Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Tarihi

Alevilik Tarihi Alevi toplumunun tarihi, tarihsel olaylar, kişiler, durumlar, değerlendirmeler

Seçenekler Arama Stil
Alt 27.04.2015, 14:45   #1
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

haziran_AW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!
Tournaments Won: 1

Memleket: AMASYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 94
İtibar Puanı: 1415
haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var
haziran_AW - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 3.577
1.695 Mesajına 3.780 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Canlı tanığı Dersim isyanını anlattı

SALİHA Karakaş, 1919 doğumlu. 96 yaşında. Aslen Tunceli Çemişgezekli. Babasının memuriyetinden dolayı Hozat ilçesinde doğmuş. Karakaş, 1938 Dersim harekatı sırasında 19 yaşında. Olayların yaşandığı sırada Çemişgezek’te... Yaşananların canlı tanığı... Harekat sürecini ondan dinledik. Hatırladıklarını, kayınvalidesi, annesi ve büyüklerinden dinlediklerini anlattı. Seyit Rıza ve adamlarının köylere baskın yaparak köylülerin mallarına el koyduğunu, insanları öldürdüğünü söyleyen Saliha Karakaş, “Dersim’de katliam olmadı” diyor.
İşte Saliha Karakaş’ın anlattıkları:
Çemişgezek’e baskın olacak dediler. 19 yaşındayım. Sadece Çemişgezek değil. Dersim, Hozat, Pertek, Erzincan’ın kazaları... Bütün gençler silahlandı, nöbet tutmaya başladı. Biz kadınlar evlerde toplandık. Tespih çektik, dualar ettik. Her tarafta baskınlar oluyor, insanlar ölüyor. Bu günlerce devam etti.

İSYANLARIN BAŞINDA SEYİT RIZA VAR

İsyanların başında Seyit Rıza ve adamları vardı. Erzincan, Çemişgezek, Keman, Pülümür... O taraflarda Koçuşağı diye bir aşiret vardı. İnsanlar onlardan çok çekti. Gelir senin köyünü basar, malını mülkünü alır, karşı çıkarsan da öldürürdü. Bizim memleketin ortasından çay akardı. Orada değirmenler vardı. Gelirler buğdaylarına el koyarlar, değirmenciyi de öldürüp giderlerdi.
Kayınvalidem, “Kızım bu isyanları çıkartan askerleri, insanları öldüren hep Seyit Rıza’dır” derdi. Seyit Rıza adamlarına emir veriyor. Köylere baskın yapıyorlar. İnsanların malını mülkünü alıp gidiyorlar. Mal mülk dediğim de davar, at, katır.

İSYANCILAR 200 ASKERİ FIRAT’TA BOĞDU

Bunlar aşiretti. Aşiret reisi de Seyit Rıza idi. İnsanları vahşice öldürüyorlardı. Halk, Seyit Rıza ve adamlarından çok korkardı. Fırat nehri eskiden sallarla geçilirdi. 200 asker Fırat’tan geçmek için geliyor. Salları işletenler de bu isyancılar. Askerler geceye kalıyor. Sala biniyorlar. Salın sahipleri gece ışıkları kapatıyorlar. Kendileri tabi geçit yerlerini biliyorlar. Ama zavallı askerler nereden bilecek geçit yerlerini. 200 asker orada boğuluyor. Bu zalimlik değil mi?
Annemin amcası, davarları toplar kasaplara satarmış. Adı Mevlüt efendi. Bir gün geliyorlar işte “Mevlüt efendi şuraya şu kadar davar getirdik. Sen ne kadar paran varsa al gel” diyorlar. Adamcağız düşüyor bunların arkasına. Şehirden çıktıktan sonra bu zavallının başını taşla eziyorlar. Parasını alıp gidiyorlar. Jandarma ölüsünü bulup getiriyor. Annemin dayısı. Ailesi Çemişgezek’te, kendi Hozat’ta memur. İzinde memleketine gelirken isyancılar yolunu kesiyor. Genç çocuk daha. Yalvarıyor yakarıyor her şeyimi alın ama beni öldürmeyin diye. Atını, her şeyini alıyorlar. “Bağışlıyoruz ama bir yerini keseceğiz, burnunu mu keselim kulaklarını mı?” diye soruyorlar. “Bari kulaklarımı kesin” diyor. Adamcağızın kulaklarını kesiyorlar.

