yapıp araya dersimi,koçgiriyi karıştırmasanız iyi olurdu ama neyse ben ayırarak cevap vereyim.Haklı,demokratik hak arama taleplerinin neyini kınayalım.aleviler nasıl devlete karşı geliyorlar.terör örgütleri mi var,insan canına kamu malına mı saldırıyorlar,camilere Molotof atarak mı tepki gösteriyorlar.kınamak ne demek.hem de sonuna kadar destekliyorum.

Yada 12 eylúl askeri darbesinde binlerce insan öldürüldü asīldı ,şimdi askeri lanetliyecegiz mi?Bu ōrnekleri çogalta bilirim.Evet diyorsak o vakit söylediginiz sözün bir hükmü kalmayacaktır.Bu ikili Mantığını kurmak kosulu ile Diyalektik yapalım.

İşte sizinle aramızdaki fark burada.ben aleviyim.kim insan canına kast ederse lanetlerim.bunu tek bir koşulu var nefsi müdafaa.bunun haricinde eğer asker,polis,vesair devlet görevlileri kamu gücünü kullanarak binlerce suçsuz masum sivili dediğiniz gibi katletmişse lanetlemekten hiç çekinmem.bu sebeptendir ki kenan evrene olan lanetimiz ve kinimiz yıllardır hiç dinmemiştir.ben terör örgütünü de lanetlerim,halkına silah doğrultup katleden diktatörüde lanetlerim.hiç de gocunmam.dediğim gibi ben aleviyim.insan canına kim kastetmişse dilime mühür vurmam.

Irkçılık ve ayrımcıga dayanan ulus devlet bilinci bugün bile eleştirdiğimiz dinsel görüş ve devlet yönetimde insanın var olma yaşama etiğinin altına düşmüştür.

bu sizin gerçekleri yansıtmayan bir varsayımınız.kim demiş ulus devlet ırkçılığa ve ayrımcılığa dayanır diye.kavramları eğip bükmeyelim lütfen.ulus devleti kuran anlayışını açık seçik belli etmiş.

Bizim milliyetçiliğimiz herhalde hodbince ve mağrurca bir milliyetçilik değildir. (1920).

Diyarbakırlı, Vanlı, Erzurumlu, Trabzonlu, İstanbullu, Trakyalı ve Makedonyalı hep bir ırkın evlatları,hep aynı cevherin damarlarıdır. (1932)

Bizim ulus devletimiz tüm etnik unsurların bir araya gelerek oluşturduğu ortak dil,ortak kültür,ortak tarih inancına dayanır.bu sebepledir ki 1000 yıllardır ortak acılar ve kader birlikteliği halinde halklar kardeşçesine yaşamıştır.iddia edildiği gibi herhangi bir ırkın üstünlüğü söz konusu olmamıştır.bu sebeple ulus devleti ırkçı,ayrımcı bir yapıda tanımlamanız yanlıştır,gerçekleri yansıtmamaktadır.anayasamız ülkede yaşayan hiçbir etnik unsura ayrımcılık kabul etmez.eşit vatandaşlık ilkesi esastır.buyurun somut gerçekler karşısında istediğiniz kadar saptırın.ırkçı ayrımcı devlet nasıl olmuşta devleti kürt cumhurbaşkanına teslim etmiş.bunların örneklerini defalarca verdik.güneşi balçıkla sıvayamazsınız.

dagda bir birlerinin yanlış siyasi ideoloji yüzünden öldüren askerde terörist diye nitelendirdiğimiz de ana kuzularına yazık olmştur.

Asker kimseyi yanlış siyasi ideolojisinden dolayı öldürmüyor.bakın laf cambazlığı yapıyorsunuz.asker anayasal bir kurum olarak devletin varlığı ve bölünmez bütünlüğünün savunucusu ve koruyucusudur.kim ki bu değerlere karşı silahla kast eder,askere de hak doğar.türkiye cumhuriyeti devleti ve asil milletine kast etmiş (asil Kürtler,asil Lazlar,bu toprağın asil evlatları yani) dış güçler ve yerli işbirlikçilerine karşı vatanı savunmak askerin görevidir.tüm dünya devletlerinde bu görev askere verilmiştir.eli silahlı,kan emici terör örgütü ise emperyalistlerin uşaklığını yapan sermayenin bekçileridir.halkın,ezilmiş,fakir işçi ve köylünün çocuklarını öldüren,kamu malına zarar veren hainlerdir.devlet bu noktada meşru müdafaa hakkını kullanmaktadır.teröriste ana kuzusu demekle zaten niyetinizi ortaya koymuşsunuz.olacak olacak.hadi biraz daha cesaret.korkmayın çıkarın dilinizin altında ki baklayı.

Sonuç olarak,kimsenin oyuna karışmıyoruz.isteyen istediğine verir.anayasal hakkıdır.biz safımızı belli ediyoruz.solcuların ve Alevilerin neden,bölücü terör örgütü destekçisi,kandan beslenen siyasi bir yapıya oy vermemesi gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz.tüm yurtsever aydınlar aynı amaçla söylediklerimize benzer düşüncelerini topluma aktarıyor.bizde destekliyor ve paylaşıyoruz.

HURUFİCAN-ERZİNCAN
02.06.2015, 13:09
...

haziran_AW
02.06.2015, 14:54
konu hakkında yazacaklarımı yazdım.net oldum,lafı evirip çevirmedim.ne düündüğümü,neyi savunduğumu halk diliyle en anlaşılabilir ölçülerde ifade etmeye gayret ettim.ama demagojiye ayıracak vaktim yok kusura bakmayın.onca yazımızın sonunda hala teröriste terörist diyip lanetlemeye diliniz varmıyor.hayır onlar halk kahramanıdır,özgürlük savaşçısıdır demeye de belli ki cesaretiniz yok.neyi,kimi savunduğunuz belli değil.belli olan devlet düşmanlarına,millet katillerine çokça yakınsınız.bu tartışma sonucunda faydalı bir kazanım elde edemeyeceğimiz aşikar.soruya soruyla cevap verme taktiğiniz bende tutmaz.bir takım anlaşılmaz cümlelerle hala yoktan var etme,olmuşu yok sayma,tarihi çarpıtma gayretindesiniz.asıl size yazıklar olsun ki delikanlı gibi çıkıpda ben buyum arkadaş diyemiyorsunuz.net olmayı,cesur olmayı,onurlu olmayı basitlik,ucuzluk olarak gördüğünüz sürece neyi tartışalım,hangi sonuca varalım.gerek yok bundan sonrası kalp kırgınlığı getirir.saygı ve selamlarımla.

HURUFİCAN-ERZİNCAN
02.06.2015, 15:11
...

haziran_AW
02.06.2015, 15:48
forumu takip etmediğin belli.sorduğun soruyu zaten mesajım içinde cevapladım.ama görmek için göz lazım.

Laf cambazlığı yapıp araya dersimi,koçgiriyi karıştırmasanız iyi olurdu ama neyse ben ayırarak cevap vereyim.

ben seyit rızayı devlete başkaldırmış bir çeteci olarak gördüğümü defalarca yazdım.seyit rızaya yapılanları lanetlemiyor alkışlıyorum.(oğluna yapılanları biraz fazla aşırılık görüyorum diyebilirim.devletin değil kişilerin hatası.)koçgiri desen ona keza.bölücü pkk dan bir farklarını göremiyorum.devlete asilik etmiş,dış mihraklarla işbirliği yapmış hainlere karşı, devlet gücünü göstermiştir.burda yine meşru müdafaa hakkı ve uluslar arası hukukdan kaynaklanan bir hak doğmuştur.benim bu noktada net olmadığım bir taraf yok.bak ne kadar açık sözlü,içimdekini olduğu gibi aktarıyorum.forumda bu konuda yazılmış en az 10 mesajıma rastlamak mümkün.lafı da hiç eğip bükmem.mesajlarıma binbir takla attırıp demagojinin arkasına sığınmam.dedimya onur meselesi.hadi göreyim şimdi seni.bakalım benden bir şeyler öğrenebilmişmisin.

ben şu veya bu demiyorum.

bende onu diyorum ya.bir türlü ağzındaki baklayı çıkaramıyorsun.ne dediğin belli değil.net ol arkadaşım.

gencalevi
02.06.2015, 16:42
forumu takip etmediğin belli.sorduğun soruyu zaten mesajım içinde cevapladım.ama görmek için göz lazım.

ben seyit rızayı devlete başkaldırmış bir çeteci olarak gördüğümü defalarca yazdım.seyit rızaya yapılanları lanetlemiyor alkışlıyorum.(oğluna yapılanları biraz fazla aşırılık görüyorum diyebilirim.devletin değil kişilerin hatası.)koçgiri desen ona keza.bölücü pkk dan bir farklarını göremiyorum.devlete asilik etmiş,dış mihraklarla işbirliği yapmış hainlere karşı, devlet gücünü göstermiştir.burda yine meşru müdafaa hakkı ve uluslar arası hukukdan kaynaklanan bir hak doğmuştur.benim bu noktada net olmadığım bir taraf yok.bak ne kadar açık sözlü,içimdekini olduğu gibi aktarıyorum.forumda bu konuda yazılmış en az 10 mesajıma rastlamak mümkün.lafı da hiç eğip bükmem.mesajlarıma binbir takla attırıp demagojinin arkasına sığınmam.dedimya onur meselesi.hadi göreyim şimdi seni.bakalım benden bir şeyler öğrenebilmişmisin.

bende onu diyorum ya.bir türlü ağzındaki baklayı çıkaramıyorsun.ne dediğin belli değil.net ol arkadaşım.

:D:D:HappyStoner::HappyStoner:

gencalevi
02.06.2015, 17:05

adamlar tasisa suc tasima suc sizde ne dediginizi bilmiyor laf olsun diye konu yaziyorsunuz o zaman ne yapsinlar karari siz verin baride adamlar artik sucluluk potansiyelinden kurtulsunlar yoksa sacmalayamaya devam edeceksiniz irkcilarin böyle elestirilerini anladimda kendine solcu diyen birinin bunu yapmasi abes düstü
o zaman adamlar pkk bayragi tasisa vay teröristler dersiniz türk bayragi tasisa baska bir yafta eeeeeeeee pes dogrusu safinizi belirleyinde ne oldgunuzu bilelim bize labirent icine sokmayin

Amistofes
02.06.2015, 17:54
Ahmet HAKAN
ahmethakan@hurriyet.com.tr
25 Kasım 2011
Bari iki dakika susun

- Biz “Dersim’de binlerce günahsız insan öldürüldü” diyoruz... - Adamlar kalkıp “İyi ama Seyit Rıza da büyük bir haindi” diyorlar.

- Biz “Çoluk çocuk dinlemediler, hamile kadınları bile süngülediler, aloo” diyoruz.
- Adamlar kalkıp “Ama Dersim’de de iki karakola baskın yapılmıştı” diyorlar.

- Biz “Dersim halkını mağaralarda fareler gibi zehirlediler” diyoruz.
- Adamlar kalkıp “feodalite ah feodalite” falan diyorlar.

- Biz “Dersim derelerinde günlerce kan aktı” diyoruz.
- Adamlar kalkıp “İngiliz parmağı” diyorlar.

- Biz “Okuma yazma bildiği bile şüpheli 80’lik pir ü fani Seyit Rıza’ya yapılan cinayettir” diyoruz.
- Adamlar kalkıp Seyit Rıza’nın “Ekselansları” diye İngilizlere mektup yazdığından söz ediyorlar.

- Biz “İngiliz’e mektup yazılmış olsa dahi bunun bedeli 15 bin kişinin katledilmesi midir?” diye soruyoruz.
- Adamlar kalkıp “Biraz tatsız şeyler de olmuş canım, abartmayalım” diyorlar.

- Biz “Ortada bir isyan yoktu ya... Hadi diyelim ki vardı... Peki çoluk çocuk niye öldürüldü?” diye soruyoruz.
- Adamlar kalkıp “Açma o defterleri, açma o defterleri” diye cevap veriyorlar.

- Biz “katledilen bebeklerden, kadınlardan, ihtiyarlardan” söz ediyoruz.
- Adamlar kalkıp “Halk feodal derebeylerinden kurtarılmıştır” diyorlar.

- Biz “sürgünlerden, kayıp kızlardan, cinayetlerden, mezarsız ölülerden” söz ediyoruz.
- Adamlar kalkıp “Dersim’e medeniyet getirildi” diyorlar.

Dersim duası

- ALLAH kimseyi Dersim’de olup bitenlere mazeretler uydurmaya, gerekçeler bulmaya çalışanların durumuna düşürmesin.
- Allah kimseyi olmayan bir isyanı olmuş gibi göstererek bebeklerin öldürülmesini bile haklı çıkarmaya çalışanların durumuna düşürmesin.
- Allah kimseyi en haklı davasını savunmaktan bile imtina eden bir Kemal Kılıçdaroğlu aczine düşürmesin.
- Allah kimseyi en az 15 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan bir olayı bize “gayet makul tarihi bir olay” olarak yutturmaya çalışan CHP’li şahinlerin konumuna düşürmesin.
- Allah kimseyi Aleviler hakkındaki duygularını gayet iyi bildiğimiz iktidar mensuplarını bir numaralı Kızılbaş savunucusu pozisyonuna yükseltenlerin durumuna düşürmesin...
- Allah kimseyi izleri hala süren bir katliamın dile getirilmesini “milleti birbirine düşürmek” olarak yorumlayanların durumuna düşürmesin.

Tunceli neden mi CHP’yi destekliyor?

Birileri acayip şaşkın...
Hayret nidaları eşliğinde soruyorlar: “Tunceli halkı, Dersim katliamına karşın neden CHP’den kopmuyor?” Ardından da bilgiç bir edayla söyleniyorlar:
“Adamlar cellatlarına âşık olmuşlar... Bu basbayağı Stockholm sendromu canım...”
Hiç de öyle değil...
Tunceli halkı, CHP’den kopup sağ partilere gittiğinde karşısına...
- Fevzi Çakmak zihniyetinin...
- Celal Bayar acımasızlığının...
- Kazım Karabekir yaklaşımının...
- Kızılbaşlar hakkında atılan bin türlü iftiranın...
- Sünni çoğunluğun tarihsel vicdansızlığının...
- Bir türlü yasal statüye kavuşturulmayan cemevlerinin...
- “Biliyorsunuz kendisi Alevi” denilerek yuhalatmaların...
- “Yüksek yargıyı aleviler ele geçirildi” tezviratının...
- Maraş’ın, Çorum’un, Sivas’ın...
Çıkacağının gayet farkında...
O nedenle...
Veremi görüp sıtmaya razı oluyorlar.

Ey CHP’li kardeşlerim

- ERDOĞAN’a “Dersim’i istismar ediyor” diye kızacağınıza kendi partinizin liderine “böyle bir istismara neden fırsat veriyorsun” diye kızsanız daha iyi edersiniz.
- Erdoğan’a “Çorum için de, Maraş için de özür dile” falan diyeceğinize kendi partinizin liderine “Dersim için bir şeyler söyle” diye çağrıda bulunsanız daha iyi edersiniz.
- Erdoğan’ı Dersim konusunda samimiyetsiz bulmakla uğraşacağınıza kendi partinizi Dersim konusundaki samimi görüşlerini açıklamaya zorlasanız dahi iyi edersiniz.
- Erdoğan’a bugünün zulümlerini anımsatmak yerine kendi partinizin dünün zulümleriyle hesaplaşmasını talep etseniz daha iyi edersiniz.
- Erdoğan’ın çelişkilerine odaklandığınız kadar, önce “milleti birbirine düşürüyorsun” diyen, ardından da “Dersimlilerin topraklarını ver” çağrısında bulunan genel başkanınızın çelişkilerine odaklansanız daha iyi edersiniz.
- Erdoğan’ın “Devlet yapmadı CHP yaptı” sözüne kızacağınıza, “o zaman devlet CHP idi” diye cevap veremeyen partinizin yöneticilerine kızsanız daha iyi edersiniz.
- Erdoğan’ın Dersim katliamı üzerinden partinize gol atmasına kızacağınıza, gollük pası Erdoğan’ın ayağına atan partinizin yöneticilerine kızsanız daha iyi edersiniz.
- Erdoğan’ın Dersim konusunda ön almasına bozulacağınıza, konuyu ilk kez dile getiren partiliniz Hüseyin Aygün’ün neden susturulduğuna bozulsanız daha iyi edersiniz.

Ne demişti Seyit Rıza

DERSİM katliamını mazur göstermeye çalışanlar ne diyorlar?
Diyorlar ki:
- Olaylarda İngiliz parmağı vardı...
- Bir kalkışma vardı.
- Eşkıyalık yapıyorlardı.
- Vergi vermiyorlardı.
Falan filan...

En iyisi ben susayım da bütün bunlara Seyit Rıza yanıt versin.
Ne demişti Seyit Rıza?
“Ben sizin yalanlarınızla baş edemedim, bu bana dert olsun. Ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim, bu da size dert olsun” demişti.

Amistofes
02.06.2015, 17:56
Alevı formunda bir " sözde Alevı olan yöneticinin" Dersim olayını alkışlamasını sindirmek mümkün değil

haziran_AW
02.06.2015, 18:09
"sözde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının" yıllardır akıtılan kanı yıllardır alkışlamalarını izliyoruz.lanetleyemedikleri terör örgütünü nasılda canhıraş desteklediklerine şahit oluyoruz.terör örgütünün 40 bin insanın katlinden,400 milyar dolara sebebiyet vererek çocuklarımızın geleceğini çaldıklarından,ülkemizde yaşayan iki kardeş halkın arasına nifak soktuklarından bahsedemeyenlerin sindirim problemi yaşaması normaldir.alevi forumunda en temel insan hakkı olan yaşama hüriyetine bir belediye otobüsünde yolculuk yaparken atılan molotofla son verilen canımızın katillerini desteklemeleri ne kadar normalse bizim devlete baş kaldırmış çeteci asileri eleştirmemiz o kadar normaldir.bunun aleviweb de yönetici olmakla herhangi bir alakası bulunmamaktadır.iki mesajınızda bir bu konuyu gündeme getirme kurnazlığınızı takip ediyoruz.

Amistofes
02.06.2015, 19:11

Amistofes
02.06.2015, 19:14

Amistofes
02.06.2015, 19:15
Halkların kardeşliğine sekte vuran zihniyet - AKP zihniyetine su çekenlerdir

haziran_AW
02.06.2015, 19:24
halkların kardeşliğine sekte vuran zihniyet terörden beslenen,terörü destekleyen.vatandaşlarına ihanet noktasında siyaset yapan,bölücü ve gerici zihniyettir.insan kardeşini öldürüp de kardeşlik edebiyatı yapar mı.savaşı körükleyip barıştan bahsedermi.bırakın kardeşlik edebiyatını.her mesajınızda "alevi erkanı" her mesajınızda "halkların kardeşliği" nutukları.hiç inandırıcı değilsiniz.yemiyoruz bu numaraları.

Ferhat Güneyli
02.06.2015, 20:20
"sözde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının" yıllardır akıtılan kanı yıllardır alkışlamalarını izliyoruz.lanetleyemedikleri terör örgütünü nasılda canhıraş desteklediklerine şahit oluyoruz.terör örgütünün 40 bin insanın katlinden,400 milyar dolara sebebiyet vererek çocuklarımızın geleceğini çaldıklarından,ülkemizde yaşayan iki kardeş halkın arasına nifak soktuklarından bahsedemeyenlerin sindirim problemi yaşaması normaldir.alevi forumunda en temel insan hakkı olan yaşama hüriyetine bir belediye otobüsünde yolculuk yaparken atılan molotofla son verilen canımızın katillerini desteklemeleri ne kadar normalse bizim devlete baş kaldırmış çeteci asileri eleştirmemiz o kadar normaldir.bunun aleviweb de yönetici olmakla herhangi bir alakası bulunmamaktadır.iki mesajınızda bir bu konuyu gündeme getirme kurnazlığınızı takip ediyoruz.

Bu satırlara nizami cevap verilemez. İnsanda bulantı yaratıyor.
Amistofes abim haklı.

gencalevi
02.06.2015, 20:48
Alevı formunda bir " sözde Alevı olan yöneticinin" Dersim olayını alkışlamasını sindirmek mümkün değil

ben hep diyor abi cingene padisahlik vermisler ilk önce babasini asmis suc onun degil ki onu yönetici yapan sözde alevi zihniyeti bastan sona irkcilgi savunan birini yönetici yaparsan olacagi budur aksam kadar kürt düsmanligi yapan birini olacagi budur malesef abi gercekten alevilik adina utanc verici bir tablo ile karsi karsiyayiz

gencalevi
02.06.2015, 20:50

bakalim forumun büyük yöneticileri bu kücük yöneticiye ne diyecek cok merak ediyorum

Amistofes
02.06.2015, 21:13
Iktidarda olan her egemen kendi siyasal iselojiginin hakliligini pekistirmek icin " vatan Haini" bölücü gibi ikirci hilekar sahtekarlığa bas vurmaktan hıç kaçınmaz utanmazda,üç fıdanı da bu sözler ıle katl edildi,askeri vesayet Faşist zihniyet kendı devasa devlet baba ıteatkar için harcadı,burada sözde " Alevi geçinen " hele ki alevi sitesinde bilakis yönetimde olan zatıalı " uyduruk " ulus" kavramını bozuk pılak gıbı ağızlarında pelenks eden tekçi zihniyet aynı teraneleri söylemden kaçınmazlar ve , bu ötekileştırıen ınkarcı zihniyettekiler hep aynı yerde sayar dururlar ,bir milim ilerleme yoktur!

Onun gibi düşünmeyenleri hemen uyduruk yargılayarak suçlamalarsusturmağa ve hedef göstermekten de çekinmeLer ıllede ;efendim KARDEŞ kardeşi düşman Dağda ne iişiniz var? ...diyorlar sanki kendileri sütten çıkmış ak kaşık zannederler , halbuki ki işte bu zihniyetteki kışla askeri Faşist düşünce ta ilk baştan beri bu tür suçlamalar ıle asarak keserek ınkar ederek bu günkü iktidarların gelmesine vesile olmuşlardır da haberleri yoktur, bakmayınız atıp tutmalarına yarın iktidar ortağı olurlarsa hiç şaşmayınız! Çünkü bu türlerin asıl amacı şiktidar Egemen olmaktır başka bir Düşünceleri yoktur!

Amistofes
02.06.2015, 21:26
Kemalizmin Altı Oku!

Herhangi bir devlete özel düşmanlığım yok ama tüm devletlere ayrımsız karşıyım. Hiçbir devlet adamına ya da kurucusuna karşı da özel bir düşmanlığım yok ama devlet adamlarının ve kurucularının hiçbirini sevmem. Çünkü devlet kuruculuğu demek, öldürme, işkence, baskı ve sömürü aygıtlarının kuruculuğu demektir bence.

Mustafa Kemal Atatürk’le hiçbir alıp veremediğim yok. Kendisini tanımam. Şahsıma karşı herhangi bir olumsuz tutumuyla da karşılaşmadım. Kendisi hakkında anlatılanlardan edindiğim izlenime göre, kararlı bir devlet adamıymış. Yani ölüm, işkence baskı ve sömürü aygıtını kurmakta ve geliştirmekte duraksamayan bir lider. Buna rağmen, kendisiyle aramdaki uzaklık, diğer devlet kurucularıyla ve devlet adamlarıyla olan uzaklıktan daha fazla değil.

Kafamı meşgul eden, Mustafa Kemal’den çok, onun adına kurulan devlet ideolojisi: Kemalizm.

Bugünkü Türkiye Cumhuriyeti devletinin temellerindeki bu Kemalizm ideolojisi nedir, fiiliyatta nasıl uygulanmıştır?

1. Kemalizm, başından itibaren kapitalist-emperyalizmle iç içe olmuştur. “Kurtuluş savaşı” denen şeyin, “düveli muazzama” adı verilen o zamanki emperyalist devletlerle savaşmakla bir ilgisi yoktur. Ankara hükümeti, düveli muazzamanın desteğini çektiği Yunan ordusuyla savaşmıştır sadece. Yine Mustafa Kemal ve maiyeti, ülkeden emperyalist sermayeyi atmak için herhangi bir girişimde bulunmadıkları gibi, emperyalistlere kapıları sonuna kadar açmış ve ülkeyi onlarla birlikte yağmalamışlardır. Ülkenin, 1950′deki Demokrat Parti iktidarıyla emperyalizme teslim edildiği büyük bir yalandır.

2. Kemalist iktidar başından sonuna kadar baskıcı, anti-demokratik bir iktidar olmuştur. Adı üstünde, bir tek parti diktatörlüğüdür bu. Dolayısıyla, hakim sınıflar içindeki farklı fraksiyonlara bile hayat hakkı tanımayan, hatta, Şeyh Sait isyanından ve İzmir Suikastından sonra yapıldığı gibi onları da baskı altına alan tekelci bir iktidardır. Ancak 1946′dan sonra, Fikret Başkaya’nın deyişiyle, taşaron partilere izin verilecektir. Taşaron partinin anlamı, gerçek iktidarın yine Kemalist devlet diktatörlüğünün elinde bulundurulmasıdır. Bu Kemalist rejim, sadece düzen içi muhalifleri ezmekle kalmamış, komünistlere baskı ve işkencenin en korkunçlarını uygulamıştır. Üstelik komünistler, Komintern’den aldıkları talimatların gereği olarak bu Kemalist iktidarı kölece destekledikleri halde.

3. Kemalist rejim, üniter ulus-devletçi misyonunun gereği olarak, içerde ırkçı-asimilasyoncu bir politika uygulamış, Kürtlerin direnişine devlet baskısı, idam ve katliamlarla cevap vermiştir. Zaten bu ideolojinin temelinde, Anadolu’daki Ermeni ve Rum halklarını yok eden İttihat Terakki ulusal katliamcılığı yatmaktadır. Kemalistler bu politikayı aynen devralmış ve sürdürmüşlerdir. 1940′lı yıllarda varlık vergisi aracılığıyla azınlıklara uygulanan cezalandırma ve zorla çalıştırma politikası bunun en açık kanıtıdır. Bugün Türkiye Cumhuriyetinin Ermeni katliamını inkârının en büyük nedeni de devraldığı bu katliamcı mirastır.

4. Kemalizm, ulusal baskıcı olduğu gibi, dinsel baskıcıdır da. Üstelik onun dinsel baskıcılığı iki taraflı çalışan bir bıçak gibidir. Şimdi var mı bilmiyorum ama eskiden nüfus cüzdanlarında din ve mezhep zorunlu olarak yazılırdı. O kadar “laik” olan Kemalist Cumhuriyet bu zorunluluğu neden koymuştu acaba? Çünkü Türkiye Cumhuriyeti, Türk olduğu kadar İslamdı da. Hem de nüfus cüzdanının mezhep kısmına zorla “Hanefi” diye yazdırtacak ölçüde. Kemalist Cumhuriyetin dincilere baskısı, tamamen dini devletin tekeline alma çabasının ürünüdür, yoksa aydınlanmacı bir ideolojinin değil. Kaldı ki, Kemalist iktidar yalnızca sunni inançlı kesimleri değil, alevi inançlı kesimleri de baskı altında tutmuş, onların kendi ibadetlerine izin vermemiştir. Kemalist Cumhuriyet, ordu ve din de dahil olmak üzere kadim Osmanlı’nın tüm mirasını devralmış, aslında genç değil, kadim bir devlettir.

5. Kemalist Cumhuriyeti kuranlar ve bugünlere kadar getirenler, halkla hiçbir zaman kaynaşmayan, işçileri ve köylüleri küçümseyen elitler tabakasıdır. Bu tabaka, işçilerin ve köylülerin aşırı sömürülmesi, kanının emilmesi sonucu palazlanmıştır. Kemalist iktidar, 1960′lara kadar işçi sınıfının yasal ekonomik örgütlenmesine bile izin vermemiş, “milletin efendisi” köylüyü bir yük hayvanı derekesinde insafsızca sömürmüştür. Bu mirasın temsilcisi CHP’nin köylük bölgelerden hiçbir zaman yeterli oyu alamamasının en önemli nedeni budur.

6. Kemalist ideoloji, “inkılapçı” değil, tipik muhafazakâr bir ideolojidir. Kendi devletini ve ideolojik hegemonyasını kurduktan sonraki tüm çabaları, hayatı dondurmak ve değişim yolundaki her gelişmeyi engellemek yolunda olmuştur. Kemalistlerin “inkılap” dedikleri, kendi karşıdevrimci hegemonyalarını, tüm iktidarlar gibi, bir yandan baskı, diğer yandan rıza yoluyla sağlama almaktan ibarettir.

İşte Kemalizmin gerçek altı okunun özeti bence bundan ibarettir.

Gün Zileli
21 Ağustos 2007

Tweet

Read more: [Only Registered Users Can See Links]

Amistofes
02.06.2015, 21:29

Şu anda mevcut yapı Halkların Kardeşliği dir,insanca yaşamaktır ,yaşasın kardeşliğin Savaş'ı Deniz Gezmiş

haziran_AW
02.06.2015, 22:00
bakalım deniz size ne cevap vermiş.

Ben Amerikan emperyalizmine, Sovyet revizyonizmine, Romen soytarılığına, Bulgar dalkavukluğuna karşı bir Türk devrimcisiyim.

Yalnız biz varlığımızı hiçbir karşılık beklemeden esasen Türk halkına armağan etmiş bulunuyoruz ve Türk halkı ve devletin bağımsızlığına armağan etmiş bulunmaktayız.. Bu sebeple ölümden çekinmiyoruz.

Biz hiçbir zaman bütün çabamıza rağmen Türkiye'nin bağımsızlığını temin edemedik. Bugüne kadar da bu özlem içinde kaldık.

Öteden beri arz etmiş olduğum gibi, bu ülkede Anayasa’yı en fazla savunanlar bizleriz. Anayasa’yı ihlal edenlerse ortadadır. Anayasa’nın uygulanmasını isteyen gene bizleriz.

Iktidarda olan her egemen kendi siyasal iselojiginin hakliligini pekistirmek icin " vatan Haini" bölücü gibi ikirci hilekar sahtekarlığa bas vurmaktan hıç kaçınmaz utanmazda

Ben silahımı halka ve orduya karşı kullanmadım, ancak vatan hainlerine karşı kullanmak maksadıyla taşıdım ve 'halka ve orduya karşı kullanırım' şeklinde beyanda bulunmadım.

uyduruk ulus kavramını bozuk pılak gıbı ağızlarında pelenks eden tekçi zihniyet aynı teraneleri söylemden kaçınmazlar ve , bu ötekileştırıen ınkarcı zihniyettekiler hep aynı yerde sayar dururlar ,bir milim ilerleme yoktur!

Hareketimiz tamamen anayasal bir harekettir.Anayasamızın başlangıç ilkesinde belirtilen ulusun zulme karşı direnme hakkını kullandık.Bu sebeble anayasal bir davranışta bulunduk.

Türkiye'nin bağımsızlığından başka bir şey istemedim ve bu sebeple Amerikan emperyalizmine ve işbirlikçilerine karşı mücadele verdik. Bundan dolayı ölümden korkmuyoruz. Onu ancak işbirlikçiler düşünsün ve ancak onlar kendi canının telaşına düşsün. Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum.

Bu memlekette Mustafa Kemal'e gerçekten sahip çıkanlar varsa,onlarda bizleriz,sahip çıkmayanlar da ortadadır.
Varlığımızı Türkiye adına armağan ettik.Bunun aksini iddia edenler vatan hainidir.

Şu anda mevcut yapı Halkların Kardeşliği dir,insanca yaşamaktır ,yaşasın kardeşliğin Savaş'ı Deniz Gezmiş

Size göre deniz gezmiş bile faşisttir.öyle ya ulusu savunur,anayasayı savunur,kemalizmi savunur,sizin gibi işbirlikçileri,vatanı bölmeye çalışan hainleri destekleyenleri yerden yere vurur.adını ağzınıza alıp kirletmeyin bari.deniz ve arkadaşları Kemalist ideolojiden ayrılmamış,her daim Atatürkün izinde olduklarını söylemişlerdir.bu sebeple darağacına gitmekten çekinmeyenlerin yanında bizim sizlerden hakaretler işitmemiz önemsenmeyecek küçük bir ayrıntıdır.önemsemiyorum,polemiğe girip cevap verme gereği de duymuyorum.

Ama dedimya denizin,mahirin adını ağzınıza alıpda kirletmeyin.

gencalevi
02.06.2015, 22:05
haziran aw
Ama dedimya denizin,mahirin adını ağzınıza alıpda kirletmeyin.
o büyük insanlarin adini asil sen o agzinla kirletme senin gibi bir irkci bu önderlerin adini agzina almasi insanlik adina büyük bir utanc sen kim bu önderlerimiznden bahsetmek sen türkesten bahceliden catlidan bahset sana yakisan bunlardir oldumu kücük yönetici

Ferhat Güneyli
02.06.2015, 22:28
Haziran Aw arkadaş,

Büyük tepki alıyorsunuz. Bu ilk de değil.

Burada son yazınızda bile Deniz'in söylediklerini kurnazca çarpıtarak faşist ideolojinin hanesine zorla yazmak istiyorsunuz. Deniz gerçekten de savunduğunuz faşist ve ırkçı düşünceler dikkate alındığında en çok sizin ağzınıza yakışmıyor.

O nedenle tavsiyem, insanların sabrı ile oynamayın, ortamı germeyin ve su katılmamış faşist düşüncelerinizi her fırsatta buraya boşaltmadan kendinize saklayın. Türkeş bile sizin kadar pervasız ve saygısız olmamıştır; Seyit Rıza'ya dil uzatacak kadar bulanmış, dolanmışsınız. Bunun hiç bir kıymeti harbiyesi olmadığı gibi, Türkiye ve dünya insanına da bir yararı yoktur.

Amistofes
02.06.2015, 22:28
Ulusalcıların en son sarıldıkları son kozları " Altmış sekiz yoldaşlarımızdır"
Denizleri! Üç fidanı Ulusalcıların ağızlarına daha almaları için savundukları zihniyeti bir sorgulasınlar,ve öğrensinler!

Denizin,Yusuf'un ve Hüseynin sözleri şu dur!

Yaşasın Marksizm, Leninizm ,Türk, Kürt Kardeşliği !

Yaşasın !" Kemalızm dememişlerdir,!

Dedimya " yalan hile Çarpıtma,entrika,ıkırcilik " inkar,ötekileştirme gibi Demokratlık olamayan tüm iktidar hırslı zihniyetten her şey beklenilir!

" dün dündür, bu gün bugündür zihniyeti!

Denizleri, Mahirleri' Yusuf'ları. Hüseyin'leri , iboları ağızlarına alanlar " dikkat etsinler onları kirletmesinler! "Onlar benim öağdşlarım ve yoldaşlarımdır!"

Amistofes
02.06.2015, 22:44
Deniz Gezmiş Son Sözleri:
"Yaşasın tam bağımsız Türkiye. Yaşasın Marksizm-Leninizm'in yüce
ideolojisi. Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi. Kahrolsun emperyalizm. Yaşasın işçiler, köylüler"
Hüseyin İnan Son Sözleri:
"Ben şahsi hiç bir çıkar gözetmeden halkımın mutluluğu ve bağımsızlığı için savaştım. Bu bayrağı bu ana kadar şerefle taşıdım. Bundan sonra bu bayrağı Türk halkına emanet ediyorum. Yaşasın işçiler, köylüler ve yaşasın devrimciler. Kahrolsun faşizm"
Yusuf Aslan Son Sözleri:
"Ben ülkemin bağımsızlığı ve halkımın mutluluğu için bir defa ölüyorum. Sizler, bizi asanlar ________liğinizle her gün öleceksiniz. Biz halkımızın hizmetindeyiz. Sizler Amerika'nın hizmetindesiniz. Yaşasın devrimciler! Kahrolsun faşizm!"

haziran_AW
02.06.2015, 22:59
denizin kendi sözlerinden,mahkeme de yaptığı savunmasından örnekler verdim.mahir de deniz de diğer yoldaşlarıda son sözlerine kadar bağımsızlıktan bahsettiler,anayasadan ayrılmadıklarından bahsettiler,gerçek atatrükçülerin kendileri olduklarından bahsettiler.sizin ne söylediğinizin önemi yok bu saatten sonra.tarih orda,belgeler orda,denizin kendi sesinden savunması orda.bizde denizden aldığımız ışıkla atatürkün yolunda,tam bağımsızlık mücadelemizi bölücü hainlere ve onların destekçilerine karşı yürütmeye kararlıyız.istediğiniz kadar saldırın.biz de son sözümüzde hep millet diyeceğiz,hep vatanımızın bölünmez bütünlüğü diyeceğiz,kemalist düşün sisteminden ayrılmayacağız.

gerilen arkadaşlar niye geriliyor anlayabilmiş değilim.siz nasıl kendi düşüncelerinizi taviz vermeksizin savunabiliyorsanız,bu da benim özgürlüğüm.düşüncelerimi dilediğim gibi yazıp,ifade edebilirim.beğenmiyorsanız okumayın olsun bitsin.ben sizi zorlamıyorum.ne diye okuyup da ne cevap yazsak diye kendinizi paralıyorsunuz.davulmusunuz siz geriliyorsunuz.rahat olun.derin nefes alın,balkona çıkıp kültür fizik hareketleri yapın.mis gibi hava çekin ciğerlerinize beyninize oksijen gitsin.sağlıklı yaşam tavsiye ediyorum sizlere.hadi iyi geceler.

gencalevi
02.06.2015, 23:08
denizin kendi sözlerinden,mahkeme de yaptığı savunmasından örnekler verdim.mahir de deniz de diğer yoldaşlarıda son sözlerine kadar bağımsızlıktan bahsettiler,anayasadan ayrılmadıklarından bahsettiler,gerçek atatrükçülerin kendileri olduklarından bahsettiler.sizin ne söylediğinizin önemi yok bu saatten sonra.tarih orda,belgeler orda,denizin kendi sesinden savunması orda.bizde denizden aldığımız ışıkla atatürkün yolunda,tam bağımsızlık mücadelemizi bölücü hainlere ve onların destekçilerine karşı yürütmeye kararlıyız.istediğiniz kadar saldırın.biz de son sözümüzde hep millet diyeceğiz,hep vatanımızın bölünmez bütünlüğü diyeceğiz,kemalist düşün sisteminden ayrılmayacağız.

gerilen arkadaşlar niye geriliyor anlayabilmiş değilim.siz nasıl kendi düşüncelerinizi taviz vermeksizin savunabiliyorsanız,bu da benim özgürlüğüm.düşüncelerimi dilediğim gibi yazıp,ifade edebilirim.beğenmiyorsanız okumayın olsun bitsin.ben sizi zorlamıyorum.ne diye okuyup da ne cevap yazsak diye kendinizi paralıyorsunuz.davulmusunuz siz geriliyorsunuz.rahat olun.derin nefes alın,balkona çıkıp kültür fizik hareketleri yapın.mis gibi hava çekin ciğerlerinize beyninize oksijen gitsin.sağlıklı yaşam tavsiye ediyorum sizlere.hadi iyi geceler.

senin beynine hava oksijen gitmedigi icin sacmaliyorsun komada gibisin belki bali cekmissindir

slistre
02.06.2015, 23:10
Bir PKK lı (HDP) eşkiyanın(bebek katilinin) kendisini Alevi olarak topluma dikte ettirmeye çalışması, Yezid'in ''Aleviyim'' demesine benziyor.

slistre
02.06.2015, 23:14
Ulusalcıların en son sarıldıkları son kozları " Altmış sekiz yoldaşlarımızdır"
Denizleri! Üç fidanı Ulusalcıların ağızlarına daha almaları için savundukları zihniyeti bir sorgulasınlar,ve öğrensinler!

Denizin,Yusuf'un ve Hüseynin sözleri şu dur!

Yaşasın Marksizm, Leninizm ,Türk, Kürt Kardeşliği !

Yaşasın !" Kemalızm dememişlerdir,!

Dedimya " yalan hile Çarpıtma,entrika,ıkırcilik " inkar,ötekileştirme gibi Demokratlık olamayan tüm iktidar hırslı zihniyetten her şey beklenilir!

" dün dündür, bu gün bugündür zihniyeti!

Denizleri, Mahirleri' Yusuf'ları. Hüseyin'leri , iboları ağızlarına alanlar " dikkat etsinler onları kirletmesinler! "Onlar benim öağdşlarım ve yoldaşlarımdır!"
Bu yazıyı CİA istasyon şefi Graham Fuller'den mi kopya çektin, tıpatıp onun ifadeleri?

gencalevi
02.06.2015, 23:18
Alevi adaylar: AKP'yi durduracak tek güç HDP'dir

HDP'nin Alevi adaylarından Müslüm Doğan ve Ali Kenanoğlu, HDP'nin özgürlükçü laikliği temsil eden bir parti olduğunun altını çizdi, "AKP'yi durduracak tek güç HDP'dir" dedi. İki aday, tüm Alevilere "HDP'ye oy verin" çağrısını yaptı.

Ali Kenanoğlu- portre
Haber Fotoları: 1
Orjinali İndir (Genişlik: 1896px, Yükseklik:1695px)
Etkin Haber Ajansı / 16 Nisan 2015 Perşembe, 09:18

İSTANBUL (Nur Yüce)- 7 Haziran genel seçimlerine "Yeni yaşam" ve "Biz'ler HDP, Meclis'e" sloganıyla hazırlanan HDP'nin aday listelerinde Alevi adayların varlığı da dikkat çekici.

Alevi adaylar arasında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin genel başkanlığını yapan Müslüm Doğan ile Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği genel başkanlığını yapan Ali Kenanoğlu da bulunuyor.

HDP İzmir 2. bölge 1. sıra milletvekili adayı Doğan ile İstanbul 3. bölge 4. sıra milletvekili adayı Kenanoğlu, neden HDP'de olduklarını ETHA'ya anlattı.

DOĞAN: HDP ALEVİLERİN TEK ADRESİDİR
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu'nun genel başkanı Turgut Öker'in İstanbul 2. bölge 1. sıradan HDP adayı olduğunu hatırlatan Doğan, "Biz 3 can, 3 yoldaş bir arada Alevilerin sorunlarını Meclis'e taşıyacağız" dedi.

HDP'nin fikrinin Türkiye'nin geleceğine ilişkin "yeni bir inşa projesi" olduğunun altını çizen Doğan, şöyle konuştu: "Bu anlamda da Alevilerin en çok önemsediği ve ilgi duyduğu projedir. HDP inanç özgürlüğünü sunuyor, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılmasını istiyor. HDP Alevi, Sünni, ne olursa olsun tüm inanç gruplarının bir arada üretmesini ve ayrıca yaşamasını istiyor. HDP tüm bu şartları oluşturmak adına kurulan bir fikriyattır."

Alevilerin AKP'nin getirmek istediği diktatörlük projesine HDP ile birlikte "Dur" demesi gerektiğini belirten Doğan, "Alevilerin bu tarihi süreci değerlendireceğine inanıyorum" dedi.

HDP İzmir 2. bölge 1. sıra milletvekili adayı Müslüm Doğan, diğer partilerin aday listelerindeki Alevi temsiliyetini de değerlendirdi, "Alevi temsiliyeti yok denecek kadar azdır" dedi. CHP'nin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılması gibi bir talebinin olmadığının altını çizen Doğan, "Alevi inancına ve öğretisine ilişkin, ciddi hiçbir projesi yoktur. AKP'nin zaten olamaz. HDP Alevilerin tek adrestir. Tüm Alevileri, HDP'ye oy vermeye davet ediyorum" diye konuştu.

'ÖZGÜRLÜKÇÜ LAİKLİĞİN TEK SAVUNUCUSU HDP'DİR'
HDP İstanbul 3. bölge 4. sıra milletvekili adayı Ali Kenanoğlu, diğer halklar ve inançlarla birlikte Türkiye'nin demokratikleşmesi için ortak mücadele edeceklerini belirtti.

7 Haziran seçimlerinin Türkiye'nin kaderini belirleyeceğini kaydeden Kenanoğlu, "Alevi toplumu da bu kaderle karşı karşıya. Karşımızda bir diktatör var. Ve bu diktatör, diktatörlüğünü yasallaştırmak ve tek başına Anayasa'yı değiştirmek için oy çoğunluğuna sahip olmak istiyor. Bunu engelleyebilecek tek güç, HDP'nin barajı aşmasıdır. AKP'yi durduracak tek güç de HDP'dir" dedi.

HDP için "Alevilerin de partisidir" diyen Kenanoğlu, HDP'nin özgürlükçü laikliğin tek savunucusu olduğunun altını çizdi.

HDK ve HDP'nin Türkiye'deki tüm ulusal ve inançsal kimliklere kendi kimlikleriyle siyaset yapma imkanı veren bir yapı olduğuna dikkat çeken Kenanoğlu, şöyle konuştu: "Tüm etnik, inançsal kimlikler bu sistemden kaynaklı yaşadığı sorunlar neler ve talepleri neler diye düşünüp karar vermelidir. Bütün bunları kendileri belirlemeli ve dile getirmelidir. HDP'nin Alevi politikası da böyledir. HDP bize 'Ey Aleviler siz kendini nasıl tanımlıyorsunuz? Fikriniz, talepleriniz nedir? Türkiye'nin demokratikleşmesi içerisinde kendinizi nasıl ifade edeceksiniz?' diyerek bize yaklaştı. Bu yaklaşım bizim açımızdan da olumlanacak bir durumdur."

HDP İstanbul 3. bölge 4. sıra milletvekili adayı Ali Kenanoğlu son olarak, "Bu seçimlerde Alevi toplumuna da tarihi sorumluluk düşmüştür. Bu sorumluluk yerine getirilmelidir. Aleviler gerekeni yaparak HDP'yi desteklemelidirler" dedi.

Ferhat Güneyli
02.06.2015, 23:19
Evet, yanıtın hacminden ve klasından da belli ki sizi ibretle okuduğumuzu görmüşsünüz, sayın haziranAW.

Tavsiyeleriniz de son derece ciddi. Herkesin hemen uyacağını zannediyorum. İyi geceler.

slistre
02.06.2015, 23:24
Kemalizmin Altı Oku!

Herhangi bir devlete özel düşmanlığım yok ama tüm devletlere ayrımsız karşıyım. Hiçbir devlet adamına ya da kurucusuna karşı da özel bir düşmanlığım yok ama devlet adamlarının ve kurucularının hiçbirini sevmem. Çünkü devlet kuruculuğu demek, öldürme, işkence, baskı ve sömürü aygıtlarının kuruculuğu demektir bence.

Mustafa Kemal Atatürk’le hiçbir alıp veremediğim yok. Kendisini tanımam. Şahsıma karşı herhangi bir olumsuz tutumuyla da karşılaşmadım. Kendisi hakkında anlatılanlardan edindiğim izlenime göre, kararlı bir devlet adamıymış. Yani ölüm, işkence baskı ve sömürü aygıtını kurmakta ve geliştirmekte duraksamayan bir lider. Buna rağmen, kendisiyle aramdaki uzaklık, diğer devlet kurucularıyla ve devlet adamlarıyla olan uzaklıktan daha fazla değil.

Kafamı meşgul eden, Mustafa Kemal’den çok, onun adına kurulan devlet ideolojisi: Kemalizm.

Bugünkü Türkiye Cumhuriyeti devletinin temellerindeki bu Kemalizm ideolojisi nedir, fiiliyatta nasıl uygulanmıştır?

1. Kemalizm, başından itibaren kapitalist-emperyalizmle iç içe olmuştur. “Kurtuluş savaşı” denen şeyin, “düveli muazzama” adı verilen o zamanki emperyalist devletlerle savaşmakla bir ilgisi yoktur. Ankara hükümeti, düveli muazzamanın desteğini çektiği Yunan ordusuyla savaşmıştır sadece. Yine Mustafa Kemal ve maiyeti, ülkeden emperyalist sermayeyi atmak için herhangi bir girişimde bulunmadıkları gibi, emperyalistlere kapıları sonuna kadar açmış ve ülkeyi onlarla birlikte yağmalamışlardır. Ülkenin, 1950′deki Demokrat Parti iktidarıyla emperyalizme teslim edildiği büyük bir yalandır.

2. Kemalist iktidar başından sonuna kadar baskıcı, anti-demokratik bir iktidar olmuştur. Adı üstünde, bir tek parti diktatörlüğüdür bu. Dolayısıyla, hakim sınıflar içindeki farklı fraksiyonlara bile hayat hakkı tanımayan, hatta, Şeyh Sait isyanından ve İzmir Suikastından sonra yapıldığı gibi onları da baskı altına alan tekelci bir iktidardır. Ancak 1946′dan sonra, Fikret Başkaya’nın deyişiyle, taşaron partilere izin verilecektir. Taşaron partinin anlamı, gerçek iktidarın yine Kemalist devlet diktatörlüğünün elinde bulundurulmasıdır. Bu Kemalist rejim, sadece düzen içi muhalifleri ezmekle kalmamış, komünistlere baskı ve işkencenin en korkunçlarını uygulamıştır. Üstelik komünistler, Komintern’den aldıkları talimatların gereği olarak bu Kemalist iktidarı kölece destekledikleri halde.

3. Kemalist rejim, üniter ulus-devletçi misyonunun gereği olarak, içerde ırkçı-asimilasyoncu bir politika uygulamış, Kürtlerin direnişine devlet baskısı, idam ve katliamlarla cevap vermiştir. Zaten bu ideolojinin temelinde, Anadolu’daki Ermeni ve Rum halklarını yok eden İttihat Terakki ulusal katliamcılığı yatmaktadır. Kemalistler bu politikayı aynen devralmış ve sürdürmüşlerdir. 1940′lı yıllarda varlık vergisi aracılığıyla azınlıklara uygulanan cezalandırma ve zorla çalıştırma politikası bunun en açık kanıtıdır. Bugün Türkiye Cumhuriyetinin Ermeni katliamını inkârının en büyük nedeni de devraldığı bu katliamcı mirastır.

4. Kemalizm, ulusal baskıcı olduğu gibi, dinsel baskıcıdır da. Üstelik onun dinsel baskıcılığı iki taraflı çalışan bir bıçak gibidir. Şimdi var mı bilmiyorum ama eskiden nüfus cüzdanlarında din ve mezhep zorunlu olarak yazılırdı. O kadar “laik” olan Kemalist Cumhuriyet bu zorunluluğu neden koymuştu acaba? Çünkü Türkiye Cumhuriyeti, Türk olduğu kadar İslamdı da. Hem de nüfus cüzdanının mezhep kısmına zorla “Hanefi” diye yazdırtacak ölçüde. Kemalist Cumhuriyetin dincilere baskısı, tamamen dini devletin tekeline alma çabasının ürünüdür, yoksa aydınlanmacı bir ideolojinin değil. Kaldı ki, Kemalist iktidar yalnızca sunni inançlı kesimleri değil, alevi inançlı kesimleri de baskı altında tutmuş, onların kendi ibadetlerine izin vermemiştir. Kemalist Cumhuriyet, ordu ve din de dahil olmak üzere kadim Osmanlı’nın tüm mirasını devralmış, aslında genç değil, kadim bir devlettir.

5. Kemalist Cumhuriyeti kuranlar ve bugünlere kadar getirenler, halkla hiçbir zaman kaynaşmayan, işçileri ve köylüleri küçümseyen elitler tabakasıdır. Bu tabaka, işçilerin ve köylülerin aşırı sömürülmesi, kanının emilmesi sonucu palazlanmıştır. Kemalist iktidar, 1960′lara kadar işçi sınıfının yasal ekonomik örgütlenmesine bile izin vermemiş, “milletin efendisi” köylüyü bir yük hayvanı derekesinde insafsızca sömürmüştür. Bu mirasın temsilcisi CHP’nin köylük bölgelerden hiçbir zaman yeterli oyu alamamasının en önemli nedeni budur.

6. Kemalist ideoloji, “inkılapçı” değil, tipik muhafazakâr bir ideolojidir. Kendi devletini ve ideolojik hegemonyasını kurduktan sonraki tüm çabaları, hayatı dondurmak ve değişim yolundaki her gelişmeyi engellemek yolunda olmuştur. Kemalistlerin “inkılap” dedikleri, kendi karşıdevrimci hegemonyalarını, tüm iktidarlar gibi, bir yandan baskı, diğer yandan rıza yoluyla sağlama almaktan ibarettir.

İşte Kemalizmin gerçek altı okunun özeti bence bundan ibarettir.

Gün Zileli
21 Ağustos 2007

Tweet

Read more: [Only Registered Users Can See Links]
Sayın Amistofes, CİA İstasyon şefi Graham Fuller ve Alman İstahbaratçı Udo Steinbach bile Türkkiyenin sorunlarını sizlerden daha güzel izah edemezdi...:D

Aynı derenin çakıllarına benziyorsunuz sanki..

Amistofes
02.06.2015, 23:27
Dersim katliamını kararları verenlerin "zalim Osmanlı Subayları " Alevi" diye dikte edilip gösterilmesine benzemiş ,Muavıye tohumları enjekte edilmesi misali gibi olmuşa benzemiş!

Muavıyeden " evliya olmaz, zalimden " evliya olmaz " gibi mi

Amistofes
02.06.2015, 23:31
Sayın Amistofes, CİA İstasyon şefi Graham Fuller ve Alman İstahbaratçı Udo Steinbach bile Türkkiyenin sorunlarını sizlerden daha güzel izah edemezdi...:D

Ben sizin hıle yalanlarınızla baş edemedim bu bana ders oldu,ama bende sizin önünüzde dız çökmedim Buda sana dert olsun Seyıd Rıza!

Tıpkı sizin gibi zalimden yana oluşunuz gibi 😕

slistre
02.06.2015, 23:31
Dersim katliamını kararları verenlerin "zalim Osmanlı Subayları " Alevi" diye dikte edilip gösterilmesine benzemiş ,Muavıye tohumları enjekte edilmesi misali gibi olmuşa benzemiş!

Muavıyeden " evliya olmaz, zalimden " evliya olmaz " gibi mi
Ne tesadüf! Graham Fuller'de senin gibi düşünmekte..

Amistofes
02.06.2015, 23:33
Anadolu halklarını inkar eden zıhnıyetin Düşünceleri tıpa tıp AKP ıle örtüşmektedir! Deniz Gezmiş Son Sözleri:
"Yaşasın tam bağımsız Türkiye. Yaşasın Marksizm-Leninizm'in yüce
ideolojisi. Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi. Kahrolsun emperyalizm. Yaşasın işçiler, köylüler"
Hüseyin İnan Son Sözleri:
"Ben şahsi hiç bir çıkar gözetmeden halkımın mutluluğu ve bağımsızlığı için savaştım. Bu bayrağı bu ana kadar şerefle taşıdım. Bundan sonra bu bayrağı Türk halkına emanet ediyorum. Yaşasın işçiler, köylüler ve yaşasın devrimciler. Kahrolsun faşizm"
Yusuf Aslan Son Sözleri:
"Ben ülkemin bağımsızlığı ve halkımın mutluluğu için bir defa ölüyorum. Sizler, bizi asanlar ________liğinizle her gün öleceksiniz. Biz halkımızın hizmetindeyiz. Sizler Amerika'nın hizmetindesiniz. Yaşasın devrimciler! Kahrolsun faşizm!"

slistre
02.06.2015, 23:34
Sayın Amistofes, artık şu hiçbir işe yaramayan alıntılarına bir son versen artık!
Alıntı yaptıkça batıyorsun.

Amistofes
02.06.2015, 23:35
Ne tesadüf! Graham Fuller'de senin gibi düşünmekte..

Bu sözler Alevi pirlerinin sözleridir,çok kötü yakalandın sözde Alevi Özde Alevi olmayan zatıali

Amistofes
02.06.2015, 23:36
Sayın Amistofes, artık şu hiçbir işe yaramayan alıntılarına bir son versen artık!
Alıntı yaptıkça batıyorsun.

Sürekli önünüze konulacaktır kaçışınız beyhudedir

Amistofes
02.06.2015, 23:40
Bu ülkeye en çok zarar veren ;Hakları kırdıran inkar eden dağdaki gelip bağdakini kovmaya çalışan Osmanli devşirmeleridir

slistre
02.06.2015, 23:41
Arkadaşlar birisi amistofese ''dur'' desin. alıntı okumaktan beynimiz sulandı..

Amistofes
02.06.2015, 23:45

Bilgi alışverişe karşın duranlar bağnaz karanlık zıhnıyette olanlardır,Alevi Sofrası muhabbettir ,gidebilirsin sizi zorlan tutan yoktur! Güle güle

slistre
02.06.2015, 23:48
Bu ülkeye en çok zarar veren ;Hakları kırdıran inkar eden dağdaki gelip bağdakini kovmaya çalışan Osmanli devşirmeleridir
Bak bu lafını beğendim!
Osmanlıda İdris-i Bitlisi ile ittifak yapıp Alevi Türkmenleri katletmişti.
Fakat senin HDP'en (PKK) de Osmanlı'daki gibi Tayyip ile ittifak yapmadı mı?
Yaptı!
O halde...?

deyişbeyi
02.06.2015, 23:53

Burada "üslub,üslub"diye yırtınanlar bu rezilliğe neden sessiz acaba!?

Bu dengesize biri müdahil olacak mı yoksa bizde bu topal Timur askerine aynı üslubla mı cevap verelim?

Amistofes
02.06.2015, 23:55
Bak bu lafını beğendim!
Osmanlıda İdris-i Bitlisi ile ittifak yapıp Alevi Türkmenleri katletmişti.
Fakat senin HDP'en (PKK) de Osmanlı'daki gibi Tayyip ile ittifak yapmadı mı?
Yaptı!
O halde...?

Savunduğun ıdeoljı de sadece hirıstıyan inancında olan özbe öz Karamanlı " Türkmen soydaşları Yunanistan'a Mübadele etti ?

Sonra " sen" hıtabını neye dayanarak kullanıyorsunuz ? Oturup rakı masasında peynir ekmek mi birlikte yedik?

Osmanlı Subayları İngilizler ıle oturup anlaşmadılar mı sanıyorsunuz?
Hudutlar neye göre çizil di!
Hangi güçler ile ittifak ettiler, neye karşılık?

deyişbeyi
02.06.2015, 23:56

Olmayan şey sulanırmı?Endişen yersiz.

Amistofes
03.06.2015, 00:00
Değerli Deyişbeği

Alevi termolojisinde " kem söz" sahibinindir,şahsım adına size duyarlılığınızdan ötürü teşekkür ederim

Ferhat Güneyli
03.06.2015, 00:18
Burada "üslub,üslub"diye yırtınanlar bu rezilliğe neden sessiz acaba!?

Bu dengesize biri müdahil olacak mı yoksa bizde bu topal Timur askerine aynı üslubla mı cevap verelim?

Uyarınız yerindedir. Sizin aynı bayat tekniğe tevessül etmeyeceğinizi umuyoruz.

Burada tartışmalara katılan arkadaşlar silistre ve haziranAW'nin 19.yüzyıldan kalma bir teknik kullandığını bilmelidirler. Sinirlendirmek, iğnelemek, boş iddiaları tarih şaheseri gibi cilalamak, beylik vatan nutku vs bu tekniğin belirgin özellikleridir.

Düzeyi yukarıda tutmak gerekir, aşağı düşürmek kimseye bir yarar sağlamaz.

HURUFİCAN-ERZİNCAN
03.06.2015, 13:21
...

haziran_AW
03.06.2015, 13:52
konuyu kürtlerden,teröre olan destekten,türk düşmanlığından çıkarabilsek alevilerin sorunlarını tartışıp neler yapabiliriz bakacaz da olmuyor işte.sürekli olarak bir gurup kürtçülük ve devlet düşmanlığı yapıyor.bizde meydanı boş sanmasınlar diye cevap veriyoruz.haliyle verdiğimiz cevaplar hoşlarına gitmiyor.alışmamışlar ülkesini,devletini,milletini savunanlara,namlunun ucunu gösterince kaçacağımızı sanıyorlar.kinlerinin artarak devam etmesinin,milliyetçilere bu kadar saldırmalarının sebebi bu.sanırım kısır döngünün dışına bir türlü çıkılamayacak.bana ve benim gibi düşünenlere faşist yaftası yapıştırmaktan çekinmeyenler en çokda kürtçülük propagandası yapanlar.yapmasınlar ki bize de cevap hakkı doğmasın.alevilerin sorunlarını tartışalım.

HURUFİCAN-ERZİNCAN
03.06.2015, 14:03
konuyu kürtlerden,teröre olan destekten,türk düşmanlığından çıkarabilsek alevilerin sorunlarını tartışıp neler yapabiliriz bakacaz da olmuyor işte.sürekli olarak bir gurup kürtçülük ve devlet düşmanlığı yapıyor.bizde meydanı boş sanmasınlar diye cevap veriyoruz.haliyle verdiğimiz cevaplar hoşlarına gitmiyor.alışmamışlar ülkesini,devletini,milletini savunanlara,namlunun ucunu gösterince kaçacağımızı sanıyorlar.kinlerinin artarak devam etmesinin,milliyetçilere bu kadar saldırmalarının sebebi bu.sanırım kısır döngünün dışına bir türlü çıkılamayacak.bana ve benim gibi düşünenlere faşist yaftası yapıştırmaktan çekinmeyenler en çokda kürtçülük propagandası yapanlar.yapmasınlar ki bize de cevap hakkı doğmasın.alevilerin sorunlarını tartışalım.
;););)

gencalevi
03.06.2015, 15:50

alevi olmayan irkci biriyle alevilerin hangi sorununu tartisabilirsin ki senle ancak irkcilik nasil yapilir onu tartisilir kürt düsmanligi nasil yapilir onu tartisabiliriz sen kim alevi sorunlarini tartismak yürü git ya

**Yorum**
03.06.2015, 22:30
Burada tartışmalara katılan arkadaşlar silistre ve haziranAW'nin 19.yüzyıldan kalma bir teknik kullandığını bilmelidirler. Sinirlendirmek, iğnelemek, boş iddiaları tarih şaheseri gibi cilalamak,

Bu bahsettiğiniz arkadaşlardan özellikle Haziranı yaklaşık 7 senedir tanıyorum, foruma ara verdiğimiz dönemi de hesaba katarsak yine nereden bakarsanız 5 sene foruma birlikte yazılar yazdık, öyle ki Haziran ile beni düşman görmeyen kalmamıştır forumda. Düşmandan kasıt eli silahlı iki düşman değil elbette ama fikir olarak bana en zıt ve en çok karşı karşıya geldiğim üye anlamındadır. Hatta ve hatta ezeli iki rakip dile geldiği her konuda ilk başta akıllara Yorum ile Haziran gelir olmuştu vakti zamanında. Bugün de ideolojik olarak değişen pek bir şey yok aslında. Hal böyle iken aramızda ki anlaşmazlık her konuda gözükmekteydi. Bu söylediklerim masal değil, onlarca yüzlerce şahidi bulunan konulardır.

O zaman da bana göre Haziran iğneleyici, kışkırtıcı vb durumları mesajlarında barındırmaktaydı, belki bugün yine aynı özellikleri gösteriyor olabilir zira can çıkar huy çıkmaz derler..

Fakat! Ben beyin sahibi ve kışkırtmalara, takriklere gelmeyecek kadar akıl sahibi olduğumdan, o sert tartışmaların içerisinde bile hiç bir zaman ne ben Haziran için kötü ve terbiyesiz bir kelime kullanmışımdır, nede Haziran bana o tarz seviyesi düşük bir kelime kullanmıştır. Yeri gelmiş ben onu iğnelemiş ama hiç bir zaman kırıcı, hakaret vari yada aşağı seviyelerden cümleler kurmamışızdır. İnsana yakışan da budur!

Bugün bakıyorum, Haziranı yerden yere vuran arkadaşların kullandıkları kelimelerin bütünü belden yukarı geçememektedir. Çapsız, yersiz, ahlak dışı kelimeleri kullanan arkadaşların, Değil Haziran, Aleviweb de üye hiç kimseyi eleştirme hakkı bulunmamaktadır. Bizi milleti taraflı olarak suçlayanlar, biraz kendilerine bakmalıdır.

Biz kendimizi anlatmaktan yorulduk ama yine tekrar edelim. Zihniyetmiz çok açıktır, hiç kimseye haksızlık etmemeyi düstur edinmiş durumdayız. Net ve dik durmaktayız. Bakın özellikle söylüyorum siyasi görüş olarak bana en ters olan Haziran'ın bu forumda yıllardır yazması bile bizim ne kadar temiz bir yönetim sergilediğimizin açık bir göstergesidir.

Bu söylenmez ama söyleyeceğim, bana taraflı davran sana görüş olarak uymayan üyeyi banla deseler ilk atacağım kişi Hazirandır ama bizim böyle bir lüksümüz olamaz. Sırf adam bizimle aynı düşüncede değil diye hiç kimseyi harcayamayız zira harcatmayız da, Ama insanlara belden aşağı kelimeler ile saldıran tipler için elbet cezalar ve uyarılar olacaktır. Onlar önce insanca yazmayı öğrenecek, eleştirmeyi öğrenecek, sonra birilerini yerme işine soyunacak olanladır. Bu konuda hiç bir üye için ayırım göstermeyiz. Hiç kimsenin de tereddütü olmasın ki net ve durmaktayız.

gencalevi
03.06.2015, 22:39
ben seyit rızayı devlete başkaldırmış bir çeteci olarak gördüğümü defalarca yazdım.seyit rızaya yapılanları lanetlemiyor alkışlıyorum

bunu siradan bir üye yani yönetici olmayan biri yazsa onaylarmisin YORUM(ALI) acik yüreklikle cevap verde bizde bilelim neyin egri neyin dogru oldugunu herkesi suclamak kolay nedense haziran koruma altina almissiniz ayni survivorda acunun turabiyi koruma altina aldigi gibi adam degerlerimize hakaret etsin yok biz hazirani yedirtmeyiz buyur sizin olsun haziran aw

slistre
04.06.2015, 14:04
"İlk önce Dersim'de Kürdistan istiklali ilan edilecek. Hozat'a Kürdistan bayrağı çekilecek. Kürt milli kuvveti, Elazığ, Malatya istikametinden Sivas'a doğru hareket ederek Ankara Hükümeti'nden resmen Kürdistan istiklalini tanımasını isteyecek''

(Baytar Nuri)

Dersim isyanlarını, Alevi katliamı imiş gibi göstermek isteyenler yukarıda bu isyanın elebaşlarından olan baytar Nuri'nin ifadelerini iyi okusunlar. Ondan sonra ''Alevi erkanı''ndan bahsetsinler.

Ferhat Güneyli
05.06.2015, 07:24
Bu bahsettiğiniz arkadaşlardan özellikle Haziranı yaklaşık 7 senedir tanıyorum, foruma ara verdiğimiz dönemi de hesaba katarsak yine nereden bakarsanız 5 sene foruma birlikte yazılar yazdık, öyle ki Haziran ile beni düşman görmeyen kalmamıştır forumda. Düşmandan kasıt eli silahlı iki düşman değil elbette ama fikir olarak bana en zıt ve en çok karşı karşıya geldiğim üye anlamındadır. Hatta ve hatta ezeli iki rakip dile geldiği her konuda ilk başta akıllara Yorum ile Haziran gelir olmuştu vakti zamanında. Bugün de ideolojik olarak değişen pek bir şey yok aslında. Hal böyle iken aramızda ki anlaşmazlık her konuda gözükmekteydi. Bu söylediklerim masal değil, onlarca yüzlerce şahidi bulunan konulardır.

O zaman da bana göre Haziran iğneleyici, kışkırtıcı vb durumları mesajlarında barındırmaktaydı, belki bugün yine aynı özellikleri gösteriyor olabilir zira can çıkar huy çıkmaz derler..

Fakat! Ben beyin sahibi ve kışkırtmalara, takriklere gelmeyecek kadar akıl sahibi olduğumdan, o sert tartışmaların içerisinde bile hiç bir zaman ne ben Haziran için kötü ve terbiyesiz bir kelime kullanmışımdır, nede Haziran bana o tarz seviyesi düşük bir kelime kullanmıştır. Yeri gelmiş ben onu iğnelemiş ama hiç bir zaman kırıcı, hakaret vari yada aşağı seviyelerden cümleler kurmamışızdır. İnsana yakışan da budur!

Bugün bakıyorum, Haziranı yerden yere vuran arkadaşların kullandıkları kelimelerin bütünü belden yukarı geçememektedir. Çapsız, yersiz, ahlak dışı kelimeleri kullanan arkadaşların, Değil Haziran, Aleviweb de üye hiç kimseyi eleştirme hakkı bulunmamaktadır. Bizi milleti taraflı olarak suçlayanlar, biraz kendilerine bakmalıdır.

Biz kendimizi anlatmaktan yorulduk ama yine tekrar edelim. Zihniyetmiz çok açıktır, hiç kimseye haksızlık etmemeyi düstur edinmiş durumdayız. Net ve dik durmaktayız. Bakın özellikle söylüyorum siyasi görüş olarak bana en ters olan Haziran'ın bu forumda yıllardır yazması bile bizim ne kadar temiz bir yönetim sergilediğimizin açık bir göstergesidir.

Bu söylenmez ama söyleyeceğim, bana taraflı davran sana görüş olarak uymayan üyeyi banla deseler ilk atacağım kişi Hazirandır ama bizim böyle bir lüksümüz olamaz. Sırf adam bizimle aynı düşüncede değil diye hiç kimseyi harcayamayız zira harcatmayız da, Ama insanlara belden aşağı kelimeler ile saldıran tipler için elbet cezalar ve uyarılar olacaktır. Onlar önce insanca yazmayı öğrenecek, eleştirmeyi öğrenecek, sonra birilerini yerme işine soyunacak olanladır. Bu konuda hiç bir üye için ayırım göstermeyiz. Hiç kimsenin de tereddütü olmasın ki net ve durmaktayız.

Burada haziran isimli vatandaştan daha törpüsüz bir kaleme rastlamadım. Tecrübeli bir forumcu olarak sadece ana avrat küfür etmiyor. Yoksa yapmadığı şey yok.

Küfür etmek önemli bir şey değildir. Haziran önemli şeyler yapıyor; insanı köhnemiş ulus ve batık faşist ideoloji ile zehirliyor, ayrıştırıyor, parçalıyor ve barışı dinamitliyor.

Aleviliği bundan iyi tahrip edemezsiniz.

Sulu demokrasi mülayim Alevilerin anlayışıdır. Bence Şah İmam Hüseyin kılavuz alınmalıdır.

**Yorum**
06.06.2015, 17:19
Gezi Parkı eylemleri sırasında, ayaklanan milyonlarca insana duyduğu nefreti gizlemeyen, "gazete sahibi olsam, destek veren gazetecilerin kafasını kopartırım" diyecek kadar AKP yandaşı olan; "süreç Gezi yüzünden biterse elime silah alıp bu insanları kovalarım" diyebilecek kadar halk düşmanı olan, AKP'ye canından can, kanından kan vermeye çabalayan "gazeteci" Sevilay Yükselir, oyunu HDP'ye vereceğini açıkladı!

bayrambebek
06.06.2015, 18:04
Gezi Parkı eylemleri sırasında, ayaklanan milyonlarca insana duyduğu nefreti gizlemeyen, "gazete sahibi olsam, destek veren gazetecilerin kafasını kopartırım" diyecek kadar AKP yandaşı olan; "süreç Gezi yüzünden biterse elime silah alıp bu insanları kovalarım" diyebilecek kadar halk düşmanı olan, AKP'ye canından can, kanından kan vermeye çabalayan "gazeteci" Sevilay Yükselir, oyunu HDP'ye vereceğini açıkladı!

Sevilay Yükselir gibi katıksız bir AKP yardakçısı NEDEN HDP'ye oy veriyor?

slistre
06.06.2015, 18:24
CİA elemanları HDP yi parlatır da Sevilay Yükselir geri kalır mı?

bayrambebek
10.06.2015, 20:13
Altan Tan'ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik "Selahattin Bey ben inançlı bir Müslüman'ım ve tek kıblemiz var o da Kabe'dir dedi, böyle bir laf daha Kemal Kılıçdaroğlu'ndan duyulmadı"

haziran_AW
10.06.2015, 20:41
hdp'ye oy veren aleviler(eğer varsa) altan tanın çağrısına da mutlaka cevap vereceklerdir.turgut murgut ve yanındaki bir kaç kişiyi selocanın yanında saf tutarken görürseniz şaşırmayın.ne diyelim cumanız mübarek olsun,Allah kabul etsin.

gnost
10.06.2015, 22:23
Sayın Altan TAN...!

Aleviliğin KABESİ, KIBLESİ YOKTUR.!
Bizim inancımızda KAİNAT SURETİ HAKTANDIR, Alevilik Suret-i Hakkı sezme, görme, bilme, anlama ve yaşama inancıdır. BİZİM inancımız Hak ve Hakikat aşkına dayanır. Aleviliği söz konusu ederek, dolaylı veya direkt bir siyasi çaba içinde olmak Hakkı ve Hakikati anlamamak demektir...!
KABE, KIBLE İslam Dininin kutsal değeridir.
Kabe'yi, Kıble'yi merkeze koyarak Aleviliğin TARTIŞMA KONUSU yapılmasına İZİN VERMEYİZ...!!!

Kemal BÜLBÜL

Facebook hesabı

gnost
10.06.2015, 22:26
Sayın Altan TAN'ın Beyanından;
Çıkan Tartışma ÜZERİNE;
-----------------------------------------------
1. Sayın TAN ile bireysel bir sorunumuz OLMADIĞI gibi, Sayın KILIÇDAROĞLU'nu SAVUNMAK gibi bir amacımız da yoktur.
2. Bizim muradımız Sayın TAN'ın beyanındaki eksik ve aksak yönleri tarif etmektir.
3. Bu anlamda tartışılan şey HDP'nin kendisi ve politikaları değildir. (Bu söylemimizden HDP tartışılamaz..! Fikri çıkarılmamalıdır. Gerektiğinde HDP ve HDP'nin politikaları da tartışılır/tartışırız... Ama buradaki konu HDP değildir)
4. Açıklamamızdan bir HDP Karşılığı varmış gibi durumdan vazife çıkaranlar bilsin ki biz HDP Parti Meclisi üyesiyiz. HDP'li olmaktan da ONUR DUYUYORUZ...!
5. Sayın Altan TAN'ın "Selahattin Bey ben inançlı bir Müslümanım ve tek kıblemiz var o da Kabe'dir dedi, böyle bir laf daha Kemal Kılıçdaroğlu'ndan duyulmadı" DEMİŞ. Sayın KILIÇDAROĞLU'nun kendisi Alevi kimliği konusunda ne derse desin, Kamuoyu Sayın Kılıçdaroğlu'nu BİR ALEVİ OLARAK bilmektedir. Dolayısıyla Sayın TAN'ın Bu söylemi ile Alevileri "KIBLEMİZ VAR KABE'DEDİR" demeye zorlamış oluyor. Ama bunu Sayın KILIÇDAROĞLU üzerinden söyleyerek Alevilere gönderme yapmış oluyor.
6. Sayın TAN bildiğim ve tanıdığım kadarıyla (ki yakınen tanırım muhabbetimiz olmuştur!) çok kültürlü çok kimlikli çok inançlı Türkiye gerçeğine inana ve savunan bir Milletvekilidir. "Selahattin Bey ben inançlı bir Müslümanım ve tek kıblemiz var o da Kabe'dir dedi, böyle bir laf daha Kemal Kılıçdaroğlu'ndan duyulmadı" sözünün TEKÇİLİK potasına girecek bir hata olduğunu bilecek ve anlayacak kadar zekidir.
7. Biz Sayın TAN'ın bu beyanı nerede ve hangi koşullarda söylemiş olursa olsun, kendisinin bireysel fikri olduğunu, HDP politikası olmadığını biliyoruz.
8. Sayın TAN'ın söylemini "Ortamı karıştırmak için söylenmiş" bir söz olarak düşünen PARANOYAK yaklaşımlar içinde de değiliz.
9. Sayın TAN Çok iyi bilir ki Hakka giden yol TEK DEĞİLDİR türlü türlüdür. İslam Namaz kılarken KIBLE/KABE'ye yönelerek gider Aleviler Cem olur, Hak ve hakikat yolunda Niyazla gider.
10. Bizim muradımız "Bazı inançlar yanlış ve kötüdür!" gibi CAHİLCE yorum ve belirleme yapmak değildir. Herkesin İnancı Kendine KUTSALDIR... Biz Aleviyiz YOL CÜMLEDEN ULUDUR... GÖNÜL KALSIN YOL KALMASIN deriz. bu anlamda Sayın TAN'ın veya bir başkasının gönlü kalacak diye YOLUMUZU TARTIŞMA KONUSU YAPTIRMAYIZ... (Kaldı ki; Sayın TAN da bu tartışmadan alınıp, gönül koyacak kadar basiretsiz değildir...!!!)
11. Bizim yazdıklarımız üzerine yürütülen tartışma ve yapılan yorumlardaki dil KAMİL BİR DİL olmalı HAKARET ve SALDIRI içermemelidir.
12. Bizi okuyan insanlar neye inanıyorsa biz onların KUTSALINA SAYGILIYIZ... Kimsenin HAK ve HAKİKAT bağlamındaki KUTSAL DEĞERLERİNİ tartışmayız,saygısızlık etmeyiz...
Aşk ile...
Kemal BÜLBÜL
Kemal Bülbül Facebook hesabı

haziran_AW
10.06.2015, 22:29
kemal kılıçdaroğluna laf atmak aslında onun nezdinde alevilere laf atmaktır.altan tan gibi bir şeriatçıdan,saidi nursi öğretisinden ayrılmayacağını söyleyen nakşi selo ve partisinden aksini beklemiyoruz zaten.aleviler bu yüzden hdp'ye oy vermemişlerdir.verdi diyen bunlara rağmen aleviliğin adını lekelemeye çalışıyordur.

**Yorum**
10.06.2015, 22:32
bilsin ki biz HDP Parti Meclisi üyesiyiz. HDP'li olmaktan da ONUR DUYUYORUZ...!

Bilinsin ki biz den kasıt kimdir? Bilen varsa aydınlatabilir mi?

haziran_AW
10.06.2015, 22:38
altan tan acilen alevilerden özür dilemelidir demeye de dili varmamış.okan bayülgen,m.ali erbil gaflarına kıyametler koparanlar söz konusu hdp ve altan tan olunca yazmak için yazmışlar.yezidi lanetlemeye dilleri varmamış.

bayrambebek
10.06.2015, 22:38
Sayın Altan TAN'ın Beyanından;
Çıkan Tartışma ÜZERİNE;
-----------------------------------------------
1. Sayın TAN ile bireysel bir sorunumuz OLMADIĞI gibi, Sayın KILIÇDAROĞLU'nu SAVUNMAK gibi bir amacımız da yoktur.
2. Bizim muradımız Sayın TAN'ın beyanındaki eksik ve aksak yönleri tarif etmektir.
3. Bu anlamda tartışılan şey HDP'nin kendisi ve politikaları değildir. (Bu söylemimizden HDP tartışılamaz..! Fikri çıkarılmamalıdır. Gerektiğinde HDP ve HDP'nin politikaları da tartışılır/tartışırız... Ama buradaki konu HDP değildir)
4. Açıklamamızdan bir HDP Karşılığı varmış gibi durumdan vazife çıkaranlar bilsin ki biz HDP Parti Meclisi üyesiyiz. HDP'li olmaktan da ONUR DUYUYORUZ...!
5. Sayın Altan TAN'ın "Selahattin Bey ben inançlı bir Müslümanım ve tek kıblemiz var o da Kabe'dir dedi, böyle bir laf daha Kemal Kılıçdaroğlu'ndan duyulmadı" DEMİŞ. Sayın KILIÇDAROĞLU'nun kendisi Alevi kimliği konusunda ne derse desin, Kamuoyu Sayın Kılıçdaroğlu'nu BİR ALEVİ OLARAK bilmektedir. Dolayısıyla Sayın TAN'ın Bu söylemi ile Alevileri "KIBLEMİZ VAR KABE'DEDİR" demeye zorlamış oluyor. Ama bunu Sayın KILIÇDAROĞLU üzerinden söyleyerek Alevilere gönderme yapmış oluyor.
6. Sayın TAN bildiğim ve tanıdığım kadarıyla (ki yakınen tanırım muhabbetimiz olmuştur!) çok kültürlü çok kimlikli çok inançlı Türkiye gerçeğine inana ve savunan bir Milletvekilidir. "Selahattin Bey ben inançlı bir Müslümanım ve tek kıblemiz var o da Kabe'dir dedi, böyle bir laf daha Kemal Kılıçdaroğlu'ndan duyulmadı" sözünün TEKÇİLİK potasına girecek bir hata olduğunu bilecek ve anlayacak kadar zekidir.
7. Biz Sayın TAN'ın bu beyanı nerede ve hangi koşullarda söylemiş olursa olsun, kendisinin bireysel fikri olduğunu, HDP politikası olmadığını biliyoruz.
8. Sayın TAN'ın söylemini "Ortamı karıştırmak için söylenmiş" bir söz olarak düşünen PARANOYAK yaklaşımlar içinde de değiliz.
9. Sayın TAN Çok iyi bilir ki Hakka giden yol TEK DEĞİLDİR türlü türlüdür. İslam Namaz kılarken KIBLE/KABE'ye yönelerek gider Aleviler Cem olur, Hak ve hakikat yolunda Niyazla gider.
10. Bizim muradımız "Bazı inançlar yanlış ve kötüdür!" gibi CAHİLCE yorum ve belirleme yapmak değildir. Herkesin İnancı Kendine KUTSALDIR... Biz Aleviyiz YOL CÜMLEDEN ULUDUR... GÖNÜL KALSIN YOL KALMASIN deriz. bu anlamda Sayın TAN'ın veya bir başkasının gönlü kalacak diye YOLUMUZU TARTIŞMA KONUSU YAPTIRMAYIZ... (Kaldı ki; Sayın TAN da bu tartışmadan alınıp, gönül koyacak kadar basiretsiz değildir...!!!)
11. Bizim yazdıklarımız üzerine yürütülen tartışma ve yapılan yorumlardaki dil KAMİL BİR DİL olmalı HAKARET ve SALDIRI içermemelidir.
12. Bizi okuyan insanlar neye inanıyorsa biz onların KUTSALINA SAYGILIYIZ... Kimsenin HAK ve HAKİKAT bağlamındaki KUTSAL DEĞERLERİNİ tartışmayız,saygısızlık etmeyiz...
Aşk ile...
Kemal BÜLBÜL
Kemal Bülbül Facebook hesabı

Altan bey Alevilere karşı faşist bir yaklaşım sergiliyor ve bu yaklaşımın savunmasını da bir Alevi! mi yapıyor????????????

haziran_AW
10.06.2015, 22:39
özde değil sözde alevi.hemde alevi kanaat önderlerinden sayılan bir zatı muhterem.

asena
13.06.2015, 22:03
aydında hdp yi çok destekleyen oldu.ama hepside yıllar önce doğudan kaçmış gelmiş buraya yerleşmiş kürtlerdi.hdp yi zaten kürtlerden başka oy veren de yok.zaten kürt partisi.hem türkiyeyi bölmek için çalışıyorlar hemnde Atatürkümüzün kurduğu mecliste milletvekili oluyorlar.gidip barzaninini meclisinde milletvekili olsunlar.niye bizim ülkemizi karıştırıyorlar.mecliste başka parti varmı silahlı örgütü olan.arkasında silahlı örgüt olan diğer partilere de korku salır.silahların bombaların altında demokratik bir meclis de olmaz.bence hdp yi meclise almasınlar.sizin terör örgütünüz var giremezsiniz desinler.ben ençok leyla zanayı tutukladıklarında çok sevinmiştim.ahmet doğan filan vardı hepsini ekip arabasına doldurdular.bunlarıda öyle yapsınlar meclise geldikleri gün.ben öleceğimi bilsem teröristlere nasıl oy veririm ya.insanın aklı alıyormu.

haziran_AW
17.01.2016, 01:32
hdp'yi desteklediğini söyleyenler umarım ülkemizin şuan ki durumundan memnundurlar.diyarbakır,cizre alevler içinde yanıyorsa en büyük pay hdp destekçilerinindir.terörü lanetlemeye dili varmayanların özgürlük,barış ve demokrasiden bahsetmeye hakkı yoktur.alın hdp'nizi tepe tepe kullanın şimdi.

SahtePeygamber
17.01.2016, 05:48
hdp'yi desteklediğini söyleyenler umarım ülkemizin şuan ki durumundan memnundurlar.diyarbakır,cizre alevler içinde yanıyorsa en büyük pay hdp destekçilerinindir.terörü lanetlemeye dili varmayanların özgürlük,barış ve demokrasiden bahsetmeye hakkı yoktur.alın hdp'nizi tepe tepe kullanın şimdi.

Kendince bir tanimlama koymussun teroru lanetlemeyen diye!

Ey haziran bende seni terorrist ilan ediyorum cunku benim dusuncelerimi savunmuyorsun! Ve laflarinla hergun canimi aliyorsun!

Demirtas gibi birisi turkiyenin basinda olsaydi turkiye topraklari genislerdi ve baris hakim olurdu!

Hayati durust ve temiz olan bir adamin samimiyeti sizi tatmin etmiyor ama yolsuzluga batmis hirsiz ve katil biri olan RTinin sozde HDP, PKK mucadelesi sizi tatmin ediyor oylemi?

Bu halk zorbadan, hirsizdan, katilden, yezitten yana!

Ey halkim sunu unutma! Kendinize yakin ile hasredileceksiniz!

Demirtas rusyadaki konusmasiyla tam bir turk halkinin adamiydi, tayyip gittigi yerde hirsizlarin adami.

Bu iki karakter arasindaki farki gormeyenlere diyecegim, yukariya baksin!

Tayyip, Demirtasin serce parmagi olamaz! Insan olarakta, insanlik olarakta!

akalem
17.01.2016, 12:22

Ülkemizin şu anki durmunun sorumlusu HDP'nin Türkiye partisi olarak 80 vekille Meclise girerek önemli bir söz hakkı elde etmesini hazmedemeyen(kendilerince türlü hesapları)tüm çevrelerdir. Başta da hevesi kursağında kalan hırsız, katil, diktatör bozuntu olanların etrafında birleşerek tüm geleceğimize savaş açanlara destek sunan başta senin cenahındakilet olmak üzere müttefiklerinizindir. Sizde alın Tayyibinizi, Akp'nizi, Esedullah ınizı, S. Pekerinizi tepe tepe kullanın.

slistre
01.03.2016, 16:06
Ülkemizin şu anki durmunun sorumlusu HDP'nin Türkiye partisi olarak 80 vekille Meclise girerek önemli bir söz hakkı elde etmesini hazmedemeyen(kendilerince türlü hesapları)tüm çevrelerdir. Başta da hevesi kursağında kalan hırsız, katil, diktatör bozuntu olanların etrafında birleşerek tüm geleceğimize savaş açanlara destek sunan başta senin cenahındakilet olmak üzere müttefiklerinizindir. Sizde alın Tayyibinizi, Akp'nizi, Esedullah ınizı, S. Pekerinizi tepe tepe kullanın.
Tayyip ile iş tutanların kimler oldukları Oslo görüşmeleri, güneydoğumuzdaki cephanelikler ve tuzaklanan hendekler ile ortadadadır. Türm bu cephaneler, ve tuzakların kurulması kimin sayesinde gerçekleşti. Bu hendekleri AKP ile HDP beraber kazmadı, diyemezsiniz herhalde. Biri kazdı, cephaneleri yerleştirdi bombaları tuzakladı, diğeride görmemezlikten geldi.
Tüm bu yaşananlar Tayyip'in bilgisi altında oldu.
Hal bu iken, ''alın Tayyibinizi'' demenizin ne alemi var!

candacan
25.06.2017, 06:53
Sevgili Haziran-Aw, hala bıraktığım yerdesin. İnsan bır adım olsun ilerler. Sende tam tersi olmuş.

**Yorum**
16.07.2017, 04:17
Sevgili Haziran-Aw, hala bıraktığım yerdesin. İnsan bır adım olsun ilerler. Sende tam tersi olmuş.

Can çıkar huy çıkmaz