Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Genel

Alevilik Genel Alevilik üzerine genel tartışmalar, eleştiriler, sorunlar

Seçenekler Arama Stil
Alt 15.07.2007, 15:32   #1
Yazar
turgaydede62
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 45
İtibar Puanı: 110
turgaydede62 yakında sevilen bir üye olabilirturgaydede62 yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 226
124 Mesajına 209 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Kur-an da Ehlibeyt

EHLİBEYT
KUTSAL IŞIĞIN ADI

İslam`ın siyen herkese vasiyet edilen ve sevilmesi istenen kutsalların kurandaki yerini
ayetlerle bilmek o kutsalları tanımak dini ve inançsal bir sorumluluktur.Onların tek amacı insanlara insanca değerlerledonanmayı ve insanca değerle yaşamayı öğretmekti.Ehlibeyt
sadece İslam Dünyası için değil,insanlık alemi içinde büyük bir öneme sahiptirler.Çünkü
onlar insanlığın kutsal temsilcileriydiler.Yaşamlarıyla insanlığa hizmet etmiş ve gecede
yolunu kaybedenlere ışık olmuşlardır.Onlar ki kendilerine teslim olanları arıtmış çiğken
pişkine hamdan hasa eğriden doğruya çevirmişlerdir.Onlar ki ışığıyla kainatı aydınlatanlardır.

Onlar ki yüreği kinle dolu olanların yüreklerine sevgiyi gözlerinde kem bakanların
bakışlarına hoşgörüyü bencil olanlara paylaşmayı,insanlar arasında barışcıl yaşamayı, merhameti ve şefkati öğretmiş insanca değerle donatmışlar Onlar ki güzel düşünüp güzel davranmayı ilke edenlerin ilkesi olmuşlardır.
Hamd sana yüce rab

Selam sana iki cihan serveri Muhammed Mustafa
Selam sana keremler sultanı Aliyyel Mürteza
Selam sana kadınlar sayidesi Fatımatül Zehra
Selam sana barış temsilcisi Hasan`ıl Müçteba
Selam sana piri piran şehitler şahı Hüseyni Deşti Kerbela

Yüce rab bizlere yol gösterici olarak bu kutsalları gönderdiğin için sana şükranlarımızı sunuyoruz.

KURAN`EHLİBEYT

*HZ.MUHAMMED
*HZ.ALİ
*HZ.FATIMA
*HZ HASAN
*HZ.HÜSEYİN
İşte ehlibeytin bütün İslam alemine ayet ve hadislerle bir vasiyet,takip edilecek ışıktır.Ehlibeyt Aleviliğin temel kuralıdır.Ehlibeytsiz bir islam ve Alevilik düşünülemez.

Kur`an da belirtilecek ve herkesçe kabul görülen ayetlerle sabittir ki bu kutsalların Allah katında ne kadar önemli bir yer tuttuğunu görmemiz açısından büyük önem taşır.Allah katında kutsal olan bü yüce insanlar elbette ki bize de kutsal ve rehberlerdir.

``AZHAB SURESİ 33.AYET``

``Ey ehlibeyt Allah sizden her türlü pisliği ,suçu,şüpheyi gidermek ve sizi tam bir temizlikle tertemizhale getirmeyi diler.``
Bu ayet TATHİR AYETİ OLARAK GEÇER.TATHİR(TEMİZLENMEK)
MANASINA gelir.Tathirden kasıt yaşamı boyunca tek bir günahın yükümlülüğünü
taşımayanlar için kullanılmasıdır. Bu ayetlerle bildirilmek istenen,ehlibeyt hakkında duyulan kuşkuların, şüphelerin yanlış olduğu, bu yüce insanların bütün varlığıyla temiz olduğudur. Onlar ki ruhlarını ve bedenlerini kirletmeyenlerdir.Onlar ki ruhlarının temizliğiyle ruhlarını arıtıp temizleyenlerdir.

Bu ayet, Şehr Bin Hüseyb tarafından ümmi selemden rivayet edilir.Bir gün sevgili beygamberimizi Fatıma anaya HZ.Aliyi Hasan ve Hüseyni çağırmasını rica etti.Onlar gelince hepsini yanına çağırdı.Bu kutsalları abasını altına alarak, elini onların başının üstüne koyarak şunları söyledi.

``Allah`ım her peygamberin değeri biçilmez bir ailesi yakınları vardır.Bunlar da benim ev halkım ailem yakınlarım ehlibeytimdir.Onlardan bütün kuşkuları gider ve tertemiz kıl bereketini onların üzerinde kıl. Ümmü seleme onları izlerken, bende onlara yaklaştım.Abanın bir köşesini kaldırarak, abanın altına girmek onlara katılmak istedim.Bunu gören peygamber güzel bir şekilde abayı elim den aldı bende ona bende senin ailen değilmiyim?Bunun üzerine bana şöyle dedi: Senin sonun hayır üzerinedir.Ama bunlar benim gerçek ailemdir.Benim ehlibeytim bunlardır.``

Bundan anlaşılıyor ki ümmü sleme ve diğer hanımları ayetle ifade edilen ehlibeyt değillerdir.

ENFAL SURESİ 75. AYET

``Allah`ın takdirinde sabit olduğu üzere bir kısım yakınlar bir kısımdan daha fazla velayete sahiprtirler.``

ŞURA SURESİ 23.AYET

``Bu Allah`ın inanan ve en iyi işlerde bulunan kullarına müjdesi,, deki sizden ecir (dünya malı ve nimetlerinden)istemiyorum.İtediğim ancak yakınlarıma (ehlibeytime) sevgidir.``

MEVEDET AYETİ

``El mevedetin karşılığı ise muhabbet, sevgianlamına gelir.Bu mana ise yürekten sevip amel etmektir.HZ.Muhammed Medine`ye hicretten sonra geçim sıkıntısı içinde bulunduğu bir zaman da Medine halkının varını yoğunu ona vermeye kalkışmaları nedeniyle inmiştir.Bu ayetteki yakınlar peygamberin ehlibeytidir.Hiçbir peygamber ilettiğine karşılık istememiştir.yalnız ehlibeytine sevgi istemiştir.``

Bu ayet indiğin de ashap Hz.Muhammed`e ``Ey Allah`ın güzel resulü`` rabbin bizlere muhabbet ve sevgi vacip kıldığı zatlar kimlerdir?Sorusuna
Sevgili peygamberimiz bunlra Ali Fatıma ve çocukları Hasan Hüseyin`dir.Diye
cevap vermiştir.
Mevedet muhabbet anlamına geldiğine yürekten sevgiyle sevmek olduğunu ve ehlibeyti yüreğimize derinliğinden sevmemiz gerektiğini anlatan bir ayettir.Bilakis bu ayeti bilmemiz büyük önem taşır.
İmam Caferi sadık şu sözleriyle bu ayetin önemini ne kadar güzel açıklıyor.Bizi
muhabbetle seven taraftarlarımız bizim sevincimize sevinir hüznümüzle hüzünlenirler.,
Hz.Muhammed`in söylediği ve nakledilen rivayet şöyledir:
Yüce Allah, peygamberleri çeşitli ağaçlardan yaratmıştır.ben ve Ali`yi aynı aynı ağaçtan yaratmıştır.Ben o ağacın kökü Ali gövdesi Fatıma dalları, hasan ve Hüseyin meyveleri, sevenlerimiz ise yapraklarıdır.Kim o ağaç dallarının birine tutunursa yola kavuşur.Kim ondan yüz çevirirse kaybedenlerden olur.

``YÜREĞİMİZİN DERİNLİKLERİNDEKİ, SEVGİYLE SEVDİK SİZİ.AŞKINIZIN
ATEŞİYLE KAVRULDU YÜREĞİMİZ.İLK GÜNDE GECEDE İSMİNİZİ.YAŞLAR
DÖKÜLDÜ GÖZLERİMİZDEN ZİKRETTİKÇE İSMİNİZİ.``

AL-İ İMRAN SÜRESİ 61.AYET:

``Sana(İsa`nın allah katında mertebesi kul olduğu ve hristiyan inancının batıl olduğu hakkında)bilgi geldikten sonra gene seninle tartışmaya kalkışana artık deki. Gelin, biz oğullarımızı, sizde oğullarınızı, biz kadınlarımızı, siz de kadınlarınızı, biz lanetini yalancıların üzerrinde havale edelim.``

MÜBAHALE AYETİ

Mübahale, iki kişinin veya iki grubun karşı karşıya gelerek lanetleşmesidir .Ylancı olanın doğru olmayanın Allah`ın rahmetinden yoksun olmasını dilemesidir.

Necran, daki hristiyanlar;kuranda isa peygamber ve Hristiyanlıkla ilgili söylenenlere karşı çıkıp vergi vermek istediler.

Bundan dolayı Necran Hritiyanlardan üç kişi (Akip, Muhsin, Oskof)peygamberin yanına gelerek şu soruları sordular:
- Musa`nın babası kimdir?
- Peygamber imam`dır?diye cevap verdi?
- Yusuf`un babası kimdir?
- Peygamber Yakuptur dedi.
- Oskof heyecanla şöyle dedi
- Babam ve annem sana kurban olsun senin babanın adı nedir?
- Hz.Peygamber Abdullah ibn Abdulmuttalib.
- Oskof
- Peki İsa`nın babası kimdir?
- Hz.Peygamber O Allah`ın kulu ve resulüdür.Dedi.
- Oskof itiraz ederek
- Cesaretsiz ruh olmaz.

Onların bu du sorusundan sonra şu ayet nazil olmuştur.

ALİ İMRAN SÜRESİ 59

``Muhakkak ki Allah katından İsa`nın babasız gelmesi, ademin, durumu gibidir.Allah Adem`i topraktan yarattı Sonra ona ol dedi oda hemen oluverdi.``

Oskof bu ayet üzerine
- Ya Muhammed, biz bu sözleri ne Tevrat ta ne İncilde nede Zebur da görmedik.O
anda yüce Allah resulüne Mübahale emrini bildiren ayeti nazil etti.
- Oskof Hz.Muhammed`e homurdanarak
- Görüş günümüz ne zaman dedi.
Sevgili peygamberimiz
- İnşallah yarın sabah

Hz Muhammed o gün Hz. Ali, Hz. Fatıma, Hz hasan, Hz Hüsyin ile birlikte, necranların bulunduğu yere gittiler. Dikkat edilecek olunursa, Hz. Muhammed ehlibeytinden başkasının götürmemiştir. Ne amcaları, ne zevceleri nede Haşim oğullarından birini götürmemiştir.

Necranlar, Hz. Muhammed’i ve ehlibeytini görünce, mübahaleden korkup pişman olmuşlardır.

Hıristiyan önderlerinden biri onlara şöyle demiştir.

Allaha ant olsun ki ben öyle simalar görüyorum ki; eğer rabba yönelip dua etseler dağları yerinden oynatırlar.

MAİDE SURESİ 55. AYET

“Sizin veliniz ancak Allah’tır ve resulüdür. Ve iman edenlerdir ki onlar namaz kılar ve rukü halindeyken zekat verirler.”

VELAYET AYETİ

Yahudilerden bir grup İslam dinini kabul edip Müslüman oldular. İçlerinden Abdullah İbn-i selam, esed ve salebi ibn-i Süreyya Hz. Muhammed’in huzuruna gelip şöyle dediler:

· Ey Allah’ın Resulü Musa kendisinden sonra Yahudilere Yuşa ibn-i nun-u vasi seçmiş ve tayin etmişti. Peki, sizin vasi ve halieniz kim olacak?
Hz. Muhammed dilenciye
- Sana kimse bişey verdimi?
- Evet bu yüzüğü verdi.
Peygamber
- Bu yüzüğü sana kim verdi?
Dilenci
- Bu yüzüğü bana mescitte namaz kılan kişi verdi.
Ve Hz. Ali yi işaret ederek yüzüğü kendisine vereni gösterdi.
Peygamber
- Bu yüzüğü saba verirken ne hal üzereydi.
Dilenci
- Ruku halindeydi.

Hz. Muhammed bir coşku bir sevinç kendisinden sonra vasi ve velinin Hz. Ali olduğunu söyledi.
Mescidde bulunanlar hep birlikte
Allah rabbimiz
İslam dinimiz
Muhammed peygamberimiz
Ali velimiz diye islamiyette teslimiyetlerini bildirdiler.

Yüce rab bu ayetiyle Hz. Ali ninvelayetini dile getirmiştir.
Ancak temiz olanlar veli olabilir.
Temiz olanlar ancak bir topluluğa yol gösterebilir. Çünkü onların işleri doğruluk üzeredir. Onlar yalnız hal ve adalet üzerindedirler. İşte islamiyetin vasi ve velisi Ali’dir.

Hz. Muhammed bir hadisinde Ya Ali sen tutulacak sağlam kulp ve benden sonra bütün bütün müminlerin imamı ve velisisin.
Ben kimin mevlası isem sende onun mevlasısın.
Ya Ali sen Allah’a giden doğru yolsun demiştir.

İNSAN SURESİ 8. AYET

Onlar içleri çektiği halde yiyeceklerini yoksullar, öksüzlere ve esirlere verirler. Bunun karşılığında da bir teşekkür bile beklemezler yalnız Allah rızası için yaptık derler. Ne mutlu rabbin yolunda bir lokmasını yoksullarla paylaşana.

Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin hastalanır. Hz Ali ve Fatıma Ana’da, evlatlarının şifa bulması için üç gün oruç nezir ederler. Hasan ve Hüseyin iyileşir. Şahı Merdan ve Fatıma anada üçte birini un yapıp ekmek yapar.
İftarlarını açacakları zaman bir yoksul kapıyı çalar. O kutsal evin sahiplerine
Selam olsun en Muhammed’in Ehlibeyt’i ben yoksul ihtiyaç sahibiyim. Sizden bir parça yemek vermenizi rica ediyorum. Yüce Allah sizlere merhamet kapısını açsın ve size cennet nimetleriyle nimetlendirsin.

Kapıya gelen yoksulun bu durumunu kendi nefislerinden önde tutar ve hepsi kendi paylarını yoksula verirler. O akşam yalnız su ile iftar ederler.

İkinci gün yine aynı şekilde iftarlarını açacakları sırada kapıya bir yetim gelir ve kendilerinden yardım ister.
O kutsal hanenin sahipleri canları çektikleri halde yiyeceklerini o yetime verirler.
Üçüncü gün ise kapıya bir esir gelir. Acıkmış olduğunu, kendisini doyurmalarını söyler.
Rabbin kutsalları o günde o yiyecekleri o esire verir ve yalnız su ile oruçlarını açarlar.

Rabbin yolunda onun rızası için verilenin mükafatı onun yanındadır. Siz yoksula fakire yardım edinizki Allah ta size yardım etsin. Ödülünü rabbinden almak isteyenler onun karşılığını beklemezler. Yalnız biz Allah rızası için doyuyor, g,yd,r,yor, yardım ediyoruz derler.
Ehlibeyt son derce mütevazı bir yaşam yaşamıştır. Bir parça fazla yiyeceklerini muhtaç sahipleriyle paylaşmışlardır.
İnsanlığa bir örnek olan, ehlibeytin yaşam biçimi paylaşımcı, bölüşümcü, eşitlikçi bir ruh yapısını oluşturmaya yöneliktir.

Ehlibeytin yaşam biçimi yoksulluğa çağrı niteliğine değildir. Tam aksine yoksulluğu ortadan kaldırmak için elinde var olanın mallarının gönüllü bir şekilde bölüşmeyi paylaşmayı önerir.

Kuranın en değerli davranış biçimi olarak insanlığa önerisidir. Ehlibeytin hedeflediği sistem hakkaniyetçi bir sistemdir. Kimsenin kimseyi ezmediği, kimsenin kimseyi sömürmediği, herkesin çalışıp üretime katıldığı, üretileni de paylaştığı sistemdir.

GADİRU RUM OLAYI
MAİDE SURESİ 67. AYET

“ Ey peygamber rabbinden sana indirileni tebliğ et. Eğer bunu yapmazsan onun elçiliğini yapmamış olursun. Allah seni insanlardan korur doğrusu, Allah kafirlere yol göstermez. “

TEBLİĞ AYETİ

Bu ayet dikkatli okunduğunda peygamberin insanlara iletmesi istenilen önemli bir mesaj olduğunu, ama bu mesajı açıklamada çekimser kaldığı anlaşılmaktadır. Buna karşın Allah seni korur, güvencesi veriyor.

O zaman kimdir, Peygambere ve islam dinine zarar verebilecekler acaba peygamber kendi yaşamından dolayı mı tereddütte kalmış yoksa o güzel dinin önüne engel çıkaranların fitnesi fesadından mı çekinmiştir.

Hz Peygamberin; vefatından sonra bu fitne ortaya çıkacak İslam’ı ikiye bölecek çok insanın kanının akmasına neden olacaktır.

Ehlisünnet alimlerinin de kabul ettiği bu ayet, Hz. Muhammed’in kabeyi son ziyareti ve bu ayet gadir hum denilen yerde nazil olmuştur. Bu ayetten sonrada bütün müslümanlar bir araya toplandıktan sonra deve semerlerinden yüksekçe bir yer hazırlanmıştır.

Sevgiili peygamberimiz gadir hum’da Allah’a şükredip senalarda bulunduktan sonra veda hutbesi okumuş enson olarak.

- Ey insanlar Ahiret’e göçmekte aranızdan ayrılmama yakın bir zaman içinde bulunuyorum. Orada benimle bir araya geldiğiniz de sizden paha biçilemez iki şey isteyeceğim. Bunlardan biri Yüce Allah’ın kitabı ikincisi ise benim ehlibeytim’dir.

Kalabalığa şu soruyu sordu.

- Ben inanan her ve kadının mevlasımıyım?

Ordakiler evet resulullah dediler.
Hz. Peygamber Hz. Ali’yi yanına çağırdı. Hz. Ali’yi yanına alarak elinin tutup yukarıya kaldırdı.
Ve şöyle dedi:
- Ben kimin mevlası isem Ali de onun mevlasıdır. Diyerek Hz. Ali’yi kendi yerine müminlerin velisi olarak tayin etti.
Hz. Peygamber:
- Allah’ım Ali’yi seveni sev,sevmeyeni sevme,ona yardımcı olana yardım et. Gerçeği heryerde ona yoldaş kıl diye dua etti.
Hz. Muhammed’in bu konuşmasından sonra herkes müminlerin emri Hz. Ali’yi kutlamaya başladı. Tebrikçiler arasında da Ebubekir ve Ömer de vardı.

Hatta bunlar herkesten önce gelip Hz. Ali’yi kutlayıp, ne mutlu sana ey Ali, bizim ve her mümin kadın ve erkek mevlası oldun.

Maide 3. ayet aynı yerde zaman içinde inmiştir.

“Bu gün dininizi kamil ettim, size nimetimi tamamladım ve din olarak sizin için islamiyeti seçtim”.

BAKARA SURESİ 207. AYET

“insanların öylesi vardır ki, Allah’ın rızasına kavuşmak için canını verir ve Allah’ın kurallarını pek esirgeyendir”.

Bu ayeti kerime peygamberimiz Muhammed Mustafa’nın Mekke’den Medine’ye göç edeceği gece Hz.Ali’nin onun yatağına girmesi ve canını onun yolunda seve seve verebilecek fedakarlıkta olduğunun kanıtır.

Hz.Ali şöyle demiştir:

“Bin canım olsada bini sana feda olsun”

AHZAP SURESİ 25. AYET

“Allah kafirleri hiddetleriyle def etti. Hiçbir hayır elde edemediler ve Allah savaş konusunda inananlar yetti. Gerçekten Allah pek güçlü olandır üstün bulunandır.”

Bu ayet Medine’nin kuşatılması sırasında Selman-ı pak ın önerisiyle, şehrin önerisiyle, şehrin çevresine hendek kazılmasıyla ismini alan hendek savaşında Hz.Ali nin yiğitliğine inanan ayettir.

Mekkelilerin ordusunda bulunan Abdü ved oğlu Amr ve bir bölüm namlı savaşçı hendeği gerçek, müslümanlara meydan okumuş karşılarında savaşçı istemişlerdi. Amrın karşısına çıkmak gerçekten cesaret istiyordu. Hz. Ali’ye peygamberlerden izin alıp Amrın karşısına çıkmıştır. Amr’ı öldürmüş Mekkelilerin yüreklerine korku salmıştır.

Hz. Muhammed’in

“Ali’nin hendek gününde ki bir kılıç vuruşu ümmetimin kıyamete kadar yapacağı ibadetlerden üstündür.”

ŞUARA SURESİ 214. AYET

“Ey Muhammed önce en yakın akrabalarını uyar (dine çağır)”

bu ayetin en belirgin özelliği İslam ilk çağrılanların peygamberin ailesi olduğunu ifade edilmesidir. Bu Allah’ın bir emridir. Bu sebeple ilk Müslüman olanlar ve red edenler bu aileden olmuşlardır. Bundan kasıt ise Ebu Bekr’in ilk müslüman olduğu görüşü çürütülmüştür ve Kur-an da ters düştüğü açıkça görülmüştür.

NAHL SURESİ 214. AYET

“Bilmiyorsanız, zikr ehline sorun artık”
Bu ayetteki zikir EHLİBEYTİN KENDİSİDİR.
Not: Kırklar Cem evinin Dedesi Baki Güngör Dedenin Talibi ve öğrencisiyim. Baki Dedemizden almış olduğumuz öğretiyi Sitede tüm Canlarla paylaşmayı diledim. Hz. Ali bilgi paylaştıkça Çoğalır diyor. Bizde paylaşmaya karar verdik. Baki dedemden gerekli izni aldım zamanım ve param oldukça sitede konular açacağım. Ayrıca Ateştuğla Kırklar Cem evine tüm canları Baki Dedemizle Muhabbet ve sohbete davet ediyorum. Gelin canlar tanışalım.

Sevgilerle Hoş çakalın CAN lar
Bu dünyada en korkunç şey cehaletin toplumda hüküm sürmesidir.
Hepimize düşen görev akılları cehalete düşmekten kurtarmaktır.

M.KEMAL ATATÜRK

turgaydede62 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 15.07.2007, 21:55   #2
Yazar
Rindabdal
Cogito ergo sum

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 41
İtibar Puanı: 59
Rindabdal yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 0
42 Mesajına 72 Kere Teşekkür Edlidi

eline sağlık turgaydede can..
cemevinin adresini de verirsen iyi olur..

Rindabdal Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Rindabdal Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
turgaydede62 (15.07.2007)
Alt 15.07.2007, 23:22   #3
Yazar
turgaydede62
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

turgaydede62 yakında sevilen bir üye olabilirturgaydede62 yakında sevilen bir üye olabilir

Standart selam can

ey güzel can cem evinin adresini veriyorum

ateştugla cem evi

demir kapı mahallesi yonca sokak no 8 bagcılar istanbul

tel 0212 651 67 94

Alt 15.07.2007, 23:41   #4
Yazar
Rindabdal
Cogito ergo sum

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 41
İtibar Puanı: 59
Rindabdal yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 0
42 Mesajına 72 Kere Teşekkür Edlidi

her gün orda mısınız...baki güngör dede yani...

Rindabdal Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 16.07.2007, 01:40   #5
Yazar
rubella
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: ELAZIĞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 18
rubella iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 5
24 Mesajına 28 Kere Teşekkür Edlidi

ayet numaraları dışında diğer rivayetlerin hiçbirinin kaynağı belirtilmemiş
ilmi olabilmesi için mutlaka kaynak belirtilmesi gerekir

rubella Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
rubella Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
sahabe_devri (16.07.2007)
Alt 16.07.2007, 19:19   #6
Yazar
muhammedi_kıyam
Kontrollü Üye

muhammedi_kıyam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: DİYARBAKIR
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: -137
muhammedi_kıyam forum tarafından sevilmiyormuhammedi_kıyam forum tarafından sevilmiyor

Ettiği Teşekkür: 30
35 Mesajına 46 Kere Teşekkür Edlidi

sayın turgaydede bakın sizi kırmadım sizin topiğinize geldim.

muhammedi_kıyam Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
muhammedi_kıyam Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
turgaydede62 (16.07.2007)
Alt 16.07.2007, 19:44   #7
Yazar
AliEkber
Forumla Bütünleşmiş

AliEkber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: NEVŞEHİR
Fikirler Tecrübe Puanı: 62
İtibar Puanı: 50
AliEkber yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 750
710 Mesajına 1.918 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
ey güzel can cem evinin adresini veriyorum

ateştugla cem evi

demir kapı mahallesi yonca sokak no 8 bagcılar istanbul
Sayın Turgaydede62; Siz Hangi Ocak'tansınız Pir'iniz Kim. Soyunuz Kim'e bağlı Bilgilendirirsen sevinirim.

AliEkber Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 16.07.2007, 20:09   #8
Yazar
turgaydede62
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Standart selam can

ey güzel can ali ekber kardeşim ben dersimliyim kureyşhanlıyım imam musa kazımın soyundan geliyoruz tunceliye gelip yerleşen hacı kureyşin soyundanız kureyşin gullu kolundanız türkcesi gül ali demek ateştugla cem evinin dedesi baki güngör dedenin talibi ve ögrencisiyim pirimiz cuma günü haric hergün cem evinde ben ise calışıyorum gelin canlar tanışalım diyorum sevgilerle can

ey munzur küsme bana su icmek haram bana
dersimin yigit kızılbaşı kureyşhanlı turgay dededen sevgilerle hoşcakal can

turgaydede62 Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
AliEkber (16.07.2007), TUN (21.07.2007)
Alt 16.07.2007, 20:16   #9
Yazar
turgaydede62
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Standart selam can

ey güzel can rindapdal kardeşim cuma günü haric baki dedemiz hergün cem evinde pirimizle muhapbete doyamayacaksın sevgilerle can

Alt 16.07.2007, 22:19   #10
Yazar
AliEkber
Forumla Bütünleşmiş

AliEkber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: NEVŞEHİR
Fikirler Tecrübe Puanı: 62
İtibar Puanı: 50
AliEkber yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 750
710 Mesajına 1.918 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
turgaydede62 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ey güzel can ali ekber kardeşim ben dersimliyim kureyşhanlıyım imam musa kazımın soyundan geliyoruz tunceliye gelip yerleşen hacı kureyşin soyundanız kureyşin gullu kolundanız türkcesi gül ali demek ateştugla cem evinin dedesi baki güngör dedenin talibi ve ögrencisiyim pirimiz cuma günü haric hergün cem evinde ben ise calışıyorum gelin canlar tanışalım diyorum sevgilerle can

ey munzur küsme bana su icmek haram bana
dersimin yigit kızılbaşı kureyşhanlı turgay dededen sevgilerle hoşcakal can
Sevgili Can; Verdiğin Bilgilen için teşekkürler, Bir sorum daha olacak kusura bakma tanımak adına soruyorum, Dede'nin Bağlı olduğu Yani Oturduğu Post'un Sahibi Kim Kim'i Temsilen o Post'a Oturuyor.

Biliyorsun bizde o Post Ateşten gömlektir kolay değil orada oturmak, Ben birisi Dedeyim dediği zaman iyice araştırmak isterim.

AliEkber Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
AliEkber Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
mordemim (19.07.2007), TUN (21.07.2007), turgaydede62 (31.07.2007)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil