PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : nevruz mu nevroz mu?

gnost
22.03.2006, 01:27
Adını nasıl koyarsanız koyun her alanda yaşanan gerginlik bu isimlerde bile göze çarpıyor.Her görüş kendi terminolojisi içinde farklı isimlendirmeler ve farklı kutlamalar gerçekleştiriyor.Güney Doğu Bölgesi'nde PKK ayrılıkçı hareketinin eylem günü olarak ilan ettiği ve adına " Nevroz" diyerek hitap ettiği bu gün çeşitli Devrimci oluşumlar tarafından da bir nevi "mücadele günü" olarak lanse edilmektedir.PKK nin genel eylemlilik çizgisinde önemli bir gün sayılan bu günde yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen olaylı "kutlamalar" la anılır oldu.Bir kaç yıl sonra ekranlarda buna alternatif bir kutlama yapılmaya başlandı.Her iki kutlamaların ortak yanı ateş ve ateşin üzerinden atlamakla sınırlıydı çünkü yaşanan savaşın adeta bir başka yönüydü Nevroz-Nevruz ikilemi.Devlet politikasının bir yönünü oluşturan Türk kökenli Asya devletleriyle yakınlaşma çabalarının yeni bir boyutu olarak gündeme getirildi Nevruz.Önü alınamayan PKK nin eyleci ve çatışmacı Nevroz'una bir alternatif idi belkide.Bu gün hemen her yerde belirli bir tarihi geçmişten ve Nevruz'un tarihi geçmişinden söz ediliyor.Eski bir Türk geleneği olarak yazılıp çizilmekte.Bu çerçevede resmi kutlamalar yapılmakta.

Ancak her şeye rağmen Nevroz ısrarını sürdürmekte ve hemen hemen her yıl kaçınılmaz olarak ekranlara kırmızı-yeşil-sarı ya kesmiş toplantılar yapılmakta ve ateşler yakılmakta.Bu toplantıların olmazsa olmazı Abdullah öcalan posterleri ve son yıllarda ise Konfederasyon bayrakları olmakta.Şimdi bir çok sol oluşum "Ulusal bir sorun" tesbitinden kaynaklı olarak Nevroz'u kabul edip Nevruz'u redetmekte.

Evet her alanda sürdürülen çatışma bu alanda da kendisini göstermektedir.Açıkça bir saflaşmanın yaşandığı ülkemizde Nevruz yada Nevroz kutlamalarından birinde bulunmak diğerine karşı olmak anlamı taşır hale gelmiştir.Bu saflaşmayı aşabilecek üçüncü bir yol elbette vardır.

Üçüncü yol Barış,Sevgi,Kardeşlik.

Kürt ve Türk halklarının kardeşliğine giden yol budur.

heterodoks
22.03.2006, 01:39
‘’W’nin başına gelenler
Orhan Veli, dizelerinde dile getirmişti:
“Hiçbir şeyden çekmedi dünyada
Nasırdan çektiği kadar
Hatta çirkin yaratıldığından bile
O kadar müteessir değildi;
Kundurası vurmadığı zamanlarda
Anmazdı ama Allahın adını,
Günahkar da sayılmazdı.
Yazık oldu Süleyman Efendiye”
Bizim memlekette ‘W’nin başına gelenler Süleyman Efendinin nasırından farksızdı.
“21 Mart söz konusu olmasa ‘W’ tartışılması yaşanmazdı.
Anmazdı kimse onun adını, şeklini şemailini.
Mesela ‘W. George Bush’da günahkar sayılmıyordu.
“Show” TV’nin ‘W’sinde suç potansiyeli görülmüyordu.
Hatta ‘WC’lerdeki ‘W’de de “milli bütünlüğü, birliği beraberliği” bozucu bir faaliyet ihtimalinden söz edilmiyordu!
Fakat ne zaman 21 Mart yaklaşsa ilk başta onun adı ağızlara alınmaya başlanıyor...
Yasaklanıyordu!
Bu kez de öyle oldu.
Mahkemenin birisi ‘W’de bir terslik...
Milli birlik ve bütünlüğü bölüp parçalayıcı bir gizli amaç görmedi.
Ancak ertesi gün bir başka mahkeme, Newroz’da ‘W’nin ‘W’ olarak kullanılmasında sakıncalar tespit etti.
“Nevruz” olarak söylenilebilir dedi.
Memleket bu işlerle uğraşıyordu!
Bir bakıma, iç içe geçmiş, kardeş kardeş yaşayan iki ‘V’ arasına ayrılıkçı tohumlar atılıyordu.
Atılıyordu da kim kazanıyordu?
Oysa bakın, bu memlekette ne zaman ortalık yumuşasa...
Gerginlikler ne zaman azalsa dostluk, kardeşlik kazanıyordu.
Ne zaman ortam gerilse...
Şahinler gagalarını gösterse...
İşler sarpa sarıyordu...
Yılların biriktirdiği önyargılar üst seviyeye çıkıp kemikleşiyordu.
Kardeşlik, güzel bir duygudur.
Ama, kardeşlik lafları, sloganları ancak içi doldurulduğunda, ete kemiğe büründüğünde anlam ve işlev kazanır.
Hep yasaklar...baskılar...şüpheli bakışlar...
Kardeşliğin baş düşmanıdır.
Çünkü kardeşlik eşit koşullarda, demokrasi ve özgürlüklerin en geniş ve ayrımsız biçimde uygulandığı koşullarda hayat bulur.
Karşılıklı olarak insanlarımızın bu kadar gerildiği...
Gartların alındığı bir başka dönem az görülmüştür.
Peki hangi “dahiyane” politikalar ortamı buraya sürüklemiştir?
Sertlik, derinlikler, şunlar bunlar hepsi fazlasıyla denenmiştir.
Ama mesele çözülmemiş, katmerleşmiştir.
Bırakalım ‘V’ler kolkola girsin, iç içe geçsin.
Bu memleket Süleyman Efendi gibi, “nasırından çekmesin”.

Yücel Sarpdere

[Only Registered Users Can See Links]

gnost
22.03.2006, 02:55
...Alevi-Bektaşiler Pirimiz Hacı Bektaş Veli’nin dediği gibi 72 millete bir gözle bakarlar ve insana değer verirler. Bu gün artık Alevi-Bektaşi Cem’lerinde halkların kardeşliğine vurgu yapılmalı ve Nevruz’u bayram olarak kabul eden her halkın gerekçelerine saygı ile bakmak gerektiği anlatılmalı ve toplum bu konuda bilinçlendirilmeli, aydınlatılmalıdır. Her türden milliyetçi bakış açısını reddedip, bunun yerine insanlık değerlerini ve hoş görüyü ikame eden bir anlayışı yerleştirmek her zamandan daha önemlidir. Halkların kardeşliği ve dayanışması ülkemizde yaşanan kimliksizleştirme, kişiliksizleştirme politikalarına karşı en geçerli ve doğru bir davranış olacaktır. Tek kimliği, tek ırkı, tek kültürü, tek inancı dayatan ve kaynağını Faşizmden alan anlayışlara karşı özgürlüklerin savunulması ve korunması halkların ve insanlığın çıkarınadır.

Nevruz Bayramı Kürt halkının Demirci Kawa’nın Zalim kral Dehhakk’a karşı başlattığı savaşı kazanmasının bayramıdır. Ama bu “bayram” olması gereken günde; nedense egemen güçleri bir telaş alır.

Bir yandan Kürt halkının Newroz kutlamaları ülkede gerginlik aracı olarak sunulurken bir yandan ise “bu güne kadar neden akıllarına gelmedi bilinmez!” Nevruz’u sadece Ergenekon’dan çıkış günü ve Türk’lerin bayramı olarak sunmaya gayret eden bazı “milliyetçi” anlayışlar her yıl 21 Mart’ta kutlama yapmaya başladılar! Hatta hızını alamayan bazı politikacılar Nevruz’u resmi bayram ilan edeceklerini söyleyip, bu bayramı “paylaşılamayan gün” haline getirdiler! Anlaşılan birileri “Pazardan pay kapmanın” daha doğru olacağını ve böylelikle kafa karışıklığı ve hedef şaşırtmanın daha kolay olabileceğini düşündüler …

Ülkemiz bugün her zamankinden daha fazla demokrasi, özgürlük ve hoşgörüye muhtaçtır, mecburdur.

Nevroz-Nevruz halkların kardeşliği barış ve özgürlüklere varacağımız bir bayram olsun. Bu günü bayram kabul eden herkesin bayramı kutlu olsun.

Av. Fevzi Gümüş
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri

Şimdi yukarıdaki yazıda işlenen tema benim için genel kabul görür bir içerik taşıyor ama bir noktaya yorum getirmek istiyorum."Egemen güçler" tanımlamasıyla niteleme yapılan kesim (yani Türkiye Cumhuriyeti parlamentosu ve askeriyesi ) ile açıktan çelişilmekte yada saflaşılmaktadır.Türkiye'de bu safların adı iyi koyulmadan (üstü kapalı ifadelerle) söylendiğinde büyük sorunlara neden olunmaktadır.Elbette şimdiki iktidarın bizim istediğimiz seviyede bir eşitlik ve özgürlük sağlamadığında hemfikiriz ancak askeri kuvvetlerin Kenan Evren'den ibaret olmadığını bilmeliyiz.Hatta asker olmak için Türk vatandaşı olmak ve erkek olmak yeterlidir.Yani topyekün askeriyenin düşman yada hasım sayılması ve belkide çoktan kanlı hesaplaşmalara girilmesidirki bu gün geri dönülmesi zor yollara girilmiştir.

"Egemen güçler telaşa kapılmış" iyi hoş ama aceba "egemen olmayanlar"boşmu durmuştur.

Ama bu “bayram” olması gereken günde; nedense egemen güçleri bir telaş alır.

Bu bölümdeki portre forum içinde (sanırım) yasaklı olan bir linkten alınmıştır ama kısaca açıklamak gerekirse fotoğraf PKK nin Newroz reklamıdır.Gerillacılıkta ısrar edilmesini şiddetle tavsiye eden bu anlayışın yanlışlığını vurgulamaktır amacım..

İşte egemen olmayan insanların bu ülkedeki kardeşlik bayrakları.Siz nasıl düşünürsünüz bilemem ama bu porte ile birlikte bir kardeşlik bu topraklarda imkansızdır.

Bir başka slogan daha

DAHA GÜÇLÜ GERİLLA GÜCÜ, DAHA ETKİLİ KÜRT SİYASİ İRADESİ DEMEKTİR

Gerillanın son 20 yılda neye yaradığını hepimiz biliyoruz.Savaşmak ve savunmak gibi meşru hakları kime ve neye karşı yada hangi amaç için kullndığınız çok önemli.Eğer daha etkili bir levi siyasi iradesi istiyorsak mesela biz ne yapmalıyız.Haricimizde bulunan tüm güçlere karşı gerillamı oluşturmalıyız.Aslında bunun tartışıldığı ortamlar olmadı değil.Sivas olaylarının ertesinde Dikmen'de ki yürüyüşe gelenlerin arasında gerillacılığı başlatmanın gerekklilğini savunan hatta bu anlamda Bekaa vadisini öneren insanlar olmuştu.Ne dersiniz sizce gerilla bu topraklara PKK yöntemleriyle özgürlük,barış,kardeşlik getirirmi?

vassili
22.03.2006, 04:32
DAHA GÜÇLÜ GERİLLA GÜCÜ, DAHA ETKİLİ KÜRT SİYASİ İRADESİ DEMEKTİR

Gerillanın son 20 yılda neye yaradığını hepimiz biliyoruz.Savaşmak ve savunmak gibi meşru hakları kime ve neye karşı yada hangi amaç için kullndığınız çok önemli.Eğer daha etkili bir levi siyasi iradesi istiyorsak mesela biz ne yapmalıyız.Haricimizde bulunan tüm güçlere karşı gerillamı oluşturmalıyız.Aslında bunun tartışıldığı ortamlar olmadı değil.Sivas olaylarının ertesinde Dikmen'de ki yürüyüşe gelenlerin arasında gerillacılığı başlatmanın gerekklilğini savunan hatta bu anlamda Bekaa vadisini öneren insanlar olmuştu.Ne dersiniz sizce gerilla bu topraklara PKK yöntemleriyle özgürlük,barış,kardeşlik getirirmi?

Biz burada bu ülkenin sorunlarını elbette tartışacağız. "Nevroz-Nevruz" tabiki bu toprakların bi sorunudur arkadaşlar güncel bir konuya değinmiş teşekkür ederim ama burası pkk ve onun mücadele tarzını tartişacağımız bir yer değil ve de onun mücadele tarzında bize örnek olabilecek birşeyde yoktur. Ayrıca burada yazılan yazılar kanunlara ve yasalar uygun olmak zorundadır. Lütfen yazılarımızda biraz daha dikkatli olalım.

vassili
22.03.2006, 05:23
Bu bölümdeki portre forum içinde (sanırım) yasaklı olan bir linkten alınmıştır ama kısaca açıklamak gerekirse fotoğraf PKK nin Newroz reklamıdır.Gerillacılıkta ısrar edilmesini şiddetle tavsiye eden bu anlayışın yanlışlığını vurgulamaktır amacım..

Amacınızın iyi niyetli olduğundan hiçbir şüphemiz yok sayın yozcay. Evet link yasaklı bir siteden alınmıştı onun için koyduğunuz foto silindi.

gnost
22.03.2006, 07:18
Biz burada bu ülkenin sorunlarını elbette tartışacağız. "Nevroz-Nevruz" tabiki bu toprakların bi sorunudur arkadaşlar güncel bir konuya değinmiş teşekkür ederim ama burası pkk ve onun mücadele tarzını tartişacağımız bir yer değil ve de onun mücadele tarzında bize örnek olabilecek birşeyde yoktur. Ayrıca burada yazılan yazılar kanunlara ve yasalar uygun olmak zorundadır. Lütfen yazılarımızda biraz daha dikkatli olalım.

Yani PKK ve onun çizgisine değinmeden yapılacak bir Nevruz-Nevroz tartışması imkansız ama ben bundan sonra ne PKK ya nede onun çizgisine dokunmadan yazı yazarım.Kanunlara uygunluk elbette sitenin yükümlülüğü ama bir tezat var sanki.Kanunlar PKK için zaten yasaklar koymuş ve PKK zaten yasal olmayan bir çizgi ve bende burada (bir anlamda)kanunlarla paralel olarak bu çizginin yanlışlarını vurguluyordum.Belki resim alıntısı konusunda haklı olabilirsiniz ama PKK çizgisinin yada herhangi bir oluşumun eleştirisi burada yapılabilir diye düşünüyorum.Mesela en yasalından AKP bile zaman zaman masaya yatırılmaktadır.Hatta Başbakan ve onun politikaları yada o yada bu derneğin (beğenilen,beğenilmeyen) faaliyetleri enine boyuna tartışılabilmektedir.Şimdi anlamak istediğim aceba

PKK nın yanlışlığını vurgulamak yasadışımıdır?

PKK ya değinmeden Nevruz tartışması yapılabilirmi?

PKK yada bir başka yasal olmayan oluşumun eleştirisinin konu içinde yapılabilmesi burada mümkün değilmidir?

Sonuç olarak Anti-Demokratik yol ve yöntemlerle işbaşı yapmak yada bu yol ve yöntemlerin bizlere örnek teşkil etmesi diye bir şey bencede olamaz ve yazımdan bu fikir rahatlıkla anlaşılabilir.Hatta bu fikre eğilim gösterenlerin varlığına şahitlik etmiş olduğumdan (konuya örneklik oluşturması açısından) Sivas olaylarının ertesinde yükselen bazı seslerden örnek verdim.Dahası bu ve benzeri düşüncelerin yanlışlığını buradanda vurgulamak isterim.

Kolera
22.03.2006, 12:59
Benim icin Newroz dur. Ayrica bu newrozda da yine w lu pankartlar toplanmak istenmis.

Birde anlatiliyorki kürtce serbest hatta trt veriyor. vs . kürtcede w vardir serbestde pankartlarda niye yasak.

Ben böyle yasaklarin icine tükürüyim 80 senedir kürtleri inkar edenler simdi dönsün baksinlar bakalim bu kutlamalarda kac kisi var.
saygilar

Kolera
22.03.2006, 13:35
Sevgili Yozcay sunu belirtmek isterim. Yaklasimlarda devlet cok korkak davraniyor. Oy derdinden. Cünkü uzlasmaci olursa biliyorki bugüne kadar sehit edilen kacbin insan var ve onlarin aileleri. Gördügümüz gibi gecmiste Tayyip erdogan önce uzlasmaci bir iki laf etti. aha dedik herhalde birseyler olacak. Sonra diyarbakira gitti tek millet tek bayrak gibi bir laf ederek ankarada söylediklerini resmen inkar etti.

Sevgili yozcay

savasmaktan usanan sadece türk halki kürt halki türk ordusu degil gerillalarda savasmaktan bikmis durumdadir.Yani bu savas 4 bir yandan her düstügü yeri yakan bir savastir.

Ama halen devlet sunu iddia ediyor. "yok kandirilan genclerimiz daga cikariliyor, issiz güccsuz fakir ailelerin cocuklari hedef seciliyor"

bu iddia cok havada kalan bir iddiadir. pkk gercegi 1970 li yillarda baslamis. ilk önce kimse onlari pkk olarak tanimiyordu. Herkes onlari apocular olarak taniyorlar. Ilk eylemlerini halki ezen feodal yapidaki asiret agalarina yaptilar. sonra büyüyerek buralara kadar geldi. Ismail Besikcinin dedigi gibi aslinda olayin en kolay özeti su "devlet bir adim atsa pkk 3-4 adim atar". ve sunuda düsünmek lazim bu kadar genc kandiriliyor da neden hala gidisler katilimlar azalmiyor. Avrupadan gencler de gidip katiliyorlar. Oraya giden insanlar herseyden vazgecerek gidiyorlar. Yani türk ordusuna katilip zorunlu hizmet gibi birsey degil pkk altyapisi. katilanlar bir daha dönmemek üzere gidiyorlar. Orada ask yok ailenle görüsmek yok. Gecmise dair herseyi geride birakarak gidiyorsun.

Acikcasi pkk de biliyor gerilla mücadelesi ile hicbir yere varilmaz. Demokratiklesme olmazsa ne savas biter nede bir sonuc cikar. Yillardan beri bu duruma hepimiz sahidiz. Ne pkk nin kökü kurudu nede gidip sehit olan askerler bitmistir. Ama devlet de sunu bilmelidir. Savasarak köyleri yakarak bosaltarak gerillalar da bitirilemiyor. Ben cözümün cok uzaginda oldugumuzu düsünüyorum. Devlet gencecik insanlari alip savasmaya yolliyacak ordu catisi altinda. Kürt gencleride gidip özgür iradeyle pkk ye katilmaya devam edecektir.

Cözüm ancak Cok keskin bir viraja devrilmeyi göze alarak hizla girerek olacaktir. Arabayi kullanan da devlettir.

Ceyhun
22.03.2006, 14:06
Merhabalar. Öncelikle Nevruz konusuna değinmek istiyorum. Bizde Nevruz bayramı ben beni bildim bileli vardır. Hatta köyümüzde Sultan Nevruz isimli bir bölge de vardır. Küçükken Nevruzlarda oraya gidip boyanmış yumurta tokuştururdur. Piknik falan yapardık.

Nevroz konusuna gelince ise Kürt Halkına reva görülen uygulama hiç hoş değil. Onlar bayramlarının adına Nevroz diyorlar. Ben dilimizdeki harflerin düzgün kullanımı taraftarı olduğum için v'yi kullanmaktan yanayım. Ama her tarafta tabelasını gördüğümüz Waikiki'ye, Winston'a gösterilen hoşgörünün kardeş bir halktan da esirgenmesine karşıyım. Bu uygulama Alevilere de birçok kez uygulanan farklı kültürlere tahammülsüzlüğün bir sonucudur. Amerikan kültürüne olanca hoşgörü ve sevgiyi gösteren iktidarlar, kardeş bir halkın kültürüne en küçük bir toleransı göstermemektedirler.

Merhaba Yozcay. Seni tanıyorum. Ne anlatmak istediğini de zaten biliyorum. Birincisi resim konusunda sana hakkın olan açıklamayı yapayım. Internette link zinciri denen bir olay vardır. Her sitenin referansı (yani ziyaretçiyi ona yönlendiren site) tutulabilir. Ziyaretçilerimize PKK'nın askeri kanadının sitesi kaynaklı bir belge göstermek veya oraya yönlendirmek senin iyi niyetli olmana rağmen yanlış anlaşılmalara yol açabilir.

PKK çizgisinin yada herhangi bir oluşumun eleştirisi burada yapılabilir diye düşünüyorum.

Elbetteki herşeyi tartışabiliriz. PKK'yı savunmayacağını da zaten biliyoruz. Ama direkt olarak PKK'nın ismini vererek olumsuz eleştiriler yapmak, bu konuyu tartışmaya açmak bu örgütü meşrulaştırmaktır. Senin olumsuz eleştiriler yapacağını zaten ben kişisel olarak biliyorum. Ama senin olumsuz eleştirilerle açtığın kapı "olumlu" eleştiriler şeklinde de karşımıza çıkabilir. Burada Vassili'nin yazısına katılıyorum. Çünkü söz konusu olan bu örgütü meşrulaştırmaktır. Burada takılıyoruz.

Kolera
22.03.2006, 15:21
Gecen burada Almanyada frankfurttaki newroz kutlamalarinda bir pankart vardi kocaman bu w olayiyla ilgili sanirim kürtlerin tavrini biraz daha ortaya koyuyor gibiydi

3 cümle vardi üzerinde

Biji Newroz

Yasasin Nevroz

Es lebe Newroz (almanca yasasin nevroz)

gnost
22.03.2006, 22:05
vassili den alıntı

ceyhun dan alıntı
Elbetteki herşeyi tartışabiliriz. PKK'yı savunmayacağını da zaten biliyoruz. Ama direkt olarak PKK'nın ismini vererek olumsuz eleştiriler yapmak, bu konuyu tartışmaya açmak bu örgütü meşrulaştırmaktır. Senin olumsuz eleştiriler yapacağını zaten ben kişisel olarak biliyorum. Ama senin olumsuz eleştirilerle açtığın kapı "olumlu" eleştiriler şeklinde de karşımıza çıkabilir. Burada Vassili'nin yazısına katılıyorum. Çünküsöz konusu olan bu örgütü meşrulaştırmaktır. Burada takılıyoruz.

Her iki arkadaşımın fikirleri aynı ama bir o kadar cümleleride aynı.Önerilerinize katılamıcam ama uyucam.Büyük bir özveri gösterip yaptığınız duyarlı açıklamalara teşekkür ederim ama ilginç bir uyarıyıda ben yapayım.Mesele eğer PKK yi meşrulaştırmak ise sanırım bu amaca hizmet eden son yazı benim yazılarımdır ama sanki örgütü çok iyi tanıyan ve nabzını tutanlar var.Devleti ve politikalarını hepimiz tanıyoruz ama örgütün adının geçtiği her yerde bu örgütü savunmak da yanlıştır.

Sevgili yozcay

savasmaktan usanan sadece türk halki kürt halki türk ordusu degil gerillalarda savasmaktan bikmis durumdadir.Yani bu savas 4 bir yandan her düstügü yeri yakan bir savastir.

Ama halen devlet sunu iddia ediyor. "yok kandirilan genclerimiz daga cikariliyor, issiz güccsuz fakir ailelerin cocuklari hedef seciliyor"

Şimdi zaten bildiğimiz saflaşma gerekçelerini sayan kolera arkadaşımız bizi yanlış anladı sanırım çünkü biz gerekçeleri bir kenara bırakıp kan dökmemeye,silah bırakmaya çalışmak lazım diyoruz.Askeri amaçlı örgütlenmelerle briğ yere varılamaz.Varılamaz olan yere doğru dönüp bakmak faydalı bir uğraş değil.Kim neyi bahane ederse etsin bu savaş durmalı ve barış,kardeşlik,sevgi dolu Nevruz-Nevroz lar kutlanmalı.

Kolera
22.03.2006, 23:46
sevgili yozcay yanlis anlamadim sana karsi hitap etmemin amaci konuyu sen acmistin onunla ilgiliydi. yoksa bir cok fikirde seninle hemfikirim
saygilar

candacan
23.03.2006, 00:11
Sevgili canlar,
Dün akşam CNN Türk te, 5n 1k proramında bu konu tartışıldı. Başlık "nevruz kimlere ait". Bir ermeni, bir kürt, bir alevi, bir de türki. Tek beğenmediğim kişi ise aleviler adına konuşan sosyolog tu. Diğerleri nevruzu kendilerine göre farklı açıklıyorlardı ama başkalarının da kendine göre gerekçeleri olacağını kabul ediyorlardı. Yani nevruzun sadece kendilerine ait olmadığını kabul ediyorlardı. Ama bizim ki nevruzun alevilere ait olduğunu iddia ediyordu. Ve ben aleviler adına konuşan kişinin haricindekileri onaylıyordum. Nerden bulurlar böyle birini, samanlıkta iğne bulmaktan farksızdır ama gene de böylelerini bulup konuşturuyorlar. Toplumların inanç ve kültürleri farklı olabilir. Nevruz, nevroz ya da sultan nevruz nasıl anlaşılıyorsa, her toplum tarafından öyle kutlanır.

candacan
23.03.2006, 01:18
Sultan Nevruz
Sevgili canlar,
Bildiğim ve emin olduğum bir şey var. Çorumda yakın çevremizdeki hiç bir (gerek sünni gerekse alevi) köyde nevruz kutlanmazken bizim köyümüz kuşsaray'da kutlanıyordu.
Her yılın 21 Mart tarihi "sultan nevruz" bayramı olarak, Sultan Nevruz denilen yerde kutlanıyordu. Son yıllarda görevim nedeniyle katılamadığım bu kutlamalar bizim için bir bayram, bir şenlik, bir eğlence havasında kutlanıyordu. Yakılan ateşin başında yenilir, içilir, eğlenilirdi. Biz çocuklar için en önemli yanı ise yumurtalardı. Soğan kabuğunda kaynatılarak renklendirilen yumurtalar tokuşturulurdu. Kırılan yumurta kıranın olurdu. Kazandığım da kaybettiğim de çok olurdu. Kaybettiğimde annemle çok kavga ederdim.
CNN Türk'teki tartışmada alevilik adına konuşan kişinin "alevi nevruzunda yumurta yoktur" lafını duyunca şoke oldum. Yoksa biz elevi değil miyiz.

Türkan
24.03.2006, 14:02
Nası olmaz yumurta??? O sosyolog sanırım eksik bilgilenmiş bu konuda....
Biz burda bile kutlamalarda kültürel çeşitlilik adına yumurta tokuşturma yarışması yaptık (gerçi şike yapıyolar galiba iki yıldır aynı arkadaş birinci oluyo ama neysee:D ) Bence bizim aleviliğimizin değil o sosyologun araştırmasının kapsamlılığının sorgulanması lazım...

KRALERZINCANLI
04.04.2006, 00:13
merhaba arkadaslar
Kolera arkadasim o ozlenimi cok güzel yapmissin katiliyorum sana.Bu newroz halklarin kardesliginin simgesidir artik savaslarin catismalarin gölgesinde yasamak istemiyoruz faaili mecul cinayetlerden,iskencelerden,gözaltlarindan ve özellikle,ne gerilla cenazesi nede asker cenazesi görmek istemiyoruz.artik bu savasa bir son diyorum.Saygi ve Selamlarimi gönderiyorum.

Ulas68
07.04.2006, 03:18
Selam Dostlar.
Newroz veya Nevruz.Kürt Halki icin ifade ettigi bicimiyle özgürlük.Kürt halki ve diger halklar icin "kuzey yarimkürede yasayanlar"baharin baslangici,doganin uyanmasi ve tarima dayali yasam biciminden dolayi, Daha cok Ortadoguda kutlandigi icin yaziyorum;Ortadogu halklarinin bayramidir.
Son yillarda politik icerigi ön plana ciktigindan tartisma daha cok bu yönde yapilmakta ve Türk Devletide bence hicte samimi olmayan bir tarzda Kürt halkinin Newrozunu depolitize etmek icin Nevruz gelenegini bildiklerini ve Orta Asya kaynakli oldugu yönünde Devlet adamlari düzeyinde kutlama yoluna gitmistir.Bunlari yazarken diger halklarin nevruz ve bahari karsilayan kültürel davranislarini reddettigimi sanmayin.Fakat hepimizde biliyoruz ki Kürt Halkinin kararli ve bedeller ödeyerek meydanlara cikmasi sonucu bugün diger halklarin kültüründe de bu tür kutlamalarin oldugunu kabul etmekteyiz.
21 Mart Kürt halki icin bir Milattir.Demirci Kawa bir semboldur.Her halk mücadelesinde bu tür araclara ihtiyac duyar ve moral destegini bunlar ile bulur.Ilerici güclerin Newroz söylemini kabul etmeleri ve Kürt halkinin yaklastigi bicimiyle yaklasmalari bir eksiklik degil,onlarin ve halkin birbirlerini anladiklarini ve samimi bir yaklasimi gösterir.
Devletin bu konuda samimi olmadigina inaniyorum ve bu samimiyetsizlik sonucu Ultra Milliyetci kesim disinda onlar gibi düsünenlerin sayisi azdir.Mademki Orta Asyadaki Halklarin daha önce Nevruz kutlamalari yaptigini biliyordunuz simdiye kadar neden örs ve cekic dövmediniz?Orta Asyadaki Türkleri savunduklarindan degil bu telaslari.yeri geldiginde onlarida inkar yoluna giderler.Özal Azeri-Ermeni savasinda,önceki söylemleriini unuturcasina;Azeriler Siidir Iran yardim etsin dememismiydi.
Sonuc olarak Newroz önemini Kürt halkinin verdigi bedellere borcludur.21 Mart gibi tesadüfide olsa baharin baslangicina denk gelmesi önemini azaltmaz.Tüm Ortadogudaki Halklar Newrozu sahiplenebilmeli ve halklarin dostca ,beraberce kutlayacagi bir bayram,festifal olabilmelidir.
Yeni üye oldugumdan Hepinizin Nevruz-Newroz unu kutlarim.
Dostca kalin.

gnost
20.03.2015, 22:51
Nereden Nereye?