PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pentagon laiklik tehdit altında


heterodoks
22.03.2006, 18:16
Pentagon danışmanı:Türkiye'de laiklik ciddi tehdit altında


ABD'deki sağcı çevrelerde AKP'ye yönelik eleştiriler çoğalıyor. ABD'deki Güvenlik Politika Merkezi (Center for Security Policy) Başkan Yardımcısı ve Pentagon danışmanı Alex Alexiev, Türkiye'de laikliğin ciddi bir biçimde tehdit edildiği öne sürülerek, "Mustafa Kemal tarafından kurulan Türk toplumunun laik geleneklerine karşı Erdoğan rejiminden topyekün bir saldırı var" iddiasında bulundu.


Bush Yönetimi ile yakınlığı ile bilinen ABD'deki Güvenlik Politikası Merkezi (Center for Security Policy) Başkan Yardımcısı, Pentagon ve CİA danışmanı Alex Alexiev, Türkiye'yi İslamlaştırmak için ciddi bir çaba olduğunu öne sürdü. Erdoğan hükümetinin yönetimindeki Türkiye'de kaygı verici "hızlı bir İslamlaştırma" eğiliminin bulunduğunu öne süren Alexiev, Bulgar basınında yayınlanan açıklamalarında şunları söyledi:

"Bu şöyleşide ayrıntıya girecek zamanım yok ancak bugün Türkiye'de Mustafa Kemal tarafından kurulan Türk toplumunun laik geleneklerine karşı Erdoğan rejiminden topyekün bir saldırı var. Eğitim olsun, yargı sistemi, finansal kurumlar, kültür ve özellikle silahlı kuvvetler olsun, hemen hemen toplumun tüm alanlarında Türk laikliği halen ciddi bir biçimde tehdit ediliyor. Eğer Türkiye, İslamcılığa yenilirse bizim ulusal güvenliğimiz ciddi bir sorun ile karşı karşıya kalacak." Bulgaristan'daki Müslümanların her zaman çok ılımlı olduğunu ancak son dönemde ülkede radikal grupların varlık gösterdiğini de öne süren Alexiev, bunların camileri satın almak yada yenilerini inşa etmek için çok paraları olduğu iddiasında da bulundu.


Dünya barışının Amerika'nın gücü ile sağlanması gereğini savunan Güvenlik Politikası Merkezi Başkan Yardımcısı Alexiev ayrıca "İslamcı Radikalizm ve Uluslararası Terörizm" programının da başında bulunuyor