Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevi Kültürü

Alevi Kültürü Alevilik üzerine kültürel yazılar, çıkarımlar, sonuçlar

Seçenekler Arama Stil
Alt 30.08.2006, 01:03   #11
Yazar
Yezdinşêr
Forum Katılımcısı

Yezdinşêr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: -35
Yezdinşêr hakkında olumsuz fikirler mevcut

Ettiği Teşekkür: 0
3 Mesajına 3 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
islamic_manifesto Nickli Üyeden Alıntı

Ne demek bir önemi yok..İbadet ve kulluk için kullanılan bir mekan ise ilk müslümanların ve dahi ilk alevilerin bunu yerine getirmemiş olması sözkonusu mu?Bilinen en eski cem evi kaç yıllık ?1400 yıllık camii ler var..İslamın ilk yıllarından itibaren Hz.Peyganberin ilk mabedi inşasından beri İslam mabedleri yeryüzünü süslüyor.Cem evleri daha dün çıktı? Şimdi de ibadet hane olarak tanınmasını istiyorlar..Yarın başkaları çıkacak başka yerleri ibadethane olarak sunacak bununsonu yok ki

Kıblenin insan olması nerden çıktı? HzAli nin kıblesi Hac ettiği Kabemidir yoksa insan mı? İnsanı kıble tutmak tasavvufidir bunun anlamı başkadır.

Zaten sorun bu..Şamanizm-Yezidilik-Zerdüştlük-Birazda İslam karışımı bir inanç.Sonra çıkıp islamın özü muhabbeti yapılıyor bu saçma..
Kaynağı Kur'an olmayan bir inanç islam olamadığı gibi o inanca sahip olanlar da müslüman değildir ve haliyle Ebussud Efendinin "onlar müslüman değil onların Ali diye inandıkları da peyganberin damadı Ali değil" fetvasına kızacak birşey kalmıyor.Bugün alevilerin kendisi bunu saklama ihtiyacı duymuyor.
dostum 1400 yillik bir cami varda sen de o zaman istedigin yerleri alip cevap verme hepsine cevap ver bak ilk insan adem müslümandi diyorrsunuz arada kac din oldugunu sen hesapla artik. bundan 1500 yil önce yasiyormuydu adem yook yasamiyordu e islamin kökü yaklasik 1500 yillik bir tarih e adem nasil müslüman oluyor.

ilk müslümanlar camiye mi gidiyordu evinde kiliyordu. müslümanligin basindan itibaren cami mi vardi evinde kilmiyormuydu millet sonra sonra toplanip cemaat kurup namaz kilmadilar mi . E aynisi aleviler icinde gecerli olamazmi evinde ibadet yapiyor olamaz mi bu bir ihtimal deilmidir. Islam tarihi ni önce oku sonra aleviligi elestir. evde yada camide ibadetin bir önemi yok önemli olan inandigini yapmaktir. ve ayrica cem evi bir ihtiyac olayidir. daha sonralari bu ihtiyac dogmustur. tabi niye daha sonra cikti dersen yüzyillarca girtlaklanan bir halkinda girtlaklanirken " biz cemevi istiyoruz" demesini beklemiyordun herhalde.

kardesim bak biz öyle yayilmaci bir din falan da degiliz. Yani alip kiliseyi de cem evi yapalim demedik senin atalarinin dedigi ve yaptigi gibi. Cem evi ne yapiliyorsa aleviler kendileri yapiyor sana mi düstü tasasi.

Hz Ali nin kiblesini gelince hz Alinin kiblesi kabedir. Cünkü dini bir kere islamdir. yani onun kiblesi beni baglamaz. Ayrica bu ebussud efendinin söyledigi dogrudur. onlar müslüman degil , onlarin alisi de hz muhammedin damadi ali deil demesi dogrudur. Ama bunu bu alevilerin ölmesi icin bir fetvada söylesse bu zekasini yanlis yönde kullandigi aciktir. Ya birakalim müslüamni aleviyi , alevi müslümani yada sadece aleviyi. Rahat birak yauw. kim ne istiyorsa ona inansin . Yani el atina binip bizi müslüman yapip cennet hayalleri falan tasiyorsan dikkat et bizle kendini herhangi bir ocak basinda da bulursun yani ona göre.

zaten müslüman olmadigimizi osmanli da biliyordu ve müslüman olmadigimizi her firsatta katliamlarla basimiza kakiyordu. E tabi bu cagda katliamlar artik iyice zorlastigi icin asimile yoluyla yok etmeye calisiyorlar. Ama sonucta ayni olan tek sey var iki side senin atalarin.

