PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emperyalizme Faşizme ve Gericiliğe Karşı Yürüdük!


boikot
03.07.2006, 22:06
Sivas Katliamı’nın 13. yıldönümünde ülkenin birçok yerinde, katliama, gericiliğe ve faşizme öfke vardı. Başta Sivas, Ankara, İstanbul olmak üzere birçok ilde mitingler, eylemler gerçekleştirildi. Halkevleri bu yıl 2 Temmuz’da yapılan mitinglere kitlesel şekilde katıldı.

Ankara

Bu yıl Ankara’da son yılların en kitlesel 2 Temmuz Sivas Şehitlerini Anma mitingi gerçekleşti. 5 binden fazla kişinin katıldığı mitingde Halkevleri ve KESK alanın en kitlesel örgütleriydiler. Halkevleri mitinge “Emperyalizme Faşizme Gericiliğe Dur Tek Yol Devrim” pankartıyla katıldı.

ABD emperyalizminin bölgede yeni saldırılar planladığı; Faşist provokasyonlar ve linç girişimlerinin gündemde olduğu; AKP gericiliğinin siyasetten günlük yaşama kadar kendini her alanda hissettirdiği bir dönemde gerçekleşen 2 Temmuz 2006 mitinginde eylem alanına “emperyalizme, faşizme ve gericiliğe karşı mücadele” kararlılığı damgasını vurdu.

Saat 16.30’da Toros Sokak’ta toplanmaya başlayan katılımcılar 17.00 itibariyle miting alanı olan Abdi İpekçi Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Yol boyunca “Sivas’ın Hesabını Soracağız, Sivas Şehitleri Ölümsüzdür, Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi, Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganları atıldı.

Tüm kortejlerin alana girmesinin ardından katılımcı kurumlar adına konuşmalar yapılarak miting başladı. Yapılan konuşmaların ardından kısa bir konserle miting sona erdi.

İstanbul

İstanbul’daki miting öncesi Zincirlikuyu Mezarlığı’nda Asım Bezirci’nin ve Karacaahmet Mezarlığı'nda Nesimi Çimen'in mezarlarında bir anma programı gerçekleştirildi.

Anmaların ardından saat 14:00’de Kadıköy’de yapılacak miting için Haydarpaşa Garı ve Numune Hastanesi önünde toplanmaya başlayan gruplar saat 15:00’de yürüyüşe geçti.

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri, yöre dernekleri, Halkevleri, HÖC, ESP, TKP, DTP, BDSP, SODAP, DHP, Partizan, TMMOB gibi bir çok kitle örgütü ve siyasi partinin katıldığı mitingde gericiliğe, devlet destekli katliamlara öfke vardı.

Halkevleri mitingin en kitlesel kortejlerinden birisi olurken, “Faşizme ve Gericiliğe Karşı Halkevlerinde Mücadeleye” pankartı arkasında yüzlerce kişi katliama, gericiliğe ve faşizme karşı mücadele sözü verdi.

Mitingde ilk olarak tertip komitesi adına yapılan konuşmada 13 yıldır Sivas'ta yakılan ateşin sönmediği vurgulanarak, “Aradan 13 yıl geçti. Hala yanıyor ozanlarımız, aydınlarımız, gençlerimiz. Yangın sürüyor. Çünkü, o gün onları yakanlar, bugün ülkeyi yönetmeye devam ediyorlar. Onlar, iktidar koltuğundalar, muhalefetteler, ordunun, polisin, MİT’in, kontrgerillanın tepesindeler. Onlar, gerici örgütlenmelerin, tarikatların, ülkü ocaklarının içindeler” denildi.

Ardından PSDAK adına konuşma yapıldı. Daha sonra konuşan Nesimi Çimen’in eşi Makbule Çimen “Kadıköy’de toplananlar bizi yakarak bitiremeyeceklerini göstermiştir” dedi.

Miting Grup Vardiya ve Grup Yorum dinletileriyle sona erdi.

Sivas

Siyasi parti, sendika ve demokratik kitle örgütleri temsilcilerinden oluşan yaklaşık 5 bin kişilik grup ''Sıvas'ın ışığı sönmeyecek'', ''Sıvas faşizme mezar olacak'' sloganları atarak Madımak Oteli önüne yürüdü. Sivas Demokrasi Platformu adına konuşan 2 Temmuz Tertip Komitesi Başkanı ve Eğitim-Sen Sıvas Şube Başkanı Veli Hasgül , katliamı yapan şeriatçıları nefretle kınadı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kazım Genç de Madımak Oteli'nin müze yapılması çağrısını yineledi. Genç, ''Sıvas'ı unutmak ihanettir. Bu nedenle Sıvas katliamının 13. yılında emperyalizme, faşizme, şovenizme, şeriata ve gericiliğe karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz'' diye konuştu

Kocaeli

Sivas'ta madımak Otel'inin yakılmasının üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen aydınlar o günü unutmadılar ve dün Belediye İş Hanı Önünden, İnsan Hakları Parkına yürüyerek Madımak Otel'inde yanan 37 aydını anmak için basın açıklaması yaptılar.

İnsan Hakları Parkı'nda basın açıklamasından önce Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Ali Buğdaycı kısa bir konuşma yaptı. Buğdaycı, Sivas'ta yakılan 37 aydının suçlarının aydın olmaları ve ülkelerini sevmeleri olarak nitelendirdi. Sivas’ta yapılan saldırının benzeri bir çok saldırının olduğunu ve bunların alevi toplumuna yönelik olduğunu söyledi. Buğdaycı, “Bu saldırıların ortak yanları çok. Hepsi Cuma günü yapılmış. Hepsinde saldırı nedeni olarak camilerin bombalanması ya da camilere saldırıldı provokasyonu yapılmıştır. Saldırılar Cuma namazı çıkışında gerçekleşmektedir. Biz aydın, devrimci, demokrat insanlar olarak, Maraş'ı, Çorum'u, Sivas'ı unutmayacağız” dedi.

Anmaya, Hacı Bektaş Veli Derneği, Sivaslılar Dernekleri, KESK Şubeler Platformu, Dev Sağlık-İş, Belediye İş 2 Nolu Şube, İHD, Halkevleri gibi kurumlar katıldı.

İzmir

İzmir’de Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu, sendikalar, çeşitli yöre dernekleri, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerinin katıldığı miting saat 15:00'da Bornova Stadyum'dan başladı.

Yürüyüş sırasında 'Dün Maraş'ta Bugün Sivas'ta Tek Yol Faşizme Karşı Savaş'ta,Faşizme Karşı Omuz Omuza, Faşizme Ölüm Tek Yol Devrim” sloganları atıldı.

Yürüyüş Bornova Cumhuriyet Meydanı'nda son buldu ve tüm kortejlerin alana girmesiyle miting başladı. Sivas'ta katledilenlerin ve devrimci mücadelede yitirilenlerin anısına saygı duruşu ardından devrim andı okundu.

Kürsüden çeşitli konuşmalarla bugün Sivas'ı anmanın önemi dile getirildi. Bu katliama karşı durmanın emperyalizme, faşizme, şovenizme, şeriata ve her türden gericiliğe karşı durma ve hep birlikte tüm bunlara karşı mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı. Aynı zamanda aynı zihniyetin bugün emperyalistlere kapılarımızı sonuna dek açarak sosyal yıkıma götüren politikaların uygulanması, sağlık ve eğitimde bütçen kadar hizmeti dayatması, yasalarla muhalif güçleri sindirme çabası bir kez daha kınandı.

Miting Alevi Bektaşi Derneği’nin semah ekibinin gösterileriyle son buldu.

Hopa

2 Temmuz Sivas Katlıamı'nı lanetlemek ve ölenleri anmak için Hopa'da Halkevleri tarafından bir eylem yapıldı.

Hopa Halkevi önünden flamalar ve dövizleri ile yürüyüşe geçen halkevciler yürüyüş boyunca "Dün Maraş'ta Bugün Sivas'ta Çözüm Faşizme Karşı Savaşta", "Faşizme Ölüm Tek Yol Devrim", "Sivas'ın Hesabı Sorulacak" sloganlarını haykırdılar.

Teksas caddesi üzerinde bulunan gerici Fethullah Gülen'in Zafer Fen Dersanesi önünde bir basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasının ardından Cumhuriyet Meydanı'na sloganlarla yürünerek eylem bitirildi.

Dersim

Demokrasi Platformu ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği eylemle 2 Temmuz Sivas Katliamı lanetlendi ve ölenler anıldı. HÖC, ESP, DTP, EMEP, DHP, HKM, KESK ve DİSK'in oluşturduğu Demokrasi Platformu üyeleri Sanat Sokağı’nda bir araya geldi. Demokrasi Platformu üyeleri Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ile “Sivas Katliamı'nı unutmayalım, hesap soralım” yazılı pankart açtı. Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil de açılamaya destek verdi.

[Only Registered Users Can See Links]

OzaN35
04.06.2007, 02:21
Halkevlerinin 2 Temmuz anması için yine mitingde olacak. Faşizme,Gericiliğe,Yobazlığa karşı yine hep beraber lanetliyeceğiz Sivas Katliamını.

zake
04.06.2007, 11:08
beğenilmeyen kürtçü denilen... fakat kürtçülükten milliyetçilikten öte bir yolda bulunan (bunu başkalarına anlatamasak da...insanlar konuşa konuşa...provake ede ede değil... ) demokrasi bloğumuz sorumluluklarına uygun olarak hiçbir desteklemeden anmadan geri kalmamakta... bu partilerden birini desteklediği için arkadaşına hakaret edip duran birilerinin bile böyle bir yazıyı paylaşması benim haklı bir yolda olduğumun göstergesidir benim için...