PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zöhre Ana'yı Duydunuz mu?


Sayfa : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

heterodoks
18.08.2006, 07:50
Zöhre Ana'yı Duydunuz mu?

Yozgatlı, yakın köylümüzdür.Ankara'da yaşar. Alevi toplumu içinde ortaya çıkan inanç tacirlerinden biridir.

İrtica merkezi açık

Rıza Zelyut

Eğer yargıçlar, suçluların hukukunu korumada gösterdikleri duyarlılığı, hukuku korumada da gösterseler, bugünkü hukuk rezaletlerini yaşamazdık.

Cumartesi ve pazar gününü Ankara'da geçirdim.

1998 yılının onuncu ayından 12. ayına kadar Ankara'daki bir irtica merkezini gündeme getirmiştim. Kendisine 'Zöhre Ana' adını takan, Süheyla Gülen isimli bir kadın, Mamak'ta bir büyük bina yaptırmış, buradan hastalara şifa dağıttığını iddia ederek büyük paralar toplamıştı.

İnsanları akıldışına yönlendiren bu faaliyeti de irtica olarak görmüştük ve Ankara Savcılığı'nı göreve davet etmiştik. Sonunda bu kadın hakkında dava açılmış. Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sonucunda, 'Zöhre Ana' lakaplı Süheyla Hanım'a 1 yıl hapis cezası verilmiş. Ceza Tekke ve Zaviyeler Yasası'nı çiğneyenlere verilen en üst ceza... Ayrıca paraya çevrilmemiş, tecil de edilmemiş. Süheyla Hanım'ın avukatları bu kararı temyiz etmişler...

Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi'ni devrim uygulamada gösterdiği bu duyarlıktan dolayı kutluyoruz.

YA DİĞER MAHKEME?

Ankara Valiliği, Mamak'taki umut ticareti yapan bu mekanın kapatılması için 31. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açmış.

Mahkemeyi arayıp bilgi almak istedik.

Anladık ki mahkeme yargıcı Süheyla Hanım'ın dava dosyasını özel korumaya almış. Bize, Süheyla Hanım'ın avukatlarından bilgi almamızı söyledi.

Fırsatını bulsa bizi bir kaşık suda boğacaklardan bilgi almamızı öneren bu hukuk adamına bir şey diyemedik...

İşin ilginç yanı şuydu: Asliye Ceza Mahkemesi, Zöhre Ana nam Süheyla Hanım'ı 1 yıl hapis cezasına çarptırıyor ama bu kadının icraat yaptığı mekanı kovuşturan yargıç bundan habersiz. Sayın yargıç, gecekondu bölgesine yaptırılan bu süperlüks irtica merkezinin kapatılması için hala belge toplamakla meşgulmüş.

Öğrenebildiğimiz bu kadar...

Mahkeme yargıcı, Süheyla Gülen'in hukukunu korumakta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargıçlarından daha titiz görünüyor.

Kendisini şiddetle kutluyorum.

Halkı kandıranların hukukunu korumakta bu kadar hassas davranan yargıçlarımız oldukça sırtımızın yere gelmeyeceğinden eminim.

Ankara Mamak'ta yaptığım görüşmelerde anladım ki burada yıllarca müthiş paralar kazanan Süheyla Hanım, herkesi etkilemiş. Mamak'taki karakolda görüştüğüm bir komiser, Zöhre Ana olayını izlediğimi anlayınca telefonuyla oynamaya başladı ve bize yüz vermedi.

Adliye'den zabıtaya kadar her kesimi dolaylı yollardan etkileyen Zöhre Ana'nın irtica merkezi ise hala açık. Gidip gördük, içeride adamlar, dışarıda adamlar... Burası, Ankara, yani cumhuriyetin başkenti için bir utanç anıtıdır.

Sanıyorum ki Ankara Valiliği konuyu duyarlılıkla izleyecektir.

Biz de sonuna kadar izleyeceğiz.

KAYNAK: [Only Registered Users Can See Links]

[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])
Zöhre Ana (Cemden Gelen Sesler) İsmet Solak, Kasım 1991 (2. Baskı), 320 S., İzmir.

[Only Registered Users Can See Links] ([Only Registered Users Can See Links])
ZÖHRE ANA VAKFI ROZETİ


ALINTI: gerçek bi örnek paylaşmak istiyorum ankarada yaşayanlar bilir zöhre ana diye bi kadın var. babamın halası ve eşi ona resmen tapıyorlar... hemde inanılmayacak şekilde ... ve hala ve eşi gibi bir sürü ona tapan insanlar var.. kadının eskiden küçük bi gecekondusu vardı şimdi süper bir malikanesi özel uçağı korumaları filan dehşet derecede bi zenginliği var.. halamlar çocukları olmadıkları için oraya gitmişlerdi bundan yıllar önce ... ilk başlarda çocuğunuz olacak demişti.. sonradanda çocuk vermiyorum size hayırsız olacağı için demiş.. düşünebiliyormusunuz ona kalmış çocuk verip vermemek.. ve babannemin bi kurbanı vardı haydar sultana oraya götürecektik. bu zöhre ana denen kadın götürmeyin oraya Hz. Ali nin Haydarı sultanın canlısı varken burda orada kesmeyin demiş ... babannem gerçi bundan sonra anladı ve inancı da bitti o kadına.. ama işte insanlarımız o kadar bağlamışlarki kendilerini birşeylere inanmaya tapmaya gözleri kör edercesine ... bende mi var bişi insanlardamı anlamadım

ya bunu anlatmak istedim insanlarımız ne kadar körüne körüne inanıyor tapıyor bazı şeylere ...

BİR HABER:


Mahkeme İçişleri Bakanlığı'nı "Kusurlu" Buldu

İçişleri Bakanlığı, "Telekulak Skandalı" ile ilgili 500 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edildi. Yasadışı yollarla telefonu dinlenen kurumlardan Eğitim-Sen'in açtığı davanın gerekçeli kararında, bakanlığın "ağır hizmet kusuru işlediği" belirtildi.

BİA Haber Merkezi
05.06.2002 Mehmet ZARİF

BİA (İstanbul) - Emniyet mensuplarının yasa dışı yollarla telefonunu dinlediği kurumlar arasında bulunan Eğitim, Bilim ve Kültür Emekçileri Sendikası'nın (Eğitim-Sen) açtığı davada, Ankara 8. İdare Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı'nı "ağır hizmet kusuru işlediği" gerekçesiyle 500 milyon lira tazminat ödemeye mahkum etti.

Mahkemenin, "telekulak skandalı" ile ilgili gerekçeli kararında, "Bir kamu hizmeti yürütülmesi sırasında hukuk kuralları gözardı edilerek kişi hak ve özgürlüklerinin zedelenmesi, idarenin ağır hizmet kusuru işlediğini gösterir ve tazmin sorumluluğu doğurur" denildi.

10 milyarlık dava

Telekulak skandalının ortaya çıkmasından sonra, telefonları izinsiz dinlenen kurumlar arasında bulunan Eğitim-Sen'in avukatları, İdare Mahkemesi'ne, İçişleri Bakanlığı aleyhinde 10 milyar liralık manevi tazminat davası açtı.

İçişleri Bakanlığı'nın avukatları, telefon dinleme olayını gerçekleştiren emniyet görevlilerinin idarenin herhangi bir talimatı olmadan bu suçu işlediklerini, olayın sorumluları hakkında takibata başlandığını belirtti ve telefonları dinleyen kişilere karşı dava açılması gerektiğini savundu.

Ancak 28 Şubat günü yapılan karar duruşmasında, Ankara 8. İdare Mahkemesi İçişleri Bakanlığı'nı "ağır hizmet kusuru" bulunduğu gerekçesiyle 500 milyon lira tazminat ödemeye mahkum etti.


"Ağır hizmet kusuru işlendi"

Mahkemenin gerekçeli kararında, kamu idarelerinin yasalarla kendilerine verilen kamu hizmetini hukuk kuralları çerçevesinde anayasa ile güvence altına alınan kişi hak ve özgürlüklerini zedelemeden yürütmek zorunda olduğu vurgulandı:

"Bir kamu hizmetinin yürütülmesi sırasında hukuk kuralları gözardı edilerek kişi hak ve özgürlüklerinin zedelenmesi idarenin ağır hizmet kusuru işlediğini gösterir."

"İdarenin sorululuğu ortadan kalkmaz"

Kararda, sözkonusu olayda da Anayasa ile güvence altına alınan "haberleşmenin gizliliği" esasının hukuk kurallarına uyulmaksızın gözardı edilerek telefonların idare ajanlarınca dinlendiği belirtildi:

"Bu nedenle idarenin ağır hizmet kusuru bulunmaktadır. Davacı kurumun yasadışı yollarla telefonlarının dinlenmesi ve durumun basın yayın organlarında yer alması nedeniyle davacı hakkında kamuoyunda şüphe ve tereddütler doğmasına neden olunmuştur. İdarenin telekulak skandalının sorumluları hakkında soruşturma açtırmış olması sorumluluğunu ortadan kaldırmayacaktır. Çünkü kamu görevlilerinin görevleri sırasında hizmet araçlarını kullanarak yaptıkları eylem ve işlemlere ilişkin kusurları hizmet kusurunu oluşturur ve manevi zararının tazmin edilmesi gerekir."


Skandalın tarihçesi

Ankara Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 1999 Mayıs'ında patlak veren "Telekulak Skandalı" çerçevesinde soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma sırasında, 1997 yılından itibaren aralarında gazete büroları, siyasi partiler ve sendikaların da bulunduğu bazı kurumlar ile kişilere ait 963 ayrı telefonun mahkeme emri olmadan dinlendiği ortaya çıkmıştı.

Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, Müdür Yardımcısı Osman Ak ve ayrıca istihbarat biriminde görevli 36 kişi görevinden alınmıştı. Mülkiye Müfettişlerinin raporu doğrultusunda da Saral ve Ak ile 36 emniyet görevlisi hakkında Danıştay'ın da onay vermesinden sonra dava açılmıştı.

Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcısı Nuh Mete Yüksel'in Ankara Emniyet Müdürlüğü merkezinin sekizinci katında bulunan istihbarat birimine düzenlediği gece yarısı baskını ile izinsiz dinleme kayıtları ele geçirilmişti. Kayıtların incelenmesiyle, telefonları dinlenen kurumlar da ortaya çıkmıştı. Bu kayıtların Emniyet Genel Müdürlüğü'nün teknik şubesindeki dinleme ve bilgisayar uzmanı bilirkişilerce incelenmesinden sonra, izinsiz dinlenen telefonlar tek tek saptanmıştı.

İzinsiz dinlenen kişi ve kurumlar

Telefonları izinsiz dinlenen kişi ve kuruluşların bir bölümü şunlar:

Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Kız öğrenci Yurdu, Tüm Belediye Emekçileri Sendikası, Eğitim İş Kolu Kamu Görevlileri Sendikası, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Hürriyet Gazetesi Ankara Bürosu, Türkiye Liman İşçileri Sendikası, Özgürlük ve Dayanışma Partisi Ankara İl Örgütü, Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu, İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği Sincan Şubesi, Refah Partisi Sincan İlçe Merkezi, Eğitim İş Sendikası, Dışişleri Bakanlığı, Halkın Demokrasi Partisi, Ticaret, Banka, Sigorta, Kooperatif, Eğitim, Tezgahtarlar ve Büro İşçileri Sendikası, Mamak Belediyesi, Zöhre Ana Sosyal Hizmet Vakfı, Ankara Emniyeti İkmal Şubesi, Emeğin Partisi, Ses Basın ve Yayıncılık Limited Şirketi, KİSKA Şirketi, İnsan Hakları Derneği, İşçi Partisi Genel Merkezi, Ceylan İnşaat Limited Şirketi, Savunma Sanayi Eski Müsteşarı Yalçın Burçak, Yargıtay İkinci Ceza Dairesi üyesi Ahmet Köksal, Üçüncü Ceza Dairesi üyesi Casım Yılmaz ve Sekizinci Ceza Dairesi'nden Adalet Bakanlığı Eski Müsteşarı Yusuf Kenan Doğan. (BB)

KAYNAK: [Only Registered Users Can See Links]


Bu doğrultuda olmak üzere, bu vakıfların, amaçları dışında faaliyet gösterdikleri tespit edildiği takdirde de, gerek kendiliklerinden dağılmaları söz konusu gerekse mahkeme kararlarıyla kapatılmaları, dağıtılmaları söz konusu. Bunlara, şu aşamada tashihi karar durumunda olan, amacı dışında hareket etmiş olmasından dolayı Millî Gençlik Vakfının kapatılmasını ve yine, Ankara'da faaliyet gösteren, Zöhre Ana Vakfı diye bilinen vakfın mahkeme kararıyla kapatılmasını örnek olarak gösterebiliriz.

KAYNAK: [Only Registered Users Can See Links]

ibrahim_44
18.08.2006, 17:02
Evet ankarada bi kere biz de gitmiştik necidir bu diye kadın elmayı ısırıyor yarısını bunuda sen ye düzel diyo ağzını suyla çalkalıyo onu bardağa boşaltıp bunu için diyor değişik yani milletten kurban parası alıyor yardım diyo ne bilim bunlara inannan da çok insan var babam la gittiğimizde babam giderken kadına söylene söylene gidiyordu millet diyoki tövbe de çarpar seni zöre ana diye (:

bunlardan daha kaç tane var akıllı olup böyle tiplerden uzak durmak gerekir hatta bu kadın para konusunda kardeşi ile anlaşılamıyınca mahkemeye wermişti kardeşi TV lere çıkmışlardı

OzaN35
18.08.2006, 17:19
duymazmıyız küçükken korkuyordum o kadından hatta:)

bozo
18.08.2006, 21:09
Evet güzel bir konuya değinmiş pirsultanca arkadaşımız.
Zöhre ana denen bu inanç taciri kadının Mamaktaki yerine 6 veya 7 sene evvel anneanemin aşırı isteği doğrultusunda gitmiştik.
O zamanlar şimdiki kadar servet yapamamıştı ama bu yolda hızla ilerlediği aşikardı.
Daha kendi bulunduğu yere gitmeden çocuğu olmayan kişilere satılmak üzere okunarak hazırlanmış elmalarla karşılaşıyorsunuz.Bu arada adamlar elmaları tümde satmıyorlar ,hepsini ikiye bölüp gelirlerini de arttırıyorlar.

Hemen yanındaki masada hz ali nin resimleri, haçıbektaş tabakları,vs.birçok şey.
Kurban kesmek isteyenler için hazır kurbanlıklar ,kesim yerleri ve kesecek kasapları hazır durumda tabi o işlerde üçretli.

Kendi bulunduğu odaya ben giremedim çünki emekler vaziyette yanına gidilip eteği öpülüyordu.
Bayanın oturduğu yerin duvarında sağ tarafta hz alinin ,sol taraftada atatürkün resmi vardı.
Herkes sıra ile giriyordu o bayanın yanına ve anneannemin de dizleri üzerinde gitmesine mani olmaya calışınca beni kapı dışarı ettiler.

İşin üzücü olan kısmı ise aydın ve ileri görüşlü olan binlerce alevi insanı bu inanç tacirlerinin oradaki amaçlarının iç yüzünü sezemiyor olmalarıydı.

Yaşlı insanlarımızın bu tür kişilerde keramet görmelerini bir nebze yadırgamıyorum ama genç nesil sayılacak kişilerinde aynı tutum içinde olmaları gerçekten insanı hem üzüyor hemde korkutuyor.

Umuyorumki bundan sonra toplumumuz böyle dolandırıcılara karşı daha bilinçli bir şekilde hareket eder ve manevi inançları sömürerek çıkar sağlayan bu tip kişilere pirim vermez.

heterodoks
18.08.2006, 21:21
Yıllar önce abim ateşli bir hastalık geçiriyormuş.Anneanem tutturmuş Zöhre ana'ya götürelim diye. Nihayetinde götürmüşler.Dualanmış bir elma vermiş bu kadın.Bir süre sonra abim iyileşmiş.Tabi herkes olayı bu kadının kerametine bağlamış.İşte benden de bir örnek bu kadının nasıl bir efsane (!) haline dönüştüğüne..

Özellikle yaşlı kuşak böyle şeylere malesef itibar ediyor.Ankaralı Aleviler için Hüseyin Gazi Türbesi ve Zöhre Ana denen bu kadın önemli ziyaret ve umut kapılarıdır.

Alevilik bilimin kabul etmediği hurafeleri,dogmaları reddeder, aydınlanmacıdır. Bilime inanır.İşin sevindirici yönü; genç kuşak aleviler zaten böylelerine prim vermiyor ve inanmıyor.

Zöhre Ana denilen bu kadın trilyonlarca para harcıyarak Ankara Mamak Kömür Deposu mevkiinde (Mamak Türküsü adlı parçada geçen Kömür Deposu) 5 yıldızlı otel lüksünde bir yapı yaptırdı.Üzerinde helikopter pisti bile bulunan, her türlü ayrıntısı düşünülmüş şahane bir bina.Kimin parası peki bu: Alevilerin. Umarım alevi toplumu bu türlü sahte ermişlere akıttığı parayı alevi örgütlenmesine ve Cemevlerimizin yapımına ayırır.

deniz
18.08.2006, 23:27
Zöhre ana mı?... iki yıl onunla uğraştım can. Annemle,dayıyı kurtardık onun elinde ama teyzeyi kurtaramadık.
Yıl 1993. yine annemi Zöhre anaya götürdüğüm günlerden bir gün(o yıllarda ayda bir gün giderdi.) bir tane deve getirmişler. yan taraftada koli koli eti puf.(şimdi var mı bilmiyorum)Kim dileğini diler ve o eti put tan alıp deveye verirse dileği gerçekleşecek.Hadi bakalım... İnsanlar kuyruk oluşturmuş devenin yanında. O sırada yaşlı bir teyze ağlamaya başladı. Merak ettim neden ağladığını sordum, cevabı :"Vah gurban sorma! gurban olduğum benim verdiğim eti pufu yemedi..." teyzenin dileği deve tarafından geri çevrilmişti...
Böyle onlarca örnek sıralanabilir.
İnsanlarımız bilinçli olarak eğitimsiz ve çaresiz bırakılmış, bu tarafta zöhrelerin öbür tarafta hocaların ellerine bırakılmışlar...

Kizilbas 66
19.08.2006, 14:05
Demekki bu siteden de gitmeyen kalmamis ..Hayirli olsun

gnost
20.08.2006, 00:04
Demekki bu siteden de gitmeyen kalmamis ..Hayirli olsun

Zöhre ana ile ilgili duyumlarım oldu ve yanımdan yakınımdan gidenler olmuştu.Ama ben gitmedim.

Gitmeyişim bir aile geleneğimizdir.Asla inanç tacirlerine itibar etmeyiz.Hatta babamın babası bizim eve gelen "dede" lakabıyla anılan ve bütün kışı bizim köyde geçiren zatı şahaneyi evden kovmuş ve bu tavrına karşılık köyde yaramaz adam diyerek anılmış.Varsın yaramaz adam olsun ama din ticareti yapanlarla işimiz henüz bitmedi.

onurcan
20.08.2006, 00:28
Kapının önüne bir dut ağacı dikip, biraz rengarenk bez parçaları bağlayıp, bende bu işe onurcan baba diye başlıyacağım.. Boşuna millete akıl verip duruyorum, bundan sonra parayla arkadaşlar.. Bende böyükkk bina istiyorum...

gnost
20.08.2006, 00:41
Ülkemin çok büyük hastalıkları var.Dünya'nın en pahalı benzinini kullanan bir ülkeyiz,ülkemizde kıraç topraklardan dolayı meydana gelen erezyon nedeniyle her yıl Kıbrıs büyüklüğünde bir toprağımmız kayboluyor,17 Ağustos depreminden sonra geçen 9 yıl boyunca somut hiç bir faailiyet olmadığı gibi zorunlu hale getirlmiş olan deprem sigortasının kaç kişinin canını kurtaracağını bilmiyoruz,iktidarımız ile karşı karşıya gelmeyen hiç bir kurum kalmayacak yakında ve bu memnuniyetsizlik radyoda,tv de,gazetede,internette sıkça söylenen yazılan bir konudur,Doğu'da dinmeyen bir savaş ve mağdur olan insanlarımız var.

Şimdi ülkemin 1,5 milyon işsizinede iş bulursanız sayın onurcan baba..ne diyelim artık size mürid olunur..

onurcan
20.08.2006, 01:14
Biliyorum bütün bu sorunları sayın kardeşim, sıraladıklarınızın eksiği var fazlası yok.. Bu ülke çöl olurken, kuş neslinin artık kalmadığını, hızla azaldığını bugün gazetede okudum. beni en fazla hüzünlendirenlerden bir taneside asırlardır türkülerimize konu olan aşk'ın, mutluluğun,bereket'in simgesi olan Turna kuşunun ülkemizde sadece ve sadece beş tane kaldığıdır. Allı turna artık bizim ele uğramayacak.. Bitirilen tarım sayesinde.. Bitirilen doğa karşısında.. Mazot alamayan tarlasını süremeyen, açlığa, göçe zorlanan, kaybedilen köyümüzün , köylümüzün sayesinde..

Onurcan baba, onurunu yitirmeden umut dağıtmaya devam edecek.. birgün mutlaka ekmeye çalıştığım umutlar yeşerecek... Sevgili yozcay kardeş.. benim ektiklerimden böyük bir bina oluşmayacak ama yeni nesil belki birşeylerin farkına varacak.. Bu arsız ülkede..

seyhann
23.08.2006, 09:48
Kapının önüne bir dut ağacı dikip, biraz rengarenk bez parçaları bağlayıp, bende bu işe onurcan baba diye başlıyacağım.. Boşuna millete akıl verip duruyorum, bundan sonra parayla arkadaşlar.. Bende böyükkk bina istiyorum...


:ok: :) :) :) :) :)

evet Zöhre ana denilen sahsiyete bende gitmedim ama amcamlar gittiler
birde kitabı basılmıs okudum :p gereksizmiş ya neyse
ama para verildiğini ne kitapta okudum nede amcamlardan duymadım yani
neyse ama oraya kadar gitmek bile bir masraf aslında
böyle işler dilekler falan
Yüce Allah ile kul arasında olmalı bence baska aracılara gerek yok hiç bir zaman için

Türkü
23.08.2006, 10:30
Konu ve kayıt tarihi: Mimari kültür varlığını yok etmek. - 16/12/2005
İl, ilçe ve köy: Sivas - İmranlı - Avşar
İhbar: Aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen olayı yeni öğrendi ve bu suçun cezalandırılmasını istediğim için yazıyorum. Bahsi geçen köyümüzdeki bir tarihi türbe ( yerliler tarafından ''Cogi Baba Türbesi olarak adlandırılan) onarım yapılacak bahanesi ile kent kurulundan izin alınmaksızın Zöhre Ana olarak bilinen şahıs tarafından yıkılarak altında define aranmıştır. Ve onarım diye yapılan işin sonucunda türbe tamamen yok edilerek yerine betonarme bir yapı dikilmiştir. Sizden ricam gereğinin yapılabilmesi için elinizden geleni yapmanızdır. Ayrıca sitenize bu tip şikayetlerimizi yazabilmemiz için böyle bir alan ayırmanız hoş bir durum ama umarım bir fonksiyonu vardır bunun. Şikayetim sonucu hakkında cevap bana bilgi vereceğinizi umuyorum. Teşekkür ederim.
İhbarı yapan: -

Alevi toplumundan böyle dolandırıcı çıkması ve mürit bulması üzücü gerçekten.Onurcan aslında fena fikir değil istediğin böyük binayı sana verecek bir yer biliyorum.Türk islam savunucularının yandaşları ;) bir ara ilgilen.

djbraveheart
23.08.2006, 11:15
yaw kardeşim şu ana bu ana bunlara inanmayın bunların yaptıkları birşey yok insanlara abartıyor bizim biraz daha demokrat çağdaş olmamız gerekirken eski zihniyetleri tekrarmı yaşatacağız

Alina
23.08.2006, 11:30
sevgili onurcan abim yine yapacağını yapmış çok güzel cevap vermiiş gereksiz saçma açılan topiklere tokat gibi bir cevap.

ülkemiizin çok önemli sorunları varken ve sürekli asimilasyon tehdidiyle karşı karşıya olan anadolu aleviliği için almamız gereken önlemleri konuşup fikir üretmemiz gerekirken 3-5 tane şaklabanın burdada reklamını yapıp ona rant sağlamaya çalışıyoruz.

çok güzel bir konu sağolun arkadaşlar

heterodoks
23.08.2006, 16:27
Sevgili Alina;

Ben bu topiği açan kişi olarak bu tartışmanın yersiz olduğu düşüncesine katılmıyorum.Evet ülkemizde o kadar çok sorun var ki.Ama burada anlatmaya çalıştığımız sorunda güncelliğini ve yakıcılığını koruyor.

Dün akşam Su TV'de Gazeteci Musa Ağacık'ın Hacı Bektaş Veli Anma etkinlikleri sırasında halk ile yaptığı sohbet-ropartajlar yayınlandı. Aydın, ilerici, çağdaş dediğimiz Alevi toplumunun görmek istemediğimiz yüzünü bizlere gösterdi. Ağaçlara bez bağlayan, Hacı Bektaş Anıtına taş yapıştıran, Dut ağacının dibindeki toprağı kazıyıp alan, ağaçtan dal koparan, delikli taştan geçmeye çalışan vb. Bu görüntüleri Abdal Musa'dada görmek mümkündür. bu tür inançların eski şaman, totem vb. inançların etkisi olduğunu biliyoruz.Ancak 21.yüzyılda hala bilimsellikle bağdaşmayan bu görüntüleri anlamak biraz zorlaşıyor.

Zöhre Ana yazımın başında da belirttiğim gibi başta Ankara olmak üzere, İç Anadolu, hatta Avrupa ülkelerinde bile tanınan bir kişi. Bizim görevimiz alevi toplumunu böyle inanç tacirlerine, sahte ermişlere karşı uyarmaktır.Eğer bu kadın bu kadar taraftar toplamış ve bu kadar zenginleşmişse bu bilgisizliktendir. Görevimiz Alevi toplumunu aydınlatmaktır. Alevi felsefesinin aydınlanmacı yüzünü toplumumuza anlatmaktır görevimiz.

O yüzden konu önemlidir.
Saygılarımla.

hüzün
23.08.2006, 17:03
Sevgili Alina;

Ben bu topiği açan kişi olarak bu tartışmanın yersiz olduğu düşüncesine katılmıyorum.Evet ülkemizde o kadar çok sorun var ki.Ama burada anlatmaya çalıştığımız sorunda güncelliğini ve yakıcılığını koruyor.

Dün akşam Su TV'de Gazeteci Musa Ağacık'ın Hacı Bektaş Veli Anma etkinlikleri sırasında halk ile yaptığı sohbet-ropartajlar yayınlandı. Aydın, ilerici, çağdaş dediğimiz Alevi toplumunun görmek istemediğimiz yüzünü bizlere gösterdi. Ağaçlara bez bağlayan, Hacı Bektaş Anıtına taş yapıştıran, Dut ağacının dibindeki toprağı kazıyıp alan, ağaçtan dal koparan, delikli taştan geçmeye çalışan vb. Bu görüntüleri Abdal Musa'dada görmek mümkündür. bu tür inançların eski şaman, totem vb. inançların etkisi olduğunu biliyoruz.Ancak 21.yüzyılda hala bilimsellikle bağdaşmayan bu görüntüleri anlamak biraz zorlaşıyor.

Zöhre Ana yazımın başında da belirttiğim gibi başta Ankara olmak üzere, İç Anadolu, hatta Avrupa ülkelerinde bile tanınan bir kişi. Bizim görevimiz alevi toplumunu böyle inanç tacirlerine, sahte ermişlere karşı uyarmaktır.Eğer bu kadın bu kadar taraftar toplamış ve bu kadar zenginleşmişse bu bilgisizliktendir. Görevimiz Alevi toplumunu aydınlatmaktır. Alevi felsefesinin aydınlanmacı yüzünü toplumumuza anlatmaktır görevimiz.

O yüzden konu önemlidir.
Saygılarımla.
takipçileride var elbette.hüseyin dede denilen kişide belliki onu örnek almış.kerametim var diyerek insanların parasını sömürdü.gerçekler maalesef acıdır........

Alina
23.08.2006, 17:05
dün ki programı bende seyrettim ve h.bektaşta bende insanlarla bu konuyla ilgli konuşup çekimler yaptım.sana katılıyorum

fakat zöhre ana ve onun gibiler anlatıldıkça bizim toplumumuz tarfından taraftar topluyor.yoksa bu kdaınla ilgli tvde program yapıldı.insanlar tanıdıkça
kadın daha prim yaptı ve servetine servet kattı.
onlaro en iyisimi karanlığa gömmek

METEHAN
23.08.2006, 22:08
Bir akrabam Almanya dan gelmisti zohre ana icin kizdik babamla gondermedik ankaraya ne isin var kafayimi yedin dedik .Televizyonada cikti bu kadin Arena yada benzeri programa ve bir alevi olarak beni cok utandirdi gozlerini para hirsi burumus bir kisi .

AliEkber
26.09.2006, 15:38
Sevgili Onurcan; Bu Konuyu açmışsın, Ama gerçeğin ne olduğunu bilmeden bir ton karalamadan başka bir şey yapmamışsın, Oranında ne olduğunu da bilmediğin belli oluyor. Orada toplanan paralarla kimsenin saray köşk falanda yaptırdığı yok, Bizlerin istediği ve içinde İbadetimizi yaptığımız Cem evi, Ankara dışından gelenlerin konaklamaları için yapılan otel katı, Aş evi Kurban kesim hanesi toplantı odası, Ölülerimizi yıkadığımız mork olan kültürel etkinliklerimizin yapıldığı kütle bir bina. Sizlerin yaptığı şeyin tamamı iftira ve yalan, O anlattığın binada saray değil bizim içinde ibadet yaptığımız bir bina, Bizler Ankara gibi Bir yerde Aleviliğe yapılan bunca eziyete karşılık mücadelelerle kurduğumuz binaya böyle bir şeyler söylenmesi hiç hoş değil Kaldı ki orası vakıf olduğu için tüm taşınmaz mallar vakıflara yani devlete aittir. Bizler o binada yıllarda beri kendimiz yaptığımız halde kirada oturuyoruz. Şimdi AKP’li Vakıf yöneticileri elimizden almak için ne Bizans oyunlar oynadıklarını bilemezsin.
Eğer düşündüğün gibi yer olsaydı hepimiz hapislerde olurduk. Ben Elimden geldiğince oranın yapılması için çalıştım ama kimseye de saray yapmadık, Zöhre Ana’yı Ben Anlatmak istemem eğer bir sıkıntısı olan varsa kendisinin kim olduğunu gelip ona sorsun, öyle uzaktan sallamakla yalan ve iftirayla olmaz bu tür şeyler.

Evet ankarada bi kere biz de gitmiştik necidir bu diye kadın elmayı ısırıyor yarısını bunuda sen ye düzel diyo ağzını suyla çalkalıyo onu bardağa boşaltıp bunu için diyor değişik yani milletten kurban parası alıyor yardım diyo ne bilim bunlara inannan da çok insan var babam la gittiğimizde babam giderken kadına söylene söylene gidiyordu millet diyoki tövbe de çarpar seni zöre ana diye (:

Şu Söylediği şeye bak ya külliyen yalan ve iftira, Yok Ağzına su alıp çalkalıyormuş da Elmanın yarısını ısırıp veriyormuşda. Ayıptır ya yapmayın. Hangi Alevi derneğine yada vakfına gidersen git orada satılan kurbanları parasını ödersin aksini ispat edersen söyle. Söylermisin bana orada kurban kesim yapılıyor kimden senin kurbanını kestik diye para alında, Orada kurbanını keser İstersen Orada pişirir oraya ziyarete gelenlerle yersin, yada hepsini alır götürürsün. Sana kimse sormaz.

Zöhre ana ile ilgili duyumlarım oldu ve yanımdan yakınımdan gidenler olmuştu.Ama ben gitmedim.

Gitmeyişim bir aile geleneğimizdir.Asla inanç tacirlerine itibar etmeyiz.Hatta babamın babası bizim eve gelen "dede" lakabıyla anılan ve bütün kışı bizim köyde geçiren zatı şahaneyi evden kovmuş ve bu tavrına karşılık köyde yaramaz adam diyerek anılmış.Varsın yaramaz adam olsun ama din ticareti yapanlarla işimiz henüz bitmedi.
Sana söyleyecek sözüm yok zaten anlatmışsın kendini.

Kapının önüne bir dut ağacı dikip, biraz rengarenk bez parçaları bağlayıp, bende bu işe onurcan baba diye başlıyacağım.. Boşuna millete akıl verip duruyorum, bundan sonra parayla arkadaşlar.. Bende böyükkk bina istiyorum...
Elinden Gelse yapacaksındır eminim, ama neyse kırıcı olmak istemiyorum…..

Zöhre ana mı?... iki yıl onunla uğraştım can. Annemle,dayıyı kurtardık onun elinde ama teyzeyi kurtaramadık.
Yıl 1993. yine annemi Zöhre anaya götürdüğüm günlerden bir gün(o yıllarda ayda bir gün giderdi.) bir tane deve getirmişler. yan taraftada koli koli eti puf.(şimdi var mı bilmiyorum)Kim dileğini diler ve o eti put tan alıp deveye verirse dileği gerçekleşecek.Hadi bakalım... İnsanlar kuyruk oluşturmuş devenin yanında. O sırada yaşlı bir teyze ağlamaya başladı. Merak ettim neden ağladığını sordum, cevabı :"Vah gurban sorma! gurban olduğum benim verdiğim eti pufu yemedi..." teyzenin dileği deve tarafından geri çevrilmişti...
Böyle onlarca örnek sıralanabilir.
İnsanlarımız bilinçli olarak eğitimsiz ve çaresiz bırakılmış, bu tarafta zöhrelerin öbür tarafta hocaların ellerine bırakılmışlar...
Orada Bir Deve Vardı Doğru Ama senin anlattığın yalan, Deveye insanlar yiyecek verebilirler bunda ne var. İşte bu tür şeyler olduğu için oradan Gönderildi Bizim İnsanımız her şeyden medet umuyor o insanları kendi düşüncesi kimse onlara deveye yiyecek verinde dileğiniz olsun demedi.

Zöhre Ana denilen bu kadın trilyonlarca para harcıyarak Ankara Mamak Kömür Deposu mevkiinde (Mamak Türküsü adlı parçada geçen Kömür Deposu) 5 yıldızlı otel lüksünde bir yapı yaptırdı.Üzerinde helikopter pisti bile bulunan, her türlü ayrıntısı düşünülmüş şahane bir bina.Kimin parası peki bu: Alevilerin. Umarım alevi toplumu bu türlü sahte ermişlere akıttığı parayı alevi örgütlenmesine ve Cem evlerimizin yapımına ayırır.
Bakın en başta söylediğim gibi oraya harcanan her kuruş para oraya gelen insanların ibadetlerini yapmaları için yaptırılan vakıf binasına harcandı. Belki içersinde art niyetli insanlarda olmuştur, inkar eden yok, ama bu binada kimseye saray olsun diye yapılmadı. Bina yapılırken oraya gelen insanların orada aldıkları küçük malzemeler satılarak o toplanan paralar karşılığında ve kendi aramızda toplananlarla yapıldı. Şimdi Alevi dernek yada diğer örgütleri başka şeyler mi yapıyorlar. Sevgili Canlar, Bence Gelip Orada neler olduğunu gözlemleyin karalamak kolay, işin içerisini bilmeden sözler söylemek kolay, gelin neler yapıldığını görün ondan sonra konuşun yada çamur atın.

heterodoks
26.09.2006, 15:58
Sevgili AliEkber,

Öncelikle büyük bir şok yaşadığımı belirtmek isterim. Ben ilk defa Zöhre Ana !!! denilen kadını bu kadar ateşli bir şekilde savunan bir kişiyle karşılaştım.

madem bu kişiyi ve vakfını çok iyi biliyorsunuz,size bir kaç soru sormak isterim:

1- Zöhre Ana !!! ne iş yapmaktadır.Yani geçimini nasıl sağlamaktadır.Özellikle 1987'den sonra ne iş yaptığını, aylık kazancını ve mal varlığını açıklarmısınız?

2- "Kaldı ki orası vakıf olduğu için tüm taşınmaz mallar vakıflara yani devlete aittir." demişsiniz;bu yanlış.Bildiğim kadarıyla devletin vakıf mallarına el koyma yetkisi yok.Birçok dernek sahip olduğu malvarlığını,gayrımenkulu koruma altına almak için vakıf kurmaktadır. Hani gün gelir dernek herhangi bir nedenle kapatılırsa diye. Yani vakıf malına el koymak öyle kolay değildir.

3- "O anlattığın binada saray değil bizim içinde ibadet yaptığımız bir bina," demişsiniz; İbadet dediğiniz şey bayram namazı kıldırmak, namaza gelenlerin vücudunu kızgın şişlerle dağlamak, elma ve suyu okuyup üfleyip üfürükçülük yapmak mı?

4- "Şimdi AKP’li Vakıf yöneticileri elimizden almak için ne Bizans oyunlar oynadıklarını bilemezsin." demişsiniz; Yani bu vakıfta AKP ile kol kola işlermi dönüyor, yani düne kadar birlikteydiniz şimdi size yamuk mu yaptılar.

Sevgili dost;

Keçikıran'ı (şimdi ismi Altıağaç Mahallesi oldu) Kömür Deposunu ve Zöhre Ana'yı bana sor. Burada hiç kimse iftira ve karalama peşinde değil. Çocukluğumuzdan beri bildiğimiz, gerçek yüzünü tanıdığımız bir inanç tacirini anlatıyoruz o kadar.

Varsa bu kadının meziyetlerini,yararlı işlerini yazın bizde öğrenelim. Yanlış yapmışız deyip özür dileyelim.

AliEkber
26.09.2006, 16:18
öncelikle büyük bir şok yaşadığımı belirtmek isterim. Ben ilk defa Zöhre Ana !!! denilen kadını bu kadar ateşli bir şekilde savunan bir kişiyle karşılaştım.

madem bu kişiyi ve vakfını çok iyi biliyorsunuz,size bir kaçsoru sormak isterim:

Sevgili Arkadaşım;
Niye Senin İçin Çok mu Üzücü bir olay, Ama benim için oraya hizmet etmek onur duyulacak bir şey.

1- Zöhre Ana !!! ne iş yapmaktadır.Yani geçimini nasıl sağlamaktadır.Özellikle 1987'den sonra ne iş yaptığını, aylık kazancını ve mal varlığını açıklarmısınız?

Sevgili Arkadaşım Bu sorunun muahattabı ben değilim ve kişilerin gelir ve giderleri yada nasıl yaşadıkları benim yada senin konun değil, O konuda bir soru sorman gerekirse kendine sor. Ama Elimden gelse tüm harcamasını karşılamaktan onur duyarım. Korkma O vakıfa bir şey aldığı yok.

2- "Kaldı ki orası vakıf olduğu için tüm taşınmaz mallar vakıflara yani devlete aittir." demişsiniz;bu yanlış.Bildiğim kadarıyla devletin vakıf mallarına el koyma yetkisi yok.Birçok dernek sahip olduğu malvarlığını,gayrımenkulu koruma altına almak için vakıf kurmaktadır. Hani gün gelir dernek herhangi bir nedenle kapatılırsa diye. Yani vakıf malına el koymak öyle kolay değildir.
Bence sende yanlış biliyorsun devlet isterse nasıl elinde alınıyormuş yada alıyormuş başına gelince görürsün, Neler yaşadığımızı bizler biliyoruz.

3- "O anlattığın binada saray değil bizim içinde ibadet yaptığımız bir bina," demişsiniz; İbadet dediğiniz şey bayram namazı kıldırmak, namaza gelenlerin vücudunu kızgın şişlerle dağlamak, elma ve suyu okuyup üfleyip üfürükçülük yapmak mı?
Bu Söylediğini sana yakıştıramadım. Söylediğin hiç hoş değil, Önyargılı davranıyorsun kafanda kurduğun kurgunun dışına çık öyle konuşalım. Bizler Aleviyiz orada neler yapıldığını gel gör.

4- "Şimdi AKP’li Vakıf yöneticileri elimizden almak için ne Bizans oyunlar oynadıklarını bilemezsin." demişsiniz; Yani bu vakıfta AKP ile kol kola işlermi dönüyor, yani düne kadar birlikteydiniz şimdi size yamuk mu yaptılar.
Bence çok saygısız bir yaklaşım bizler kimsenin maşası değiliz. Sen AKP İle Kol kolaysan onun bilemem. Bizler yıllardır. O bahsettiğin zihniyetin karşısında olduğumuz için istenmiyoruz.

Türkü
26.09.2006, 17:18
Sevgili Onurcan; Bu Konuyu açmışsın, Ama gerçeğin ne olduğunu bilmeden bir ton karalamadan başka bir şey yapmamışsın, Oranında ne olduğunu da bilmediğin belli oluyor. Orada toplanan paralarla kimsenin saray köşk falanda yaptırdığı yok, Bizlerin istediği ve içinde İbadetimizi yaptığımız Cem evi, Ankara dışından gelenlerin konaklamaları için yapılan otel katı, Aş evi Kurban kesim hanesi toplantı odası, Ölülerimizi yıkadığımız mork olan kültürel etkinliklerimizin yapıldığı kütle bir bina. Sizlerin yaptığı şeyin tamamı iftira ve yalan, O anlattığın binada saray değil bizim içinde ibadet yaptığımız bir bina, Bizler Ankara gibi Bir yerde Aleviliğe yapılan bunca eziyete karşılık mücadelelerle kurduğumuz binaya böyle bir şeyler söylenmesi hiç hoş değil Kaldı ki orası vakıf olduğu için tüm taşınmaz mallar vakıflara yani devlete aittir. Bizler o binada yıllarda beri kendimiz yaptığımız halde kirada oturuyoruz. Şimdi AKP’li Vakıf yöneticileri elimizden almak için ne Bizans oyunlar oynadıklarını bilemezsin.
Eğer düşündüğün gibi yer olsaydı hepimiz hapislerde olurduk. Ben Elimden geldiğince oranın yapılması için çalıştım ama kimseye de saray yapmadık, Zöhre Ana’yı Ben Anlatmak istemem eğer bir sıkıntısı olan varsa kendisinin kim olduğunu gelip ona sorsun, öyle uzaktan sallamakla yalan ve iftirayla olmaz bu tür şeyler.Şu Söylediği şeye bak ya külliyen yalan ve iftira, Yok Ağzına su alıp çalkalıyormuş da Elmanın yarısını ısırıp veriyormuşda. Ayıptır ya yapmayın. Hangi Alevi derneğine yada vakfına gidersen git orada satılan kurbanları parasını ödersin aksini ispat edersen söyle. Söylermisin bana orada kurban kesim yapılıyor kimden senin kurbanını kestik diye para alında, Orada kurbanını keser İstersen Orada pişirir oraya ziyarete gelenlerle yersin, yada hepsini alır götürürsün. Sana kimse sormaz.


Sana söyleyecek sözüm yok zaten anlatmışsın kendini.


Elinden Gelse yapacaksındır eminim, ama neyse kırıcı olmak istemiyorum…..


Orada Bir Deve Vardı Doğru Ama senin anlattığın yalan, Deveye insanlar yiyecek verebilirler bunda ne var. İşte bu tür şeyler olduğu için oradan Gönderildi Bizim İnsanımız her şeyden medet umuyor o insanları kendi düşüncesi kimse onlara deveye yiyecek verinde dileğiniz olsun demedi.


Bakın en başta söylediğim gibi oraya harcanan her kuruş para oraya gelen insanların ibadetlerini yapmaları için yaptırılan vakıf binasına harcandı. Belki içersinde art niyetli insanlarda olmuştur, inkar eden yok, ama bu binada kimseye saray olsun diye yapılmadı. Bina yapılırken oraya gelen insanların orada aldıkları küçük malzemeler satılarak o toplanan paralar karşılığında ve kendi aramızda toplananlarla yapıldı. Şimdi Alevi dernek yada diğer örgütleri başka şeyler mi yapıyorlar. Sevgili Canlar, Bence Gelip Orada neler olduğunu gözlemleyin karalamak kolay, işin içerisini bilmeden sözler söylemek kolay, gelin neler yapıldığını görün ondan sonra konuşun yada çamur atın.Aliekber abi yani normal mi, kendini evliya sanan insandan medet ummak.Ben pes diyorum.Bagış istekli yapılmalı,dini duygu sömürüsüyle toplanan paraya karşıyım.Hurafeleri temizlemeliyiz.O kadın sıradan bir insan bana göre,öyle değilse bile Allahla arasında kalmalı bu menfaat için kullanılmamalı.Onurcan abide neden karalasın ki,ne alıp veremediği var

AliEkber
26.09.2006, 17:36
Aliekber abi yani normal mi, kendini evliya sanan insandan medet ummak.Ben pes diyorum.Bagış istekli yapılmalı,dini duygu sömürüsüyle toplanan paraya karşıyım.Hurafeleri temizlemeliyiz.O kadın sıradan bir insan bana göre,öyle değilse bile Allahla arasında kalmalı bu menfaat için kullanılmamalı.Onurcan abide neden karalasın ki,ne alıp veremediği var

Sevgili Alevv; Ben O camiayı Çok iyi bilirim oradaki insanların hepsi değerli ve onurlu insanlardır, Hiç kimse kimse için ön yargılı ve bilmeden konuşmamalı, Bakın yıllardır nedense hep bir saldırı yapıldı. Hiç birşey söylenildiği gibi değil, İnsanlar doğruları araştırmadan yada bilmeden yorum yapıyorlar.sevgili Bülentişcan, Bile Bize ibadet yaparken şiş sokup bilmem neler yapıyorsunuz diyor, sevgili can inanırsın yada inanmazsın ama kimseyide itham altında bırakamazsın, orada gelen insanlarda kimse zorla buraya gel demiyor. Eğer orada bir medet bulamazsa.

Sevgili Alevv; Kimse orada dini duyguları bahane edib para falan almıyor. Sizlerden ricam lütfen gelin orada ne olduğunu görün ne kaybedersiniz.

O Hakkında Bir sürü Laflar yapılan binanın yapılması için yıllarca emek verdik bizler yok saray yapmışta yok içinde sultanlar gibi yaşıyormuşta, hepsi iftira biz o binayı yaptık ve hiç bir mülkiyetide bizlere ayit değil bizlerde orada kirada
kalıyoruz. Sen İster inan ister inanma ama insanlar oradan Birşeyler buluyorlarki sadece türkiyeden değil dünyanın her tarafından geliyorlar.

Sevgili Alevv; En Önemliside bizlerin orada yaptıkları bazılarını rahatsız etmiş olacakki Alevilik Propogandası yapıyorlar diye davalar açtılar, Telefonlarımız dinlendi, daha nelerler ama birde bir sürü saçma saçma şeyler duyunca insan üzülüyor. Sanki Bizler orada haraç kesiyoruz. Ayıptıy yapmayın lütfen

çopur
26.09.2006, 18:00
Sevgili Ali Ekber 90'ların başında bir kız arkadaşımla gitmiş ve Zöhre Ana adlı bayanla görüşmek istemiştik. Kapıdaki görevli şahıslara Alevi kökenli insanlar olduğumuzu ve kendisine inanmadığımızı, yaptıklarının karşısında olduğumuzu iletmiş ve karşılıklı tartışma istediğimizi bildirmiştik. Kabul edilmedik ve geri döndük.
O zamandan beridir de kendisi ve vakfı hakkında herhangi bir bilgi sahibi değildim. Bizim gittiğimiz dönemde yardım kabul etmiyordu ama resimleri filan satılıyordu mekanında.
Senin inanmana ve hizmet etmene saygılıyım ama gel şöyle bir şey yapalım hem sen inanmanın nedenlerini bizlere anlat; ( özellikle de okuyup üflemek tarzında yapılanlar ve bunların alevilik inancındaki yeri ve bu kişinin benzer kerametleri hakkında ) hem de senin anlatımlarınla biz de haksız yere bu kişiye karşı çıkmamış olalım ve bilgilenelim.

Burada yapılan tartışmalar da da mümkün olduğunca yapıcı bir üslüpla yapalım. Bugün Aleviweb forumuna benim bakışım bir aile ortamında emeklerin ve düşüncelerin paylaşılıp tartıştığı bir flatfom şeklindedir. Bu platformun artık aile bireyi olmuş insanlarının biribirleri arasındaki düşünce karşıtlığının da bir düzeyin altına inmemesi gerektiği sanırım hepimizin katılacağı bir gerçekliktir.
Sonuçta her birimiz belirli bir kültürel düzeyi yakalamış insanlarız. Bu noktada da sataşmalarla değil bilgilerle tartışalım... Dostlukla

( Not Son paragraf yalnızca senin şahsına değil genel bir temenni )

onurcan
26.09.2006, 18:21
Sevgili Aliekber hele hosgeldin.ya selamimi bile almadin diger bir topicte merhaba dedim.neyse önemi yok canin sag olsun.

Bu baslikla ilgili söyleyeceklerim ise senin bu cikisin biraz süprüz oldu.Herhalde "baltayi tasa vurduk", senin bu vakifla olan iliskilerini bilmiyordum.

Sevgili kardesim sizler orada iyi niyetli olarak hizmet edebilirsiniz, hizmetiniz kabul olsun, ancak, ortada bir inanc istismari var.Modern ve cagdaslik adina hurafelik var.Bunlar günümüzde artik daha bir baska sekilde gelistirilmeli, Zöhre ana hizmet edecekse kurulmus olan federasyonlar var o federasyonlarin kadinlar kolu var, orada hizmet etsin..

Ayrica Zöhre Ana ile ilgili haddinden fazla söylenceler var, ben bunlari buraya tasimak istemiyorum.
Seni öptüm hoscakal..

AliEkber
26.09.2006, 18:22
Sevgili Ali Ekber 90'ların başında bir kız arkadaşımla gitmiş ve Zöhre Ana adlı bayanla görüşmek istemiştik. Kapıdaki görevli şahıslara Alevi kökenli insanlar olduğumuzu ve kendisine inanmadığımızı, yaptıklarının karşısında olduğumuzu iletmiş ve karşılıklı tartışma istediğimizi bildirmiştik. Kabul edilmedik ve geri döndük.
O zamandan beridir de kendisi ve vakfı hakkında herhangi bir bilgi sahibi değildim. Bizim gittiğimiz dönemde yardım kabul etmiyordu ama resimleri filan satılıyordu mekanında.
Senin inanmana ve hizmet etmene saygılıyım ama gel şöyle bir şey yapalım hem sen inanmanın nedenlerini bizlere anlat; ( özellikle de okuyup üflemek tarzında yapılanlar ve bunların alevilik inancındaki yeri ve bu kişinin benzer kerametleri hakkında ) hem de senin anlatımlarınla biz de haksız yere bu kişiye karşı çıkmamış olalım ve bilgilenelim.

Burada yapılan tartışmalar da da mümkün olduğunca yapıcı bir üslüpla yapalım. Bugün Aleviweb forumuna benim bakışım bir aile ortamında emeklerin ve düşüncelerin paylaşılıp tartıştığı bir flatfom şeklindedir. Bu platformun artık aile bireyi olmuş insanlarının biribirleri arasındaki düşünce karşıtlığının da bir düzeyin altına inmemesi gerektiği sanırım hepimizin katılacağı bir gerçekliktir.
Sonuçta her birimiz belirli bir kültürel düzeyi yakalamış insanlarız. Bu noktada da sataşmalarla değil bilgilerle tartışalım... Dostlukla

( Not Son paragraf yalnızca senin şahsına değil genel bir temenni )

Sevgili Çopur; Bakın Ben bu konuda Elimden geldiğince saygılı olmaya çalışıyorum. Aynısınıda kişilerden beklemek hakkımdır sanırım, Bu platformda yazılarda yazıdım. kimseyide rencide yada onurize etmek gibi bir zihniyette taşımıyorum, bunu bilmeni isterim.

İnandığın değerlere yapılan yanlış söylevler seni de üzer zannederim. Oluşması için Emek verdiğin bir yerede yapılan yanlış bilgilendirme yada iftiraysa üzülüyor insanı kendini zan altına sokulmasını kabul edemiyor.

Oradaki yapılan şeylerin değerlendirmesini yapmak bana düşmez İnandığım Alevilik değerlerini Yani Tüm Alevi İbadetlerini orada yaşadığım için ben oraya hizmet etmekten onur duydum, duymayada devam edeceğim,

En Doğru olan gelip orada yapılanların insanların görmesi, benim anlatmam sanırım yeterli olmaz.

Sevgili Aliekber hele hosgeldin.ya selamimi bile almadin diger bir topicte merhaba dedim.neyse önemi yok canin sag olsun.

Bu baslikla ilgili söyleyeceklerim ise senin bu cikisin biraz sprüz oldu.Herhalde "baltayi tasa vurduk", senin bu vakifla olan iliskilerini bilmiyordum.
Sevgili kardesim sizler orada iyi niyetli olarak hizmet edebilirsiniz, hizmetiniz kabul olsun, ancak, Ortada bir inanc istismari var.Modern ve cagdaslik adina hurafelik var.Bunlar günümüzde artik daha bir baska sekilde gelistirilmeli, Zöhre ana hizmet edecekse kurulmus olan federasyonlar var o federasyonlarin kadinlar kolu var, orada hizmet etsin..

Ayrica Zöhre Ana ile ilgili haddinden fazla söylenceler var, ben bunlari buraya tasimak istemiyorum.
Seni öptüm hoscakal..

Sevgili Onurcan; Herşeyden Önce Benim İçin değerli bir dost olduğunu bilmeni isterim, diğer topiğe bakmadığım için alamadım o konudada senden özür dilerim.

Sevgili Arkadaşım; Bizler Yıllardır ne çekdik ise iftiralardan çektik. Ne kadar üzücüdür ki bazı şeyler tam anlamıyla araştırılmadan yada bilgi sahibi olunmadan saldırılıyor. Bence Seninde Biraz daha dikkatli olmam gerekli. Bu konudada seninde yeterli bilgin olduğu kanısında değilim.

Evet Haklısın Zöhre Ana için Birsürü sözler var, Ama Bence Doğrular önemli, Görmeden iftira hoş değil.

çopur
26.09.2006, 19:07
Sevgili AliEkber; Mesajımdaki tartışma üslübuna ilişkin dileklerim genel bir söylemdi. O mesajda olması senin direk şahsınla ilgili değildir bunu bilmeni isterim.
O mekanın gerek fiziksel oluşumunda gerekse o mekan yaptığın hizmetlerle o mekanın bir parçası haline gelmiş görünüyorsun. Zöhre ana konusunda söylenenlerden de rahatsızlığın ortada; bence oranın bir neferi olarak senin söz söyleme hakkın var. Konu benim oraya gelip ikna olmamla da çözülmeyecek. Ankara da yaşıyor olmam bana bu olanağı sağlar. ( Tabi daha önceki gibi reddedilmezsem ) Ancak bu kentin dışında olan forum üyelerinin oraya gelmesi gibi bir durum sanırım söz konusu değil ve bu platform da bence bunun için güzel bir araç.
Kişi hakkında söylenen birçok şey var ve bu toplumda da bir rahatsızlık söz konusu. Bu yalnızca benim de sorunum değil ve bana göre de konuşulması gerekiyor. Ortada bir sıkıntı varsa mutlaka tartışılması da gerekiyor. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum.

Kizilbas 66
26.09.2006, 19:50
Sevgili Ali Ekber...

Daha önce acmis oldugun topicte " aramiza hosgeldin bende diger Ali ekber le pak anlasamiyorduk " demistim,ancak sanirim seninlede bu konularda anlasamayacagiz.:) .Tabi ki seninde Zöhre Anaya olan sempatini ,bagliligini bilemezdim.:( .

Bir kac arkadasimiza Zöhre Ana hakkinda bilip bilmeden yazdigini ifade etmissin..Bizlerde Zöhre ana nin yani bu Alevi tacirligi yapan insanin hangi sifatla ve hangi konumla Alevi inancina hizmetini sorguladik..Sizde bizi Zöhre Ana denilen insanin Alevilerin inancsal duygularinin sömürme noktasinda aydinlatirsaniz seviniriz..

Benim de yakin köylümdür kendisi ve sen de biliyorsun ki oraya gidenlerin hangi amacla ve hangi beklenti icinde olduklarini biliyoruz..Bunun sadece inanc istismari oldugunu ve icraatlarinin bilimden,cagdasliktan,evrensel bakis acisindan Alevi felsefesiyle uzaktan yakindan alakasinin bulunmadigini söyleyebilirim...Ayrica örgütlü Alevilerin önünde engeldir..Bu baglamda Alevilige hangi hizmet anlayisi ile yaklastigi tartisilir, bir cok insanimizin Keramet gösterdigini üzerine basarak anlattigi Zöhre Ana gibiler bana göre Aleviligin karanlik yüzüdür..


saygilarimla..

heterodoks
26.09.2006, 20:38
Sevgili Arkadaşım Bu sorunun muahattabı ben değilim ve kişilerin gelir ve giderleri yada nasıl yaşadıkları benim yada senin konun değil, O konuda bir soru sorman gerekirse kendine sor. Ama Elimden gelse tüm harcamasını karşılamaktan onur duyarım. Korkma O vakıfa bir şey aldığı yok.

Ne demek nasıl yaşadığını-gelirini sorgulama gibi bir hakkımız yok.Ben sorarım canım kardeşim. Bu kadın geçimini nasıl temin etmektedir? Ne yiyip içmektedir.Kimin parası kursağından geçmektedir. Size soru soruldu, cevaplayın o zaman. Bunu sormak iftira atmak mıdır?

Bu Söylediğini sana yakıştıramadım. Söylediğin hiç hoş değil, Önyargılı davranıyorsun kafanda kurduğun kurgunun dışına çık öyle konuşalım. Bizler Aleviyiz orada neler yapıldığını gel gör.

Bizzat yakın çevremin başına gelen olaylardır. Akrabalarımdanda gidenler olmuştur. Yani ne demek önyargılı? Ben bu vakfı ve bu kadını yeterince tanıdığıma inanıyorum.

Bence çok saygısız bir yaklaşım bizler kimsenin maşası değiliz. Sen AKP İle Kol kolaysan onun bilemem. Bizler yıllardır. O bahsettiğin zihniyetin karşısında olduğumuz için istenmiyoruz.

Sevgili can;

Bir önceki mesajında şöyle yazmışsın: "Bizler o binada yıllarda beri kendimiz yaptığımız halde kirada oturuyoruz. Şimdi AKP’li Vakıf yöneticileri elimizden almak için ne Bizans oyunlar oynadıklarını bilemezsin."

Ne demek bu? Bu yazdığından ne anlaşılır sence. Yani vakfınızda AKP'limi var, onu mu demek istiyorsun? Bu AKP'liler vakfınızı elinizden almayamı çalışıyor?

Şimdi sorularıma devam ediyorum:

1- Sizce Zöhre Ana keramet sahibimidir? Doğaüstü güçleri, hastalıkları iyileştirmek,kötürümleri ayağa kaldırmak gibi yetenekleri varmıdır?

2- Her yıl yurtiçi ve yurt dışından binlerce Alevi ve Sünni şifa bulmak için bu kadına geliyor mu,gelmiyor mu? Gelen ziyaretçilerden para alınıyor mu alınmıyor mu?

3- Zöhre Ana hastalıkları iyileştirmek adına üfürükçülerin çeşitli yöntemlerini ( elma dualama, su dualama vb.) kullanıyor mu kullanıyor mu?

4- Zöhre Ana gaipten haber aldığını, allah ile görüştüğünü, eski evliyalarla diyalog kurduğunu çevresine anlatıyor mu anlatmıyor mu? Hatta cinleri alduğunu söylüyor mu söylemiyor mu?

5- Vakıfta bayram günleri "Bayram namazının bizzat Zöhre Ana tarafından kıldırıldığı" ve namazdan sonra zikir türü bir ayin yapılarak, aczimendiler gibi insanların kızgın şişlerle vücutlarının üst kısımların dağlandığı doğru mu yalan mı?

Sorularım şimdilik bu kadar.Eğer benim gibi önyargılı hatta bilgisiz canları bilgilendirirseniz sevinirim.

İşcanbaba
26.09.2006, 23:03
sevgili Aliekber
sevgili Bülentişcan, Bile Bize ibadet yaparken şiş sokup bilmem neler yapıyorsunuz diyor, sevgili can inanırsın yada inanmazsın ama kimseyide itham altında bırakamazsın, orada gelen insanlarda kimse zorla buraya gel demiyor. Eğer orada bir medet bulamazsa.

Ben bu konuya yazı bile yazmadım yanlış hattırlamışsın,
ançak ben de Ankara da yaşıyorum ,Uzun zamandır o kadının adını duydum hatta Star televizyonunda yayınlandı sanırım bir süre takibe uğradı kapatıldımı bilmiyorum.
İşyerine ki arkadaşlar benim alevi olduğumu bildiklerinde onun uyguladığı elma vermeler, vs. gibi eylemlerini anlatarak dalga gecerlerdi,
O İnsanın senin kadar saf bir inançda olduğunu sanmıyorum,
Nerde çabuk bir ekenomik büyüme farsa o işin ticareti yapılıyor demektir,
Amma haklısın inanan gider,oraya kimseyi silah zoru ile getirilmiyor.

AliEkber
27.09.2006, 09:53
Bir önceki mesajında şöyle yazmışsın: "Bizler o binada yıllarda beri kendimiz yaptığımız halde kirada oturuyoruz. Şimdi AKP’li Vakıf yöneticileri elimizden almak için ne Bizans oyunlar oynadıklarını bilemezsin."
.Ne demek bu? Bu yazdığından ne anlaşılır sence. Yani vakfınızda AKP'limi var, onu mu demek istiyorsun? Bu AKP'liler vakfınızı elinizden almayamı çalışıyor?

Vakıflar genel müd. AKP Yönetiminde herhalde biliyorsundur. Ondan ötürü AKP dedim. başka bir amacı yok.

1- Sizce Zöhre Ana keramet sahibimidir? Doğaüstü güçleri, hastalıkları iyileştirmek,kötürümleri ayağa kaldırmak gibi yetenekleri varmıdır?
Evet Yada Hayır demem seni tatmin edecekmi, Sanmıyorum ama evet.
2- Her yıl yurtiçi ve yurt dışından binlerce Alevi ve Sünni şifa bulmak için bu kadına geliyor mu,gelmiyor mu? Gelen ziyaretçilerden para alınıyor mu alınmıyor mu?
Evet Geliyor bunu yazmıştım daha önce Paramı Gülüyüm Buna, öyle birşeyde yok, Ama İsterse kendi orada istediğin bir şey varsa alırsın ama hiç kimse senden para istemez, aksini ispat eden varsa söylesin.
3- Zöhre Ana hastalıkları iyileştirmek adına üfürükçülerin çeşitli yöntemlerini ( elma dualama, su dualama vb.) kullanıyor mu kullanıyor mu
4- Zöhre Ana gaipten haber aldığını, allah ile görüştüğünü, eski evliyalarla diyalog kurduğunu çevresine anlatıyor mu anlatmıyor mu? Hatta cinleri alduğunu söylüyor mu söylemiyor mu
İlk Önce Üfürükçü kelimesini sana iyade ediyorum. Bu lafında Ön yargılı yaklaşımın Nerede oturduğunu bilmiyorum ama diğer soruların cevabını gel kendin gör, kendisine sor öğren, burdada rahatca yazarsın.

5- Vakıfta bayram günleri "Bayram namazının bizzat Zöhre Ana tarafından kıldırıldığı" ve namazdan sonra zikir türü bir ayin yapılarak, aczimendiler gibi insanların kızgın şişlerle vücutlarının üst kısımların dağlandığı doğru mu yalan mı?
Sadece Bayramda değil başka zamanlardada namaz kılarız, Örneğin İmam Hüseyinin Yasını tuttuğumuzda ayrıca ben kendim namaz kılarım Burda seni rahatsız eden ne onu anlamadım, Ben memnunum, İnandığın yoluna gittiği Hz. Ali Namaz kılmadımı, yoksa sen başka bir Alevimisin,
Şiş Miş Gibi Yaklaşımın Hoş değil yanı akıllı bir adamdan böyle bir soru, Ne denir buna, Genede söyleyim öyle birşey yok bu yalan.

Ben bu konuya yazı bile yazmadım yanlış hattırlamışsın,
Bu konuda Özür diliyorum senden bir yanlışlık oldu

Benim de yakin köylümdür kendisi ve sen de biliyorsun ki oraya gidenlerin hangi amacla ve hangi beklenti icinde olduklarini biliyoruz..Bunun sadece inanc istismari oldugunu ve icraatlarinin bilimden,cagdasliktan,evrensel bakis acisindan Alevi felsefesiyle uzaktan yakindan alakasinin bulunmadigini söyleyebilirim...Ayrica örgütlü Alevilerin önünde engeldir..Bu baglamda Alevilige hangi hizmet anlayisi ile yaklastigi tartisilir, bir cok insanimizin Keramet gösterdigini üzerine basarak anlattigi Zöhre Ana gibiler bana göre Aleviligin karanlik yüzüdür..

Alevilerin İçerisinde Karanlık yüzler o kadar çokki, İstismar kelimesi çok ağır bir hitap doğrularla bağdaşmıyor, Ben bunu tanımamışlığın verdiği yanlış söz olarak algılayım. Sanki Çok başarılarla dolu bir örgütlenme varmış gibi, Simdide bumu size engel oldu. Aleviliğe nasıl bir hizmet yapıldığını anlatsamda inanmayacağınız için kendimi yormama gerek yok çünki yaklaşım ve bakış açıları farklı, Karanlık yüz arıyorsan etrafına iyi bak.

Kizilbas 66
27.09.2006, 10:24
Sayin Ali Ekber..

Yazinizi okuyunca bir an Anadolu Alevilerinin ne kadar asimilasyonun cemberinde oldularini kavradim..Bu konu üzerinde ( Asimilasyon ) uzunca arastirmam esnasinda elde ettigim sonuclar Alevilerin resmi egemen inanc tarafindan oldugu kadar Alevilerinde kendi kendini Asimile etmeye yönelik tesebbüs icinde olmalarini üzülerek izliyorum..

Zöhre ana konusunda daha önce yazdiklarimi yineliyor ve duyarli ,sagduyulu Alevilerin inanc tacirlerine ve sömürücülerine itibar etmeyecegine inaniyorum..

Namaz kildiginizi söylüyorsunuz..güzel allah kabul etsin..Ancak Hz.Ali de namaz kilardi sözündeki üslubunuz bana Sünnilerin bu konudaki yaklasimlariyla ayni geldi..Yani ayni söylem ..Peki Camiyede gidiyormusunuz..? Cemevine gidiyormusunuz..? Alevi erkanina göre Camiye gidip namaz kilan bir kisinin Alevilikle alakasi kalmamistir ,,yolundan dönmüstür kisaca Düskündür sayin arkadasim..Siz istediginiz kadar Aleviyim deyin bu sadece sözde kalir ama özde degildir..Peki Pir iniz ,Dedeniz bu ise ne diyor ?? Hangi ocagin talibisiniz ? yada Ocaginiz varmi..? Bu ocagin Mürsitleri ne diyor sizin Alevi erkanina uymayan davranislariniza..??

Saygilarimla..

AliEkber
27.09.2006, 10:42
Namaz kildiginizi söylüyorsunuz..güzel allah kabul etsin..Ancak Hz.Ali de namaz kilardi sözündeki üslubunuz bana Sünnilerin bu konudaki yaklasimlariyla ayni geldi..Yani ayni söylem ..Peki Camiyede gidiyormusunuz..? Cemevine gidiyormusunuz..? Alevi erkanina göre Camiye gidip namaz kilan bir kisinin Alevilikle alakasi kalmamistir ,,yolundan dönmüstür kisaca Düskündür sayin arkadasim..Siz istediginiz kadar Aleviyim deyin bu sadece sözde kalir ama özde degildir..Peki Pir iniz ,Dedeniz bu ise ne diyor ?? Hangi ocagin talibisiniz ? yada Ocaginiz varmi..? Bu ocagin Mürsitleri ne diyor sizin Alevi erkanina uymayan davranislariniza..??

Evet Yineliyorum Namaz kılıyorum İbadetimi türkçe olarakta yapıyorum, Ama Hayatımda hiç Camiye gitmedim Yani İbadet Mabında söyledim, Bizler Ankara'da Doğduk ve burada büyüdük, çok kısa dönemlere kadar Cemevi falan yoktu yeni yeni yapılıyor. Bizde yaptık ve oraya gidiyorum, elimden geldiğincede ibadet etmeye çalışıyorum. Alevilikte düşkünlüğün ne olduğunu çok iyi bilirim, Eğer Bir yol Arıyorsan, Aleviliğin yolu tektir ve herkezde ona bağlıdır, ne demek istediğimi anlamışsındır. Peki ben sana sorayım Hz. Ali Namaz kıldımı kılmadımı, kıldı diyorsan kıldığı namaz ne namazıydı, Hünkar Hacı Bektaş'ı Veli'ninde namaz kıldığını biliyorsundur, Onlardamı düşkün oldular sana göre, sevgili arkadaşım Hz. Peygamberin Miraç dönüşünde uğradığı kırklarda Cemlerde bahsi geçen halka namazı kılındımı yada Alevilerde olduğu söylenen halka namazı ne, nerden kalmadır.

Türkü
27.09.2006, 13:08
Aliekber abi Evet Yineliyorum Namaz kılıyorum normal cami namazımı.Cemlerde yapılan halka namazımı kılıyorsunuz.Normal namaz kılıyorsanız camiye gitmenizde bir sakınca yok bence.Ama benim bildiğim alevilerde namaz olmadı hiç.Ben öğrendim ama ailemden değil ,sünni arkadaşlarımdan öğrendim ve cazip gelmedi cimlastik niteliğinde bence,tabiki size saygı duyarım oda apayrı.Hz. Ali Namaz kıldımı kılmadımı, kıldı diyorsan kıldığı namaz ne namazıydı,Evet cami namazı kılmış 5 vakit.Hünkar Hacı Bektaş'ı Veli'ninde namaz kıldığını biliyorsundurBen bilmiyorum namaz mı kılmış, haccada gitmiş mi?Hz. Peygamberin Miraç dönüşünde uğradığı kırklarda Cemlerde bahsi geçen halka namazı kılındımı yada Alevilerde olduğu söylenen halka namazı ne, nerden kalmadırBana göre gizlenmedir,islamda halka namazı diye bir olgu yok batıl bir inanış,hatta sapkınlık.

AliEkber
27.09.2006, 13:43
normal cami namazımı.Cemlerde yapılan halka namazımı kılıyorsunuz.Normal namaz kılıyorsanız camiye gitmenizde bir sakınca yok bence.Ama benim bildiğim alevilerde namaz olmadı hiç.Ben öğrendim ama ailemden değil ,sünni arkadaşlarımdan öğrendim ve cazip gelmedi cimlastik niteliğinde bence,tabiki size saygı duyarım oda apayrı.

Sevgili Alevv;Camilere gitmediğimi anlatmıştım sanırım, Alevilikte Namaz yoktur sözünüde kabül etmiyorum. Hz. Ali'nin Ve Onun Ehlibeyt'inin Kıldığı namazı kılıyorum, Nasıl yası matemi tutuyorsam, Namazıda kılmaya da devam edeceğim, Alevilikte Namaz vardır ama şartlandırmaz ve sana bırakır, tüm ibadetlerimizde olduğu gibi Senin bahsettiğin anlamda değildir, kıldığımız namaz, Halka Namazından bahsedilir ama hernedense Alevilerde uygulayanıda görmedim nedir bu halka namazı farklı birşeymi yada değişikmi kılınıyor yada uygulanıyor. açıklayan olursa sevinirim,

Kizilbas 66
27.09.2006, 19:50
Evet Yineliyorum Namaz kılıyorum İbadetimi türkçe olarakta yapıyorum, Ama Hayatımda hiç Camiye gitmedim Yani İbadet Mabında söyledim, Bizler Ankara'da Doğduk ve burada büyüdük, çok kısa dönemlere kadar Cemevi falan yoktu yeni yeni yapılıyor. Bizde yaptık ve oraya gidiyorum, elimden geldiğincede ibadet etmeye çalışıyorum. Alevilikte düşkünlüğün ne olduğunu çok iyi bilirim, Eğer Bir yol Arıyorsan, Aleviliğin yolu tektir ve herkezde ona bağlıdır, ne demek istediğimi anlamışsındır. Peki ben sana sorayım Hz. Ali Namaz kıldımı kılmadımı, kıldı diyorsan kıldığı namaz ne namazıydı, Hünkar Hacı Bektaş'ı Veli'ninde namaz kıldığını biliyorsundur, Onlardamı düşkün oldular sana göre, sevgili arkadaşım Hz. Peygamberin Miraç dönüşünde uğradığı kırklarda Cemlerde bahsi geçen halka namazı kılındımı yada Alevilerde olduğu söylenen halka namazı ne, nerden kalmadır.


Sayin Ali Ekber..

Zöhre Ana olmasina ragmen konumuz Namaza kadar gelmis..Mademki bu konu acildi bizde düsüncelerimiz,Alevi inancinda ,yolunda Namazin anlamini kisaca ifade edelim..

Bir defa Alevilikte Namaz vardir fakat bu Islamda oldugu gibi kabul edilmez..Ayrica sizin kilmis oldugunuz ( yada anlattiginiz sekilde ) Sünni Namazimidir ? Anadolu Alevi inannda tek basina namaz kilma diye bir olgu yoktur..Yalniz Sünni inanc anlayisiyla namaz kilan Alevilerin oldugunu yok sayamayiz ki buda Anadolu gercegidir..Alevilerin ne kadar Asimile edildiginin bir göstergesidir..Alevi namazlari toplu kilinir ve buna Halka namazi ( niyazi ) denir..Cünkü Aleviler ibadet yaparken Cemal-cemale olurlar.

Sayin arkadasim hala aynen resmi egemen inancin sorumlulari gibi ayni soruya sormaktasin.." Hz.Ali namaz kildi mi? kildiysa siz neden kilmiyorsunuz..? "
Konu yine Anadolu Aleviliginin Ali anlayisi ile baglidir.Alevilikte Ali algilamasi Islamda oldugu gibi degildir Bu baglamda aramizda kalin cizgi ve yorumlama farki vardir.Konulari birbirine karistirmamak icin buralara girmiyorum bunula ilgili bir cok yazimiz mevcuttur..Sizinle sanirim ayni frekanslardan konusmuyoruz.Cünkü ben tanimlamalarimi Alevilige göre yapiyorum siz ise Islami rehber aliyorsunuz.. Sanirim sizin 4 kapi 40 Makamdan haberiniz vardir..Biz Anadolu Alevilerine göre 4 kapinin birincisi olan Seriat kapisini asmisiz.Sizin bicimlediginin sekilde kildiginiz namaz Seriatin bir emridir ve bu anlamda Alevilerin farkli inanc yapisindan dolayi Namazi yoktur ,niyazi vardir..Halka Namazi biciminde ibadet etmenin,göksel varliklarin bir sistem ve uyum icinde dönmelerinden esinlendigi kabul edilir..

Yine ayni sekilde Haci Bektas namaz kilardi söylemide Haci Bektasi sünnilestirmek isteyenlerin gelistirdigi söylemdir..Öyle olsa idi " Dinine dizlerinle degil ,kalbinle baglan " demezdi..yada " Benim kabem insandir,Bizim semahimiz ilahi asktir " özdeyislerini bosuna mi söyledi ? sizce bir anlami yok mu ?

saygilarimla..

AliEkber
28.09.2006, 10:32
Sevgili Kızılbaş; Konuyu Farklı yere çekiyoruz ama Yinede cevap vereyim,

Yine ayni sekilde Haci Bektas namaz kilardi söylemide Haci Bektasi sünnilestirmek isteyenlerin gelistirdigi söylemdir..

Hünkar Hacı Bektaş'ı Veli Keramet sahibi bir velidir, yani Tanrı dostudur; ama en büyük kerametlerinden biri olan tek danesini dökmeden darı çeçi üzerinde otururken namaz kılmıştır. Namaz Konusunda Hiç Bir Veli kimseyi zorlamamıştır. Nedense Hep Söylenen sözlerdir Hacı Bektaş'ı Veli'yi Sünnüleştirme çabası diye, Kimsenin Öyle birşey yapmaya güçü yetmez korkma. Kaldıki Öyle bir düşüncenin karşısındayım, mücadelesinide yaparım canımda onun yolunda feda olsun. Benim Ne tür namaz kıldığımı bilmeden sadece eleştiriyorsun. Mansurun darına durur gibi Allah Muhammed Ali İsmine salavat getirip Hasan ve Hüseyin Selamlayıp, 3'lerin 5'ler 7'leri 12 İmamların 40 Adınıda söylerek, Elime Dilime Sahip Olacağım Deyip, Yarin Muzuru Mahşerde yüzümün karasıyla karşına çıkmayacağım diğerek gerçekleştirdiğimiz En Önemliside tüm dualarını türkçe yaptığımız bir ibadet, Sünni'lerin Kendince uyguladıkları Namazla bağdaş, Sizlerin Yanlı tutumlarına üzülüyorum. Bakın Ben Bir dergah Çocuğuyum Edep Erkan Nedir çok iyi bilirim, Alevilik Öyle Lafla Laf salatalığıyla olmaz Edep Erkan Yol Bilmek ve uygulamak gerekir. En Önemliside Alevilikte şeriat yoktur, Şu Bahsi geçen Şeriat mabında söylüyorum. Aleviliğin şeriat Analamı Farklıdır. Biz Ona Bir Anlamda Tarigat Deriz. Bizlerde Alışkanlık olmuş işimize gelene var işmimize gelmiyene yok demeye. Aleviliği Tam anlamıyla Edebiyle Erkanıyla, Yani Aleviliğin gerektirdiği tüm yükümlülükleri sen yerine getire biliyormusun. Yada Ne kadar bildiğini kendine bi sorgula bence, Çünki Bizim yolumuz hata affetmez, Yarın Hak divanında Hesabını vermek o kadar kolay değil.

Namazı Kıl, kılma, İnan yada inanma, Ama Doğru olan şeyle yüzleşmemekten kork.
Alevi namazlari toplu kilinir ve buna Halka namazi ( niyazi ) denir..Cünkü Aleviler ibadet yaparken Cemal-cemale olurlar.

Benim Büyüklerden öğrendiğim Bildiğim kadarıyla Halka Namazı Diye bir ibadet yoktur. Halka Şeklinde Oturmak Bize Kırklardan Kalma Bir Oturuş Şeklidir. Meleklerin Ademe Secde ettiği gibi İnsanın İnsana secde etmesini Temsil eder o oturma şekli. Benim Bildiğim Budur. Alevilikte Eğer Halka Namazı Var diyorsan Halka Namazının Nasıl kılındığının (yani Sence Niyaz) Açılımını anlatırmısın, Nedir halka namazı, Sadece Cemal Cemale Oturup Karşılıklı niyazlaşmamı, Her Hangi Bir şekli varmı bu ibadetin. Ben Ne olduğunu öğrenmek istiyorum bilgilendirirseniz sevinirim.

onurcan
28.09.2006, 10:58
"Hünkar susam yapragi üzerinde namaz kiliyor" Vilayetname Sayfa 22.Esat korkmaz

Vilayetnamedeki anlatim tamami ile sakli bir anlatimdir. Islamiyete de sirk tir.Alevilerin anlamasi gerekenler batini yönüdür. Bir defa seccade denilen, Post tur(Koyun derisi), ikincisi ise Hünkar susam yapragi üzerinde 41 yil ibadet ediyor, ve Tanri kendisine ya Bektas ibadetin kabul oldu diyor.Riyazeten öyle bir duruma geldiki Ruku ederken , basinin icindeki beyni hareket eder oldu deniliyor. (Vilayetname)

Buradaki anlatim tamami ile keramet göstermek ve bioloji ile alakali olan bir izahtir.Zaten velayetname'nin tamami bioloji dir.

Nedir Susam?, Susam bir botanik bitki dir ve uyusturucu niteligindedir.

13.yüzyildaki tarim göz önüne alinirsa bu olay cok iyi anlasilabilir. Susam'in yararlari ,zararlari ve vücuda olan etki ve tepkileri deneniyor..Bu denmeyi de Hünkar gerceklestiriyor.Buradan cikan izah budur.Anlayamayanlara duyurulur...Yoksa namaz kilmamistir. O nasil namaz ki 41 yil sürmüs?

AliEkber
28.09.2006, 11:08
"Hünkar susam yapragi üzerinde namaz kiliyor" Vilayetname Sayfa 22.Esat korkmaz

Sevgili Onurcan; Yukardaki Vilayetnamede Bahsi geçende Senin Anladığın, Yorum kendi yorumun bence farklı, Ahmet Yesevi'yle Olan ve Anlatılan, Hocası'nın Denediğinde Kıldığı Darı çüs Üzerinde kıldığı namazda var biliyorsundur sanırım.

Türkan
28.09.2006, 11:27
Abilerim , konu dağılıyor , haddim olmadan uyarmak istiyorum çünkü bu zöhre ana meselesi enine boyuna tartışılmalı , namaz-cami - vs... den ziyade.

Zöhre Ana'yı bende duydum , elden ele mektuplar dolaşırdı " bu mektup ankaradan zöhre anadan gelmiş ahmet, ayşe ...vs (her hangi biri ) eliyle size ulaştırılmıştır . Bundan hele bilmem kaç tane yazıp dağıtın , dağıtmazsanız şu olur bu olur vs..." ye benzeyen bir metin .
Şimdi anlıyorum bu güzel bir reklam şekli. Adını daha çok insana duyurmak için bir yol. Eskişehir'li pek çok arkadaşım ailecek onun o devasa yapısına gittiklerini anlatırdı , gözleri inanç dolu.
Ankara da bahsedilen yapıyı görmedim , zöhre anayıda. Ama Anadolu Alevileri arasında popüleritesi yüksek biri bunu biliyorum . Üzücü bence.

onurcan
28.09.2006, 11:29
Sevgili AliEkber ben velayetname'nin Abdulbaki Gölpinarli ve Esat korkmaz tarafindan yazilanlarin ikisinide bir yil inceledim. Arti Alman bibloteklerinden (Kütüphane) bütün bioloji kitaplari ile birlikte velayetname icerisinde gecen bitkilerin analizlerini yaptim.

Bir defa basli basina o kerametlerin hepsi islama sirk tir, ve Hulul 'dur, Zuhur dur.Eren ve Evliyalarin gerceklestirdikleri sakli izah ve doga üstü anlatilan olaylarin hepsi Budizm kökenli inanc sekilleridir.