Yezdinşêr Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 30.08.2006, 01:12   #12
Yazar
islamic_manifesto
Y A S A K L I ! ! !

islamic_manifesto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZURUM
İtibar Puanı: -7
islamic_manifesto geçmişte onaylanmayan yazıları olmuş

Ettiği Teşekkür: 1
3 Mesajına 5 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
ilk insan adem müslümandi diyorrsunuz arada kac din oldugunu sen hesapla artik
Elbette Kabe ilk yapı ilk mabed dir..O ilk insan ile birlikde varolmuşdur.Camii yeni değil islam ile birlikde de değil islamdan öncede ibadet etmek için mabedler vardı.
Alıntı:
ilk müslümanlar camiye mi gidiyordu evinde kiliyordu.
Ne alaka,Hz.pPeyganberin mescidi ne işe yarıyordu..vakit namazlarından bayram ve cuma namazlarına kadar o günden beri mabedler kullanılıyor.Evde kılanda elbette var.Sen cuma namazını evde kılan gördün mü?Yada bayram namazını?
Alıntı:
Hz Ali nin kiblesini gelince hz Alinin kiblesi kabedir. Cünkü dini bir kere islamdir. yani onun kiblesi beni baglamaz
Bir aleviden duyduklarıma bak Kısaca Ateistim marksistim desene bana..
Alıntı:
zaten müslüman olmadigimizi osmanli da biliyordu ve müslüman olmadigimizi her firsatta katliamlarla basimiza kakiyordu
Bütün aleviler adına konuşma istersen.Kendini müslüman olarak gören birçok alevi var.

islamic_manifesto Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 30.08.2006, 01:17   #13
Yazar
alevigül
Yeni Üye

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
İtibar Puanı: 10
alevigül iyi yolda gözüküyor

0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edlidi
Standart arkadasa katılıyorum

Alıntı:
Yezdinşêr Nickli Üyeden Alıntı
dostum 1400 yillik bir cami varda sen de o zaman istedigin yerleri alip cevap verme hepsine cevap ver bak ilk insan adem müslümandi diyorrsunuz arada kac din oldugunu sen hesapla artik. bundan 1500 yil önce yasiyormuydu adem yook yasamiyordu e islamin kökü yaklasik 1500 yillik bir tarih e adem nasil müslüman oluyor.

ilk müslümanlar camiye mi gidiyordu evinde kiliyordu. müslümanligin basindan itibaren cami mi vardi evinde kilmiyormuydu millet sonra sonra toplanip cemaat kurup namaz kilmadilar mi . E aynisi aleviler icinde gecerli olamazmi evinde ibadet yapiyor olamaz mi bu bir ihtimal deilmidir. Islam tarihi ni önce oku sonra aleviligi elestir. evde yada camide ibadetin bir önemi yok önemli olan inandigini yapmaktir. ve ayrica cem evi bir ihtiyac olayidir. daha sonralari bu ihtiyac dogmustur. tabi niye daha sonra cikti dersen yüzyillarca girtlaklanan bir halkinda girtlaklanirken " biz cemevi istiyoruz" demesini beklemiyordun herhalde.

kardesim bak biz öyle yayilmaci bir din falan da degiliz. Yani alip kiliseyi de cem evi yapalim demedik senin atalarinin dedigi ve yaptigi gibi. Cem evi ne yapiliyorsa aleviler kendileri yapiyor sana mi düstü tasasi.

Hz Ali nin kiblesini gelince hz Alinin kiblesi kabedir. Cünkü dini bir kere islamdir. yani onun kiblesi beni baglamaz. Ayrica bu ebussud efendinin söyledigi dogrudur. onlar müslüman degil , onlarin alisi de hz muhammedin damadi ali deil demesi dogrudur. Ama bunu bu alevilerin ölmesi icin bir fetvada söylesse bu zekasini yanlis yönde kullandigi aciktir. Ya birakalim müslüamni aleviyi , alevi müslümani yada sadece aleviyi. Rahat birak yauw. kim ne istiyorsa ona inansin . Yani el atina binip bizi müslüman yapip cennet hayalleri falan tasiyorsan dikkat et bizle kendini herhangi bir ocak basinda da bulursun yani ona göre.

zaten müslüman olmadigimizi osmanli da biliyordu ve müslüman olmadigimizi her firsatta katliamlarla basimiza kakiyordu. E tabi bu cagda katliamlar artik iyice zorlastigi icin asimile yoluyla yok etmeye calisiyorlar. Ama sonucta ayni olan tek sey var iki side senin atalarin.

çok söze gerek yok arkadasın yazdıklarına katılıyorum çok tşk arkadasım ilk önce aleviliği tanıyın sonra eleştirin

alevigül Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 30.08.2006, 01:19   #14
Yazar
Yezdinşêr
Forum Katılımcısı

Bilgiler

Kendini müslüman gören Aleviler beni ilgilendirmiyor dinsiz degilim sade müslümanligin hz alisi benim aleviligimin bastaci degil o kadar. hz muhammedi ordan oraya sürdüler bu mescidi yaninda mi tasiyordu. Ayrica cuma namazlarinin birlikte kilinacagina dair kurallar hemen inmedi hatirladigim kadariyla . ayrica o günden beri dedigin gün hangisi onu bi söylesene. Ya dostum biraz mantikli ol deki kurallar zamanla gelmis cemaatte sonradan buna uymustur uygulamistir diye.

Neyse kisacasi dedigim gibi yukaridada biz kimsenin kilisesini alip cemevi yapmiyoruz kardes. isteyen gelir istemeyen gelmez isteyen kiliseden dönme camiye gider isteyen cami icin para toplar.

sana kisaca ateistim marksistim diyemiyecegim. O senin ebuss... efendi dogru söylemis. Alevilerin Alisi o ali degildir. Ama bu demek degildir baska ali de yoktur diye.

Ya ayrica kabe ve ilk insan nasil ayni anda varolmustur anlamadim demek istedigini.

Alt 30.08.2006, 01:23   #15
Yazar
islamic_manifesto
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Alıntı:
Ama bu demek degildir baska ali de yoktur diye
öyleya ehli beyt de başka olabilir ve hatta kerbela olayları ve hatta hz.hüseyin ve hatta aşure orucu bütün bunlar da göz boyamak için..
sen alevi değilsin

Alt 30.08.2006, 01:25   #16
Yazar
Yezdinşêr
Forum Katılımcısı

Bilgiler

Yanilyorsun ben aleviyim

yaniliyorsun ben aleviyim ama müslüman bir peygamber aleviligim degil.

Konu Yezdinşêr tarafından (30.08.2006 Saat 01:26 ) değiştirilmiştir. Sebep: Automerged Doublepost
Alt 30.08.2006, 01:33   #17
Yazar
candacan
Forumla Bütünleşmiş

candacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM

Fikirler Tecrübe Puanı: 75
İtibar Puanı: 776
candacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahip
candacan - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 389
526 Mesajına 1.179 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
? Bunu neye dayanarak söylüyorsun? İlk cem evinin tarihi nedir..İlk alevilerin hangisi cem evi denen yerde ibadet etmiş?

Bu bir aldatmaca Cem namaz değildir.

Sünniler dediğin şiilerin ve caferilerin de kıblesi vardır.Kıblesi olmayanlar alevilerdir ve bunu ne kur'an ile nede başka bir şey ile izah edebilirler

İbadet dışında da farklılıklar olduğu ortada,iş o ki bu ibadet farklılıklarının kaynağı nedir?

Şiiler vede cafariler de ramazan orucu tutarlar Ramazan orucu tutmayan sadece Alevilerdir vede bunu Kur'an ve sünnet ile izah edemezler

Şiiler de hac ederler hac etmeyen sadece alevilerdir ve insanın kalbinin Allah ın evi olamsı sadece farazi..

Laiklik demek
Laiklik ne zaman insanlık sahnesine çıkmışdır..Alevilik ne zaman..Laiklik yokken ne yapılıyordu acaba ????? çarpıtma ve gereksizlik

Ne alaka ? Fitre ve yardımlaşma yok mu sünni islam anlayışındsa.40 da bir durumu yerinde her müslümanın azami limitidir.Her alevi için geçerli olan ne?
Çok haklısın islami arkadaşım.
Aynen dediğin gibi. İslamla aleviliğin farkını gayet güzel koymuşsun.
Sevgili canlar,
Görüyorsunuz değil mi? Aleviliği kuranla, sünnetle, farzla, islamla açıklayamazsınız. Eğer açıklayabiliyorsanız zaten alevi olamazsınız.

Alıntı:
Kizilbas 66 Nickli Üyeden Alıntı
Bizler forumlarda Alevilik üzerine ve Aleviligin Asimile edilmesi üzerine bircok yazilar yazdik,mücadeleler verdik..Simdi bu arkadas (islamic manifesto ) bizleri yani özgün Alevilik inancini kendince dayatmaci ve asimilatörcü yaklasimla red ve inkara dayanan bir politika uygulamaya calisiyor...
Bizim bu Ebussud torunlarina ve onun zihniyetini bu cagda sürdürenlere diyecegimiz tek sey sudur... it ürür kervan yürür... Aleviligi ve Alevileri rahat birakin..Biz sizin sitelerinize gelip islami,müslümanlari elestiriyormuyuz..ama yapamayiz cünkü sizlerin Fetvalari meshurdur yada Marasta oldugu gibi katledersiniz yada Madimakta oldugu gibi yakarsiniz..Kardesim düsün Alevilerin yakasindan..yüzyillardir yasaklamalariniz,yakmalariniz yetmedimi..?
Sevgili kızılbaş66,
Bu arkadaş zaten aleviliği farklı görüyor. Farklı olduğunu kabul ediyor. Bu asimilasyon olamaz. Burda adres yanlış gibi geldi bana. Asıl asimilasyonu yapan bu konuyu burda açan "hena" arkadaşımızdır.
Alıntı:
sünilerle alevilikdeki fark sadece ibedet farklılıgıdır islamiyet her iki toplumunda içindedir
demek asimilasyonun ta kendisidir. Öyleyse islamın gereklerini yapın derler, haklı olarak.

Alıntı:
zeyneleren44 Nickli Üyeden Alıntı
Bence siz Anadolu aleviliğinden bahsetmişsiniz.Anadoludaki ismi ile Alevilik dünyadaki ismi ile Caferiliktir ve caferilikte camide vardır,namazda vardır.Ben camiden ve namazdan uzaklaştırılmaya çalışılan bir Aleviliğe karşı olmamız gerektiğini savunuyorum.Saygılar.
Tam tersi can,
Sünnileri ya da caferileri camilerden uzaklaştırmak ne yanlış ise alevileri de camilere, namaza yönlendirmek o kadar yanlıştır. Sen caferiliğini savun, aleviliği de bilmediğin gayet açık.

___________________İMZA___________________
Aldı götürdüler beni asmaya,
Gözlerimden ışığımı kısmaya,
Memleketten umudumu kesmeye,
Yetmedi güçleri gülüm sen öldür
.
Seyduna

Konu candacan tarafından (30.08.2006 Saat 01:48 ) değiştirilmiştir. Sebep: Automerged Doublepost
candacan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 30.08.2006, 08:23   #18
Yazar
Kizilbas 66
Forumla Bütünleşmiş

Kizilbas 66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: YOZGAT
Fikirler Tecrübe Puanı: 59
İtibar Puanı: 277
Kizilbas 66 sevilen bir üyeKizilbas 66 sevilen bir üyeKizilbas 66 sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 180
123 Mesajına 262 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:

Aleviler rahat dursalar sorun yok..İslama nerede türkçe olarak hakaret içeren yazı var orada alevi vatandaşlarımız var.

