PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gazi Cemevi ve Kuran Kursu

heterodoks
23.06.2006, 01:09
Forumda daha önceki yazılarımda Gazi Cemevinde Kuran Kursu verildiğini yazmıştım. Arkadaşlardan bazıları ispat et demişti. Şimdi sizlerde Gazi Cemevinin yeni açılan internet sitesine girip aşağıya naklettiğim yazıyı okuyabilirsiniz.

[Only Registered Users Can See Links]

[Only Registered Users Can See Links]

Gazi Kültür Kuruluş Evresi

Vakfımız ilk olarak 1989 yılında Alevi Kültürünü tanıtma derneği olarak tüzük çalışmalarına başlamış vermiş olduğu tüzük kabul görülmeyip yeni isim altında ve yeni bir tüzük olarak Alevi Bektaş-i Kültürünü tanıtma derneği adı altında başvuruda bulunmuş fakat bu tüzükte kabul görmemiştir. Bu çalışmalar Gazi mahallesi İsmet Paşa Cad. 1420 Sok. No: 3'te kiralanan bir mekanda yapılmaktaydı. İkinci isimde kabul görmemesinden dolayı tekrar yeniden yeni bir isim altında ve yeni bir tüzükle Hacı Bektaş-i Veli Kültürünü Tanıtma Derneği adı ile 1993'de kabul edildi.

24 mart 1993 tarihinde mevcut yönetimiyle birlikte Gaziosmanpaşa Belediyesi İsmet Paşa Cad. No:53 Gazi Mahallesindeki şu anki arsa 21 mart 1993 yılında 40 yıllığına Hacı Bektaş-i Veli Kültürünü Tanıtma Derneğine Tahsis edilmiştir. Temel atma törenine dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Nurettin Sözen ve çok sayıda halkın katılımıyla büyük bir temel atılmıştır. Halkın katkı ve emekleriyle inşaat çalışmalarına başlanmıştır. Proje inşaat mühendisi Ali Koç tarafından üstlenmiş bunu yanı sıra iş adamları esnaf ve halkın maddi ve manevi katkılarıyla inşaat hızlı bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. 1994 yılında 965m2 alan üzerine kurulan dernek binası 2 kat olarak faaliyete başlamıştır.

Alt katta cenaze ve aşevi hizmete sokuldu. İlk iki kat tamamlandıktan sonra derneğimizin hakka yürümüş olan kurucu başkanı ve dedesi sayın Hüseyin Gülen tarafından ilk ibadet (cem) yapıldı. Bu ibadete halkın katkısı o kadar büyüktü ki ne cem evi ne de bahçesi yeterli gelmedi. Gazi mahallesi insanların hoşgörü barışçıl mezhep ayrımı yapılmaksızın Alevisi, Sunnisi, Kürdü, Lazı ve Çerkezi vs. topluluklarının bir arada yaşadığı bir mahalle iken hiç kimsenin veya hiçbir toplumun kabul görmeyeceği şiddet kin nefret duygusuyla beslenmiş ve halen kim oldukları bilinmeyen kişiler tarafından 12 mart 1995 tarihinde İsmet Paşa üzerinde olan 4 kahvehane 1 postane silahlı bir şekilde kurşunlanmıştır. Bu olay Gazi mahallesinde halkın büyük tepkisine yol açmış olayların büyümesi sonucunda 17 kişi hayatını kaybetmiş binlerce insan yaralanmıştır. Bu üzücü olay sonrası Gazi Mahallesi ve kurumumuz farklı alanlara çekilmeye çalışılmış ve bu yönde Alevi Sunni ayırımı yapmaya çalışanlar olmuştur. Fakat geçmişte olduğu gibi bu olay sonrası başarılı olamamıştır. Çünkü Alevi toplumunun özünde taşıdığı birlik ve beraberlik ayrım yapılmaksızın her insanı bir görme felsefesi ve yıllardır beraberce yaşayan bu toplumlar aynı havayı teneffüs edip beraberce yaşamasını becermiştir. Fakat bu Üzücü olay sonrası Gazi halkı büyük bir psikolojik ve dramatik sorunlar yaşamıştır. Bu olay sonucunda sosyal ve ekonomik sorunlar yanı sıra iş olanakları olmayan gençlerin çalışmaları gazi mahallesinde oturuyorlar diye işe alınmadıkları görülmüştür. Halkın sağduyulu barışçıl davranması bütün kötü olayları ve üzerinde oynanmak istenen oyunların tutmadığı görülmüştür. Halkın bu kadar sağduyulu davranmasından dolayı halkımıza minnettarız.

Hacı Bektaş-ı veli kültürünü tanıtma derneği üye ve kurucuları ile ulu önder Mustafa Kemal'in kurduğu laik cumhuriyetin bir bütünü olduğunu her zaman savunmuştur. Hacı Bektaşı Veli Kültürünü Tanıtma Derneği aynı zamanda tüm halkımızla kurum kuruluşlarla devletimizin ayrılmaz bütünlüğünün savunucusu ve bu kurumlar arası teşkil ederek üzerine düşen görevi yerine getirmiş ve getirecektir. Derneğimizin felsefesi Hünkar Hacı Bektaşı Velinin söyleminden feyz alarak ilme gidilmeyen yolun sonu karanlıktır ve yine ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "hakiki mürşit ilimdir" sözlerinden yola çıkmış derneğimiz ilim, irfan, kültür, barış, hoşgörü, sevgi ile dini, dili, ırkı, mezhebi, inancı, cinsiyeti ne olursa olsun 73 milletle bir nazardan bakan bir kurum olmuştur ve takipçisi olacaktır. Derneğimiz 6 katlı olup birinci bodrum kat aşevi olup toplam 500 kişilik kapasiteye sahiptir. İkinci üçüncü kat sağlık kurumu ve market lokantadan oluşmaktadadır. Dördüncü kat idari bölüm, kütüphane, toplantı ve seminer salonları. Beşinci kat derslikler.

1- Bilgisayar kursu
2- Kuaför kursu
3- Okuma-yazma kursu
4- Bağlama ve koro kursu
5- Semah kursu
6- Folklor ve tiyatro kursu
7- İngilizce kursu
8- Kur-an kursu
9- Biçki dikiş ve halı kursu vs. mevcuttur.

Altıncı katta İbadethane (cemevi) dede odası semah odası ve lokma dağıtım yerlerinden oluşmaktadır. Her kat 965m2'den oluşmaktadır. Ayrıca binanın arka kısmında yer alan 330m2 alan üzerine kurulu 2 kattan ibaret cenaze bölümü bulunmaktadır. Cenaze bölümü ile vakıf binası arasında kalan 600m2 boş alan mevcuttur. Cenaze bölümü birinci katta 2 gasilhane bayan ve bay 9 üniteli derin donduruculu mark hoca yeri. 30 Tonluk yeraltı su deposu hidroforlu üst kat 500 kişi kapasiteli cenazeye katılan misafirlerin bekleme ve çay ocağı mevcuttur.

Derneğimizin Vakıflaşma Süreci

Derneğimiz 12 ekim 2000 yılında olağan üstü kongre yaparak mevcut derneği mal varlığı ve üyeleriyle vakıflaşma çalışmalarına başlamış o günkü mevcut yönetime yetki vererek vakıf senedi hazırlanıp mahkemeye sunulmuştur. Bu hukuki süreç ve sonrası Av.İbrahim Kaygusuz tarafından takip edilmiştir. 2 Yıllık bir çalışma sonrası Hacı Bektaşı Veli Kültürünü Tanıtma Derneği fesh edilerek Hacı Bektaşı Veli Gazi Kültür Vakfı olarak 18 Ocak 2003 yılında resmiyet kazanmıştır. Hacı Bektaşı Veli Kültürünü Tanıtma Derneği bünyesinde bulunan şubeler (Haraççı, Boğazköy, Taşoluk ve Altın şehir şubeleri) mal varlıklarını vakfa devretmek için çalışmalara başladı. Dernek tasfiyesi yapıldı.

Vakfımız kurucu mütevelli heyetiyle 6 aylık bir çalışma yaptıkatan sonra 2 kasım 2003 tarihinde ilk olağan kongresini yapmıştır. Yapılan kongre sonucunda şu anki yönetim kurulu seçilmiştir. Yönetim kurulu ve mütevelli heyet olarak göreve başlamıştır. Dernek çalışmalara kaldığı yerden vakıf bünyesi içerisinde yapılmaya başlamıştır. Vakfımız çevre ve orman çalışmaları vakıf bünyesinde bulunan derslikler kütüphane ve tüm sosyal kültürel ve eğitimsel çalışmalarına devam ettirmektedir.

Yurek_Cagrisi
23.06.2006, 19:31
ilginç bir durum. camilerde kuran kursu zaten veriliyor. cemeviyle alakasını anlamak güç.

KızılKilise
24.06.2006, 00:05
cemevinde bu kursun olması yozlaşmadır. Yakında bu zihniyet 5 vakit namaza çevirirler ibadeti.

Gulcimen
24.06.2006, 00:21
şidetle kınıyorum bunlar alevi olamaz olmalarıda imkansız gitsinler başka yerde falyetlerini gerçekleştirsinler ama yinede inanmamayı terçih ederim

rojvan
24.06.2006, 01:19
aleviliğin islamla bir alakası yoktur.kuran kursununda olması saçma.kuran kursuna karsı degılım ama cem evınde olmasını sacma ve bılınclı bır yonlendırme sezıyorum.

onurcan
25.06.2006, 23:37
aleviliğin islamla bir alakası yoktur.kuran kursununda olması saçma.kuran kursuna karsı degılım ama cem evınde olmasını sacma ve bılınclı bır yonlendırme sezıyorum.

Cok dogru arkadasim. Önce, "alevilik islam'in özüdür'ü" alevi toplumunun icine yaydilar.Simdi de cem ibadetinin kendi söylemleri dogrultusunda icini Kuran' la doldurmaya calisiyorlar.
Alevilerin, hic bir inanca saygisizlik etmesi söz konusu olamaz, olmamalidir da..Ama ayni saygiyi digerlerinden de beklemekteyiz.Cem ayinlerindeki "12 Hizmet'i" degistirebilmek mümkün degil,ama sunu deniyorlar, icerisine dualar serpistiriyorlar. Bu da bizleri asimile edebilmenin, kasitli bir oyunu olarak karsimiza cikmakta.
Aleviler uyanik olmak zorunda. Karsimizda sadece tek tek sahislar yok..Diyanet ve onun yan kurumlari, bir de icimizden cikan Hizir pasalar bu isin icerisinde. El birligi ile calisiyorlar.Alevi aydinlari bütün bu ugraslari bosa cikartmak gibi tarihi bir zorunluluk ile karsi karsiya. Iste bu bilincle hareket edip bu asimilasyon geri püskürtülmelidir.
Yani uygulanan politika su "Ya siz Sii' lestirin yada biz sünni'lestirelim
Yilarca aleviler katledildi, simdi de alevilik katlediliyor. Zaman gösterecek, bakalim ne kadar basarili olabilecekler.

akinocakli
26.06.2006, 23:15
alevi KURAN okumaz gibi bir mantığı kabul etmiyorum KURAN kimin kitabı sormak istiyorum

candacan
27.06.2006, 01:36
alevi KURAN okumaz gibi bir mantığı kabul etmiyorum KURAN kimin kitabı sormak istiyorum
Sevgili can,
Bu sorunun yanıtı gayet açık. Kuran müslümanların ve islamın kutsal kitabıdır.
Alevilerin ise okunacak en kutsal kitabı insandır.

adem
27.06.2006, 22:39
Sevgili can,

Sevgili can,seni cok okudum ama birsey anlamadim!!!!!!!

candacan
28.06.2006, 00:17
Sevgili can,seni cok okudum ama birsey anlamadim!!!!!!!
Sevgili can,
Herkes herşeyi, herkesi anlayacak diye bir şey yok. Anlamak veya anlamamak kişisel bir durumdur. Ama ben okuduğum herşeyi en azımdan anlamaya çalışıyorum. İnan seni de çok iyi anlıyorum.

su_62
28.06.2006, 20:53
iyide bu gazi cemevi alevi federasyınlarımıydı tam hatılayamıyorum öyle bir vakufla birşeti bunun başkanlığonıda cem vakfı başkanı izettin doğan yapıyor yani cem vakfıyla işbirlipi yapan bir cemevi orası niye size tuhaf geldiki ne beklenebilir başka...

akinocakli
01.07.2006, 18:13
Sevgili can,

HANGİ İNSAN BU zamanda senin anlatmak istediğin insan veya okunacak insan varmı herkez düşmüş kendi derdine ilkokulu orta okulu zoraki bitiren insanlarmı okunacak uyan uyan dostum her türlü bilgiyi almak bilmek gerekmezmi cevap yazar isen ricam siyasi olmasın ve islama saldırma

onurcan
01.07.2006, 18:20
HANGİ İNSAN BU zamanda senin anlatmak istediğin insan veya okunacak insan varmı herkez düşmüş kendi derdine ilkokulu orta okulu zoraki bitiren insanlarmı okunacak uyan uyan dostum

Sayin akinocakli kendini kaf daginda görme, biraz engin ol..

Cok insanlar gördüm sirtlarinda elbise yoktu.Cok elbiseler gördüm icinde insan yoktu.( Mevlana)

akinocakli
02.07.2006, 00:05
ne insanlar gördüm okuma bilmez ne insanlar gördüm okur ama bilmez
AKIN OCAKLI

Diaboli
02.07.2006, 00:38
Sanirim bu kurs Alevilere karsi bilincli bir sekilde verilmek isteniyor.Alevilerin daha gözü acik olmasi, artik kacinilmaz bir durum.

onurcan
02.07.2006, 02:26
ne insanlar gördüm okuma bilmez ne insanlar gördüm okur ama bilmez
AKIN OCAKLI

Hangi gözler ile gördün insani
o gördügün bakar gözler kör'dür kör..
Herkezde acilmaz su gönlün gözü
Can gözü gönülde yanar kor'dur kor..

(Onurcan)

akinocakli
03.07.2006, 22:12
Ah Çocuk

Ah… çocuk
vakitsiz açan
bir çicçek tarlası gibi
yüreğin

beyaz kardelenler
sarı papatyalar
bükmüş boyunlarını
ip – ince boynundan
güneşe bakıyorlar

her iç çekişte
dünyanın bütün çiçekleri
kanamada
bütün kuşları havalanmada

umudun evi yok
sevincin adresi
ah… neylersin çocuk

ah…. çocuk
vereceksen
rüzgarlara ver sesini
tomurcuklara ver
baharı muştulasın yarınlara

benim yıldızım yitik
yıllarım yorgun
ne yaşadıysam dünyada
ince sızı yoksulluklar örter
ince sızı dostluklar

mümkünü yok artık
gittiğim her yere
soluk yüzünü taşıyacağım
ve seni her düşündüğümde
çağımın utancını yaşayacağım

Nuri Can

katalizör
04.07.2006, 02:30
Sanirim bu kurs Alevilere karsi bilincli bir sekilde verilmek isteniyor.Alevilerin daha gözü acik olmasi, artik kacinilmaz bir durum.
evet aynen katılıyorum alevilerin gözü açık olmalı alevilik diye,hurefeleri alevilere inanç diye yutturmaya çalışanlara gözleri açık olmalı artık kandırılmamalı
HZ ALi'nin yolu diye sunulan buyruklara kanmamalı

Yurek_Cagrisi
04.07.2006, 09:41
evet aynen katılıyorum alevilerin gözü açık olmalı alevilik diye,hurefeleri alevilere inanç diye yutturmaya çalışanlara gözleri açık olmalı artık kandırılmamalı

sana kalsa bütün alevilerin şii olmasını istiyorsun. bu hayal. hala anlamadın gitti. hurafe dediğin şeyler bizim yüzlerce yıllık inancımız. üstelik sanki çok bilimsel bişeyi savunuyormuş gibi başkalarının inancına hurafe deyince komik oluyorsun.

Lale
04.07.2006, 10:19
Merhaba. Bana kim olursa olsun biri bir aciklama verebilir mi? siz ne anlatiyor ve tartismaya calisiyorsunuz!
Bir katolik bir protestana "sen hiristiyan degilsin" der demez protestan katoligi bir saniye düsünmeden bogmaya kalkar! VE SIZ!!!!
Alevisiniz ama Alevilik islamin disinda'dir diyorsunuz!!!!! olacak sey mi bu!
Cem Evinde Kuran kursu verilsin. Ama arapca degil türkce olarak verilsin. Kuran TÜM MÜSLÜMANLARIN KUTSAL KITABIDIR. Yani Alevilerin'de.
Biz aleviler kurani okur iken yazilan her sözü her kelimeyi onaylamiyoruz. Yani Sünnilerin yaptigi gibi kuran'da A yaziyorsa A'yi %100 yasamiyoruz.
Kurani okudugumuzda mantikli bir sekilde her sözü 10 kez okuyoruz. Simdiki yasadigimiz devire göre yazilani onayliyor ya da onaylamiyoruz. Aslinda öyle olmasi gerekiyor. Ben kuran'in almancasini okumaya calisiyorum ama Almancamin süper olmasina ragmen ben bile yazilanin cogunu anlayamiyorum. Kurani okuyun ne demek istedigini iyi ögrenin ve yeri geldiginde Aleviler nasil olsa Kurani okumuyor Müslüman degil'ler dedikleri zaman (bunu diyenler alevi olsa bile) güzel bir sekilde agzinin payini verin. Birbiriniz ile savasmayin bir olun ve aleviligi kötüleyenlere gercegi ögretin.
Gördügüme göre bu foruma katilanlarin bir kactanesi o Cem evinin yakinindan geliyor. Öyle ise el ele verip SIZ Kuran kursunu verin. Bence kuran kursunun verilmesi iyi birsey. TÜRKCE VERILSIN, ALEVILERIN DÜSÜNCESINE GÖRE VERILSIN!!!

candacan
04.07.2006, 11:19
Sevgili Lale,
Aleviliği kuranla öğretemezsin. Kurandan alevilik çıkmaz. Kurandan çıkan inanç bellidir. İslamdır, sünniliktir. Aleviliğin ise kaynağı bellidir. Hacı-ı Bektaş-i Velidir. Ulu ozanlarımızdır. Ve burda adalrını sayamayacağım kadar çok önderlerimizdir, dedelerimizdir.
Hararet nardadır, sacda değil.
Keramet baştadır, tacda değil.
Her ne ararsan kendinde ara,
Mekke’ de, Kudüs’te, Hac’da değil

Ellerin Kabesi var,
Benim Kabem insandır.
Kuran da, kurtaran da
Insanoğlu insandır.

OKUNACAK EN BÜYÜK KİTAP İNSANDIR.
Hacı Bektaş-i Veli
Burda kuranın ne Arapçası vardır ne Türkçesi.

Lale
04.07.2006, 15:01
Sayin Candacan Bey, siz sürekli siirler ile cevap vermeye calisiyorsunuz. Ama sanirim siirlerin bize ne söylemek ne ögretmek istediklerini maalesef cözemiyorsunuz. Ben Aleviligin ne oldugunu diger alevi insanlardan gec ögrendim.
Dedekizi oldugum ve Pir Sultan Abdalin soyundan geldigim halde.
Sizden yas olarak kücük olabilirim ama ben okudugum sözleri anlamaya calisiyorum ve anlayana kadar sesimi cikarmiyorum.
Hani hic bir insani ayiplamayacaktik? hor görmeyecektik? kücümsemeyecektik?
Almanya'da dogdugum ve yasadigim halde Almanlar beni zaman zaman ikinci sinif insan görüyor Türk oldugum icin. Türkler benim Alevi oldugumu ögrenince merhabe demek istemiyorlar. Siz bir iki sene yurtdisinda yasayin ve benim gördük ve yasadiklarimi yasayin ve o zaman bana aleviligin ne oldugunu yeniden anlatin bakalim. Bakalim düsünceleriniz degisecek mi ve benim görüslerime hak verecekmisiniz.

Size iyi günler dilerim
Saygilarim ile

onurcan
04.07.2006, 18:44
Avrupada yasayan Arkadasim, 15 yildir Alevi dernekleri. Avrupa da cem bagliyor.Senin bu olanlardan haberin yoksa ve cem de Kuran okunmadigini bilmiyorsan, bu senin kabahatin, Aleviligin degil. Alevilik konusunda gercekten sifir denilecek, nitelikte bilgi sahibisin. Birde pir sultan, torunuyum demissin yanlis anlamadimsa, senin adina cok üzgünüm. kendinden haberin yok...En kisa zamanda bir Alevi Kültür Merkezine üye ol.. o sansin yoksa her ay Avrupa'da cikan "ALEVILERIN SESI" dergisine abone ol ve ögren..

Lale
04.07.2006, 19:19
Corum'lu arkadasim. Haklisin kabahat bende. Ama iyiki alevi derneklerine kücük yasta gitmemisim cünkü onlar gibi alt seviyede kalacaktim. Burada "Aleviyim" diyenler Derneklerini nasil ayakta tuttuklarini görsen, ne tür seytanliklar ile büyük ve gercekten iyi bir Dernegi yok ettiklerini görsen utanirsin.
Maalesef bizim Millet sesini duyuramiyor ve böyle sacma sapan konular ile ugrasip duruyor. Kendimizi artik gelistirelim diyorum. Birseyler ögrenmek icin, diger alevilerin düsüncelerini ögrenmek icin buraya üye oldum ve yine ayni seyler ile karsilasiyorum.
Sünniler neden her yerde camii yapabiliyor? cünkü onlar el ele verip bunu yapiyor ve yaptiriyorlar! Neden herkes sünniligi biliyor ama aleviligin a sini hic duymamislar? Onlar cünkü sürekli ayaklaniyorlar! Burada, türkiye'den gelen bir arkadasim Almanya'da alevi dersi verilecegini ögrendiginde "sacma bir sey! Alevilik Din degildir Inanc degildir! Bir Kültür'dür. Cocuklari yanlis yola götürüyorlar!" dedi. Alevilik yanlis yol mu? Biz cem evinde dua edip sonra adam oldürmeye mi gidiyoruz?Artik gercek problemleri ele alsak ve bizde sesimizi sadece Alevi Forumlarda, Derneklerde ve Dergilerde duyurmasak diyorum. Düsmani kendi silahlari ile yok edeceksin. Baksana düsüncelerimizi bile kavga etmeden adam akilli bir sekilde anlatamiyoruz.
Ben kendimi cok iyi biliyorum. "Sifir denilecek bilgin var diyorsun" ve canin sag olsun diyorum. Sen bana bu söz ile bu görüsün ile kim oldugunu cok net bir sekilde gösterdin. Kendini savunmayi ögren, görüsülerini dile getirmeyi ögren ve o zaman öyle sözler bir daha agzindan cikmaz.

onurcan
04.07.2006, 19:35
Güzel kardesim, Senin anlattigin, o seytanlik yapan tipler ve durumlari Aleviligi baglamaz.. Kisiler gelip gecicidir. Alevilik ise kalici. Aleviligi gercekten iyi kavrayabilirsen, var olan celiskilerden kurtulursun. Bunun en güzel yolu, dergi'yi düzenli olarak takip etmen, icerisinde Almanca yayin da yapiliyor..Eger türkcen iyi degilse..

Bu tür alevi forumlarinda tartisarak aleviligi zor ögrenirsin, Ama tartismadan önce bilgi sahibi olmalisin. Bunun da kolayi var, bu site de alevilik le ilgili bir yigin arastirma ve makaleler var, onlari oku..Kafana bir sey takilirsa sor..Cevaplayan arkadaslar olacaktir. Ama sen bunu yapmayip daha kafadan Kuran la ise girerersen, bu bilgisizligini benim gibi birisi cikar söyler.. Bu sitede sadece iyi niyetli aleviler yazi yazmiyor, art niyetlilerde yazi yaziyor, bunu da lütfen iyi bil.. Asimilatörler sarmis etrafimizi.

Seni kirdiysam özür dilerim..

Diaboli
04.07.2006, 22:56

Senin bana katilman icin daha cok.....dere tepe asman gerek.(Ben biraz uzak oturuyorum :))

Alevilige hurafe deyip, Islami, Alevilik gibi göstermeye calisip,sanki alevilik bir mezhepmis gibi,kendi iclerinde eritme calisanlardan,özellikle aleviler gözü acik olmali.

candacan
05.07.2006, 01:41
Sayin Candacan Bey, siz sürekli siirler ile cevap vermeye calisiyorsunuz. Ama sanirim siirlerin bize ne söylemek ne ögretmek istediklerini maalesef cözemiyorsunuz. Ben Aleviligin ne oldugunu diger alevi insanlardan gec ögrendim.
Dedekizi oldugum ve Pir Sultan Abdalin soyundan geldigim halde.
Sizden yas olarak kücük olabilirim ama ben okudugum sözleri anlamaya calisiyorum ve anlayana kadar sesimi cikarmiyorum.
Hani hic bir insani ayiplamayacaktik? hor görmeyecektik? kücümsemeyecektik?
Almanya'da dogdugum ve yasadigim halde Almanlar beni zaman zaman ikinci sinif insan görüyor Türk oldugum icin. Türkler benim Alevi oldugumu ögrenince merhabe demek istemiyorlar. Siz bir iki sene yurtdisinda yasayin ve benim gördük ve yasadiklarimi yasayin ve o zaman bana aleviligin ne oldugunu yeniden anlatin bakalim. Bakalim düsünceleriniz degisecek mi ve benim görüslerime hak verecekmisiniz.

Size iyi günler dilerim
Saygilarim ile
Sevgili can,
Seni küçümsediğimi, seni hor gördüğümü nerden çıkardın? Yaşının küçük olmasına rağmen okuduğunu daha iyi anladığını ama benim anlamadığımı ima ediyorsun. Eğer gerçekten böyleysen alnından öperim hatta ellerinden öpmeye hazırım. Sürekli şiirlerle yanıt verdiğimden yakınıyorsun. Üstelik te verdiğim bu şiirlerin anlamını bile bilmediğimi söylüyorsun.
Ne yapmalıydım can? Başka kaynağı yok ki benim inancımın. Pirlerimiz, önderlerimiz, ulularımız böyle yazmışlar biz de böyle öğrenmişiz. Hemde öylesine açık ve net yazmışlar ki herkes anlayabilsin diye. Körler, sağırlar bile anlasın diye. Eğer ben anlayamamışsam, öğret bana, açıkla, teşekkür edeyim sana.
Yurt dışında yaşamadığım için alevi olmanın ne kadar zor olduğunu anlayamayacağımı söylüyorsun. Çok yanılıyorsun sevgili can. Yurt dışında alevi gibi yaşamak her zaman kolay olmuştur. Alevi gibi yaşamak asıl Anadolu'da zordur. Tarih boyunca bu böyle olmuştur. Pir Sultanlar, Mansurlar, Nesimiler ve daha niceleri Avrupa'da değil bu topraklar da asılmışlardır. Yüzlerce canımızın katledildiği Maraş Avrupa'da değil türkiye'dedir. 33 canımızın diri diri yakıldığı Madımak oteli Avrupa'da değil Sivas'tadır. Ya Çorum Olayları... Bu olayların bizzat içindeydim. Neler yaşadığımı bir ben bilirim. İstersen bu forumun "Çorum Katliamı" adlı sayfasını bir oku. Orda bazı gerçekleri yazdım.
Çok kolay suçluyorsun can. Beni de sevgili onurcanı da hemencecik suçlayıverdin. Beni boş ver. Ama onurcan arkadaşımızın alevilik üzerine çok geniş araştırmaları ve yazıları vardır. Gerçekten okunması gereken bir candır. Sana da öneririm.

katalizör
05.07.2006, 01:53
Senin bana katilman icin daha cok.....dere tepe asman gerek.(Ben biraz uzak oturuyorum :))

Alevilige hurafe deyip, Islami, Alevilik gibi göstermeye calisip,sanki alevilik bir mezhepmis gibi,kendi iclerinde eritme calisanlardan,özellikle aleviler gözü acik olmali.
sayın bayan bu lafları bana anlatmayın ben bir aleviyim
ben aleviliğe hurafe demiyorum haşa alevilik islamın özüdür,ben şuanda aleviliği Aliden ve islamdan koparan zihniyete muhalifim
hurafe dediğim sahte buyruklarda yazanlardır
kim kendi içinde erimiş,sizin daha Ali'nin yolundan haberiniz yok

Biz aleviler kurani okur iken yazilan her sözü her kelimeyi onaylamiyoruz. Yani Sünnilerin yaptigi gibi kuran'da A yaziyorsa A'yi %100 yasamiyoruz.
!!!
bu nasıl bir cümle ALLAH aşkına KURAN ya onaylanır ve yaşanır
yada onaylanmaz ve yaşanmaz
bunun arasıdamı var?,

candacan
05.07.2006, 02:17
bunun arasıdamı var?,
Çok haklısın can,
Aynen katılıyorum. Ben onaylamıyorum ve yaşamıyorum. İnanıp yaşayanlara da her zaman saygım var.
Benim onaylayıp yaşadığım inanç aleviliktir. Sende buna saygı duymalısın. Dediğin gibi arası yok. Ben senin inancına yanlış, doğrusu budur, demiyorum. Sen de benim inancıma saygı duy, yanlış, doğrusu budur demekten vazgeç. Herkes inancını yaşasın. Kimse kimseyi kendisine benzetmeye çalışmasın. Sen müslümansın, müslümanlığını yaşa. Ben ise aleviyim. Bırak ben de kendi inancımı yaşayayım.

katalizör
05.07.2006, 02:26
Çok haklısın can,
Aynen katılıyorum. Ben onaylamıyorum ve yaşamıyorum. İnanıp yaşayanlara da her zaman saygım var.
Benim onaylayıp yaşadığım inanç aleviliktir. Sende buna saygı duymalısın. Dediğin gibi arası yok. Ben senin inancına yanlış, doğrusu budur, demiyorum. Sen de benim inancıma saygı duy, yanlış, doğrusu budur demekten vazgeç. Herkes inancını yaşasın. Kimse kimseyi kendisine benzetmeye çalışmasın. Sen müslümansın, müslümanlığını yaşa. Ben ise aleviyim. Bırak ben de kendi inancımı yaşayayım.
sen nasıl benim ve benim gibi düşünenlerin inancına saygı duymakla birlikte yanlış olanları ve eleştirdiğin yanları belirtiyorsan
bende inanca sonsuz saygı duymakla birlikte yanlış ve eleştirel taraflarıda ortaya koyuyorum hakaret olmadığı sürece bir sakınca olmasa gerek

Diaboli
05.07.2006, 14:16
sizin daha Ali'nin yolundan haberiniz yok

Bak insanlari bu tarzda suclayip yag gibi üste cikacaksan eyvallah sana.Haberim yoksa onuda ögrenirim.Sizin Aliden haberim yok ama, Alevilerin Alisinden haber aldim.

bunun arasıdamı var?

Iste bütün mesele bu.

Aynen katiliyorum.

katalizör
06.07.2006, 02:59
Bak insanlari bu tarzda suclayip yag gibi üste cikacaksan eyvallah sana.Haberim yoksa onuda ögrenirim.Sizin Aliden haberim yok ama, Alevilerin Alisinden haber aldim.

.
bizede anlatırmısınız şu alevilerin alisini merak ettim?
ben yüzü aşkın mesajımda Hz ALİ'nin kendi sözleriyle ALİ'yi anlatmaya çalıştım
bide sizden duymak isterim alevi aliyi

onurcan
06.07.2006, 14:41
Bin bir ismi vardır, bir ismin Hû’dur
Kâmillerin ezber dediği budur
Münkire şektir, ismi de Lâ’dır
Ta evvelden Elya deyenlerdeniz (Sadık Ağa)

biçare yolcu
06.07.2006, 22:57
Sayin ArkadaŞlar Cem Evİnde Kur'ana Neden KarŞisiniz LÜtfen Mantikli Olun Kur'an I Sevmeyen Bİlmeyen Tanimayan Muhammed Alİyİde Sevemez Ehlİbeytİde Sevemez Taniyamaz ÇÜnkİ Bunlar KonuŞan Kurandir Yanİ Natikİ Kuran Dir.
Lale ArkadaŞim Kurani Okurken Yorum Yaparken Zahİrİ Ve Batinİ Olarak Ayirman Gerek Yoksa YanliŞ Anlar Ve İÇİnden Çikamazsin BulunduĞun Yerde Cem Evİ Dedesİ Varsa EĞİtİmlİ Kurani Bİlen Zahİrden Batindan Bİlgİsİ Olan Bİr Dede Varsa Bence Ders Al
ÇÜnkİ GerÇekten İÇİnden Çikamazsin Tek BaŞina
Ama Yok Anlamak İÇİn DeĞİlde Okuyup GeÇmek Dua Nİyetİne Dersen O Ayri Ama Anlamak İÇİn BÖyle Yap
GerÇekten Anlamasi Zor
Ve Ben Kuran Okumaktan Dolayi Kİmİ İnsanlarin Hareketlerİnİn TutarsizlaŞtiĞini Ve Psİkolojİk Sorunlar YaŞadiĞini Duydum Bunun Sebebİde Bence Sana Tafsİyem Gİbİdİr ÇÜnkİ Okuyor İŞİn İÇİnden Çikamiyor DÜŞÜnÜyo DÜŞÜnÜyo Sonra İptal
Eskİ Zamanda MÜrŞİtler Pİrler Talİplerİne Kurani Kelİme Kelİme Anlatir ÖĞretİrlermİŞ.
ArkadaŞlar Herkese SÖylÜyorum Alevİ SÜnnİ Ayirt Etmİyorum GerÇekten Kur'an Şu YaŞadiĞimiz Zamanda Kolay ÖĞrenİlemez
Bİr Üstaddan Yardim Almaliyiz Ama AldiĞimiz KİŞİnİnde Bİlgİ Bİrİkİmİne Dİkkat Etmelİyİz.
Unutmayinkİ İslam Dİnİ Akil Dİnİdİr.
Hamd Olsunkİ Allaha Benİ İslamin Yolunda YaratmiŞ

onurcan
07.07.2006, 14:28
Sayin ArkadaŞlar Cem Evİnde Kur'ana Neden KarŞisiniz LÜtfen Mantikli Olun Kur'an I Sevmeyen Bİlmeyen Tanimayan Muhammed Alİyİde Sevemez Ehlİbeytİde Sevemez Taniyamaz ÇÜnkİ Bunlar KonuŞan Kurandir Yanİ Natikİ Kuran Dir.
Lale ArkadaŞim Kurani Okurken Yorum Yaparken Zahİrİ Ve Batinİ Olarak Ayirman Gerek Yoksa YanliŞ Anlar Ve İÇİnden Çikamazsin BulunduĞun Yerde Cem Evİ Dedesİ Varsa EĞİtİmlİ Kurani Bİlen Zahİrden Batindan Bİlgİsİ Olan Bİr Dede Varsa Bence Ders Al
ÇÜnkİ GerÇekten İÇİnden Çikamazsin Tek BaŞina
Ama Yok Anlamak İÇİn DeĞİlde Okuyup GeÇmek Dua Nİyetİne Dersen O Ayri Ama Anlamak İÇİn BÖyle Yap
GerÇekten Anlamasi Zor
Ve Ben Kuran Okumaktan Dolayi Kİmİ İnsanlarin Hareketlerİnİn TutarsizlaŞtiĞini Ve Psİkolojİk Sorunlar YaŞadiĞini Duydum Bunun Sebebİde Bence Sana Tafsİyem Gİbİdİr ÇÜnkİ Okuyor İŞİn İÇİnden Çikamiyor DÜŞÜnÜyo DÜŞÜnÜyo Sonra İptal
Eskİ Zamanda MÜrŞİtler Pİrler Talİplerİne Kurani Kelİme Kelİme Anlatir ÖĞretİrlermİŞ.
ArkadaŞlar Herkese SÖylÜyorum Alevİ SÜnnİ Ayirt Etmİyorum GerÇekten Kur'an Şu YaŞadiĞimiz Zamanda Kolay ÖĞrenİlemez
Bİr Üstaddan Yardim Almaliyiz Ama AldiĞimiz KİŞİnİnde Bİlgİ Bİrİkİmİne Dİkkat Etmelİyİz.
Unutmayinkİ İslam Dİnİ Akil Dİnİdİr.
Hamd Olsunkİ Allaha Benİ İslamin Yolunda YaratmiŞ

Bicare yolcu, ismin gibi sende gercekten bicare didiniyorsun...Bak asagidaki dörtlükleri yazan da dede...., hemde Sivas mitinginde, alevilerin en önünde sazi havada slogan atarak yürüyen yigit dede.... Hurafelikten alevilik cikmaz..
Siz gidin mollalara karisin...

Hüseyin Gazi Metin

(Dede ve Halk Ozanı)

Enel hak deyip geri dönmeyen
Ana doluluyum aleviyim ben
Huri gılman cennetine kanmayan

Sevgidir dinimiz kagbemiz insan
Kırkların ceminde esiştir her can
Bizim için birdir gavur Müslüman

Vahiye inanmam ilimde varım
Akılla mantıkla yaparım yorum
Cağı yakalamaktır zorum

Allah ile insanları korkutmam
Cennet iyle cahilleri avutmam
Kıl köprüsü hayal hurafa yutmam

Ele bele dile sahip özümüz
Can evinden uyanmıştır gözümüz
Kanundur senettir sözümüz

Mum söndü iftira kuyu kazdığın
Asıp kesip zindanlarda ezdiğin
Kafir diye derisini yüzdüğün

Kuyucu gihat saclar yavuz selimler
Toplu katliamlar yaptı zalimler
Zalimin zulmünden korkmaz alimler

Bizim için yapılmıştı zindanlar
Yargısız infazlar kayıp insanlar
Özgürlük uğruna çok verdik canlar

Kızılbaşlık şöhretimiz tacımız
Gelin birlik olalım bitsin acımız
Bir olur bin doğar bizim gücümüz

Dinayeti din dersini kaldırın
Örümcek kafalara bilim doldurun
Kimliğimizi tüm dünyaya bildirin

Beş vakit camide yatıramadın
Asimle edip bitiremedin
Şeytan taslamaya götüremedin

Yeni bir taktik yeni bir oyun
Alın trilyonları ayrıldı payın
Satılık değiliz eyice duyun

Gazi Metin silahım yok sazım yar
Horasandan Çamşıhına izim var
Boyun eğmez baş kaldıran özüm var

SEVDALİNKA
07.07.2006, 17:26
Teşekkürler onurcan,

Ne kadar da yalın bir dille anlatmış özümüzü. yüreğine sağlık.

Türkü
07.07.2006, 18:01
Asimilatörler sarmis etrafimizi.
bu sözü direk üstüme alındım çünkü kuranı savunanı asimile olmakla suçlarsanız sizde zorlama yapmış olmazmısınız ben kendimi bildim bileli aleviyim ama bana kuran bizim kitabımız diye ögretildi.Bunu söyleeyenlerde katıldıgım cemlerdeki dedeler kuranın türrkçesini anlattılar cemlerde siz şimdi diyorsunuz ki hayır kuran safsatadır okunacak kuran insandır böyleyse ben bu forumun sadece dışarıdan takipcisi olmak isterim üyeligiminde kaldırılması daha iyi olur sanırım teşekkürler

onurcan
07.07.2006, 18:54
Asimilatörler sarmis etrafimizi.
bu sözü direk üstüme alındım çünkü kuranı savunanı asimile olmakla suçlarsanız sizde zorlama yapmış olmazmısınız ben kendimi bildim bileli aleviyim ama bana kuran bizim kitabımız diye ögretildi.Bunu söyleeyenlerde katıldıgım cemlerdeki dedeler kuranın türrkçesini anlattılar cemlerde siz şimdi diyorsunuz ki hayır kuran safsatadır okunacak kuran insandır böyleyse ben bu forumun sadece dışarıdan takipcisi olmak isterim üyeligiminde kaldırılması daha iyi olur sanırım teşekkürler

Sen üzerine alinma degerli kardesim. Onlar kendilerini biliyorlar.. Simdi burada isim yazip su ve bu kisiler onlardir, demek dogru degil..

Kuran konusunda ise,bizim yolumuz ne Fars'lara nede Arap'lara cikar.(Nusayriler haric).Ben Kuran'i kötülemiyorum.Ona inananlarida kötülemiyorum.Bizim inancimizin Kuran'la aciklanamayacagini belirtmeye calisiyorum.

Sadece senin ebebeyn'nin degil bir cok alevilerinki aynisini yillarca söylediler.Kendilerini gizlediler cokdegil 30 yil öncesinde bile aleviyim diyemeyenler vardi.Anneleri cocuklarini sokaga ,okula gönderirken, tembihleyip de gönderirdi. Sakin kimseye alevi oldugumuzu söylemeyin derdi.Tarih de bircok dedeler ve ermis erenler dervisler bu sözü"BIZIM BASIMIZ DA KURAN'A BAGLI" diye söylemislerdir.Bu söylenen söz korunma amaclidir. Korkudandir..Korku insanda din degistirir. Bu gercekler Anadolu'da yasanmis 2. Mahmut döneminde Istanbul'da yenicerilerin dagitilmasindan sonra meydanlarda Alevi dervislerinin halkin önünde günübirlik kirk'ar kirk'ar baslari vuruluyormus.Islam'i kabul etmeyen ölüme terkedilmis. Bunlarida bizlere anlatanlar dedelerimizdir.. O ilginc sözün hikayesini ben su sekilde duydum. Bu kelleler vurulurken ,dervis'in bir tanesi kuran'ni taniyormusun sorusuna yanit olarak evet bizim basimizda kuran'a bagli demis, onu öldürmemisler.Bunu duyan diger dervis'lerde bizimde basimiz kuran a bagli demis.Yapilan ev baskinlarinda evinde Kuran varmi diye bakiliyormus, bir cok alevinin, evinde bir tane Kuran vardir, yüksek bir yerde durur ama kimse arapca okumayi bilmez..Bütün bunlar korkudan yapilan, saklanma ve gizlenmedir.Aleviler tarihde takiye yaptilar. Islam daki kutsal isimleri, bir pelerin gibi aba gibi sirtlarina örttüler. aleviler emevi zihniyetinin zulmune ugrayanlardan yana cikip siyasal anlamda muhalif oldular..Tarih deki alevilerin, bu üstlerine örtündükleri örtüyü kaldirdigimiz zaman, altindan "Kadim inanclar" cikiyor.Bu gercegi kimse gizleyemez artik..

Sevgili Alevv, sen henüz yolun basindasin.Arastirmalarina devam et.. Hemen pes etme...Alevilik gizli bir örgütlenme, yolun sirlari, dört kapi kirk makam asamalari ile ögreniliyor. birinci kapi da herkez Hz. Ali ye sarilir, kapilardan gecip ilerledikce basladigin bilgilerin cogu bosa cikar.yavas yavas, sindire sindire talip'e yeni bilgiler yüklenir.Batini bilgiler herkeze aciklanmamistir. Catal dil kullanilir.ezoterizm, hermetizm, eski iran, ve Hint, Cin inanclarini incelenmeden, aleviligi anlayabilmek mümkün degildir.Aleviligin degistirilemez olan inanc kavramlari islamla izah edilemez.Örnegin, Devriye(Tenesuh-Ruh göcü), Hulul- Don degistirme, Zuhur etme, Teslis- Ücleme, Dedelerin Keramet göstermesi, Cem'deki 12 hizmet ritüelleri, kadim inanclarin bir bütünü seklinde karsimiza cikar.Bu inanc ritüelleri'ne biz islam desek bile, islam bunlari kabul etmiyor.. O zaman yapilacak tek sey var .Tarihdeki bu takiyye olarak uygulanan, korkudan gizlenen aleviligi, kendisi ile yüzlestirerek örtüsüz, saklisiz, gizlisiz, iste bu bu bu degerler aleviliktir diyebilmek.. Bu sürec sancili olacak ama sonucta Aleviler kendi özü ile bulusacak...Var olan asli ile bulusacak.. Ben bu sitede bunu yapiyorum...´Bunun icin ugras veriyorum.. Bütün bu var olan kavramlari ben kendiligimden uydurmuyorum, bu gercekler alevi inancinin icerisine gizlenmis duruyor. Bu batini alevi felsefesini anlayabilmek, algilayabilmek hem cok zor, hemde cok kolay..Örtüyü kaldirip altindan cikacak olan gercegi kabullenmek alevilerin yapacagi en dürüst alevilik olacaktir.Islam'in gercekleri belli. Bizim ortaya cikipda siz sahdesiniz, gercek biziz dememiz, inadirici degildir. Islam'i iyi bilen bir kisi karsisinda elimizde yeterli koz yok..yapisip kaliyoruz..O zaman gercek ne ise onu dürüstce söylemek..
Bu yolda dik durmak gerek.. Dik durmayi basarabilenlerin Gercek erenlerin demine HÜÜ..

Kizilbas 66
07.07.2006, 20:10
Sevgili Onurcan konuyu cok güzel anlatmis,Diline emegine saglik...

Öncelikle Dostlar Aleviligi bilmeden önce ,Dinler Tarihini,Islami ve Kurani anlamak ögrenmek ,arastirmak algilamak yerinde olur düsüncesindeyim..Yalniz Kurani anlamak,okumak derken onu oldugu gibi alin,kabul edip kurallarina,kaidelerine uyun anlaminda söylemiyorum..Zaten Anadolu Aleviligide bunu kabul etmez cünkü inanc yapisi,ögretisi,yasam bicimi ,dokusu uyusmaz...
Anadolu Alevi-Bektasi-Kizilbasligin Islam öncesi inanclardanda motifler alarak bunu harmanlayip kendi potasinda eritmek suretiyle yasam buldugunu biliyoruz...Onurcan dostumunda yazdigi gibi özellikle 2.Mahmut döneminde 1826 da Yeniceriligin kaldirilmasi ve Alevi-Bektasi Dergah ve Tekkelerinin kapatilmasiyle birlikte bircok Alevi-bektasi Dervis-Baba ve Dedeleri öldürülmüs olup kimileride Kurana bagliyiz söylemiyle kurtulmayi basarmislardir..Dikkat ederseniz bugün Haci Bektasi Velinin Dergahinda bulunan Cami de bu dönemden sonra 1834 yilinda yapilip Dergaha da Naksibende Seyhi atanmistir...Bu Osmanlinin o zamanlarda yaptigi Engizisyon ve Asimile Politikalarinin bir yansimasidir..Ayni sekilde 20.yy. baslarinda Dersimde ileri gelenlerin cocuklarini Istanbula getirerek Okullarda okutarak belli bir dinsel egitim ( Sünnilik ) vererek kendi saflarina cekmeye calismistir..Altini cizerek söylüyoruz Osmanli belki bu Asiret reislerinin,dedelerin,ileri gelenlerin cocuklarini belli oranda Asimile edemediler ama bir miras olarak Kurani biraktilar..Dolayisiyla Bizim Basimiz Kurana baglidir sözünün bir ayagida bu olaydir...

Alevi inanc ve ibadet ritüellerini Islamin neresine koyabilirsiniz ? Saz-Söz ve Samahlarimizi ,Kadin-erkek beraber ibadet etmemizi Kuranin hangi suresiyle aciklayabilirsiniz..? Cennet-Cehennem kavrami,Enel-hak düsüncesini,Ölürse ten ölür canlar ölesi degil deyimini,Ali nin tanrisalligini ,Insana secde edilmesini,Ayini Cemlerde sembolikte olsa Dem in sir edilmesini ,Kabesinin insan olmasini Kuran da bulabilirmisiniz canlar...?? Eger varsa söyleyin bizde bulalim...

Saygilarimla..

Türkü
08.07.2006, 09:46
Alevi inanc ve ibadet ritüellerini Islamin neresine koyabilirsiniz ? Saz-Söz ve Samahlarimizi ,Kadin-erkek beraber ibadet etmemizi Kuranin hangi suresiyle aciklayabilirsiniz..? Cennet-Cehennem kavrami,Enel-hak düsüncesini,Ölürse ten ölür canlar ölesi degil deyimini,Ali nin tanrisalligini ,Insana secde edilmesini,Ayini Cemlerde sembolikte olsa Dem in sir edilmesini ,Kabesinin insan olmasini Kuran da bulabilirmisiniz canlar...?? Eger varsa söyleyin bizde bulalim...

Kuran başından sonuna kadar insanların eşit oldugunu tek bir yaratıcı oldugunu bir hesap günü oldugunu o hesap gününde herkesiz yaptıgından sorumlu ve birbirine karşı kardeşlikten başka birşey düşünmemelerini bu konuda tek söz sahibinin Allah oldugunu hakkıyla hesap verecegimizi anlatıyor.İkincisi onların savundugu çogu şey de kuranda geçmiyor.Mesela ben hiç Allahla kul arasına girin bu çok büyük sevap diye bir ayet okumadım ama onlar yıllar boyu baskıyla tek ibadet şeklini kendilerininki gibi göstermek ve baskı yapmaktan korkmadılar çekinmediler.Hiristiyanlar yahudiler aleviler aşşagılandı ve dogru yolu bulmamız için telkinlerde bulunuldu.Ve kendileeride çogu şeyi neden yaptıklarını açıklayamıyorlar.Mesela hac olayı bunun mantıklı sayılabilecek her tezini çürütürüm.Namaz da bana göre ibadet şekli ise o zamaki araplar için belirtilmiş eger herkesin uyması istenseydi kuranda o şekilde yazardı ikinci bir konu peygamber her zaman allahtan korkmayı emretmiştir beş vakitle sınırlamamıştır bunların kolayına gelen şekil bu kabul etmelerinin sebebide o.ilk namaz ayeti geldiginde sayısını tam hatırlayamıyorum şu an tahmini atmasyon olacak biraz 54 vakittir peygamberimiz ümmetimi buna uyduramam deyip beşe düşürmüştür ve her namaz kılanın namazı kabul olmaz hakkıyla yapanınki kabul olur bu kutsal kitapta böyle.Yani kimsenin ibadeti kimseyi bağlamaz onun o kısmı allahın bilecgi bir konu oruç ise günü belli degil oruç tutun denmiş bizde oruç tutuyoruz ve aç gözlülükle oruç açmıyoruz bir sene çalışıp bir ayda yemiyoruz evliyaların yaptıgı gibi halimize şükür için açları anlamak için tutuyoruz cezaymış gibi ezan okununca yemege saldırmıyoruz

bamansur
08.07.2006, 19:57
Evet kuran kursu ne sebeble veriliyor ve ne amaclaniyor tabiyiki cem evinin yönetimi cok iyi biliyordur.Ama enbüyük beklentim artniyetli olmamasidir.Cem evinin yaklasik 13 yillik bir gecmisi var ortalama 6 ila 7 yönetimi olmustur bence bu yonetimler her defasinda bu tüzügü ortaya yatirmislardir ama nedense kendileri acisinda pozitif yönlerini herzaman cogunlukta oldugu icin böyle bir degisiklige gitmemisler Bilindigi gibi Gazi cem evi su anda diger cem evlerinde daha aktif ve ilerici bir konumda.Gazi semtide devrimci demokrat kesimin yogunlukla bulundugu bir semt onun icin semt deki bütün ilerici ve aydin kesmi bir cati altinda tutmaya calismak gibi bir düsünceleri ola bilir.Tabiyiki Alevi olmayan her insana yobaz gözüyle bakmakta yanlis.Yada kurumlarimizda yannizca alevileri kapsayan bir örgütlenmede yanlis herkesimi kapsayan bir örgütlenme icerisinde alevi ögretisini vermek tabiyiki en güzeli.
Bence gazi cem evinden bir yetkilinin bu kuran kursu icin güzel bir aciklamasi olacaktir bence onu beklemek daha güzeli derim sevgili canlar.

Kizilbas 66
08.07.2006, 20:04
SEvgili Can Alevv...

Sanirim yukarida belirtmis oldugum Anadolu Aleviliginin inancsal ibadet yapisi ve yasam bicimiyle ilgili yazimda Kuran da gecerli olan ibadet,yasak ve kurallarinin bugün Anadoluda yasanan Aleviligin Erkaniyla örtüsmedigini Batini anlamda uyusmadiginin altini cizmeye calistim..

Bu düsüncemi her yerde oldugu gibi burada bir kez daha yazmak istiyorum. Bizler Anadolu Alevi-Bektasi-Kizilbaslari olarak inanc yapimiz,ögretimiz,yolumuz Islamdan oldugu kadar Manihizmden,Zerdüstlükten,Budizmden,Hristiyanlikta n ,Samanizmden etkilenip bu inanc ve Dinleri kendi potasinda eritip,harmanlayarak yüzyillar sonunda olusmus bir inanca sahibiz..Yani biz ne Islamin özüyüz ne de baska bir inancin devamiyiz..Islamlada tarihsel gönül bagimiz vardir.Bunu yok sayamayiz..Kisaca özetlemek gerekirse Alevilik, Islamin icinde degildir zira Islam ,Aleviligin icinde yer bulup ,yorumlanmistir..Alevilik inanci Islami kendine göre yorumlar..

Ayni baglamda Kuran konusundada bu düsünceler gecerli olup Kuran a Alevilerin saygisi vardir ,diger kutsal kitaplara oldugu gibi..Yalniz bu baglantiyi Aleviler icin Kuranin bütün hükümlerine uyarlar,Kurani kendilerine rehber edinirler seklinde algilamamaliyiz..Anadolu Aleviliginin rehberleri Alevi ozanlari ,özellikle 7 ulu ozan in deyisleri ,Pirlerin sözleri,yasamlaridir..

Saygilarimla...