Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > İnsan/Yaşam > Açık Meydan

Açık Meydan Hiçbir kategoriye uygun görmediğiniz yazıları burada bizimle paylaşın

Seçenekler Arama Stil
Alt 24.09.2015, 18:19   #1
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

**Yorum** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS

Fikirler Tecrübe Puanı: 156
İtibar Puanı: 2395
**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip
**Yorum** - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 4.652
3.466 Mesajına 6.741 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Batınilik Bilgilerimin Kaynağı

Ben merak ettiğim şeyleri ebem ile babama sorar, onlarla konuşurdum; özelikle Alevilikle ilgili bilgilerimi onlardan öğrendim.

Bizim köye ilkokul geç yapıldı, ilkokula başladığımızda ben Arap alfabesi ile yazılmış Harekeli yazıları okumayı sökmüştüm..

Dünyanın düz olmadığını, Dünyanın Güneş'in etrafında döndüğünü, bu dönüşten dolayı, mevsimlerin, gece ile gündüzün oluştuğunu… Okulda öğrendikçe, bunu gelip evde anlatmaya başladım.

İşte bu dönemde babama, "Baba 'batın ilmi, Batın ilmi' deyip duruyorsun bu batinilik ne diye sordum"
Babam dedik: "Batinilik, görünen (zahiri) gerçeğin içinde gizli olan hakikati arama emlidir (sanatıdır)" dedi.

Dediklerini tam olarak anlayamadığım için, bu ne demek yani dedim.
Bak oğlum dedi babam bana, sabah kalkınca Güneş'in buradan doğduğunu görüyorsun değil mi dedi.

Heye dedim.

Güneş buradan doğuyor, sonrada dolanıp buradan batıyor değil mi, bunu bakınca görüyorsun değil mi dedi.

Heye dedim.

Bak işte bu senin gördüğün zahiri gerçek. Bu zahiri gerçek bir başka hakikati içinde gizliyor dedi.

Nedir o hakiki gerçek dedim.

Bak dedi babam, bu zahiri (görünen) gerçeğin altında gizlenen o hakikati, sen öğretmeninden öğrenmişsin, gelip evde anlatıyorsun.

İşin hakikatinde, güneş hiç dönmez, güneş olduğu yerde durur. Dünya hem Güneş'in etrafında döner hem de kendi ekseni etrafında döner, dünya kendi etrafında döndüğü için biz zahiren Güneş'in Dünya etrafında döndüğünü sanırız.

İşte Batın ilmi, görünen (zahiri) gerçeği inceleyip, onu akıl süzgecinden geçirerek, hakiki gerçeği arama yoludur dedi.

Alevililerin felsefesi yani temel düşünce biçimi budur, her gördüğün şeyi akıl süzgecinden geçireceksin dedi.

Sonraki hayatımda hem tecrübelerimden hem de okuyup öğrendiklerimden anladım ki, Alevileri farklı kılan neden onların bu tarzlarında gizli. Aleviler var olan her şeyi önce akıl süzgecinden geçirip, üzerinde tefekkür ediyorlar. Alevi Bektaşi edebiyatının bir sırrı burada gizli, her şeyi eleştiri süzgecinden geçiriyorlar.

Aşk ile.

Rıza Aydın. Kaymak Köyü.

___________________İMZA___________________
Oy Vermek Bir Şeyleri Değiştirseydi Yasaklanırdı!

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
**Yorum** Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil