PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hükümetlerin Hobisi Alevilik


**Yorum**
27.10.2015, 23:43
Türkiye’de her kritik dönemde Aleviler üzerine bir el uzanır ve ayar çekme gayreti içerisine girer. Devletlerin yüzyıllardır Aleviler üzerinde böyl e çirkin oyunları ve uzanan karanlık elleri olmuştur, olmaya da devam etmektedir. Alevilerin yüzyıllardır yaşadıkları acıları, bir anda unutup, hadi bize uzatılan el tarafından istenilen kılıfa girelim ve yolumuzun gerçeklerinden uzaklaşalım demeleri beklenmektedir. Türkiye hükümetlerinin Aleviler üzerinde bir çok kez değişik varyasyonlarla ele aldıkları farklı fantazileri olmuştur. Temel amaç, Alevi inancının temel yapısını tahrif edip yeni bir anlayış yaratmak ve Alevilik yok edilip tamamen Sünnileştirmek yadaŞiileştirmektir.

Bir zamanlar İran tarafından açıkça dile getirilen “Ya siz Sünnileştirin yada bırakın biz Şiileştirelim” şiarını hatırlamakta fayda vardır. Zaman içerisinde, Çiller tarafından hazırlattırılan ve Alevi oylarını DYP ye kanalizeetme amacı ve Alevi inancını tamamen yok etme amacı taşıyan ve Çiller tarafından epeyce önemsenen Alevi raporunun da, önemli olduğu kanısındayım. Çiller tarafından hazırlattırılan bu raporda, Aleviler ile Sünniler arasında bir fark olmadığı dile getirilirken, aslında AlevilerdeSünnidir yani Alevi diye bir şey yoktur denmek istenmiştir. Binlerce yıllık kadim bir inancın sırf devlet istedi diye yok olacağını düşünmüyorum ama asimilasyon çalışmalarının yürütüldüğü gerçeğini göstermek açısından önemli bir husustur. Solculara özel kin besleyen Çiller ve maaşlı ekibi, Alevilerin Sol güruhtan kesinlikle uzaklaştırılması ve Alevilerin Solcular tarafından ayartıldığını düşünmekteydiler. Alevi kökenli insanların ve Alevilik yolunun temel prensiplerinin Sol düşünce ile direkt olarak bağlantılıolduğunu görmek istememektedirler. Anlaşılmayan bir durum var kanısındayım, Solcular Aleviliği, dolayısıyla Alevileri etkileyemezler, bana kalırsa; “Alevilik yolu Sosyalizmin anasıdır” ve Aleviliğin kadim yolu dünya üzerinde insandan yana olan her akıma, düşünceye yön veren olacaktır.


Alevilerin yollarından koparılma süreci elbette bunlarla sınırlı değildir, geçmişte AKP hükümeti de Alevi kökenli adaylar göstererek, Alevi açılımı adı altında birçok organizasyonlar yapmışlardır. Bu açılımların yürütülmesi ve işlevini yerine getirebilmesi için tabela dernekler bile kurulmuş ve Aleviler adına açıklamalar bile yaptırılmıştır. AKP’nin bu hamleleri istenen hedefe ulaşamamış ve Alevi açılımı adlı çalışma birden bire rafa kalkmış veya beklemeye alınmıştır.

Geçen günlerde Başbakan Davutoğlu’da bu geleneğe uygun bir şekilde bazı Alevi derneklerini etrafına toparlayıp, bazı açıklamalar yapmıştır. Davutoğlu’nun yaptığı açıklamalara bakınca, diğerlerinden bir farkı olmadığı gün gibi aşikardır. “ İslam’dan bağımsız yaşarsak bizden hesap sorarlar” diyen Davutoğlu, devletin Aleviler konusunda ki düşüncelerini ortaya koymaktadır.

Devletler veya hakim güçler, Alevilerin İslam ile bağlarının zayıf olduğunu yada İslam ile bağlarının olmadığını düşünmektedirler ki bunca çalışma yapmakta yada Sünnileştirelim yine yada Şiileştirelim demektedirler. Alevi toplumu içerisinde olan ve bu gibi söylemleri dikkate alanlar bilmelidir ki Alevilik yoluna en büyük ihaneti gerçekleştirmektedirler.

Hal böyle iken, Alevi gençlerine daha çok görev düşmektedir. İnternet ortamında gördüğüm kadarı ile Alevi gençleri gerek bazı Alevi siteleri üzerinden gerek se Alevi kurumlarına olan ilgileriyle Alevi lik yoluna katkı sunmaya çalışmaktadırlar. Evet bu katılımları destekliyor ve daha yoğun bir şekilde katkı ve emek sunmak gerektiğini düşünüyorum. Mesela Aleviweb ([Only Registered Users Can See Links] ) isimli bir siteyi sürekli olarak takip etmekteyim, ve orada yazılan yazılar, paylaşılan fikirler, üretilen herşey hoşuma gitmekte ve bütün Alevi toplumu tarafından Aleviweb yada onun gibi ilkeli sitelere olan desteğin artmasını istemekteyim. Bu arada sitenin adını geçirmişken, kurucu ve emek verenlerine de teşekkür etmek gerekiyor, gerçekten başarılı ve düzgün bir iş çıkarıyorsunuz.

Aleviliğin kadim yolunu egemenlerin hobisi olmaktan kurtaralım!

Bundan sonrasında Alevi toplumu yollarına daha bağlı, inançlarına daha sağlam bağlar ile bağlı olmak zorundalardır. Aleviliği içeriden veya dışarıdan etkilemeye çalışan, değiştirmek isteyen, asimile etmek amacı taşıyan her türlü girişimi boşa çıkarmak zorunluluğu, Alevi toplumu ve sağduyulu Türkiye halklarının yine ve aydın kimliği ile tanınan ve bu kimliği benimseyen her aydının boynunun borcudur.

Aşk ile, Işık ile kalın…

haziran_AW
28.10.2015, 00:46
Ol deyince olduran
Gönüllerimizi imanla dolduran
Allah'a sancağa pusata yemin olsun.
Çıktığım gaza yolunda
Hızır ata yoldaşım, Hz.Ali pirim olsun
Zülfikar pusatım Düldül atım olsun
Sefer bizim Zafer Allah'ın olsun


sen yeminini unutursan,türklüğünü elinin tersiyle itip evrensellik oyunlarında kaybolursan,dinini,inancını yezite teslim edersen,illaki her önüne geçen sana bir kılıf dikecektir.bir değilsin,iri değilsin,diri değilsin.iki deyiş ezberleyip türkü söylemekle bu ayak oyunlarından kurtulamazsın.Aleviliğin kadim yolunu egemenlerin hobisi olmaktan özüne dönerek kurtarabilirsin.ülkenide,milletinide islamı da hatta biraz abartalım dünyayı bile kurtarabilirsin.çünkü sevgi,hoşgörü,adalet yalnız sende var.

**Yorum**
28.10.2015, 18:57
İslamı kurtarmak mı? İslamdan kurtarmak mı?

haziran_AW
28.10.2015, 20:17
sadece islamı değil,aleviliği,insanlığı,ülkeni,milletini.hepsini ,topyekün :)

SahtePeygamber
17.12.2015, 02:14
Islami kenara koyun, Alevilik tehlikededir ve kurtarilmasi gereklidir.