Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Tarihi

Alevilik Tarihi Alevi toplumunun tarihi, tarihsel olaylar, kişiler, durumlar, değerlendirmeler

Seçenekler Arama Stil
Alt 29.08.2007, 12:46   #21
Yazar
aliyolu
Forumun Bir Parçası

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 54
İtibar Puanı: 140
aliyolu yakında sevilen bir üye olabiliraliyolu yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 156
343 Mesajına 580 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
keybar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
[color="Black"][b]
Aliyolu arkadaş birincisi bir şeyi sizin bilmemeniz o şeyin olmadığı anlamına gelmez ikincisi bahsedilen olayın şii caferi alevi kaynaklarında olduğunu ve bunu birazda değiştirerek aktardığımı (veya senin deyişinle çarpıttığımı) söylüyorsun şunu sana tavsiye ediyorum bir şeyi araştırmadan kesin otorite olarak konuşma sonuçta hepimizin yanılma olasığı var ikincisi sana kudret kandili meselesinden feyz alınarak yazılmış bir çok beyit gösterebilirim örneğin

dikkat etmişsen biri miraçlama en sonuncusuda alevilerin konuya bakışını göstermesi bakımından en önemli olan duaz imam dır. ayrıca şöyle bir şey söylemişsiniz bunu aslında söylemek istemediğinizi farz ediyorum

çünkü Alevi inancı sözlü geleneğe dayalı bir inanıştır yani sizin ve benim verdiğimiz referansların tamama yakını sözlü gelenek üzerinden gelişmiş örneklerdir yani senin değiminle "kulaktan dolmadır" yani köylerde veya kırsalda yaşadığımız inancın temelinde ritüelller ve sözlü gelenek vardır ki bunlarda bir birini etkilemiştir. şunun gibi mesela "muhammed kalktı oturdu " dediğinde tüm cemaat kalkıp oturur veya niyaz dediğinde herkes niyaz eder gibi yani alevi inancının bel kemiği sözlü gelenektir.

ayrıca sianın konuya nasıl baktığını biliriyorum aradaki farkta budur şia kaynakları konuyu sizin anlattığınız şekilde anlatmaktadır yalnız alevi duazlarında danışılan ali değil tanrıdır ve cebrailin haddin bildiren ve kanadın yakan Aliyel mürtezadır.

Yukardaki deyişler miraçlamalar duazları biraz zahmet edip arasaydınız çok rahat bulurdunuz buna rağmen Şah hatayının Pir sultanın vs. değil sizin bildiğinize mi inanalım, ayrıca konuyu araştırmadan yaptığınız eleştirileri hatta çarpıtmaları düzeltmenizi bekliyorum pir sultan aptalmıdır" Sii Caferi Alevi inanclarini ordan burdan duyduktan sonra,biraz degistirerek yeni bir inanc olusturmak istiyen"

Sayin Keybar

Cebrail ve Hz Ali arasinda gecen olayin sii caferi alevi inancinda oldugunu söyledim.
Bunun icin Hz Aliye "cebrailin ögretmeni" denir.

Sizin bu olaya deginmenizi hos karsilamakla birlikte,eksik ve yanlis anlatmanizi elestirme hakkina sahip oldugumu düsünüyorum.

Mesela Cebrailin Kanadini yakanin Aliyel Murteza oldugunu söylemissin.
Aliyel Murteza Hz Alinin bir baska ismidir.

Oysa soruya muhatap olan Cebrail,soruyu soran Allah ve cevabi cebraile ögreten Alidir.

Bunlari söylemekle neden Sah hatayi Pir Sultana hakaret etmis olayim??
Sah Hatayi Pir Sultan ile söylediklerimiz arasindaki farkliligi göster ona göre bakip karar verelim.

Öyle bazi isimlerin arkasina siginarak tartisma yürütülmez.
Pir Sultan Abdalin bir cok siiri var ki,"kul olan" Aliden bahseder.
Sah Hatayi "kul olan" Alinin bir taraftaridir.Yani Ali Siasidir.

Sizin ne oldugunuzu ise hala anlamis degilim.

___________________İMZA___________________
Hakliyi haksizi ayiramayanlarin yönetici oldugu ortam ne de kötü ortamdir.
aliyolu Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
aliyolu Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
yolah?rmet (31.10.2007)
Alt 29.08.2007, 23:50   #22
Yazar
keybar
Üye

keybar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 46
İtibar Puanı: 17
keybar iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 1
7 Mesajına 26 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
aliyolu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sah Hatayi "kul olan" Alinin bir taraftaridir.Yani Ali Siasidir.

Sizin ne oldugunuzu ise hala anlamis degilim.
Alevi ulularından Şah hatayıya şia benzetmesi yapmanızdan sizin aslında görüşünüzün ne olduğunu ele veriyorsunuz bence. Şah hatayı nın alevi mi şia mı olduğunu tartışmam tartışanlarıda ancak taraflı olmakla suçlarım çünkü alevi ritualinde neredeyse tüm cem deyişleri şah hatayınındır siz aleviliğin en büyük referansı olan 7 ulu ozandan birine şia (ki zamanında bize Rıfızi demişlerdir) derseniz gittiğiniz yoldanda savunduğunuz şeydende şüphe ederim eğer benimle polemik yapmak için savunmadığınız şeyleri savunuyorsanız başka ama savunduğunuz gerçekten Şah Hatayının Alevi olmadığıysa sizinle bu konuda tartışacak bir şey göremiyorum. yani siz yolumuzun kurucusu olarak gördüğümüz ululardan şah hatayının aleviler hakkında "rıfızi" dediğini mi iddia ediyorsunuz son olarak Benim ne olduğum değil savunduğum fikirlerin ne olduğuna bakın ayrıca çok da önemliyse ne olduğum buyrun mahzuni tercuman olsun hislerime

İster sövün ister asın
Hak'ka şükür kızılbaşım
Sevmem ikilik dünyasın
Hak'ka şükür kızılbaşım

İkrar verdim dönmem geri
Bundandır adım serseri
İnsan olduğumdan beri
Hak'ka şükür kızılbaşım

Benden yakın Allah bana
Her sözü bismillah bana
Kem düşünmek günah bana
Hak'ka şükür kızılbaşım

Başta kızılbaş Ali'dir
Ali'nin yolu uludur
Biri de Bektaş Veli'dir
Hak'ka şükür kızılbaşım

Mahzuni aktim çağladım
Hak'ka vardım adım adım
Başıma kızıl bağladım
Hak'ka şükür kızılbaşım

Şah Hatayım hana Söyler
Sırrı suphana söyler
Yola tarikata boyun eğmeyen
Durmaz bir mahna sörler

Şahı merdan Alinin sırrı yürüye
Allah Allah..!

Konu keybar tarafından (29.08.2007 Saat 23:52 ) değiştirilmiştir.
keybar Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
keybar Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
biz (29.10.2007), TUN (11.10.2007)
Alt 30.08.2007, 00:13   #23
Yazar
keybar
Üye

keybar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

İtibar Puanı: 17
keybar iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 1
7 Mesajına 26 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
aliyolu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin Candacan
Alevilik elbette Aliyoludur.
Enel hakk sözü tasavvufi bir yaklasimdir.
Zaten bu sözün sahibi Mansur da Alevi oldugunu söylemiyordu.Siz neye dayanarak bu sözü kabul ettiginiz icin Alevi oldugunuzu söyleyebiliyorsunuz?
Buda başka bir mesajınız kusura bakmayın ama bırakın forum üyelerinin alevi olup olmadığını siz Hallacı mansur a bile bir kulp bulmaya çalışıyorsunuz kusura bakmayın bu sözleri söylemek zorundayım ama aleviliğin daha 1800 lü yıllarda terim olarak kullanılmaya başladığını bilmenize rağmen hallacı mansurun da 10. yy da yaşamış olduduğunu bilmenize (en azından bildiğinizi farz ediyorum) rağmen kendine nasıl alevi demediğini söylüyorsunuz veya hangi sonuca varmaya çalışıyorsunuz yoksa alevi değerlerini çürütmekmidir işiniz yoksa alevilik adı altında altı boş bir inanışmı yaratıyorsunuz beyninizde hadi diyelim bilmiyorsunuz bana cevap vereceğinize biraz araştırın veya yarım bilgilerinizle insanları yanıltmayın

Bilene Kurban
Bilmeyenede Kurban
Yandım yarı buçuk elinden...

Not: Bu yazdıklarımada hızla cevap vereceğinizi biliyorum yalnız sizin bu kimlik sorgular tavrınızdan ve ulu kişileri çarpıtmanızdan ötürü bundan sonra size cevap yazmamayı düşünüyorum çünkü ben bildiklerimi paylaşırken forumdaki arkadaşlarla birde sizin yanlışlarınızı (bilinçli veya Bilinçsiz) düzeltmekle uğraşmak istemiyorum allah yolunuzu açık etsin

Şah Hatayım hana Söyler
Sırrı suphana söyler
Yola tarikata boyun eğmeyen
Durmaz bir mahna sörler

Şahı merdan Alinin sırrı yürüye
Allah Allah..!

keybar Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
keybar Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
biz (29.10.2007), TUN (11.10.2007)
Alt 08.09.2007, 00:29   #24
Yazar
LAZ CAFERİ
Yeni Üye

LAZ CAFERİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TRABZON
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 9
LAZ CAFERİ hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok

Ettiği Teşekkür: 0
2 Mesajına 3 Kere Teşekkür Edlidi

töbe töbe
şu sözlere bak aman ya rabbi

yenaibul mevedde ve bir çok kaynak ta geçtiğine göre

ALLAH ÖNCE HZ. MUHAMMEDİ YARATTI VE DEDİKİ SANA KENDİ İSİMLERİMDEN BİRİNİ VERİYORUM BENİM ADIM MAHMUD SENDEN MUHAMMEDSİN
SORA ALİYİ YARATTI ALİYE DEDİKİ SANA KENDİ İSİMLERİMDEN BİRİNİ VERİYORUM BEN ALA YIM SEN DE ALİSİN BENİM ANILDIĞIM HER YERDE SİZDE BENİMLE BİRLİKTE ANILACAKSINIZ.

BU HADİS ÇOK UZUN VE EHL-İ BEYTİN FAZİLETLERİNDEN BAHSEDİLİYOR

ORDA GEÇEN BELKİ ALA DIR BELKİ ALİ DENEREK KASIT ALA DIR

ANCAK HZ . ALİ YE YADA DİĞER İMAM LARA ULUHİYYET MAKAMI NI NİSPET VERENLER BAŞTA İMAM ALİ OLMAK ÜZERE LANETLEMİŞTİR

BUNLA BERABER BU BOZUK AKİDE ALEVİLİK DEĞİLDİR BU SAÇMALIĞA İNANALAR ALEVİ OLAMAZLAR OLSA OLSA BEKTAŞİ OLURLAR

OH NE GÜZEL HEM EHL-İ BEYTİ SEVİYORUM DE HEM ONLARA UYMA HEM NAMAZ KILMA HEM DE KALK ALİ HAŞA ALLAHTIR DE BU NA BEŞ YAŞINDAKİ ÇOCUK BİLE İNANMAZ EY BEKTAŞİLER ŞU ELLERİNİZİ ALEVİLİK ÜZERİNDEN ÇEKİN ARTIK

LAZ CAFERİ Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
LAZ CAFERİ Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 08.09.2007, 02:03   #25
Yazar
mustakim
Yeni Üye

Bilgiler

Memleket: ZONGULDAK
İtibar Puanı: 6
mustakim hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok

Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edlidi

Başlıktaki yemi yuttuk geldik buraya..Ta başlığı koyan arkadaş o kadar seviyesi artmış ve hallacı mansuru anlamış ki,onun için başlığı atmış yada eğer hallacı mansur kadar seviyem yok falan diyorsa bu sözcüğü yazma edepsizliğini anlamayacak kadar dinden yoksun demektir..Dinde aşırıya gitmeyin arkadaşım.Din gayet kolay ve saftır..İşte Kur'an işte Sünnet..Sizin hayal ürünü kaf dağı masallarınız bu dini bulandıramaz..Ahıretinizi düşünüyorsanız,biran önce İslam'ı kaynağından öğrenmeye bakın ki;ahırette iyi şeyler yaptıklarını sanıpta,husrana düşenlerden olmayın.Yok!..Ben eminim diyorsanız;Öyleyse kim haklı-kim haksız,kim dini saptırmanın cezasını görecek ahırette göreceksiniz...

Arkadaşım,tertemiz akan şu nehri bulamayın..Bu dünyada herşey serbest lakin ahırette hesabını vereceksiniz..Kur'an var Sünnet var..Bunun haricinde hayalat üretir ve buna inanırsanız,delilinizi göstermezseniz,azabıda hakedersiniz edepsizliğiniz yüzünden...Siz İslam'ı anlayamamışsınız daha..Hz.Ali(r.a) hayatta olsaydı sizi,zülfikarıyla paramparça ederdi..Dünyada atış serbest,edepsizlikte sabır ötesinde...Ahırette hesabını vereceksiniz..

Konu mustakim tarafından (08.09.2007 Saat 02:14 ) değiştirilmiştir.
mustakim Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 10.10.2007, 22:44   #26
Yazar
beyazkaya
Tecrübeli Üye

Bilgiler

İtibar Puanı: 95
beyazkaya yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 62
30 Mesajına 41 Kere Teşekkür Edlidi

ceset güzel yaklaşmış ama,eksik. Evet ali tanrıdır ama burada 2-3 satır yazıyla kavranamaz bu.Ziras alinin tanrısallığı allah anlamında değildir. Vahdeti vücudun içindedir bu olgu ama sunilerin algılamak istediği vahdeti vücud şeklinde değil.Meela ibni haldunun bir sözü vardır, sizin taptığınız şey benim ayaklarımın altındadır diye.Bunun ne olduğunu şimdi söylemiyeceğim ama terpkileri de merak ediyorum.

Yeryüzünde 4 kitap var
Kitabı yazan katip var
Her kitapta bir hitap var
Allah desem yalan olur

----------------------

Allah için diye öğüt verenler
Yaradandan gayrı bir yarimiz yok
İbadet secdeden haber soranlar
Her taraf kıblemiz Duvarımız yok

beyazkaya Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.10.2007, 07:15   #27
Yazar
İşcanbaba
Forumla Bütünleşmiş

İşcanbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

İşcanbaba - MSN üzeri Mesaj gönder

Fikirler Tecrübe Puanı: 82
İtibar Puanı: 1036
İşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı var
İşcanbaba - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 1.566
875 Mesajına 1.840 Kere Teşekkür Edlidi

SN:Mustakim,
Alıntı:
İşte Kur'an işte Sünnet
İşte aleviler bundan bihaberdir, onlarda Kuranda,Kurtaranda İNSANDIR,_HÜNKAR_
Alıntı:
Sizin hayal ürünü kaf dağı masallarınız bu dini bulandıramaz..
Alevilerin bu dinde zaten gözü yoktur,
Hani bir söz varya,Namazda gözü olmayanın Ezanda kulağı olmaz diye, ha tam öyle,
Alıntı:
biran önce İslam'ı kaynağından öğrenmeye bakın
Yüzlerce,binlerce yıldır bunu yapmamaışlar, bundan sonra da yapmazlar,
bu tavsiyeni belki CEM VAKFICILAR tutar,
Alıntı:
Öyleyse kim haklı-kim haksız,kim dini saptırmanın cezasını görecek ahırette göreceksiniz...
Biz bu hesabı vermek için ne zaman nerde olacağı belli olmayan AHİRETİ beklemiyoruz, CEm de ,Hak Meydanında,MANSUR DARINDA hesabımızı veriyoruz, Kime mi?,HAKKA, HALKA, onlar kimmi, İNSAN
Alıntı:
Hz.Ali(r.a) hayatta olsaydı sizi,zülfikarıyla paramparça ederdi.
Bak bu doğru, bunda haklısın, çok şanslıyız değilmi?

Bu ne yaman çelişki anne

Sağı solu
önü arkası yok
kalmadı
ömrümün
belki bu son hasretleri
son özlemleri
bir aşkın ardından
son gözyaşları döküşleri
yok kalmadı farkı
altı, üstü
yer ile gökyüzünün
yaşamla,ölümün

Dinimiz Sevgi
Kabemiz İnsandır
.

www.karakoykoop.org.tr
İşcanbaba Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
İşcanbaba Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
ger?e?e az kald? (13.10.2007)
Alt 11.10.2007, 19:30   #28
Yazar
DevlerinNefesi
Aybo, zulmo, cinayeto

DevlerinNefesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ

Fikirler Tecrübe Puanı: 45
İtibar Puanı: 55
DevlerinNefesi yakında sevilen bir üye olabilir
DevlerinNefesi - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 129
68 Mesajına 100 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
mustakim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Başlıktaki yemi yuttuk geldik buraya..Ta başlığı koyan arkadaş o kadar seviyesi artmış ve hallacı mansuru anlamış ki,onun için başlığı atmış yada eğer hallacı mansur kadar seviyem yok falan diyorsa bu sözcüğü yazma edepsizliğini anlamayacak kadar dinden yoksun demektir..Dinde aşırıya gitmeyin arkadaşım.Din gayet kolay ve saftır..İşte Kur'an işte Sünnet..Sizin hayal ürünü kaf dağı masallarınız bu dini bulandıramaz..Ahıretinizi düşünüyorsanız,biran önce İslam'ı kaynağından öğrenmeye bakın ki;ahırette iyi şeyler yaptıklarını sanıpta,husrana düşenlerden olmayın.Yok!..Ben eminim diyorsanız;Öyleyse kim haklı-kim haksız,kim dini saptırmanın cezasını görecek ahırette göreceksiniz...

Arkadaşım,tertemiz akan şu nehri bulamayın..Bu dünyada herşey serbest lakin ahırette hesabını vereceksiniz..Kur'an var Sünnet var..Bunun haricinde hayalat üretir ve buna inanırsanız,delilinizi göstermezseniz,azabıda hakedersiniz edepsizliğiniz yüzünden...Siz İslam'ı anlayamamışsınız daha..Hz.Ali(r.a) hayatta olsaydı sizi,zülfikarıyla paramparça ederdi..Dünyada atış serbest,edepsizlikte sabır ötesinde...Ahırette hesabını vereceksiniz..
sanane alevilerden?kuran varmı var git kuranı oku uy sana zorluk cıkaran varmı? ahirette ne olacağına sen mı karar vercen?hakk a ulaşmanın belli bir ibadeti yoktur zaten hakk insanın içindedir.size göre ibadet yanlız namazdan ibaretse,eğer öyle birşey olsa farklı dinler farklı ibadetler mevcut. hz musa hz isa kuranda gecmiyomu geciyo onlar namaz mı kılıyodu?bırakın bu ibadet takıntısını da herkez kendine göre ibadetini yapsın, tamam mı sofu kardeş.

sen kalk haksızlık yap sonra töbe et sonra tekrar haksızlık yap sonra terar tövbe et bu böyle sürüp gitsin, ne anlam cıkıyor burda yani allah affeden dir deyin ve herşeyi yapın sonra tövbe edin olacak iş mi? bir kere tövbe etmişsen hatanı anlamışsan sonra o hatayı bir kere daha tekrarlamışsan zaten senin hakk la alakan yoktur

http://img174.imageshack.us/img174/9421/deniz200305061sz7.jpg
DevlerinNefesi Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.10.2007, 22:26   #29
Yazar
eminhamit
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: ANKARA
İtibar Puanı: -10
eminhamit geçmişte onaylanmayan yazıları olmuş

Ettiği Teşekkür: 5
2 Mesajına 3 Kere Teşekkür Edlidi

genelde mutassavuf, özelde Bektasi düsüncesinde insan zaten tanridan/tanrisal bir varliktir. Nefsini yenmis, kendi benligini aradan cikarmis bir insan alemde Allah'tan baska bir varlik olmadigini görmüstür ve belki ileriki safhalarda onunla bir olmustur. bu metotu en mükemmel sekilde uygulamis bir insan olan Hz. Ali'nin Allah oldugunu söylemek abes kacmaz. Keza evliyalar da Allah'tir. Hz. Muhammed de Allah'tir vs...

eminhamit Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 29.10.2007, 01:29   #30
Yazar
Aydincan
Kontrollü Üye

Bilgiler

Memleket: AYDIN
İtibar Puanı: -192
Aydincan forum tarafından sevilmiyorAydincan forum tarafından sevilmiyor

Ettiği Teşekkür: 51
31 Mesajına 44 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
DevlerinNefesi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sanane alevilerden?kuran varmı var git kuranı oku uy sana zorluk cıkaran varmı? ahirette ne olacağına sen mı karar vercen?hakk a ulaşmanın belli bir ibadeti yoktur zaten hakk insanın içindedir.size göre ibadet yanlız namazdan ibaretse,eğer öyle birşey olsa farklı dinler farklı ibadetler mevcut. hz musa hz isa kuranda gecmiyomu geciyo onlar namaz mı kılıyodu?bırakın bu ibadet takıntısını da herkez kendine göre ibadetini yapsın, tamam mı sofu kardeş.

sen kalk haksızlık yap sonra töbe et sonra tekrar haksızlık yap sonra terar tövbe et bu böyle sürüp gitsin, ne anlam cıkıyor burda yani allah affeden dir deyin ve herşeyi yapın sonra tövbe edin olacak iş mi? bir kere tövbe etmişsen hatanı anlamışsan sonra o hatayı bir kere daha tekrarlamışsan zaten senin hakk la alakan yoktur
Sana ne oluyorda , Alevilik sudur veya budur diyorsun...
Ben Arabim ve Aleviyim sana mi danisacagim???Alevi olmam senin izninlemi?
Sen Aleviligin karar merciimisin..
Senin desturun olmadikca , Alevi olunmuyor mu?
sen mi Aleviligi benim düsünceme uygun olup olmadigina karar verecek kisi ve kaynaga sahip olansin.
Var git hayallerini baska pazarlara götür.Hayallerin ile kendini avut.

Aydincan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil