PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2 Temmuzu unutmayacağız!

boikot
21.06.2006, 02:33
Bundan 12 yıl önce 2 Temmuz 1993'te bir aydınlar topluluğu Pir Sultan Abdal Şenlikleri için Sivas'a gelmiş, burada kaldıkları Madımak Oteli gerici-şeriatçı bir grup tarafından ateşe verilmiş ve bunun sonucunda da 33 aydın, ilerici insan hayatını kaybetmiştir.Sivas katliamı polisiye bir vakaya indirgenemeyecek kadar açıktır. Olay, o dönemin Refah Partili belediye başkanında somutlanan dinci gericilik ve her türlü karanlık ve vahşi gericilik türünü solcuların, emekçilerin, komünistlerin üstüne salmak üzere besleyip koruyan burjuva düzeniyle Aziz Nesin'de somutlaşan ilericiler arasındadır.

Sivas, siyaset alanını keskin bir biçimde ortadan ikiye ayırmış, aralarındaki tüm hırlaşmalara, emekçilere pazarlanan sahte ayırımlara rağmen sosyal demokratından dinci gericisine, askerinden polisine kadar düzenin tüm gardiyanlarını çizginin aynı tarafında birleştirmiştir. Sivas, aydınlık ve karanlık arasındaki alacakaranlıktır.

2 Temmuz olayları, bu ülkenin sosyalizme ne kadar ihtiyaç duyduğunu bir kez daha göstermiştir.

Dinci gericilerin ve faşistlerin kıblesi AB ve ABD'dir.Yurtseverler olarak bu dönemi kapatmak ve sosyalizmi kurmak için kararlıyız.Bu sene TKP, dostlarıyla beraber katliamın merkezinde, gericiliğin başkenti sayılan Sivas'ta sosyalizm bayrağını yükselterek bu memleketin sahipsiz olmadığını göstermiştir.
Hükümet meydanında toplanarak "Şeriata faşizme karanlığa geçit yok!", "Kaholsun şeriat, kahrolsun faşizm!", "Kardeşçe bir yaşam sosyalizmde!", "Yobazların ipleri sermayenin elinde", "Yağma yok sosyalizm var!", "Yobazlara geçit yok bu memleket bizim" sloganları eşliğinde Madımak Oteli önüne yürüyen TKP'liler, düzen sahipleriyle hesaplaşmalarının sona ermediğini bir kez daha göstermişlerdir.

Sivas katliamı unutulmamalıdır. Sivas'ın hesabını sormak ne CHP'nin ne de düzenin diğer partilerinin işidir. Sivas'ta katledilenlerin hesabını saldırının asıl muhatapları olan bizler yani bu ülkenin yurtseverleri, aydınları ve komünistleri soracaktır.

ernesto43
21.06.2006, 19:57
HALKIM

Yandık avazlarda, kavrulduk halkım.....
Varıp Pir Sultan’ı, analım dedik
Aşkın dolusuna, kanalım dedik
Meydanda bir semah, dönelim dedikm
Kahpe tuzakl

arda, vurulduk halkım..

Salyalı ağızlar, kirli yürekler
Elde ateş, dilde Allahu-Ekber
İnsan yakmak için, olmuş seferber
İsli dumanlara, savrulduk halkım

Hasret Gültekin´im, Serkan Doğan´ım
Huriyem, Yesim´im, özbe öz Özkan´ım

İki Metin ölüm, Sait, Handan´ım
Hep birlikte yan, yana serildik halkım

Yüzbin yobaz, bir Akarsu eder mi?
Öldürülen, bu kaçıncı Nesimi,
Özlem, Nurcan, Serpil, Belkıs Gülsüm´ü
Verdik, birer birer, kırıldık halkım

Metin, Asaf, Behçet, Asım Bezirci,
Menekşe, Sehergül, Gülender, İnci,
Asuman, Yasemin, Erdal Ayrancı,
Et kemik bir yerde, derildik halkım

Yandı özyurdun da, Özyurt Ahmet´im
Kaynar ateşlerde Uğur Mehmet´ım
Güpe gündüz ışıktı, Gündüz Murat´ım
Cem olduk güneşe, verildik halkım

Koray Kaya´m, onbirinde dal fidan
Ahmet Öztürk ile adaşı alan
Din için yakıldık 33 can
Kara topraklara, karıldık halkım

Madımak´ta yanan 33 can
Artık her birisi bir Pir Sultan
Hızır´in dölleri yazsın bin ferman
Gönüller içinde yer aldık halkım

Muhlis´ine muhip olan, Muhibe´m
Sulari’den arda kalan Edibe´em
Cümlesi insana derki, Kâbem
Kanlı kefenlere sarıldık halkım

Karinna Cuanna, Hollanda´lı can
Yanında Muammer Hakan ve Kenan
Bin beterdi Sivas, Ol Kerbela’dan
Hüseyin´ce ölüp dirildik halkım

Kızılgül’üm, söz düşürse dilime
Mızrabım isyankâr, vurur telime
Bir gün olup hesap sorsam zalime
Yobazlar elinden zar olduk halkım....

Teşekkür ederim Boikot...

yurtsever
25.06.2006, 17:08
YURTSEVERLER 2 Temmuz da alanlarda olacak .. Şeriata , Faşizme karanlığa GEÇİT YOK !

SİVAS
Bilinen bir katliamın adı

--------------------------------------------------------------------------------

2 Temmuz 1993 tarihe kara bir leke olarak geçti... Gerici yobazlar 37 insanımızı, 37 canımızı aldılar bizden... Çorum, Maraş, Sivas ve Gazi'de hep acı çekenler biz olduk...

7 yıl sonra 35 sanık idama mahkum edildi. Cezaya çarptırılanların sadece birer piyon olduklarını biliyoruz. Otelin önüne bir gün önce koyulan kamyon taşı, yangından 20 dakika önce gelen oteldekileri korumakla sorumlu olan askerlerin uzaklaşmaları, olay yerine geç gelinmesi... Tüm bunlar gerçek katillerin ve sorumuluların cezalandırılmadığını ve olayın planlı olduğunu ortaya koyan delillerden sadece birkaçı. Analarımızın, çocuklarımızın gözyaşları dinmedi... Suçlular halk önünde hesap verecek!

Yumrukluyorum duvarları
Yumrukluyorum kara gecenin bedenini ellerim kan içinde
Nehirler taşmış yanaklarımdan
Otuz yedi can
Otuz yedi gül çatlamış susuzluktan Sivas'ın içinde
Nasıl uyku tutar gözlerimi
Döne döne semaha duranlar tutuştu önce
Sonra türküler
Sonra şiir çığlıksız düştü türkülerin yanıbaşına

Sivas... Sivas..
Yiğitlik midir emanet cana kıymak
Yiğitlik midir bir tutam ışığı kör bıçakla koparıp karanlığa kurban etmek

Söyle hangi kitapta vardır elleri kollları bağlı yakmak
Var mıdır kardelen akında bir avuç inciyi ateşe tutmak lo...
Böyle garip düştüğüme bakma
Böyle mahsun durduğuma
Varsın ateşin suskunlukla beslensin
Benim de yüreğim gençliğini almış yanına yürür başı dik
Senin de dağların var Sivas, senin de dağların
Dağlarında şahanların

Katledilen Canlar :

Muhibe Akarsu - 35 yaşında, Muhlis Akarsu'nun eşi
Muhlis Akarsu - 45 yaşında, sanatçı
Gülender Aka - 25 yaşında
Metin Altıok - 52 yaşında, şair, yazar
Ahmet Alan - 22 yaşında
Mehmet Atay - 25 yaşında, gazeteci
Sehergül Ateş - 30 yaşında
Behçet Aysan - 44 yaşında, şair
Erdal Ayrancı - 35 yaşında
Asım Bezirci - 66 yaşında araştırmacı, yazar
Belkıs Çakır- 18 yaşında
Serpil Canik - 19 yaşında
Muammer Çiçek - 26 yaşında, aktör
Nesimi Çimen - 62 yaşında, şair, sanatçı
Carina Cuanna - 23 yaşında, Hollandalı gazeteci
Serkan Doğan - 19 yaşında
Hasret Gültekin - 26 yaşında şair, sanatçı
Murat Güneş
Murat Gündüz - 22 yaşında
Gülsüm Karababa - yaşında
Uğur Kaynar - 37 yaşında, şair
Asaf Koçak - 35 yaşında, karikatürist
Koray Kaya - 12 yaşında
Menekşe Kaya - 17 yaşında
Handan Metin - 20 yaşında
Sait Metin - 23 yaşında
Huriye Özkan - 22 yaşında
Yeşim Özkan - 20 yaşında
Ahmet Öztürk - 21 yaşında
Ahmet Özyurt - 21 yaşında
Nurcan Şahin - 18 yaşında
Özlem Şahin - 17 yaşında
Asuman Sivri - 16 yaşında
Yasemin Sivri - 19 yaşında
Edibe Sulari - 40 yaşında, sanatçı
İnci Türk - 22 yaşında
Kenan Yılmaz - 21 yaşında

OzaN35
25.06.2006, 17:34
[Only Registered Users Can See Links]
yumrukluyorum duvarları
yumrukluyorum kara gecenin bedenini
ellerim kan içinde nehirler taşmış yanaklarımdan
otuzyedi can
otuzyedi gül çatlamış susuzluktan sıvas’ın içinde
nasıl uyku tutar gözlerimi?
döne döne semaha dönenler tutuştu önce
sonra türküler
sonra da şiir çığlıksız düştü türkülerin yanıbaşına.
sıvas, sıvas... yiğitlik midir emanet cana kıymak?
yiğitlik midir bir tutam ışığı
kör bıçakla güneşten koparıp karanlığa kurban etmek?
söyle hangi kitapta vardır elleri kolları bağlıyı yakmak?
var mıdır kardelen akında bir avuç inciyi
ateşe tutmak lo?
böyle garip düştüğüme bakma
böyle mahzun durduğuma...
varsın ateşin suskunlukla beslensin
benim de yüreğim gençliğini almış yanına
yürür başı dik
senin de dağların var sıvas, senin de dağların...
dağlarında şahanların...

taylanis
27.06.2006, 01:06
UnutmadIk UnutmayacaĞIz

Pi®oZKaN
27.06.2006, 02:01
Unutulmaması taraftarıyım.İnsanların geçmişe bakıp bir daha aynı hataları yapmamaları için,geçmişten ders almak için...unutulmamalıdır.Hiçbir insan evladına katliam yapılmasına razı olamam,madımak hepimizin acısıdır.Sadece bu ülkede değil bütün dünyada bir daha bu türden katliamlara zemin hazırlamamak adına "bir olalım,iri olalım,diri olalım"

Gulcimen
27.06.2006, 02:30
asla unutmayacagız unutturmayacağız bu acıyı unutursak kendimizi unutmuş oluruz yüregimizde her zaman yaşatacagız sonsuza dek silinmiyecek korayı unutmak demek insanlığı unutmak demektir

candacan
27.06.2006, 02:57
bir daha bu türden katliamlara zemin hazırlamamak
Sevgili canlar, Sevgili alevipaul ve sevgili onurcan,
Mesajları dikkatli okuyalım lütfen. Burda suçlanan katliamı yapanlar değildir. Suçlananlar bu katliama zemin hazırlayanlardır. Kimler zemin hazırlamıştır? Bu zemini hazırlayanlar; sözleriyle, davranışlarıyla yakılan canlarımız olmasın! Verilen mesaj tam tersidir. Yapanlar değil katliama uğrayanlar suçlanıyor.

onurcan
27.06.2006, 03:38
Sadece bu ülkede değil bütün dünyada bir daha bu türden katliamlara zemin hazırlamamak adına "bir olalım,iri olalım,diri olalım"
Sayin piroz bu kismi lütfen biraz acabilirmisin?
Candacan arkadasimizin dedigi gibi mi anlatmak istedin, yoksa bu tür katliamlari kinamak adina mi?

Pi®oZKaN
27.06.2006, 21:19
Sevgili canlar, Sevgili alevipaul ve sevgili onurcan,
Mesajları dikkatli okuyalım lütfen. Burda suçlanan katliamı yapanlar değildir. Suçlananlar bu katliama zemin hazırlayanlardır. Kimler zemin hazırlamıştır? Bu zemini hazırlayanlar; sözleriyle, davranışlarıyla yakılan canlarımız olmasın! Verilen mesaj tam tersidir. Yapanlar değil katliama uğrayanlar suçlanıyor.
candacan o gün aleviweb forumunda gezinirken "2 Temmuzu unutmayacağız!"başlıklı yazıyı okuyor.Yazılmış cevapları okurken biri onu çok şaşırtıyor...şaşırdığı cevab da "unutulmaması taraftarıyım" ifadelerini görünce ne yapsam ne etsem de bunun böyle demek istemediğini anlatabilsem diye ter döküyor.Öyle bir sözü cımbızlıyor ki <piroz>a teşekkür edenleri de şüpheye düşürüyor.Çünkü insanların yerine hep başkası düşünüyor.
Arkadaşlar şimdi madımak hakkında biraz daha bahsedeyim.Madımak'ı ben ilk Enver Çelik'in seslendirmiş olduğu Madımak türküsünde duydum."37 canlı buna bahane..."Ben bu türküyü 5 sene önce duydum.Ve sevdiğim için de parçada ne anlatılmak istendiğini merak ettim ve kısa bir araştırma yaptım.Özellikle 37'nin ne mana ifade ettiğini çok merak etmiştim,ve kısa bir araştırma sonucu karşıma Madımak katliamı çıktı.Kendisi gibi inanmayanların,yobaz sürüsü tarafından diri diri yakıldığı katliam.Hiçbir dinle inançla insanlıkla bağdaşmayan katliam.Ben ve arkadaşlarım defalarca bu katliam hakkında konuştuk,fikirlerimizi ortaya attık,ortak kanımız şudur;
Bu katliam insanlığa sığmaz,inançlar ne olursa olsun biz bu katliamı kınadık.
Bu katliamı kınayan bir insan hakkında,katliamı yapanları suçlu görmüyor demek bir ilkokul çocuğunun bile ortaya atmayacağı asılsız bir iddiadır.Evet bir olalım iri olalım diri olalım...Çünkü bir olursak,yani inancımız ırkımız ne olursa olsun birlik olursak yeryüzü cennet olur.
Ne diyeyim,ben bu yaşımda kardeşlik meşaleleri yakarken,abilerim ablalarımın hakkımda bu denli negatif düşünmesi beni sahiden üzüyor.Nasıl bilirseniz öyle yaşayın.Hoşçakalın.

candacan
28.06.2006, 03:18
candacan o gün aleviweb forumunda gezinirken "2 Temmuzu unutmayacağız!"başlıklı yazıyı okuyor.Yazılmış cevapları okurken biri onu çok şaşırtıyor...şaşırdığı cevab da "unutulmaması taraftarıyım" ifadelerini görünce ne yapsam ne etsem de bunun böyle demek istemediğini anlatabilsem diye ter döküyor.Öyle bir sözü cımbızlıyor ki <piroz>a teşekkür edenleri de şüpheye düşürüyor.Çünkü insanların yerine hep başkası düşünüyor.
Sevgili canlar,
Şaşırdığım doğrudur. Ama yazının kendisine şaşırmadım ki şaşırmayı çok isterdim, beni şaşırtan teşekkürlerdi.
Eğer yazı "Sadece bu ülkede değil bütün dünyada bir daha bu türden katliamları yaşamamak adına "bir olalım,iri olalım,diri olalım" şeklinde bitirilseydi gerçekten şaşırırdım ve teşekkür ederdim. Ama ne gezer...Yazı "Sadece bu ülkede değil bütün dünyada bir daha bu türden katliamlara zemin hazırlamamak adına "bir olalım,iri olalım,diri olalım"" şeklinde bitirilmişti. Anlamı da gayet açıktı. Bu söz cımbızla çekilip alınan bir söz değildir. Tam tersine yazının şahbeyiti, ana fikridir.
Ayrıca ben kimsenin yerine düşünmem. Herkes kendisi düşünür. Beni düşündüren de okuduğum yazılardır. Okurken de iyi okurum. Anlama ve Anlatım ise yapabildiğim tek mesleğin temel konularıdır. Okuduğunu anlayıp doğru yorumlayabilme ise mesleğimin temel hedefidir.

Ulas68
28.06.2006, 03:43
...Piroz,olurda bu kadar olur ve pes dogrusu.Madimak adini ve katliami Enver Celik ten dinleyip ögrenme sebebin hic inandirici degil.Katliam yapilirken sanirim tüm dünya ile iletisimini kesmis olmalisin.Forumda,"samimiyetsizligin"demek zorundayim,gizli ve sinsice katliami onaylar bir tavir icerisinde oldugun izlenimi vermektedir.
Katliam ve Enver Celigin ,madimakla ilgili eserini yazmasi arasindaki sürede olaylardan haberdar olmamani nasil aciklayacaksin bilmiyorum.

Pi®oZKaN
28.06.2006, 03:46
Eğer yazı "Sadece bu ülkede değil bütün dünyada bir daha bu türden katliamları yaşamamak adına "bir olalım,iri olalım,diri olalım" şeklinde bitirilseydi gerçekten şaşırırdım ve teşekkür ederdim. Ama ne gezerGEzer gezer ama sen görmezsin....Sen bana katliam yanlısı de,sen bana suçluları savunuyorsun de...Ama unutma bana bu iftiralarından dolayı hak sana hesab soracaktır ister inan ister inanma, kul hakkına inanırım ben, suçluları savunuyormuşum iddiaları felan..bu sözlerin beni rencide etti,açık bir iftira olarak kabul ediyorum.Yazı "Sadece bu ülkede değil bütün dünyada bir daha bu türden katliamlara zemin hazırlamamak adına "bir olalım,iri olalım,diri olalım"" şeklinde bitirilmişti.Evet öyle bitirilmişti,dediğin gibi anlamı da gayet açık.birlikten beraberlikten ayrılmak hertürlü olumsuzluğa zemin hazırlamaktır,ama sen bunu istediğin şekilde anlayabilirsin.
Okurken de iyi okurum
Belki iyi bir okursunuzdur ama anlamak konusunda aynı şeyleri söyleyemem. Okuduğunu anlayıp doğru yorumlayabilme ise mesleğimin temel hedefidir.
Böyle olması beni çok memnun eder ama nerde...
Benim için önemli olan kişinin yazısıdır. Aynı kişin bir yazısını eleştirirken başka bir yazısına teşekkür edebilirim
Buna hiç ama hiç katılmıyorum,forumdaki duruşunuz yeterince anlaşılır cinsten.Kişiyi nasıl tanımışsanız artık ona göre yorum yapıyorsunuz ve konuları yanlış anlamaya çalışıyor,bunun uğraşını veriyorsunuz.

...Piroz,olurda bu kadar olur ve pes dogrusu.Madimak adini ve katliami Enver Celik ten dinleyip ögrenme sebebin hic inandirici degil.Vallahi ister inan ister inanma "37 can'ı" ilk defa Enver Çelik'ten duydum,inanma ;)

Katliam yapilirken sanirim tüm dünya ile iletisimini kesmis olmalisin.Forumda,"samimiyetsizligin"demek zorundayim,gizli ve sinsice katliami onaylar bir tavir icerisinde oldugun izlenimi vermektedir.Katliam yapılırken dört dağ arasında bir köyde yaşam sürüyordum ve 6 yaşındaydım ne yapmamı bekliyordun?Ayrıca katliamı onaylar tavrım olduğunu söylüyorsunuz ya ne diyeyim bilemiyorum.Zorla bana" piroz katliamı tasvip ediyorum de"diyorsunuz.
Katliam ve Enver Celigin ,madimakla ilgili eserini yazmasi arasindaki sürede olaylardan haberdar olmamani nasil aciklayacaksin bilmiyorum.Katliam 1993 ben 6 yaşındayım.Eseri duymam 2001 benim yaşım 14...14 yaşımda ancak haberdar oldum daha önce mi olmalıydım?

candacan
28.06.2006, 04:16
Sevgili canlar,
Sen ne kadar anlatırsan anlat, anlattığın şey karşındakinin anladığı kadardır.
Konumuz; katliama zemin hazırlayanlar değil, katliamın ta kendisidir. Katledilen canlarımızı unutmadık, unutmayacağız. Var olduğumuz sürece anmaya ve yaşatmaya devam edeceğiz. Katliamı yapanları da unutmadık, unutmayacağız. Var olduğumuz sürece lanetlemeye devam edeceğiz. Ve asla onlarla, onlar gibilerle kardeş olmayacağız.

gnost
01.07.2015, 22:46
Bu ışık sönmeyecek.