Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Genel

Alevilik Genel Alevilik üzerine genel tartışmalar, eleştiriler, sorunlar

Seçenekler Arama Stil
Alt 10.07.2015, 13:04   #11
Yazar
Amistofes
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 67
İtibar Puanı: 639
Amistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 5.807
1.202 Mesajına 2.257 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
**Yorum** Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın slistre Alevi misiniz?
Sevgili can ✌👍

Alıntı:
Sevgili can ✌👍😄

Konu **Yorum** tarafından (10.07.2015 Saat 19:53 ) değiştirilmiştir. Sebep: Mükerrer mesaj
Amistofes Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 10.07.2015, 13:26   #12
Yazar
SahtePeygamber
Forum Katılımcısı

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 16
İtibar Puanı: 238
SahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcutSahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcutSahtePeygamber hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 51
65 Mesajına 89 Kere Teşekkür Edlidi

Kurani okuyup anlamayan insani kamil olamaz!
Insani kamil olmayanda insan okuyamaz!

Ey Alevi toplulugu beni dinleyin! Bugun size okudugumuz, canli kurandir! Ete kemige burunmus damarlarinda kan dolasan bir kurandir!

Su an kitap canli canli yurutulmektedir!

SahtePeygamber Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
SahtePeygamber Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
**Yorum** (10.07.2015), Amistofes (11.07.2015)
Alt 11.07.2015, 12:01   #13
Yazar
slistre
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Memleket: KIRKLARELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 22
İtibar Puanı: 424
slistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 349
202 Mesajına 255 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Sayın yorum, bizler Balkan dağlarına ve Tanrı dağlarına isim veren bir ulusun evlatlarıyız.

Virani'nin ''Urum Abdalları'' olarak bahsettiği bir neslin devamıyım.

''Alevi olmak'' sizin dilinize pelesenk edeceğiniz kadar basit midir?

''Bebek katilleri''nin önüne koyduğu tastan yemek yiyenlerin bile Alevi örgüt başkanı olduğu bir toplumda sizin bizlere ''Alevimisiniz?'' diye soru sormanız, abesle iştigal değil midir?

Konu slistre tarafından (11.07.2015 Saat 12:04 ) değiştirilmiştir.
slistre Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
slistre Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
haziran_AW (12.07.2015)
Alt 11.07.2015, 15:33   #14
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

**Yorum** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS

Fikirler Tecrübe Puanı: 155
İtibar Puanı: 2395
**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip
**Yorum** - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 4.652
3.466 Mesajına 6.741 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
slistre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın yorum, bizler Balkan dağlarına ve Tanrı dağlarına isim veren bir ulusun evlatlarıyız.

Virani'nin ''Urum Abdalları'' olarak bahsettiği bir neslin devamıyım.

''Alevi olmak'' sizin dilinize pelesenk edeceğiniz kadar basit midir?

''Bebek katilleri''nin önüne koyduğu tastan yemek yiyenlerin bile Alevi örgüt başkanı olduğu bir toplumda sizin bizlere ''Alevimisiniz?'' diye soru sormanız, abesle iştigal değil midir?

Demagojiyi bırakın sayın slistre, Alevi misiniz? Soru net!

Sizin tabirinizle katillerin tasından yemek yiyenler, yıllarını Alevi lerin haklı davalarına emek harcayarak geçirmiş insanlardır. Bugün hangi tastan yemek yedikleri tartışma konusudur ama onların Alevi evlatları olması tartışma konusu değildir. Siyasi olarak eleştirdiğimiz hatta yerden yere vurduğumuz Alevi önderlerinin Alevilik öz kimlikleri halkın nezdinde sabittir.

Sizin mücadelelerinizden bi haber olmamız size Alevi misiniz? deme hakkını bize veriyor. O yüzden konuyu farklı mecralara götürerek konunun ve sorunun eksenini kaydırmayınız. Soru net cevap ta net olmalıdır.

___________________İMZA___________________
Oy Vermek Bir Şeyleri Değiştirseydi Yasaklanırdı!

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
**Yorum** Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
**Yorum** Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
Amistofes (11.07.2015)
Alt 11.07.2015, 16:43   #15
Yazar
bayrambebek
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Memleket: MALATYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 45
İtibar Puanı: 442
bayrambebek gercekten iyi biribayrambebek gercekten iyi biribayrambebek gercekten iyi biribayrambebek gercekten iyi biribayrambebek gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 246
131 Mesajına 191 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
SahtePeygamber Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kurani okuyup anlamayan insani kamil olamaz!
Insani kamil olmayanda insan okuyamaz!

Ey Alevi toplulugu beni dinleyin! Bugun size okudugumuz, canli kurandir! Ete kemige burunmus damarlarinda kan dolasan bir kurandir!

Su an kitap canli canli yurutulmektedir!
Kuranı okuduktan sonra, bana son derece anlamsız geldi. Ayrıca insan yazması olduğunu düşündüğüm bu kurana inanmakta bir o derece anlamsız ve boştur diye düşünüyorum.

Kamil olmak için İslam peygamberinin kimlerle yatacağını veya cenneteki meme uçları yeni bitmiş hurilere kavuşma hayaliyle Kuran denen kitabı okuyup anlamak gerekiyorsa Kamillik benim için tamamen gereksizdir diye düşünüyorum

TDK-->
Katliam = Kırım
Toptan öldürme, kırıp geçirme

Soykırım
Bir insan topluluğunu ulusal, dinsel vb. sebeplerle yok etme, jenosit, genosit, pogrom

"Soru: İslamın hiç bir emrini umursamayan, kuranı insan yazması olarak gören, cennete ve cehenneme uydurma olarak bakan, İslamın peygamberinin bir sabi ile evliliğine ise hiç de iyi bakmayan ve İslamın peygamberinin ahlakını sorgulayan, üstelik de canı bedenini terk edince tekrar Hakkın bedeni ile bir olacağına inanan (bu, islama göre şirktir) Aleviler nasıl müslüman oluyorlar?"

Konu bayrambebek tarafından (11.07.2015 Saat 16:47 ) değiştirilmiştir.
bayrambebek Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
bayrambebek Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
Amistofes (12.07.2015)
Alt 11.07.2015, 17:11   #16
Yazar
slistre
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Memleket: KIRKLARELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 22
İtibar Puanı: 424
slistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi birislistre gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 349
202 Mesajına 255 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Demagojiyi bırakın sayın slistre, Alevi misiniz? Soru net!

Sizin tabirinizle katillerin tasından yemek yiyenler, yıllarını Alevi lerin haklı davalarına emek harcayarak geçirmiş insanlardır. Bugün hangi tastan yemek yedikleri tartışma konusudur ama onların Alevi evlatları olması tartışma konusu değildir. Siyasi olarak eleştirdiğimiz hatta yerden yere vurduğumuz Alevi önderlerinin Alevilik öz kimlikleri halkın nezdinde sabittir.

Sizin mücadelelerinizden bi haber olmamız size Alevi misiniz? deme hakkını bize veriyor. O yüzden konuyu farklı mecralara götürerek konunun ve sorunun eksenini kaydırmayınız. Soru net cevap ta net olmalıdır.
Sayın yorum, bu yaklaşımınız hiç hoş değil. Benim Alevi olup olmamam benim sorunumdur. O benim vicdanımla Tanrım arasındaki meseledir. Sizi ilgilendirmez. Sizinle beraber tek bir dolu almadık. Nereden çıktı bu samimiyet?
Ayrıca benim mücadelelerim benim meselem size muhtaç kalıpta yardım dilenirsem o zaman bana, ''siz kimsiniz (alevimisiniz) deme hakkını kendinizde görürsünüz.

''Balkan Dağlarına ve Kızıldeli çayının aktığı tepeye ''Tanrı dağı'' ismini verenlerin benim atalarım olduğunu belirttim. Hatta, Virani'nin, ''Urum Abdalları''diye tabir ettiği gazilerin neslinden geldiğimi anlattım, daha net kendimi nasıl tarif edebilirim. Ha.. Bir de ''Bebek Katilleri'' ile aynı tasa kaşık çalmadım.

Not: Balkan dağlarının ve Tanrı Dağlarının Rumeli'ye nerelerden taşındığını öğrenmek isterseniz, Dünya Fiziki Haritasını incelemeniz yeterlidir. Bu da yetmez ise, Nesimi'nin, ''Kaşumla Kirpiğüm Turan Dağında'' ifadelerinden hangi coğrafyadan ve ulustan bahsettiğini daha açık anlamış olursunuz.

slistre Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
slistre Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
haziran_AW (12.07.2015)
Alt 12.07.2015, 00:51   #17
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

Bilgiler

**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip

Alıntı:
slistre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın yorum, bu yaklaşımınız hiç hoş değil. Benim Alevi olup olmamam benim sorunumdur. O benim vicdanımla Tanrım arasındaki meseledir. Sizi ilgilendirmez. Sizinle beraber tek bir dolu almadık. Nereden çıktı bu samimiyet?
Ayrıca benim mücadelelerim benim meselem size muhtaç kalıpta yardım dilenirsem o zaman bana, ''siz kimsiniz (alevimisiniz) deme hakkını kendinizde görürsünüz.
Ne samimiyeti sayın slistre? Yazımın neresinde samimi ifadeler gördünüz? Siz Aleviler adına konuştuğunuz zaman birileri size sorar Alevimisin diye, bu gayet doğal bir Alevi tepkisidir.

Ayrıca yardımımıza muhtaç kişilere yardım ederken milliyeti, inancı veya rengine bakmadan yardım ederiz biz bilmem anladınız mı?

Amistofes (12.07.2015)
Alt 12.07.2015, 11:55   #18
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

haziran_AW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!
Tournaments Won: 1

Memleket: AMASYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 93
İtibar Puanı: 1415
haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var
haziran_AW - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 3.577
1.695 Mesajına 3.780 Kere Teşekkür Edlidi

demokratik modern toplumlarda insanlara inançlarını,ırklarını sormak çok ayıp karşılanır.sanırım doğu kültürüne has bir alışkanlık olsa gerek.ben buna benzer sorularla hayat içinde defalarca karşılaştım ve her seferinde sana ne demekten kendimi alıkoyamadım malesef.kimi ilgilendirir neye kime inandığım,hangi soydan geldiğim.adı üzerinde inanç.inandığımla benim aramda.islama inanıyorum ama islam adına herhangi bir mücadele içerisinde de değilim.bana mı kaldı Allahın dinini korumak.bu beni islama inanmakdan veya islam adına düşüncelerimi ifade etmekten alı koyamaz.alevi sitesinde herhangi bir üyeye alevimisin diye sorulmasına da karşıyım.çoğunluğu alevi olan üyelerin arasında sünni bir üyeye farklı davranılıyor algısı oluşur ki yanlıştır.aleviweb yönetimi farklı davranmaz ama üyeler için bunun garantisini kimse veremez.kişi kendisini hissettiği gibidir.inancımızda alevi anne babadan doğmak gibi bir şart da aranmamaktadır.şahsi görüşüm bir üyeye alevimisin diye sormak gereksizdir.bundan ne gibi bir çıkarım veya kazanım elde edebiliriz.fikrimi söyledim,amaç polemik değildir.

zaman her zaman haklı çıkarmıştır beni.dile kolay 10 yıl oldu bu imzayı atalı.

yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar(korkmadım)

nokta kadar menfaat için,virgül gibi eğilme(eğilmedim)

http://hizliresim.com/Po3PZ6][img]http://i.hizliresim.com/Po3PZ6.png

haziran_AW Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
haziran_AW Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
bayrambebek (12.07.2015)
Alt 12.07.2015, 18:00   #19
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

Bilgiler

Alıntı:
şahsi görüşüm bir üyeye alevimisin diye sormak gereksizdir
Bir kişi sizin inancınızı biliyor ve sizin inancınız ile alakalı epeyce yorum yapıyorsa ona sormaz mısınız?

Bu soru ayrım yapmak, ötekileştirmek için sorulmuş soru değildir! Bu soruyu sormamda yersizlik yoktur aksine tam isabetli sorudur. İnancımdan ve öğretimden olmayan birinin, beni düzeltmesine yada öğreti veya yol hakkında bana maval okumasına müsade edemem. Siz asimile olmuş bir birey olarak bu duruma göz yumabilir ve bu durumu normal karşılayabilirsiniz ama ben Türk olmama rağmen Türkçü değilim, Alevi olmama rağmen İslam değilim ve gerçeğin farkındayım. En azınsan kendi öğretimin ve yolumun gerçekleri ile konuşma cesaretini gösteriyorum. Devlet sisteminin bana dayattığı kılıfı üzerime alıp o yönde konuşmuyorum.

Amistofes (12.07.2015)
Alt 12.07.2015, 19:41   #20
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

haziran_AW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!
Tournaments Won: 1

Memleket: AMASYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 93
İtibar Puanı: 1415
haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var
haziran_AW - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 3.577
1.695 Mesajına 3.780 Kere Teşekkür Edlidi

sorunun cevabı ortada zaten.sormuyoruz.siz allah yok diyorsunuz müslaman değilsin yorum yapma mı diyoruz.bundan bahsediyorum işte.bana göre de islamdan ve türklükten ulaşan uzaklaşan kişiler asimile olmuşlardır.ne oldu,ben öyle diyince titreyip kendinize geldiniz mi?aksie hiç bir şey değişmedi.asimile olmuşsun,türkçüsün,faşistsin diyince yüce aydınlanmanın nuruyla sarılıp sarmalanmıyoruz işte.ne sizin dünya görüşünüz değişecek ne benim.ne de inancını sorguladığınız arkadaşın alevilik anlayışı.kişi neye inanıyorsa doğru odur.kaç yıldır karşıma çıkan allahsız kitapsızlara sen alevimisin diye sormuyorum.beğenmesem,katılmasam da onun inancı.aynı şekilde islam karşıtlarının allahın üfürdüğünü iddia edip,varlığını tartışmaya açtığı gibi.ne diyeceğiz onlara inanmadığın islam hakkında yorum yapma,maval okuma mı diyeceğiz.

zaman her zaman haklı çıkarmıştır beni.dile kolay 10 yıl oldu bu imzayı atalı.

yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar(korkmadım)

nokta kadar menfaat için,virgül gibi eğilme(eğilmedim)

http://hizliresim.com/Po3PZ6][img]http://i.hizliresim.com/Po3PZ6.png

haziran_AW Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil