PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Düşen seviye hakkında

Ceyhun
05.06.2015, 09:43
Arkadaşlar Merhaba,

Forumun yeniden açılışının üzerinden 3 ay geçti ve yavaştan taşlar yerine oturmaya başladı. Ancak geçmişte yaşadığımız sorunlar halen devam ediyor.

Öncelikle şu konuyu bir açıklığa kavuşturalım. Gerek Facebook'tan gerekse forumdan bir yöneticimiz hakkında şikayetler alıyoruz. Genellikle bu şikayetler o arkadaşın "siyasi" düşünceleri üzerine yoğunlaşıyor.

Arkadaşlar, herhangi bir arkadaşımızı "siyasi" düşünceleri yüzünden "dışlayacak" insanlar değiliz. Söz konusu arkadaş yıllardır forumumuzdaki bir arkadaşımızdır. Baştan şunu "kesinlikle" aktarayım. Asla eski bir dostumuzu siyasi düşüncelerimiz uyuşmuyor diye forumdan yasaklayacak vs değiliz. Bu bizim temel ilkelerimize ters.

Burada söz konusu arkadaşlarımızdan da bir ricada bulunmak istiyorum. Yönetici sorumluluğunuz gereği "ifadelerinize" biraz daha dikkat ediniz. Siyasi fikirlerinizi asla değiştirmek zorunda değilsiniz ama kullandığınız ifadelere ve üsluba biraz daha özen göstermeniz daha doğru olacaktır. Sorumluluklarımız var.

Seviyesi düşen tartışmalarla ilgili forumun geri dönüş sürecinden ve üslubun oturmasını beklediğimizden dolayı şimdilik ciddi önlemler almıyoruz. Üyelerimizin yaşı, olgunluğu, kafa yapısı başkalarının "müdahalesine" gerek kalmadan, kendilerine çeki düzen verecek düzeydedir diye düşünüyoruz.

Yönetim müdahalesine gerek kalmadan son günlerde düşen seviyenin tekrar yükseleceği konusunda üyelerimize güveniyoruz.

**Yorum**
05.06.2015, 22:48
Herkes üzerine düşeni yapacaktır.

gnost
05.06.2015, 23:12
:) Seviye. Önemli.

gencalevi
05.06.2015, 23:22
Arkadaşlar, herhangi bir arkadaşımızı "siyasi" düşünceleri yüzünden "dışlayacak" insanlar değiliz. Söz konusu arkadaş yıllardır forumumuzdaki bir arkadaşımızdır. Baştan şunu "kesinlikle" aktarayım. Asla eski bir dostumuzu siyasi düşüncelerimiz uyuşmuyor diye forumdan yasaklayacak vs değiliz. Bu bizim temel ilkelerimize ters.

kimseyi kovun yada dislayin diyen yok ama bu kiside tolerans tanimayin bu kisinin yöneticiligini onaylayan bir elin parmak sayisini gecmez onun icin bu arkadasiniz hakaretlerin dozajini artirarak seyit rizaya bile dil uzatma cesaretini sizlerden aliyor evet ister istemez bu kisiye cevaplarimiz biraz sert oluyor olmasida gerekiyor madem öyle ise bu kisiye söylerseniz üslubunu degistirsin bu kisi her firsatta kürtleri asaliyor ve hakaretleri almis basini gidiyor bu kisi alkisliyalim mi yani

gnost
05.06.2015, 23:24
Seviye..Siyasi görüş derken...Faşizm insanlık suçudur.Duymayana duyurulur.

Ceyhun
08.06.2015, 14:22

kimseyi kovun yada dislayin diyen yok ama bu kiside tolerans tanimayin bu kisinin yöneticiligini onaylayan bir elin parmak sayisini gecmez onun icin bu arkadasiniz hakaretlerin dozajini artirarak seyit rizaya bile dil uzatma cesaretini sizlerden aliyor evet ister istemez bu kisiye cevaplarimiz biraz sert oluyor olmasida gerekiyor madem öyle ise bu kisiye söylerseniz üslubunu degistirsin bu kisi her firsatta kürtleri asaliyor ve hakaretleri almis basini gidiyor bu kisi alkisliyalim mi yani

Açıklama net. İyi okumamışsınız. Üsluptan bahsediliyor.

gencalevi
08.06.2015, 16:16
Açıklama net. İyi okumamışsınız. Üsluptan bahsediliyor.

evet bende bu arkadasin üslubundan yani asagilici üslübundan bahsediyorum, siz anlamak istemiyorsaniz diyecek birsey yok

Ferhat Güneyli
08.06.2015, 17:45
Gencalevi arkadşımızın rahatsızlığı yalnızca kendisiyle sınırlı değil ve ciddiye alınmalıdır. Başından beri saygılı bir tutumla üstmakam dostlara sesini duyurmaya çalışıyor. Burada kan davası gibi kimi davalar süremez ve barış esastır ama barışın kılavuzu da ulu yerde sayılan dostlardır, yöneticilerdir.

İsrarla ilkesini savunan ve haklı olduğuna inandığı bir konuda hakkından, hak aramaktan vaz geçmeyen bu türlü insanlarımızı cezalandırmak değil, kutlamak gerekir. Şikeyet edilen kişiden gık çıkmıyor, insan çıkar bu kadar rahatsızlık gördükten sonra bir özür diler, kendisine çeki düzen verir.

Gencalevi haklıdır, söze konu olan arkadaş üslup bakımından da bu meclisin çoğu zaman dışına düşmektedir. Haklıya haklı...

bayrambebek
08.06.2015, 18:49

Seyit Rızayı veya bir başkanı eleştirmek için birilerinden izin alınması gerektiği gün burası bir İslami tarikata dönmüş demektir. Yani o gün artık Alevilikle hiç bir alakası yok demektir.

Ferhat Güneyli
08.06.2015, 20:32
Bayrambebek, Seyit Rıza dil uzatılacak zat değil! Fetva makamı siz hiç olamazsın8z; çünkü o başını verdi 80 yaşında Muaviye artıklarına meydan okuyarak, sen daha Yol'a bir tırnağını vermiş değilsin! Eğer verseydin kenardan zurna çalmazdın, ciğerin yanardı ve konuşurken yüreğin ezik konuşurdun. Oysa lüzumsuz lüzumsuz rahat rahat üfürüyorsun orada!

Eleştirmek sallamak değildir; ilkesiyle yoluyla, belgesiyle, kanıtıyla ve edebiyle eleştiri yapılır. Hangi yetkinlikle buranın Alevi meclisi olamayacağına hükmettin?

gencalevi
08.06.2015, 20:45
Seyit Rızayı veya bir başkanı eleştirmek için birilerinden izin alınması gerektiği gün burası bir İslami tarikata dönmüş demektir. Yani o gün artık Alevilikle hiç bir alakası yok demektir.

o zaman önünmüze gelene küfür edelim nasil olsa izin almaya gerek yokmus degil mi bayrambebek seyit riza dil uzatmak kimsenin haddi degil olamazda

Amistofes
08.06.2015, 21:01
Seyıd Rıza Alevi değerlerinden biridir,masumdur halk adına hiç bir korkudan korkmadan dost elini uzatmış bedel vermiş bir Alevi kanaat önderidir!

O na dil uzatan bir Dersimli için büyük hakarettir,küfürdür,onu alkışlayanlar ise zalimden - Yezid zihniyetinde taraf olan ve aleviliğinden Şüphe duyulur !

Işte bu yüzden alevı her daım tarih sürecinde inancı gereği zalıme sürekli karşın dik durmuş ağır bedeller ödemiştir!
O yüzden ona dil uzatanın haddine değildir!
Uslup Alevi erkanı muhabbeti Gereği insanı incitmemektir! enginliktir Alevi erkanı ilkesidir!

Ceyhun
08.06.2015, 22:02
Arkadaşlar...

Şahşesn ben Seyit Rıza'ya saygı duyuyorum... Dersimli kardeşlerimiz büyük çoğunluğunun olduğu gibi... Haziran arkadaşımızın ne yazdığını okumadım. Hakaret etmişse ayıp etmiş. Burada özeleştirisini yapacağına inanıyorum. Ama benim saygı duymam onun da benim gibi düşünmek zorunda olmak zorunda olduğu anlamına gelmiyor.

Lütfen... Düşünceleri özgür bırakalım...

Amistofes
08.06.2015, 22:11
Arkadaşlar...

Şahşesn ben Seyit Rıza'ya saygı duyuyorum... Dersimli kardeşlerimiz büyük çoğunluğunun olduğu gibi... Haziran arkadaşımızın ne yazdığını okumadım. Hakaret etmişse ayıp etmiş. Burada özeleştirisini yapacağına inanıyorum. Ama benim saygı duymam onun da benim gibi düşünmek zorunda olmak zorunda olduğu anlamına gelmiyor.

Lütfen... Düşünceleri özgür bırakalım...

Sevgili Aw
Elbette ki düşüncelere sekte vurulmaz ,özgürlüğü kısıtlamak zaten faşizmdir!

Fakat sıtede hele ki yönetimde görev yapan bir alevinin " Dersim de ki olanı alkışlıyorum demesi çok vahim bir durum !

Genç Alevi arkadaşın serzenişinin asıl nedeni bu zihniyete sahip olan zıhniyette olanlara dır yoksa Kişilik meselesi değildir!

Alevi sitesinde hele ki Aw gibi nitelikli ve Dünya'nın en büyük kitlesine hitap eden bir platformda yönetimde olan zat her sözü bin defa düşünüp süzgecinden geçirmesi sorumluluğuna sahıp olmalıdır! O yüzden eline diline özüne sözüne sahip olunuz der erkânımız

bayrambebek
08.06.2015, 22:20
o zaman önünmüze gelene küfür edelim nasil olsa izin almaya gerek yokmus degil mi bayrambebek seyit riza dil uzatmak kimsenin haddi degil olamazda

Lafımı çarpıtmak için gösterdiğiniz bu azmi azıcık da önünüzdeki metni okumaya harcasaydınız, bana yönelttiğiniz şeylerle yazımın hiç alakası olmadığını görebilirdiniz. Azıcık okuyup sonra cevap yazmaya çalışın da burada olduğu gibi komik durumlara düşmeyin.

Not: Rusyadan aldığı silahlar ve hınçak terörist örgütünden aldığı destekle T.C. bölmek için isyan çıkartan ve silahlı adamlarıyla, ortada hiç bir sebep yokken askeri birlikleri basıp gencecik askerlerimizi yataklarında katleden seyit rızaya saygı göstermek zorunda değilim.

Ceyhun
08.06.2015, 22:29
Sevgili Aw
Elbette ki düşüncelere sekte vurulmaz ,özgürlüğü kısıtlamak zaten faşizmdir!

Fakat sıtede hele ki yönetimde görev yapan bir alevinin " Dersim de ki olanı alkışlıyorum demesi çok vahim bir durum !

Genç Alevi arkadaşın serzenişinin asıl nedeni bu zihniyete sahip olan zıhniyette olanlara dır yoksa Kişilik meselesi değildir!

Alevi sitesinde hele ki Aw gibi nitelikli ve Dünya'nın en büyük kitlesine hitap eden bir platformda yönetimde olan zat her sözü bin defa düşünüp süzgecinden geçirmesi sorumluluğuna sahıp olmalıdır! O yüzden eline diline özüne sözüne sahip olunuz der erkânımız

Haziran "yönetici" kimliği ile bu tür polemiklere grimez. Yönetici olmasa ne düşündüğünü bir çoğumuz biliyoruz. ve kendisine bu konuda "hoşgörü" de gösteririiz. Ancak kendisi "yönetime" katılmak istedi. Biz de kendisini aramızda görmek istedik. Kendisi bu konuda gerekli açıklamayı yapacaktır. Benim ona güvenim tam. Kendisi bütün ALevilere saygı konusunda gerekeni yapacaktır.

gnost
08.06.2015, 22:29
Haziran bir mesele değildir. Alevi canlar yönünü cahil değil Kamile dönsün

Ceyhun
08.06.2015, 22:36
Haziran bir mesele değildir. Alevi canlar yönünü cahil değil Kamile dönsün

Kamile dönmek, herhangi bir arkadaşımızı hedef göstermek istemiyorum, Haziran beni affetsin, ama Haziran kardeşimize hoşgörü göstermeketn başlıyor bence Gnost... Bu sitede şuanki üyelerden en iyi sen ben tanırsın. Benim için önemli olan prensiptir. Nasıl en kötü zamanlarda senin arkanda olduysam, şu zaman da Haziran'ın arkasındayım. Bize yakışan budur. Bence sana yakışan da budur. Buyur gel...

gnost
08.06.2015, 23:07
Pkk üzerinden HDP ye yüklenerek açtığı kapıdan girebilecek tartışmalara bu forum hazırmıdır?
Pkk üzerinden yazdığı ''bebek katili'' vs yaklaşımların verilebilecek olan cevaplar ve tartışmalar için forum hazırmıdır?
''Yolun sonunda bekliyor'' olmaları neyi ifade etmektedir.Benim aldığım tehdit mesajı kokusu sizede geldimi?

Sitemizin ön adı olan Alevilik inancı tüm Milliyetler eşit görür Türk Olmak ayrıcalıkmış edasıyla (kaldık anayasal olarak vatandaşlık edinenler Türk olabilmektedir) diğer etnik kökenlere bu üstten bakış neyi karşılar?

Benim zor günlerim bu sitenin de zor günleridir.İçinde Alevilik için mücadeleden başka bir şey bulamazsınız.

Dolayısıyla siz benim değil Aleviliğin yanında oldunuz.

Prensip denilen site kurallarını biraz bilirim. Haziran ın Faşist olması bir hak ve özgürlük ise bu sitede ona karşıt düşünceler yazmakta haktır.

Bebek katili söylemiyle bekledikleri yolun sonunda bir ışık yoktur.Bu site bu yolu açarak girenlere ne diyeceksiniz.

gnost
08.06.2015, 23:10
İzin verilsin eğrisi doğrusu ile PKK yı baştan sona yazalım tartışalım.Devlet ağzıyla sataşma küfretmek yerine akılcı ve bilimsel olsun.Buna izin yoksa diğerine niye var?

Ceyhun
08.06.2015, 23:12
İzin verilsin eğrisi doğrusu ile PKK yı baştan sona yazalım tartışalım.Devlet ağzıyla sataşma küfretmek yerine akılcı ve bilimsel olsun.Buna izin yoksa diğerine niye var?

PKK konusuna izin vermeyen biz değiliz Gnost. TCK...

gnost
08.06.2015, 23:15
Ama devletin ağzıyla her türden eleştiriye kim izin veriyor?

**Yorum**
08.06.2015, 23:19
Birilerini eleştirebilmek için kendi üslübumuza da bakmak gerekir.

Haziran arkadaşımız görevli olduğu bölümde görevini hakkı ile yerine getirmektedir. Aleviweb'in işleyişi açısından baktığımız zaman ben hiç bir sorun yada sıkıntı görmüyorum.

Haziran arkadaşımızın siyasi görüşü benim ile tamamen ters olmasına rağmen, üslup konusunda şuana dek Haziran arkadaşı şikayet edenlerin bir bölümünden daha düzgün ve olgun durmaktadır. Kişiler çuvaldızı Haziran'a batırmadan önce iğne ile diyalog kurmalıdır.

Haziran'dan açıklama beklemek te yersiz bir durumdur, düşüncelerini konu başlıklarında net bir şekilde dile getirmektedir. Burada polemik yaratacak şekilde yazmayacağını düşünmekteyim keza kendisi bu tür konular için mesaj yazmıyorum beyanında da bulundu hemde defalarca, o yüzden Haziran'ı polemiğin içerisine çekmek uygun olmayacaktır.

Aleviweb olarak yıllardır duruşumuz tüm üyeler için hemen hemen aynı olmuştur. Bu duruşumuzun değişmeyeceğini, hiç bir üyemizi siyasi görüşünden ötürü dışlamayacağımızı yada öteki ilan etmeyeceğimizi bir kez daha söylemeye gerek yoktur.

Yürütülen bu Haziran tartışması Aleviweb için hiç bir fayda içermemektedir. Konunun bundan sonra kişisel polemiklere dönmemesini diliyorum.

Ceyhun
08.06.2015, 23:22
Ama devletin ağzıyla her türden eleştiriye kim izin veriyor?

Sanırım biz değli. Yorum gerekli açıklamayı yapmış yukardı bence.... Gnost özüne dön. Mesele "haklı" olabilmek ve "kazanabilmek"... Yorum'un mesajında ayrıntılar mevcut. "Haklıyız" ve "kazanacağız" diyorsan özüne senin dönmen lazım. Benim veya Yorum'un değli...

gnost
08.06.2015, 23:43
Sanırım biz değli.

Haziran konuşur hemde sonsuza kadar.Bizde konuşuruz sonsuza kadar.Aleviweb buna müsait tek Alevi sitesidir.Faşizmi dahi savunabilir, yöneticide olabilir. Bizde ona karşı düşüncelerimizi yazarız.

Ancak Türkiye Cumhuriyeti nin yasakladığı bir örgüt için övgü düzülemiyor ise yergi de yapamazsın.Siz buna izin veriyorsunuz.

Ceyhun
09.06.2015, 00:19
Haziran konuşur hemde sonsuza kadar.Bizde konuşuruz sonsuza kadar.Aleviweb buna müsait tek Alevi sitesidir.Faşizmi dahi savunabilir, yöneticide olabilir. Bizde ona karşı düşüncelerimizi yazarız.

Ancak Türkiye Cumhuriyeti nin yasakladığı bir örgüt için övgü düzülemiyor ise yergi de yapamazsın.Siz buna izin veriyorsunuz.

Hayır vermiyoruz. PKK konusunda ta ilk günden belirttik fikrimizi. Olumsuz eleştiriilere biraz daha torpil yaptığımız konusunda tamam. Kabul. Ama bu bir "meşruiyet" sorunudur. Kimse diğer "sol" örgütler konusunda aynı eleştiriyi getiremez bize. O zaman söz konusu örgüt kendini eleştirsin biraz da. Ki biz PKK konusunda övgüye yer vermediğimiz gibi, mümkün olduğunca eleştiriye de yer vermek istemiyoruz, tartışma çıkmasın diye. Ama "meşruiyet" diye bir sorun var. Ve PKK Alevi toplumu arasında "meşru" bir örgüt sayılmaz. Kim "Meşru" derse abartmış olur.

Ferhat Güneyli
09.06.2015, 07:09
Ceyhun ve Yorum arkadaşların duygusal yaklaşarak bir arkadaşlarını koruma çemberine almaları erdemdir. Ancak yanlıştır:

1. Bu arkadaşlarının kökten ters bir tutumla toplumun dışında ve gerisinde kaldığını kabul etmiş olmaktadırlar. Toplumun gerisinden giden birini önde tutmak yanlıştır.

2. Düşünce özgürlüğü kapsamında saygı görmeyen dünyadaki iki öğretiden biri olan faşizmi, bireysel arkadşlık nedeniyle koruma altına almış durumuna düşmektedirler, temelden yanlıştır.

3. Faşizm modern zamanların yezidizmidir. Eğer bu düşünce silsilesiyle bir sorunumuz yok idiyse ve bize hiç bir zarar vermiyor idiyse her çağın despotlarına niye kafa tuttuk baş verdik sorusunu kendimize sormadan adam kayırmak da duygusal karar vermedir ve zorunlu olarak yanlıştır.

Haziran aw ve benzer düşüncedeki yazarların Seyit Rıza' ya uyduruk devlet yaftalarıyla dil uzatabilmeleri için Yol'a ondan büyük hizmetlerinin dokunmuş olması gerekir. Bu büyük densizliklerinden ötürü özür dileme erdemi bile gösteremeyen birisinin "görevini hakkıyla yapıyor" diye arkalanması insanın kanını donduruyor ve erkanımıza kökten terstir, yanlıştır. Dillere destan hoşgörü ve insancılık ilkelerimizin bu kadar kolay sulandırılmaması gerekir.

gnost
09.06.2015, 10:44
Forum Yönetimi sap ile samanı karıştırmaktadır.

Geçmişin ne anlama geldiği ortadadır. Aleviweb Alevi gibi davranarak alışkanlıklarını gerçek ilişkilere dayatan, kişiler ile yolunu ayırmıştır.Bu nedenle AW nin yada şahsımın ödenmemiş diyeti yoktur.

Bu günün vakası ise Dünün de vakasıdır. Aleviliğin her türden değerine tezat olması bir tarafa özgürce hakaret yağdıran birine yöneticilik verilmiş yetinilmemiş, forumun çoksesliliği ekseninden hareket le korumaya alınmış tır.

Kararınızdan dönmeyin bence çünkü daha vahim olur. Ancak sitedeki Alevi canlar a bir tek konuda rica edeceğim.Sözü edilen üye bundan böyle yok hükmündedir. Bu aşamadan sonra kendisine hiçbir mesajına cevap yazmayacağım sizlerden ricamdır yazmayın.

Ceyhun
09.06.2015, 11:08
Değerli arkadaşlar,

Seyit Rıza konusunda açıklama yaptığımızı düşünüyorum. Başa dönmeyelim.

İlgili dostumuza "üslup" konusunda dostça ricada da bulunduk. Sizlere de aynı "dostluğu" gösterdik bugüne kadar. Göstereceğiz de...

Ha kararımıza saygı beklediğimiz gibi, biz de sizin eleştirilerinize saygı duyuyoruz. Normaldir bunlar. Karşıdaki kişiden beklediğimiz saygıyı, bizler de gösterirsek sorun kalmaz...

Siz eleştirilerinizi yaptınız, biz de açıklamamızı yaptık. Sizlerin hassasiyetlerini de gözetmeye çalıştık. Eleştirilerinizi elden geldiğince dikkate aldık. Üslup ve Seyit Rıza konusunda da doyurucu açıklamayı yaptığımızı düşünüyorum.

Bence konu artık forumun sorunu değil. Kişiler arasındaki bir iletişim sorunu. Ben eleştirileriniz için teşekkür ediyor ve müsadenizle konuyu kapatıyorum.