2 JANDARMAYI BALTAYLA ÖLDÜRDÜLER

Biz Ovacık’tayız. Yüzbaşı ile evlerimiz yakın. Oranın postasını da jandarmalar getiriyor. Jandarma Elazığ’dan Hozat’a geliyor. 2 jandarma postayı almış gelirken yolda zavallılara pusu kuruyorlar. Arkalarından baltayla vuruyorlar. Öldürüp silahlarını alıp gidiyorlar. Ben o zaman 11 yaşındaydım. Adamların cesetlerini getirdiler. Gözümle gördüm. Matem tutuldu, mevlüt okundu. Bu hadiseyi hiç unutmam.
İsyan çıktı. Devlet bu isyanı elbette bastıracaktı. Hem askerler öldü hem de isyancılar. Bir iki sene korku içinde yaşadık. Çatışmalardan sonra sağ kalan isyancıları devlet başka illere gönderdi. Birkaç sene sonra Tunceli vilayeti kuruldu. Af çıktı ve bazıları geri geldi, bazıları gittikleri yerde kaldı.
ALEVİLER ATATÜRK’Ü ÇOK SEVER

Atatürk’ü herkes, hele Aleviler çok severlerdi. Hala severler. Ben orada yaşadım, hiçbir kötü laf duymadım. Ben Cumhuriyet çocuğuyum. Cumhuriyetle büyüdüm. Cumhuriyetten sonra bütün kazalarda okullar açıldı. Bütün kadınlar okula gitti. Okuma yazma öğrendiler.

___________________İMZA___________________
zaman her zaman haklı çıkarmıştır beni.dile kolay 10 yıl oldu bu imzayı atalı.

yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar(korkmadım)

nokta kadar menfaat için,virgül gibi eğilme(eğilmedim)

http://hizliresim.com/Po3PZ6][img]http://i.hizliresim.com/Po3PZ6.png

haziran_AW Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
haziran_AW Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
slistre (30.04.2015), VatanSever (30.04.2015)
Alt 27.04.2015, 21:17   #2
Yazar
Ferhat Güneyli
Kontrollü Üye

Ferhat Güneyli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 304
Ferhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 452
249 Mesajına 425 Kere Teşekkür Edlidi

Bu kadar teknik yazilmis bir yaziya ancak belli bir teknik kullanarak yanit verilebilir. Aydinlik Gazetesi cikisli yazi "uydurmadir" desek ayip kacar, "yalandir, iftiradir" desek söylesi yapilan hatunkisi ile irtibatimiz yok, yaziyi dogrulatma-yalanlatma olanagindan su an yoksunuz ve iddiamiz havada kalir; ama sanirim yazinin icindeki verileri kullanarak bir sonuca ve yoruma gitme olanagimiz var. Deneyecegiz.

Yazari belli olmayan yazinin (röportajin) üstünde bir fotograf yer aliyor ([Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]), fotografta yasli bir bayan ile genc bir bayan konusurlarken görülüyor. Oturulan mekan tipik orta gelir düzeyindeki kisilerin bir evi. "Cumhuriyet Kusagi" olarak adlandirilan yüzü Bati`ya dönük, Atatürk ve laisizme samimi olarak bagli, kücük burjuva yasam tarzini benimsemis kisilerden birisinin evi, büyük olasilikla bu yasli bayanin evi. Yani böyleyse, bu özelliklerden birine veya bir kacina sahip bir bayanin. cumhuriyeti savunma adina, her türlü muhalif eyleme rahatca "düsman isyani, isyancilar, hainler" diyebilecegini Kabul edebiliriz. Yasami boyunca Atatürk ve burjuva cumhuriyeti propagandasi altinda bulunmus bir kisinin, her hangi bir muhalif eyleme, biraz da yalan-dolan katarak karsi görüs veya tutum sergileyecegi de aciktir. Fakat bunlar ayni zamanda dogaldir.

Dogal olmayan, bu söylesinin Seyit Riza`yi karalamak icin sözde ince bir yol izleyerek kullanilmaya calisilmasidir. Bir tanik kaynak gösterilerek Seyit Riza`ya büyük tas atmak bizim anlayisimiza göre hafifliktir; tarihsel kisilikler bir yahut on tanikla yargilanamazlar cünkü. Bu tanigin söylediklerinin tamami dogru olsa bile Seyit Riza milyonlarin gözündeki tahtindan ne iner, ne de pir oldugu gercegi degisir.

Kaldi ki söyleside daha baska tipik ipuclari da vardir: "Biz kadınlar evlerde toplandık. Tespih çektik, dualar ettik." diyormus Saliha Karakaş Hanim. Buradan rahatca anliyoruz ki tanik Karatas tespih ceken sünni bir cevrenin insanidir. Bu da demektir ki Seyit Riza`nin can düsmani sünni cevrelerde ne konusulduysa onu anlatmis. Cogu da duyduklarindan, isittiklerinden olusuyor zaten taniklik öyküsünün. Can düsmani bir kampin üyelerinden Seyit Riza ile ilgili dogru bilgilerin, hatta hic degilse objektif bilgilerin cikmasini beklemek icin cocuk ya da bön olmak gerekecegine göre, bu yazinin buraya asilma nedeni ne olabilir?

Kanimizca, ucuz Türkcülügü cilalayip yaymaya calismak...

Ötesini de su asamada bu SINIRLI verilerle söylemek hem zordur, hem gereksizdir ve hem de söylemeyelim.

Ferhat Güneyli Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Ferhat Güneyli Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
VatanSever (30.04.2015)
Alt 27.04.2015, 23:01   #3
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

**Yorum** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 157
İtibar Puanı: 2395
**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip
**Yorum** - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 4.652
3.466 Mesajına 6.741 Kere Teşekkür Edlidi

Dersim katliamı hiç bir şekilde aklanamaz. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, Dersim, Maraş, Sivas, Roboski gibi katliamlar kara bir leke olarak yerini almıştır.

Oy Vermek Bir Şeyleri Değiştirseydi Yasaklanırdı!

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
**Yorum** Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
**Yorum** Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
gencalevi (01.05.2015)
Alt 27.04.2015, 23:55   #4
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler
Space Invaders Champion! Pacman Champion! Breakout Champion! Castle Defend Champion! Balloon Bomber Champion!

haziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı varhaziran_AW görkemli bir forum yaşantısı var

önce şunu söylemeliyim;yazar belli.Sinem Gülcan / Ankara.aydınlık gazetesinin haberinde bu belirtilmiş.ben kopyalarken nasıl atlamışım bilmiyorum.genelde alıntılarıma kaynak gösteririm.bu açıdan sıkıntı yok.

konunun özüne dönecek olursak bende Tuncelide devlet/cumhuriyet/kemalist vs. katliam yapılmadığını düşünenlerdenim.konuyu alevilik-sünnilik ekseninde değerlendirmiyorum.bir çok sünni de katliam yapıldığını iddia ediyor.meseleye bu açıdan bakmak hata olur diye düşünüyorum.bence bu türden bir yaklaşım bizdense savunalım mantığıdır.yanlışı da savunmuş oluruz ki bana göre değil.öyle olsa Uluderede yaşananları şafi kürtler ekseninde değerlendirip alkışlamam gerekir ki böyle bir durum söz konusu değil.yanlışa doğru demeyi uygun bulmuyorum.

Saliha Karakaşın ev halinden yola çıkarak analiz yapma işine de girmeyeceğim.çemişgezekte kaçtane alevi var kaç tane sünni var,bu röportaj sünni bakışı ile mi yazılmıştır şahısları tanımadığım için yorum da yapmayacağım.ancak karşıt görüşe saygı çerçevesinde değerlendirilebilir.dersim de katliam yapıldı diyeni alkışlayıp yapılmadı diyene saldırırsak doğru sonuçlara ulaşamayız.

ben bu konuda şöyle düşünüyorum;yedi düvele direnip yurdu işgalden kurtarmış bir meclis,tüm yurtta otorite kurup yönetim birliğini sağlamıştır.seyit rıza bana karışmayın buraların ağası benim demiştir.devlet otoritesini göstermiş çatlak sesleri kesmiştir.bu bölgede bir felaket yaşanmıştır.bu ülkenin insanları karşılıklı olarak birbirini öldürmüştür.benim buna itirazım yok.ama olması gereken olmuştur.herhalde ordu durup dururken bu harekata başlamadı.konuyu alevilik ekseninde ele almak bu açıdan yanlış.harekat alevilere karşı değil asilere karşı yapılmıştır.bu günde bir gurup şafi kürt devlete başkaldırmıştır.devlet bunlarla mücadele etmektedir.diğer taraftan başka bir şafi kürdü de cumhurbaşkanı yapabilmiştir.bence devletin bu açıdan dün dersimde aleviyle bu gün kürtle problemi yoktur.mesele asilik/otorite meselesidir.

ingiliz veya fransız arşivi tam olarak hatırlamıyorum şimdi seyit rızanın dış destekçilerine yazdığı mektubu yayınladı.bunu biliyorsunuzdur sanırım.rus arşivlerinden çıkan notlarda var.bizimkilere hadi tahrif edilmiştir diye hiç değinmiyorum bile.yani seyit rıza ve çetesinin sütten çıkmış ak kaşık olduğunu iddia edip sadece devlet katliam yaptı demek tarafsızlığa gölge düşürür.daha önce ifade ettim.bu bölgede acılar yaşanmıştır,harekatın doğasında karşılıklı öldürme vardır.gözümüzün önünde duruyor işte 15 bin şehit verilip 35 bin terörist öldürülmüş.etki-tepki meselesi.burası kabile devleti değil.ne yapılacaktı savaştan yeni çıkmış,bağımsızlığını ilan etmiş bir devlet seyit rızaya boyun mu eğecekti.olmasaydı iyi olurdu.ama dersim harekatını sivasla,maraşla hele de uludere olaylarıyla bir tutmak bana göre yanlıştır.acıyı alkışlamam,hiçbir ölümün arkasından da oh çekmem.ama tarafsız gözlemim ve mantığım böyle diyor kusura bakmayın.seyit rıza ama kendi inisiyatifiyle ama dış kışkırtmayla devlet otoritesini tanımamıştır,devlet de gereğini yapmıştır.ben böyle bakıyorum.

Alt 28.04.2015, 00:24   #5
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler

Büyük Britanya Dışişleri Bakanlığına,

Yıllardır, Türk Hükümeti Kürt halkını asimile etmeye çalışıyor ve bu amaçla halkı eziyor, Kürtçe yayınları ve gazeteleri yasaklıyor, anadilini konuşan insanlara işkence ediyor ve sistematik olarak insanları Kürdistan’ın bereketli topraklarından söküp Anadolu’nun çorak bölgelerine göçe zorluyor ve birçoğu oralarda telef oluyor. Türk Hükümeti son olarak, hükümetle yapılan anlaşma gereği, bu işkencelerin dışında tutulan Dersim’e de girmeye çalıştı. Bu olay karşısında Kürtler, uzak sürgün yollarında yok olmaktansa, 1930’da Ağrı Dağında, Zilan vadisinde ve Beyazıt’ta yaptıkları gibi, kendilerini savunmak üzere silaha sarıldılar. Üç aydan beri ülkemi, acımasız bir savaş kırıp geçiriyor. Savaş araçları bakımından eşitsizliğe rağmen ve bombardıman uçaklarının yangın bombaları, zehirli gaz bombaları atmalarına rağmen, ben ve arkadaşlarım Türk ordusunu başarısızlığa uğrattık. Direncimiz karşısında Türk uçakları köyleri bombalıyor, ateşe veriyor, savunmasız kadın ve çocukları öldürüyor ve böylelikle Türk Hükümeti, başarısızlığının intikamını tüm Kürdistan’da işkence yaparak almak istiyor. Hapisler, ağzına kadar masum Kürtlerle doludur. Aydınlar kurşuna diziliyor, asılıyor veya Türkiye’nin ücra köşelerine sürgüne gönderiliyor. Ülkelerinde bulunan 3 milyon Kürt, barış içinde yaşamak, özgür, kendi ırkını, dilini, geleceğini, kültürünü ve uygarlığını korumak istiyor; benim sesimle ekselanslarınızdan maruz bulunduğu zulüm ve adaletsizliğe son vermek için, Kürt halkını hükümetinizin yüksek ahlakî etkisinden yararlandırmanızı diliyor. Sayın Bakan, en derin saygılarımızı sunmaktan onur duyarım.

Seyit Rıza Dersim Başkomutanı

slistre (30.04.2015), VatanSever (30.04.2015)
Alt 28.04.2015, 00:27   #6
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler

pir dediğiniz seyit rıza alevilerden hiç bahsetmiyor.bence de öyle onun alevilik gibi bir derdi yok.tarihte defalarca örneğine rastladığımız kürt isyanlarından herhangi biri.hangisinin arkasına baksak mutlaka emperyalist bir devlet olduğunu görüyoruz.

bektaşksk (28.04.2015), VatanSever (30.04.2015)
Alt 28.04.2015, 00:39   #7
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

Bilgiler

**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip

bana göre bu belge okunamayan bir belge niteliğinde ve hükmü yoktur.

Alt 28.04.2015, 00:45   #8
Yazar
haziran_AW
yorgun savaşçı

Bilgiler

belgenin kabul edilebilirliği tartışılabilir.önemli olan düşünceniz nedir.seyit rıza ingilizlerden böyle bir talepde bulunmuşmudur bulunmamışmıdır.yada ne istemiştir de devlet bu harekata mecbur kalmıştır.varsa siz kabul edebileceğimiz belgeler sunabilirsiniz. yorum,varsayım vs yerine kabul ettiğiniz kanıtlar üzerinden tartışmaya devam edebiliriz.yoksa sadece taraf olmak için,devleti suçlamak için yapılacak yorumlarda bu belge gibi hükümsüz kalacaktır.

haziran_AW Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
VatanSever (30.04.2015)
Alt 28.04.2015, 01:33   #9
Yazar
Ferhat Güneyli
Kontrollü Üye

Ferhat Güneyli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 304
Ferhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 452
249 Mesajına 425 Kere Teşekkür Edlidi

Bu belgenin düzmece olduğunu siz bilmiyorunuz ama biz biliyoruz. Seyit Rıza'nın latin harfleriyle böyle gösterişli imza kullandığının ikinci bir örneği olmadığı gibi, sahtekarca kopyası da yoktur. Neyse, bu uzmanlık bir konudur, ileride bu site bu tür uzmanlık konuların başvuru kaynağı olacaktır, o zamana dek buraya bir virgül koyabiliriz.

Düşünce sormuşsunuz, söyleyelim:

Siz, nezaketli görünen satırlarınızdan birinde, pervasızca ve yüksek bir cesaretle "Seyit Rıza çetesi" ve örneğin "devlet otoritesini gösterdi ve çatlak sesleri kesti" diyebilmişsiniz. Sizden aşağı cesareti kabul etmiyoruz. O nedenle derisi kalınlaşmış yüzünüze karşı söylemeliyiz ki, o devlet sömürücü sınıfın devletiydi ve çatlak ses bu devletin bedava bir kapı bekçiliğini üstlendiğiniz için sizden, yani bizimle hiçbir ortak yönü bulunmayan kafanızdan savrulmaktadır. Biz daima sömürücü sınıfın tam karşısında ve eceli olmak üzere analarımız tarafından doğurulduk.

Sanırız en kötü bir çete de sizsiniz. Seyit Rıza çete değil pirdir, haksız yezitliğe başkaldırının şahıdır.

Bunları düşünüyoruz.

Ferhat Güneyli Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 28.04.2015, 05:35   #10
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

Bilgiler

SEYİT RIZA MUSTAFA KEMAL’İN YÜZÜNE SÖYLEDİ: PİŞMAN DEĞİLİM, AF DA İSTEMİYORUM

Yeni Şafak gazetesi, Dersim katliamı sonrasında Seyit Rıza’nın idam gecesi Mustafa Kemal ile yaptığı görüşmeye ilişkin bir belge yayınladı. Belgede “Af dileme ve Türklük dayatması”nı kabul etmeyen Seyit Rıza için mahkeme kararından önce darağacı kurulduğu, idamdan sonra cenazelerin gazla yakıldığı ve gizli bir yere gömüldüğü bilgileri yer alıyor. Dönemin istihbarat teşkilatı MAH’ın (Milli Emniyet Hizmeti Riasiyeti ) bir belgesine dayandırılan haberde şu ifadeler yer aldı:
“MAH Başkanlığına
-Hususi-
Ankara’dan alınan şifreli talimatname ile İhsan Sabri beyle görüşülüp ve İhsan beyin vereceği emir ve talimatnamelere harfiyen riayet edilmesi gerektiği, bunlarla ilgili raporunda süratle Başvekalet’e iletilmesi emredildi.

Bunun üzerine İhsan Sabri beyle görüşüldü. Bize hafta sonu Seyit Rıza ile alakalı mahkemenin toplanacağı ve karar verileceği ve idamların hafta sonuna yetiştirilmesi gerektiği ifade edildi. Yalnız en önemli nokta mahkeme kararını verdikten sonra Seyit Rıza ile Reisicumhurumuz’un biraraya getirileceğini, bunun çok çok gizli olması gerektiğini, bunun için lazım gelen tüm tedbirlerin büyük bir hassasiyetle yürütülmesi, ayrıca MAH bünyesinden Zazaca bilen en güvenilir görevlinin bu yolculuğa hazırlanması talimatını verdi.

7 SEHPA, 1 ÇİNGENE ÇOCUK

Biz de gerekli hazırlığı son süratle yapmaya başladık. Emniyet Genel Müdürü Şükrü Sökmensüer beyle görüşülüp, Şükrü beyin gerekli asayiş ve güvenliğin, gizliliğin azami dikkatle nasıl yapılması gerektiği konuşulup fikir teatisinde bulunarak hazırlıklarımızı süratle bitirdik. Tam bir teyakkuz halinde yola çıktık.
Mahkeme birkaç görüşmeden sonra gerekli yasal mevzuatlar yerine getirilerek idam kararları imzalatıldı. İdamların yapılacağı Buğday Meydanı’nı aydınlatmak için traktörler ve araçlar ayrıca idam edilecek 7 kişi için idam sehpaları ve küçük bir çingene çocuk temin edildi. Gün içerisinde bütün alınacak tedbirler, özellikle görüşmenin çok gizli kalması için her şey büyük bir dikkatle defalarca gözden geçirilerek bütün hazırlıklarımız tamamlandı.

ÇAĞLAYANGİL’İN JEEP’İ

Gece 12.20’de Seyit Rıza ve suç ortakları mahkemeye getirildi. Mahkeme verdiği kararı okumaya başladı ve 14 kişi beraatine ettirilirken Seyit Rıza dahil 7 kişi ölüme, diğerleri de çeşitli cezalarına çarptırıldı. Mahkemede idam kelimesi geçmediği için ölüm kelimesi ‘idam çino, idam tunne’ sesleri salonda duyuldu. Mahkeme takriben 1,5 saat sürdü. Aralarından Seyit Rıza alındı. Emniyet Genel Müdürü ile İhsan Sabri beyin jeepine bindirildi. Peşlerindeki 4 araç ile birlikte jeep hareket etti. Elazığ Merkez Tren İstasyonu’na gelindiğinde herkes araçlarından inmeye başladı. Asayiş için alınan tedbirler eksiksiz alındığı için tren istasyonu kapatılmış, görevliler evlerine gönderilmişti. İstasyonda MAH görevlileri dışında hiç kimse yoktu. Gizliliğe azami şekilde uyularak yapıldığından bu durumu bilmeyenler için her şey olağan gözüküyordu.

BEYAZ TREN KÖR MAKASTA

Reisicumhurumuz’un beyaz treni kör makasta bekliyordu. 8-10 dakika bekledikten sonra trene Seyit Rıza ile birlikte girdik. Reisicumhur’un yanında Alpdoğan paşa, Kazım Orbay ve Reisicumhur’un *****i vardı. Masada yemek yeniyor ve içki içiliyordu. Reisicumhur, Seyit Rıza’ya kafasını kaldırarak, tepeden aşağı süzerek oturmasını söyledi. Seyit Rıza da oturmayı reddetti. Reisicumhur, Seyit Rıza’ya mahkemenin idam kararı verdiğini, bunun bu gece infaz edileceğini hatırlattı ve eğer pişman olduğunu söyleyip af dilerse idamların olmayacağını affedeceğini söyledi. Seyit Rıza da af dileyecek, pişman olacak bir şey yapmadığını, yaptıkları şeylerin kendi canlarını, mallarını, yerlerini, yurtlarını korumak için yaptıklarını söyledi. O ayları hep devlet görevlilerinden dinlediğini, kendisinin asıl gerçeklerini anlatmak istediğini söyledi.

‘AMACIMIZ İSYAN DEĞİL’

Reisicumhur başıyla onaylayarak anlatmasını söyledi. Seyit Rıza sakin bir dille Dersim’in Osmanlı döneminde büyük zulüm gördüğünü birçok baskıya rağmen Dersim’i koruduklarını, Osmanlı’ya asker vermediklerini, Milli Mücadele’ye birçok asker gönderdiklerini, cumhuriyete güvendiklerini, bilhassa halifeliğin kaldırılmasından sonra güvenlerinin daha da arttığını, silahların toplanmasına yardım ettiğini, silahların çoğunun toplandığını, isyan etmek niyetleri olsaydı silahları teslim etmeyeceğini, gerçekten Dersim’in cumhuriyete isyan etmek istemediğini söyledi.

‘BOMBALARLA PARÇALANDI’

Jandarmanın isyan ettirmek için halkı devamlı tahrik ettiğini, aşiretlerin arasında husumeti bilerek artırdığını, saldırmak için bahane icat ettiklerini söyledi. Birçok silahsız masum halkın tayyareden atılan bombalarla parçalandığını, kaçıp mağaralara sığınan kadın, çoluk çocuğun da topluca öldürüldüğünü söyledi. Alpdoğan paşa konuşmaya girmek istedi. Reisicumhur el hareketiyle Alpdoğan paşayı susturdu. Seyit Rıza’ya devam etmesini rica etti.

SULH İÇİN YEMİN ETMİŞTİ

(Seyit Rıza teslim olmadan önce kendisine söz verildiğini anlatıyor) “Benimle erkanı harp dairesinden bir subay görüştü. Sizin beni Erzincan Valiliği’ne beklediğinizi sulh için görüşeceğinizi söyledi. İnandım, büyük yemin etmişti, inanarak, yanıma üç arkadaşımı alarak Erzincan Valiliği’ne gittim, bizi tutukladılar. Sonra da Elazığ Hapishanesi’ne gönderdiler. Yine bana oyun oynamışlar, yine hile yapmışlardı. Sonra mahkeme başladı, büyük oğlumdan iki yaş küçük olan birinin şahitliğiyle yaşımı büyütüp oğlumun yaşını küçülttüler. (Burada MAH mensubu bir hata yapıyor. Rıza’nın yaşı küçültülmüş, oğlunun ise yaşı büyütülmüştü.) Bugün de sizin emirlerinizle idam kararı verdiler. Sözlere güvenerek kendi ayağımla gelmeme rağmen beni idam edeceksiniz. Sizlere daha nasıl güveneceğim” dedi.

TÜRKLÜK ŞUURU YENİDEN

Reisicumhur, bunları şimdi öğrendiğini tahkikat yaptıracağını söyleyerek, “Sana son olarak gel benden af dile, yaptıklarından pişman olduğunu söyle ki seni affedeyim. Eğer bunları yaparsan Dersim’e daha faydalı olursun. Bizimle işbirliği yaparsın. Cumhuriyet Dersim’e çok faideli işler yapacak, Dersimliler Horasan’dan gelmiş, Oğuz Türkleridir. Türklük şuurunu yeniden kazandıklarında, cumhuriyete çok faideli işler yapacaklar. Ben buna inanıyorum. Gel bu fırsatı kaçırma” dedi.

SON SÖZÜM: AF İSTEMİYORUM

Seyit Rıza, “Ben sulh için cumhuriyet için çok şey yaptım. Silah toplamaya yardımcı oldum. Silahlar toplandı. Şu adamlar teslim edilecek dendi, teslim ettim. Her istediklerinde ‘bu son’ dediler. Sonra daha fazla şeyler istemeye başladılar. İstekleri hiç bitmedi. Ben bunu önceleri anlayamamıştım. Sonra çıkan Tunceli Kanunu’ndan iyice anladım. Emin oldum ki biz Dersimliler ne yaparsak yapalım bu sizi durdurmayacak. Sizin de başından beri planınız Dersim’i toptan yok etmek, ortadan kaldırmaktı. Bunu çok geç de olsa anladım. Ben yaptığım hiçbir şeyden pişman değilim, af da istemiyorum, bu benim son sözlerim, başka da bir şey demeyeceğim” dedi.

SİZE BOYUN EĞMEDİM

Reisicumhur, sinirlenerek ayağa kalktı, eliyle Seyit Rıza’yı göstererek ‘götürün gereğini yapın’ emrini verdi. Seyit Rıza’nın koluna girip dışarı çıkarken birden durdu. Reisicumhur’a dönerek “Ben sizin hilelerinizi anlayamadım, onlarla başedemedim, bu yüzden görüşmek için geldim. Ölüme gidiyorum. Bu bana dert olsun, ama ben de size boyun eğmedim bu da size dert olsun” dedi. Reisicumhur eliyle işaret ederek ‘götürün’ dedi. Onu alarak kompartımandan çıktık. Araçlara geçtik. Trenden gelecek İhsan Sabri beyi bekledik. İhsan Sabri bey gelerek öndeki jeep’e geçti, hareket ettik. Bizler de peşlerinden giderek Buğday Meydanı’na geldik.

SANDALYESİNİ TEKMELEDİ

İdamlar bitmişti. Sıranın kendisine geldiğini bilen Seyit Rıza gitti. Oradaki Çingen çocuğu eliyle iterek uzaklaştırdı. Sandalyeye çıktı, çok gür bir sesle “Evlad-ı Kerbelayız, ayıptır, zulümdür, cinayettir” dedi. İpi boğazına geçirerek sandalyeyi tekmeledi. Bu kadar yaşlı adamın cesareti herkesi hayrete düşürdü. Sonuç olarak idamların hepsi tamamlanmış oldu. 15 Kasım Pazartesi tüm gün asılı olarak halka teşhir edildi. 16 Kasım ise tüm cesetler Elazığ içinde dolaştırılarak halka teşhir edildi.

CENAZELER GAZLA YAKILDI

İhsan Sabri bey saat 12.00’da valiliğe toplantıya çağırdı. 12’de valilikte Şefik bey, Elazığ Emniyet Müdürü İbrahim bey oradaydılar. İhsan Sabri bey bizlere, “Seyit Rıza’nın alelacele vakti idam edilmesi efkarı umumiyede merak hasıl olacağı muhakkaktır. Bizim devlet olarak Ankara’nın da talimatıyla herkese Seyit Rıza’nın Reisicumhur Elazığ’a gelmeden önce idam edilmesi mecburiydi. Çünkü Reisicumhur’un, Seyit Rıza’yı affetmesi ihtimali mevcuttu. Ayrıca cesetlerin yakılarak gizli bir yere azami gizlilik kurallarına riayet edilerek gömülmesi sağlanacak, bu görevide MAH bünyesindeki arkadaşlar gerçekleştirecek” diyerek toplantının bittiğini söyledi. Cesetler alınarak boş bir araziye gaz dökülerek yakıldı. Kalan kırıntılar da çuvallara konularak Elazığ Merkez Tren İstasyonu ile Yolçatı Tren İstasyonu arasında çukur kazılarak defnedildi. Gömülen yerin haritası ve tutanakları, trendeki konuşmalar, ses kaydı ile birlikte harita ile, İhsan Sabri beye teslim edildi. İş bu rapor iki nüsha hazırlanmış, 1. Nüshası Başvekalet, bir nüshası İhsan Sabri beye teslim edilmiştir.

**Yorum** Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
slistre (30.04.2015)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil