PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dünya Alevileri Hacıbektaş’ta toplanıyor…

onurcan
09.07.2006, 23:40
Dünya Alevileri Hacıbektaş’ta toplanıyor…

SULUCA KARAHÖYÜK GAZETESI/ HACIBEKTAŞ

HACIBEKTAŞ- Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği'nin öncülüğünde Alevi dünyasının önde gelen dernek ve federasyon yöneticileri Hacıbektaş Postnişini Veliyettin Ulusoy'u ziyaret ettiler.

Ziyarete Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Turgut Öker, Alevi Bektaşi Kuruluşları Birliği Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel, Alevi Bektaşi Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Hacı Bektaş-i Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Londra Alevi Kültür Derneği eski Başkanı Ali Kaplan, Alevi Bektaş-i Federasyon Üyesi Abbas Tan, Hacı Bektaş Kültür Derneği Başkanı Nafiz Ünlüyurt, Başkan yardımcıları Ali Eğer ve Mustafa Özcivan, derneğin Avrupa Temsilcisi Recai Aksu ve Suluca Karahöyük Gazetesi'nden Aydın Şimşek katıldılar.

Hacıbektaş Postnişini Veliyettin Ulusoy'un açıtığı muhabbet ve dem sofrasında Alevi yöneticileri Postnişin Veliyettin Ulusoy'un elinden "Bade" içtiler.

Ziyaretçiler Hacıbektaş Postnişini Ulusoy'u ziyaretlerinde şu görüşlere yer verdiler.

Öker'den Çağrı

"Bu günkü ziyaret poroğramımızda sayın Ali Rıza Selmanpakoğlu'da vardı. Bütün hakaretlerine rağmen, kendisine uzatılan her mikrofona, öğretimize yakışmayaçak şekilde hakaret etmesine rağmen kendisiyle görüşmek istedik. O da mümkün olmadı.

Hacıbektaş'ın kendi öz gücüyle oluşturduğu bu dernek oluşumuna tüm gücümüzle destek vereceğiz. Hacıbektaş Veli Kültür Derneği önderliğinde, Alevi-Bektaşi toplumu'nun birliği, bütünlüğü için üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz.

Hacıbektaşın Alevi-Bektaşiler acısından önemine değinen Turgut Öker " Vatikan Hiristiyan dünyası için ne ise, Hacıbektaşta Aleviler acısından odur. Hacıbektaş Postnişini Veliyettin Ulusoy Pirimiz inançsal alanda bizim doğal liderimiz."diyen. Öker, ayrıca Belediye Başkanıyla mevcut gerilime de değinerek " Sayın Belediye başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu'nu ilk kutlayanlardan biri ben oldum. Secimler bizim için demokratik iradedir, diye düşündük, kişisel değil, kurumsal bakmamız lazım. Bizi hiç tanımadığı halde, bugün bile beni tanımıyor. Yanyana gelmemiş tanışmamışısızdır. Okadar insanı devreye soktum. Onuda deyim yerindeyse, kaba bir deyimle diz çökme gibi yorumlamış. Gerçekle alakası olmayan şeyler söylüyor. Bir belediye başkanı bütün imkanlar elinde. Halka açık bir toplantı yapsın. Ben yanlış yoldaysam, beni teşhir etsin topluma. Neyi yanlış yapıyorsam onuda halka anlatsın.Bizim alehimizde işte bunlar bölücü vatan düşmanı, Türkiye düşmanı, PKK'lı, Lozancı bunlar diyor.

Bu konuda söylemek istediğim ;,mütevaziliğin ötesinde bize özel savaş açtı. Özel düşmanca bir çizgi izliyor artık. Olay bizi sevmemesini aştı. Zarar vermesini aştı. İşini güçünü bıraktı. Her kendisine mikrofon uzatıldığında, Türkiye'de nereye gidiyorsa konuşmasını bizim üzerimize oturtuyor. Bende düşünüyorum, yani bize karşı savaş açan bu ülkede bir şeriatçılar, ırkçılar var, Vakit gazetesi var. . Başka türlü yorumlayamıyorum artık. Yani normal olarak durum niyeti aştı. Ama bütün bunlara rağmen o nun şahsında Hacıbektaşa olumsuz yaklaşacak ve bizim inanç merkezi belirlemesini gölğeleyecek davranışa asla girmemek gerekiyor.

Bugün geldiğimiz noktada zorluklar atlatıldı. Sivasın önüne bile korkuya rağmen 15 bin insan yürüdü .Tam burası buraya laik şekilde olumlu projelere imza ataçak döneme girmişken, böyle bir yaklaşımı ben kendinden kaynaklanan, onun kişiliğinden kaynaklandığını düşünmüyorum. Sanki bir güç yani Hacıbektaş sahsında, özelinde Alevi dünyasına zarar vermek için seçmiş gibi veya öyle görevlendirilmiş gibi bir resim ortaya çıkıyor.

Bizlere bunlar emperyalistler, bunlar dış güçler falan diye hakaret ediyor.

Bu yaklaşım tamamiyle Hacıbektaşı yalnızlaştıran, marjinalleştiren dünyayla bağlantılarını koparan, Alevi dünyasıyla bağlantısını koparan bir yaklaşım.Normal artık yani hoş görüyle kabul edilebileçek bir olay değil."dedi.

Selahattin Özel: "Veliyettin Ulusoy bizim mürşidimizdir"

Alevi Bektaşi Kuruluşları Birliği Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel ise " Veliyettin efendi bizim mürşidimizdir. Kendisinden bize karşı kaynaklanan en ufak bir sevgizsizlik olmamıştır. O da biliyor ki, federasyonumuz kendisine karşı olan sevgisini,saygısını hep korumuştur. Bu yeni oluşumla birlikte hem Türkiye hem Avrupa boyutu Hacıbektaşın olması ğereken, fotoğraf olarakta gözükmesi gereken yerde olması için bu bir araya geliş çok önemli. Bu büyük ölcüde şu an başarılmış gözüküyor.

Görür görmez anladık ki, paşa Hacıbektaş halkıylada, buraya hizmet vermiş bu değerli başkanlarlada ters düşmüş durumda. Burada biz dernek oluşumunu destekliyoruz. Artı "Dünya Aleviler Birliği" dediğimiz, işte Avusturalya' dan Kanada'ya kadar bu Hacıbektaş töreninde bir araya gelmeyi öneriyoruz. .

Hacıbektaşlılar olarak dernekte ki arkadaşlarımızın yanyana gelerek ,birlikte olmaları, içinde bulunmaları, girmeleri, bu anlayışı, bu konsepti taşımaları çok güzel..Yani bu bizlerin dışarıdan birilerinin yol göstermesi veya onlara vizyon cizmesiyle oluşmadı. Kendileri bunu gördüler ve bu oluşum böyle başladı. En güzel tarafıda bu.

O yüzdende önümüzdeki törenlerdede burda bir protosto veya karşı duruştan ziyade, biz Hacıbektaşı öne çıkaran, burdaki oluşumu öne çıkaran ve bizim hepimizin bu fotoğrafın içerisinde yer aldığını gösteren bir anlayışı sergilemek istiyoruz.

Bu etkinliklerde de belediye başkanının sahsına yönelik anlayış ve tavır, kavga, atışma, tartışma içerisinde olmayacağız."diyerek, 16 Agustos etkinliklerinde yapıçı olaçaklarını ve Hacıbektaşı öne çıkaraçaklarını belirtti.

Veliyettin Ulusoy: " Oluşumun dışında değilim"

Hacıbektaş Postnişini Veliyettin Ulusoy'da yaptığı konuşmada dernek oluşumuna değinerek "Birlik için bir hizmettir bu oluşum. Üçtane belediye başkanının bir arada olması çok önemli ve birlik ifade ediyor. Çok güzel bir durum. İlk duydugum zaman çok sevindim. Her üç belediye başkanıda Hacıbektaşa hizmet etmiş insanlardır. Hacıbektaşta aklı başında olan, Hacıbektaşı seven bu birlikten mutluluk duyar. Bunun tersini düşünenler yanlış yoldadır. Alevi bektaşi yoluna hizmet etmek için dernek oluşumu çok önemli buluyorum.Dışınızda da değilim."diyerek şunları söyledi: "Hacıbektaş belediye başkanı sayın Ali Rıza Selmanpakoğlu'nun kimseye küsme lüksü yoktur. Avrupa ve Türkiye'deki Alevi - Bektaşi kuruluşları bugünlere kolay gelmedi, onların değerlerini bilmek lazım. Sayın belediye başkanıda destek sunmalı.

"Benim istediğim şey, tek yumruk olmak.Tek olmak. Beraber olmak.

Bir takım dışardaki eller bizi parçalıyor ve gündemi belirliyor. Biz o gündemin peşinden koşuyoruz. Buna dik duran sadece sizlersiniz. Ben öyle görüyorum. Bakıyorum Fetullahcılardan şiilere kadar, diyanetten bir takım kuruluşlara kadar hepsi kendi potası içinde bizi eritmeye çalışıyor. Feytullahçıların içinde beyinleri yıkanmış pırıl pırıl çoçuklar var."

Nafiz Ünlüyurt: " Zoru başardık"

Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Başkanı Nafiz Ünlüyur isae yaptığı konuşmada " Duydugum şeyler beni mutlu ediyor. Biz zoru başardık.Önümüze çıkacak zorluklarıda görüyordum. Mutlaka önümüze çıkaçak zorluklar olaçak ve biz bunları aşaçağız.

Birkaç gündür yaşadığım,1 temmuzda Hacıbektaşta yaptığımız Sivas şehitlerini anma etkinliğini,2 Temmuz'da Sivas'ta şehitlerimizi anmamız beni çok duygulandırdı. Daha çok şeyler yapılması gerektiğine inanıyorum. Böyle bir oluşumda yer almak benim için onurlu bir olaydır.

ABF Başkanı Selahattin özel, AABK' Başkanı Turgut Ökker'in birlik ve bütünlüğe hizmet eden anlayışları beni mutlu etti.

Ben açık bir insanım, Turgut Öker'in bütünleştirici ve birleştirici bir tutum içinde olduğunu bilmiyordum. Bu günkü birlikte görüşmemiz ilerisi için ışıktır. Hacıbektaş Alevi Bektaşi felsefesinin merkezi bu düşünceninde temsilcisi Ulusoy ailesidir. Buda bir gerçektir. Hacıbektaş postnişini Veliyettin Ulusoy'u dikkate almadan birlikte adım atılamaz. Atsanızda köksüz kalırsınız.

Bugün birlikte yumruk vurmanın zamanıdır. Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği'nde yıllarca Hacıbektaşa hizmet etmiş Mustafa Özcivan, Ali Eğer ile birlikte bir araya geldik. Eksiklerimiz yanlışlarımız olabilir, ama bu Hacıbektaşın geleçeği için önemli bir adımdır.

Şu andaki belediye başkanımızında aramızda olmasını isterdik ama maalesef bu gerçekleşmiyor, aramıza almak için her türlü girişimde bulunduk defalarca yanına gitik, konuştuk, ricada bulunduk, ama bir araya gelmek mümkün olmuyor, olmadı."dedi.

Suluca Karahöyük Gazetesi/ HACIBEKTAŞ