Bitkilerin cogu, botanik bitki olup vücudun beyin kismina hitap eden bitkilerdir.

Bu konu ile bir yil'i askin kafa yordum. Herkezlede bu konu hakkinda istedikleri oranda tartismaya varim. Ben bugüne kadar bu bilgileri kisa kisa olsa insanlarimiza anlatmaya calistim. 13.yy. tarimin arastirilip, üterimin topraktan saglandigi dönemdir.Topragin islenmesinden, bitkilerin beslenmedeki yeri ,zararlari ve yararlari , alkolik olanlari, uyusturucu niteliginde olanlari, sayfa sayfa sakli bir izahla Velayetnamede anlatiliyor. Bu anlatim din kisvesi altinda yapiliyor.Dini anlatis seklide, hic bir zaman islama uymayan abartili bir izahla karsimiza cikiyor, masalimsi ve afsane türünden anlatimlarin islamla alakasi yok..

Ahmet Yesevi konusu na gelince, Ahmet Yesevi sünni dür. Daha da ötesi Naksi seyhidir. Hünkarla Ahmet Yesevi arasindaki zaman ve yesevilik ve Bektasiligi karsilastirmak onun alevi olmadigini ortaya cikartir.Ayrica Ismail Kaygusuz bile bunu itiraf etmistir. Ahmet Yesevi alevi degildir, Hünkar'lada iliskisi yoktur. Bütün bu tarihi yanilgilari bizlere yayan Avustralya da ölen Naksi seyhi Esat Cosan ve Gazi Üniversitesidir.Aleviligi orta Asya kökene dayandirarak, Ahmet Yesevi ayagindan asimile etmek, Türk Islam sentezine yamamaktir.Hace bektas Veli Bir Batini Dai'sidir. Ne namaz, kilmis, nede Hac'a gitmistir.

AliEkber
28.09.2006, 11:43
Zöhre Ana'yı bende duydum , elden ele mektuplar dolaşırdı " bu mektup ankaradan zöhre anadan gelmiş ahmet, ayşe ...vs (her hangi biri ) eliyle size ulaştırılmıştır . Bundan hele bilmem kaç tane yazıp dağıtın , dağıtmazsanız şu olur bu olur vs..." ye benzeyen bir metin .

Sevgili Türkan Can; Daha önceden seninle böyle bir diyaloğum olmadı, Ama Bilgili bir insan olduğunuz Daha önce yazdığınız yazılardan Belli, Ama Şu Söylevi sana yakıştıramadım, Nedeni, Öyle bir metin yok, varsa içeriğinide tam olarak açıkla, bizde öğrenelim nasıl bir metinmiş.

Şimdi anlıyorum bu güzel bir reklam şekli. Adını daha çok insana duyurmak için bir yol. Eskişehir'li pek çok arkadaşım ailecek onun o devasa yapısına gittiklerini anlatırdı , gözleri inanç dolu.
Ankara da bahsedilen yapıyı görmedim , zöhre anayıda. Ama Anadolu Alevileri arasında popüleritesi yüksek biri bunu biliyorum . Üzücü bence.

Ben bahsini yaptığın O devasal diye tabir ettiğin binanı içinde neler var neler yok çok iyi biliyorum, Önceki yazıları okursan öğrenirsin. Hiç kimsede reklam falanda yapmıyor. İnsanlar gelip gerçeğin ne olduğunu araştırmadan, karala gitsin, niye bu düşünce ne yapıldı orda insanlara, Cem Evi Yapmanın Okuyamayan insanlara burs vermenin Evlenmek için parası olmayıpta orada düğün salononda evlendirmenin Bir Cenazemizin olduğunda definine kadar yapılması (gerekenlerin Bir Sünni Hocaya İhtiyac olmadan) ne gibi zararı var, Yok Büyü yapılıyormuş bilmem neler neler. Neyse daha çok şey var ama bence yanlı olmayın lütfen sizden ricam görün sizlere yanlış gelen neyse açıklayın, O Bunu dedi Şu bunu dediyle olmuyor yakışmıyor size.

Sevgili Onurcan; Dostum Ben seni senden daha iyi tanıyorum merak etmem, senin ne kadar araştırmacı olduğunuda biliyorum.

Bir defa basli basina o kerametlerin hepsi islama sirk tir, ve Hulul 'dur, Zuhur dur.Eren ve Evliyalarin gerceklestirdikleri sakli izah ve doga üstü anlatilan olaylarin hepsi Budizm kökenli inanc sekilleridir

Ahmet Yesevi ayagindan asimile etmek, Türk Islam sentezine yamamaktir.Hace bektas Veli Bir Batini Dai'sidir. Ne namaz, kilmis, nede Hac'a gitmistir.

Hacı Bektaş'ı Veli herkes farklı anlatıyor. senin algılamanda öyle, Bu sözlerden sonra sanan söyleyecek sözüm yok, Aleviliğin Tüm İnançları barındırdığınıda sanırım söyleyenlerden biriside sensin, Anadolu'daki Evliyalar'ın Hepside bir keramet göstermiştir. Bunu sen ne olarak algılarsan aglı aslını değiştirmez. Konumuzda Alevilik, ve Namaz Bir kıldı diyorsun Velayettenameden Örnek gösteriyorsun diğer yazında farklı, karar ver. O çerçeve içerisinde konuşalım, İslama şirk koşması beni bağlamıyor. Ben Burada İslam Probagandasımı yapıyorumda İslamı şirktir Diyorsun.

Türkan
28.09.2006, 12:00
Metin elimde yok , ama bu ve benzeri metinlerin bi çoğumuzun eline geçtiği bir gerçek ... Sadece zöhre ana için değil bu , benzer mektuplar farklı insanlardan gelmiş gibi elden ele dolaşırdı. hiç denk gelmediniz mi? yada denk gelen yok mu arkadaşlar ??? Mutlaka vardır . Uydurmuyorum . O metin ile reklam yapıldığını kastettim ben , burda sizin yazdıklarınızı kastetmedim . Yazılanların tümünü de okudum , bu konudaki hassaslığınızı gördüm . orda görev almış olmanız sizi ilgilendirir, ben bunu da sorgulamadım. Na adı geçen bayanı ne de yapıyı görmediğimi de söyledim .

Bana yakışmayan nedir? ben hakaret etmedim , kötü söz söylemedim . "Büyü yapılıyor " filan hiç demedim ..... Beni üzen sadece oraya , o bayana umut bağlayan insanlarımız .... ondan medet uman insanlarımız.

Size karşı kişisel bir eleştiride de bulunmadım .:(

AliEkber
28.09.2006, 12:11
Bana yakışmayan nedir? ben hakaret etmedim , kötü söz söylemedim . "Büyü yapılıyor " filan hiç demedim ..... Beni üzen sadece oraya , o bayana umut bağlayan insanlarımız .... ondan medet uman insanlarımız.

Sevgili Türkan Can; Sana yakışmayan Sadece kulaktan duğduğunu görmeden bilmeden yazman o kadar ikisinide yazan sensin sen karar ver.

Zöhre Ana'yı bende duydum , elden ele mektuplar dolaşırdı " bu mektup ankaradan zöhre anadan gelmiş ahmet, ayşe ...vs (her hangi biri ) eliyle size ulaştırılmıştır . Bundan hele bilmem kaç tane yazıp dağıtın , dağıtmazsanız şu olur bu olur vs..." ye benzeyen bir metin .

Metin elimde yok , ama bu ve benzeri metinlerin bi çoğumuzun eline geçtiği bir gerçek ... Sadece zöhre ana için değil bu , benzer mektuplar farklı insanlardan gelmiş gibi elden ele dolaşırdı. hiç denk gelmediniz mi? yada denk gelen yok mu arkadaşlar ??? Mutlaka vardır . Uydurmuyorum .

Türkan
28.09.2006, 12:18
Yıllar önce gördüğüm bi kağıt parçası , benim için bi önemi yok , dedimya anca reklam amaçlı olduğunu düşünebileceğim birşey. Niye saklayayım ? Kaldı ki metni gördüm , birinden duymadım . Ama ilerde birgün bunu bana sorarlar diye saklamadım , üzgünüm...

Kulaktan dolma bilgi dediğiniz nedir? ben orda bişeyler yapıldığını iddia etmedim , sadece o bayandan medet uman insanlarımız olması beni üzüyor dedim . şunu yaptı bunu yaptı gibi bir iddiam yok ,hassas davranıyor , yanlış anlıyorsunuz.... anlamak istiyorsunuz.

SEVDALİNKA
28.09.2006, 12:18
Konuyla alakasız ama; Anadolu toprakları budist etkisinde kalmış, ibadetlerine onlardan alıntılar yapmıştır. Bununla ilgili geçenlerde haber yayınlandı. Bitlis- ahlat ta bir mağara bulunduğu ve bu mağara da budist tapınağı olduğu, mağaranın kemerinde tavus kuşları ve ortalarında lotus(Nergiz) çiçeği olduğu yazılı. Bu şekil sonsuzluğu ifade ediyormuş. Bilindiği gibi Budist rahipler, Gizliliğin sırlarını botanikle, çiçeklerle açıklıyorlardı. Budist hastalıkları iyileştiren, merhamet tanrıçası elinde lotus çiçeğiyle resmedilmiştir.

Aleviler, doğa ile ilgili sürekli betimlemelerde bulunurlar. Alevilerde nergiz çiçeği kutsaldır.


“Aslan olup yol üstünde oturan

Selman idi ana nergis getiren
Kendi cenâzesini kendi götüren

Hünkâr Hacı Bektaş,Ali kendidür”
Kul Hasan.

Selman Farisinin, Hz. Aliden, Hz. muhammede götürdüğü çiçek yine nergizdir. Bende Budist etkiler taşıdığımıza, sırrı, bitkilerle anlattığımıza inanmaktayım.

Saygılar,

AliEkber
28.09.2006, 12:30
“Aslan olup yol üstünde oturan

Selman idi ana nergis getiren
Kendi cenâzesini kendi götüren

Hünkâr Hacı Bektaş,Ali kendidür”
Kul Hasan.

Selman Farisinin, Hz. Aliden, Hz. muhammede götürdüğü çiçek yine nergizdir. Bende Budist etkiler taşıdığımıza, sırrı, bitkilerle anlattığımıza inanmaktayım.

Sevgili Sevdalinka; Biz Aleviliği Kavlubiden Beri Alıp Geliyoruz, Sence kim kimden etkilenmiştir dersin, Unutmaki Yukardaki Değişleri söyleyen, Budist Rahipler değil, Alevi Hak Aşıklarıdır. Bizim deryamız derindir gir girebilirsen.
Ne güzel bir söz değilmi,

SEVDALİNKA
28.09.2006, 12:53
Sevgili Aliekber;

Kavlubela'nın anlamını bilmiyorum. Eğer ezelden beri, en eski medeniyet manasındaysa; Tabi ki Anadolu topraklarının derin bir tarihi vardır ama bu demek değildir ki başka inançlardan etkilenmemiş olsun. Bunu yazan halk aşığı budistten etkilenmiştir demedim, bu zamanla inançlar içine sinen, o inançtan olan, o inancı yansıtan motiflerdir. Alevilik batınıliktir ve sırlar içinde gerçekler anlatılmaya çalışılmıştır. İslamiyet inancına uymayan yolumuz, bu şekilde kendini ifade etmiş, bu sırrı bilen aşıklarımızda, şiirlerinde bu motifleri işleyerek yolumuzu devam ettirmiştir.

Sevgiler,

AliEkber
28.09.2006, 13:03
Kavlubela'nın anlamını bilmiyorum. Eğer ezelden beri, en eski medeniyet manasındaysa; Tabi ki Anadolu topraklarının derin bir tarihi vardır ama bu demek değildir ki başka inançlardan etkilenmemiş olsun. Bunu yazan halk aşığı budistten etkilenmiştir demedim, bu zamanla inançlar içine sinen, o inançtan olan, o inancı yansıtan motiflerdir. Alevilik batınıliktir ve sırlar içinde gerçekler anlatılmaya çalışılmıştır. İslamiyet inancına uymayan yolumuz, bu şekilde kendini ifade etmiş, bu sırrı bilen aşıklarımızda, şiirlerinde bu motifleri işleyerek yolumuzu devam ettirmiştir.

Sevgili Sevdalinka Can; Olay farklı yerlere çekildi, bence bu konuyu Aleviliğin tarihi ile ilgili bir topik açarsanız orada tartışırız, bu topiğin açılışı farklı.

Kalü bela
Tanrı insanları yaratmadan, ruhlarını toplayıp hepsine birden sorar: Elest-ü bi-rabbiküm? Yani ben sizin rabbiniz değil miyim? Hepsi cevap veriri: Kalü bela. Bu toplantı elest bezmi diye tasavvufta sıklıkla geçer.

Aşık Devrani :

“Hakk’ın kandilinde gizli nihanda
La mekan elinde sır idi Ali,
Künt-ü kenzin esrarı andadır
Dünya kurulmadan var idi Ali.
Feriştahlar kendi nurundan oldu
‘Sen kimsin?’ diye Cibrile sordu,
Cibril bilemedi, kanadı yandı
Ol zaman kandilde nur idi Ali”

*********************
Serime Bir Sevda Geldi
Muhammed Ali'den Beri
Yandı Vücudum Kül Oldu
Ta Kalubeli'den Beri

Şah Hatayi'm Hakk'a Yalvar
Sevdiğim Ali'dir Server
Sorarlarsa Bizi Erler
Gelirem Divandan Beri
****************************
Bu bir acaip haldir bu hale kimse ermez
Alimle davi kılar, Veli değme göz görmez
İlm ile hikmet ile, kimse ermez bu sırra
Bu bir acaib sırdır, ilme kitaba sığmaz *** ***
Alem ilmi okuyan, dört kitap sırrın duyan
Aciz kaldı bu yolda, bu aşka el uramaz
Yunus canını terk et, bildiklerini terk et

onurcan
28.09.2006, 23:33
Hacı Bektaş'ı Veli herkes farklı anlatıyor. senin algılamanda öyle, Bu sözlerden sonra sanan söyleyecek sözüm yok, Aleviliğin Tüm İnançları barındırdığınıda sanırım söyleyenlerden biriside sensin, Anadolu'daki Evliyalar'ın Hepside bir keramet göstermiştir. Bunu sen ne olarak algılarsan aglı aslını değiştirmez. Konumuzda Alevilik, ve Namaz Bir kıldı diyorsun Velayettenameden Örnek gösteriyorsun diğer yazında farklı, karar ver. O çerçeve içerisinde konuşalım, İslama şirk koşması beni bağlamıyor. Ben Burada İslam Probagandasımı yapıyorumda İslamı şirktir Diyorsun.

Hace Bektas Veli'yi herkez farkili anlatamayacak artik...O dönem kapanti, simdi yeni tertemiz sayfalar acildi. Bütün arastirmacilarda bu dogrultuda hem fikir oldu..O bir Batini Dai'dir. Sulucakaracahöyük de Hermes'in batini inanc ögretisinin, ögretildigi bir okuldur. Benim kabem insandir diyen bir Hünkar'i kabe yollarina göndermenin bir anlami yok.

İslama şirk koşması beni bağlamıyor. Ben Burada İslam Probagandasımı yapıyorumda İslamı şirktir Diyorsun

Islam'a sirk kosmasi, seni baglamali sevgili AliEkber, Cünkü yazmis olduklarinla sen, onun adi altinda, onu özünden kopariyorsun ve Islam propagandasina alet ediyorsun. Ben mnamaz kiliyorum. Cünkü Hünkar da namaz kildi diyorsun. Namaz kilmak islami bir inanc ve ibadet seklidir.Hic kimsede aksini söyleyemez, bilinen bir gercektir.
Bu anlamda bende itirazimi dile getiriyorum.Bu inanc sekli zöhre ana merkezli yapiliyormus..Zöhre ana yanlis yolda, itikat olarak alevilige bagli bir kisi olabilir ama uygulama yanlis. Benim itirazim bu noktadadir.
saygilar.

Kizilbas 66
29.09.2006, 08:37
Evet Yineliyorum Namaz kılıyorum İbadetimi türkçe olarakta yapıyorum, Ama Hayatımda hiç Camiye gitmedim .. Peki ben sana sorayım Hz. Ali Namaz kıldımı kılmadımı, kıldı diyorsan kıldığı namaz ne namazıydı, Hünkar Hacı Bektaş'ı Veli'ninde namaz kıldığını biliyorsundur, Onlardamı düşkün oldular sana göre, sevgili arkadaşım Hz. Peygamberin Miraç dönüşünde uğradığı kırklarda Cemlerde bahsi geçen halka namazı kılındımı yada Alevilerde olduğu söylenen halka namazı ne, nerden kalmadır.


Sevgili Ali Ekber...

Buradaki temel konu Zöhre Ana dir..Fakat inancin öyle bir genis acilimi varki bundan dolayi konular arapsacina dönebiliyor..Bu baglamda bir konuyu tartisirken genis anlamda ayni daire icinde baska yerlere gecilebiliyor..Sanirim sende bende daha uzun süre bu forumda olacagiz..Bunun icin Namaz ve diger Alevilikle ilgili konulari enine boyuna tartisacagimizi umuyorum..Baska topicte bunlari tartisalim..

Saygilarimla..

AliEkber
29.09.2006, 10:06
Hace Bektas Veli'yi herkez farkili anlatamayacak artik...O dönem kapanti, simdi yeni tertemiz sayfalar acildi. Bütün arastirmacilarda bu dogrultuda hem fikir oldu..O bir Batini Dai'dir. Sulucakaracahöyük de Hermes'in batini inanc ögretisinin, ögretildigi bir okuldur. Benim kabem insandir diyen bir Hünkar'i kabe yollarina göndermenin bir anlami yok.

Sevgili Onurcan; Bence Haklısın Sadece şu sözüne katılıyorum, Hünkarı Herkes İstediği kalıba Sokmamalı Aktık.Islam'a sirk kosmasi, seni baglamali sevgili AliEkber, Cünkü yazmis olduklarinla sen, onun adi altinda, onu özünden kopariyorsun ve Islam propagandasina alet ediyorsun. Ben mnamaz kiliyorum. Cünkü Hünkar da namaz kildi diyorsun. Namaz kilmak islami bir inanc ve ibadet seklidir.Hic kimsede aksini söyleyemez, bilinen bir gercektir.
Bu anlamda bende itirazimi dile getiriyorum.Bu inanc sekli zöhre ana merkezli yapiliyormus..Zöhre ana yanlis yolda, itikat olarak alevilige bagli bir kisi olabilir ama uygulama yanlis. Benim itirazim bu noktadadir.

Velileri tanımak zordur. Çünkü onların hünerleri kendileri gibi gizlidir.
BANA BU SIRLARI, HÜNERLERİ ÇOK GÖRMEYİN. ÇÜNKÜ BEN ALİ’NİN SIRRIYIM.”
Hünkar Hacı Bektaş Veli,

Alıntı,
İsmail Kaygusuz
ANADOLU’DA ALEVİ-BEKTAŞİ YOLUNUN KURUCUSU BÜYÜK DÜŞÜNÜR
HÜNKAR HACI BEKTAŞ VELİ

Sevgili Ali Ekber...

Buradaki temel konu Zöhre Ana dir..Fakat inancin öyle bir genis acilimi varki bundan dolayi konular arapsacina dönebiliyor..Bu baglamda bir konuyu tartisirken genis anlamda ayni daire icinde baska yerlere gecilebiliyor..Sanirim sende bende daha uzun süre bu forumda olacagiz..Bunun icin Namaz ve diger Alevilikle ilgili konulari enine boyuna tartisacagimizi umuyorum..Baska topicte bunlari tartisalim..

Saygilarimla..

Sevgili Kızılbaş Dost; Sizinle Her konuda tartışmaktan onur duyarım,

ŞEMSİ
29.09.2006, 23:13
Her konuda olduğu gibi Zöhre Ana hususunda da önyargılara sahibiz.Somut deliller varken ordan burdan duyduğumuz yalan yanlış bilgilerle kendimizi donatıyoruz.Oysaki en basitinden bahsettiğiniz kişi yaşıyor. Yeri yurdu belli.Hatta yayımlanmış kitapları da mevcut.Acaba sorularımıza cevab için bu türden birinci kaynaklara neden ulaşmıyoruz? Ön yargılarımızdan arınarak ilgili yerlere ilişkin neden gözlemler yapmıyorsunuz? Uzaktan ahkam kesmek işin en kolayı.
Ben de Zöhre Ana olgusuyla ilgilenenlerdenim.Bu hususta bilgilerim ölçüsünde bir hayli kafa yordum. En sonunda vardığım nokta onun bir evliya geleneğinin halkalarından biri olduğudur.Zöhre Ana öyle veya böyle bir insan değil. O, bir GERÇEKtir.O, evliya geleneğinin bir devamıdır.Bu sonuca varmak hem çok kolay hem de çok zordur.Kalbiniz onaylarsa kolaydır ama bizler gibi aciz insan mantığına bakılırsa iş biraz zor olabilir. Sorarım size sizin ınandığınız hangi evliyanın davranışları, ortaya koydukları sizin aklınıza uyuyor ki? Evliyayı evliya yapan alağanüstülükleri değil mi? Zöhre Ana elmadan çocuk veriyormuş... Sorarım size Alevilikte elma motifi yok mu? En basitinden çocuğu olmayanların rüyalarında Hızır'dan veya herhangi bir gerçekten elma aldıklarına ilişkin gördükleri rüyaları hiç duymadınız mı? Suyun Alevilikte elma gibi kutsal olduğunu ve evliyaların suya ilişkin efsanelerini hiç duymadınız mı? Hangi evlıya dua etmez, niyazda bulunmaz, cem yapmaz , değiş söylemez? Bu ve bunabenzer Aleviliğe ilşkin gerçek bilgi ve eylemler Zöhre Ana'da mevcut. Bırakın da bu bilgiler ve eylemler gün işığına çıksın.Bu işe çomak sokulmasın. Eğer Zöhre Ana bir istismarcıysa o zaman gelmiş geçmiş bütün erenler, evliyalar, has gerçekler de birer istismarcıydılar. Çünkü Zöhre Ana'ın ulaşmak istediği nokta ile bildiğimiz evliyaların ulaşmak iştedikleri nokta arasında hiçbir fark yok.Geçmiş evliyalar da Zöhre Anan'nın yaptıklarını yapıyorlardı. Onların da sevenleri vardı sevmedikleri de.Unutmayın ki bildiğimiz çoğu evliyalar bunun bedelini canlarıyla ödediler.Onları ölüme götüren hep kendi insanlarıydı. Zöhre Anâ'ya haksızlık yapılmasın.O, karanlıklarımızı aydınlatandır.O, bizi Hacı Bektaş-ı Veli gibi biz alevileri ve gerçek inananları bir çatıda toloyacak kişi olacak.Bu süreç başladı bile...

heterodoks
30.09.2006, 00:53
Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz.

Her konuda olduğu gibi Zöhre Ana hususunda da önyargılara sahibiz.Somut deliller varken ordan burdan duyduğumuz yalan yanlış bilgilerle kendimizi donatıyoruz

Ben şahsen oradan buradan duyduğum bilgilerle yazmıyorum.Ben Ankara Hüseyin Gazi Mahallesinde doğdum, gençlik yıllarım Keçikıran'da, yani Zöhre Ana denilen kadının süper lüks yapısının hemen yanı başında geçti.Her gün yanından on defa geçerdim.Yakın çevremden, birinci derece akrabalarımdan bu kadına giden onlarca insan var.Şimdi ben mi önyargılı oluyorum, yada kulaktan dolma bilgilerle konuşuyorum. Ayrıca 1990'lı yılların başında - yanlış hatırlamıyorsam - Güneş Gazetesinin bir muhabiri bu kadınla bir geziye çıkmış, röportajlar yapmış ve bu geziye ilişkin notlar kitap olarak basılmıştı.O dönemde basılan bu kitabıda okumuştum.

Ben de Zöhre Ana olgusuyla ilgilenenlerdenim.Bu hususta bilgilerim ölçüsünde bir hayli kafa yordum. En sonunda vardığım nokta onun bir evliya geleneğinin halkalarından biri olduğudur.Zöhre Ana öyle veya böyle bir insan değil. O, bir GERÇEKtir.O, evliya geleneğinin bir devamıdır..

Zöhre Ana'nın evliya olduğuna hangi olay üzerine inandınız,karar verdiniz? Hangi kerametini gördünüz? Bu kerametler, doğaüstü yetenekler noter ya da bağımsız kurullarca tasdiklendi mi? Belgesi var mı?


Zöhre Ana elmadan çocuk veriyormuş... Sorarım size Alevilikte elma motifi yok mu? En basitinden çocuğu olmayanların rüyalarında Hızır'dan veya herhangi bir gerçekten elma aldıklarına ilişkin gördükleri rüyaları hiç duymadınız mı? Suyun Alevilikte elma gibi kutsal olduğunu ve evliyaların suya ilişkin efsanelerini hiç duymadınız mı? Hangi evlıya dua etmez, niyazda bulunmaz, cem yapmaz , değiş söylemez? Bu ve buna benzer Aleviliğe ilşkin gerçek bilgi ve eylemler Zöhre Ana'da mevcut. Bırakın da bu bilgiler ve eylemler gün işığına çıksın.Bu işe çomak sokulmasın.

Hangi alevi evliyası nakşibendiler gibi zikir yapmıştır? Hangisi kızgın şişlerle insanların vücudunu dağlamıştır? Hangisi namaz kılmıştır? Hangisi yaptıkları karşılığında para talep etmiştir?

Bu işe çomak sokulmasında ne demek?Yani bırakın bu düzen böyle devam etsin, inanç tacirleri toplumu sömürmeye devam etsin mi demek?

Zöhre Anâ'ya haksızlık yapılmasın.O, karanlıklarımızı aydınlatandır.O, bizi Hacı Bektaş-ı Veli gibi biz alevileri ve gerçek inananları bir çatıda toloyacak kişi olacak.Bu süreç başladı bile...

Zöhre Ana mehdi mi? Yani beklediğimiz kuratarıcı o mu? Rica ederim beni kurtarmasın.:D

KIZIL.FIRTINA
30.09.2006, 01:17
vallhi sadece basın yoluyla biliyorum ama fazla bir şey yaptığını sanmıyorum hatta yanına gidenleri bile tanımıyorum gidenlerdende iyi bir şey duydum yada duymadım desem yalan olur

Bulent74ankara
30.09.2006, 02:11
Sevgili Dostum Pir Sultanca

Sizin düşüncelerinize aynen katılıyor ve yürekten kutluyorum. Bu Zöhre Ana diye bilinen bu kadın, Alevileri ciddi anlamda sömürmekte, Dünyanın en güzel olan kültümüzü yozlaştırmakta ve ne acı ki inançı ticarete çevirmektedir. Bu kadın, emekli öğretmen olan eniştemin eski öğrencisidir. Eniştemin anlatımına göre, bu kadının ruhsal bozukluluğunun olduğunu söylerdi. Bu kadına can dostlarımın inanmamasını özellikle rica ediyorum. Bu kadına dikkat! Tehlike!

Saygılarımı Sunarım

B.Ünver

AliEkber
30.09.2006, 11:00
Her konuda olduğu gibi Zöhre Ana hususunda da önyargılara sahibiz.Somut deliller varken ordan burdan duyduğumuz yalan yanlış bilgilerle kendimizi donatıyoruz.Oysaki en basitinden bahsettiğiniz kişi yaşıyor. Yeri yurdu belli.Hatta yayımlanmış kitapları da mevcut.Acaba sorularımıza cevab için bu türden birinci kaynaklara neden ulaşmıyoruz? Ön yargılarımızdan arınarak ilgili yerlere ilişkin neden gözlemler yapmıyorsunuz? Uzaktan ahkam kesmek işin en kolayı.
Ben de Zöhre Ana olgusuyla ilgilenenlerdenim.Bu hususta bilgilerim ölçüsünde bir hayli kafa yordum. En sonunda vardığım nokta onun bir evliya geleneğinin halkalarından biri olduğudur.Zöhre Ana öyle veya böyle bir insan değil. O, bir GERÇEKtir.O, evliya geleneğinin bir devamıdır.Bu sonuca varmak hem çok kolay hem de çok zordur.Kalbiniz onaylarsa kolaydır ama bizler gibi aciz insan mantığına bakılırsa iş biraz zor olabilir. Sorarım size sizin ınandığınız hangi evliyanın davranışları, ortaya koydukları sizin aklınıza uyuyor ki? Evliyayı evliya yapan alağanüstülükleri değil mi? Zöhre Ana elmadan çocuk veriyormuş... Sorarım size Alevilikte elma motifi yok mu? En basitinden çocuğu olmayanların rüyalarında Hızır'dan veya herhangi bir gerçekten elma aldıklarına ilişkin gördükleri rüyaları hiç duymadınız mı? Suyun Alevilikte elma gibi kutsal olduğunu ve evliyaların suya ilişkin efsanelerini hiç duymadınız mı? Hangi evlıya dua etmez, niyazda bulunmaz, cem yapmaz , değiş söylemez? Bu ve bunabenzer Aleviliğe ilşkin gerçek bilgi ve eylemler Zöhre Ana'da mevcut. Bırakın da bu bilgiler ve eylemler gün işığına çıksın.Bu işe çomak sokulmasın. Eğer Zöhre Ana bir istismarcıysa o zaman gelmiş geçmiş bütün erenler, evliyalar, has gerçekler de birer istismarcıydılar. Çünkü Zöhre Ana'ın ulaşmak istediği nokta ile bildiğimiz evliyaların ulaşmak iştedikleri nokta arasında hiçbir fark yok.Geçmiş evliyalar da Zöhre Anan'nın yaptıklarını yapıyorlardı. Onların da sevenleri vardı sevmedikleri de.Unutmayın ki bildiğimiz çoğu evliyalar bunun bedelini canlarıyla ödediler.Onları ölüme götüren hep kendi insanlarıydı. Zöhre Anâ'ya haksızlık yapılmasın.O, karanlıklarımızı aydınlatandır.O, bizi Hacı Bektaş-ı Veli gibi biz alevileri ve gerçek inananları bir çatıda toloyacak kişi olacak.Bu süreç başladı bile...

Sevgili Şemsi; Tüm Söylevlerine katılıyorum, yazdığın tüm yazılarında altına imzamı koyuyorum.

Ben şahsen oradan buradan duyduğum bilgilerle yazmıyorum.Ben Ankara Hüseyin Gazi Mahallesinde doğdum, gençlik yıllarım Keçikıran'da, yani Zöhre Ana denilen kadının süper lüks yapısının hemen yanı başında geçti.Her gün yanından on defa geçerdim.Yakın çevremden, birinci derece akrabalarımdan bu kadına giden onlarca insan var.Şimdi ben mi önyargılı oluyorum, yada kulaktan dolma bilgilerle konuşuyorum. Ayrıca 1990'lı yılların başında - yanlış hatırlamıyorsam - Güneş Gazetesinin bir muhabiri bu kadınla bir geziye çıkmış, röportajlar yapmış ve bu geziye ilişkin notlar kitap olarak basılmıştı.O dönemde basılan bu kitabıda okumuştum.

Sevgili Dostum Pirsultanca; Bu kadar Alevilikle içiçe olan bir insansın bilgili birsi olduğunda şuphe götürmez, Önünden geçtim dediğin binanın merak edipte içine girip insanların orada Aleviliğe ne gibi zararlar verdiğini, yada binanın ne amaç için yapıldığını öğrenmek adına Ben olsam merak eder içine girer bakardım, hani bize zarar veriyorya ondan ötürü.

Zöhre Ana'nın evliya olduğuna hangi olay üzerine inandınız,karar verdiniz? Hangi kerametini gördünüz? Bu kerametler, doğaüstü yetenekler noter ya da bağımsız kurullarca tasdiklendi mi? Belgesi var mı?

Niye bir şeyi kanıtlamakmı gerekiyor, gel kendi gözlerinle gör, daha önemliside sor sen kimsin diye. Birde Zannedersem bildiğim kadarıyla siz PSAKD üyesiniz Sayın KAZİM GENÇ'te YÖNETİM KURULU GENEL Başkanınız değilmi, Eğer doğruysa Bu konuda benimde bir sözüm olacak onun için sordum. Eğer Yanılıyorsam Sizin Üyeliğiniz konusunda şimdiden özür dilerim


Hangi alevi evliyası nakşibendiler gibi zikir yapmıştır? Hangisi kızgın şişlerle insanların vücudunu dağlamıştır? Hangisi namaz kılmıştır? Hangisi yaptıkları karşılığında para talep etmiştir?

Bu işe çomak sokulmasında ne demek?Yani bırakın bu düzen böyle devam etsin, inanç tacirleri toplumu sömürmeye devam etsin mi demek?

Bence Düşüncesizce Saldırıyorsun, gözlemlemeni öneririm sadece,
İnanırsın inanmazsın ama, gene insanları zan altında bırakıyorsun.

ŞEMSİ
30.09.2006, 11:47
iNSANLARIN KAFALARINDAKİ ÖNYARGILARI SİLMEK ELBETTE KOLAY DEĞİL.öNYARGILARI SİLMENİN ÖN ŞARTI ELDE EDİLEN SOMUT BİLGİLERE KARŞI DEĞİŞEBİLECEĞİNE İNANMAKTIR.
pİRSULTANCA RUMUZLU KİŞİ, ADINI KULLANDIĞINIZ KİŞİYİ İPE GÖTÜREN ŞU ANDA SAHİP OLDUĞUNUZ YAKLASIMIN FİKİRLERİYDİ.sİZ ZANNEDİYOR MUSUNUZ Kİ PİRSULTAN SADECA ELİNDE SAZ DEĞİŞ SÖYLÜYORDU? O DA MI SÖYLEDİĞİ DEĞİŞLER, YAPTIĞI İBADETLER VE YAPYIĞI ZİKİRLER KARŞILIĞINDA PARA ALIYORDU? SORARIM SİZE SİZORDA ALDIĞINIZ HİZMET KARŞILIĞINDA zÖHRE ANA'YA NE KADAR PARA VERDİNİZ? YAPMAYIN ARKADAŞLAR. İNANINIZ Kİ ALDIĞINIZ HİZMETİN KARŞILIĞI SADECE VE SADECE DUADIR.İÇİNİZDEN GELEN MADDİ YARDIMLARIN KARŞILIĞINDA ZATEN SİZE MAKBUZ VERİLİYORDUR BU DA YASAL ZATEN.PARA KARŞILIĞINDA EŞYA SATILDIĞI DOĞRU.BU DA GELEN ZİYARETÇİLERİN İHTİYACINI KARŞILAMAYA YÖNELİKTİR.YAPTIĞINIZ ALİŞVERİŞİN KARŞILIĞINDA FİŞİNİZİ ALIRSINIZ.BÜTÜN CEMEVLERİNDE BU TÜR STANTLAR YOK MU?GİTTİĞİM CEMEVLERİNDE YAPTIĞINIZ ALIŞVERİŞLERDE FİŞ BİLE VERMİYORLAR. BU DURUMU ELEŞTİREN YOK TABİ.
ZÖHRE ANA'NIN EVLİYALIĞI KONUSUNDA SÖYLEYECEĞİM ŞU Kİ HİÇBİR EVLİYANIN EVLİYALIĞINI İSPATLAYAMASINIZ. O KİŞİNİN EVLİYALIĞINI ANCAK KALBİNİZLE ONAYLARSINIZ.EĞER GÖNÜL GÖZÜNÜZ AÇIK DEĞİLSE HİÇBİR DELİL SIZİ BUNA İNANDIRAMAZ.HZ MUHAMEDİN MUCİZELERİ KARŞISINDA ONA BÜYÜCÜ DEMEDİLER Mİ?EVLİYANININ KERAMETLERİNİ, YÜCELİĞİNİ HERKES GÖREBİLSEYDİ PİRSULTAN ASILMAZ, NESİMİ YÜZÜLMEZDİ.HERKESİN NOTERİ KENDİ KALBİDİR.HİCBİR EVLİYA KENDİSİNİ İNSANLARA İNANDIRMAK ZORUNDA DEĞİLDİR.SİZ GÖREBİLDİĞİNİZ KADARIYLA İNANIRSINIZ.
DERGAH SAHİBİ HER EVLİYANIN BU TÜRLERDE ALEVİ UYGULAMALARI OLMUŞTUR. ANCAK ALEVİ UYGULAMALARI YAZILI OLMAYIP, SÖZLÜ GELENEK İÇİNDE KİMİ UYGULAMALAR YOK OLMUŞTUR.KİMİLERİ BU ZAMANA KADAR GELEBİLMİŞTİR.TARİHİ SÜREÇ İÇİNDE DÜŞÜNECEK OLURSAK OSMANLININ ALEVİLER ÜZERİNDEKİ BASKILARI KİMİ UYGULAMALARIN ZAMAN İÇİNDE YOK OLMASINA NEDEN OLMUŞTUR.
HALA SÖMÜRÜDEN BAHSEDİLİYOR. ALLAH AŞKINA SÖYLEYİN KİM SİZİ ZORLA ÇALITIRIYOR, KİM SİZDEN ZORLA PARA ALIYOR, KİM SİZİ EVİNİZDEN İŞİNİZDEN EDİYOR? HEPSİ SAFSATA, HEPSİ İFTİRA.
BÜLENT74ANKARA RUMUZLU KİŞİYE SESLENİYORUM,
zÖHRE ANA GİBİ BİR EVLİYANIN İLKOKUL ÖĞRETMENLİĞİNİ YAPMIŞ OLMASI BÜYÜK BİR ŞEREF VE LÜTUFTUR.HER EVLİYA AVLİYALIĞINA İLİŞKİN BELİRTİLERİ ÇOCUKLUĞUNDA SERGİLERLER.AMA BUNA ANLAM VERİLMEZ ZATEN. HER EVLİYA ÇOCUKLUĞUNDA ÇEVRESİNE BU TÜRDE ÇELİŞKİLER YAŞATMIŞTIR. BİR GÜNDE EVLİYA OLUNMAZ.HAK EMRİYLE ANA RAHMİNDE BAĞIŞLANMIŞ BİR LÜTUTUR.
SON SÖZÜM ŞU Kİ BAKSETTİĞİNİZ KİŞİ SIRADAN BİR İNSAN DEĞİL.BU GÜN İNANMAYABİLİRSİNİZ AMA GÜN GELİR DE INANMAK DURUMUNDA KALIRSANINIZ. SÖYLEDİKLERİNİZ VE YAZDIKLARINIZ SİZE BÜYÜK IZDIRAPLAR VERİR. OZAMAN HİÇ KİMDSE SİZİ KURTARAMAZ.GÖNÜL GÖZÜNÜZ AÇIK OLSUN.

AliEkber
30.09.2006, 11:49
Sevgili Dostum Pir Sultanca

Sizin düşüncelerinize aynen katılıyor ve yürekten kutluyorum. Bu Zöhre Ana diye bilinen bu kadın, Alevileri ciddi anlamda sömürmekte, Dünyanın en güzel olan kültümüzü yozlaştırmakta ve ne acı ki inançı ticarete çevirmektedir. Bu kadın, emekli öğretmen olan eniştemin eski öğrencisidir. Eniştemin anlatımına göre, bu kadının ruhsal bozukluluğunun olduğunu söylerdi. Bu kadına can dostlarımın inanmamasını özellikle rica ediyorum. Bu kadına dikkat! Tehlike!

Saygılarımı Sunarım

B.Ünver

Sevgili Bülent74Ankara; Şu Alevi Milletini sömürüyo, Kültürümüzü yozlaştırıyor, En Kötüsüde Ticarete dökmüş, gibi laflarını okudukça inan çok üzüldüm,
Bence senin olaylardan haberin yok, sadece konuşmak için konuşuyorsun, En kötüsüde iftira atıyorsunuz, Birde Şu emekli öğretmen olan Eniştenizin nerede öğrencisiymiş merak ettim söylerseniz bende öğrenmiş olurum. Sizde Ankarada Oturuyorsunuz Gelin sorun, Sen yukarda saydıklarını yapıyorsun ve inancımıza zarar veriyorsun diye. Hiç Olmazsa inancınıza bir katkınız olur.

bozo
30.09.2006, 15:22
iNSANLARIN KAFALARINDAKİ ÖNYARGILARI SİLMEK ELBETTE KOLAY DEĞİL.öNYARGILARI SİLMENİN ÖN ŞARTI ELDE EDİLEN SOMUT BİLGİLERE KARŞI DEĞİŞEBİLECEĞİNE İNANMAKTIR.
pİRSULTANCA RUMUZLU KİŞİ, ADINI KULLANDIĞINIZ KİŞİYİ İPE GÖTÜREN ŞU ANDA SAHİP OLDUĞUNUZ YAKLASIMIN FİKİRLERİYDİ.sİZ ZANNEDİYOR MUSUNUZ Kİ PİRSULTAN SADECA ELİNDE SAZ DEĞİŞ SÖYLÜYORDU? O DA MI SÖYLEDİĞİ DEĞİŞLER, YAPTIĞI İBADETLER VE YAPYIĞI ZİKİRLER KARŞILIĞINDA PARA ALIYORDU? SORARIM SİZE SİZORDA ALDIĞINIZ HİZMET KARŞILIĞINDA zÖHRE ANA'YA NE KADAR PARA VERDİNİZ? YAPMAYIN ARKADAŞLAR. İNANINIZ Kİ ALDIĞINIZ HİZMETİN KARŞILIĞI SADECE VE SADECE DUADIR.İÇİNİZDEN GELEN MADDİ YARDIMLARIN KARŞILIĞINDA ZATEN SİZE MAKBUZ VERİLİYORDUR BU DA YASAL ZATEN.PARA KARŞILIĞINDA EŞYA SATILDIĞI DOĞRU.BU DA GELEN ZİYARETÇİLERİN İHTİYACINI KARŞILAMAYA YÖNELİKTİR.YAPTIĞINIZ ALİŞVERİŞİN KARŞILIĞINDA FİŞİNİZİ ALIRSINIZ.BÜTÜN CEMEVLERİNDE BU TÜR STANTLAR YOK MU?GİTTİĞİM CEMEVLERİNDE YAPTIĞINIZ ALIŞVERİŞLERDE FİŞ BİLE VERMİYORLAR. BU DURUMU ELEŞTİREN YOK TABİ.
ZÖHRE ANA'NIN EVLİYALIĞI KONUSUNDA SÖYLEYECEĞİM ŞU Kİ HİÇBİR EVLİYANIN EVLİYALIĞINI İSPATLAYAMASINIZ. O KİŞİNİN EVLİYALIĞINI ANCAK KALBİNİZLE ONAYLARSINIZ.EĞER GÖNÜL GÖZÜNÜZ AÇIK DEĞİLSE HİÇBİR DELİL SIZİ BUNA İNANDIRAMAZ.HZ MUHAMEDİN MUCİZELERİ KARŞISINDA ONA BÜYÜCÜ DEMEDİLER Mİ?EVLİYANININ KERAMETLERİNİ, YÜCELİĞİNİ HERKES GÖREBİLSEYDİ PİRSULTAN ASILMAZ, NESİMİ YÜZÜLMEZDİ.HERKESİN NOTERİ KENDİ KALBİDİR.HİCBİR EVLİYA KENDİSİNİ İNSANLARA İNANDIRMAK ZORUNDA DEĞİLDİR.SİZ GÖREBİLDİĞİNİZ KADARIYLA İNANIRSINIZ.
DERGAH SAHİBİ HER EVLİYANIN BU TÜRLERDE ALEVİ UYGULAMALARI OLMUŞTUR. ANCAK ALEVİ UYGULAMALARI YAZILI OLMAYIP, SÖZLÜ GELENEK İÇİNDE KİMİ UYGULAMALAR YOK OLMUŞTUR.KİMİLERİ BU ZAMANA KADAR GELEBİLMİŞTİR.TARİHİ SÜREÇ İÇİNDE DÜŞÜNECEK OLURSAK OSMANLININ ALEVİLER ÜZERİNDEKİ BASKILARI KİMİ UYGULAMALARIN ZAMAN İÇİNDE YOK OLMASINA NEDEN OLMUŞTUR.
HALA SÖMÜRÜDEN BAHSEDİLİYOR. ALLAH AŞKINA SÖYLEYİN KİM SİZİ ZORLA ÇALITIRIYOR, KİM SİZDEN ZORLA PARA ALIYOR, KİM SİZİ EVİNİZDEN İŞİNİZDEN EDİYOR? HEPSİ SAFSATA, HEPSİ İFTİRA.
BÜLENT74ANKARA RUMUZLU KİŞİYE SESLENİYORUM,
zÖHRE ANA GİBİ BİR EVLİYANIN İLKOKUL ÖĞRETMENLİĞİNİ YAPMIŞ OLMASI BÜYÜK BİR ŞEREF VE LÜTUFTUR.HER EVLİYA AVLİYALIĞINA İLİŞKİN BELİRTİLERİ ÇOCUKLUĞUNDA SERGİLERLER.AMA BUNA ANLAM VERİLMEZ ZATEN. HER EVLİYA ÇOCUKLUĞUNDA ÇEVRESİNE BU TÜRDE ÇELİŞKİLER YAŞATMIŞTIR. BİR GÜNDE EVLİYA OLUNMAZ.HAK EMRİYLE ANA RAHMİNDE BAĞIŞLANMIŞ BİR LÜTUTUR.
SON SÖZÜM ŞU Kİ BAKSETTİĞİNİZ KİŞİ SIRADAN BİR İNSAN DEĞİL.BU GÜN İNANMAYABİLİRSİNİZ AMA GÜN GELİR DE INANMAK DURUMUNDA KALIRSANINIZ. SÖYLEDİKLERİNİZ VE YAZDIKLARINIZ SİZE BÜYÜK IZDIRAPLAR VERİR. OZAMAN HİÇ KİMDSE SİZİ KURTARAMAZ.GÖNÜL GÖZÜNÜZ AÇIK OLSUN.

Büyük harfleri kullanarak mesaj yazmak forum kurallarına aykırıdır,mesajlarımızı yazarken lütfen forum kurallarına dikkat edelim.

melike
10.11.2006, 11:45
zöhre ananın magdurları okadar cokki bilmeyen yok gibi bizde mamakta otururduk bidönem bizim akrabalrda sürekli ankara samsun arasında mekik dokurlardı okunmuş sular felan olurdu evimizde hatta yegenimin isminibile okadın koydu ya canan diye. neyi var neyi yok caresi olur diye hastanelere ayırmadıkları paraları o kişiye harcıyolar.

AliEkber
10.11.2006, 12:22
zöhre ananın magdurları okadar cokki bilmeyen yok gibi bizde mamakta otururduk bidönem bizim akrabalrda sürekli ankara samsun arasında mekik dokurlardı okunmuş sular felan olurdu evimizde hatta yegenimin isminibile okadın koydu ya canan diye. neyi var neyi yok caresi olur diye hastanelere ayırmadıkları paraları o kişiye harcıyolar.


Sevgili Melike; Sen Zöhre Anayı Ne kadar tanıyorsun bana bir anlatırmısın, Kaç kez yanına gittin,

AcıyagüLmek
16.11.2006, 13:35
Zöhre Ana'yı duymayan yoktur sanırım..Alevi inanc sömürücülerinin liste basında yer alıyor kendisi..Birkaz sene önce oldukca revastajdı..İnsanların duygu ve düsüncelerini ,inanclarını , hatta paralarını güzel bir sekilde gasp etti..Zaten hep insanımın iyi niyetli olusundan kaybetmiyormuyuz bircok seyi..Cok reklamının vs oldugu dönemlerde nerdeyse bizim ailedende gitmeyen kalmamıstı yanına , hatta gelirken birde kitabını almıslar bana okumayı sevdigim icin Cemden Gelen Nefesler sanırım kitabın adı..Kitabı okudum..Bu kadar yalan ve düzmece bir aktarım olamaz sanırım..Kadın baslı basına fiyaskoydu bence..Aleviligi kullanan ne ilk şarlatan nede son olacak gibi görünüyor..

Umarım daha duyarlı ve dikkatli oluruz Zöhre ana ve onun gibi din ve inanc sömürücülerine karsı..

AliEkber
16.11.2006, 17:12
Zöhre Ana'yı duymayan yoktur sanırım..Alevi inanc sömürücülerinin liste basında yer alıyor kendisi..Birkaz sene önce oldukca revastajdı..İnsanların duygu ve düsüncelerini ,inanclarını , hatta paralarını güzel bir sekilde gasp etti..Zaten hep insanımın iyi niyetli olusundan kaybetmiyormuyuz bircok seyi..Cok reklamının vs oldugu dönemlerde nerdeyse bizim ailedende gitmeyen kalmamıstı yanına , hatta gelirken birde kitabını almıslar bana okumayı sevdigim icin Cemden Gelen Nefesler sanırım kitabın adı..Kitabı okudum..Bu kadar yalan ve düzmece bir aktarım olamaz sanırım..Kadın baslı basına fiyaskoydu bence..Aleviligi kullanan ne ilk şarlatan nede son olacak gibi görünüyor..

Umarım daha duyarlı ve dikkatli oluruz Zöhre ana ve onun gibi din ve inanc sömürücülerine karsı..

Arkadaşım; Şarlatan Sensin, Doğru konuş. Bahsettiğin Kitapta Sana yalan gelen ne söyle, Sana Ne dokundu, Kim kimi sömürmüş, Eğer Soracağın öğreneceğin birşey varsa sorda söyleyim, Oranın ne olduğunu bilmeden konuşma,

gnost
16.11.2006, 18:45
Aleviligi kullanan ne ilk şarlatan nede son olacak gibi görünüyor..


Aleviliği kullanarak rant sağlayan biri şarlatanmıdır değilmidir buna siz karar vermeyin.Alevilik bu kadar hakaret vari sözlerin savurulduğu bir merkez olmadı daha.O yada bu kişi İlimden gitmiyorsa sonu karanlıktır.Karanlıktaki biriyle Alevilerin zaten işi olmayacaktır.Ancak o kişiyi değerlendirmekte kullanılacak ölçü bilimdir.Doğmalarla,inançların karıştırılması o kişiyi değerlendirmekte bulanıklık yaratır.Bu bulanıklığın ortasına birde karşılıklı hakareti koyarsanız buradaki manzara oluşur.Şimdi delillerle konuşmak gerekir.Kim nerede kimi nasıl aldattıysa kaynaklarıyla yazar.Kanunlar ve Alevi içi hukuku nezdinde konu ele alınır.Şarlatanlık diye bir seviye yoktur.Olsa olsa ceza yada Düşkünlük vardır.Buna ise burada karar verilemez.Kurumlarımız bu konuda karar alabilecek tek mercidir ve biz kurumlarımıza şu an güveniyoruz.Bu güvenin kaybolmasına ise müsade etmedik etmeyiz.Arkadaşım; Şarlatan Sensin, Doğru konuş. Bahsettiğin Kitapta Sana yalan gelen ne söyle, Sana Ne dokundu, Kim kimi sömürmüş, Eğer Soracağın öğreneceğin birşey varsa sorda söyleyim, Oranın ne olduğunu bilmeden konuşma,Şimdi ne savunma yapmışsız sevgili forum iyemiz ve ailemizin üyesi.Yani yakıştımı bir Aleviye.yakıştımı senin inançlarına.Aslında senin inançlarına yakışmış olabilir ama Aleviliğe asla..

Bu biçim hatalarından vazgeçip sadece fikirlerinizi yazasanız çok daha Alevice olur.

AcıyagüLmek
16.11.2006, 19:51
Arkadaşım; Şarlatan Sensin, Doğru konuş. Bahsettiğin Kitapta Sana yalan gelen ne söyle, Sana Ne dokundu, Kim kimi sömürmüş, Eğer Soracağın öğreneceğin birşey varsa sorda söyleyim, Oranın ne olduğunu bilmeden konuşma,

Sayın AliEkber hitaplarınız daha düzeyli ve seviyeli olursa sevinirim..Yaşınız itibari ile sizden daha olgun bir tavır sergilemenizi beklerim,olayı kişisel bir çatışma içine sürüklemeyiniz lütfen..Yüzlerce insan Zöhre Ana'nın ne oldugunu ,insanların inanclarını ne sekilde istismar edip maddi cıkar sagladıgını biliyor , siz bunu görmek istemiyorsanız oda sizin sorununuz..Tv ler bangır bangır bagırırken , onun maskesini düsürürken , kameralardan kacan kendisiydi..Söyleyecek sözü olmayan insanlar susar yada kacarlar..

Şahsınıza yönelik yorum yapmadım ki sizden yanıt bekleyeyim..Bana dokunan birsey yok ama anlasılan siz ciddi sekilde rahatsız olmussunuz yazdıklarımdan..İlginc !!!

AliEkber
17.11.2006, 10:06
Sayın AliEkber hitaplarınız daha düzeyli ve seviyeli olursa sevinirim..Yaşınız itibari ile sizden daha olgun bir tavır sergilemenizi beklerim,olayı kişisel bir çatışma içine sürüklemeyiniz lütfen..Yüzlerce insan Zöhre Ana'nın ne oldugunu ,insanların inanclarını ne sekilde istismar edip maddi cıkar sagladıgını biliyor , siz bunu görmek istemiyorsanız oda sizin sorununuz..Tv ler bangır bangır bagırırken , onun maskesini düsürürken , kameralardan kacan kendisiydi..Söyleyecek sözü olmayan insanlar susar yada kacarlar..

Şahsınıza yönelik yorum yapmadım ki sizden yanıt bekleyeyim..Bana dokunan birsey yok ama anlasılan siz ciddi sekilde rahatsız olmussunuz yazdıklarımdan..İlginc !!!

Türkü Yürekli; Eğer Sen Hitabını öyle yaparsan cevapta öyle olur saygı kelimesi saygılı insanın ağzından çıkarsa bir anlam kazanır. Bence sen ilk önce saygılı ol o zamanda sana yaklaşımım daha seviyeli olacaktır. Ben İnsanlara şunu soylüyorum, İnsanın Arkasından Atmak Dürüsçe bir yaklaşım değil Kişiye karşı Bir sıkıntın varsa Geçer karşısına Hesabını sorarsın, O yüreği taşıyorsan. Bence değerlendirmeni yaparken İyi gözlenmesi gerekir, Orada neler yapılmış yada şimdi neler yaşanıyor Zöhre ana Kimdir, Burdan Ahkam kesmekle olmaz.

Orada Olan tüm İnsanları Tömet Altında bırakmayada kimsenin hakkıda yok. Oraya Karşı söylenecek tüm sözlerin karşısında beni bulacaksınız bundan sonra,
Kimse laf edemez.

Hani Diyorsunuzya Maddi Çıkar sağlamak için İnsanların duygularını sömürüyor diye. Belki Sen Bilmiyorsun Ama Ben Genede Anlatayım. İşte o sömürüyle Şimdi bağıranların Ahkam kesenlerin Çamur atanların sesleri çıkmazken Bizler mahkemelerde davalarla uğraşarak karşımızdaki O kapkara zihniyetle mücadele ederek Oradaki Binayı Biz yaptık Ödünler vermeden, Hakkımızda Çıkarılan Yalan dolana ramane Yıllarca emek harcayarak. Ankara'da Belkide Türkiye'de ilk Cem evi orada Yapıldı. Binanın Altında Aşevimiz, Cem Evimiz, Kurbanlarımızın Kesildiği Kasaphane, Orada Kesilen kurbanların Lokmaların yenebileceği 150 200 kişinin aynı anda yemek yeneceği yer, Cenazemizi kaldıracağımız, Cenazelerimizi koyacağımız Morg, Düğün yada başka etkinlikleri yaptığımız Salonumuz, Ankara dışından gelen insanlarımızın Konaklayacağı Misafir hanemiz, Daha saymak istemediğim Alevi öğretisinin gerekliğini yerine getirebileceğin yerler. Şu Anda Net Sayısını Bilemiyorum ama 100'lerce Öğrenciye karşılıklı burs verildi. Evlenemeyen parası olmayan insanlara salonumuzu açıp imkanlar sağladık, Ne insanlar gördük Gelinlik alacak paraları dahi yoktu. Hepsini O İnsanın Önderliğinde Bizler yaptık. Yapmayada devam edeceğiz bunu kimsede engelleyemez. Burda Siziz rahatsız eden ne, Buraya gelen hangi insandan İsteği dışında para alınmış, Yada Zöhre Ana Para istemiş, Lütfen Araştırmadan bilmeden konuşmayın. Kaldıki Bina Şu anda Devletin Orası vakıf olduğu için Tüm Vakıflarda Taşınır Ve taşınmazlarla devletindir. Kendimiz yaptığımız halde Devlete Kira ödüyoruz. Devletten Hiç Bir kuruş yardımda alınmadan Oraya gelen insanları ve bizlerin bağışlarıyla yapıldı. Zöhre Ana'yada Kimse çamur atamaz hakkınız yok. İnsanlar Neler yapmış Gelin görün yada dinleyin öyle konuşun.

AcıyagüLmek
17.11.2006, 10:25
Zöhre Ana dediginiz zat , Ermis mi , Dede mi yoksa Peygamber mi ???

Hangi özelliginden dolayı insanları iyi ediyor ve şifa veriyor , beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim..

AliEkber
17.11.2006, 10:48
Zöhre Ana dediginiz zat , Ermis mi , Dede mi yoksa Peygamber mi ???

Hangi özelliginden dolayı insanları iyi ediyor ve şifa veriyor , beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim..

Türkü Yürekli; Eğer işin o boyutunu Öğrenmek istersen gel kendine sor yada gör, Bu konuda Benim sana söyleyeceğim bu.

AcıyagüLmek
17.11.2006, 10:59
Teşekkürler sayın AliEkber ben aldım cevabımı ;)

Pirabdalmusa
17.11.2006, 21:06
Zöhre Ana nın helikopteri vardı değil mi?

Ayrıca 12 İmamların isimlerinin yerini değiştirmişti.


Hatta kendini 12 imamlardan biri yapmıştı.

öylemi hala bilinmez.Zamanında ne evsaneleri vardı.

kızılbaşım
23.02.2007, 23:53
ben Zöhre Ana'mın kerametlerine bizzat tanık oldum...lütfen bilmeyen kişiler laf uydurup yazmasınlar:@ ben kerametlerine inanıyorum üstelik bizim yolumuz Ali Muhammed yoludur.üstelik Zöhre Ana ermeden önce kimse aleviliğini açıklayabiliyor muydu?korkusundan kimse aleviliğin sözünü bile edemiyordu ama şimdi aleviler göğüslerini gere gere "ben aleviyim" diyebiliyorlar... bu da Zöhre Ana'nın sayesinde olmuştur... soruma cevap verirseniz sevinirim...

AcıyagüLmek
24.02.2007, 00:20
Pes dogrusu arkadaslar böyle neydügü belirsiz insanları ermiş gibi gösterip yüceltiyorsunuz ya , adamlar zaten acıgımız gözetiyor , birde siz sagolun onların ekmegine yag sürüyorsunuz böyle inanc sömürücülerini putlastırıp..

Kelin ilacı olsa başına sürer misali , o yalancı kadın , binlerce insanı kandırdı , kullandı , paralarını aldı , babasının hayrına oturmuyordu orda , cahil olsanız anlayacagım ama alevi toplumunun büyük kısmı okumus ve aramızdan sizin gibilerinizin cıkması gercekten üzüyor beni..

Klasik bir son olacak ama şunu söyleyebilirim yazdıklarımın üzerine " İlimden Gidilmeyen Yolun Sonu Karanlıktır... "

Kizilbas 66
24.02.2007, 00:37
ermeden önce kimse aleviliğini açıklayabiliyor muydu?korkusundan kimse aleviliğin sözünü bile edemiyordu ama şimdi aleviler göğüslerini gere gere "ben aleviyim" diyebiliyorlar... bu da Zöhre Ana'nın sayesinde olmuştur... soruma cevap verirseniz sevinirim...

Evet haklisin ..Hatta Aleviligi bile bu Zöhre Ana dediginiz sarlatan yazdi,kurdu ..Pir Sultanlar,Haci Bektaslar,Nesimiler,Hallaclar,Abdal Musa,Karacaahmet,Sari Saltuk,Hubyar Sultan,Hatayi bile bosuna yasayip mücadele etmisler öyle degil mi..?

Hatta Alevi kurumlarini,örgütlerini bile Zöhre Ana kurmustur..O olmasaydi nice olurdu halimiz..??..Birde su, Zorunlu din derslerini kaldirirsa,Cemevlerini ibadethane olarak kabul ettirirse,Haci Bektas dergahini müze olmaktan cikartirsa, inan ki onun müridi olmaya hazirim..

Ne diyeyim ki bu kadar hiciv yeter sanirim...ne demis bir atamiz..Akilsiz dostum olacagina akilli düsmanim olsun...

hacıbektaşlıyız
24.02.2007, 01:02
Sayın Türkü Yürekli ve onun gibi düşünen arkadaşlara,

Zamanında Pir Sultan'ı darağacına astıran, Hallacı Mansur'u çarmağa gerdiren, Nesimi'nin derisini yüzdüren ve daha nice erenlerimize işkence çektiren sebepler- zihniyet neydi biliyormusunuz?

Ben söyleyeyim. Muaviye ve onun soyundan gelenlerin yolumuzu ortadan kaldırmak istemeleridir. Ama en önemli sebebte, zamanında yaşayan bu insanlara (Şu an yaptığınız gibi) sahip çıkmayışımızdır.

Elbette, herkesin aynı gözle ve inançla (Gönül Bunu İstesede), görmesini-bakmasını beklemek yanlış olur.

Zöhre Ana'yı eleştirecekseniz, size tavsiyem, önce gidip görmeniz, fikirlerinin ne olduğunu bilmeniz ve anlamanızdır. Daha sonra eleştirecekseniz, gene eleştirin. Ama gördüğüm kadarıyla, eleştirenlerin hepsi, evet hepsi, ne Zöhre Ana'yı görmüşler ne de fikirlerinin ne olduğunu anlamaya çalışmışlar.

Sadece kulaktan dolma bilgilerle, neye inanmak istiyorlarsa ona inanarak, Zöhre Ana'yı eleştirmeye çalışıyorlar.

Unutmayınızki, Alevilik yolu eğer bu günlere geldiyse, zamanında bu yolda canını hiçe sayarak mücadele etmiş olan Pir'ler sayesinde olmuştur.

hacıbektaşlıyız
24.02.2007, 04:01
Evet haklisin ..Hatta Aleviligi bile bu Zöhre Ana dediginiz sarlatan yazdi,kurdu ..Pir Sultanlar,Haci Bektaslar,Nesimiler,Hallaclar,Abdal Musa,Karacaahmet,Sari Saltuk,Hubyar Sultan,Hatayi bile bosuna yasayip mücadele etmisler öyle degil mi..?

Hatta Alevi kurumlarini,örgütlerini bile Zöhre Ana kurmustur..O olmasaydi nice olurdu halimiz..??..Birde su, Zorunlu din derslerini kaldirirsa,Cemevlerini ibadethane olarak kabul ettirirse,Haci Bektas dergahini müze olmaktan cikartirsa, inan ki onun müridi olmaya hazirim..

Ne diyeyim ki bu kadar hiciv yeter sanirim...ne demis bir atamiz..Akilsiz dostum olacagina akilli düsmanim olsun...

Öncelikle, Zöhre Ana'ya inanan bir insan olarak şarlatan sözünü size iade ediyorum.

Zöhre Ana 1991 yılında vakfı kurduğunda, söylermisiniz, şu anda faaliyette bulunan hangi dernek, konfederasyon faaliyete geçmişti.

Mamak gibi yerde, 1980'lerde ortaya çıktığında, (O dönemleri anlatmama gerek yok, herkes gayet iyi bilir) kim, ben "Aleviyim" diyebiliyordu. Söyleyin bana, kim karakollarda, "Ben Aleviyim beni yolumdan döndüremezsiniz" diyebiliyordu.

Bilmeyenler için söyleyeyim, Zöhre Ana ilk ortaya çıktığı aylardan 1990' lara kadar hemen hemen her hafta, ailesiyle birlikte karakola götürülürmüştür.

Sebep neydi biliyormusunuz.

1) "Ben Aleviyim Demeyeceksin"
2) "Cem Yapmayacaksın"

Müslümanlığın gerekleri ne ise onları yerine getireceksin (Bugünkü Şeriat anlayışı). Bunları söylemeyip yapmayacaksın, Eğer bunları yapmaya ve demeye devam edersen, seni bitiririz.

Ama Zöhre Ana her hafta karakola gitmeyi ve işkenceleri göze alarak, "Ben Aleviyim, beni yolumdan döndüremezsiniz" demiştir.

" Ben Aleviyim Deyip ve Alevilik bayrağı altında Vakıf kurabiliyorsa" buna biraz saygı duymak lazım bence.

Elbette Alevilik Zöhre Ana'dan önce de vardı, Zöhre Ana'dan sonra var olacak.

Bir Olalım, İri Olalım, Diri Olalım. Eğer bunu başarabilirsek, Zorunlu din dersleri de kalkar, Cemevleri İbadethane olarak kabul edilir, Hacı Bektaş Veli Dergahı Müze Olmaktan çıkarılıp bize verilir ve daha birçok isteğimiz, biz demeden yerine getirilir.

Küçük beyinler kişileri, orta beyinler olayları, büyük beyinler de fikirleri tartışır.

Emek
24.02.2007, 04:14
kusura bakma ama kızılbaş66 abiye katılıyor zöhre anaya katılmıyorum hacıbektaşlı. belki kızılbaş abimiz şarlatan demekle sinirlenmiş olabilir. sen o insanı tanıyor olabilirsin ama bana pek mantıklı gelmedi yazılanlar.

heterodoks
24.02.2007, 04:39
Burada Zöhre Ana denilen kadını savunanların diline doladıkları tek argüman "siz Zöhre Ana'yı tanımıyorsunuz" oluyor. Yok kardeşim ben tanıyorum.Hemde iyi tanıyorum. Ben çocukluğu Mamak Keçikıranda (yeni adı Altıağaç Mahallesi) geçmiş birisiyim. Hüseyin Gazi, Mamak,Tuzluçayır ilk çocukluk-gençlik yıllarımın geçtiği yerler.Kömür deposunun yanı başında çok çelik çomak oynadım. İtfaiye Bakkalı bilirmisin sen? Hala bilmiyorsunuz, tanımıyorsunuz demeyin...


Ailemden bu kadına şifa bulmak için gidenlerde oldu. Kitabınıda okudum, geçmişinide biliyorum bu kadının. Hala çıkıp Zöhre Ana'yı savunmanınızı anlayamıyorum.

Kısacası ;

Alevilikte üfürükçülük yoktur.

Para karşılığı şifa dağıtma yoktur.

İnsanların vücüdünü şişle dağlamak yoktur.

Bayram namazı vb. sünni akide ve tapınmalar yoktur.

....

Varın gidin siz sevin, inanın, inanma özgürlüğünüzü kullanın.

Bizlerde sevmeme hakkımızı kullanalım.

Ve neden sevmediğimizi insanlara anlatalım.Bu kadar basit.

Emek
24.02.2007, 05:02
Ama Zöhre Ana her hafta karakola gitmeyi ve işkenceleri göze alarak, "Ben Aleviyim, beni yolumdan döndüremezsiniz" demiştir.

ha burası ayrı tabi. böyle birşey varsa saygı duyarım. onuda söyleyim.

ekimdevrimi
24.02.2007, 13:55
biz bazı Aleviler bu kafa ile çok ilerleriz
yahu kimilerine yobaz-gerici diyoruz....zöhre ana....kendini dede sanan inanç tacirleri.....gel bunlara inan ....peşlerinden git....ondan sonrada ben aydınım...aleviyim...yobaz değilim de....gülerler sana be kardeşimm...


zöhre ana benim köylümdür...Yozgat-Köçekömü Köyü...

lütfen böyle şarlatanlara ve din tacirlerine itibar etmeyin

kızılbaşım
24.02.2007, 17:52
ekimdevrimi arkadaşım birincisi şarlatan sensin.ikincisi siz inanmıyorsanız inananlara karışmayın ve umarım bundan sonra da bilip bilmediğiniz konularda yazmazsınız...

kızılbaşım
24.02.2007, 18:09
pirsultanca sizin gibi aleviler yüz karası.sizin gibiler yüzünden alevileri müslüman saymıyorlar bunun nedeni sen ve senin gibiler.yolunuzu dininizi bilmiyorsunuz.

Emek
24.02.2007, 18:16
pirsultanca sizin gibi aleviler yüz karası.sizin gibiler yüzünden alevileri müslüman saymıyorlar bunun nedeni sen ve senin gibiler.yolunuzu dininizi bilmiyorsunuz.

e ne olmuş müslüman saymazlarsa. katlimiz vacipmi olur?

Kizilbas 66
24.02.2007, 18:27
pirsultanca sizin gibi aleviler yüz karası.sizin gibiler yüzünden alevileri müslüman saymıyorlar bunun nedeni sen ve senin gibiler.yolunuzu dininizi bilmiyorsunuz.

Yavas ol bakalim ,agir ol Molla efendi..Sen burayi baska sitelerle karsitirdin sanirim..Bir kere burasi ALEVi sitesidir..müslüman sitesi degil ...Biz bir kere Müslüman sayilmak istemiyoruz bu ikiii..Müslüman olmak isteyen varsa olsun ona bir sey diyecegimiz yok bu ücc....Pirsultanca adina yakisan tam bir Anadolu Alevisidir ve senin gibi Bilimin yolundan gitmeyen, Sarlatan dalkavuklugunu yapanlarda Aleviligi ,üfürükcülere,Alevi tacirlerine peskes cekenler birgün bu Halkin samarini yiyeceksiniz bu dört..
Falcilardan,üfürükcülerden,Hacilardan,Hocalardan,s ahte ermislerden medet uman senin gibiler ise Alevilerin utanci ve yüz karasidir bu Beeesss...!

Layik olmadigin ve bizler icin onurlu bir kavram olan, sana yakismayan nickini degistiirrr bu da altiii olsun...

bozo
24.02.2007, 18:28
lütfen böyle şarlatanlara ve din tacirlerine itibar etmeyin
kişilerin görüşlerine ve yaptıklarını onaylamamamız onlara hakaret tarzında karşı çıkmamızı gerektirmez,bu yüzden daha dikkatli olursak iyi olur.

ekimdevrimi arkadaşım birincisi şarlatan sensin.ikincisi siz inanmıyorsanız inananlara karışmayın ve umarım bundan sonra da bilip bilmediğiniz konularda yazmazsınız....
Tasvip etmediğiniz yazılarda kişilere aynı yanlış üslupla cevap vermeniz haklılığınızı göstermez,bu yüzden birdaha kişilere bu şekilde hitaplarda bulunmak yerine bize bildirin gereken uyarıları biz yaparız.

pirsultanca sizin gibi aleviler yüz karası.sizin gibiler yüzünden alevileri müslüman saymıyorlar bunun nedeni sen ve senin gibiler.yolunuzu dininizi bilmiyorsunuz.

Alevilik kimsenin tekelinde olan birşey değildir, öncelikle bunu kavrayın. Görüşlerini beğenmediğiniz kişilere de,ya yazmayın yada üslubunuza dikkat edin.

Serkan_Devrim
24.02.2007, 18:31
aleviler olarak eğitim eksikliğimiz aşikar. bazı alevi canların ısrarla aleviliği İslam'ın içi İslam'ın özü görmesini bile anlayabiliyorum ama bazı alevi kardeşlerimin sünni yobazların kendi gibi düşünmneyenlere müslüman değilsin demesine benzer bir yobazlıkla, sen alevilerin yüzkarasısın vs sözleri sarfetmesi gerçekten acı verici.

kızılbaşım
24.02.2007, 18:36
evet...üstelik ben onu sana yazmadım ama siz ve sizin gibiler dediğim doğrudur...

Samandagi
24.02.2007, 18:37
pirsultanca sizin gibi aleviler yüz karası.sizin gibiler yüzünden alevileri müslüman saymıyorlar bunun nedeni sen ve senin gibiler.yolunuzu dininizi bilmiyorsunuz.

Kimler buradymis. AID midir makaleme ilk mesajini yapistiran molla AfenDi. Unutur muyum hç seni. Sirf senden daha bilgilenmek için kaç gece uyumadim. Ne demisdin yAA. Haa.

-Alevilik Islam Dininin TAk EnDIsidir.

Ne guzel, ne guzel.
Hadi bakim, taK enDisi oldugun yere ilerLE !!

kızılbaşım
24.02.2007, 18:40
kizilbas 66 ben seni hazret-i ali'ye hâvâl ediyorum...

bozo
24.02.2007, 18:44
Arkadaşlar kişisel münakaşalar yerine konuya dönün lütfen.

kızılbaşım
24.02.2007, 18:48
biz hacı,hocadan medet ummuyoruz bu ücc.sizin gibiler yüzünden pir sultan'lar asıldı,nesimiler yüzüldübu dörtttt.nickimi değiştirip değiştirmeyeceğimi kimseye sormam bu besss.sen de hakk'ın samarını yiyeceksin bu altııııııı. kizilbas 66

Emek
24.02.2007, 18:53
biz hacı,hocadan medet ummuyoruz bu ücc.sizin gibiler yüzünden pir sultan'lar asıldı,nesimiler yüzüldübu dörtttt.nickimi değiştirip değiştirmeyeceğimi kimseye sormam bu besss.sen de hakk'ın samarını yiyeceksin bu altııııııı. kizilbas 66

vay vay vay. pir sultanı nasıl biz astırdık? pir sultan YA BENDE MÜSLÜMANIM. ASMAYIN BENİ. dedide biz YOK O MÜSLÜMAN DEĞİL. ASIN ONU mu dedik. kişisel münakaşa yapma kardeş.

onurcan
24.02.2007, 19:19
kizilbas 66 ben seni hazret-i ali'ye hâvâl ediyorum...

Hz. Ali kerametliyse, gelsinde düzeltsin bu karmasik durumlari..

biz hacı,hocadan medet ummuyoruz bu ücc.sizin gibiler yüzünden pir sultan'lar asıldı,nesimiler yüzüldübu dörtttt.nickimi değiştirip değiştirmeyeceğimi kimseye sormam bu besss.sen de hakk'ın samarını yiyeceksin bu altııııııı. kizilbas 66

Ters yüz etmisin..kafam karisti...

heterodoks
25.02.2007, 00:00
"kızılbaşım" nickli üye hiç yabancı gelmedi bana. Acaba çift üyelik falan sözkonusu olabilir mi? Yönetimden rica ediyorum.Şu IP nolara bir baksın.

Ceyhun
25.02.2007, 00:26
"kızılbaşım" nickli üye hiç yabancı gelmedi bana. Acaba çift üyelik falan sözkonusu olabilir mi? Yönetimden rica ediyorum.Şu IP nolara bir baksın.

olağanüstü bir durum saptayamadım. teşekkür ederim.

ekimdevrimi
25.02.2007, 00:38
pirsultanca sizin gibi aleviler yüz karası.sizin gibiler yüzünden alevileri müslüman saymıyorlar bunun nedeni sen ve senin gibiler.yolunuzu dininizi bilmiyorsunuz.

ekimdevrimi arkadaşım birincisi şarlatan sensin.ikincisi siz inanmıyorsanız inananlara karışmayın ve umarım bundan sonra da bilip bilmediğiniz konularda yazmazsınız...

ya mollaa...sen at tut...dürüst ol...destur biz de kalsın....haa...sen avukatı mıydın zöhre ananın!....neyi bilip bilmediğimizi sizden mi öğreneceğiz....senin gibi mollalar...hurafe inanışlar yüzünden....Alevelik gıdım ilerlemiyor...gölge etme başka ihsan istemem senden....

hacıbektaşlıyız
25.02.2007, 01:31
Burada Zöhre Ana denilen kadını savunanların diline doladıkları tek argüman "siz Zöhre Ana'yı tanımıyorsunuz" oluyor. Yok kardeşim ben tanıyorum.Hemde iyi tanıyorum. Ben çocukluğu Mamak Keçikıranda (yeni adı Altıağaç Mahallesi) geçmiş birisiyim. Hüseyin Gazi, Mamak,Tuzluçayır ilk çocukluk-gençlik yıllarımın geçtiği yerler.Kömür deposunun yanı başında çok çelik çomak oynadım. İtfaiye Bakkalı bilirmisin sen? Hala bilmiyorsunuz, tanımıyorsunuz demeyin...


Ailemden bu kadına şifa bulmak için gidenlerde oldu. Kitabınıda okudum, geçmişinide biliyorum bu kadının. Hala çıkıp Zöhre Ana'yı savunmanınızı anlayamıyorum.

Kısacası ;

Alevilikte üfürükçülük yoktur.

Para karşılığı şifa dağıtma yoktur.

İnsanların vücüdünü şişle dağlamak yoktur.

Bayram namazı vb. sünni akide ve tapınmalar yoktur.

....

Varın gidin siz sevin, inanın, inanma özgürlüğünüzü kullanın.

Bizlerde sevmeme hakkımızı kullanalım.

Ve neden sevmediğimizi insanlara anlatalım.Bu kadar basit.


Nasıl ki, bakmak ve görmek arasında fark var ise, aynı şekilde bilmek ve anlamak arasında da farklar vardır.

Siz Zöhre Ana'nın bulunduğu semtte çocukluğunuzu geçirmiş ve yaşamış olabilirsiniz. Hatta Zöhre Ana'yı görmüşte olabilirsiniz. Ancak, Zöhre Ana'nın gerçekte ne için geldiğini, amacının ne olduğunu daha anlayamamışsınız.

Hınzır Pir Sultan'ın yanında yıllarca hizmet etmesine rağmen, Pir Sultan'ın gerçekte amacını anlamadan onu bizzat astırmadı mı?

Kaldı ki, siz sadece Zöhre Ana'nın bulunduğu semtte büyümüşsünüz. Bir kere bile sohbetine katıldınız mı, acaba bu zat alevilik hakkında ne diyor, neler getiriyor... Bu konuları hiç araştırdınız mı? Sanmıyorum.

Bir kitabını okumakla Zöhre Ana'yı tam olarak anlayamazsınız. İlk Kitabı, Zöhre Ana'nın (İsmet Solak'ın Kaleme Aldığı Kitap) hayatından - O anki yaşayışından sadece bir kesittir.

Zöhre Ana'yı bilmiyorsunuz demekle, Zöhre Ana'nın fikirlerini düşüncelerini kastediyoruz. Bizim burda zorumuza giden, Zöhre Ana'nın fikirlerini bilmeden-anlamadan eleştirmenizdir.

Elbette Zöhre Ana'yı savunacağız. Ömrümüz yettiğincede savunacağız. Zaten bunu anlamanızıda beklemiyoruz.

Kimse Zöhre Ana'ya inanmak-sevmek zorunda değildir. Ancak, saygı duymak zorundadır.

Elbette, Alevilikte, Üfürükçülük, hurafecilik, para karşılığı şifa dağıtma, nakşibendi tarikatında olduğu gibi şişleme yoktur. Ancak, namaz sadece sunni inancına has bir inanış tarzı olmayıp kimsenin tekelinde de değildir. Namaz İslamiyetten önce de vardı. Yani İslamiyetle gelen yeni bir inanış tarzı değildir.

Kaldı ki, bizim kıldığımız namaz, bugünkü namaz tarzından tamamen farklı olup, sade isim olarak benzerlik göstermektedir.

Ayrıca şunuda söyleyeyim, Alevilik yolunda gitmemiz, namaz (Türkçe ve tarzı farklı olarak) kılmamız sizi niye bu kadar rahatsız ediyor. Bunu da anlamış değilim doğrusu.

'Serhan'
25.02.2007, 01:32
Vallahi ilk defa duyuyorum.

hacıbektaşlıyız
25.02.2007, 01:37
Vallahi ilk defa duyuyorum.

Zöhre Ana'yı mı

hacıbektaşlıyız
25.02.2007, 01:56
zöhre ana benim köylümdür...Yozgat-Köçekömü Köyü...

lütfen böyle şarlatanlara ve din tacirlerine itibar etmeyin


Hınzır'da Pir Sultan'ın köylüsüydü.

hacıbektaşlıyız
25.02.2007, 02:02
kusura bakma ama kızılbaş66 abiye katılıyor zöhre anaya katılmıyorum hacıbektaşlı. belki kızılbaş abimiz şarlatan demekle sinirlenmiş olabilir. sen o insanı tanıyor olabilirsin ama bana pek mantıklı gelmedi yazılanlar.

Nasıl ki, bizim Zöhre Ana'ya inanmamız ve savunmamız en doğal hakkımız ise, senin de, Zöhre Ana'ya katılmaman en doğal hakkın.

hacıbektaşlıyız
25.02.2007, 02:18
ha burası ayrı tabi. böyle birşey varsa saygı duyarım. onuda söyleyim.


Böyle birşeyin olup olmadığını, Pirsultanca ve Ekimdevrimi arkadaşlarımız cevap versinler.

ekimdevrimi
25.02.2007, 02:46
Hınzır'da Pir Sultan'ın köylüsüydü.

bak molla...şimdi alıntına bak söyleyeceklerimi hak et...modlar beni uyarmadan onu uyarın mesajında tahrik var....

molla kardeş...pir sultanı astıran " bozuk düzenin çarklarında dişli" olan senin gibi bir molla idi..hınzır paşa!!! bizim yanımızdan geçmez...pir sultanı ve hünkar bektaş veliyi ağzına alma ağzın burkulacak..

Samandagi
25.02.2007, 02:47
Zöhre Ana'yı mı

Ne yalan solim bende.

Yillaridir arasdirmalar yapdigimi sanardim ama teeeeeeyyy daha biseye baslayamamisim bile demek. Bu Zohure aNAyi tanimamak ne demek mis yAW...

Ama bizim koyde ona benzer bisey daha var. O baba ama aNa degil. Benim bildigim ve kenisininde israrla bilmedigi Alevilikden haberi olayan bu adamin Alinin kuzeniyim diye gariban koylulerden geçinmesi....

Kayalardaki ayak izleri...
Cuvallardaki yilanlar...
Turkurulen bardak sular...
Baglanilan nuskalar...

falan filan.

Ekmek parasi isde napsin:(

Yaw sakin bu senin zoHure anan benim bu ...babamla akraba olmasin:S

hüseyincem
25.02.2007, 02:53
canlar ilk ve son kez uyarı yapıyorum.lütfen birbirinizle diyaloglarınızda forumumuzun kuralları gereği cevaplar veriniz.birbirlerinize dah saygılı ve seviyeli olunuz.

umarım dikkate alırsınız....

ekimdevrimi
25.02.2007, 03:07
Ama Zöhre Ana her hafta karakola gitmeyi ve işkenceleri göze alarak, "Ben Aleviyim, beni yolumdan döndüremezsiniz" demiştir.

" Ben Aleviyim Deyip ve Alevilik bayrağı altında Vakıf kurabiliyorsa" buna biraz saygı duymak lazım bence.


Böyle birşeyin olup olmadığını, Pirsultanca ve Ekimdevrimi arkadaşlarımız cevap versinler.

ya arkadaş moderatörüm uyardı neyi kaşıyorsun hala..işkence falan nerdeyse devrimci zanedecem 12 eylül öncesi abidin dedemiz vardı gençlerle birlikte mapusa koydular hani desen allahrahmeteylesin abidin dedem olsa insanlık onuru işkenceyi yenecek diye bağırırım yani ne deyim insanlık çıkarı mı yenecek diyim...

yolundan dönmeyecekse dönmesin kardeş zaten onun yolundan giden yok ki duyurmak için karakola gitmesine gerek yoktu ki mamaktaki ihtişamlı binasından apolyo ile bağırtsa olurdu şu alevilik bayrağı espirisi ne oluyor türk bayrağı ne oldu...

heterodoks
25.02.2007, 03:08
Ancak, namaz sadece sunni inancına has bir inanış tarzı olmayıp kimsenin tekelinde de değildir. Namaz İslamiyetten önce de vardı. Yani İslamiyetle gelen yeni bir inanış tarzı değildir.

Kaldı ki, bizim kıldığımız namaz, bugünkü namaz tarzından tamamen farklı olup, sade isim olarak benzerlik göstermektedir.

Ayrıca şunuda söyleyeyim, Alevilik yolunda gitmemiz, namaz (Türkçe ve tarzı farklı olarak) kılmamız sizi niye bu kadar rahatsız ediyor. Bunu da anlamış değilim doğrusu.

İşte olay budur... Bin yıldır kılmadığımız namazı da getirip soktunuz aleviliğin içine.

Tamam kardeşim namaz sizin olsun, özgürce kılın namazınızı.Ama çekin elinizi Aleviliğin ve Alevilerin üzerinden. Aleviliği bir rant kapısı olarak kullanmayın. Alevi öğretisine hurafeyi,üfürükçülüğü, parayla şifa dağıtmayı, ve namazı karıştırmayın.

Hala tanımadığımızı,anlamadığımızı söylüyorsunuz ya pes doğrusu. Yav kardeşim bak ben bu kadın hakkında yorum yapabilecek, ve bir sonuca varabilecek kadar iyi tanıyorum. Sakın birde peygamberleştirmeyin şu kadını.

kızılbaşım
25.02.2007, 12:27
Hazret-i Ali'de namaz kılarken yezit tarafından hançerlenmemiş miydi?o halde namaz alevilerde de vardır bunu asla unutmayın arkadaşlar...

kızılbaşım
25.02.2007, 12:29
Umit Algunerhan senin babanın soyadı neydi?

Kizilbas 66
25.02.2007, 13:26
Hazret-i Ali'de namaz kılarken yezit tarafından hançerlenmemiş miydi?o halde namaz alevilerde de vardır bunu asla unutmayın arkadaşlar...

Iste tipik bir resmi egemen Inancin ( sünnilik ) propagandasi..! Hz.Ali de namaz kilardi yok namaz kilarken sehit oldu vs...Buyrun kardesim namazinizi kilin,hacca gidin ,Ramazan orucu tutun ..tamam bunlari yapin ama adina Alevilik demeyin,yoksa Hz.Ali yi sevmek Alevilikse bende Aleviyim diyen Tayyip Erdogandan hic bir farkiniz kalmiyor bu anlamda...

ekimdevrimi
25.02.2007, 13:33
Hazret-i Ali'de namaz kılarken yezit tarafından hançerlenmemiş miydi?o halde namaz alevilerde de vardır bunu asla unutmayın arkadaşlar...

İslamiyet öncesi alevilikte namaz yok Hz.Ali cami de şehit edildiği için ona saygı duymayanların namazı kılınmaz hünkar bektaş veli namaz kılıyor muydu

doğu dalga dalga vurdu
şah bir yana taht bir yana
kanı su ile yudular
taht bir yana şah bir yana

venge hak
25.02.2007, 13:46
rafizi ler, islamiyetle tanışmadan önce hz.ali arap vede müslümandı.
o tarihlerde yaşamıyordu hz.ali
nasıl alevi oldu nasıl alevilerin kurucusu oldu bana bunu açıklayın ben sunni olayım.
ve ben alevi olarak fidel castro yu sevdimse fidel alevi midir sizce?
anlayana saz olsun...

ekimdevrimi
25.02.2007, 14:27
rafizi ler, islamiyetle tanışmadan önce hz.ali arap vede müslümandı.
o tarihlerde yaşamıyordu hz.ali
nasıl alevi oldu nasıl alevilerin kurucusu oldu bana bunu açıklayın ben sunni olayım.
ve ben alevi olarak fidel castro yu sevdimse fidel alevi midir sizce?
anlayana saz olsun...

hz.Ali zaten islamiyet öncesi de var olan bir Aleviliğe öncülük etti,hiç bir zaman Aleviliğin kurucusu olmamıştır Alevilik inanışına göre;Alevi ilk insan yüzyıllar öncesinde kırklar meclisinde yaratılmıştır

ister alevi olun ister sunni sayın venge hak alevilik gerçeği budur

haa unutmadan fidele bin selam olsun...

venge hak
25.02.2007, 15:17
hz.Ali zaten islamiyet öncesi de var olan bir Aleviliğe öncülük etti,hiç bir zaman Aleviliğin kurucusu olmamıştır Alevilik inanışına göre;Alevi ilk insan yüzyıllar öncesinde kırklar meclisinde yaratılmıştır

ister alevi olun ister sunni sayın venge hak alevilik gerçeği budur

haa unutmadan fidele bin selam olsun...

hz.ali islamiyet öncesinde demi yaşıyodu nasıl öncülük etti ?

deniz
25.02.2007, 18:06
Alevi ozanlardan sayın Mahmut Erdal' ın bu şiirini siz canlarla paylaşmak istedim.

YİNE UYANMADIN

Kulağında davul çaldım
Yine uyanmadın eşşek
Feryat ettim yüzüm yoldum
Yine uyanmadın eşşek

Çölde arap kuma ıhtı
Bak İsrail tabu yıktı
Afrika lı Ay'a çıktı
Yine uyanmadın eşşek

...

Mahmut Erdal kendin yordu
Zengin paşalar dede oldu
Zöhre ana vakıf kurdu
Yine uyanmadın eşşek

MAHMUT ERDAL

ekimdevrimi
25.02.2007, 20:23
hz.ali islamiyet öncesinde demi yaşıyodu nasıl öncülük etti ?

hz.Ali zaten islamiyet öncesi de var olan bir Aleviliğe öncülük etti,hiç bir zaman Aleviliğin kurucusu olmamıştır Alevilik inanışına göre;Alevi ilk insan yüzyıllar öncesinde kırklar meclisinde yaratılmıştır

yukarıda ki cümleye dikkat ediniz

yani alevilik islamiyet öncesi de vardı islamiyet içerisine taşınan alevilik kendisi de islam ve alevi olan hz.Ali öncüşüğünde günümüze kadar geldi

yazıda hz.Ali nin islam öncesi yaşıyordu anlamında bir bulgu göremiyorum...

ekimdevrimi
25.02.2007, 20:30
Alevi ozanlardan sayın Mahmut Erdal' ın bu şiirini siz canlarla paylaşmak istedim.

YİNE UYANMADIN

Kulağında davul çaldım
Yine uyanmadın eşşek
Feryat ettim yüzüm yoldum
Yine uyanmadın eşşek

Çölde arap kuma ıhtı
Bak İsrail tabu yıktı
Afrika lı Ay'a çıktı
Yine uyanmadın eşşek

...

Mahmut Erdal kendin yordu
Zengin paşalar dede oldu
Zöhre ana vakıf kurdu
Yine uyanmadın eşşek

MAHMUT ERDAL

bir daha ki uyarı da!!! uyanma fırsatı bulacak mı? bakalım eşşek bey!!!

imzamı atıyım güzel şiir...

AliEkber
26.02.2007, 10:44
Arkadaşlar İlk önce hepinizi edebe davet ediyorum. Burada daha öncede tartıştığımız konuyu tekrar gündeme getirmişsiniz. Zöhre Ana'yı sizler beğenmiyor olabilirsiniz o tamamen sizin düşünceniz. Sizlerin Düşüncesi onun Bir gerçek ve Evliya olduğu gerçeğini değiştirmez.

Ben Zöhre Ana'nın Talibiyim Ve onun dergahında Hizmet ediyorum, Etmektende onur duyuyorum. Eğer Öğreneceğiniz veya öğrenmek istediğiniz bir şey varsa anlatayım. Bizi Eleştirenlere söylüyorum buyrun gelin dergaha orası neymiş öğrenin Diyeceğim, ama O yüreğide sizde bulamıyorum. Sadece yalan yanlış sözlerle bilgilerle kendince karalamalarla olmaz bu işler. Yinede Yüreğimiz gönlümüz herkeze açık, Buyrun gelin. Kimseyede kötü söz söylemek istemiyorum, Çünki kötülük ve kötü düşünce insanın kendi yansımasıdır. Bizler edepli insanlarız. Aldığımız Alevilik edep ve terbiyesi bize bunu yapmamızı gerektiğini söyler. Sizleride saygılı olmaya çağırıyorum. Ben karşınızdayım Derdiniz öğrenmek istediğiniz neyse söyleyin yardımcı olmaya çalışayım.

Sizler kabul etsenizde etmesenizde Zöhre Ana Bir Gerçektir.

Etrafınıza bir bakın Alevilik Maskesi altına sokularak siyasi arenalara dönüştürülen Dernek ve Kuruluşlar Durumlarını, Ne yazık ki kendi içlerinde Çürümeler, fikirsizlik, Siyasal parti örgütleri olma noktasına getirilmiş bir düşünce içerisindeler. Kendini Dede Sananlarla dolu bir ortam.

Ben Alevi'yim Bu sözü gururluca söylüyorum, Çünki Bir gerçekten öğreniyorum Aleviliği. Orada Aleviliği aslında hiç bilmediğimi bizlere yansıtılanların binlerce yüzbinlerce daha fazla şeylerin bilinilmesi gerektiğini öğrendim. Bakın Alevilik o kadar kolay bir şey değil, İki Değiş söylemekle Bir semeh dönmekle olmuyor.

AliEkber
26.02.2007, 12:57
Kızılbaş66

Evet haklisin ..Hatta Aleviligi bile bu Zöhre Ana dediginiz sarlatan yazdi,kurdu ..Pir Sultanlar,Haci Bektaslar,Nesimiler,Hallaclar,Abdal Musa,Karacaahmet,Sari Saltuk,Hubyar Sultan,Hatayi bile bosuna yasayip mücadele etmisler öyle degil mi..?

Hatta Alevi kurumlarini,örgütlerini bile Zöhre Ana kurmustur..O olmasaydi nice olurdu halimiz..??..Birde su, Zorunlu din derslerini kaldirirsa,Cemevlerini ibadethane olarak kabul ettirirse,Haci Bektas dergahini müze olmaktan cikartirsa, inan ki onun müridi olmaya hazirim..

Ne diyeyim ki bu kadar hiciv yeter sanirim...ne demis bir atamiz..Akilsiz dostum olacagina akilli düsmanim olsun...


Yavas ol bakalim ,agir ol Molla efendi..Sen burayi baska sitelerle karsitirdin sanirim..Bir kere burasi ALEVi sitesidir..müslüman sitesi degil ...Biz bir kere Müslüman sayilmak istemiyoruz bu ikiii..Müslüman olmak isteyen varsa olsun ona bir sey diyecegimiz yok bu ücc....Pirsultanca adina yakisan tam bir Anadolu Alevisidir ve senin gibi Bilimin yolundan gitmeyen, Sarlatan dalkavuklugunu yapanlarda Aleviligi ,üfürükcülere,Alevi tacirlerine peskes cekenler birgün bu Halkin samarini yiyeceksiniz bu dört..
Falcilardan,üfürükcülerden,Hacilardan,Hocalardan,s ahte ermislerden medet uman senin gibiler ise Alevilerin utanci ve yüz karasidir bu Beeesss...!

Layik olmadigin ve bizler icin onurlu bir kavram olan, sana yakismayan nickini degistiirrr bu da altiii olsun...

Emek

kusura bakma ama kızılbaş66 abiye katılıyor zöhre anaya katılmıyorum hacıbektaşlı. belki kızılbaş abimiz şarlatan demekle sinirlenmiş olabilir. sen o insanı tanıyor olabilirsin ama bana pek mantıklı gelmedi yazılanlar

Sevgili Kızılıbaş66;

Senden daha zeki sözler beklerdim çünki belli bir Alevi kurumunun Başındasın. Zöhre Ana Niye Rahatsız ediyor şu fikirleri bize uymuyor filan gibi, Sorular sorabilirdin o insanlara. Direk saldırarak neyi kanıtlamaya çalışıyorsun. Sizleri Niye rahatsız ediyor Derin bilginizle Açıklayın O insanlarda bilgilensinler. Sözünü ettiğin Alevi değerlerinin kim olduğunu çokmu iyi biliyorsunuz sence bu soruyu kendine bir sor. Bu değerlerin kaç yaşamını var Kim olduklarını. Alevilikte don değiştirmek vardır. Pirsultan Darağacında Söylediği, Bu Üçüncü Ölmem Hain Pirsultan Ölmez dirilir.

Aleviyim diyorsan herkeze kapın açık olmalı insanlara sıfatlar yakıştırmak bizlere yakışmıyor. Ben o senin karaladığın dergahta hizmet ediyorum. Bizim o dergahın Kapısı herkeze açıktır, Kim olduğuna bakılmaksızın.

Alevi öğretisini Edep, Erkan, Cem, Semah, Yani tüm inanış değerlerinide ondan Öğrendim. Bence Sizde biraz zahmet edip biraz araştırın yada bilgilenin ondan sonra insanlara hataları şu deyip söyleyin, şuursuzca saldırmak neye yarar. Hiç kimseye hele tanımadığınız bir yere bu kadar rahat çamur atıp konuşmayın. Sizler Güdüsünü yaptığınız Davanın Sahibi Olmak İstiyorsanız Her şeyin doğruluğunu araştırıp insanları aydınlatın yoksa O inanç sizden birgün hesap sorar.

Her konuda Her ortamda sizlerle tartışmaya hazırım Hodri meydan.

heterodoks
26.02.2007, 13:24
Sevgili AliEkber;

Daha önceki mesajlarımda bir çok soru sordum.Onları cevaplayarak başlayabilirsin. Anlat ki bizde tanıyalım Zöhre Ana adı verilen bayanı. Gerçi ben yeterince hatta fazlasıyla tanıdığıma inanıyorum.

Birde Evliya diyorsun bu bayan için. Evliya olmak için keramet sahibi olmak gerek.Acaba bizlere bu bayanın kerametlerinden örnek verebilirmisin.

Saygılar.

AliEkber
26.02.2007, 13:32
Sevgili AliEkber;

Daha önceki mesajlarımda bir çok soru sordum.Onları cevaplayarak başlayabilirsin. Anlat ki bizde tanıyalım Zöhre Ana adı verilen bayanı. Gerçi ben yeterince hatta fazlasıyla tanıdığıma inanıyorum.

Birde Evliya diyorsun bu bayan için. Evliya olmak için keramet sahibi olmak gerek.Acaba bizlere bu bayanın kerametlerinden örnek verebilirmisin.

Saygılar.


Sevgili Pirsultanca;

Bence fazla tanımıyorsun, Tanımadığın için bu soruyu soruyorsun, Eğer Kerametini Görmek istiyorsan 10 Binlerce Var Orada Şifasını bulanların Kerametini görenlerin kayıtları var kendin o insanlara sorabilirsin. Bizde gizli saklı birşey yok herşey ortada.

AliEkber
26.02.2007, 13:50
Burada Zöhre Ana denilen kadını savunanların diline doladıkları tek argüman "siz Zöhre Ana'yı tanımıyorsunuz" oluyor. Yok kardeşim ben tanıyorum.Hemde iyi tanıyorum. Ben çocukluğu Mamak Keçikıranda (yeni adı Altıağaç Mahallesi) geçmiş birisiyim. Hüseyin Gazi, Mamak,Tuzluçayır ilk çocukluk-gençlik yıllarımın geçtiği yerler.Kömür deposunun yanı başında çok çelik çomak oynadım. İtfaiye Bakkalı bilirmisin sen? Hala bilmiyorsunuz, tanımıyorsunuz demeyin...


Ailemden bu kadına şifa bulmak için gidenlerde oldu. Kitabınıda okudum, geçmişinide biliyorum bu kadının. Hala çıkıp Zöhre Ana'yı savunmanınızı anlayamıyorum.

Kısacası ;

Alevilikte üfürükçülük yoktur.

Para karşılığı şifa dağıtma yoktur.

İnsanların vücüdünü şişle dağlamak yoktur.

Bayram namazı vb. sünni akide ve tapınmalar yoktur.

....

Varın gidin siz sevin, inanın, inanma özgürlüğünüzü kullanın.

Bizlerde sevmeme hakkımızı kullanalım.

Ve neden sevmediğimizi insanlara anlatalım.Bu kadar basit.

Sevgili Pirsultanca; Hangi Sene Çelik çomak oynadın can Orada, Merak ettim.
Bence var sende sevme bizler seviyoruz ve onun açtığı ışıkta ve yolda yürüyeceğiz. Birde bahsettiğini "Üfrükcülük, Para Karşılığı şifa, Vucuda şişle dağlama gibi" Kanıtlatmısın bunu Ben Yıllardır içlerindeyim böyle birşey görmedim sen nerede gördün.

ekimdevrimi
26.02.2007, 15:12
Sizler Güdüsünü yaptığınız Davanın Sahibi Olmak İstiyorsanız Her şeyin doğruluğunu araştırıp insanları aydınlatın yoksa O inanç sizden birgün hesap sorar.

Her konuda Her ortamda sizlerle tartışmaya hazırım Hodri meydan.


Sevgili Pirsultanca;

Bence fazla tanımıyorsun, Tanımadığın için bu soruyu soruyorsun, Eğer Kerametini Görmek istiyorsan 10 Binlerce Var Orada Şifasını bulanların Kerametini görenlerin kayıtları var kendin o insanlara sorabilirsin. Bizde gizli saklı birşey yok herşey ortada.

sn.AliEkber,

hodri meydan diyorsunuz bu ne biçim yanıt kaçamak davranmak olmaz ki nerde kaldı samimiyetliğiniz madem kayıtlar varsa örneklemeler yapın kime ne olmuş kim ne diyor sorulara bu tür o insanlara sorabilirsin yok kayıtlar var böyle olmaz ispatla sorulanlara mantıklı yanıt ver zöhre anayı haklı çıkar bende inanayım...

şimdi soruyorum!

1-vakıfta zöhre ananın vasfı ve görevi nedir?

2-insanlara ne şekilde şifa dağıtmaktadır bir kaç örnek verebilir misiniz?
çocuğu olmayanın olduğu,ağrısı olanın kesildiği söylentiler vardır bunlara nsıl tedavi uygulanıyor...

3-tedavisi için gelen ziyaretçilereden ücret alınıyor mu alınıyorsa zorunlumu?

4-sizin zöhre anaya inancınızda ki en önemli etken ne olmuştur?

AliEkber
26.02.2007, 15:50
zöhre ana benim köylümdür...Yozgat-Köçekömü Köyü...

Sayın Ekimdevrim;

Zöhre Ana'nın Köylüsüyüm Diyorsun Ben Sizin Köyünüze 3 kez Gittim ve orayıda Çok iyi Biliyorum. Belki Biliyorsundur, Zöhre Ana'nın yaptırdığı Halil Dede'nin Mekanını Ziyarete gittim, Oradaki İnsanların Zöhre Ana'ya Nasıl Hürmetle Hitap ettiklerini iyi biliyorum. Sen Gerçekten oralımısın?


hodri meydan diyorsunuz bu ne biçim yanıt kaçamak davranmak olmaz ki nerde kaldı samimiyetliğiniz madem kayıtlar varsa örneklemeler yapın kime ne olmuş kim ne diyor sorulara bu tür o insanlara sorabilirsin yok kayıtlar var böyle olmaz ispatla sorulanlara mantıklı yanıt ver zöhre anayı haklı çıkar bende inanayım...

Ben Kaçamak Cevap Vermiyorum, Merak Eden sizlersiniz Gelir orada istediğinin adresini alıp sorarsın. Tabi Samimiysen;

şimdi soruyorum!

1-vakıfta zöhre ananın vasfı ve görevi nedir?

Zöhre Ana'nın Ne olduğunu Açıkladım niye tekrar sordun,

2-insanlara ne şekilde şifa dağıtmaktadır bir kaç örnek verebilir misiniz?
çocuğu olmayanın olduğu,ağrısı olanın kesildiği söylentiler vardır bunlara nsıl tedavi uygulanıyor...

Bir Gerçek Evliya İnsanlara sadece Duasını Verir, İnancın varsa Şifanı bulursun.
Yoksa Evliya Ne yapsın sana.

3-tedavisi için gelen ziyaretçilereden ücret alınıyor mu alınıyorsa zorunlumu?

Sevgili Can Hala Anlamak İstemiyorsunuz Orası bir hak kapısı orada kimse senden para mara almaz.

4-sizin zöhre anaya inancınızda ki en önemli etken ne olmuştur?


Biz Ondaki Işığı Gördük İnşallah Sende görürsün.

ekimdevrimi
26.02.2007, 16:54
Ben Kaçamak Cevap Vermiyorum, Merak Eden sizlersiniz Gelir orada istediğinin adresini alıp sorarsın. Tabi Samimiysen;hodri meydan diyorsun soruların yanıtı nerde kaçamak yanıtlar kabul etmiyorum

neden gidip orda (vakıfta!) görecekmişim hani anlatıp kanıtlayacaktın boş laf hepsi boş .....

Kizilbas 66
26.02.2007, 17:14
Kissadan Hisse bir Hikaye..


.... Vaktiyle Anadolu nun bir yerinde ünü diyardan diyara yayilan bir Seyh efendinin Türbesi varmis..Kervanlar,yolcular,savascilar,dervisler bu Türbeye ugramazlarsa isleri rast gitmezmis..Halk bu Türbeye ugrar,Seyh in duasini alirmis..

Aradan yillar gecmis Türbeye gelen ziyaretci sayisi arttikca cogalmis ,türbenin oldugu Köy,kücük kasabaya dönüsmüs..Türbenin yani basinda Seyh in Dergahi varmis ..Bütün gelir gideri bu Seyh kontrol ediyormus..Seyhin hikmetleri,kerametleri halk icinde efsanelere bürünmüs..En uzak diyarlardan dervisler Seyh in hizmetine girip,bir ömür karsiliksiz Allah rizasi icin calisirlarmis..Müritlerinin sayisi binleri bulmus..

Savaslar baslayip kitliklar girince kervan yollarinin yeri degismis ,gün gectikce Seyhin türbesine ne de Dergaha giden-gelen olmamis..Seyh,etrafinda toplasan müritlerinin karinlarini doyuramaz olmus.Bu duruma son vermek icin müritlerinin sayisini azaltmak istemis..Ve müritlerinin icinde kirk yil kendisine hizmet eden ak sakalli ,zayif kuru bir ihtiyari hic bir ise yaramadigi icin kovmus..Kirk yil kapida hizmet eden ihtiyar aglamaya baslamis,Aglamasi günlerce sürmüs.." Ben bu dagin tasin ortasinda nereye giderim..." diye yalvarmaya baslamis..Sabahlara kadar aglayan ihtiyarin yüzünden Seyhin uykulari kacmis,Müritlerine :
- " Verin su ihtiyara bir Esek gitsin.." demis..Zavalli ihtiyar esegi alip yollara düsmüs..Günlerce yol aldiktan sonra kus ucmaz,kervan gecmez dagin basinda Esek ölmüs..Caresizlikten aglamaya baslamis ,ben simdi ne yaparim diye yana yakila sizlanirken ,Cok uzaklardan gecen Kervancilar bu sesi duyup yanina gelmisler..Ihtiyara yaklasip :
- " Sizi bu kadar aglatan nedir..? diye sormuslar...Ihtiyar kuru bir Essek yüzünden agliyorum demeye utanmis ..Bir yalan uydurmus :
- " Seyhim Mansuryan efendiyle gidiyorduk ,öldü ona agliyorum " demis..Kervancilar ihtiyarin ne kadar sadik ,vefali seyhine düskün bir mürid deyip ihtiyarin imanina asik olmuslar,tasidiklari yükten esyalar,yiyecek ve para yardiminda bulunmuslar..Ihtiyar aldigi paralarla Essegin mezarina cit cekmis..Giden kervancilar gittigi diyarlarda dag basindaki bu mübarek dervisin ve onun Seyhinin hikayesini anlatmislar..Anlatilan hikayeler diyar diyar dolasmis ,hikayeler efsanelere dönüsmüs..

Artik hangi kervancinin yolu oradan geciyorsa mutlaka Seyh Mansuryan in Türbesine ugrayip hayir duasini aliyomus..Gelen-giden kervancilarin biraktigi paralarla ihtiyar mezara bir duvar örmüs ,yanina bir dükkan acmis..Gel zaman git zaman mezarin etrafi bir kasaba kadar büyümüs ..Ve bu söhret eski Seyhinin kulagina gitmis..Merak etmis ve müritlerine :
- " Seyh Mansuryanin türbesine gidip duasini alalim demis..
Türbeye gitmisler bir de ne görsün ,dergahindan kovdugu zavalli ihtiyar ,bu adam..Artik ünlü bir seyh olan Ihtiyar eski seyhini görünce hem sevinmis hemde tedirgin olmus....Eski Seyhine :
- " Seyhim ,senden Allah razi olsun ,bu Türbe Seyh Mansuryanin türbesi degil ,senin verdigin o kuru Essegin mezaridir " demis...
Eski seyhi ,ihtiyarin kulagina uzanip :
- " Üzülme ,bizim ordaki de ,Seyh Mansuryanin babasi olur..!!!


Bu hikaye ,her Türbeden,Tastan,Agactan,Üfürükcülerden ,Inanc Tacirlerinden ,Sarlatanlardan medet umanlaradir...

AliEkber
26.02.2007, 17:27
Bu hikaye ,her Türbeden,Tastan,Agactan,Üfürükcülerden ,Inanc Tacirlerinden ,Sarlatanlardan medet umanlaradir...

Sevgili Kızılbaş66; Bende Aynı Söze katılıyorum, Bu Eşşek Hikayesini birileri yaşamış galiba burada anlatıyor. Ne Deyim O hikayeyi yaşayan düşünsün demek ki bir yarası var.hodri meydan diyorsun soruların yanıtı nerde kaçamak yanıtlar kabul etmiyorum

neden gidip orda (vakıfta!) görecekmişim hani anlatıp kanıtlayacaktın boş laf hepsi boş .....

Evet Haklısın Can Bizimki Boş Laf; Sen canını sıkma, Seni neyle inandıracağım ne anlatsam bir kulp bulusun, gel kendi gözlerinle gör.

hüseyincem
26.02.2007, 17:37
[Only Registered Users Can See Links]

linkinde sevgili venge hak abinin bir paylaşımı aklıma geldi hemen konuyu görünce.erzincanlı başköylü hasan efendiyi anlatan bir konuydu.

ben sadece bu konuyla ilgili kısmı aktaracağım.venge hak abiyede teşekkürler,sevgiler...

.....................

Hasan Efendi kendi ifadesine göre 1937 Dersim Vakasına kadar yöredeki erenlerle ve yatırlarla Dersim olayının KANSIZ sona erdirilmesi için müzakerelere gider. 7 yıl "Kan akmasın / Suçlunun yanında masum ölmesin" diye desdek arar. Ama yatırlar Dersim´in ıslah edilmesi gerektiğini ileri sürerler ve buna karışmayacaklarını bildirirler.

1937 / 38 Dersim Vakası Hasan Efendinin hayatında bir dönüm noktası olmuştur. Bu olaydan son derece etkilenmiştir. "Kuru´nun yanında Yaş´da yandı, Yatırlar seyirci oldu" diyerek bu tarihten sonra her gittiği ziyarete hakaretler yağdırmıştır. "Bu insanlar (12), yüzyıllardır size niyaz ediyorlar.Yalvarıyorlar. Yakarıyorlar. Bizi Zalimin zulmünden koru diyorlar. Siz ise yardımcı olmadınız. O halde ne için varsınız?" diyerek tüm ziyaretlere cephe almıştır. Gittiği her ziyaretin, yatırın taşlarını kırmış, tükürmüş ve küfür etmiştir. İlginçtir, kendisine engel olmak isteyen kim olmuşsa başına bir türlü bela gelmiştir.

Halka dönerek "Kendine hayrı olmayanın size ne hayrı olur?" diyerek onları bu mabetleri ziyaretten men etmeye çalışmıştır."O Erenler ki sizi Dersim katliamından bile korumadılar, artık onlardan ne beklersiniz?" diye ayrım gözetmeksizin hemen tüm ziyaretlere cephe almıştır.(13)

Dersim (14) yöresinde her yıl yüzlerce kurban kesilerek ziyaret edilen Düzgün Baba ziyaretine de hakaret etmekten geri kalmamıştır. Ancak Dersim´de yapilan katliamların buyutlarının çok yüksek olması sonucu Düzgün Baba´nın son gün TOPUNU ATEŞLEDİĞİNİ ileri sürmüş (15) ve "Haso kendisine katliam çok ağır olacak, engel olalım dediğinde Haso´yu dinlememiştir, Sonra gördü ki zulüm ve katliam çok ağır, kendi de toplarını ateşledi. Ancak çok geç kalınmıştı" demiştir. Düzgün Baba´nın "TEK BİR TANE TOP atışı yaptığını ve Dersim´in ıslah edilmesi konusunda fazla ileri gidildiğine kendisininde sonunda kanaat getirdiğini" iddia etmektedir. Dolayısı ile Düzgün Baba´yı da aynı kategoride değerlendirmektedir.

Kanunsuz Allahın kulları azgın olur,

İsmi aleme Sultan Düzgün olur.

Sultan Düzgün düşman ile dosttur,

İt derisinde yapılan posttur.

Sultan Düzgün Kureyşin evladı,

İt gibi Alevilere havladı,

Evladı Düzgün´ün Ömer´e oldu karı,

Teslim etti ona küllü varı.

Üç kere asker doldurdu Alevilerin içine,

Alevilere sormadı, kusurun ne ? Suçun ne ?

...........................................

işte bencede alevilerin ulu dedikleri kişilere sadece sevgi ve saygı ile bakmaları,onlardan bilim dışı kerametler sergilemelerini beklememeleri gerekir...

sevgiler.....

ekimdevrimi
26.02.2007, 17:46
Kissadan Hisse bir Hikaye..

- " Seyhim ,senden Allah razi olsun ,bu Türbe Seyh Mansuryanin türbesi degil ,senin verdigin o kuru Essegin mezaridir " demis...
Eski seyhi ,ihtiyarin kulagina uzanip :
- " Üzülme ,bizim ordaki de ,Seyh Mansuryanin babasi olur..!!!

Bu hikaye ,her Türbeden,Tastan,Agactan,Üfürükcülerden ,Inanc Tacirlerinden ,Sarlatanlardan medet umanlaradir...

hehhee!...;) dünyada böyle eşekler olduğu sürece onlara semer vuranlar da çok olur...şu eşek soyundan kalmış mıdır? acep... bir mezarda ben çevrelesem hani çalışmaya da gerek yok...

Kizilbas 66
26.02.2007, 17:47
Sevgili Kızılbaş66; Bende Aynı Söze katılıyorum, Bu Eşşek Hikayesini birileri yaşamış galiba burada anlatıyor. Ne Deyim O hikayeyi yaşayan Düşünsün onu.
,

Bu hikayede bir-iki degisiklikler yaparsak ucu Mamak- Kecikirana dokunur sevgili AliEkber...! Tabi anlayana..!!

AliEkber
26.02.2007, 17:50
işte bencede alevilerin ulu dedikleri kişilere sadece sevgi ve saygı ile bakmaları,onlardan bilim dışı kerametler sergilemelerini beklememeleri gerekir...

Sevgili Hüseyincem; Senin düşüncenede saygı duyuyorum, Ama Benim Bakışım farklı, Hikayelerle bir yere varılmaz.

AliEkber
26.02.2007, 17:55
Sevgili Kızılbaş66;

Ben Burada Edeplice tartışmak istedim soruların varsa sor Ama Amacın Eşeklerse Zaten Bizim O Eşşeklerle işimiz olmaz, O zaman kendince birilerini bul.

çopur
26.02.2007, 18:05
Arkadaşlar lütfen düşüncelerle tartışalım....

venge hak
26.02.2007, 22:06
arkadaşlar zöhre anayı yorumlarken doğru tahlil etmek gerekir.
keramet sahibi olduğunu söylemek kaplumbağa nın tanrı olduğuna inanmakla aynı değerdedir. (bu yaşadığımız zamanda)
önemli olan bir şey daha var o da keramet ne demektir?
keramet:olağandışı güç, hareket, söz, davranış vs. gibi kavramları barındırma durumudur.
yani kesinlikle bilim dışı
yani sıradan bir kişi elindeki taşı başının hizasında bıraktığında yere düşer. ama keramet sahibi biri bıraktığında yukarı doğru çıkıyor olması gerekir.
mademki kerametli birine inanıyorsunuz; doktora gitmeyin okula gitmeyin enazından iki yüzyıl geriye gidin
mesela kaplumbağanın tanrı olduğuna inanın
beş yüzyıl geriye gidin
.................................................. ........
benim babam, dedem keramet sahibiydi kureyşanlı dede lerden ama kendi zamanlarında geçerliydi.
şimdi ileriye gitme zamanıdır...
şimdi bilimsel değerleri yükseltme zamanıdır....
şimdi ilerici olma zamanıdır haydi durmayın ileri......

Samandagi
26.02.2007, 23:46
Bir kuru agaca baglanilan ipler...
Bir kayaya yapisdirilan taslar...
Bir gole savrulan paralar...
Bir yatira kurban...
Bir mezara seyran...

Bilim.

Nedir sizin tercihiniz?

Ya Aleviligin ki?

Sevgili arkadaslar, ileri bir medeniyetin uretm-tuketim iliskisine dayanan Alevilikde nuskaciligin, ufurukçulugun, fevvaciligin yeri olamaz. Kabesini bile kutsal kitablarda adi geçen Kudus, Mekke yerine akil ve bilim yoluyla buldugu INSAN yapan, OKUNACAK EN BUYUK KITAP INSANDIR diyen boylesi bir inanç sisteminde bunu bulamayiz.

Eger bu inançda kerametçilik olsaydi HAcim Bektasi Veli dunyanin en buyuk KERamed li insani olurdu.

Ni tekim Alevilik inanci uzerindeki yapi taslarindan biri olan Bektasi Veli dergahinda bir çok ruhi ve bedeni hastaliga derman bulurken bile bunu siirlerinede aktardigi gibi DOGA ve INSAN bilimine baglar. Bu bilgiler isiginda giderek çalismalarini surdurur.

Carelerin tukenmeye basladigi anlarda insan pisikolojisi farkli yonlere sapar.

HAlbuki Alevilere bu tur inançlar sunni etkilesimlerinden girmisdir. Aksi halde Alevilikde kisilere ve yerlere olan sevgi onlara olan SAYGIDAN gelir. Bu saygiyla bu kisi ve yerler kutsanirlar. Kutsallik kazanilan bu yerlerde ise keramet beklenilmesi son bir yuzyil içinde belirli yorelerde gorulen olgular olmusdur.

Alevilikde ulu yada bilge kisilerin marifetleri nuskaciliklarinda, ufuruculuklerinde degil, bilim ile SEKILLENEN MADDENIN belirli bir formul içinde dusunsel çozumler olusdurmasinda yatAr.

Buda, ancak ve ancak o kisiyi bilge yada ulu yapan BILIM ve TECRUBE ILE OLASIDIR...

hacıbektaşlıyız
27.02.2007, 01:51
İşte olay budur... Bin yıldır kılmadığımız namazı da getirip soktunuz aleviliğin içine.

Tamam kardeşim namaz sizin olsun, özgürce kılın namazınızı.Ama çekin elinizi Aleviliğin ve Alevilerin üzerinden. Aleviliği bir rant kapısı olarak kullanmayın. Alevi öğretisine hurafeyi,üfürükçülüğü, parayla şifa dağıtmayı, ve namazı karıştırmayın.

Hala tanımadığımızı,anlamadığımızı söylüyorsunuz ya pes doğrusu. Yav kardeşim bak ben bu kadın hakkında yorum yapabilecek, ve bir sonuca varabilecek kadar iyi tanıyorum. Sakın birde peygamberleştirmeyin şu kadını.

Sayın Pirsultanca kardeşim, kimsenin aleviliğin içine birşey soktuğu yok. Zaten özümüzde olan bir olguyu yaşatmaya çalışıyoruz.

Daha öncede belirttim. Bizim kıldığımız namaz ki, kılıp kılmamak kişinin kendisine kalmış, duaları ve tarzı ile bugünkü namazdan çok farklıdır. Şu anki kılınan namazla alakası yoktur. Sadece isim benzerliği vardır.

Alevilik bir yoldur. Gir içine girebilirsen. Yani Kimsenin tekelinde değildir.

Aleviliği rant kapısı olarak kullanmıyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi, alevilikte, hurafecilik, üfürükçülük, parayla şifa dağıtma yoktur. Bunlara bizlerde karşıyız.

Madem Zöhre Ana'yı çok iyi tanıyorsun sana bir iki sorum olacak.

1) Zöhre Ana, On iki İmam orucu diye bildiğimiz, İmam Hüseyin'in yas orucu hakkında neler söylemiştir?

2) Ehlibeyt hakkında, özellikle Hz. Muhammet hakkında neler söylemiştir.

onurcan
27.02.2007, 03:02
1) Zöhre Ana, On iki İmam orucu diye bildiğimiz, İmam Hüseyin'in yas orucu hakkında neler söylemiştir?

Bu oruc hakkinda Zöhre ana ne söylemistir, acaba? merak ettim..

Ama sizin sorus seklinize itirazim var.

Birincisi, 0niki imam orucu diye bir oruc yok..
Dogrusu, Muharrem orucu..

ikincisi, yassi Hüseyin orucu da degil,
Dogrusu, Kurtulmuslarin orucu..

hacıbektaşlıyız
27.02.2007, 03:31
Bu oruc hakkinda Zöhre ana ne söylemistir, acaba? merak ettim..

Ama sizin sorus seklinize itirazim var.

Birincisi, 0niki imam orucu diye bir oruc yok..
Dogrusu, Muharrem orucu..

ikincisi, yassi Hüseyin orucu da degil,
Dogrusu, Kurtulmuslarin orucu..

Sevgili Onurcan Kardeş,

Halk arasında İmam Hüseyin için tuttuğumuz oruca, Oniki İmam Orucu, Muharrem Orucu denmektedir. Sizin yörenizde Muharrem Orucu denmiş olabilir. Bizim yöremizde(Malatya-Doğanşehir), hem Oniki İmam Orucu hemde Muharrem Orucu denmektedir.

Kavram (Muharrem, Oniki İmam, Kurtulmuşların Orucu) ne olursa olsun bu oruc, İmam Hüseyin'in kayba girmesinden dolayı, tutulan oruçtur.

Türkü
27.02.2007, 09:17
Bu zöhre ana denilen insan evliya madem neden savunuyosunuz.Herkesi inandırmaya çalışıyosunuz.Gidin görün ne demek kalkıp burdan o kadının ayağınamı gideceğim.Ya inanmazsam genede ,böyle bir ispatı kabul etmiyorum.Kerametleri neler ne yapmış.

İlimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır.
Hace Bektaşi Veli

AliEkber
27.02.2007, 11:02
Yengehak
arkadaşlar zöhre anayı yorumlarken doğru tahlil etmek gerekir.
keramet sahibi olduğunu söylemek kaplumbağa nın tanrı olduğuna inanmakla aynı değerdedir. (bu yaşadığımız zamanda)
önemli olan bir şey daha var o da keramet ne demektir?
kerametlağandışı güç, hareket, söz, davranış vs. gibi kavramları barındırma durumudur.
yani kesinlikle bilim dışı
yani sıradan bir kişi elindeki taşı başının hizasında bıraktığında yere düşer. ama keramet sahibi biri bıraktığında yukarı doğru çıkıyor olması gerekir.
mademki kerametli birine inanıyorsunuz; doktora gitmeyin okula gitmeyin enazından iki yüzyıl geriye gidin
mesela kaplumbağanın tanrı olduğuna inanın
beş yüzyıl geriye gidin

Sevgili Yengehak; Keramet Allah tarafından Evliyalarına ve peygamberlerine verilen bir vasıftır. Her Evliya farklı Farlı Gösterir kerametini Hacı Bektaş Veli'de Keramet sahibiydi Gösterdiği Kerametlerde Hala Hacıbektaş'ta Duruyor. İnkar edilebilirmi. Yaşadığın Çağda böyle bir keramet sahibi gelmeyecek diye bik kuralmı var. Aleviliğin geldiği ortam belli her kafadan ayrı ayrı sözler çıkıyor. Zöhre Ana'da Işığını Saçmak için gelmiş Alan Alır, İstemeyenide zorla kimse çağırmıyor. Hiç Bir Evliya da İnsanları geriye götürmez, tam tersi senin aydınlanman için vardır.


ÜmitAlgunerhan

Sevgili arkadaslar, ileri bir medeniyetin uretm-tuketim iliskisine dayanan Alevilikde nuskaciligin, ufurukçulugun, fevvaciligin yeri olamaz. Kabesini bile kutsal kitablarda adi geçen Kudus, Mekke yerine akil ve bilim yoluyla buldugu INSAN yapan, OKUNACAK EN BUYUK KITAP INSANDIR diyen boylesi bir inanç sisteminde bunu bulamayiz.

Eger bu inançda kerametçilik olsaydi HAcim Bektasi Veli dunyanin en buyuk KERamed li insani olurdu.

Sevgili Can; Sen Kendin Diyorsun Okunacak En Büyük Kitap İnsan Diye, Bir İnsanda Keramet sahibi olamazmı, Tarihte Olmuşta Bunun Bir sürü örnekleri var. Orada Hiç Bir kimse büyücülük muskacılı yapmıyor eğer öyle diyen varsa ispata davet ediyorum. Hacıbektaş'a Gittin İse Hacı Bektaş Veli'nin Gösterdiği kerametler bir abide gibi duruyor, görürsün. Anadolu'da Evliyalar vardır Onlarında gösterdikleri kerametleri gidersen onun mekanında görürsün, Ben Çok Gezdiğim için biliyorum.

Alevv;

Bu zöhre ana denilen insan evliya madem neden savunuyosunuz.Herkesi inandırmaya çalışıyosunuz.Gidin görün ne demek kalkıp burdan o kadının ayağınamı gideceğim.Ya inanmazsam genede ,böyle bir ispatı kabul etmiyorum.Kerametleri neler ne yapmış.

Sevgili Alevv; Biz onun Evliya olduğunu Biliyoruz, Bildiğimiz içinde savunuyoruz, Gerçi benim yapmaya çalıştığım savunmak değil, O bize düşmez, yapmak istediğimiz gördüğümüzü, yaşadığımızı anlatmak o kadar. Bizim gibi Hergün o kapıya yüzlerce binlerce insan gelip gidiyor, Eğer orada bir ışık olmasa o kadar İnsan boşuna gelmez, Senin Gelip gelmemen Oraya birşey ne kazandırır nede kaybettirir. Ama Sana Birşeyler kazandıracağına eminim.


Ben Ali İle Muhammed'in Işığını Saçan Bir gerçeğin Talibiyim.

Her gördüğün şeyhi mürşit edinme,
Zahiri, batını bir olmayınca.
Teslim olup sakın mürşit edinme,
Bir kamil kemalh er olmayınca.

Değme kişi irfan gülün deremez,
Gözlü görür bizi, gözsüz göremez,
Kamil olmayınca kemal bulunmaz,
Cümle kamillerden dür olmayınca.

Delilsiz menzile asla eritmez,
Takdir olmayınca ağyar sürülmez,
Her bağda açılan gonca derilmez,
Gece gündüz daim zar olmayınca.

Bu fani dünyada lezzet alamaz,
Leyl-ü nehar ağlar dahi gülemez,
Muradım, maksudunu bulamaz,
Bu fani basma dar olmayınca.

Hakk'ı zikreyle sen nice bin günde,
Ak olsun yüzün de yarınki günde,
Kadrimi kıymetim! bilmezsinde,
Zahirin yanında sır olmayınca.

Kul Himmet'im eydür, nasihat size,
Kulak vermek olur, hem olmaz söze,
Münkirlerin sözü kar etmez bize,
Aslı zatı anın nur olmayınca.

ekimdevrimi
27.02.2007, 11:35
Bizim gibi Hergün o kapıya yüzlerce binlerce insan gelip gidiyor,:( Eğer orada bir ışık olmasa o kadar İnsan boşuna gelmez, Senin Gelip gelmemen Oraya birşey ne kazandırır nede kaybettirir. Ama Sana Birşeyler kazandıracağına eminim.

haber:D
Van'ın Gevaş İlçesi'nde sarp kayalık bir bölgede otlayan koyun sürüsünün bir bölümü, inanılması güç bir olay yüzünden uçurumdan düşüp telef oldu. Kayalık bölgede otlayan sürüdeki bir koyun uçurumdan atlayınca bin 480 koyun da peşinden atladı.

sürü, çobanlar tarafından sarp kayalıkların bulunduğu bölgede otlatılırken, öndeki bir koyun karşı yamaca geçmek için atlayınca arkasındaki bütün sürü peşinden gitti. Art arda atlayan koyunların bir bölümü kayalıklara çarpıp aşağı yuvarlanınca, oluşan leş yığını üzerinde düşen diğer koyunlar ölmekten kurtuldu.

alıntı
[Only Registered Users Can See Links]

Nietzsche , felsefi yapıtlarında belirli insan türleri üzerinde durur.Bunlar "sürü" , "özgür insan" ve "üst-insan" dır.

Sürü insanı , :D nihilistik yapı gösteren bir yaşam tarzı ile yaşar.Umudunu öte dünyaya göçürmüş, gerçek hayatı yadsımış , din adamlarının ve devlet yöneticilerin güdümünde bir hayatları vardır.Çoğunluktadırlar ve sürü psikolojisi ile hareket ederler.Aykırıya,asiye düşmandırlar.Gelenekleri ve kendi malum hayata bakış açıları dışında hiçbir görüşü kabullenmezler ve cezalandırmak isterler.Kendi düşünceleri ve yorumları yoktur.Başlarındaki çobanları ne derse kabul ederler ve uygularlar.

Özgür insan , yaşadığı toplumun geleneklerinden sıyrılmış , kendince düşünebilen , ama hala kendini bulamamış insan tipidir.Sürünün egemenliği altında yaşasa da , sessiz başkaldırışları sebebiyle sürüden ayrılmıştır.Fakat sürüden ayrılabilmenin çetin zorlu yolları vardır.Zira insan , bu yollarda kendini kaybedebilir ve tuzaklara düşebilir.Sürüden ayrılan insanın ilk dönemleri "edilgen nihilistik" bir yapı gösterir.İnsan , bu dönemde araştırmaz ama sadece sorgular,düşünür.Toplumunun çarpık düşüncelerini yanlış bulur lakin içine düştüğü büyük çelişki , onu hayatı yadsımaya zorlar.Eylemsizdir çünkü , çelişkiler yumağı , beyninin her bir yanını sarmalamıştır.Fakat bu çetin yolları aşarsa , etkin nihilistik bir özellik kazanır.Artık , Nietzsche'nin deyimiyle "aslanın besinine duyduğu istek kadar" güçlü bir şekilde araştırmaya koyulur.Doğrular üretmeye çalışır.Artık Tanrı'sını öldürmüştür ve Tanrılaşabilme isteği içindedir.Tutkuyla ve çeşitli acılar içinde gerçeğini aramaya koyulur.

Üst-insan ise , artık tamamen özgürleşmiş , "kendinden yuvarlanan bir tekerlek"tir.Nietzsche'nin deyimiyle "yıldızları kendi etrafında döndürmek" istercesine hayatla oynar.Ona hükmeder.Çocuksu bir masumiyetle hayatla dans etmesini bilir ve gerçeğini bulmuştur.

Nietzsche'nin Zerdüşt adlı eserinin , "üç değişme üstüne" adlı bölümünde bahsini ettiği üç kavram vardır.Bunlar deve , aslan ve çocuktur.Bu bölümde devenin aslan , aslanın ise nasıl çocuğa dönüştüğünü anlatır.

Bölümde bahsi geçen deve , sürüden henüz ayrılmış ve edilgen nihilistik bir yapı gösteren insan profilini simgeler.Aslan ise , Tanrı'sıyla yüzeşip onu öldürmüş , gerçeği iştahla arayan insan profilini yansıtır.Çocukla kastedilen ise Üst-İnsandır.

Konuyu özetlemek gerekirse , tüm bu değişim süreçlerinin temelinde yozlaşma-decadence yatar.Nihilizmin sebep olduğu bu yabancılaşma , insanı zorlu yollardan geçirerek özgürleşmesini sağlar.Sürünün hakimiyetinde erimiş olanlar ise , artık sürüleşmiş ve yabancılaşmıştır. :ok:
Zerdüştolog

ALINTI:
[Only Registered Users Can See Links]

AliEkber
27.02.2007, 12:11
Sevgili Ekimdevrimi;

Biz Aleviler İnsanları Alt, Üst, Yan, Zeki, Salak, sağ, sol, Şu Millet diye ayırmayız Bizde herkez insandır. O şekilde Değerlediririz. Hiç Bir zamanda senin bakış açınla bakmayız. Asıl Sürü olan Toplum değerlerine karşı durduklarını sananlardır. Sen Zerdüşsen O beni ilgilendirmez, Alevilik 72 Milleti Bir görür ve onun düşünce ve vasıflarına bakmaz. Beni o manada görüryorsan evet ben Aleviliğin içerisinde bir bireyim.


Bir aşkın deryasın boyla
Kıyısı öte mi dersin
Bir gerçeğe hizmet eyle
Emeğin yite mi dersin

Nadanı kondurma bağa
Düşürür seni tuzağa
Şekerler yedirsen sen zağa
Tuti olup öte mi dersin

Arifler yola giderler
İrfanda sohbet ederler
Nişansız yari n'ederler
Can gönül kata mı dersin

Bellidir kalbi boş olan
Nişan verendir hoş olan
Hercaiye yoldaş olan
Menzile yete mi dersin

Pir Sultan Abdal coşmayan
Aşk küresinde pişmeyen
İlkin Hakk'a ulaşmayan
Sonradan yete mi dersin

*******************

Ey sofi özüne bir muradım var
Elin günahını sen mi görürsün
Yüzün kara bir külhanda yerin var
Ali divanına nasıl varırsın

Rehberin kim olduğunu bilmezsin
Kov ile gıybeti elden koymazsın
Ahrette yatacak yer de bulamazsın
Toprak kabül etmez nerde kalırsın

Lokman sofusunu eli tutarsın
Hakk'ın döşeğine yere yatarsın
Bilmem yetmiş iki dilden ötersin
Sen bu dilin kangısını bilirsin

Pir Sultan Abdal'ım böyle olunca
İhlas talip muradını alınca
Devir dönüp halin ile gelince
Sen de bu huy ile murdar olursun

ekimdevrimi
27.02.2007, 15:20
Bir aşkın deryasın boyla
Kıyısı öte mi dersin
Bir gerçeğe hizmet eyle
Emeğin yite mi dersin

Nadanı kondurma bağa
Düşürür seni tuzağa
Şekerler yedirsen sen zağa
Tuti olup öte mi dersin

Arifler yola giderler
İrfanda sohbet ederler
Nişansız yari n'ederler
Can gönül kata mı dersin

Bellidir kalbi boş olan
Nişan verendir hoş olan
Hercaiye yoldaş olan
Menzile yete mi dersin

Pir Sultan Abdal coşmayan
Aşk küresinde pişmeyen
İlkin Hakk'a ulaşmayan
Sonradan yete mi dersin

*******************

Ey sofi özüne bir muradım var
Elin günahını sen mi görürsün
Yüzün kara bir külhanda yerin var
Ali divanına nasıl varırsın

Rehberin kim olduğunu bilmezsin
Kov ile gıybeti elden koymazsın
Ahrette yatacak yer de bulamazsın
Toprak kabül etmez nerde kalırsın

Lokman sofusunu eli tutarsın
Hakk'ın döşeğine yere yatarsın
Bilmem yetmiş iki dilden ötersin
Sen bu dilin kangısını bilirsin

Pir Sultan Abdal'ım böyle olunca
İhlas talip muradını alınca
Devir dönüp halin ile gelince
Sen de bu huy ile murdar olursun

sn.AliEkber,

temelde alevi kökenliyiz fakat yolumuz değişik bu gidişle bir olup aynı düşünmemizde mümkün değil...Bir aşkın deryasın boyla
Kıyısı öte mi dersin
Bir gerçeğe hizmet eyle
Emeğin yite mi dersin"gerçeklere" hizmet eyleyene sözüm yok

gerçekler; kırklar,12 imamlar,bektaş veli,yunus,pir sultan vb.niceleri ....

zöhre ana gerçeklerden olmadığı gibi onların düşüncesinin kıyısından bile geçmez pir sultan abdal ın deyişini de de zöhre ana ya bağladınız ya aşk olsun...

AliEkber
27.02.2007, 16:03
sn.AliEkber,

temelde alevi kökenliyiz fakat yolumuz değişik bu gidişle bir olup aynı düşünmemizde mümkün değil..."gerçeklere" hizmet eyleyene sözüm yok

gerçekler; kırklar,12 imamlar,bektaş veli,yunus,pir sultan vb.niceleri ....

zöhre ana gerçeklerden olmadığı gibi onların düşüncesinin kıyısından bile geçmez pir sultan abdal ın deyişini de de zöhre ana ya bağladınız ya aşk olsun...


Sevgili Ekimdevrimi;

Haklısın Hepimizde Alevi Kökenliyiz, farklı düşünsekte Bizim Yolumuz Tektir. Ben Yolu edep erkanı Aleviliği bilen bir insanım O kültürle yaşadım yaşattım. Kimi Nereye yaşıktıracağımı iyi bilirim. Alevilik Adını yaşatan yüzlerce binlerce gerçek geldi bu güne kadar. Zöhre Ana'da Bunlardan birisi. Sizler Zöhre Ana'yı tanımıyorsunuz, tanımadığınız için böyle yorumluyorsunuz. Burada tanımadığınız birine saldırıyorsunuz, kendi adıma kınıyorum. Ben yıllardır Zöhre Ana Dergahına gidip gelirim elimden geldiğincede hizmet etmeye çalışıyorum. Burda sözümü yineliyorum. O bir gerçektir, Yani Evliyadır, Ermiştir, Veli'dir, Pir'dir. Dünya'nın Kuruluşundan bu deme gelen tüm gerçekleri, olayları, yaşananları, herşeyi sorup ondan öğrenebilirsin, O Bir İlim Deryası, Şifa Kapısıdır.

Benim Bugüne Kadar gelen tüm Alevi gerçeklerinede Sonsuz saygım vardır onların yolunda canımıda seve seve feda ederim. Tüm Aşkım Niyazım Onlara ve güttükleri yola davaya olsun.

Aleviliği O Işığını yüceliğini Onun Dergahında Gördüm yaşadım, Yaşayacağımda.

Zahid Hu demeyi inkar eyleme,
Ya niçin çağırır insan hü deyu.
Hü demenin aslı nedendir söyle,
Gel edelim sana beyan hü deyu.

Evveli, ahiri bu Allahu ekber,
Cemali nurdan doğdu bu gevher,
Muhammed Mustafa imam Haydar,
Oldu o gevherden keyvan hü deyu.

Tecelli eyleyip iş başa geldi,
Cevher arar derya hep cüsa geldi,
Çarh-ı felek anda cünbüşe geldi,
Dem bu demdir döner devran hü deyu.

Muhammed hatim peygamber oldu,
Ali evliyaya şah-ı sürür oldu,
Selman Muhammed'e hem rehber oldu,
Ol günde yürüdü erkan hü deyu.

Erenler gizliydi ol mekanda,
Muhammed'le Ali bir idi anda,
Okuyup oturdu karşı divanda,
Yedi kez çağırdı sultan hü deyu.

Bir üzüm tanesi ol şah elinde,
Kırklara verildi kısmet gününde,
Çıkınca Mustafa Miraç yolunda,
Şehadet eyledi Selman hü deyu.

Üzüm tanesi getirdi Süleyman ,
Kırklarda ol demde gördüler üran,
Muhammed şerbeti ezmişti heman
İçtiler şerbetten her can hü deyu.

Kırklar dahi içti cümle mest oldu,
Şah merdan cümlesinden ut oldu,
Hezer post bağlayıp kemer bestoldu,
Semaha girdiler hemen hü deyu.

Kırkların birine neşter vuruldu,
Aktı kanı cümle ispat olundu,
Hak anda mevcuttu, mevcut bilindi,
Hü Allah çağırdı sultan hü deyu.

Hü demenin aslı böyledir böyle,
Zahida nedir sözüm gel beri söyle,
îmanın tazele şehadet eyle,
Gel sende yüzünü boyan hü deyu.

Kul Himmet meydanda sermest olalı,
Gel sende boyan yüzünü hü deyu,
Ali'nin aşkına yola düşeli,
Hayali gönlümde mihman hü deyu.

Bizim Yolumuz Allah Muhammed Ali Aşkı ve onların getirdikleri gerçeklerin Yoludur.

heterodoks
27.02.2007, 16:33
Sevgili AliEkber,

Lütfen kınamak gibi ağır tabirleri kullanmayalım.

Zöhre Ananın iyi reklam yapıyorsunuz bu arada.

Desene müşteriler çoğalacak.

AliEkber
27.02.2007, 16:50
Sevgili AliEkber,

Lütfen kınamak gibi ağır tabirleri kullanmayalım.

Zöhre Ananın iyi reklam yapıyorsunuz bu arada.

Desene müşteriler çoğalacak.

Sevgili Pirsultanca; Ben kimsenin reklamını yapmıyorum, Reklamada ihtiyac yok, onun hakkında Söylediklerimin hepsi gerçek, İnanırsın inanmazsın o sana kalmış, Yinede doğruları söylemek bir erdemlik olmalıdır. O zaman sözümü tekrarlayım doğruları söylemeyip olayları çarpıtarak anlatan herkezi kendi adıma kınıyorum.

venge hak
27.02.2007, 21:21
[QUOTE=AliEkber;59575]Sevgili Yengehak; Keramet Allah tarafından Evliyalarına ve peygamberlerine verilen bir vasıftır. Her Evliya farklı Farlı Gösterir kerametini Hacı Bektaş Veli'de Keramet sahibiydi Gösterdiği Kerametlerde Hala Hacıbektaş'ta Duruyor. İnkar edilebilirmi. Yaşadığın Çağda böyle bir keramet sahibi gelmeyecek diye bik kuralmı var. Aleviliğin geldiği ortam belli her kafadan ayrı ayrı sözler çıkıyor. Zöhre Ana'da Işığını Saçmak için gelmiş Alan Alır, İstemeyenide zorla kimse çağırmıyor. Hiç Bir Evliya da İnsanları geriye götürmez, tam tersi senin aydınlanman için vardır.********************
allah keramet ve mucize vasıfları dağıtıyomuşta benim haberim olmamış...
ama bilimsel gelişmeler arttıkça dağıtamaz olmuş...
niye şimdi kızıldenizi kimse ikiye ayıramıyo..
niye duvarı yürüten, kaynar suya kolunu sokan, nar gibi kızarmış köze dilini süren, fırına atılıp çıktığında üşüyorum diyen keramet sahibi evliyalar neden yok sanıyorsun (pardon ben sanıyorum)

binlerce insan yanılmış olamaz gibi bir söz savunulamaz
kaç bin kişi zöhre ye inanıyo ki?
yüzlerce kat fazlası öküze tapıyo hindistanda,
mezardan medet uman onbinlerce insan var
taştan ağaçtan medet umanlar var?

ışık güneşten gelir zöhreden değil
benim aydınlmamı da o sağlamaz...
aydınlanmam için ''en hakiki mürşit ilimdir fendir ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir.''

milyonlarca sinek yüzyıllardan beri yanılmış olamazlar o halde sizde b.............

toprak06
27.02.2007, 23:59
Selam, Zöhre Ana ve benzeri insanlar insanların, umutlarını, sörüyüyorlar.

Dini, Allah'ı kullanarak, insanları sömürmek, onların meslekleri

Yıllarca önce vefat eden babam da ondan medet ummuştu, babamın gözlerindek umudu hatırlıyorum, nasıl bir coşkuya kapıldığını... İçim acıyor.

Babam da onun dergahına giden diğer insanlar gibi, yüklü bir meblağ bırakarak dönmüştü.

Buna benzer durumlar karşısında şu ayet aklıma geliyor:

Siz ey imana erişenler! Bilin ki, hahamların, rahiplerin çoğu, insanların mallarını haksızca yiyip yutuyor ve (onları) Allahın yolundan alıkoyuyorlar. Fakat bütün o altın ve gümüşü toplayıp Allah yolunda harcamayanlar var ya, (işte) onlara (sonraki hayat için) çok çetin azabı müjdele Tevbe Suresi- 34. ayet

Bu ayette anlatılanlar, sadece hristiyan ya da yahudi din adamları değil dini, Allah'ın adını kullanarak insanları her açıdan sömürenler...

AMAN DİKKAT!!!!

Atanali
28.02.2007, 01:38
slm canlar birkaç gündür sitenizi dolasıyorum ama dikkatimi zöhre ana ile ilgili yazdıklarınız cekti ben zöhre anaya yürekten baglı ve saygı duyan birisi olarak size soruyorum zohre anayla alıp veremediğiniz nedir? agıza alınmayacak bütün iftira ve camurları atmışsınız bakıyorum... arkadaslar sormuşlar evliyalığı taktikli mi diye şimdi ben size soruyorum hacı bektas gelse ben pirim hünkarım dese hanginiz inanırsınız söylermisiniz

Atanali
28.02.2007, 01:43
dostum sizi özünüze dönmeye davet ediyorum

Samandagi
28.02.2007, 02:36
dostum sizi özünüze dönmeye davet ediyorum

Bende seni durust olmaya davet ediyorum.

Kimin taraftarciligini yapiyorsunuz?
Kimce hangi gurupdan çikiyorsunuz?

Yazikdir ki 21. yy da hala nuskacilarin, ufurukçulerin yolunda tas olamaya devam edenlerde var. Bu kadinin bilimi nedir? Ilimi nedir? Egitimi nedir? Kimyeyi bilir mi? Fizigi okur mu? Matematigi çozer mi? Insan anatomisinden anlar mi? Hayvan biliminden anlar mi? Bitki biliminden anlar mi? Hangi diplomalari vardir. Bilimsel bir bulgu, savi varmi? Blimsel bir ilerici gorus var mi?

Oz diye sizleri ufuren birinden mi bahsediyorsunuz?

Pir Sultanda mi ufledi?
NEsimide mi nuska yapdi?
Mansurda mi?
Hacim Bektasda mi?

Etmeyin. 7 basli bir ejderha oldu çikdi Alevilik. Simdi birde Zohrecililer mi toplandi? Yol sizindir. Seçim hakkinizda. Biz Alevilik ozunde kalan bilginlerin onunde egiliriz. Ufurukçulerin degil.

Sevgili arkadaslar, konuya devam edip henuz çikmis bu ZOHRECILIK AKIMI için nefes harcamayalim. Bu bize fayda getirmez. Kimin ne oldugu belli ortadadir. Bundan gayri soylenecekde bos

heterodoks
28.02.2007, 02:49
Sevgili Umit,

Çok güzel özetlemişsin, yüreğine sağlık.

ekimdevrimi
28.02.2007, 02:51
Sevgili arkadaslar, konuya devam edip henuz çikmis bu ZOHRECILIK AKIMI için nefes harcamayalim. Bu bize fayda getirmez. Kimin ne oldugu belli ortadadir. Bundan gayri soylenecekde bos

bana göre de konu anlaşılmıştır

konu kilitlenip merak edenlerce gezilebilir:cool:

Atanali
28.02.2007, 03:08
zohre ana muskamı yazmış.
üflemiş mi
bu söylermisin

Atanali
28.02.2007, 03:13
arkadaslar burada akım baslatan varsa o da sizsiniz
ben sadece fikrimi söyledim
sizde fikrinizi söyleyin ama dam gibi camur atmadan,insanları kırmada ve inançlarına saygı gösterek

Atanali
28.02.2007, 03:26
evet dostlar konuyu çok güzel çözdünüz teşekürler sizin gibi alevilere(tabi denilirse eger) bakıyorum sizde zöhre anaya çamur atarak ögretmenlerinizin izinden gidiyorsunuz ama şunu untmayınki ZÖHRE ANA gercegini sizde sonunda kabul edeceksiniz merak etmeyin zöhre ana ya yapılanlar ilk degil onun ecdadına da yapıldı zaten bu karalamalar hz.peygambere, hz. aliye, pir sultana. nesimiye.hallaca tabiki zöhre anaya da yapılacak bunu çok görmüyorum
tesekürler . . .. . . .
hepinize tesekürler düzen insanları

AliEkber
28.02.2007, 10:50
Anlayana

Bir Hikaye,

... Hindistan da çok ünlü bir ressam varmış... Herkes bu ressamın yaptıklarını kusursuz kabul edecek kadar beğenirmiş...

Ve onu "Renklerin Ustası" anlamına gelen Ranga Çeleri olarak tanısa da; kısaca Ranga Guru derlermiş...

Onun yetiştirdiği bir ressam olan Raciçi ise artık eğitimini tamamlamış ve son resmini yaparak Ranga Guru'ya götürmüş ve ondan resmini değerlendirmesini istemiş...

Ranga Guru ise;

- Sen artık ressam sayılırsın Racaçi... Artık senin resmini halk değerlendirecek diyerek resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmesini ve en görünen yerine koymasını istemiş. Yanına da kırmızı bir kalem koyarak halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı bırakmasını istemiş. Raciçi denileni yapmış Ve birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde görmüş ki, tüm resim çarpılar içinde ve neredeyse görünmüyor...

Çok üzülmüş tabii. Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızıdan bir duvar sanki... Alıp resmi götürmüş Ranga Guru'ya ve ne kadar üzgün olduğunu belirtmiş. Ranga Guru üzülmemesini ve yeniden resme devam etmesini önermiş. Raciçi yeniden yapmış resmi ve gene Ranga Guru'ya götürmüş. Tekrar şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş Ranga Guru...

Ama bu defa yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde yağlı boya, birkaç fırça ile birlikte... Ve yanına insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı ile birlikte bırakmasını istemiş.

Raciçi denileni yapmış... Birkaç gün sonra gittiği meydanda görmüş ki resmine hiç dokunulmamış, fırçalar da, boyalar da kullanılmamış..
Çok sevinmiş ve koşarak Ranga Guru'ya gitmiş ve resme dokunulmadığını anlatmış...

Ranga Guru ise;

Sevgili Raciçi, sen birinci konumda insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşılabileceğini gördün...
Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı.. Oysa ikinci konumda onlardan hatalarını düzeltmelerini istedin, yapıcı olmalarını istedin... Yapıcı olmak eğitim gerektirir... Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye kalkmadı, cesaret edemedi...

Sevgili Raciçi,
Emeğinin karşılığını, ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın...
Onlara göre senin emeğinin hiç bir değeri yoktur...
Sakın emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenle tartışma...


Bencede Bu Konuyu Uzatmaya gerek yok, Arif Olan Anlar. İnsanlar'ın Pir Sultanı Taşladığı Gibi Sadece Taşlıyorlar. Eğer o İnsanlar Gerçekten Pir Sultan'a inansa onu dar ağacına yollamazlar, Nesimi'nin Derisini Hüseyin'in Başını Vermezlerdi. Arkadan Ağlamak ta Bir Fayda Yaratmaz.

Baç'ım vermeyince yüküm açılmaz
Gevherin hasına hile katılmaz
İnkâr toru ile şahin tutulmaz
Bir gerçek tor'una düşmeye geldim.

Ben bendoldum şu meydana atıldım
İkrar verdim ikrarıma tutuldum
İptida talipten pire katıldım
Pirin eteğini tutmaya geldim.


****************************

Alemi taneder yanına varsan
Seni yanıltır mes'ele sorsan
Bir cim çıkmaz eğer kamını yarsan
Cem'e gelir de erkan beğenmez

Aslında, neslinde giymemiş hare
İş gelmez elinden gitmez bir kare
Sandığı gömleksiz duran mekkare
Bedestana gelir kaftan beğenmez


Alan Alır Almayanın Yolu açık olsun.

kızılbaşım
28.02.2007, 21:53
Zöhre Ana'nın muska yaptığını nereden çıkardınız?tam tersi Zöhre Ana muskacılara üfürükçülere karşı.tam bir Türk,tam bir ileri görüşlü,tam bir çağdaş ve Atatürk yolunda giden bir Evliya'dır.

ekimdevrimi
28.02.2007, 22:00
Zöhre Ana'nın muska yaptığını nereden çıkardınız?tam tersi Zöhre Ana muskacılara üfürükçülere karşı.tam bir Türk,tam bir ileri görüşlü,tam bir çağdaş ve Atatürk yolunda giden bir Evliya'dır.

mhp de akp de atatürk yolunda ilerlediğini iddia ediyor kime inanacağız !!!

ağzı olan konuşuyor...

murat
28.02.2007, 22:00
tam bir çağdaş ve Atatürk yolunda giden bir Evliya'dır.
çağdaş_______evliya
atatürk yolunda giden_______evliya

yapmayın!!!kime yada neye inanırsanız inanın,ama işte yukardaki bu cümle tüm inandırıcılığınızı alıp götürür...başkaları kanmıyor,bari kendinizi kandırmaktan vazgeçin...

hacıbektaşlıyız
01.03.2007, 01:39
Sevgili Canlar,

Zöhre Ana'ya inanıp inanmak kişilerin hür iradesindedir. İnanan inanır, inanmayan inanmaz.

Bizler, Zöhre Ana'yı bilenler olarak, ona inandık, benliğimizi onda bulduk. Nasıl ki, inanmamak sizin en doğal hakkınızsa, inanmakta bizim en doğal hakkımız.

İnanmayanı, niçin inanmıyorsun diye eleştirmiyor saygı duyuyorsak, lütfen sizler de, inananları, bu inançlarından dolayı eleştirmeyiniz ve saygı duyunuz.

Yetmişikibuçuk millete aynı nazarla bakmak yolumuzun bir gereği değil mi? Buna kimsenin itirazı olmaz herhalde.

Konuyu burda kapatmak, Alevilik-Yol'umuz adına daha hayırlı olacağı kanaatindeyim.

Bu sitede emeği geçen bütün canlara, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Atanali
01.03.2007, 02:36
dostlar ....
güzel insan hacıbektaşlı konuyu özetlemiş inanan inanır inanmayan yada zöhre ana gercegini görmek istemeyen görmez herkes inandıgını yasamak ve savunmak hakkına sahip ama birbirimizi kırmadan ve incitmeden sürekli zöhre ana ya karsı bir savas var nedenini hala anlamış degilim insanlar gitmemiş görmemiş birileri kulaktan dolma bilgilerle ahgam kesiyor bırakın bunları ve bizler nasıl birlik oluşturabiliriz yolumuzu nasıl sürdürebiliriz bunları tartısalım
insanlar inansa da inanmasada zöhre ana bir evliya 25 yıldır da bunun mücadelesini yapıyor zöhre ana nın ilk çıktıgı 12 eylül dönemini ben yasamadım ama yasayanlar bilir insanlar ben aleviyim diyemezken zöhre ana Allah Muhammed Ya Alii diye hayırmıştır ve 25 yıldır da bu mücadeleyi sürdürmektedir asıl önemli olan budur ,
kendisini bu yolu sürmeye adayan insanları ben tekrar özüne davet ediyorum karalamayı,çamur atmayı bırakalım
eger zöhre ana yı merak edenler ve kim oldugunu tanımak isteyenler var ise de buyursunlar onun kapısı herkese acıktır alevi,sunni,laz,çerkeş,hrıstiyan farketmiyor

Atanali
01.03.2007, 02:42
bu arada
tüm güzel insanlar allah yass-ı matemi mizi kabul eylesin o acı günlerin bir daha yasanmaması temennisiyle

AliEkber
01.03.2007, 10:36
Sevgili Atanali, Hacıbektaşlıyız Canlar; Bence Konuyu Kapatalım, İsteyene Kapısı Açık İnanmayanlara Ne diyelim... Kalp, Gönül Kararınca Göz görmez, O bir derya Bir damla alana ne mutlu. Herkezede layık olmaz. Hak Yası Matemi mizi Kabul Eylesin.

toprak06
01.03.2007, 11:33
slm canlar birkaç gündür sitenizi dolasıyorum ama dikkatimi zöhre ana ile ilgili yazdıklarınız cekti ben zöhre anaya yürekten baglı ve saygı duyan birisi olarak size soruyorum zohre anayla alıp veremediğiniz nedir? agıza alınmayacak bütün iftira ve camurları atmışsınız bakıyorum... arkadaslar sormuşlar evliyalığı taktikli mi diye şimdi ben size soruyorum hacı bektas gelse ben pirim hünkarım dese hanginiz inanırsınız söylermisiniz


Cevap:
Zöhre Ana ve benzeri insanlar insanların, umutlarını, sömürüyorlar.

Dini, Allah'ı kullanarak, insanları sömürmek, onların meslekleri

Yıllarca önce vefat eden babam da ondan medet ummuştu, babamın gözlerindeki umudu hatırlıyorum, nasıl bir coşkuya kapıldığını... İçim acıyor.

Babam da onun dergahına giden diğer insanlar gibi, yüklü bir meblağ bırakarak dönmüştü.

Buna benzer durumlar karşısında şu ayet aklıma geliyor:

Siz ey imana erişenler! Bilin ki, hahamların, rahiplerin çoğu, insanların mallarını haksızca yiyip yutuyor ve (onları) Allahın yolundan alıkoyuyorlar. Fakat bütün o altın ve gümüşü toplayıp Allah yolunda harcamayanlar var ya, (işte) onlara (sonraki hayat için) çok çetin azabı müjdele Tevbe Suresi- 34. ayet

Bu ayette anlatılanlar, sadece hristiyan ya da yahudi din adamları değil dini, Allah'ın adını kullanarak insanları her açıdan sömürenler...

AMAN DİKKAT!!!!

Atanali
01.03.2007, 12:53
sevgili toprak
senin baban belki oraya gitmiştir bilemiyorum şifa da bulamamış olabilir oda kabul ama yüklü bir meblağ ödemiştir demen çok yanlış bunlara sadece gülünür baska bişey yapılmaz sadece güler
toprak kardes bırak yalanları karalamnayı da sen asıl derdin ne onu söyle de bilelim
işiniz gücünüz yok bulmuşsunuz malzemeyi karalayın durun bakalım
tabii nereye kadar......

heterodoks
01.03.2007, 15:17
Zöhre Ana gelenlerden para almıyor diyorsun.Peki o üzerinde helikopter pisti olan beş yıldızlı malikaneyi hangi parayla yaptı?

AliEkber
01.03.2007, 16:09
Sn Pirsultanca; Bu sorularının cevabını daha önce açıklamıştık.

Atanali
02.03.2007, 23:08
Sn Pirsultanca; Bu sorularının cevabını daha önce açıklamıştık.
sevgili pirsultanca,
sordugun soruyu daha önce yanıtladı arkadaslar sanırım orada insanlardan ziyaretleri için para alınmıyor
sadece bagıs yapmak isteyen bagıs yapar ve kafeterya bölümünden yaptıkları alışverişlerin karsılıgını öderler sonuçta o binanın masraflarının karsılanması için paraya ihtiyac var senin bulundugun pirsultan abdal kültür dernegi gelirini nereden ve nasıl saglıyorsa orasıda o şekilde saglıyor
,lütfen olayı çarpıtmayalım ve bos bos konuşmayalım

Atanali
02.03.2007, 23:42
tsk

YUDUM58
04.03.2007, 11:35
Duydum ama inanmıyorum ticari amacla oldugunu düşünüyorum .Küçükken gitmişiz bende uyumusum beni yatakların üzerine yatırmıslar yanında çalısanlardan biri benım üstüme oturuyormus yani zöhre anada ilk ölen kişi olacaktım herhalde :-)

Atanali
06.03.2007, 00:06
Duydum ama inanmıyorum ticari amacla oldugunu düşünüyorum .Küçükken gitmişiz bende uyumusum beni yatakların üzerine yatırmıslar yanında çalısanlardan biri benım üstüme oturuyormus yani zöhre anada ilk ölen kişi olacaktım herhalde :-)

sevgili yudum,
elini vicdanına koy ve öyle yaz neden sürekli bu karalamaları ve gercek olmayan bişeyleri gercekmiş gibi yazmaya gereksinim duyuyorsunuz hala anlamış degilim
eger zöhre ana 25 yıldır varlığını sürdürüyor eger sizin dediğiniz gibi olaylar orada yasansa ve amaç inanç tacirliği olsaydı herhalde bu kadar uzun süre gündemde kalmazdı güzel bir atasözü '' ates olmadık yerden duman çıkmaz ''
inanmaya bilirsin en dogal hakkınız çünkü herkes inanan , iyi güzel insan olsaydı Allah herhalde evliyalarını göndermezdi

MELO
11.03.2007, 17:25
ya ben ankaradayken benide götürdülerr kadin sirtima bi vurmustu kaacgün kendime gelememistim bi odaya gidiyosun önünde diz cöküyosun okuyo üflüyo biseyler yapiyo kadinin yanina gitttigim icin ertesi günkü mathematik sinavina calisamamistim 1 almistim tamamen zararima oldu yani:)

Atanali
13.03.2007, 00:20
sevgili meltem;
olayı neden bu kadar abartma gereksinimi duyuyorsunuz anlamadım neden böyle komik şeyler yazıyorsun ki eger eleştireceksen daha dogru yapabilirsin
sence cok mu komik
söylermisin?

CanAnıl
13.03.2007, 06:59
Çevremde bir çok bağnaz insan var gidipde bu bayana tapan ben onlara sadece gülüyorum boş boş hurefeleri bırakın insan insandan üstün değildir fikir fikirden üstündür hepsi bu medet de şükür de Yüce Allaha edilir.

gnost
13.03.2007, 07:19
medet de şükür de Yüce Allaha edilir.

Yüce olan halktır..Halk hak'tır..

Atanali
14.03.2007, 05:15
Yüce olan halktır..Halk hak'tır..

sana göre halk tır bana göre ise yüce olan sizlerin inanmadığı ve inanmak istemediği yaratan dır
sevgili yozcay saygılarla

SadikCan
17.03.2007, 16:26
Yuce diye bir kavram olamaz herkes esittir ve toplum icerisinde rolleri vardir.
Halk yuce de ne demek oluyo yani halk kim birey kim. Toplumsal kurumlar vardir hepsinin belli gorevleri vardir. Halk ise bireylerden olusmaktadir. Durum basitce bu...niye illede birileri ya da biseyler yuce olmak zorunda bu kadar mi motivasyonsuzuz yani. Halka yani insanliga hizmet etmek istiyorsak bunu biraz da kendi mutlulugumuz icin yapalim olmaz mi ?
ille de kavramlari idealistlestirmesek olmaz mi ....
yuce diye bisey tanimiyorum ben ancak saygi duyulan kavramlar olabilir ona bisey diyemem.
mesela insanlar Tanriya saygi duyuyo olabilir ..onlarin saygi duydugu kavramlari ayaklar altina almaya kimsenin hakki yok.
yasasin ozgurluk\
herkese sade ve saygili bir yasam diliyorum

gnost
17.03.2007, 21:53
Yuce diye bir kavram olamaz herkes esittir ve toplum icerisinde rolleri vardir.
Halk yuce de ne demek oluyo yani halk kim birey kim. Toplumsal kurumlar vardir hepsinin belli gorevleri vardir. Halk ise bireylerden olusmaktadir. Durum basitce bu...niye illede birileri ya da biseyler yuce olmak zorunda bu kadar mi motivasyonsuzuz yani. Halka yani insanliga hizmet etmek istiyorsak bunu biraz da kendi mutlulugumuz icin yapalim olmaz mi ?
ille de kavramlari idealistlestirmesek olmaz mi ....
yuce diye bisey tanimiyorum ben ancak saygi duyulan kavramlar olabilir ona bisey diyemem.
mesela insanlar Tanriya saygi duyuyo olabilir ..onlarin saygi duydugu kavramlari ayaklar altina almaya kimsenin hakki yok.
yasasin ozgurluk\
herkese sade ve saygili bir yasam diliyorum


Toplumsal eşitlik bizim istemediğimiz ama sizin için bilimsel olan bir veri öylemi?Buna gülünür.:D Ama asıl olan şu.Eşitlik den ne anladığınız? Söz gelimi Avrupa ülkelerinin Afrikayı ve topyekün Dünya'nın hemen her yerini talan edip kazandıkları nisbi refah üzerinden bir eşitlik ile Doğu halklarının içine hapsedildikleri handikap sizin eşitlik anlayışınızla ne kadar örütüşür bilemem ama bence pek eşitlik görüntüsü vermiyor.Hatta birebir Batı,kendi insanına bile acımasızca köle muamelesinde bulunmaktan kaçınmıyor.Tertip ettiği ölüm ordularıyla "Demokrasi getireceğiz" iddasının arkasında koca bir Irak ve Ortadoğu halklarının linç edilmesi,tarihlerinin yağmalanması ve toplu katliam yapanların eşitlik anlayışı ile bizimki bir olmaz,olamaz.Tabi size göre bunları açıklamak kolay çünkü her bireyin rolleri var.Mesela Ebu Garip'de oynanan oyunlarda bir Iraklının rolü ile bir ABD ordu görevlisinin rolü aynı olmaz.Hatta bu ıraklı rolüne itraz dahi edemez.Ederse Sam amca kızar.

Evet dediğiniz gibi halk bireylerden oluşur ve bireyler insandır.İnsan ise Aleviğiliğin en önemli mihengidir.Ancak Alevilerin itibar ettiği insana şöle bir bakarsanız bu insan tipi ile sizin "rolleri olan insan" tipiniz arasında pek bağ yok.İnsanı Kamil yani Olgun insan kavramı ile bütünleşik olan insan, zaafiyetlerinden ve hırslarından arınmıştır.Çünkü o yaşamsal mücadeleleri içinde benliklerinden ayrılmış ve sizin tarifinizdeki bireyselliklerinden kurtulmuştur.O artık sade yaşamıyla daha çok diğer insanlarla paylaşımlara ve sevgiye önem verir bir haldedir.

Toplum ve insan üzerine yaptığınız kısa analizlerin bilimsel boyutta ele alınması mümkün.Ve aslında tarifini yaptığınız toplum ve insanın üzerine kurulu teorilerin milliyetçi ve burjuvazi işbirlikçiliğinin kol gezdiği Fransız iHTİLALİ DÖNEMLERİNE DEK UZANDIĞINI kanıtlamak isterdm.Ama umarım konu akışında yaparız bunu.

mesela insanlar Tanriya saygi duyuyo olabilir ..onlarin saygi duydugu kavramlari ayaklar altina almaya kimsenin hakki yok.
yasasin ozgurluk\
herkese sade ve saygili bir yasam diliyorum

Ayrıca dediğinizde son derece haklısınız.Bir insanın görünmeyen ve dokunulmayan bir Tanrısı olabilir.Ama kim ve nerede bu düşünceyi ayaklar altına almıştır.Slogan atarak özgürlük isteği dilllendirmenize gerek yok.Yazın konuşalım.nerede bu tür bir inanç ayakların altında kalmıştır?:S

kardelen20072007
18.03.2007, 00:22
Zöhre ana mı?... iki yıl onunla uğraştım can. Annemle,dayıyı kurtardık onun elinde ama teyzeyi kurtaramadık.
Yıl 1993. yine annemi Zöhre anaya götürdüğüm günlerden bir gün(o yıllarda ayda bir gün giderdi.) bir tane deve getirmişler. yan taraftada koli koli eti puf.(şimdi var mı bilmiyorum)Kim dileğini diler ve o eti put tan alıp deveye verirse dileği gerçekleşecek.Hadi bakalım... İnsanlar kuyruk oluşturmuş devenin yanında. O sırada yaşlı bir teyze ağlamaya başladı. Merak ettim neden ağladığını sordum, cevabı :"Vah gurban sorma! gurban olduğum benim verdiğim eti pufu yemedi..." teyzenin dileği deve tarafından geri çevrilmişti...
Böyle onlarca örnek sıralanabilir.
İnsanlarımız bilinçli olarak eğitimsiz ve çaresiz bırakılmış, bu tarafta zöhrelerin öbür tarafta hocaların ellerine bırakılmışlar...


valla deniz yazını yeni okudum. gerçi diğer canlarında yazılarına yeni göz gezdirdimm... en çok ilgimi çeken şey burdaki teyzemizin o anki umutlarının tamamiyle bitmesiii :(

evet Zöhre Anayı duydum ama sadece duydum yaniii kimdir nedir araştırmadım... bakmak gerekiyo aslında ama yazılan yorumlara bakarsak kişilerin umutlarıyla oynanmaktan başka bişey değill...

gnost
18.03.2007, 01:03
herkes esittir ve toplum icerisinde rolleri vardir.
Halk yuce de ne demek oluyo yani halk kim birey kim. Toplumsal kurumlar vardir hepsinin belli gorevleri vardir. Halk ise bireylerden olusmaktadir. Durum basitce bu...

Tabi konunun içinden yaptığım bu alıntıdan sonra konu başlığındaki zöhre anaya nasıl ulaşırız bilemiyorum ama konuyu başka bir başlık altında tartışmadan önce bir zemin oluşturalım.Yukardaki izahı ortaya koyan bazı bilim adamları olmamış değil.Özellikle üslup açısından ele alındığında yolumuz Glasgow'a kadar çıkıyor.Nereden nereye demi? Evet Adam Smith'den bahsediyorum.Bireyciliği ve bireyselliği öne çıkaran Smith'in hikayesini araştırırsınız elbette.Ama durum işinizi kolay kılalım.

[Only Registered Users Can See Links]

[Only Registered Users Can See Links]

Sonrasında benzer fikirlerin destek bulduğu bir ülke daha var ki buda hiç şüphesiz ABD den başkası olamaz.

Toplumu hallaç pamuğuna çeviren bilimadamları yüzyılın başında çeşitli gruplara yada yaklaşımlara ayrılmışlardı.Temelde iki ana çizgi oluşmuştu

F- MODERN TOPLUMUN YERLEŞME VE KURUMLAŞMA SÜRECİNDE SOSYAL BİLİM YAKLAŞIMLARI TEMELDE ÇATIŞMACI –ya da sistem karşıtı- VE BÜTÜNLEŞMECİ –sistem yandaşı- OLARAK İKİYE AYRILDI


A- Çatışmacı gelenek, bilindiği gibi, Hegel’in diyalektik tarihselciliğinden hareket eden Marks’ın bilim=burjuva iktidarı denkleminden yola çıkarak ideoloji olarak bilimden gerçek bilimi ayırma çabasıyla karakterize olan bir muhalif-devrimci bilim anlayışıdır. Marksizmin bir uzantısı olarak da kabul edilen ve yine Almanya’da filizlenen Frankfurt Okulu ve sonrasında Eleştirel Okula uzanan çeşitli yaklaşımlar bu muhalif geleneğin sürdürücüleridir. Buna, endüstri ilişkileri alanını ilgilendiren ve hükümetlerle işçi ve işveren kuruluşlarının çıkarlarının kurumsal süreçlerle dengelenmesini hedefleyen kurumcu yaklaşımı (Refah Devleti dönemine ait sosyal demokrat yaklaşım) da ekleyebiliriz.


B- Bütünleşmeci gelenek, toplumu bir organizma gibi gören ve belli fonksiyonların yerine getirilmesi çerçevesinde yaklaşan ve onun meşruluk kanalları üzerinde yoğunlaşan temel yaklaşım. Bu yaklaşım ayrıca iktidar ve sistem yandaşlığıyla da ilintilidir.
[Only Registered Users Can See Links]Şimdi bu temel üzerinde bireyi ve toplumu ele almak daha doğru olmazmı.

Sonrasında mikro ve makro planlarımıza geçeriz.

AliEkber
18.03.2007, 12:19
Arkadaşlar Kendince haklı olabilirler, Bu Olay Sadece Zöhre Ana'ya Mahsus değil, tarihte yaşayan Bir sürü Evliyanında yaşamında hep böyle olmuştur. Ne yazıkki Anadolu'da İnsanlar Kerametlerini gördükleri halde İnanmadılar Evliyalara, Yüzlerce Örnekler var. Sizlerin İnanmış yada inanmamış olmanız Onun Evliya Olduğu gerçeğini Değiştirmez.

Zöhre Ana Benim Allah Muhammed Ali Yolunda Önderlerden biri olarak Gördüğüm Pir'im, 17 - 18 yıldır Açtığı Dergahta Hizmet Etmekten Onur duyuyorum. Bizlere gösterdiği Allah Muhammed Ali yolundan Yürüyeceğim. Önemli olan bence gerçeği görebilmektir. Yanlış Olansa Görmeden, tanımadan, bilmeden Konuşmak, O Dergaha 25 yıldır milyonlarca insanlar geldi, Akın Akın Gelmeyede devam ediyorlar.


Kuduretten gem vurulmuş başına
Lezzet vermiş dudağına dişine
Bir nur doğmuş eğerinin kaşına
Ali'nin Düldül'ün bin de göreyim

***********************
Pirimi sorarsan Ali'dir Ali
Altından çakılmış Düldül'ün nalı
Kim sürdü kuyuda kırk arşın yolu
O yolun süreğin sürenler gelsin

Helios
20.03.2007, 04:17
[...]
Bilgi asimetrisi bence gayet basarili kullaniliyor.
Herkese saygilarimla selamlar
Helios Baba

Ceyhun
20.03.2007, 04:37
Sayın Helios. Gerçek ve tüzel kişilere yönelik direkt olarak kullandığınız ifadelere müdahale edildi. Lütfen forum kurallarını okuyunuz.

Helios
21.03.2007, 00:17
Ceyhun arkadas,
Hangi ifadelerden bahsediyorsunuz?
Saf ve/ya bilincsiz insanlari bu tür düzanbazlardan ückagitcilardan korumak yanlis mi oluyor?
Lütfen aciklarimisiniz?

Helios
21.03.2007, 00:19
Ali Ekber bey,
Evliya nedir? Evliyanin özellikleri nedir?

Atanali
21.03.2007, 01:43
Ali Ekber bey,
Evliya nedir? Evliyanin özellikleri nedir?

sevgili helios
senin evliya anlayışın nedir sorabilirmiyim yada sana göre tanrı nedir

Helios
21.03.2007, 04:00
Benim ne düsündügüm önemli degil. Sadece konuyu dagitir. Ama düzanbazlarin evliya diye hitab edildigi icin, Aliekber arkadasdan aciklama istiyorum.
Sana sadece sunu söyleyeyim. Alevilikte tanri neyse, benim icinde sayilir.

Umarim bu forum yetkilileri bu yazdiklarimi gene silmez....
Zöhre ana diye kendini evliya ilan eden sahis, belirli bir toplumu kandirmakta.
Bunu gayet organize ve profesyonel sekilde yürütüyor.
Kendi ürünlerinin üzerinde genelde kendi resmi ve saginda solunda Hz.Ali ve Atatürkün resimleriye süslüyor.
Yani genelde alevil bektasi kesimdeki insanlara hitab ediyor.
Bu simgeleri kullanarak kendisini bir marka haline getirmeye calisiyor.
Yurtdisindan bile bu kadini ziyaret ettiklerine göre bunu iyi isliyor.
Tabi marka olunca, her türlü ürünleri satabiliyorsun insanlara. Ürün derken, sadece kitap, tabak gibi seyler degil.
Mesela: "zöhre ana orucu"
Benim tanidiklarim bu kadina tapan kisiler muharrem ayindaki orucu tutmuyorlar. Onun yerine "zöhre ana orucu" tutyorlar.
Bu orucun anlami nedir? Ne icin tutulur? Neymis ki, Imam Hüseyin ve 12 imam askina tuttugumuz oructan daha önemli????
Bu tür sorulara da aslinda cevap istiyorum.
Ben inancima, devletime, halkima, namusuma sahip cikan bir insanim.
Sayin forum yöneticiler. Böyle bir insan olmak sizin forum kurralarina aykiriysa, bu yaziyida silebilirsiniz.
Bu forum benim icin önemli degil. Sizin hayatinizda kimler ve ne önemli bilmiyorum ama ben her platformda sevdigim insanlari, ailemi, vatanimi, vatandasimi bu tür sarlatanlardan korumaya devam edecegim.
Isinize gelsin, gelmesin.
Saygilarimla, sevgilerimle selamlar

Ceyhun
21.03.2007, 04:09
Ceyhun arkadas,
Hangi ifadelerden bahsediyorsunuz?
Saf ve/ya bilincsiz insanlari bu tür düzanbazlardan ückagitcilardan korumak yanlis mi oluyor?
Lütfen aciklarimisiniz?

Yazınızı okuyun. Uyarı sebebini göreceksiniz. Lütfen "zorlama" polemiklere girmeyelim. Forumda gerçek ve tüzel kişiler için kullanamayacağınız ifadeler kesin ve nettir.

Helios
21.03.2007, 04:27
Ceyhun arkadas,
yazim silinmis, nasil okuyayim?
polemik olsun diye söylemiyorum. gercekten hangi cümleden bahsettigini bilmiyorum anlamiyorum. Benim emailime bir not gönderirsen sevinirim.
Iyi geceler. sevgiler saygilar
Helios

AliEkber
21.03.2007, 08:51
Ali Ekber bey,
Evliya nedir? Evliyanin özellikleri nedir?

Sevgili Helios;Helios Ne demek..? Sadece merakımdan Sordum.

Sorularını Cevaplamaya çalışayım Senin gibi hakaret Ederek değil Dostane olarak.

Evliya arapça bir kelimedir. Bu kelimenin türkçe açılımı' Allah dostu' dur.

Tasavvufta ise Evliya Hakk'ın sırlarını herkesin anlayacağı bir dilde gaflet suyu akıtmadan yanıstan şahsiyetlere denir. Evliya kelimesinin eş Anlamı Veli dir.

Evliyanın Özelliği Haktan Aldığını Halka Anlatması Şifa ve ilim dağıtmasıdır. Her Evliyanında farklı farklı Kerametleri vardır.

Örneğin Hacı Bektaş veli'nin 5 taşı şahit Çağırması gibi Örnekter verilebilir.
Alevilikte Bilindiği Üzere Hz. Ali'de Tüm Evliyaların velilerin Başıdır. Evliyalarda tüm öğretiyi Ali'den Alırlar. Yani Evliyaların Hocası Hz. Ali'dir.

AliEkber
21.03.2007, 10:01
Sadece konuyu dagitir. Ama düzanbazlarin evliya diye hitab edildigi icin, Aliekber arkadasdan aciklama istiyorum.
Sana sadece sunu söyleyeyim. Alevilikte tanri neyse, benim icinde sayilir.

Sevgili Dostum; Düzanbaz olarak bizler ne yapmışız, Söylermisin. Suçumuz 20 25 Yıl Önce İnsanlar Ben Aleviyim demeye korkarlarken Bizlerin Zöhre Ana'nın Etrafında Toplanıp orada Allah Muhammed Ali'nin Yani aleviliğin Mücadelesini yapıyor olmamızmı. Sizler nerdeydiniz. En Önemliside Başkent Ankara'nın Gibi Türkiye'nin Göbeğinde. Tüm Engellemelere Açılan Yüzlerce davalara karşı. Eğer Orda yapılan yanlış Birşey olsa bizleri orada barındırırlarmı sanıyorsun. Sizden Ricam Ön yargılı yanaşmayın konuya. Sen kendini ne kadar Alevi Zannediyorsan Ben Senin 10 katın kadar Aleviyim. Yoluma İnancıma nasıl sahip Çıkacağımı çok iyi bilirim. Ben O hamur İçinde Yoğrularak geldim.

Şu yaptığımızı Söyledikleri Saraydan Bahsediyim Biraz İçinde Cem Evi, Aş Evi, Mork, Gelen Misafirler İçin Konaklama, Dügün Salonu ve Kültürel faliyetlerimizi yaptığımı salonlarımız var. Bizler O bina Ve Arsayı Kimsenin Katkısı Olmadan tamamen kendi çabalarımızla oluşturduk. Türkiyede yapılan İlk Cem Evi Oradadır. Şimdi Türkiyenin her yerinde Böyle saraylar yapılıyor.

Bizim davamız Zöhre Ana'nın Açtığı, Saçtığı Işıkta, Allah Muhammed Ali'nin Yolunu Güdmek ve uygulamak Herkez kendine bakmalı bu konuda. Sen Orada ne olduğunu neler yapıldığını Bilmeden, Bahsettiği yerinde ne olduğunu anlamamış olmaktan hakaret vari kelimeler yazmışsın, tabi bu senin iç dünyanın bir yansıması ve yeterli bilgin olmaması olarak algılıyorum.

Zöhre ana diye kendini evliya ilan eden sahis, belirli bir toplumu kandirmakta.
Bunu gayet organize ve profesyonel sekilde yürütüyor.

Sevgili Dostum, Kimsenin kimseyi kandırdığı yok, tam aksine insanlar ondan bir şifa bulmak adına geliyorlar. Orada Yüzlerce binlerce örnek var. Derdim seni ikna etmek değil. doğru olan bu, Senin inanman yada inanmaman seni bağlar Beni değil.

Kendi ürünlerinin üzerinde genelde kendi resmi ve saginda solunda Hz.Ali ve Atatürkün resimleriye süslüyor.

Bundaki Yanlışı Anlayamadım, yanlış olan ne? Orada Anlatılan Onlara olan Saygısı, Baş tacı Etmesi.

Yani genelde alevil bektasi kesimdeki insanlara hitab ediyor.
Bu simgeleri kullanarak kendisini bir marka haline getirmeye calisiyor.
Yurtdisindan bile bu kadini ziyaret ettiklerine göre bunu iyi isliyor.
Tabi marka olunca, her türlü ürünleri satabiliyorsun insanlara. Ürün derken, sadece kitap, tabak gibi seyler degil.

Birincisi Oraya Sadece Alevi olanlar gelmiyor. her düşünce insanlar gelir. İnsanların Orada Bulduğu birşey varki Gidiyorlar. Boş Bir Kuyuda Su Çıkmaz, İnsanlar Ondaki Işığı Görüp tekrar geliyorlar, sanada nasip olur ne deyip.


Mesela: "zöhre ana orucu"
Benim tanidiklarim bu kadina tapan kisiler muharrem ayindaki orucu tutmuyorlar. Onun yerine "zöhre ana orucu" tutyorlar.
Bu orucun anlami nedir? Ne icin tutulur? Neymis ki, Imam Hüseyin ve 12 imam askina tuttugumuz oructan daha önemli????


Hiç Kimse Zöhre Ana Orucu Diye Birşey tutmuyor, Uydurmayın. Bizim tuttuğumuz oruç, İmam Hüseyin'in için Tutulan 12 Günlük Yası matemdir. Tarihte Kerbela olayı Ve İmam Hüseyin'in Şehit Ediliş tarihleri belli Bizler hersene farklı zamanlarda değil, hep Aynı tarihle Bu yası Tutarız. Bu yası matemden sonra Kurbanlarımızı keser Aşure Çorbalarımızı pişiririz. Sen baba'nın Öldüğü Günü her sene farklı farklı olarakmı anarsın. Bundan başka Hızır, Eba Müslüm Orucu Diye Tuttuğumuz Oruçlar var Bunu Anadolu'da herkez yapar.

Ben inancima, devletime, halkima, namusuma sahip cikan bir insanim.
Sayin forum yöneticiler. Böyle bir insan olmak sizin forum kurralarina aykiriysa, bu yaziyida silebilirsiniz.

Şunu unutmaki Bizler senden daha fazla vatanımızı ve inancımızı seven insanlarız. Bizleri yargılamakta sana düşmez, Evvela Orada Ne gibi insanlar var ne mücadeleler yapmışlar neye inanıyorlar öğren ondan sonra konuş. Bizlerin ne olduğunu bilmeden oradaki tüm insanları kötüleme hakkıda sende değil. İnsan Evvela Ben Bu güne kadar ne yaptım Ne Mücadeleler verdim demeli kendine başkalarını karalamadan. Orası ticarethane değil Bir İbadethanedir.

Atanali
21.03.2007, 11:12
sevgili helios
ali ekber arkadas çok güzel bir şekilde acoklamış sanırım
sen ve senin gibi insanlar Zöhre Ana olayıyla ilgili olarak sürekli karalama,hiç yasanmamış ve olmamış olayları orada yapılıyormuş gibi göstererek kimlere yalakalık yapıyıyordunun hala anlamşı degilim yazdıklarının hepsi saçam ve gerçekle hiç bir ilgisi yok
elinizi vicdanınıza koyun ve artık yala yanlış acıklama yapmayın lütfen
yadıklarına bakarmısın yok z.a kendi orucunu tutturuyormuş.yok orada kendisini marka ilan etmiş......
söylermisisn bana madem marka ilan etmiş de orada ne satılıyor. oruc dediğin ise 12 imam, hızı,eba müslüm orucudur
gerçi sizlerin allaha inancı olamdıgı için oructan bahsetmemek gerekiyor burada aleviliği hz ali yi simge olarak kabul edersiniz, hz hüseyin kellesini vermeseydi dersiniz, hz aliyi ömerin osmanım akrabası yaparsınız alevilik sadece düşünce sistemi ianac sistemi degil dersiniz
sonrada cıkıp alevilik ve inanç üzerine ahkam kesersiniz yapmayın allah askına sizler bu yol için birşeyler yapmıyorsunuz bari yapanları karalamayın
Zöhre Ana 25 yıldır ankaranın göbeginde Allah Muhammed Ali Yolu için mücadele veriyor söylermiziniz bana onu karalamaya calışan insanlar sizler bu yol için alevi toplumu için şimdiye kadar ne yaptınız neler vermeye çalıştınız insanlarımızı örgütlemek adına

Samandagi
22.03.2007, 00:12
___________________________

fenerli_
22.03.2007, 12:08
ben ilkez duydum zohre anayi bilgileriniz icin tesekurler.

Helios
24.03.2007, 01:22
@AliEkber
Helios eski yunan tarihinde günes tanrisi
Ürünleri kendi resmiyle ve Hz. Ali ve Atatürkün resmiyle süslemesi yanlis

demedim. Onlari kullaniyor demek istedim. Onlar benimde basimin taci, ama ben evde tas tabaklarin üzerine o bicim baski yaparak insalara dagitmiyorum. ne demek istedgimi anlasildi.

Sadece alevilerde geliyor demedim. Genel olarak alevilere hitap ediyor dedim. tabiki baska insanlari kapidan cevirmezsiniz. Bende olsam müsteriyi cevirmem!!

Alevilerde her zaman ayni tarihte Imam Hüseyin'in orucunu tutar. Sizin tuttugunuz oruc ne zaman oluyor ve tarihi olarak ne zamana denk geliyor????
Bana teknik olarak aciklasan lütfen!!

Bak kardesim, ben kendim bu sahis yanina gitmedim. Aldigim bilgiler o kadinin uzaklardan sende 2-3 defa yanina giden ve ona tapan, onun resimerini evelerine asmis insanlar. Tartismalari onlarlada yapiyorum. Konu inanc oldugu icin tartisilmasi tabiki zor. Laborotuarda bir deney ile neyin dogru oldugu neyin yanlis oldugu cözülmüyor.
Dinde ve inancda hicbirseyin ispati yoktur. seninle istersek cok güzel bir düzeyde hayatimizin sonuna kadar tartisiriz konusuruz ama istesek cok cok farkli ve zit sonuclara gerliriz. Adi üstünde zaten. INANC ve INANMAK, BILIM ve BILMEK degil.
Benim bildigim birsey, dini ve inanci kullanmak. Büyük veya kücük capida, iyi veya kötü yönde, fark etmez.
Amerika bunu mesela cok büyük ve kötü yönde kullaniyor. Dini ve inanci kendi memfati icin para icin güc icin kullaniyor. Bunu kendine görede gayet basarili yapiyor.O yüzden müslümanlar dünyada terrörist imajiyla yasiyorlar.
Onda belkide hemfikiriz diye düsünüyorum. Ben ama simdi kalkipta Amerikada Texasa veya New Yorka gitsem bunu böyle söylesem beni asarlar herhalde, degilmi?
Zöhre anada kendi capinda basarili sekilde bir kitle olusturmus. Bunu baskalarini kiskirtmak icin kullanmiyor herhalde, öyle birseyde görmedim zaten.
Tanriya inanmak bir kul ile tanrinin arasinda birseydir.
Bunun icin kimseye zöhre ana veya evliya gerekmez. alevilik cok bariscil ve radikalden uzak bir inanctir. ben aleviligi cok seviyorum. Hz. Ali, Haci Bektasi Veli, Pir Sultan gibi zamanina göre cok aydin ve dünyayi cok baska bir gözle gören insalardi, onlara saygim ve sevgim sonsuzdur. Onlari bile ben evliya vs vs olarak görmüyorum. Kisilikleri de önemli degil, sadece düsünceleri önemli. Bugüne kadar gecerlidir, her zaman gecerli olacaktir.
Onlar bile benimle tanrinin arasinda degiller, sadece yol gösterenlerdir.
Simdi zöhre anayi nasil böyle yüce insnalarla ayni yere koyuyorsunuz anlasilir degil. Yok sifa veriyormus, yok hastalari iyilestiriyormus, yok bilmem ne.
Bunlar hikayedir, bunlar benim gözümde sarlatandir.

@Atanali
Aslinda sana yazmak istedigim cok sey var, ama ayri yazmiyorum.
Sadece beni tanimadan bana kendi capinda birseyler yazmaya calisiyorsun. Benim hakkimda, kim oldugum seni hic ilgilendirmez, sana düsmez.
Benim büyüklerim dede soyundan geliyor.
Ben inancli olurum veya olmam. Bu gene sana düsmez, seni ilgilendirmez.
Adam akilli birseyler yazacaksan, yaz. Yazmayacaksan seni zaten adam yerine koymam, cevapda vermem. Fikirlerin ayri olmasi önemli degil. Fikirler ayri olursa forumda herkese katkimiz olur. Bir forumun iside zaten budur.

Atanali
24.03.2007, 01:39
sevgili helios ;
ben sana bişi demedim ki bak kendin yukarıda güzelce düşüncelerini açıklamışsın saygı duyarım benim istediğim sizlerde farklı düşünen (yani inanan) insanlara saygı duyun dedim sadece
yani birilerini karalayarak degil tartısalım tabiii ki ama saygı cercevesinde olsun

AliEkber
24.03.2007, 09:57
Sevgili Arkadaşım;

Hep aynı şeyi yapıyorsun, Senden Ricam Hakaret etme, İnsanca Tartışalım, Bilgimizin elverdiğince açıklamaya çalışalım, Bana yada Bize hitaben Şarlatan Lafını kullanmayı bırak, Edebli ol, Her Dede torunu Aleviliği yaşıyormu? Sen Hangi ocağa bağlısın yada Dedelik Size nereden kalma?

Sevgili Dostum; Sen İnanırsın inanmassın yada neye inanırsan inan o beni bağlamaz, Ama benim inandığım değerlere hakaret edersen O zaman Cevabınıda Alırsın, Buna bir son ver. Ben Konuyu o aşamaya getirmek istemiyorum. Bize yakışmaz Çünki.

Bak kardesim, ben kendim bu sahis yanina gitmedim. Aldigim bilgiler o kadinin uzaklardan sende 2-3 defa yanina giden ve ona tapan, onun resimerini evelerine asmis insanlar. Tartismalari onlarlada yapiyorum.

Ne Mutlu Onlara gerçeği Görmüşler, Demekki.

Bende olsam müsteriyi cevirmem!!

Bu Ne kadar Seviyesizce bir laf ya, Hiç Bilmediğin yada görmediğin yere böyle söz söylüyorsun, Lütfen

Tanriya inanmak bir kul ile tanrinin arasinda birseydir. Onlar bile benimle tanrinin arasinda degiller, sadece yol gösterenlerdir.


Bu tamamen senin Düşüncen Ve seni bağlar. Sen Öyle İnanıyorsan Kimsede Allah'la Senin Arana Girmez, Nasıl biliyorsan Öyle Yap.
Sen Alevilik Eğitimini Tanrı'danmı Alıyorsun. İnsanların İnanç Konusunda Bilgilenmelerini Kimlerin verdiğini Tek tek açıklamam gerekmiyor sanırım biliyorsundur. O bilgiler Erenler Evliyalar Pirler Yolu İle Bizlere Aktarılır. Bizim İnancımızı Öğrendiğimiz Yürüttüğümüz Alevilerde Ocaklar dediğimiz Kollar vardır, İşte O kolların Temelini oluşturan Kişilerde Evliya Diye Nitelendirdiğimiz Kerametini Gördüğümüz yaşadığımız İnsanlardır. Anadolu'da Belki Binlerce Evliya var. Bu İnsanlar Bu Bilgileri nereden Alıyorlardı Hiç Düşündünmü? Bu kadar Deyiş Ve Duazları İçinde geçen insanlık tarihini.
Evliva Kavramı Sence Nedir? Bu sorumu cevaplarsan sevinirim.

Benim bildigim birsey, dini ve inanci kullanmak.

Doğru Bu senin bildiğin, İnancı Kötü yönde kullanarak Alevilik Adı Altında Kurulan sonradan Siyasi Bir Arenaya Dönüştürülen Yüzlerde Dernek ve Alevi kitleleri var, Görseniz burada yapılanlarada. Biz orada Ne Siyaset yapmıyoruz, Biz Pir'imin Öğrettiği Allah Muhammed Ali yolunu Güdüyoruz.

Alevilerde her zaman ayni tarihte Imam Hüseyin'in orucunu tutar. Sizin tuttugunuz oruc ne zaman oluyor ve tarihi olarak ne zamana denk geliyor????
Bana teknik olarak aciklasan lütfen!!

Bu konuda O dergaha Giden İnsanlarla tartıştığını Söylüyorsun, Onlar Eminim Seni yeterince Aydınlatmışlardır.

Hz. Ali, Haci Bektasi Veli, Pir Sultan gibi zamanina göre cok aydin ve dünyayi cok baska bir gözle gören insalardi, onlara saygim ve sevgim sonsuzdur. Onlari bile ben evliya vs vs olarak görmüyorum. Kisilikleri de önemli degil, Simdi zöhre anayi nasil böyle yüce insnalarla ayni yere koyuyorsunuz anlasilir degil. Yok sifa veriyormus, yok hastalari iyilestiriyormus, yok bilmem ne.
Bunlar hikayedir, bunlar benim gözümde sarlatandir.

Benim İçin Anadolu'da yada başka yerlerde Alevilik Adına Mücadele Etmiş Can baş vermiş gerçekler, pirler, Veliler, Hepsi Aynıdır. Onların Açtığı Yolda birdir. Farklı farlı sözler söylemezler. Onlara Ve Yoluna Canım Feda olsun.
Sen Kendince Yorumunu yapmışsın? İnan İnanma İnanan İnanmış gerçeği görmüş kapısına gelip şifa Alıyor. Ama Şarlatanlık Konusuna gelince herkez Kendine bakmalı, Bazılarına şarlatanlıkta yakışmıyor.


Benim Bağlı Olduğum Dergah'ta Orası Pir'imde Zöhre Ana.

MELO
26.03.2007, 04:05
sevgili meltem;
olayı neden bu kadar abartma gereksinimi duyuyorsunuz anlamadım neden böyle komik şeyler yazıyorsun ki eger eleştireceksen daha dogru yapabilirsin
sence cok mu komik
söylermisin?

ben olayi abartmadi yasandigi gibi anlattim sadece bunu dogrulaman icin kendi gözlerinle görmüs olman lazim..yanlis anlasildiysa özür dilerim ama bu böyle yani orda ne olduysa anlattim komikmi sorusuna gelince hayir komik deil sadece kadinin önceki yasam durumunu ve sonrakini karsilastirinca gülsemmi aglasammi bilemedim..kusura bakmayin cevap gec oldu yeni gördüm yazmadan edemedim:Buscador:

Atanali
26.03.2007, 10:30
ben olayi abartmadi yasandigi gibi anlattim sadece bunu dogrulaman icin kendi gözlerinle görmüs olman lazim..yanlis anlasildiysa özür dilerim ama bu böyle yani orda ne olduysa anlattim komikmi sorusuna gelince hayir komik deil sadece kadinin önceki yasam durumunu ve sonrakini karsilastirinca gülsemmi aglasammi bilemedim..kusura bakmayin cevap gec oldu yeni gördüm yazmadan edemedim:Buscador:

sevgili meltam
gözlerinle görmen lazım diyorrsun haklısın ben gözlerimle gördüğüm için zaten Zöhre Ana ya tapıyorum
ben zÖhre Ana dan şifa bulan ve 15 yıldır onun açtığı yolda hizmet etmeye calısan birisi olarak söylüyorum zaten, sizin anlattıklarınızın hiç birisi orada YASANMADI ve YASANMIYOR

AliEkber
26.03.2007, 10:40
Sevgili Can Atanali;

Burda Pir'imin Allah Muhammed Ali deryasından, Sohbetlerinde Akıtdığı Söylediği Bilgiler, sözler, Binlerce Deyiş Duaz var Aktarmak İsterim Ama.........

Aktarmamak adına Neden Çok..........

Atanali
26.03.2007, 10:48
haklısın ali ekber hocam
insanlar gercekten inanan, aleviliği gercekten özümseyen insanlar olsa paylaşacak çok şeyler var
buradaki arkadaslar bu yolun sahibi Hz Aliyi kabul etmiyorlarki Zöhre Ana yı kabul etsinler kendilerini alevi diyern adlandırılan bir yığın

MELO
26.03.2007, 14:53
bakin ben hic bir sekilde yanlis anlasilmak istemedim büyügümsünüz sonsuz saygim var ama öle bir sey diyorsunuzki sanki yalan sölüyorum ben sonucta ben orda gördüklerimi söyledim ..herkes kendi düsüncesinde özgürdür ki siz inaniyorsunuzki actigi yolda hizmet ediyorsunuz..
ayrica hz.aliyi kabul ediyoruz diye zöhre anayi kabul etcez diye bisey yok..yada zöhre anayi kabul etmiyoruz diye hz.aliyi kabul etmeyecez diyede bisey yok sizin sölediginiz son cümlenin sonu hakerete giriyor bence ki cümlenin sonu tamamlanmamis bile ben bir aleviyim ve sonuna kadar savuncam bunu!!!Lütfen cümlelerinizi kurarken hakeret anlami icerecek cümleler kurmayin..sahsen ben kendime o cümleyi hakeret gibi gördüm inanin cok üzücü bi alevinin bi aleviye dedigi sözlerr

mesmes
26.03.2007, 14:59
haklısın ali ekber hocam
insanlar gercekten inanan, aleviliği gercekten özümseyen insanlar olsa paylaşacak çok şeyler var
buradaki arkadaslar bu yolun sahibi Hz Aliyi kabul etmiyorlarki Zöhre Ana yı kabul etsinler kendilerini alevi diyern adlandırılan bir yığın

bu biraz sert oldu kardes... özür dilemen gerekiyor bence.. senin inancina saygi duyulmasini bekliyorsan baskalarinin inancinada saygi göstermelisin.. hz. aliyi kabul etmiyorladrda ne kelime.. sen nasil olurda baskasinin inancini ölcmeye kalkarsin?

hüseyincem
26.03.2007, 15:11
Hz Aliyi kabul etmiyorlarki Zöhre Ana yı kabul etsinler kendilerini alevi diyern adlandırılan bir yığın

sayın atanali bu ne demek şimdi.kimin alevi olup olmayacağına ne siz ne de biz karar verebiliriz.insanların aleviliklerine inançlarına laf atmak yerine konuyu tartışmanızı öneririm.

buradaki alevi yığınını beğenmiyorsanız kapılar sonuna kadar açık.ama şunu bilin forumumuzdaki bu yığın giderek büyüyor,aleviliğe zararlı olan her şeyi ezmesini de bilir....

sevgiler....

AliEkber
26.03.2007, 15:53
ya ben ankaradayken benide götürdülerr kadin sirtima bi vurmustu kaacgün kendime gelememistim bi odaya gidiyosun önünde diz cöküyosun okuyo üflüyo biseyler yapiyo kadinin yanina gitttigim icin ertesi günkü mathematik sinavina calisamamistim 1 almistim tamamen zararima oldu yani

Sevgili Meltem;

Eğer Konu hakaretse, Bence Sende Aynısını yapıyorsun. Senin Anlatığından benim Anladığım Bir Üfürkçü manası. Ben Pir Gözüyle bakıyorum Sen üfürükçü gibi anlatıyorsun, Bende olaya o gözle bakıyorum. Aynı Şekilde Seninde Kimsenin İnançlarına hakaret etme hakkın yok.

Sen Oraya gitmişsin Sırtına Öyle bir vurmuşki, Birkaç gün Kendine gelememişsin falan filan Yapmayın böyle şeyler Lütfen,

Ben 17 18 Senedir vaktim olursa her hafta sonu Oraya giderim, Orada neler yaşandığınıda çok iyi bilirim.

bakin ben hic bir sekilde yanlis anlasilmak istemedim büyügümsünüz sonsuz saygim var ama öle bir sey diyorsunuzki sanki yalan sölüyorum ben sonucta ben orda gördüklerimi söyledim ..herkes kendi düsüncesinde özgürdür ki siz inaniyorsunuzki actigi yolda hizmet ediyorsunuz..
ayrica hz.aliyi kabul ediyoruz diye zöhre anayi kabul etcez diye bisey yok..yada zöhre anayi kabul etmiyoruz diye hz.aliyi kabul etmeyecez diyede bisey yok sizin sölediginiz son cümlenin sonu hakerete giriyor bence ki cümlenin sonu tamamlanmamis bile ben bir aleviyim ve sonuna kadar savuncam bunu!!!Lütfen cümlelerinizi kurarken hakeret anlami icerecek cümleler kurmayin..sahsen ben kendime o cümleyi hakeret gibi gördüm inanin cok üzücü bi alevinin bi aleviye dedigi sözlerr

Son zamanlarda İnternet Sitelerinde Hz. Ali'yi İnkar eden Bir sürü Kişi var. O Arkadaşın Kastı o, Kişisel bir saptama değil bence, Aynı Düşünceyi Bende paylaşıyorum Ama İnkar edenlere benim sözüm. Kimseyede Zöhre Ana'ya inan diye söyleyen yok. Her İnanışta Aleviliktir Diye Bir Kural Yok. İnsanlar kendi İnandığı değerleride Alevilik Diye satmamalılar.

Kimsede yalan söylemesin (Sözüm Genele)

mesmes
26.03.2007, 18:20
dogru anlatinki dogru anlayalim sizi.. internet sayfadakilere söylüorsa bunu söylesin.. manali sözlerle inceden birilerini asalayici sözler kullanamaz kimse.. hele bide ben aleviyim diyen bir gruba yigin diyemez.. ben sunni olarak bile bunu kabul etmiyorsam sizin kendi mezhebinize sayginiz nerde kaldi? kim ben neyim diyorsa birak desin.. baskasinin aleviligi sizi ilgilendirmez.. eger herkesin dini inancina karisirsaniz sizin dini bilginizden özür dilerim ama süphelenirim... Lüzûmsuz şeylerin peşinden koşan, lüzûmlu şeyleri kaçırır demis Hazreti Ali... burda aleviligi tartismaniz bence cok sacma.. herkes kendi dinini istedigi gibi syasar.. bu aleviligin temelidir zaten.. dini özgürlükleri istedikleri icin gecmiste aleviler biz sunnilerden cok cekti.. simdi sizin mezhepdaslarinizin özgürlüklerini kisitlamaya hakkiniz yok.. zöhre ana ya inanmiyorsa inanmiyordur.. basindan gecmis bir olayi anlatti diye kiza yalanci diyorsunuz resmen.. biraz daha vicdanli olmaniz dilegiyle saygilar...

Atanali
26.03.2007, 23:32
bu biraz sert oldu kardes... özür dilemen gerekiyor bence.. senin inancina saygi duyulmasini bekliyorsan baskalarinin inancinada saygi göstermelisin.. hz. aliyi kabul etmiyorladrda ne kelime.. sen nasil olurda baskasinin inancini ölcmeye kalkarsin?
selam arkadaslar;
bakıyorum söylediğim söz hemen hakaret oldu peki güzel insanlar,genel sorumlular,
foruma katılan arkadaslar aylardan beri bu forumda Zöhre Ana ya ve biz ona inanan insanlara, molla dinirken, hakaret edilirken, iftiralar atılırken yada atarken neden aynı tepkileri gösterip uyarmadınız anlayamadım.

lütfen arkadaslar olayları o kadar abartmayalım kendiniz ne güzel saygı bekliyorsunuz en dogal hakkınız ama herhalde bu hak bizim içinde gecerli
gercekçi olmak gerekiyor

haziran_AW
27.03.2007, 00:11
Eğer yargıçlar, suçluların hukukunu korumada gösterdikleri duyarlılığı, hukuku korumada da gösterseler, bugünkü hukuk rezaletlerini yaşamazdık.

Cumartesi ve pazar gününü Ankara'da geçirdim.

1998 yılının onuncu ayından 12. ayına kadar Ankara'daki bir irtica merkezini gündeme getirmiştim. Kendisine 'Zöhre Ana' adını takan, Süheyla Gülen isimli bir kadın, Mamak'ta bir büyük bina yaptırmış, buradan hastalara şifa dağıttığını iddia ederek büyük paralar toplamıştı.

İnsanları akıldışına yönlendiren bu faaliyeti de irtica olarak görmüştük ve Ankara Savcılığı'nı göreve davet etmiştik. Sonunda bu kadın hakkında dava açılmış. Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sonucunda, 'Zöhre Ana' lakaplı Süheyla Hanım'a 1 yıl hapis cezası verilmiş. Ceza Tekke ve Zaviyeler Yasası'nı çiğneyenlere verilen en üst ceza... Ayrıca paraya çevrilmemiş, tecil de edilmemiş

basından...

ergunnn02
27.03.2007, 00:41
mesmes biraz sert konuşmusun bence

Atanali
27.03.2007, 00:48
Eğer yargıçlar, suçluların hukukunu korumada gösterdikleri duyarlılığı, hukuku korumada da gösterseler, bugünkü hukuk rezaletlerini yaşamazdık.

Cumartesi ve pazar gününü Ankara'da geçirdim.

1998 yılının onuncu ayından 12. ayına kadar Ankara'daki bir irtica merkezini gündeme getirmiştim. Kendisine 'Zöhre Ana' adını takan, Süheyla Gülen isimli bir kadın, Mamak'ta bir büyük bina yaptırmış, buradan hastalara şifa dağıttığını iddia ederek büyük paralar toplamıştı.

İnsanları akıldışına yönlendiren bu faaliyeti de irtica olarak görmüştük ve Ankara Savcılığı'nı göreve davet etmiştik. Sonunda bu kadın hakkında dava açılmış. Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sonucunda, 'Zöhre Ana' lakaplı Süheyla Hanım'a 1 yıl hapis cezası verilmiş. Ceza Tekke ve Zaviyeler Yasası'nı çiğneyenlere verilen en üst ceza... Ayrıca paraya çevrilmemiş, tecil de edilmemiş

basından...

eeee haziran69;
devamını da getirseydin iii olurdu
basından bahsetme istersen gördüklerin yaşadıkların varsa onları söylersen sevinirim

haziran_AW
27.03.2007, 01:40
gördüğüm yaşadığım bir şey yok.ankarada kaldığım sürede mamakta oturuyordum.ordan duymuştum namını.eğer şahsi fikrimi soruyorsan genelde bu tip insanlara karşıyımdır.eğer Allah tarafından kendisine insanlığa faydası olsun diye bir takım özellikler verilmişse bunu maddiyat düşünmeden Allah rızası için yapar insanlığa faydası olur.ama benim duyduğum zöhre ananın adamları,korumaları,lüks bir villası yani kısaca saltanatı var.anadoludan insanlar akın akın elini öpmeye geliyorlar.benim dedemde yıldız falı bakar nuska yazardı.dediğine göre 7 defa evlencekmişim.yıldız falında öyle çıkıyomuş.bence bunların hepsi sahtekar.insanların duygularını sömürüyorlar.ha ağaca çaput bağlamışsın,ha türbede mum yakmışsın ha bunun gibi insanlardan medet ummuşsun.aynı şey.birde ülkemizdeki tekke ve zaviyeler kanunu varki ondan dolayı ceza almış zaten.dediğim gibi tanımam.şahsınada bir şey söylemiyorum benimkisi geneline.

Atanali
27.03.2007, 02:04
gördüğüm yaşadığım bir şey yok.ankarada kaldığım sürede mamakta oturuyordum.ordan duymuştum namını.eğer şahsi fikrimi soruyorsan genelde bu tip insanlara karşıyımdır.eğer Allah tarafından kendisine insanlığa faydası olsun diye bir takım özellikler verilmişse bunu maddiyat düşünmeden Allah rızası için yapar insanlığa faydası olur.ama benim duyduğum zöhre ananın adamları,korumaları,lüks bir villası yani kısaca saltanatı var.anadoludan insanlar akın akın elini öpmeye geliyorlar.benim dedemde yıldız falı bakar nuska yazardı.dediğine göre 7 defa evlencekmişim.yıldız falında öyle çıkıyomuş.bence bunların hepsi sahtekar.insanların duygularını sömürüyorlar.ha ağaca çaput bağlamışsın,ha türbede mum yakmışsın ha bunun gibi insanlardan medet ummuşsun.aynı şey.birde ülkemizdeki tekke ve zaviyeler kanunu varki ondan dolayı ceza almış zaten.dediğim gibi tanımam.şahsınada bir şey söylemiyorum benimkisi geneline.

güzel insan,
bana göre gidip görseydin ve daha sonra fikrini söyleseydin senin dedenden ve onun gibi sahtekarlardan farklı oldugunu görürdün
bu arada Zöhre ananın koruması yok, lüks içinde bir villada da yasamıyor oraya gelen insanlardan para talep etmiyor bunu belirteyim yanlış anlasılmasın

haziran_AW
27.03.2007, 10:43
dedim ya can tek bir kişi üzerinden yorum yapmıyorum.bence bunların hepsi hurafe.2007 yılı Türkiyesinde hacıdan,hocadan,cinciden,üfürükçüden okuyup üfleyenden bir takım doğa üstü güçleri olduğuna inandıklarımızdan medet ummamalıyız.benim genelle ilgili görüşlerim bunlar.sadece zöhre ana ile ilgili değil.

AliEkber
27.03.2007, 10:44
ama benim duyduğum zöhre ananın adamları,korumaları,lüks bir villası yani kısaca saltanatı var.

Sayın haziran69; Bu sözlerini kanıtlamanı istiyorum senden. Bu lüks villalar nerede, Saltanat olarak neleri var. Ben Yıllardır içlerindeyim Ne şartlarda Orayı yaşatmak için mücadele verildiğini biliyorum görmedimde Sen gördünse malı mülkünü açıkla bir zahmet, Bizde bilelim.

2007 yılı Türkiyesinde hacıdan,hocadan,cinciden,üfürükçüden okuyup üfleyenden bir takım doğa üstü güçleri olduğuna inandıklarımızdan medet ummamalıyız.

Bu sözlerin O dediklerini yapan sahtekarları kapsar. Onlara Gidenlerede Allah Akıl versin demek düşer bana.

Zöhre Ana Bir Evliyadır, Pir'dir, Veli'dir.

mesmes
27.03.2007, 12:23
selam arkadaslar;
bakıyorum söylediğim söz hemen hakaret oldu peki güzel insanlar,genel sorumlular,
foruma katılan arkadaslar aylardan beri bu forumda Zöhre Ana ya ve biz ona inanan insanlara, molla dinirken, hakaret edilirken, iftiralar atılırken yada atarken neden aynı tepkileri gösterip uyarmadınız anlayamadım.

lütfen arkadaslar olayları o kadar abartmayalım kendiniz ne güzel saygı bekliyorsunuz en dogal hakkınız ama herhalde bu hak bizim içinde gecerli
gercekçi olmak gerekiyor


iftira atiliyor falan diyorsun ama onlarda düsüncedir.. biri kendi kisisel yasadigi olayi anlatiyor ve sen ona yalanci diyorsun resmen.. arkasinada genel konusuyorum diyorsun.. ya acik acik melteme yalancisin diyorsun.. buda saygisizliktir bence.. inancina saygimiz var ama o inanci üstlenmemizi istiyorsun resmen.. ettigin sözler elbette hakaretti.. yalancilikla sucladin birini ama söyledikleri dogruda olabilir.. düsüncesine veya yasadigi olaya saygi degildi senin gösterdigin..

sert konustun diyen bir can oldu.. cano sence haksizmiydi ama söylediklerim? sert olabilir ama dogruydu..

heterodoks
27.03.2007, 20:06
"Zöhre Ana'yı Duydunuz mu?" başlığı ile açtığım bu topik 216 mesaj ve 4.229 okunma sayısı ile rekora koşuyor. Kişisel olarak gözlemlediğim bir durum var.Birkaç arkadaş sadece bu topikte yazmak için foruma üye olmuş. Özellikle Zöhre Ana !!! taraftarlarının çok organize bir şekilde geldiklerini söyleyebilirim. kendilerini tebrik ediyorum. İşlerini çok iyi yapıyorlar.

Bu başlığı açmamdaki amaç, bir din bezirganını tüm alevi toplumuna,
hatta oraya şifa bulma umuduyla giden sünni dostlarımıza tanıtmaktı. Bu başlık benim açımdan amacına ulaşmıştır.

Reklamın iyisi kötüsü olmaz derler. Zöhre Ana !!! da sayemizde şöhretine şöhret kattı. Bakalım bu başlıkta daha neler göreceğiz...

Atanali
27.03.2007, 23:18
"Zöhre Ana'yı Duydunuz mu?" başlığı ile açtığım bu topik 216 mesaj ve 4.229 okunma sayısı ile rekora koşuyor. Kişisel olarak gözlemlediğim bir durum var.Birkaç arkadaş sadece bu topikte yazmak için foruma üye olmuş. Özellikle Zöhre Ana !!! taraftarlarının çok organize bir şekilde geldiklerini söyleyebilirim. kendilerini tebrik ediyorum. İşlerini çok iyi yapıyorlar.

Bu başlığı açmamdaki amaç, bir din bezirganını tüm alevi toplumuna,
hatta oraya şifa bulma umuduyla giden sünni dostlarımıza tanıtmaktı. Bu başlık benim açımdan amacına ulaşmıştır.

Reklamın iyisi kötüsü olmaz derler. Zöhre Ana !!! da sayemizde şöhretine şöhret kattı. Bakalım bu başlıkta daha neler göreceğiz...
sevgili pirsultanca;
organize dediklerin kim anlayamadım burada benim gördüğüm kadarıyla ali ekber ve benden baska savunan yok bu bir organizeyse diyecegim bişi yok
merak etme sizlerde zöhre ana hakkında olumsuz, gercekle ilgisi olmayan yalan, iftira atarak birilerine iyi yarandınız
sana göre biz amacımıza ulaştık reklamımızı yaptık(tabii senin görüşüne göre), ama sunu untumayın ki üzülerek söylüyorumsiz asla ve asla bu yalanlarla ve iftiralarla amacınıza ulaşamayacaksınız
çünkü Zöhre Ana sizin bahsettiğiniz gibi degil orada anlattıklarınızın hiç biri yasanmıyor hepsi yalan dolandan baska bişi degil
eger kendinize güveniyorsanız ve Zöhre Ana olayını gerçekten aydınlatmak iztiyorsanız buyurun korkmadan gelip araştırmanızı yapın bizim kapımız herkese açık merak etmeyin saklı gizli hiçbir olayımız olamdı olmayacakta
varsa sizde gercekten o yürek gelin olayı yerinde araştıralım hep beraber bu foruma da olanları anlatalım
varmı kendinde bu cesareti gören babayiğitler....

Atanali
27.03.2007, 23:24
evet sevgili canlar
hep aynı şeyleri tekrarlıyopum ama gercekten bu yola hizmet etmek istiyorsanız söylediklerimi düşünün
kulaktan dolma, ne yidüğü belirsiz birileriniz, hiç gelmemiş görmemiş arada yaşananlardan haberdar olamayan insanların anlattıklarıylar
25 yıldır bir yere varamadınız 1000 yıl gecsede varamayacaksınız

MERDANALİ
28.03.2007, 00:12
Atanali Sana Yürekten Katiliyorumm...teşekkürler :)) Tam 23 Yildir Zöhre Ana'nin Izindeyim Asla Ayrilmayacağim...aslaaa !!!

haziran_AW
28.03.2007, 01:23
savcılarda izinde haberiniz olsun.daha önce bir kaç kez kapatılmıştı sanırım.duyduğuma göre son günlerde ankara cumhuriyet başsavcısı yine dosyayı istemiş bir iyilik düşünüyor herhalde.

hidayetdogan
28.03.2007, 01:51
Atanali Sana Yürekten Katiliyorumm...teşekkürler :)) Tam 23 Yildir Zöhre Ana'nin Izindeyim Asla Ayrilmayacağim...aslaaa !!!

Zöhre ana dediğiniz bu şahıs pir evliya ise eğer Müslüm Gündüz de müslüm Baba dır. Kendisini hiç görmedim.Sadece buradan duydum,okudum.
Hadi bir zahmet ne olduğu belirsiz kendini peygamber etmek üzere olan bu zatı şahanenenizi alın ve kendi çöplüğünüze dönün.Beyhude çaba etmeyin.Yok pir, yok evliya, yok nefesindeki iyileştirici ilahi güç.
Yok odasına emekleyen giren insanlar, insana secde dedi isek mecazda dedik teoride değil
Bu kadarı şaçmalamanın en alası.

AliEkber
28.03.2007, 10:21
Atanali Sana Yürekten Katiliyorumm...teşekkürler ) Tam 23 Yildir Zöhre Ana'nin Izindeyim Asla Ayrilmayacağim...aslaaa !!!

Sevgili Canlar; Gerçekler ortaya atıldıkça asılsız yalan sözler daha çok ortaya çıkıyor, Kendini Alevi sanıp İnternet ortamında tartışanlar, Gerçeğin karşısına çıkmaya yürekleri olduğunu sanmıyorum. Onlar İnansada inanmasada Gerçek bu.

İşte ben burada kendi başıma Günlerdir Söylüyorum. Zöhre Ana Evliya, Pir Veli. Sonradan Birkaç Dostun Burada gerçeği söylemeleri İnsanları rahatsız etti.

Asıl Organize Olanlar Kendileri Alevi Değerlerinin İsmini Kullanarak Siyasi Arenalara Dönüştürülen Dernekler Elbette kabul etmeyecekler.

Zöhre ana dediğiniz bu şahıs pir evliya ise eğer Müslüm Gündüz de müslüm Baba dır. Kendisini hiç görmedim.Sadece buradan duydum,okudum.
Hadi bir zahmet ne olduğu belirsiz kendini peygamber etmek üzere olan bu zatı şahanenenizi alın ve kendi çöplüğünüze dönün.Beyhude çaba etmeyin.Yok pir, yok evliya, yok nefesindeki iyileştirici ilahi güç.
Yok odasına emekleyen giren insanlar, insana secde dedi isek mecazda dedik teoride değil
Bu kadarı şaçmalamanın en alası.

Şu söylediğin sözlerden sonra Sana Söylenecek Çok Şey Var Ama Bence sen Ona bile deymezsin.

mesmes
28.03.2007, 11:57
kim onu evliya ilan etmis cok merak ettim ya..

AliEkber
28.03.2007, 12:02
kim onu evliya ilan etmis cok merak ettim ya..

Sevgili Mesmes;Soruna Şu soruyla Cevap vereyim, Seni İnsan olarak yaratan kim?

hidayetdogan
28.03.2007, 14:00
Sevgili Canlar; Gerçekler ortaya atıldıkça asılsız yalan sözler daha çok ortaya çıkıyor, Kendini Alevi sanıp İnternet ortamında tartışanlar, Gerçeğin karşısına çıkmaya yürekleri olduğunu sanmıyorum. Onlar İnansada inanmasada Gerçek bu.

İşte ben burada kendi başıma Günlerdir Söylüyorum. Zöhre Ana Evliya, Pir Veli. Sonradan Birkaç Dostun Burada gerçeği söylemeleri İnsanları rahatsız etti.

Asıl Organize Olanlar Kendileri Alevi Değerlerinin İsmini Kullanarak Siyasi Arenalara Dönüştürülen Dernekler Elbette kabul etmeyecekler.Şu söylediğin sözlerden sonra Sana Söylenecek Çok Şey Var Ama Bence sen Ona bile deymezsin.


Buyurun söyleyin lütfen çekinmeyin.söylenecek neyiniz var.Zöhre ana nın mucizelerimi? Üfürüğü ile ayağa kaldırdığı kötürümlerimi örnek vereceksin.
Buyrun sizler istediğiniz gibi secde edin,el ayak öpün,diş çalkalama suyunu afiyetle için.
Yoksa hakaret mi edeceksiniz benim için hiç mahsuru yok.Eskiden saygı duyduğum kendi içinde belli bir yaşa kadar bir şeyler öğrenmiş ve kalıplaşmış fikirleri doğrultusunda bunu bizlerle burada paylaşan bir insan olarak görüyordum. Ama maalesef şu anda sadece acıyorum.Umarım bir gün gözünüzün önündeki perde kalkar.Çok zor bir ihtimal ama o zamanı görecek olursak size geçmiş olsun derim sadece.

AliEkber
28.03.2007, 14:17
Buyurun söyleyin lütfen çekinmeyin.söylenecek neyiniz var.Zöhre ana nın mucizelerimi? Üfürüğü ile ayağa kaldırdığı kötürümlerimi örnek vereceksin.
Buyrun sizler istediğiniz gibi secde edin,el ayak öpün,diş çalkalama suyunu afiyetle için.
Yoksa hakaret mi edeceksiniz benim için hiç mahsuru yok.Eskiden saygı duyduğum kendi içinde belli bir yaşa kadar bir şeyler öğrenmiş ve kalıplaşmış fikirleri doğrultusunda bunu bizlerle burada paylaşan bir insan olarak görüyordum. Ama maalesef şu anda sadece acıyorum.Umarım bir gün gözünüzün önündeki perde kalkar.Çok zor bir ihtimal ama o zamanı görecek olursak size geçmiş olsun derim sadece.

Sevgili Hidayet Can; Bizlere Karşı olan temennilerine Kendi Adıma teşekkür ederim, Hakaret Etmek mi? Niye Edeyim Bize yakışmaz gerçeği göremeyen sensin, Ben değilim. Eğer Ankara'da Konaklıyorsan beklerim. Sohbet etmek, bizleri tanımak adına. Bizleri tanıdığında Aynı Düşünceleri paylaşacakmısın Bilemem.

Pir Sultanın dediği;

İlle Bir Dostun Gülü yaralar beni,

Bence Bizi tanı Ondan sonra Eleştir. Eminim Şu an düşündüğün gibi düşünmeyeceksin, Sözlerimde Kastımıda Aştımsa Kusurama bakma,

diş çalkalama suyunu afiyetle için.

Lütfen daha Mantıklı Bir sözler söyle Çok İnandırıcı durmuyor.

gnost
28.03.2007, 17:51
eger kendinize güveniyorsanız ve Zöhre Ana olayını gerçekten aydınlatmak iztiyorsanız buyurun korkmadan gelip araştırmanızı yapın bizim kapımız herkese açık merak etmeyin saklı gizli hiçbir olayımız olamdı olmayacakta
varsa sizde gercekten o yürek gelin olayı yerinde araştıralım hep beraber bu foruma da olanları anlatalım
varmı kendinde bu cesareti gören babayiğitler....

Birisi bu forumda babayiğitleremi seslendi???

Hadi bizim babayiğitliğimizin ölçüsünü Zöhre ana ile ilgili yapılacak bir araştırmaya indirgeyen anlayış baştan yanlış yapar.Geliriz,konuğunuzda oluruz ama forum geneline babayiğitlik çağrısı yapmanızı anlamadım.Zöhre ana yada başka herhangi bir şahıs hakkında ileri geri konuşmayacağım çünkü kendisini tanımam ve metodlarını çok fazla bilmiyorum.Bildiğim bir gerçek yok.Ama geliriz ve görürüz.Bundan dolayı babayiğit olacak isek ne ala..

Ancak görünen oki b başlık altında üslup gittikçe düşük bir seyir izlemeye başlamış.Babayiğit iseniz üslubunuzu en olumlu biçimde kullanınız.Aksi takdirde bu güzide başlığın kapanmasını istemeyiz.

Malum, hazır rekora doğru giderken..

AliEkber
28.03.2007, 18:07
Sevgili Arkadaşlar;

Neden bizler tartışmak yerine illa hakaret Etmek gereği duyuyoruz, İnan ben çok merak ediyorum. Konu saygı yada saygısızlık değil, Kişiye yapılan direk karalama, Bizler yalan olduğunu Söylüyoruz orası hakkında Söylenen sözlerin, Bence Kimsede Birşeye İnanmak adına oraya gelmesin, Orası birilerine birşeyi ispatlama yeri değil. Benim saygı Duyduğum bağlı bulunduğumda bir dergah, Sen inan yada inanma, Kimsede saygısızca davranmasın artık Çünki Ben Kimsenin İnandığı değere saygısızlık Etmiyorum. Burada İnanmamak farklı bir olay saygı duyarım, Ama; saygısızlık o benim kabul edeceğim bir olgu değil. Bizimde sabrımızın Bir sınırı var, Konuyu germeninde kimseye faydası olmaz. Herkez Artık Konuya Edeplice yaklaşsın. Ben Öyle yapıyorum.

heterodoks
28.03.2007, 20:28
Sevgili AliEkber;

Saygı,sevgi ve hakaret etmeme çağrıları yapıyorsun ama bu çağrıya ilk uyması gereken sensin. İlk defa seviyeyi bu kadar düşürdüğünü gördüm ve üzüldüm.

Şimdi bir örnek vereyim: Karşında bir hırsız var ve sen onu sorguluyorsun. Acaba bu sorguda nasıl davranırdın?Neler sorardın.Uslubun nasıl olurdu? Parayı ödünç mü aldınız diye sormazdın herhalde? Bizi anlamaya çalış lütfen. Ben asgari nezaket ölçüsü içinde bu din bezirganını sorguluyorum. Alevi toplumu içinde din tüccarlarına, inanç tacirlerine, üfürükçülere, muskacılara, falcılara ve sözde evliyalara yer yok.Ben bunu söylüyorum. Aksini savunabilirsiniz, siz inanabilirsiniz.Ancak bizden inanmamızı ve bu kadına saygı duymamızı beklemeyin.

Alevi kurumlarına saldırarak,konuyu çarpıtarak, asıl niyetinizi ortaya koydunuz. O alevi kurumları biziz. Alevi toplumunun ortak emeğinin ve değerlerinin somutlaşmış hali olan kurumlarımıza saldırmayın.Asıl edep buradadır. Varsa o konuda şikayetleriniz yakınmalarınız açın bir başlık onuda tartışalım.Şimdi bu başlığın konusu z.a denilen zat-ı şahanelerinin çevirdiği dolaplar.Buyrun anlatın.

Bizi bu inanç tacirinin bankamatik tekkesine davet etmişsiniz.Merak etmeyin o günlerde yakın.!!!

hüseyincem
28.03.2007, 21:27
aliekber abi.ben böle şeylere inanmam....

ama deneme yanılma yöntemini kullanalım.bilmiyorum zöhre ananın ne tür kerametleri var ama;ben ondan bana bir iş bulmasını istiyorum....

haziranda elektrik öğretmenliğinden mezunum.lise diplomamla girdiğim kpss de yüksek puan almama rağmen maalesef mülakat altında işlenen torpiller yüzünden atamam yapılmıyor....

o yüzden bu ağustos ta yapılacak öğretmenlik atamalarında zöhre ana beni işe soksun bende onun yolundan gitmeye başlayacam.çok ciddiyim.bu kadar talibi var elbet buradan haber gidiyordur kendisine.benden de bi selam yollayıverinde halletsin bu işi.çok ciddiyim...

sevgiler....

AliEkber
29.03.2007, 10:36
Sevgili Pirsultanca;

Ben Hiç Bir şekilde hiç bir kuruma saldırmıyorum Aksine Alevilik Adına yapılan Her Uğraşa Saygı Duyarım. Senin Neye Hizmet ettiğinide çok iyi biliyorum Canını Sıkma. Şu an Alevi Örgütü Olduğunu Söyleyip Alakası olmayanlara Sözüm, Yarası Olan Gocunur. Alevilik Örgütleşmesi İçerisinde Siyasi yapılaşma olmadığını Yalan olduğunu sen isbatla o zaman. Sen Uslup olarak Yine aynısını yapıp benim İnandığım Yoluna Gittiğim Kişi ve Kuruma hakaret ediyorsun, Sende Edepli ol.

Ben Hiç Kimsenin her ne amaçla olursa olsun Aleviliği Kullanmasına Müsammaha Göstermem. Ortamı Germemek adına Mümkün Olduğunca Saygılı davranmaya çalışıyorum, Bununda Bir Sınırı var. Artık Saygısızca yaklaşanlara Onların Uslubuyla Cevap vereceğim kendi at koşturdurdukları Platformların Fikriyle.

Zöhre Ana Benim Pir'im Onunla İlgili Sorulara yeterince cevap verdim bu konuda Birdaha cevap vermeyeceğim. Yeterince Açık ve Seçik herşeyide yazdık inanın inanır.

Merakımı Gidermek adına soruyorum şu anki pirsultan dernekleri başkanınız Sayın Kazım Genç, Hüseyin Gazi Derneği Başkanlığını Ali Yıldırımında Başkan yardımcılığını yaptığında Zöhre Ana'nın Yanına Niye Geldi Kendisine Bir Sor Bakalım. O kunuda bir açıklaması olacakmı.aliekber abi.ben böle şeylere inanmam....

ama deneme yanılma yöntemini kullanalım.bilmiyorum zöhre ananın ne tür kerametleri var ama;ben ondan bana bir iş bulmasını istiyorum....

Sevgili Hüseyincem; Bu söylediğine ne deyim bilmiyorum, Burada birşey söylesem kırıcı olacak onun için susmak en doğru cevap bence. Yinede bir sıkıntın varsa gelip kendin söylesen daha iyi olur.

hüseyincem
29.03.2007, 10:40
Sevgili Hüseyincem; Bu söylediğine ne deyim bilmiyorum, Burada birşey söylesem kırıcı olacak onun için susmak en doğru cevap bence. Yinede bir sıkıntın varsa gelip kendin söylesen daha iyi olur.

abi vallaha sana kırıcı sözler söyletmeyi düşündürecek bir şey yazdığımı sanmıyorum.ben samimi düşüncelerimi yazdım.

neyse sen söylemesen bile ben anladım.....

teşekkürler....

kızılbaşım
29.03.2007, 10:52
ben de zöhre ana'nın izindeyim asla ayrılmam.burdaki hemen hemen 4-5 kişi hariç herkes zöhre ana'yı görmeden konuşuyor,görmeden şöyle böyle diyor.görenler ise zöhre ana'ya gittiklerinde demek ki nefsi kirliymiş ki zöhre ana'da istediğini vermemiş.

AliEkber
29.03.2007, 11:14
ben de zöhre ana'nın izindeyim asla ayrılmam.burdaki hemen hemen 4-5 kişi hariç herkes zöhre ana'yı görmeden konuşuyor,görmeden şöyle böyle diyor.görenler ise zöhre ana'ya gittiklerinde demek ki nefsi kirliymiş ki zöhre ana'da istediğini vermemiş.

Sevgili Kızılbaşım; Bu güne kadar hep Söyledim Benim Dergahı Orası Pirim'de Zöhre Ana, Nedeni Ben Onda Var olan kerameti Gördüm ve yaşadım O bir derya. Ben Aylardır burada uğraşıyorum, İnsanlar Bilmeden Konuşuyorlar Bu konuda, Yinede İnsanlarımızı Anlıyorum, nedeni yıllarca Kandırılmış olmaları Kendini Dede Pir Veli Diyenlerle, Şu anda memleket Bu adamlardan Geçilmiyor. Alevilik Sahtekarları dolu, Benim Üzüldüğüm Bilmeden İnsanların Bizim dergahamızada Aynı gözle bakmaları, Eminim zamanla Herkez Doğruyu Görecek tabi Bu bir süreç.

AliEkber
29.03.2007, 11:23
abi vallaha sana kırıcı sözler söyletmeyi düşünecek bir şey yazdığımı düşünmüyorum.ben samimi düşüncelerimi yazdım.

Sevgili Hüseyincem; Senin Dürüst Bir İnsan olduğunu, Kırıcı olmayacağınıda biliyorum. Keşke hepimiz Birlik beraberlik İçinde Bir Vücut Olsak, Şu halimizi Gördükçe kendi adıma üzüntü duyuyor Uykularım Kaçıyor. Yarın Endişesi taşıyorum. Çok İlerledik Görünsekte Aslında Bir Arpa Boyu Yol Alamadık.

Zamanı gelince Herkes Sahtekarları Görecek Ama Kaybeden Hep Bizim Toplum Oluyor Maalesef.

bozo
29.03.2007, 19:43
görenler ise zöhre ana'ya gittiklerinde demek ki nefsi kirliymiş ki zöhre ana'da istediğini vermemiş.

Bu nasıl bir mantıktır Zöhre ana kendisinden her isteneni verebiliyormuş öyle bir kerameti varmış gibi bir izlenim çıkıyor ortayaki buna inanmak bence zor.
Umutların yanlış yerlerde aranmasının sonucudur Zöhre analar.

MERDANALİ
29.03.2007, 23:37
savcılarda izinde haberiniz olsun.daha önce bir kaç kez kapatılmıştı sanırım.duyduğuma göre son günlerde ankara cumhuriyet başsavcısı yine dosyayı istemiş bir iyilik düşünüyor herhalde.

ELLERİNDEN GELENİ ARDINA KOYUMASINLARR...11 DAVADAN BERRAT KARARI ÇIKTI...SADECE TADİLAT İÇİN KAPATILDI..ALİNİN SESİNİ KİMSE SUSTURAMIYACAK !!!...

MERDANALİ
29.03.2007, 23:41
Bu nasıl bir mantıktır Zöhre ana kendisinden her isteneni verebiliyormuş öyle bir kerameti varmış gibi bir izlenim çıkıyor ortayaki buna inanmak bence zor.
Umutların yanlış yerlerde aranmasının sonucudur Zöhre analar.

İŞTE BU KADAR ACİZSİNİZZ...BAŞKALARININ SÖZLERİNE GÖRE HAREKET EDİYOSUNUZ...GELL GÖZLERİNLE GÖR..KULAKLARINLA İŞİT...ONDAN SONRA YORUM YAP..

BAŞKALARININ SÖZLERİYLE NEDEN HAREKET EDİYOSUNUZ...

MERDANALİ
30.03.2007, 00:01
Zöhre ana dediğiniz bu şahıs pir evliya ise eğer Müslüm Gündüz de müslüm Baba dır. Kendisini hiç görmedim.Sadece buradan duydum,okudum.
Hadi bir zahmet ne olduğu belirsiz kendini peygamber etmek üzere olan bu zatı şahanenenizi alın ve kendi çöplüğünüze dönün.Beyhude çaba etmeyin.Yok pir, yok evliya, yok nefesindeki iyileştirici ilahi güç.
Yok odasına emekleyen giren insanlar, insana secde dedi isek mecazda dedik teoride değil
Bu kadarı şaçmalamanın en alası.

HİDAYETDOĞAN !!

Müslüm gündüz dediğin şahıs,ATATÜRK ve LAİK T.C düşmanıdır..Sen nasıl ZÖHRE ANA'yı tanımadan böyle bir insanla bir tutarsın !!!..ZÖHRE ANA ULU ÖNDERİMİZ MUSTAFA KEMAL'in ışığını insanlığa yaymaya çalışan bir evliyadadır.
ben orda tiyatro oyunculuğu yapmaktayım..ZÖHRE ANA her zaman sanatın ve sanatçının yanındadır..bilimden yanadır..Tıp fakültesinde okuyan öğrencileri var..Onlara burs yardımı yapmakta...ZÖHRE ANA biz gençlere her zaman ATATÜRK SEVGİSİNİ aşılamaktadır...

GEL NE İNANÇTA OLURSAN OL...

GÖZÜNLE GÖR..KULAĞINLA İŞİT...ONDAN SONRA YORUMUNU YAP...
BU ŞEKİLDE GÖRMEDEN DUYMADAN YORUM YAPMAK NE İNSANLIĞA SIĞAR..NEDE ALEVİĞİLİĞE !!!..

SENİ İNSANLIĞA DAVET EDİYORUM...ALEVİLİĞİN İLK KURALI EDEBLİ OLMAKTIR....SENDE BUNUN ZERRESİ YOKKKK !!!!..

SENİ ACİZLİĞİNLE BAŞBAŞA BIRAKIYORUM !!!..

MERDANALİ
30.03.2007, 00:05
kim onu evliya ilan etmis cok merak ettim ya..

BAŞINA KUŞLAR KONDUĞUNDA ANLARSIN !!!

(Hiiiççç anlamını sormaaa !!! ANLADIN SEN ONU!!!:D )

MERDANALİ
30.03.2007, 00:16
ya ben ankaradayken benide götürdülerr kadin sirtima bi vurmustu kaacgün kendime gelememistim bi odaya gidiyosun önünde diz cöküyosun okuyo üflüyo biseyler yapiyo kadinin yanina gitttigim icin ertesi günkü mathematik sinavina calisamamistim 1 almistim tamamen zararima oldu yani:)

YALANCISIN SENN !!!...KOCA Bİ YALANCI !!! İNSANLARI PROVEKE ETMEKTEN BAŞKA BİR İŞE YARAMAYAN ZAVALLISIN !!!

MERDANALİ
30.03.2007, 00:26
biz bazı Aleviler bu kafa ile çok ilerleriz
yahu kimilerine yobaz-gerici diyoruz....zöhre ana....kendini dede sanan inanç tacirleri.....gel bunlara inan ....peşlerinden git....ondan sonrada ben aydınım...aleviyim...yobaz değilim de....gülerler sana be kardeşimm...


zöhre ana benim köylümdür...Yozgat-Köçekömü Köyü...

lütfen böyle şarlatanlara ve din tacirlerine itibar etmeyin


GÜNEŞİ HİÇBİR ZAMAN BALÇIKLA SIVAYAMAZSIN !!...İSTEDİĞİN KADAR KARALA !!..ELİNDEN GELENİ ARDINA KOYMA !!!...

PİRSULTANIDA SENİN GİBİ HINZIR ASTI !!!

hidayetdogan
30.03.2007, 10:00
HİDAYETDOĞAN !!

Müslüm gündüz dediğin şahıs,ATATÜRK ve LAİK T.C düşmanıdır..Sen nasıl ZÖHRE ANA'yı tanımadan böyle bir insanla bir tutarsın !!!..ZÖHRE ANA ULU ÖNDERİMİZ MUSTAFA KEMAL'in ışığını insanlığa yaymaya çalışan bir evliyadadır.
ben orda tiyatro oyunculuğu yapmaktayım..ZÖHRE ANA her zaman sanatın ve sanatçının yanındadır..bilimden yanadır..Tıp fakültesinde okuyan öğrencileri var..Onlara burs yardımı yapmakta...ZÖHRE ANA biz gençlere her zaman ATATÜRK SEVGİSİNİ aşılamaktadır...

GEL NE İNANÇTA OLURSAN OL...

GÖZÜNLE GÖR..KULAĞINLA İŞİT...ONDAN SONRA YORUMUNU YAP...
BU ŞEKİLDE GÖRMEDEN DUYMADAN YORUM YAPMAK NE İNSANLIĞA SIĞAR..NEDE ALEVİĞİLİĞE !!!..

SENİ İNSANLIĞA DAVET EDİYORUM...ALEVİLİĞİN İLK KURALI EDEBLİ OLMAKTIR....SENDE BUNUN ZERRESİ YOKKKK !!!!..

SENİ ACİZLİĞİNLE BAŞBAŞA BIRAKIYORUM !!!..

yanlış hatırlamıyorsam Atatürk yaşadığı süre içersinde Zöhre ana ve benzeri tarikatlaşma sürecinde bulunan şarlatanları,inanç tacirlerini hiç müsamaha göstermeksizin ya astı yada içeri tıktı,sürdü.Kendinize atatürk ün dışında bir kılıf bulmanızı önerir, edep ve saygıya davet ederken kendi edep ve uslubunuza dikkat etmenizi öneririm. Bu tarz bi uslupla giderek daha çok batıyorsunuz. İnanın sadece çaresizlik belirtisi bu söylemleriniz.

AliEkber
30.03.2007, 10:30
yanlış hatırlamıyorsam Atatürk yaşadığı süre içersinde Zöhre ana ve benzeri tarikatlaşma sürecinde bulunan şarlatanları,inanç tacirlerini hiç müsamaha göstermeksizin ya astı yada içeri tıktı,sürdü.

Sevgili Hidayetdoğan; Bu konuda çok haklısın Atatürk Tüm Tekke Ve Zaviyeleri kapattırdı. Nedenleri, Bu gün Adımız İslam Diyenlerin neler Yaptıklarını Biliyorsun, O zamanlar Kurulu olan Tekke Kalıntıları Ve Onların Şıhları Ve Şeyhleri Cumhuriyete Sürekli Karşı Çıkarak Saldırdılar Suikastlar düzenlediler Amaçları İslam Cumhuriyeti Kurup Diğerlerini Hep Yok etmekti Ama Başaramadılar. Ne Yazik Onların Torunları Maalesef Şimdi İktidardalar. Bu konuda Yakın Tarihimizi Okumanı Öneririm. Tabi Kurunun Yanında Yaşta Yandı. Bana Söyleyebilirmisin Aleviler'in Evlerinde, Cem Evlerinde Atatürk'ün resminin Asılmadığı yer, Bizlerde her Zaman Atatürk'ün Yeri Başkadır. Bu gün Aleviliği Yürütmeye Çalışıyorsak Onun Kuduğu Bu Cümhuriyete Borçluyuz.

Kendinize atatürk ün dışında bir kılıf bulmanızı önerir, edep ve saygıya davet ederken kendi edep ve uslubunuza dikkat etmenizi öneririm. Bu tarz bi uslupla giderek daha çok batıyorsunuz. İnanın sadece çaresizlik belirtisi bu söylemleriniz.

Ben Kendi Adıma Konuşuyorum, Atatürk Bir gerçektir. Aleviler içinde yeri her zaman baş tacı olmaktır. Kimse Kemseyi Kılıf olarak Kullanmamakta Bizler Atatürk'e Olan saygı Ve Sevgimizi Oradada Gösteriyoruz. Zöhre Ana'da Ona olan Saygısını Gerçek Kimliğini Bizlere Geçmişte Yaşanan Olayları Ve Onun Gerçek hayatıyla İlgili Örnekleriyle Anlatır. Bizdende O saygıyı göstermemizi İster.

Bu tarz bi uslupla giderek daha çok batıyorsunuz. İnanın sadece çaresizlik belirtisi bu söylemleriniz.

Bizlerin Biryerlere battığı Yok Tam tersi ne yaptığımızı Çok İyibiliyor ve bize öğrettiği gibi uygulamaya çalışıyoruz. Keşke Her dediğini yapabilsek.

hidayetdogan
30.03.2007, 13:13
GÜNEŞİ HİÇBİR ZAMAN BALÇIKLA SIVAYAMAZSIN !!...İSTEDİĞİN KADAR KARALA !!..ELİNDEN GELENİ ARDINA KOYMA !!!...

PİRSULTANIDA SENİN GİBİ HINZIR ASTI !!!

Alıntı:
meltem´isimli üyeden Alıntı
ya ben ankaradayken benide götürdülerr kadin sirtima bi vurmustu kaacgün kendime gelememistim bi odaya gidiyosun önünde diz cöküyosun okuyo üflüyo biseyler yapiyo kadinin yanina gitttigim icin ertesi günkü mathematik sinavina calisamamistim 1 almistim tamamen zararima oldu yani

YALANCISIN SENN !!!...KOCA Bİ YALANCI !!! İNSANLARI PROVEKE ETMEKTEN BAŞKA BİR İŞE YARAMAYAN ZAVALLISIN !!!
Alıntı:
mesmes´isimli üyeden Alıntı
kim onu evliya ilan etmis cok merak ettim ya..

BAŞINA KUŞLAR KONDUĞUNDA ANLARSIN !!!

(Hiiiççç anlamını sormaaa !!! ANLADIN SEN ONU!!! )

Ben bu tarzla kimseye saldırdığımı hatırlamyorum.Aynı şekilde sizinde saldırdığınızı görmedim aliekber abi.acizlik içerisinde söylenmiş kelimeler olarak görmem normal bu sözleri.Yolumuz düşerse tabiki gelir görürüz.Ama konunun gidişatına bakılarak gerek sizin savunurken sarfettiğiniz sözler ve dün akşam annemin ve anne annemin de '' iyileşmek için nerelerden zöhre anaya gidip hayır duası alıyorlar bilmiyorsun'' diye çıkışmaları bana durumun vahametini bir kez daha dile getiriyorlar aslında. Ama tabi bana göre benim düşüncelerim
bunlar. Siz ali ekber abi bir hastayı iyi edebilecek güce sahiptir zöhre ana diyormusunuz?

heterodoks
30.03.2007, 13:26
SENİ İNSANLIĞA DAVET EDİYORUM...ALEVİLİĞİN İLK KURALI EDEBLİ OLMAKTIR....SENDE BUNUN ZERRESİ YOKKKK !!!!..

SENİ ACİZLİĞİNLE BAŞBAŞA BIRAKIYORUM !!!..PİRSULTANIDA SENİN GİBİ HINZIR ASTI !!!


YALANCISIN SENN !!!...KOCA Bİ YALANCI !!! İNSANLARI PROVEKE ETMEKTEN BAŞKA BİR İŞE YARAMAYAN ZAVALLISIN !!!


Ağır ol biraz...

AliEkber
30.03.2007, 13:49
Ben bu tarzla kimseye saldırdığımı hatırlamyorum.Aynı şekilde sizinde saldırdığınızı görmedim aliekber abi

Sevgili Can; Amaç Ne olursa Olsun Hiç Bir İnsanın başka bir insana hakaret etmek hakkı yoktur. Fikirler ve düşünceler Saygı ve sevgi ortamı Ortamında tartışılırsa, İnsana yakışır. Ben bu düşünceyi taşıyan bir insanım. Alevi olmanında Erdemliliği Olgunluğu bunu gerektirir. Pirim'de Bize hep bunu söyler, Siz söyleyeceğinizi İnsanca söyleyin, Anlamıyorsa yapacağınız birşey yok, Yolu açık olsun der. Bizim Büyüklerimiz, Pirlerimiz, Velilerimde İnsanca yaklaşmıştır herkeze. Tabiki İnsan karşısındakinden aynı şeyi bekliyor. Yinede Benim İçin Önemli olan onunda Bir İnsan olması.

Siz ali ekber abi bir hastayı iyi edebilecek güce sahiptir zöhre ana diyormusunuz?

Sevgili Can; Zöhre Ana Sadece o İnsana Duasını verir, İyi Olmak inancına Bağlıdır. İnancın olmayan yerden nasıl bir keramet beklersin, zaten inanmıyorsun. Annen ve Anneannen Bence Doğru Söylüyor. İnsanların nerelerden gelipte Şifa Bulduğunu, Doktorların Bir kaç Ay ömür biçdiği Hastaların dahi orada iyileştiklerine kendim şahit oldum. Herşey İnsanın özüne bağlı, Bizler anadolu'daki türbelere bidip onlardanda Medet Umarız, Çünki medet Mürvet kapısı diye bakarız oraya.

çopur
30.03.2007, 16:40
Arkadaşlar tartışmalarda lütfen kurallar doğrultusunda ve Alevi öğretisine uygun bir üslupla tartışalım. Kişiselleştirilen tartışmalarda kesinlikle bir sonuç çıkmamaktadır.


Merdanali adlı üyemiz bu bölümde açmış olduğu mesajlarda kullandığı üslup ve kural ihlalleri nedeniyle uyarı cezası almıştır...