Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviweb > Öneriler ve Üyelik Sorunları

Öneriler ve Üyelik Sorunları Sitemizle ilgili öneri, dilek, istek ve şikayetleriniz. Üye olamıyorsanız veya giriş sorunları yaşıyorsanız buradan yardım isteyebilirsiniz. Üye olmayanlar da bu bölüme yazabilir.

Seçenekler Arama Stil
Alt 10.10.2015, 08:52   #1
Yazar
gnost
Forumla Bütünleşmiş

gnost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 98
İtibar Puanı: 1138
gnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 828
1.206 Mesajına 2.509 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Konu kilitlemek kolay kural uygulamak zordur.

Alıntı butonu çalışmıyor..Varsın olsun.

Madde 27.
Forumumuzda yasadışı örgütlerin (özellikle de PKK) propagandası veya bu şekilde yorumlanabilecek yazılar yasaktır. Forumumuzda bu örgütlerin eleştirisi (olumlu veya olumsuz) yer bulamaz. Bu tür konular forumumuzla ilgili değildir. Konular kapatılır. Israrcı olan üyelere yaptırım uygulanır.

Haziran bu maddeden muaftır.

___________________İMZA___________________
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

gnost Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 10.10.2015, 13:03   #2
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

haziran_AW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!
Tournaments Won: 1

Memleket: AMASYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 96
İtibar Puanı: 1415
haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var
haziran_AW - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 3.577
1.695 Mesajına 3.780 Kere Teşekkür Edlidi

çok şükür alıntı butonumuz çalışıyor.beceriksizler yapamıyorlarsa kendi sorunlarıdır.teknik bir arıza bulunmamaktadır.

Alıntı:
17- Forumun Kurallarına uymayan Katılımcıların Forumda yazı yazması engellenecektir. Bu işlem ihtar verilmeden de yapılabılır.

23- Üyelerimiz sorumlu arkadaşların uyarılarını dikkate almalıdır. Uyarının doğruluğu/yanlışlığı tartışılabilir ama bu tartışma sonuçlanana dek uyarı yerinde kabul edilmeli ve uyarı gerektiren davranış sürdürülmemelidir.

30 - Sorumlu arkadaşların 1. uyarısına rağmen konunun tamamen ilgisiz bir noktaya kaydığı durumlarda bu tür mesajlar silinebilir. Her konu, kendi konu başlığında tartışılmalı; ilgisiz konu başlıklarında farklı konular gündeme getirilmemeli. Böyle durumlarda sorumlu arkadaşlarımız 1 kez uyarıda bulunacak, sorun devam ederse bu tür mesajları silebileceklerdir.

31 - Yönetimin kararları ile ilgili tartışmalar, malesef forumun konu bütünlüğünü ve içeriğini altüst etmekte, forumda gerçekten konuyla ilgilenen üyeleri saf dışı bırakmaktadır. Yönetimin kararları, forum kuralları, forumun genel durumu vs gibi konularda yapılacak eleştiriler; ilgili bölümlerde yapılmalıdır. Foruma yeni kural veya uygulama önerisi sadece Öneriler bölümünde; herhangi bir konudaki eleştiri de sadece Aile bölümünde yapılmalıdır. Aile üyesi olmayan üyeler; bu tip sıkıntılarında sorunu ÖZEL MESAJ yoluyla yöneticilere bildirmeli ve bu şekilde çözüm aranmalıdır. Bunun dışında forum kuralları, sorumluların uygulamaları, başka üyelerin davranışları gibi forumun ana konusuyla ilgili olmayan mesajlar silinecek; bu tür davranışlara giren üyelere karşı önlem alınacaktır.

39 - Buraya üye olan her arkadaşımız, "kendi rızasıyla üye olduğunun", yazacağı tüm mesajların "kendi isteğiyle yazıldığının" ve "kimsenin onu foruma mesaj yazması için zorlamadığının" bilincinde olmalıdır. Değilse, bu kuralı kabul ederek "bilincinde" olduğunu beyan etmiş sayılır. Bir gün forumdan ayrılmayı düşünürse "Gitme kal." denmeyeceğini bilmelidir. Tam aksine "gitmeyi istediğini beyan eden" arkadaşlarımız, forum yöneticilerimiz tarafından "gitti" kabul edilecek; emekleri için teşekkür edilecek ve kontrollü üye statüsüne alınacaktır.

40 - Forumdan ayrıldığını beyan eden üyeler tekrar foruma kabul edilmeyecektir. Yönetimin herhangi bir neden belirtmeden bu üyenin mesajlarını silme, kontrollü üye değilse, kontrollü üye haline getirme hakkı vardır. Foruma tekrar dönmek isteyen üye; yaptığı ayrılık konusunda forum ahalisine açık bir açıklamada bulunmalıdır. Aynı davranışın tekrar olmayacağı konusunda foruma güvence vermeli ve yönetimden dönüş için izin istemelidir.

forum kuralları bunları söylüyor.ama yönetim olarak gnost nickli üyeye sonsuz sabır ve anlayış gösteriyoruz.hemde onlarca kez ikaz etmiş olmamıza rağmen aynı tavrını sürdürüyor.canı sağ olsun.bizim için her üyemiz değerlidir.eski bir üyemizi kaybetmek istemeyiz.kendisi gidiyorum dediği zaman bile kontrollü üyelik statüsüne alınmamıştır.sözünü çiğneyip yazmaya devam ettiği zamanda,forum huzurunu bozmak için var gücüyle yönetime saldırdığı zamanda sadece kendisine yakıştıramadığımızı ifade ettik.sabırla geleneklerimize uygun bir zemine çekileceği günü bekliyoruz.burdan kuralların kendisine karşı esnetildiği sonucu çıkmasın lütfen.kuralllarımız hepimizin üstündedir.kaybetmeyelim kazanalım düşüncesiyle anlayış bekliyoruz.

zaman her zaman haklı çıkarmıştır beni.dile kolay 10 yıl oldu bu imzayı atalı.

yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar(korkmadım)

nokta kadar menfaat için,virgül gibi eğilme(eğilmedim)

http://hizliresim.com/Po3PZ6][img]http://i.hizliresim.com/Po3PZ6.png

haziran_AW Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
haziran_AW Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
bektaşksk (10.10.2015)
Alt 10.10.2015, 15:03   #3
Yazar
gnost
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

gnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı var

Forum kurallarını bağlayıcı kabul eden uygular. onun yada bunun incinmemesi için kural icat edilmez esnetilmez.

Bunca olan bitenden sonra ''yüksek'' koltuğundan kural hatırlatması yapacak meşruiyetin yok.Aleviweb sitesinde yönetici olmak için gereken hiçbir sıfat a sahip olmamak temel çelişkisi karşısında bulmaya çalıştığın çelişkilerin lafı edilmez.

Biz bu forumdan niteliksiz yönetici sıfatına sahip olan birinin kuralları çiğnemesinin yarattığı infiali konuşuyoruz. Konuşmaya devam edeceğiz.Burada bu kuralları çiğneyenin yönetici olması bir üyenin ''çelişkisi'' ile örtülmete çalışılması acıdır.

Alıntı butonu çalışmıyor.Çalışmayan tek şey bu olsaydı.

Konu gnost tarafından (10.10.2015 Saat 15:51 ) değiştirilmiştir.
Alt 10.10.2015, 18:06   #4
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!

haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var

dedik ya "deveye sormuşlar boynun neden eğri,nerem doğru ki demiş"senin neren doğru ki forum kurallarını alıntılayarak mesaj yazıyorsun.beni sorgulama eleştirme meşruiyetin nerden kaynaklanıyor.hoş bana göre sadece vızıltı.

Alt 11.10.2015, 00:39   #5
Yazar
SaFaK
SYSTeM SuPPoRT

SaFaK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ARDAHAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 77
İtibar Puanı: 991
SaFaK parlak bir geçmişe sahipSaFaK parlak bir geçmişe sahipSaFaK parlak bir geçmişe sahipSaFaK parlak bir geçmişe sahipSaFaK parlak bir geçmişe sahipSaFaK parlak bir geçmişe sahipSaFaK parlak bir geçmişe sahipSaFaK parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 630
471 Mesajına 1.000 Kere Teşekkür Edlidi

Sevgili arkadaşlarımdı veyahut abilerim, bu paylaşım platformunda en az benim kadar uzun zamandır varsınız. İkili diyaloglarınızı sürdüremiyorsanız bence hiç diyaloga girmeyin, özellikle yönetici sıfatındaki arkadaşım en azından siz diğer arkadaşımıza göre biraz daha dikkat etmelisiniz, foruma 15 dakika bakayım dedim her konuda karşılıklı atışmalarınız nedeni ile bir kilit vurulmuş, burası binlerce kişiye açık bir platform kişisel tartışmalar bence özel olmalı, herşeyi toparlamaya çalıştığımız şu günlerde lütfen size yakışanı yapın, saygılarımla..

Safak GÜYÜK

Email :safakguyuk@gmail.com
Web :[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Twitter : SafakGyk
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] dikkat ediniz. Foruma giriş sorunu yaşayan eski üyelerimiz var, bana mail yoluyla ulaşabilirsiniz.
SaFaK Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
SaFaK Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
**Yorum** (11.10.2015), Amistofes (11.10.2015)
Alt 11.10.2015, 07:01   #6
Yazar
Ferhat Güneyli
Kontrollü Üye

Ferhat Güneyli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 304
Ferhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 452
249 Mesajına 425 Kere Teşekkür Edlidi
20px Inkscape Icons Draw Star.svg

Alıntı:
haziran_AW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
çok şükürdinlenembutonumuz çalışıyor.beceriksizler yapamıyorlarsa kendi sorunlarıdır.teknik bir arıza bulunmamaktadır.

forum kuralları bunları söylüyor.ama yönetim olarak gnost nickli üyeye sonsuz sabır ve anlayış gösteriyoruz.hemde onlarca kez ikaz etmiş olmamıza rağmen aynı tavrını sürdürüyor.canı sağ olsun.bizim için her üyemiz değerlidir.eski bir üyemizi kaybetmek istemeyiz.kendisi gidiyorum dediği zaman bile kontrollü üyelik statüsüne alınmamıştır.sözünü çiğneyip yazmaya devam ettiği zamanda,forum huzurunu bozmak için var gücüyle yönetime saldırdığı zamanda sadece kendisine yakıştıramadığımızı ifade ettik.sabırla geleneklerimize uygun bir zemine çekileceği günü bekliyoruz.burdan kuralların kendisine karşı esnetildiği sonucu çıkmasın lütfen.kuralllarımız hepimizin üstündedir.kaybetmeyelim kazanalım düşüncesiyle anlayış bekliyoruz.

Haziran,

Yönetim adına söz kullanma hakkın da yok, yetkin hiç yok. Senden çok daha yetkili kişiler yönetim adına diye söze hiç başlamıyorken sen bu sözcülük yetkisini kimin adına kullanıyorsun?

Seni üstlerin uyardılar, kimseyi dinlenem mi diyorsun?

Konu Ferhat Güneyli tarafından (11.10.2015 Saat 08:19 ) değiştirilmiştir.
Ferhat Güneyli Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.10.2015, 09:02   #7
Yazar
gnost
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Kimseyi dinlemez, o yönetici.Haa birde ''resmi ve yasal'' bir adam o.

Sevgili şafak canın bu öneri ve uyarılarına gereği olarak ''muhatap olmamak '' için çaba sarfedeceğim.

Alt 11.10.2015, 10:30   #8
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler

hiç birinizden aşağı kalır yanım yok.sataşma olursa en üst perdeden cevabını veririm.muhatap olmayın ki muhatap olmayım.bana hakaret edene sessiz kalacak değilim.haksız ithamlar karşısında susacak değilim.bu güne kadar nasıl gelmişse öyle gider.herkes edebine dikkat etsin ben zaten ederim.bu güne kadar sataşmayı,hakareti hiç bir zaman kendim başlatmamışımdır.sataşmaya cevap vermişimdir.buda benim en doğal hakkım.

Alt 11.10.2015, 11:07   #9
Yazar
gnost
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Devrimci Demokrat üyeleri PKK gibi bir örgüt ve onun eylemleri karşısında günah çıkarmaya zorlamak,kendi lügatınca küfre,hakarete mecbur koşmak,olmayınca herkesi ''terör destekçisi'' ilan etmek Faşizmin alametlerinden dir.

Sitemizde Faşizmi yasaklayan yeni bir kural getirilsin.

Faşizmi kısaca özetleyen şu alıntı hepimize klavuz olur umuduyla.

İnsan haklarının aşağılanması ve hor görülmesi

İnsan haklarının aşağılanması ve hor görülmesi

Düşmandan korku ve güvenlik ihtiyacı nedeniyle, faşist rejim altındaki insanlar, ‘ihtiyaç’ gereği belirli durumlarda insan haklarının göz ardı edilebileceğine ikna edilirler. İnsanlar işkence, yargısız infaz, siyasal suikast, uzun süreli gözaltı gibi uygulamalara karşı başını başka tarafa çevirme, hatta bunları onaylama eğilimindedir.

ı

Düşmanların/günah keçilerinin birleştirici bir neden olarak tanımlanması

Ülkenin güvenliğini ve bütünlüğünü tehdit eden düşmanın ortadan kaldırılması için insanlar histerik kalabalıklara katılıp sokaklara dökülür; Bu düşman tanımının içinde ırksal, etnik ya da dinsel azınlıklar, liberaller, komünistler, sosyalistler, teroristler, vs. vardır.

Ordunun ve militarizmin yüceltilmesi

Yaygın yerel sorunlar olduğunda bile, orduya hükümet bütçesinden aşırı miktarda pay verilir ve yerel gündemler göz ardı edilir. Askerler ve ordu hizmetleri alabildiğini yüceltilir.

Kitle iletişim araçlarının kontrol altına alınması

Kimi zaman medya hükümet tarafından doğrudan kontrol edilirken, diğer durumlarda dolaylı olarak diğer genelgeler, mevzuatlar, sempatik medya temsilcileri ya da yöneticileri tarafından kontrol edilir. Sansür, özellikle savaş dönemlerinde oldukça yaygındır.

ı

Ulusal güvenlik takıntısı

“Korku” hükümet tarafından, kitleler üzerinde harekete geçirici bir araç olarak kullanılır.

Din ve yönetimin içiçe geçmesi

Faşist ulus hükümetleri, ulus içindeki en yaygın dini, kamuoyunu manipüle etmek için bir araç olarak kullanır. Dini retorik ve terminoloji, dinin ana doktrinlerinin hükümet politikalarına veya eylemlerine tamamen karşıt olduğu durumlarda dahi, hükümet liderleri tarafından yaygın olarak kullanılır.

Cinsel ayrımcılığın şahlanışı

Faşist ulusların hükümetleri, neredeyse tamamen erkek-egemen olma eğilimindedir. Faşist rejimlerde, geleneksel cinsiyet rolleri daha katı hale getirilmiştir. Kürtaj karşıtlığı ve homofobi had safhadadır. Bir diktatör erkek lider gelir, yerine başkası gelir

Özel sermayenin gücünün korunması

Faşist uluslardaki sanayi ve iş aristokrasisi, sıklıkla hükümet liderlerini iktidara getirenlerdir. Bunu hükümetle iş dünyası arasında karşılıklı çıkara dayalı bir ilişki tesis ederek ve belli bir iktidar eliti yaratarak yapar.

Emek gücünün baskı altına alınması

Faşist hükümete karşı tek gerçek tehdit emeğin örgütlü gücü olduğundan, işçi sendikaları ya tamamen saf dışı edilir ya da şiddetle baskı altına alınır.

Suç ve cezalandırma ile baskı altına alma

Faşist rejimlerde, polislere kanunları zorla uygulamaları için neredeyse sınırsız bir yetki verilir. İnsanlar genellikle, polisin suistimallerine göz yummaya ve hatta vatanseverlik adına sivil özgürlüklerden feragat etmeye razı olur. Faşist uluslarda, sınırsız güce sahip ulusal bir polis kuvveti vardır.

Aydınların ve sanatın küçümsenmesi

Faşist uluslar, yüksek öğrenim ve akademiye karşı açık bir düşmanlığı körükler ve teşvik eder. Profesörlerin ve diğer akademisyenlerin sansüre uğraması, hatta tutuklanması yaygındır. Sanatta ifade özgürlüğü açıkça saldırı altındadır ve hükümetler genellikle sanata bütçe ayırmayı reddeder.

Adam kayırma ve yozlaşmada sınır tanımama

Faşist rejimler neredeyse her zaman, yönetim kadrolarına birbirini atayarak hükümetin güç ve otoritesini onları hesap vermekten korumak için kullanan bir grup ahbap ile müttefikleri tarafından yönetilir. Ulusal kaynakların ve hatta hazinenin tahsisi ya da bunların hükümet liderleri tarafından açık bir şekilde gaspı, faşist rejimlerde rastlanmayan bir olgu değildir.

Hileli seçimler

Faşist uluslardaki seçimler bazen tamamen göz boyama amaçlı yapılır. Diğer zamanlarda ise seçimler, çamur atma kampanyaları, hatta muhalefet adaylarının öldürülmesi, seçmen oylarının ve seçim bölgelerinin kontrolü için yasama kurumlarının alet edilmesi ve medya manipülasyonu gölgesinde yapılır. Faşist uluslar, tipik olarak kendi yargı sistemini seçimleri manipüle ya da kontrol etmek için kullanır.
Güçlü ve sürekli milliyetçilik: Faşist rejimler, sürekli olarak vatansever şiarlar, sloganlar, semboller, marşlar ve diğer şeyleri kullanma eğilimindedir.

Güçlü ve sürekli milliyetçilik: Faşist rejimler, sürekli olarak vatansever şiarlar, sloganlar, semboller, marşlar ve diğer şeyleri kullanma eğilimindedir.

Alt 11.10.2015, 11:35   #10
Yazar
gnost
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

MURAT SEVİNÇ

Geçelim şimdi ‘milli birlik ve beraberlik’ gibi, ömür boyu işittiğimiz içi boş lafları. Önce olup bitenin adını koyalım: Suruç’ta güzel canlarını veren gencecik insanların orada olmasının nedeni, toplumcu oluşlarıydı. İnsancıl oluşlarıydı.

Kürt ve Türk solcu gençler kermes için değil, Kobani için bir araya gelmişlerdi. Kürt ve Türk barışına yönelik, taş üstüne taş koymak için Suruç’taydılar. Yaşıtları, arkadaşları Gezi’de yaralanmış, öldürülmüştü. Soma’da olup bitenlere kızgındılar. Berkin Elvan’a üzülüp dert ediniyorlardı.

Toplumsal duyarlılıkları nedeniyle ve örgütlülükleri sayesinde katıldıkları eylemlerde, devlet şiddetiyle tanışıyorlardı. En yetkili ağızlar tarafından ‘çapulcu’ olarak adlandırılmışlardı. Basındaki bekçi çomarlarınca, darbeciliğe alet olmakla itham edilmişlerdi. Haksızlıklara tahammül edemediklerinden, ‘bir şey yapma’ yolunu seçmişlerdi. Dünyayı değiştirebilecek olmanın heyecan ve mutluluğu içindeyken, umudun katili faşistlerce katledildiler. Devlet, yardım için telaşla koşuşturan insanlara, gaz sıktı.

O bomba başka bir yerde değil, Suruç’ta patladı

Üç kuruşluk birikim, bolca fantezi ve Allah’ın belası kimi okumuşların büyük desteğiyle sürdürülen tehlikeli dış ve iç siyasetin meyvesi olan o bomba, herhangi bir yerde patlayabilirdi. Ama başka bir yerde değil, Suruç’ta patladı. Kürt ve Türk, sol değerlere gönül vermiş, vicdan ve sorumluluk sahibi gencecik insanlar ‘birlikte’ bir umudun peşindeydi Suruç’ta.

Koray, Cebrail, Hatice, Uğur, Narthan, Veysel, Nazegül, Kasım, Alper, Cemil, Okan, Ferdane, Yunus, Çağdaş, Alican, Osman, Mücahit, Merdali, Aydan, Nazlı, Serhat, Ece, Emrullah, Murat, Erdal, İsmet, Süleyman, Büşra, Dilek, Duygu, Nuray…

Memleketin Türk’ü ve Kürt’ünün ‘birlikte’ kuracağı bir gelecek ve insanca yaşam talep ediyorlardı. Katliam, sıradan bir gençlik kampında gerçekleşmiş olsaydı da kabul edilebilir ve katlanılabilir değil hiç şüphesiz. Kendisini ‘insan’ sıfatıyla tanımlayan herhangi biri açısından. Buna mukabil, Suruç’takilerin politik bir dertleri vardı ve bu derdin görmezden gelinmesi, bizatihi politik bir tercihtir. Sonuçta, faşistler bedelini ödetti. O genç insanlar kadar yürekli ve kararlı olmayı isteyecek herkese gözdağı vererek.

Kimdir bu faşist denilen? Ne yer ne içer, ne düşünür?

Faşistin, üzerinde kafa yorup tartışabileceği bir ‘kuramı (teorisi)’ yoktur. Dolayısıyla herhangi bir düşünce üzerine derinleşmesi gerekmez. Hatta çoğu zaman, düşünmesi de gerekmez. Karşıtlıklar ve düşmanlıklar üzerine kurar dünyasını. Örneğin ‘dış ilişki’den anladığı, barışçı diplomasi değil, savaşmak ve horozlanmaktır. Alt etmek. Üstün gelmek. Bu üstün gelme ve tepeleme arzusunun kökeninde kendisinin diğerlerinden üstün/ayrıcalıklı olduğu yönündeki inanç yatar.

Özgürlükçü olan, ‘solda’ olan her ideolojiden nefret eder. Su katılmamış bir antikomünisttir. Memleketine ve tabii sınıf profiline göre kimi Yahudi’ye, kimi Çingene’ye düşmanlık besler. Herkes kendisi gibi olup yaşasın, eğer olmuyorsa/yaşamıyorsa ya yola gelsin ya da yok edilsin ister. Faşistler, ‘maçist’tir. Kültürünün en belirgin unsurlarından biri maçoluktur. Kaba sabadır. Eli sopalıdır. Haliyle örneğin farklı cinsel yönelime sahip biri de faşistin gazabına uğrar.

Bozulmuştur, hastalıklıdır çünkü. Yönetimden anladığı, ‘şefe’ itaattir. Kendisini liderine köpeklik etmeye mecbur görür. Zira faşist için aslonan, mutlak sadakattir. Çoğulculuktan nefret eder. Her konuda en doğru kararı veren bir şef vardır ve şefe sıkı sıkıya bağlanmak gerekir. Nihayetinde kelime anlamı olarak da faşizm, ‘bir baltanın çevresinde ona sıkıca bağlanan değneklerle imal edilmiş savaş silahı’ demektir.

Haliyle faşistin arzusu, o baltanın etrafında, bir ömür ‘değnek’ olmaktır. Doğal olarak irrasyoneldir. Aklıyla değil, duygularıyla hareket eder. Sosyalizm düşmanlığı gibi olmasa da, klasik liberal demokrasinin talep ettiği temel ilkelerden de tümüyle uzaktır. Düşman olmak zorundadır. Düşmanlıkları, var olabilmesinin zorunlu koşuludur. Bir gün Kürt’e düşmandır, bir gün Ermeni ya da Musevi’ye, beriki gün sosyaliste. Tehlikelidir faşist. Ve faşistlik, bir hak değildir.

Faşistler, 20. yüzyılın kanserli hücresidir

Türkiye solunun Türk’ü ve Kürt’üyle 12 Mart öncesinde müşerref olduğu faşizm ve faşistler, 20. yüzyılın kanserli hücresidir. Türkiye açısından 12 Mart 1971, ilk ‘merhaba’dır. 12 Eylül 1980 tarihiyse, uzun sürecek faşist idarenin ilk günü. 12 Eylül faşizmi memlekette sola dair ne varsa dümdüz etmiştir. On binlerce solcu kaçmış, yargılanmış, öldürülmüş, idam edilmiş, işkence görmüştür. Generaller ABD ve büyük sermayedarın bir dediğini iki etmemiştir.

O günlerde ABD, Afganistan’da SSCB’ye karşı dincileri eğitip silahlandırırken, Türkiye kendi ‘yeşil kuşağını’ palazlandırmakla meşgul olmuştur. Faşizmin Türkiye’deki kurumsal sembolü olan Konsey (MGK)’in yönetimi Aralık 1983’te sona ermiştir ermesine, ancak sonrasında faşizmle hesaplaşılmamıştır. İçtenlikli bir demokratikleşme çabası sergilenmediği gibi, veteran faşistlerin bir kısmı devlet ‘hizmetlerinde’ kullanılmıştır. 12 Eylül’ün önemli simaları uzun süre (hatta bugüne dek) siyasette/idarede boy göstermiştir.

İşte AKP de, bu ‘sağın,’ üzerine din sosu boca edilmiş hali olarak iktidara gelmiştir

Memleket bu dönem zarfında çok kısa süreler haricinde kendisini ‘merkez sağ’ olarak tanımlayanlarca yönetilmiştir. Bugün ‘Kürt sorunu’ olarak adlandırılan sorun, 12 Eylül faşizminin acımasızlığından ve uygulamalarından ayrı düşünülemez. 1990’lardaki sağ siyasetçilerin ‘listelerinden’ ayrı düşünülemez. Onların işbirliği içinde olduğu ‘derin’ yapılardan ayrı düşünülemez. Onların içinde bulunduğu MGK’nin kararlarından ‘ayrı’ düşünülemez. Onların ilan ettiği OHAL’lerden ayrı düşünülemez. TSK ile kurdukları enseye tokat, bağımlı ilişkiden ayrı düşünülemez. İşte AKP de, 2002 yılında bu ‘sağın,’ üzerine din sosu boca edilmiş hali olarak iktidara gelmiştir. Bazen biraz gerdan kırsa da söz konusu ‘mirası’ büyük ölçüde sahiplenmiştir. Oysa sahiplenilen, onur duyulacak bir geçmiş değildir.

Faşist zihniyetin panzehiri, sol düşüncedir

12 Eylül faşizminin, günümüz açısından en berbat toplumsal ve siyasal etkisi, herhalde zihniyetidir. Hemen her gün tanık olduğumuz, siyasal ve toplumsal kültürümüze nüfuz etmiş bir zihniyet bu. Türkiye’de genellikle Kürt’ler ve gayri Müslimler söz konusu olduğunda hortlayan bir zihniyet.

Baksanıza, internetteki haberler doğruysa özellikle sosyal medyada, katledilenlerle ilgili nahoş yorumlar yapılmaya başlanmış bile. Oysa faşizm ve onun şiddeti karşısında suskun kalanlar, ırkçılığa zemin hazırlayanlar, özellikle Kürt’ler ve Ermeniler söz konusu olduğunda en ağır hakaretleri savurmaktan bir an olsun çekinmeyenler ile iki gün önce insanları katleden dinci faşistler arasındaki fark, ilkinin elinde henüz patlatacak bir bomba olmamasıdır.

Asıl mesele, faşizme yeşerip kök salacağı toprak ve gübreyi sunmamaktır. Memleketimizde ne yazık ki ikisi de mevcuttur. Haliyle faşizm, Suruç’ta olduğu gibi, o verimli toprağı ayağının altından kaydırma ihtimali olana saldırmaktadır. En vahşi yüzüyle.

Faşist zihniyetin panzehiri, sol düşüncedir. Türkiye’de bir şeyler değişecekse, bunu başaracak olan soldur. Sol siyasettir. Memleketin dindarı da mutlu olup insanca yaşayacaksa bu, solun ‘eşitlikçi’ değerleri sayesinde olacaktır. Sağın en müteahhit kafalısı olan merkez sağın da, ihaleci dinci sağın da Türkiye yurttaşına daha fazla beton ve çokça eziyet dışında sunabilecekleri bir gelecek yoktur.

diken.com.tr

gnost Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
Amistofes (11.10.2015)

Etiketler
Yok

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil