Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu

Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu (http://www.aleviweb.com/forum/index.php)
-   Merak Ediyorum (http://www.aleviweb.com/forum/forumdisplay.php?f=6)
-   -   hz.ali'yi gören oldumu neden herkeste resmi var açıklayın bakalım? (http://www.aleviweb.com/forum/showthread.php?t=33710)

(s.a.v) 15.02.2009 22:59

hz.ali'yi gören oldumu neden herkeste resmi var açıklayın bakalım?

evet akadaslar hz aliyi görenmi oldu fotografmı vardı hatta kalemmı vardı resaammı vardı oresımde ne oyle acıklayabılırmısınız?

Alevikiz83 15.02.2009 23:08

Alıntı:

(s.a.v) Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 299584)
evet akadaslar hz aliyi görenmi oldu fotografmı vardı hatta kalemmı vardı resaammı vardı oresımde ne oyle acıklayabılırmısınız?

bu ne bicim sorudur?

Alevikiz83 15.02.2009 23:15

Tabiki biz görmedik ama ozamanki yasayan insanlarin tarifiyle bu zamana kadar tasinmis birsey, yani sorunun anlamini cözemedim? O resimde ne öyle diyerek, bizimle kafami buluyorsun anliyamadim?

gnost 15.02.2009 23:59

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Çocukluğum bir köy evinde geçti.Evimizin duvarlarında aile fotoğraflarımızın bir parçası sayılabiliecek yukarıda bulunan semboller ve resimler bulunurdu.Adı üstünde bu fotoğraflar (Atatürk) bir tarihsel gerçekliği ifade etmenin yanısıra üzerine yüklenen anlamlar gereğide bir çok duyguyu ve düşünceyi temsil eden semboller olmuştur.Anadolu'da bir köy evinde Atatürk'ün fotoğrafının ifade ettiği yegane değer,gericiliğe karşı verdiği mücadele,Emperyalist saldırıya karşı verdiği mücadele ve vatan savunuculuğu olmuştur örneğin.Benzer biçimde HZ.Ali yi de kapsayan ve bunuda aşarak zalime direnen ve elindeki kılıcı ile adalete ve halka hizmet eden bir değerler silsilesi bu resimde birleştirilir.Arap İslam kültürünün ve tümüyle İslami bir tazyik altında yaşamış olan Alevi insanının Hz Ali ile olan tarihsel özdeşimi ve onun safında yer alışı yada bir şekliyle Ali kavramının Alevilikteki anlamı ve Aleviliğin bu kavrama yüklediği tüm anlamlar bu resimin görsel ifadelerini aşan bir durumdur.Elineki demir kılıç gerçek yaşamda tahtaya dönüşürken,üzerindeki muhafazakar ve tam anlamıyla Arap İslam kültüründen esinlenen giyim ise hiç bir Alevi tarafından uygulamada istisnai dahi olsa uygulanmamıştır.O fotoğrafın görünürde (yani zahiri) İslami bir imge yada saflanış gibi görülmeye yada gösterilmeye çalışılsada bunun çok çok ötesinde bir manalar zinciri taşır.Tümüyle konuyu açıklamak bu yazının mahiyetini zorlar.Ancak bu tarz bir soruyu çok daha derinlemesine bir araştırmaların (örneğin Sayın Erdoğan AYDIN ın bizlere sunduğu eserlerinin) ışığında cevaplamak doğru olur.

Ancak Anadolu insanının duvarına astığı ama hiç görmediği imgelere yada resimlere bir çok anlam yüklediği gerçeğini net olarak söyleyebiliriz.Bir objeye yada bir resme bazı anlamlar yüklemek için illede görmek gerekmez.Ağlayan Çocuk ve Şahmaran da olduğu gibi.

insanca 16.02.2009 00:24

Alıntı:

Bu nasıl bir soru şeklidir? Hesap soruyormuş ve küçümsüyormuş gibi? Tüm mesajlarına baktım ve burda bizlerin inançlarını aşşağılamak ve provakatörlük yapmaktan başka işin yok. Kimsenin inançlarını burda aşşağılamana izin vermem!

Alıntı:

(s.a.v) Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 299570)
güzel kardeşim sakın sünniliken dönme sana anlatılanlar ne kadar saçma degilmi sen imanı kuvvetlı birine benziyosun sakın kanma sevdiğinle birlikte ol ama onuda dinimizin endoğru olan yoluna ilet insallah

Alıntı:

(s.a.v) Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 299562)
allah c.c ıslah etsin arkadaşlar ateşe cok yaklaştınız sizi uyarıyorum allaha kulluk yapmıyorsanız bile hakaret ederek münafık olmayın cehennem ateşine cok yakınken gelın tövbe edin allah kapılarını sonuna kadar açıyor

Alıntı:

(s.a.v) Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 299563)
ve aleyna aleyküm selam yazık size yazık görülecek akıbetinizden cok korkuyorum

Alıntı:

(s.a.v) Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 299583)
doğru yolu görüyosun hakıkı ımana dogru bır yola gidiyosun bak sorunda acık ve net namaz kılmalıyız güzel kardeşim benim

Sen kim oluyorsun ki bizlerin akıbetini belirliyorsun. Bizleri kendi doğrularına çağırıyorsun? Buraya gelip benim ve bizlerin inançlarına saygısızlık yapamazsın! Tövbe edin nedemek? Sen ne hakla bunu söyleyebiliyorsun? Bizleri nasıl günahkar sıfatına sokuyorsunda tövbe bekliyorsun? Kim olduğunu sanıyorsun sen? Arkadaşlar bu kişiye gerekli tepki gösterilmelidir. Herzaman inanç ve görüşlere saygı gösterilmesini isterim fakat bu insanın bizlere saygısı olmadı apaçık ortadadır.

akkum 16.02.2009 01:32

Alıntı:

Alıntı:

doğru yolu görüyosun hakıkı ımana dogru bır yola gidiyosun bak sorunda acık ve net namaz kılmalıyız güzel kardeşim benim

Alıntı:

buyur güzel kardeşim dogruları sen öğren bari cıkın su atesten artık

Alıntı:

yahu kardewşim hz ali namaz kılıyordu bazılarınız namazı inkar edyor yuh be kardeşim acık bir sapıklık içinde olanlar unutmayınki yine allah'a döndürüleceksiniz

Alıntı:

ezanın anlamını bilin konusun biliyomusunuz ezan sesini kesemeyeceksiniz yazık ya size nelere düşmüşsünüz yazık allah c.c müslüman kardeşlerime sabır versin

Alıntı:

he adamlar türküyü duyunca kaçtı vay halinize bende güzel bişey söylicen sandım gelin gercekten dini öğrenin

Alıntı:

güzel kardeşim sakın sünniliken dönme sana anlatılanlar ne kadar saçma degilmi sen imanı kuvvetlı birine benziyosun sakın kanma sevdiğinle birlikte ol ama onuda dinimizin endoğru olan yoluna ilet insallah

Alıntı:

ve aleyna aleyküm selam yazık size yazık görülecek akıbetinizden cok korkuyorum

Alıntı:

allah c.c ıslah etsin arkadaşlar ateşe cok yaklaştınız sizi uyarıyorum allaha kulluk yapmıyorsanız bile hakaret ederek münafık olmayın cehennem ateşine cok yakınken gelın tövbe edin allah kapılarını sonuna kadar açıyor

Alıntı:

esselamün aleyküm kardeşlerim bu konum belkide silinecek ama benım ıcın okumanız yeterlı

Alıntı:

1.Bazı yazılarda peygamber efendimize saygı ile bize sevap kazandıran ismi anıldıgında (s.a.v) getirilmesi gereken hz. muhammet (s.a.v) getirilmiyor unutmayınki (la ilahe illallah muhammeden rasurullah) Allah c.c birdir hz.muhammet (s.a.v) onun kulu ve elçisidir bunun önemi müslüman için önemlidir

2.Her nekadarda Aleviyim deseniz cogunluk oldugumuz biz Sünniler sizin kadar bu dini evirip cevirmiyoruz size tavsiyelerim var ah ah ben ne yapmısım vah vah ben ne etmişim demen dönün bu yoldan eger inanıyorsanız Kuran-ı kerim okuyun bakın orada bizlere ne emrediliyor yukardan düşmüş gibi uydurmaca seylerle ibatet olmaz taki:

İslamın şartları:
1.namaz kılmak----->siz genelde kılmazsınız kılsanızda kendi kurallarınız var
2.oruç tutmak------>sizler orucu 12 gün ramazan dısında bir ayda kılıyorsunuz
3.zekat vermek----->onu biliyorum ama muhtemelen başka bir isimden bu görülr
4.hacca gitmek----->eminim bunuda yapmıyorsunuz
5.kelime-i şehadet getirmek--->kelime-i şehadet getirin,getirin ama doğrusunu getirin

İmanın şartları:
1.Allah'ın varlığına ve birliğine inanmak ve iman etmek
2.Allah'ın meleklerine inanmak ve iman etmek
3.Allah'ın kitaplarına inanmak ve iman etmek
4.Resullere inanmak ve iman etmek
5.Ahiret gününe inanmak ve iman etmek
6.Kaderin Hayır ve Şerrin Allah’tan olduğuna İman

iyi bilinki tekrar döndürüleceksiniz
ben vazifemi yaptım sizleri uyardım gerisi size kalmıs
önemli olmak ilamın ve imanın şartları bunlara inanan ve iman eden gerçek müslümandır

ahlar vahlar sizi kurtarmayacak gittiğiniz yol yol degil buyrun gelin camiye namaz kılın cem evine gidipte semahla ibadet olmaz bu gerçekleri kabullenın

hiç birini yapmıyorsanız eger allah birdir deyin

eger hala ben böyleyim diyorsanız bosuna bana namal okumayın

Görüyorsunki bende bütün mesajlarını okudum.
Dinden soğuttuğun her insan için Ahirette hesap vereceksin!
İlkokul düzeyindeki ilminle hiç bir insanı doğruya ulaştıramazsın!
İlim öğrenmeni ve kendini geliştirmeni tavsiye ediyorum.
Günde en az 17 kere okuduğun (gerçi 5 vakit namaz kıldığını sanmıyorum) Fatihanın gerçek anlamını öğrenerek başlayabilirsin!

Selametle

barışcan 16.02.2009 08:52

Alıntı:

insanca Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 299602)
Bu nasıl bir soru şeklidir? Hesap soruyormuş ve küçümsüyormuş gibi? Tüm mesajlarına baktım ve burda bizlerin inançlarını aşşağılamak ve provakatörlük yapmaktan başka işin yok. Kimsenin inançlarını burda aşşağılamana izin vermem!

Sen kim oluyorsun ki bizlerin akıbetini belirliyorsun. Bizleri kendi doğrularına çağırıyorsun? Buraya gelip benim ve bizlerin inançlarına saygısızlık yapamazsın! Tövbe edin nedemek? Sen ne hakla bunu söyleyebiliyorsun? Bizleri nasıl günahkar sıfatına sokuyorsunda tövbe bekliyorsun? Kim olduğunu sanıyorsun sen? Arkadaşlar bu kişiye gerekli tepki gösterilmelidir. Herzaman inanç ve görüşlere saygı gösterilmesini isterim fakat bu insanın bizlere saygısı olmadı apaçık ortadadır.

Bu ne biçim sorudur ve sen hangi cesaretle soruyorsun.Herkesin inanç ve görüşlerine saygı gösterilmesini istiyorum.Hemen özür dilemeni ve bir daha böyle bir saygısızlık yapmamanı istiyorum..

sultan50 16.02.2009 08:56

bizlerin kimseye özür borcu olamaz .olacaksa onların olmalı.maide suresi ....

hasanhüseyin 16.02.2009 10:53

Alıntı:

hm sen kendi soruna kendin cevap bulacaksin
sana yardim edecegim

1 fotoraf makinasi yoktu demekki fotorafida olamaz .bunu cikardik
2 kalem ressam mi vardi , evet sasiracaksin ama insanlar taaaaaa cok eskiden bile yazmak icin alet kullaniyorlardi.
kücük bir deneyle sende göreceksin
simdi sobadan bir kömür cikar onunla duvara bir seyler yazmaya calis.
görceksinki cok ilkel ama ise yariyor.
ve senin sorunda yil 600 yillari yani kalem vardi eminim ressamda vardi

isa 600 yil daha önce yasamis her kilisede onun figürü var sence o kim?
biraz bu yazdiklarimi düsün ve cevabi bulabilecek misin bakalim bulursan buraya yaz olurmu:)

eda_0044 16.02.2009 13:54

aslında benimde hep merak ettiğim bi konu. sakın küçümseme hesp sorma demeyin öyle bi niyetim yok. ama sırf görenler bölyle biri dedi diye fotoğrafını yapmak bana çok tuhaf geliyo

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:24.