Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Genel

Alevilik Genel Alevilik üzerine genel tartışmalar, eleştiriler, sorunlar

Seçenekler Arama Stil
Alt 06.08.2007, 22:34   #11
Yazar
turgaydede62
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 47
İtibar Puanı: 110
turgaydede62 yakında sevilen bir üye olabilirturgaydede62 yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 226
124 Mesajına 209 Kere Teşekkür Edlidi

Standart selam can

ey güzel can yenge hak kardeşim öncelikle yazmış oldugun şiir cok güzel ve cok hoştu

ey güzel can yenge hak kardeşim biz bu yolun kurucusu muhammet mustafadan aliyel murtazadan dolayı bu yola hak muhammet ali yolu dedik alevilik dedik

islam dini allaha esenlik ve barış ile allaha tam bir bicimde teslim olmak demektir ama yaradana allaha tam bir bicimde teslimiyet alevi inancında vardır bizim yolumuz islamın ta kendisidir

kuran ayeti diyorki tanrı katında din islamdır kuran ayeti diyorki kestiginiz kurbanın eti kanı bana ulaşmaz bana ulaşan takvalarınız amelinizdir kurban allaha yakınlık yaklaşmak icin kesilir oysa gercek kurban insanın kendisidir

hz. muhammedin soyundan gelen pirlere mürşitlere teslim olup ikrar vermektir o ikrarın o sözün üzerinde durup nefsini allah yolunda ıslah etmektir gercek kurban yoksa kesilen hayvan degil kesilen hayvan zahiri kurban kişinin teslim olup ikrar vermesi nefsini allah yolunda ıslah etmesi ise gercek kurban batını kurbandır

ben yüz elliye yakın sunni aileyi alevi yaptım bu canlar pirlerine mürşitlerine teslim olup ikrar verdiler yola girdiler amacımız sunni kardeşlerimizin alevi inancına ön yargılı bakışlarını kırmak gercekleri ve dogruları hic bir ayrım yapmadan tüm canlara sunmaktır ben bir kızılbaşım mücadeleden kacmam canla başla aşkla bıkmadan yılmadan usanmadan ömrümün sonuna kadar ehlibeytin yoluna hizmet edecem

senide mücadeleye davet ediyorum hz. ali hic bir zaman gec kalmış sayılmazsın diyor bir kişiyi kurtarmak bütün insanlıgı kurtarmaktır bende sana tuncelide yazmış oldugum bir deyişi yazayım ben saz calmayı bilmiyorum notalarını cıkar ve bu deyişi benim yerime oku sevgilerle can

EY MUNZUR KÜSME BANA
SU İÇMEK HARAM BANA
ŞAH GÖZÜKTÜ BANA
YÜREK YANAR KERBALAYA
AGLA GÖZLERİM AGLA
CAN KURBAN OLSUN YOLA

HÜ HÜ HÜ ALİ
HAKO HAKO HAKO ALİ

DUA ETMEK ALLAHLA BERABER OLMAK DEMEKTİR MEVLANADAN

turgaydede62 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.08.2007, 17:36   #12
Yazar
RIZAKARADAĞ
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: ANKARA

Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 126
RIZAKARADAĞ yakında sevilen bir üye olabilirRIZAKARADAĞ yakında sevilen bir üye olabilir
RIZAKARADAĞ - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 50
96 Mesajına 165 Kere Teşekkür Edlidi
Standart biz kadınlarımızın önünde secde ederiz

alevilikte kadının yerine değinen cana çok teşekkür ederim.... fazla uzatmak istemiyorum aslında sanırım şu söz anlatmak istediğim herşeyin bi özetidir
'' Biz sahte insanların sahte duyguları için yaptığı gibi gidip mekkede medinede secde etmeyiz, biz en içten sevgimizle kadınlarımızın önünde secde ederiz.''

RIZAKARADAĞ Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.08.2007, 18:32   #13
Yazar
TUNÇ
Forumla Bütünleşmiş

TUNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 55
İtibar Puanı: 98
TUNÇ yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 2.348
750 Mesajına 1.955 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
RIZAKARADAĞ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
........ kadınlarımızın önünde secde ederiz.''
abartma can, racona ters düşer bu durum.

TUNÇ Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.08.2007, 19:24   #14
Yazar
ferhat_58
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: KARS
İtibar Puanı: 10
ferhat_58 iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
1 Mesajına 1 Kere Teşekkür Edildi

Alıntı:
heterodoks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bundan 10-15 yıl öncesine kadar "Alevi İslam" diye bir kavram yoktu. Alevi sadece Alevi idi. Alevilik sadece Alevilikti. Ne başında ne sonunda hiç bir ilave kelime yoktu. Alevi kelimesine İslam ibaresinin eklenmesi ile Devletin aleviler üzerinde sürdürdüğü şu politika ile eşzamanlıdır:

"YA SİZ SÜNNİLEŞTİRİN YA DA BİZ ŞİİLEŞTİRELİM"

Alevilerin asimilasyon sürecinin hız kazandığı 1980 sonrası "Alevi İslam" diye bir saçmalık uyduruldu.Ne yazık ki bir kısım Alevide bu saçmalığa balıklama atladılar. Saçmalık diyorum çünkü Alevilik ile İslamı birleştirmek zorlama bir uğrşatır.İslamın 5 şartından hiçbirini yerine getirmeyen, hatta bunları hafife alıp, dalga geçen bir Alevi, nasıl olurda İslam etiketi ile ifade edilebilir. Alevi köylerine zorla cami yapma, zorunlu din dersleri vb. uygulamlarla aleviler sünnileştirilmeye çalışılırken, bir yandanda Alevilikteki Ali, Oniki İmam ve Ehlibeyt sevgisi kanalıyla Aleviler Şiileştirilmeye çalışıldı.Bunda Caferilerinde etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Şimdi tartıştığımız konunun başlığına bakın:

ALEVİ İSLAM İNANCINDA KADIN...

Önce Alevilik İslamla özdeşleştirliyor, sonrada İslamın kadına nasıl değer verdiği anlatılıyor. Pes doğrusu. Kadını kafese kapatan, evde hapseden, kocası tarafından gerektiğinde dövülebileceğini söyleyen, hülleyi şer'an kabul eden, bir erkeğin 4 kadınla evlenmesini hak gören, kadına miras hakkı tanımayan, kadının mahklemede şahitliğini kabul etmeyen İslam nasıl olurda Alevilik ile yanyana getirilebilir?

Kurandan ayetlerle yaptığınız açıklamalar sonucu varacağınız yer Alevilik değil sünnilik olur. Kuran ile alevilik bağdaşmaz.
Sen kaç yaşındasın bilmiyorum ama benim 70 yaşını aşmış dedemle ninem senin söylediklerinin hiç birini söylemiyor.Hele aleviliği senin gibi saçma saçma din düşmanı materyalizme sürüklemiyor..Anladın mı can

ferhat_58 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 14.08.2007, 12:20   #15
Yazar
RIZAKARADAĞ
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

İtibar Puanı: 126
RIZAKARADAĞ yakında sevilen bir üye olabilirRIZAKARADAĞ yakında sevilen bir üye olabilir
RIZAKARADAĞ - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 50
96 Mesajına 165 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
TUNÇ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
abartma can, racona ters düşer bu durum.
can biz plastik dünyanın naylon delikanlıları değilizki o yüzden sokak raconu kullanmayız ki..........

RIZAKARADAĞ Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 14.08.2007, 14:05   #16
Yazar
economist
Forum Katılımcısı

economist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: KAHRAMANMARAŞ
İtibar Puanı: -42
economist hakkında olumsuz fikirler mevcut

Ettiği Teşekkür: 96
27 Mesajına 56 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
RIZAKARADAĞ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
alevilikte kadının yerine değinen cana çok teşekkür ederim.... fazla uzatmak istemiyorum aslında sanırım şu söz anlatmak istediğim herşeyin bi özetidir
'' Biz sahte insanların sahte duyguları için yaptığı gibi gidip mekkede medinede secde etmeyiz, biz en içten sevgimizle kadınlarımızın önünde secde ederiz.''
1400 yıldır hacca giden insanların tümünün gerçek niyetlerini ve duydularını nerden biliyorsun da onları sahtecilikle suçluyorsun. ayrıca senin secde ettiğini söylediğin kadınlarınızın duygularının sahte olmadığını nerden biliyorsun .sen medyum musun?

kimse seni zorla mekkeye ve medine çağırmıyor ama gidenlere de lüften saygı gösterin. şimdi burada bir sünni gelip de hacı bektaşı veli türbesine gidenleri ikiyüzlülükle itham etse demediğinizi bırakmazsınız. hani aleviliğin insana özü saygı ve hoşgörüydü... yoksa bu sadece sizinle aynı düşünceyi paylaşanlar için mi geçerli??

___________________İMZA___________________
Cahil insan cennette komşum olsa, cenneti terkeder, cehennemi seçerdim.
Hz. Ali

Bir kez gönül yıktın ise
Bu kıldığın namaz değil
Yetmişiki millet dahi
Elin yüzün yumaz değil

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsin, ya nice okumaktır
Okumaktan mani ne, kişi Hakkı bilmektir
Çün okudun bilemedin, ha bir kuru emektir

Aşkın aldı benden beni, bana seni gerek seni
Ben yanarım dün ü günü, bana seni gerek seni
Ne varlığa sevinirim, ne yokluğa yerinirim
Aşkın ile avunurum bana seni gerek seni

Gelin tanış olalım, işin kolayın tutalım
Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz
Yunus sözün anlar isen, mani'sini dinler isen
Sana iyi dirlik gerek, bunda kimseler kalmaz

YUNUS EMRE
economist Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
economist Kullanıcısına bu mesajı için 5 üye teşekkür etti:
alideniz (30.10.2007), Kemalist24 (19.08.2007), RIZAKARADA (14.08.2007), turgaydede62 (18.08.2007)
Alt 14.08.2007, 16:36   #17
Yazar
İşcanbaba
Forumla Bütünleşmiş

İşcanbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

İşcanbaba - MSN üzeri Mesaj gönder

Fikirler Tecrübe Puanı: 82
İtibar Puanı: 1036
İşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı var
İşcanbaba - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 1.566
875 Mesajına 1.840 Kere Teşekkür Edlidi

Evet canlar,
Yazılarımıza dikkat edelim,
Bzim dışımızdaki ,inancları,ve ona iananları kırmayalım incitmeyelim,
unutmayalım ki,bizde inana birileriyiz,
Bize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi,başkasına yapmayalım,
Kendi değerlerimizle onların inaclarını değerlerini yargılamayalım,karşılaştırmayalım,
Kendi inancımızıda başka inanclarla karşılaştırtmayalım.
Herkesin inancı kendine,
Canlar;
Alevi İSLAM diye uydurulan bu terime söylenecek söz çok,
Bizlerin yani ALEVİLERİN, kadına verdiği değer ile,İSLAMIN verdiği değer ve yer anlamında çok fark var, o nedenle böyle bir ARABESK yaklaşım doğru değil,
Turgayın yaptığı tanım ve izahlarda ,Alevilikle ilgili değil.
Evet,Alevilikde KADIN çok önemlidir, Kutsaldır,Hayatın,Yaşamın başlangıcıdır,
Eşit bir statüdeir,Ana dır,
Kubbeyi RAHMAN dır.
İSLAMLA,ALEVİLİK arasındaa hyatın her alanında FARKLILIKLARIMIZ vardı,
ikisi bir arada anılmaması gerekir.

___________________İMZA___________________

Bu ne yaman çelişki anne

Sağı solu
önü arkası yok
kalmadı
ömrümün
belki bu son hasretleri
son özlemleri
bir aşkın ardından
son gözyaşları döküşleri
yok kalmadı farkı
altı, üstü
yer ile gökyüzünün
yaşamla,ölümün

Dinimiz Sevgi
Kabemiz İnsandır
.

www.karakoykoop.org.tr
İşcanbaba Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 19.08.2007, 18:54   #18
Yazar
turgaydede62
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 47
İtibar Puanı: 110
turgaydede62 yakında sevilen bir üye olabilirturgaydede62 yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 226
124 Mesajına 209 Kere Teşekkür Edlidi
Standart selam can

ey güzel can işcan baba kardeşim mustafa kemal onca savaşlar vermiş parlemontoyu meclisi kurmuş cumhuriyeti ilan etmiş kadınlara secme ve secilme hakkı tanımıştır bence sen en iyisi mustafa kemali oku cünkü başka türlü sana anlatmak çok zor sevgilerle can

BİR HİÇ GİBİ ÖLECEGİME BİR ER GİBİ ÖLMEYİ TERCİH EDERİM DEDEDEN

turgaydede62 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 19.08.2007, 19:42   #19
Yazar
has
Üye

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 42
İtibar Puanı: 15
has iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
1 Mesajına 1 Kere Teşekkür Edildi

Alıntı:
İşcanbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet canlar,
Yazılarımıza dikkat edelim,
Bzim dışımızdaki ,inancları,ve ona iananları kırmayalım incitmeyelim,
unutmayalım ki,bizde inana birileriyiz,
Bize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi,başkasına yapmayalım,
Kendi değerlerimizle onların inaclarını değerlerini yargılamayalım,karşılaştırmayalım,
Kendi inancımızıda başka inanclarla karşılaştırtmayalım.
Herkesin inancı kendine,
teşekkür ederim işcanbaba

herkeşe saygılı olalım

has Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 19.08.2007, 21:10   #20
Yazar
Kemalist24
Üye

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 42
İtibar Puanı: 7
Kemalist24 hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok

Ettiği Teşekkür: 12
4 Mesajına 7 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
heterodoks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bundan 10-15 yıl öncesine kadar "Alevi İslam" diye bir kavram yoktu. Alevi sadece Alevi idi. Alevilik sadece Alevilikti. Ne başında ne sonunda hiç bir ilave kelime yoktu. Alevi kelimesine İslam ibaresinin eklenmesi ile Devletin aleviler üzerinde sürdürdüğü şu politika ile eşzamanlıdır:

"YA SİZ SÜNNİLEŞTİRİN YA DA BİZ ŞİİLEŞTİRELİM"

Alevilerin asimilasyon sürecinin hız kazandığı 1980 sonrası "Alevi İslam" diye bir saçmalık uyduruldu.Ne yazık ki bir kısım Alevide bu saçmalığa balıklama atladılar. Saçmalık diyorum çünkü Alevilik ile İslamı birleştirmek zorlama bir uğrşatır.İslamın 5 şartından hiçbirini yerine getirmeyen, hatta bunları hafife alıp, dalga geçen bir Alevi, nasıl olurda İslam etiketi ile ifade edilebilir. Alevi köylerine zorla cami yapma, zorunlu din dersleri vb. uygulamlarla aleviler sünnileştirilmeye çalışılırken, bir yandanda Alevilikteki Ali, Oniki İmam ve Ehlibeyt sevgisi kanalıyla Aleviler Şiileştirilmeye çalışıldı.Bunda Caferilerinde etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Şimdi tartıştığımız konunun başlığına bakın:

ALEVİ İSLAM İNANCINDA KADIN...

Önce Alevilik İslamla özdeşleştirliyor, sonrada İslamın kadına nasıl değer verdiği anlatılıyor. Pes doğrusu. Kadını kafese kapatan, evde hapseden, kocası tarafından gerektiğinde dövülebileceğini söyleyen, hülleyi şer'an kabul eden, bir erkeğin 4 kadınla evlenmesini hak gören, kadına miras hakkı tanımayan, kadının mahklemede şahitliğini kabul etmeyen İslam nasıl olurda Alevilik ile yanyana getirilebilir?

Kurandan ayetlerle yaptığınız açıklamalar sonucu varacağınız yer Alevilik değil sünnilik olur. Kuran ile alevilik bağdaşmaz.

Ey Can ;Eğer Hz. Ali ye ve 12 imamlara inanıyorsan, mesajımın devamını da oku.....

Hz. ALi efendimiz değilmidir ki büyük din İslamiyet in halifesi....
Onun çocukları yanı 12 imamlar peygamberimiz HZ.Muhammed'in(sav.)
torunları...Değilmidir? Onlar her türlü eziyette yaşayıp islamı kabul edip şartlarını yerine getirirken sen onların adıyla islamın şartlarını hafife alma kelimesini kullanmanı kınıyorum...

Ben büyük islam halifesi Hz. ALİ(ra.) inananlardanım.Onun yaptığını yapanlardanım...
HZ. Ali ye inanların Anadolu dakı ismi Alevi olduğu için de Aleviyim...
İslamı hafife alanlar zaten Alevi olamaz, onlar inançsızlar.Alevilik; ise İslamı temel alan inançtır. Şia mezhebinin Anadolu daki koludur...

Kemalist24 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Kemalist24 Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
economist (19.08.2007)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil