PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mevlana çizgi filmi 2007'de!


Specialist
22.10.2006, 23:41
[Only Registered Users Can See Links] Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Mevlana'nın hayatını anlatan çizgi filmin, 2007 Mevlana Yılı'nda, 1 Ocaktan itibaren birçok ülkede gösterime girmesi için çalışılıyor.

Geçen yıl Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler'in danışmanlığında uzun süren çalışmalar sonucunda hazırlanan Mevlana Çizgi Filmi, yaklaşık 400 bin YTL'ye mal oldu.

Geçen yıl Türkiye'de sinemalarda gösterime girmesi beklenen, ancak daha sonra 2007 Mevlana Yılı'nda gösterilmesi kararlaştırılan Çizgi Film'in dublaj ve müzik gibi tüm ayrıntıları yeniden ele alınarak bazı yerlerindeki aksaklıklar giderildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanı Ercan Uslu, Mevlana'yı çocuklara tanıtma ve anlatmak amacıyla yaptırılan filmin, sadece çocuklardan değil gençler ve yetişkinlerden de ilgi göreceğini aktardı.

Alanında uzman kişilerce Çizgi Film'in şimdilik Türkçe ve İngilizcesinin hazırlandığını vurgulayan Uslu, "Mevlana'nın hayatının anlatıldığı film, yurt dışından birçok ülkeden talep alıyor. Ancak şimdilik bu talepleri geri çeviriyoruz. Çizgi Film'in 2007 Mevlana Yılı'nda gösterime girmesini istiyoruz. Film şirketleriyle de görüşmeler sürüyor. Uluslararası büyük bir şirket ile anlaşılıp çizgi filmin yabancı dillerde seslendirilmesi ve dünyanın dört bir yanında birçok ülkede gösterime girmesi planlanıyor"dedi.

Kaynak:AA