Zaten sorun bu..Şamanizm-Yezidilik-Zerdüştlük-Birazda İslam karışımı bir inanç.Sonra çıkıp islamın özü muhabbeti yapılıyor bu saçma..
Kaynağı Kur'an olmayan bir inanç islam olamadığı gibi o inanca sahip olanlar da müslüman değildir ve haliyle Ebussud Efendinin "onlar müslüman değil onların Ali diye inandıkları da peyganberin damadı Ali değil" fetvasına kızacak birşey kalmıyor.Bugün alevilerin kendisi bunu saklama ihtiyacı duymuyor.
Sizinle Aleviligin tanimlanmasi konusunda ayni düsündügümüzü belirtmek istiyorum..Aleviligin islamin özü oldugunu söyleyenler daha öncede yazdigim sekilde Aleviligin asimile edilmesine ve islam dini icerisinde eritilmesine alet olmaktadirlar..Kuran in hicbir kurallarina ve emirlerine uymayanbir toplum nasil o inancin özü olur anlayabilmis degilim..Alevilik kendine özgü ibadet ve inanc anlayisi olan bir yoldur..Tabi bunun icerisinde diger inanclardan oldugu gibi Islamdan etkilesip inancinin icerisine yerlestirdigi birtakim sembolik degerler ve ritüeller bulunmaktadir.Aleviligin inanc anlayisi ve ibadetini Kuran in icinde bosuna aramasinlar ,bulamazlar..Yüzyillardir katledilmek korkusuyla Takiyye yapan Aleviler,Bizimde basimiz Kuran bagli Islamin özüyüz söylemleriyle inanclarini sürdürmeye calismislardir.. Müslüman olmadigimizi defalarca yazdik söyledik.Biz Aleviyiz.Bunu ayrica tartisiriz..

Anadolu Aleviliginin Hz.Ali anlayisida Sünni anlayistan farklidir..Bunun üzerinede yüzlerce yazi yazdik..Tekrarlamak istemiyoruz..Anadolu Aleviliginde Ali kültü Alevilerin ( Anadoluya 11,yy.dan itibaren gelen Türkmen-Oguz larin ) Müslümanligi kabul ederken islamin muhalif ve mazlumdan yana olan ve kerbelada katledilen imam hüseyini kendilerine simge aldilar..Bir cok Alevi ozanin deyislerinde ,nefeslerinde Ali ye tanrisallik yüklenmistir.. Bu anlamda Islamin Ali si ile tanrisal bir varlik olan Ali bir degildir..Biz Islamin Ali sini alip Anadoluya getirmisiz buda Alevilerin Ali anlayisidir...

Simdi katilamayacagim bir konu..Aleviler rahat dursun derken sanki bu söz hani karsindakine tek kasini kaldirarak imaali bir tehdite benzemekte..Ne yani rahat durmazsak ne olur..?? Yine Maras,Corum,Sivastaki gibi yakar,öldürürmüsünüz sayin arkadasim..?? Buradaki niyetin üstü kapali gözdagi oldugunu sezinledim..yoksa yaniliyormuyum..?

Bu foruma gelip Alevilige hakaret eden sünni kökenli insanlar olmakta..Simdi bende kalkip ya Sünniler Alevilige saldiriyor,küfrediyor diyebilirmiyim..Tabiki demem..Bir kac insanin yaptigi o topluma mal edilmemeli..Bu baglamda Islama hakaret eden Alevide olabilir,Hristiyanda,Musevide yalniz bu toplumun hepsini kapsamaz..Ayni sekilde sünni kökenli olupda Islama hakaret edenler olabilecegi gibi Alevilik icinde bu gecerlidir..Yazmis oldugun cok mantikli degil..Daha mantikli ve akilci düsünerek yazarsaniz yazismalarda o derece saglikli olur...

saygilarimla..

Bütün evren semah döner
Askindan günesler yanar
Aslina dönmektir hüner
Bes vakitle avunmayiz
Kizilbas 66 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 30.08.2006, 12:37   #19
Yazar
islamic_manifesto
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Alıntı:
kızılbas 66 ; Kuran in hicbir kurallarina ve emirlerine uymayanbir toplum nasil o inancin özü olur anlayabilmis degilim
Evet sorun burada başlıyor.Bu hep böylemiydi? Bugün cem törenlerinde salavatlar getiren Kur'andan ayetler okuyan alevilerin kendisi..şimdi bu alevileri de asimile olmuş sayarsak geriye ne kalıyor ? Esas itibari ile şu ki..1930 lu yıllardan itibaren özellikle Kürt ayrılıkçıları tarafından iki toplumu sıkı sıkıya bağlayan islama karşı bir hareket başlamışdır."Şamanizmi zerdüştlüğü tekrar diriltelim islamiyeti reddedelim böylelikle ayrılıkçılık hareketi güç kazanır" şeklinde bir anlayış başlamışdır.Bugün AB ve özelliklede Almanyada bu hareket ivme kazanmış ve aleviler azınlık olarak takdim edilmeye başlanmışdır.Bütün bu kargaşanın tek bir sebebi var.
Forumda yezidilik üzere bir yazı yazdım 1890 lı yıllarda bir fransız misyonerin yazısı Puşkin'in eserinden orada aleviliğe çok benzeyen yaklaşımlar da göreceksiniz.
Alıntı:
Yüzyillardir katledilmek korkusuyla Takiyye yapan Aleviler,Bizimde basimiz Kuran bagli Islamin özüyüz söylemleriyle inanclarini sürdürmeye calismislardir.. Müslüman olmadigimizi defalarca yazdik söyledik.Biz Aleviyiz.Bunu ayrica tartisiriz
Irklaşan kimlikleşen bir inanç.Müslüman olmadığı için kimse katledilmemişdir bu çarpıtmaadan vazgeçelim.
Alıntı:
Ne yani rahat durmazsak ne olur..?? Yine Maras,Corum,Sivastaki gibi yakar,öldürürmüsünüz sayin arkadasim
Bütün bu olayların başlamasına sebep olanları iyi tahlil etmek gerekir.Dinsizleri sivasda toplayım Salman Rüşdi propagandası yapmak alevilerin işi değil.Bu mevzulara şimdilik girmiycem.
Alıntı:
kızılbas 66 ; Bu foruma gelip Alevilige hakaret eden sünni kökenli insanlar olmakta
İslama hakaret edenler daha çok gibi geldi bana forumda..Sünni vatandaşlarımız sadece islam söz konusu olduğu zaman yazarlar buda hakları

Alt 30.08.2006, 13:56   #20
Yazar
gnost
Forumla Bütünleşmiş

gnost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 96
İtibar Puanı: 1138
gnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 828
1.206 Mesajına 2.509 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
İslama hakaret edenler daha çok gibi geldi bana forumda
İslama hakaret yapanların yazılarını yada linklerini verebilmek yakışır size.Eğer yüzde olarak İslama hakaret edenlerin yazıları yada sayıları çok ise ben bu siteden çıkıp gideceğim,aksi takdirde yalancı olursunuz ki bu durumda bu sitede kalamazsınız?

Alıntı:
Bütün bu olayların başlamasına sebep olanları iyi tahlil etmek gerekir.Dinsizleri sivasda toplayım Salman Rüşdi propagandası yapmak alevilerin işi değil.Bu mevzulara şimdilik girmiycem.
Sivas katliamına bir sebep bulmuşsunuz,Gazi Mahallesinde olup bitenlerde Salman Rüşti'nin yada Aziz Nesin'in işimidir?Evet iyi bir tahlil mutlaka yapılmalı ama konuya şimdilik girmeyecek oluşunuza üzüldüm ancak

SABIRLA BEKLİYORUZ.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
gnost Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil