PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Son filmler..


MitralyöZ
02.01.2007, 21:55
Şeytan Çarpması (The Exorcism of Emily Rose)

Tür : Dram / Gerilim / Korku

Oyucular : Laura Linney, Tom Wilkinson, Campbell Scott, Jennifer Carpenter, Colm Feore, Joshua Close, Ken Welsh, Duncan Fraser

Dehşet verici bir şeytan çıkarma ayini

Üniversiteye gitmek için taşradaki güvenli evinden ayrılan Emily Rose’un, kendisini nelerin beklediği hakkında en ufak fikri yoktur. Bir gece yurtta yalnızken tüyler ürpertici sanrılar gören Emily, kendinden geçer. Bir nörolog tarafından sara teşhisi konsa da, verilen ilaçlar tedavide etkili olmaz. Durumu giderek kötüleşen genç kıza bir psikiyatr tarafından ikinci bir teşhis konur: Emily sadece saralı değil, aynı zamanda da psikozludur.

Genç kızın rahatsızlığı katlanılmaz bir hal alıp, tıbbi tedaviler de sonuç vermeyince, koyu bir Katolik olan Emily, kilisesinin rahibi Peder Richard Moore’dan kendisine şeytan çıkarma ayini uygulamasını ister. Peder, her şeyi enine boyuna düşündükten sonra, daha önce hiç yapmadığı şeytan çıkarma ayinini gerçekleştirmeyi kabul eder. Ama genç kız, bu dehşet verici ayin sırasında ölünce, rahip ihmal sonucu ölüme sebebiyet vermek suçuyla yargılanmaya başlar.

Tanınmış savunma avukatı Erin Bruner, firmasında ortak statüsüne yükseltilmesi karşılığında, isteksizce de olsa Peder Moore’u savunmayı kabul eder. Duruşmalar sürerken, Peder Moore’un şaşmaz inancı ve davanın etrafında dönen açıklanamaz ürkütücü olaylar, Erin’in şüpheciliği ve dinsizliğini zorlayacaktır...


Karakterler kendi inançlarını sorguluyor
Dehşet verici geriye dönüşlerle anlatılan “Şeytan Çarpması”, ruhuna şeytan girdiğine inanılan genç kızın ölümüyle sonuçlanan ihmalden sorumlu tutulan bir rahibin davasını, baştan sona ele alıyor. Katolik Kilisesi, çok ender görülen bir kararla, on dokuz yaşındaki, üniversite öğrencisi bir kızın ruhuna şeytan girdiğini resmi olarak kabul eder.

Gerçek olaylardan esinlenilen, Scott Derrickson’ın yönettiği filmde, aykırı bir uygulama olan şeytan çıkarma ayinini gerçekleştiren Peder Richard Moore’u Tom Wilkinson, savunma avukatı Erin Bruner’ı Laura Linney, Emily Rose’u Jennifer Carpenter canlandırıyor. Filmde rol alan oyuncular arasında Campbell Scott, Colm Feore ve Shohreh Aghdashloo başı çekiyor. Filmin orijinal senaryosu Paul Harris Boardman ve Scott Derrickson’a ait. Müziklerse Christopher Young imzası taşıyor.

“Şeytan Çarpması”, çaresiz ve açıklanamayan bir rahatsızlığa yakalanan genç bir kızın zorlayıcı hikayesini anlatıyor. Hikayenin yapısı, karakterlerin kendi kişisel inançlarını sorgulamasına olanak tanıyor. Niyetinin, insanları kendilerine neyin kötü, neyin şeytani olduğunu sormaya kışkırtan bir film yapmak olduğunu söyleyen yönetmen Derrickson, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Böyle sorular sorduğunuzda, sonunda kaçınılmaz olarak, kendinize Tanrı hakkında, ahlak hakkında, hafızanın ve doğrunun doğası hakkında ne düşündüğünüzü sormaya başlıyorsunuz.”

Kışkırtıcı sorular
Derrickson ve Boardman, senaryoya ilham kaynağı olan hikayeyi tesadüfen duyduklarında çok ilgilenmişler. “Paul’le birlikte bir Jerry Bruckheimer senaryosu için araştırma yapıyorduk. Paranormal olgular araştırmasında uzmanlaşmış bir New York polis memuruyla çalışıyorduk” diyen Derrickson’a, Boardman şunları ekliyor: “Memur bey bize gerçek bir şeytan çıkarma ayininin ses kaydını dinletti. Kesinlikle iliklerimize kadar korktuk. Bize hikayenin geçmişini de anlattı ki tam anlamıyla büyüleyiciydi”. “Bu genç kızın ölmesi bana çok dokundu.” diyor Derrickson ve ekliyor: “Hikayenin ortaya koyduğu sorular inanılmaz kışkırtıcı; hikayeyi gün ışığına çıkardığımızda, izleyicinin de aynı soruları sormasına neden olacağını biliyordum.”

Milyonlar

Tür : Bilim Kurgu / Dram / Komedi

Oyucular : James Nesbitt, Daisy Donovan, Lewis Owen McGibbon, Alexander Nathan Etel, Gunnar Winbergh, Kolade Agboke

Gökten para yağarsa...

Hayat hakkında tavsiyeler veren görünmez azizler, bir çanta dolusu para ve bu serveti on gün içinde harcaması gereken iki küçük kardeş… “Trainspotting”, “28 Days Later” ve “The Beach” filmlerinin yönetmeni Danny Boyle, “Milyonlar”da dünyaya bir çocuğun gözlerinden bakıyor…

Yedi yaşındaki Damian ve dokuz yaşındaki Anthony, gökten para dolu koca bir çanta düşünce hayatlarının macerasına adım atarlar. Paranın Tanrı tarafından, iyilik yapmaları için gönderildiğine inanmaktadırlar. Ama çözmeleri gereken bir iki ufak sorun vardır. Öncelikle çantanın içinde binlerce sterlin vardır; ama birkaç gün içinde İngiliz para birimi euro olacağı için, para kısa süre sonra tüm değerini yitirecektir.

Ufaklıkların canını sıkacak bir başka sorunsa, peşlerindeki kötü niyetli adamlardır. Aslında çanta banka soyguncularına aittir ve soyguncular parayı her ne pahasına olursun olsun geri almaya kararlıdırlar…

Danny Boyle’ın yönettiği “Milyonlar”ın başrollerinde Alexander Nathan Etel (Damian), Lewis Owen McGibbon (Anthony), James Nesbitt (Ronnie) ve Daisy Donovan (Dorothy) kamera karşısına geçmiş. Senaryosunu “24 Hour Party People” filminin senaristi Frank Cottrell Boyce’un kaleme aldığı filmin yan rollerinde Christopher Fulford, Pearce Quigley, Jane Hogarth, Alun Armstrong, Enzo Cilenti, Nasser Memarzia ve Kathryn Pogson yer alıyor. Filmin müzikleri ise John Murphy imzası taşıyor.

Yerinde Olsam

Tür : Dram / Komedi

Oyucular : Cameron Diaz, Toni Collette, Shirley MacLaine, Dorothy Kelly, Anson Mount, Richard Burgi, Candice Azzara, Brooke Smith

Kardeş olmanın anlamı…

“Yerinde Olsam”, ayakkabı numaralarından başka hiçbir ortak yönü olmayan iki kardeşin hikayesini anlatıyor...

Maggie ve Rose Feller birbirlerinden siyah ve beyaz kadar farklı, kendi tarzları ve amaçları olan iki kızkardeştir. Tam bir parti kızı olan Maggie’nin hayatı, liseden mezun olduktan sonra oldukça değişmiş; uzun süren işsizlik dönemleri onu arkadaş ve akraba evlerinde kalmaya mecbur etmiştir. Tek yeteneğinin karşı cins üzerinde yarattığı etki olduğunu düşünmeye başlayan Maggie’nin, entelektüel birikimine hiç güveni kalmamıştır. Tek bildiği makyaj yapıp harika kıyafetlerle etrafında ilgi toplamaktır.

Princeton’da eğitim görmüş bir avukat olan Rose ise, Philadelphia’nın en büyük hukuk firmalarından birinde şık bir ofiste çalışmakta; güzel bir evde yaşamaktadır. Ama dış dünyayla arası hiç iyi değildir. Sürekli olarak burnundan şikayet etmekte, kilolarından rahatsız olmakta, ne giyerse giysin kendine yakıştıramamaktadır. Kendine duyduğu bu güvensizlik de aşk hayatını altüst etmektedir.

Kötü bir haber sonucunda birlikte yola çıkmak zorunda kalan ve felaket bir yolculuk geçiren iki kardeş, bu yolculuk sayesinde kardeş olmanın ne demek olduğunu ve birbirlerine saygı göstermeyi öğrenecek; yolun sonunda öldüğünü düşündükleri büyükannelerine ulaşacak ve ondan büyük hayat dersleri alacaklardır...

“L.A. Confidential”, “8 Mile” ve ”Wonder Boys” filmlerinden tanıdığımız Curtis Hanson’ın yönettiği “Yerinde Olsam”ın (In Her Shoes) başrollerinde Cameron Diaz (Maggie), Toni Collette (Rose), Shirley MacLaine (Ella Hirsh) ile Mark Feuerstein (Simon Stein) rol alıyor. Filmde dörtlüye eşlik eden oyuncular arasında Anson Mount, Richard Burgi, Candice Azzara ve Brooke Smith bulunuyor. Filmin senaryosunu, Jennifer Weiner’in aynı isimli ikinci romanından Susannah Grant beyazperdeye uyarlamış. Müziklerse Mark Isham imzası taşıyor.

Jennifer Weiner, 2002’de basılan ve hızla çok satanlar listesine girmeyi başaran romanı hakkında şunları söylüyor: “Kitabı yazmaya başladığımda aklımı karıştıran sorular vardı. Aynı anne ve babadan doğan, aynı eğitimi alıp, aksam yemeğinde bile aynı şeyleri yiyen iki insan nasıl olur da birbirinden bu kadar farklı olabilirlerdi? Hala paylaştıkları bir şeyler var mıdır? Onları birbirlerine bağlayan nasıl bir hayat bağıdır? İki çocuklu ailelerin çoğunda benzer durumların yaşandığını görüyordum ve bu durum bana çok ilginç geliyordu.”

Filmde Rose karakterini canlandıran ve rolü gereği tam 12 kilo alıp çekimler sırasında geri veren Toni Collette, canlandırdığı karakterin en önemli özelliklerinden birinin ayakkabıya olan düşkünlüğü olduğunu söylüyor. “Kendisini yeni elbiselerle iyi hisseden bir çok kadının aksine, Rose kilolu ve çirkin olduğunu düşündüğünden yeni ayakkabılarla daha iyi hissediyor. Kilo aldığında ayakları büyümediği için de, aldığı ayakkabıların birçoğu henüz giyilmemiş ve çok güzel olarak kutularında duruyor. Tıpkı kendisi gibi...”

Adaletin Merkezi

Tür : Polisiye / Dram

Oyuncular : Daniel Auteuil, Gérard Depardieu, André Dussollier, Roschdy Zem, Valeria Golino, Daniel Duval, Francis Renaud, Catherine Marchal

Paris’in karanlık sokaklarında tehlikeli bir kovalamaca

Polisin çetelerle başa çıkamadığı, suç oranlarının günden güne arttığı Paris’te, organize suçların işlendiği, karanlık ve gerilimli arka sokaklarda geçen “Adaletin Merkezi”, amirleri tarafından, kentin büyük suç şebekelerinden birini ele geçirmek için yarışa sokulan iki usta polis Leo Vrinks ve Denis Klein’ın hikayesini perdeye yansıtıyor.

İşine saplantı derecesinde bağlı Vrinks, ailesine fark ettirmese de, suçluları yakalamak için hayatını tehlikeye atmaktan çekinmeyen bir polistir. Geçmişte Vrinks’le yakın arkadaşı olan, ama bir kadın meselesi nedeniyle arasının bozulduğu Klein ise teşkilatta başka bir bölümün başındadır.

Her iki polis de, kendilerine vaad edilen rütbeye ulaşmak ve diğerini zor duruma sokmak için, kaynaklarını korkusuzca kullanırlar. Yapmaları gereken, birbirlerinden daha atik ve dikkatli davranıp çeteleri alt etmektir. Ama işler planlandığı gibi gitmez. Her şeyin mubah sayıldığı bir ortamda, bu tehlikeli yarışın tam olarak ne zaman ve nasıl sonlanacağı hakkında kimsenin fikri yoktur…

Yönetmenliğini “Gangsters” (2002) ve “Un Bon Flic” (1999) filmlerinin yönetmeni Olivier Marchal’ın üstlendiği “Adaletin Merkezi” (36 Quai des Orfèvres), Fransız sinemasının iki usta oyuncusu olan Daniel Auteuil (Léo Vrinks) ve Gérard Depardieu’yu (Denis Klein) karşı karşıya getiren bir gerilim filmi.

Paris’in karanlık sokaklarını gümüş ve siyah tonlarıyla birleştiren; Fransız sinemasının geleneksel suç filmlerine güzel bir örnek teşkil eden “Adaletin Merkezi”nin diğer oyuncuları ise, Valeria Golino (Camille Vrinks), André Dussollier (Robert Mancini), Roschdy Zem (Hugo Silien) ve Daniel Duval (Eddy Valence).

‘En iyi film’, ‘en iyi yönetmen’, ‘en iyi erkek oyuncu’, ‘en iyi yardımcı erkek oyuncu’, ‘en iyi kadın oyuncu’, ‘en iyi senaryo’, ‘en iyi kurgu’ ve ‘en iyi ses’ dalları olmak üzere toplam sekiz ayrı dalda César Ödülüne aday gösterilen filmin senaryosunu Dominique Lousieau ve Franc Mancuso birlikte yazmışlar. Görüntü yönetimini Denis Rouden’in üstlendiği filmin müzikleri ise Erwan Kermorwant’a ait.

*_Suskun_*
02.01.2007, 22:09
Yauww yarın kız Arkadaşımı sinemaya götürücem...:) Bu filmleri begenmedimki.!:S Napcazz şimdi.:D

MitralyöZ
02.01.2007, 22:12
Valla Pitbull Eldeki son filmler bunlar Can:) Sen en iyisi yerli filmlere götür kız arkadaşını:)

*_Suskun_*
02.01.2007, 22:29
Napalım artık.! Öyle olucak...:) Sagol mitralyöz yoldaş.!

MitralyöZ
02.01.2007, 22:59
Sen sağol yoldaş. Ayrıca üşenmeyipte şuraya iki satır birşey yazdığın içinde teşekkürler..:)

hakikat
10.01.2007, 01:40
sevgili mitralyöz can

Şeytan Çarpması (The Exorcism of Emily Rose)

bu film yanlış hatırlamıyorsam geçen sene vizyondaydı. yoksa bu 2. simi?

MitralyöZ
10.01.2007, 15:51
sevgili mitralyöz can

Şeytan Çarpması (The Exorcism of Emily Rose)

bu film yanlış hatırlamıyorsam geçen sene vizyondaydı. yoksa bu 2. simi?

Aslında bu film serinin ilk filmi ve tekrar çekildi. Yanlış bilniyorsam nasıl başladığını anlatıyor. :ok: