PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Behice Boran belgeseli Kasım'da gösterimde


Türkan
13.10.2006, 10:17
Türkiye İşçi Partisi (TİP)milletvekili ve son genel başkanı, aynı zamanda Türkiye'nin ilk kadın parti başkanı Behice Boran hakkında "Üçüncü Sinemacılar kolektifi" tarafından hazırlanan "Behice Boran: Son Nefesine Kadar" isimli uzun metraj belgesel film, önümüzdeki ay gösterime girecek.

[Only Registered Users Can See Links]

Kendilerini "Üçüncü Sinemacılar" adlandıran grup film ile ilgili yaptıkları açıklamada şunları söyledi:

" Geleceğimizi kendi ellerimizle şekillendirmenin bugüne müdahaleyle, bugüne müdahalenin ise geçmişin bilgisiyle, yani ortaya çıkarılması, anımsanması, unutturulmamasıyla olabileceği perspektifinden hareketle, son nefesine kadar Türkiye'nin ve dünyanın aydınlık geleceğine yönelik mücadelesinde yılgınlık göstermemiş bir tarihsel kişilik olan Behice Boran'ın yaşamını, karakterini ve mücadelesini gözler önüne sererek tartışmaya sunmayı amaçlıyoruz.
Çekimleri tamamlanan belgesel şu an kurgu aşamasında. 1 yıl süren çekimler sırasında, Behice Boran'ı bizzat tanımış olan çok sayıda siyasetçi, sendikacı, akademisyen ve sanatçıyla yurtiçinde ve yurtdışında gerçekleştirilen röportajlar üzerinden Boran'ın çok yönlü kişiliğinin bilim-insanı, siyasetçi, kadın ve anne yönleri sergileniyor ve özellikle son nefesine kadar sürdürdüğü mücadeleciliğine dikkat çekiliyor..."

TANIKLIĞINA BAŞVURULANLAR

"Behice Boran: Son Nefesine Kadar'da Boran" hakkında anı, izlenim ve değerlendirmelerini aktaran isimlerden bazıları şunlar: Nail Çakırhan, Vedat Türkali, Nihat Sargın, Faika ve Hilmi Artan, Şahabettin Bakırsan, Dursun Hatko, Sadun Aren, Yusuf Ziya Bahadınlı, Tarık Ziya Ekinci, Bekir Yenigün, Doğan Özgüden, Nabi Yağcı, Veysi Sarısözen, Dinçer
Doğu, Selim Mahmutoğlu, Umur Coşkun, Abdurrahman Atalay, Raşit Kaya,Timur Selçuk ve Nejat Yavaşoğulları.

"ÜÇÜNCÜ SİNEMACILAR" KİMDİR?
İlk olarak geçen yıl Ekim ayında bu belgeseli çekmeye başlamak için biraraya gelen gönüllülerden oluşan bağımsız bir kolektif olan "Üçüncü Sinemacılar", isimlerini ve esin kaynaklarını Latin Amerikalı
sinemacılar Fernando Solanas ve Octavio Getino'nun `Üçüncü Bir Sinemaya Doğru' manifestosundan alıyorlar. `Üçüncü Sinema' kavramı, ticari sinemanın ve sanat sinemasının dışındaki, esas itibariyle siyasi belgesellerde somutlanan üçüncü bir sinema seçeneğini ifade etmek için kullanılıyor.
Üçüncü Sinemacılar'ın Behice Boran: Son Nefesine Kadar belgeselinin yapım sürecinde benimsedikleri ilkeler bağımsızlık, kolektiflik ve dayanışma. Kolektif, herhangi bir başka yapıyla doğrudan veya dolaylı, açık veya örtük, organik veya gönül bağı ilişkisi içinde olmayan bağımsız bir oluşum olarak şekillendi. Belgesel çalışması da hiçbir kişi veya kurumdan fon almadan kolektif katılımcılarının kendi olanakları ve gönüllü dayanışma ve yardımlaşma ilişkileri içerisinde gerçekleştirildi.

Belgesel filmin galasının 11 Kasım'da gerçekleştirilmesi planlanıyor.
Anımsanacağı üzere, "Sine Göz Film Atölyesi"nin "Akıntıya Karşı" dizisinin üçüncüsü olan "Behice Boran" belgeseli de Mayıs ayında izleyicilerle buluşmuştu.