Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Genel

Alevilik Genel Alevilik üzerine genel tartışmalar, eleştiriler, sorunlar

Anketimiz: Evlilik seciminizde Alevi olmasi önemli mi?
Evet kesinlikle alevi olmalı 213 53,92%
Hayır hiç önemi yok 131 33,16%
Bu ne bicim bir soru yauw 51 12,91%
Katılımcı sayısı: 395. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Seçenekler Arama Stil
Alt 10.07.2017, 03:03   #941
Yazar
esmerkiz
Üye

Bilgiler

Memleket: MALATYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 6
İtibar Puanı: 10
esmerkiz iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 7
6 Mesajına 6 Kere Teşekkür Edlidi

dunyada en fazla alevi nufudu danimarkadadir.turkiyede tokat.biz deger bilmesekte oxford gbi buyuk universitelerde bile alevilik dersleri semah ekipleri var.artik son zamanlrda japon bilim adamlri bile alevi olmaya basladi

esmerkiz Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
esmerkiz Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
ceritlı (14.07.2017)
Alt 17.07.2017, 18:14   #942
Yazar
esmerkiz
Üye

Bilgiler

alevilik sunnilik ne ya? benim icin karakterliyse yeterli.anlasabiliriz tabi ama ailesi eger yobazssa olmaz.lakin aydin goruuslu biriyse sunni olmasi onemli degil.insanlik onemli ben aleviyim deyip yobaz olanida gordum.insanlari alevi sunni diye ayirmak.kaliba sokmak biz insanoglunun buyuk bi hatasi.o beni cok seviyosa beni kabul ediyosa asiksa bende herseyi goze alirdim.insanlari boyle belirli kaliplara ayirmayaliym artik.kacinci yuzyildayiz

Alt 08.08.2017, 18:43   #943
Yazar
kamilmir
Yeni Üye

Bilgiler

Memleket: OUT OF TURKEY
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
kamilmir iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edlidi

Beni dünyaya getirenler sunniler. Ben ise sunniliğe 20 yıldır inanmıyorum. 20 yıldır da bağnaz olan ailem ile görüşmüyorum. Sunniliği sevmiyorum. Sunni geleneğin hiç bir kuralına uymuyorum. Ne camiye giderim, ne oruç tutarım, ne hacc gibi herhangi amacım yok 20 yıldır. Hümanizme inanırım. Herhangi bir dine bağlı değilim. Benim hayat ve dünya görüşüme göre dünyaya gelinmekle insan olunmaz, insan
olmak için emek sarf etmek gerekir. İnsan olabilmek, kumardan uzak durmak, madde bağımlılığından uzak durmak, fuhuştan uzak durmak, küfür ve hakaretden uzak durmak, kimsenin ailesine ve kızına yan gözle bakmamak, bilimsel açıdan insan gelişimine fayda sağlamak (makine mühendisiyim), ezilen ve zayıf insanların yanında yer almak gerekir. benim için bir insanın dininin bir etiketi ve bir ismi olmasından fazla, bir insanın pratik hayatdaki davranışları onun nekadar insan olduğunu belirler.
bana ateist de diyebilirsiniz.

30 yıldır arkadaşlarım sadece alevilerdir. Yeri geldi alevi toplumunun hakları için alevi arkadaşlarım ile mücadelede ettim, yeri geldi, alevilere hakaret edenlere "bende aleviyim" diye haykırdım. Yeri geldi, alevi dostlarımın derdine derman oldum, yeri geldi alevi dostlarım derdime derman oldu. Bana ailemden daha yakın oldu alevi dostlarım, yediğim içtiğim ayrı gitmedi.
Fakat dediğim gibi maalesef ben sunniler tarafından dünyaya getirildim.

Kısacası: alevi olan bir kadını canımdan çok sevdim ve evlenmek istedim. Bu isteğim alevi olan kız tarafından ret edildi. Ardından araştırdım ve sizlerinde belirttiğiniz gibi, bir alevinin sadece bir alevi ile evlenmesinin caiz olduğunu, aksi taktirde düşkünlüğe yol açacağını öğrendim. Sonra alevi olmak istedim ve bu konuda bir alevi dedesi ile görüştüm. bana söylenilen, benim ikrar verebilmem için evli olmam gerektiği idi.

Ve kısacası alevi olmak için ikrar verebilmeme müsade edilmedi. Çok sevdiğim kız ile de evlenemedim.
Kız tarafı burada sizinde farklı sayfalarda dile getirdiğiniz gibi benim gibi annesi babası alevi olmayan bir insana uzak durarak alevilik açısından doğru davrandı. Bu kız ile aleviler olarak gurur duyabilirsiniz, kendisi alevilik geleneğini korudu. Gerçi alevi toplumu bir sunniye kız vermek istememesinin yanındaki bir sebepte, sunni evine giden kızın orada asimile edilmesi ve hor görülmesi de var. Fakat benim durumumda böyle bir tehlike söz konusu değildi ve bunu alevi aile de biliyordu.

Bana gelince: ben sunni değilim, alevi de değilim ve olmamda sizin açınızdan mümkün değil.
Alevilerin kabesi insandır, alevilerde insan ayrımı yoktur, aleviler hoşgörüden yanadır gibi söylemlere inanarak ben bu güne kadar büyüdüm, fakat gördümkü, iş evlenmeye gelince aleviler insan ayrımı yapıyor. Tabiiki aleviler hiç kimseyi katletmediler, tabiiki aleviler alevi olmayanlara karşı fiziksel şiddet uygulamıyorlar. Maraş, Çorum, Sivas gibi katliamları yapanlar ise beni de dünyaya getiren sunni toplumudur, ben bu sunni toplumdan ne kadar nefret etsemde.

Anladımki, beni dünyaya getirenler sunni olduğundan ötürü bende doğuştan suçluyum. Anladımki Sivas, Çorum ve Maraş gibi katliamlardan bende annem babam sunni olduğundan ötürü suçluyum ve bundan dolayı bana alevi toplumu kızını vermiyor ve beni cezalandırıyor. Ben ne kadar alevi toplumunun özgürlüğü için alevi arkadaşlarım ile beraber mücadele de etsem, ben ne kadar alevi toplumundan insanlara elimden geldiğince dostane de davransam, ben alevi toplumu için yinede bir yabancıyım ve ben alevi toplumu için bir suçluyum.

Şu anda bu ülkedeki en büyük azınlık aslında benim: ne sunniyim, ne aleviyim, sadece insanım. Bugün ben sunni toplum tarafından da alevi toplumu tarafından da dışlanıyorum. Sunni toplum benim onların o iğrenç kurallarına uymamı istiyor, fakat ben buna karşı direniyorum, alevi toplumu ise beni dünyaya getirenlerin sunni olmasından ötürü bana kız vermiyor ve beni yabancıymışım diye ayırıyor. Her iki kesim tarafındanda zulüme uğruyorum. Belkide bana "yezit" bile diyorsunuzdur. Aslında haklısınızda: beni doğuranların alevi olmamasından dolayı ben otomatikmen yezit oluyorum ve benden intikam almanız gerekiyor.

Buradan kesin olarak benim anladığım şudur:
alevilik hoşgörüdür, alevilik insan ayrımı bilmez, sadece evlenecek iki insanın arasına girip o insanları ayırır, alevilik bütün insanlığa açıktır, fakat sunni anadan babadan doğandan nefret eder, onlara yezit der, kız vermez. Sizleri bu hoşgörünüzden dolayı tebrik ederim.

kamilmir Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 09.08.2017, 09:43   #944
Yazar
esmerkiz
Üye

Bilgiler

kamilmir,canim kardesim kendini suclayacak bir sey yok.Anne babani sen secmiyorsub bu senin sucun degil.Alevilikte de boyle bir sey asla ama asla olamaz.cunku alevilikte temel bir felsefe vardir,humanistlik en temel felsefemiz bizim.Ahmet yesevi saf kan bi kizilbas olmasina ragmen sunni biriyle evlilik yapmistir.Sana o muameleyi yapanlar ciddiyim asiri cahil kalmis bi kesim ki muhtemelen alevi olunmaz alevi dogulur diye sacmalayan kus beyinli zihniyetler.ben kimi zaman alevilerin icindede yobaz gordum.ben sahsen sunni biriyle evlenirim.yeter ki kafa uyussun.kimse bana karisamaz.tamam bizim eski turkmen geleneklerimize gore evlilik yapmamamiz sart ama bu gelenek mezhebimizde boye bise katiyyen soz konisu olamaz.o kizda seni cok sevmemis emin ol sevseydi seni secer mucadelede edeedi o bahane uretmis kucuk aklinca.yerinde olsam o kizi hic umursamam ben aleviyim ve eger cok seversem umrumda olmaz karsidakinin hisleri aski gercekse evleniriim onu biralmam ve ailemde bisi diyemez yeterki aydin goruslu olsun .sana bagnaz kisiler denk gelmis biz alevilerin cogunlugu sunni diye dislamayiz aksine aslinda eskilerden beri sunniler alevi istemedikleri icin bizdede otomatikmen artik istenmemeye baslanmis ama yinede cok yalnis yapmislar.alevi olmak istersen cemevine gidip dedeyle konusursn ve alevi olursun.yunus emrede bu yolla alevi oldu.dogdugunda oda ne oldgnu bilmiyodu.ben bi insanim benim ellerim vucudum organlarim nasil bi siyaset amblemi olmamaliysa bi insani alevi sunno su bu diye siniflandirmakta insanliga hakaret ve ayiptir.kopekliktir.yezitlik dedikleri sey cok farkli bi olay.ne hissedersen osundur sen aslinda.merak etme sen sunni deilsin zaten.cnki hissetmiysn bunu.neti hissedeesn osundur.dogmala olmuyr.alevi ailede dogup sunni olan var.yinede bana kalirsa aleviligide bu kadar sey yapma.sonucta oda dort dortluk bisi deil zaten merak etme.ya allah askina sahsen bnde alevi biryle evlenmem .sunni ylede.ben nesin dedigimde insanim diyen biriyle evlenirim.kimseyo umursama.ben sahsen aleviligi pek benimsemem.wiccanim ben.dedigim gibi alevi olmak istersen bu senin elinde bisi.dedeyle iletisime gecebilirsin ama bmce sacma.insan ol.biyle seylero takma.bos seyler bunlar.onlqrida takma.bos insan cok zaten.dedigim gibi bizim aleviligimzde insan ayrimi olmaz cok ayip bisi sen boyle dogdun boylesin.olu boyle sacma sey.bi kere aleviligin felsefesine ters bisi bu.buyuk alevi onderlerimizde asla byle ayrim yapmadan evlilik yaptilr gelki anlat insanlara.dedeyevgit byle bosiyn alevilikte olmadgini sanasyler.onlar bnce alevi deil.alevilign hangi rituelini uyguladklrini sorsan 0 yani.yada onlar alevilikle ilgili kac kitap okumustrr yine 0.yinede yerinde olsam byle insan siniflandiran seyleei bos veeir siradisi olurum ).temiz kalplisin temizssin tertemizssin onlari takma.kimseyi takma.neyi hissedyosan onu yap ve hislerinle yasa kardesim .

Alt 09.11.2017, 10:48   #945
Yazar
Garipmusasultan
Forumu İyi Bilen

Garipmusasultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 43
İtibar Puanı: 50
Garipmusasultan yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 583
261 Mesajına 527 Kere Teşekkür Edlidi

Yıllar önce oyumu kullanmıştım yılların getirdiği olgunlukla şunu söylemek gerekiyor. Alevi kökenli olup inançsız bir kızla evleneceğime Allah'a inanan, Peygambere ve Ehlibeytine bağlı sevgi besleyen, itikatlı, ahlaklı ve temiz bir kalbe sahip olsun isterse Japon kökenli olsun hiçbir önemi yok. Alevi kökenli olup yolunu inkar eden ve yoluna ihanet edenle evlenerek Aleviyle evlenilmiş olunmaz. Önemli olan itikatı ve temiz bir kalbe sahip olmasıdır.

___________________İMZA___________________
“Allah’ın dini kişilerle tanınmaz; hakkın nişaneleriyle tanınır. Öyleyse hakkı tanı, hakka uyanları tanırsın.”

İmam Ali Aleyhisselam

YA ALLAH YA MUHAMMED YA ALİ
Garipmusasultan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 2 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 2 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil