Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > İnsan/Yaşam > Açık Meydan

Açık Meydan Hiçbir kategoriye uygun görmediğiniz yazıları burada bizimle paylaşın

Seçenekler Arama Stil
Alt 19.08.2015, 23:09   #1
Yazar
ozdamar
Üye

Bilgiler

Memleket: ESKİŞEHİR
Fikirler Tecrübe Puanı: 12
İtibar Puanı: 10
ozdamar iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 4
3 Mesajına 5 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Aleviweb ile ilgili araştırmam hakkında

Değerli Aleviweb üyeleri,
2009 yılında doktoradayken başlayan Aleviweb'e olan ilgim,
bugünlerde forumla ilgili bir araştırma yapmak için adım atmamı sağladı.
Ceyhun bey ve Ali bey ile görüştük. Yardımlarını esirgemediler. Onlara çok teşekkür ederim.
Kendimi tanıtayım; Ben Gülbin Özdamar Akarçay, öğretim üyesiyim, iletişimciyim görsel sosyoloji, görsel kültür, görsel etnografi ve fotoğraf ve tabiki Alevilik alanında araştırmalar yapıyorum. Daha doğrusu Alevilik ile farklı disiplinlerle paralellik kurmaya çalışıyorum. Aleviweb ile ilgili yapacağım çalışmamın temel konusu dijitalleşme demokratikleşmenin önünü açabilir mi? sorusudur. Aynı zamanda Dijitalleşme demokratikleşme için bir araç olabilir mi? Farklı toplumsal kimliklerin örgütlülüklerini sağlayıp, kendilerini ifade etmelerinde katılımcı bir eylemlilik haline neden olabilir mi? Etnik, dinsel, mezhepsel, eşcinsel yani marjinal ve ötekileştirilmiş gruplar için bir alt kültür yaratma mecrası olan internet de, demokratik bir platform sağlayarak muhalif bir bakış açısı geliştirmede, örgütlenmede, kendi aralarındaki iletişimi geliştirebilir ve bilgi paylaşımını sağlayabilir mi? soruları da çalışmamın alt başlıkları. Şimdi bir sonraki mesajımda Size sorularım soracağım. Ancak sırayla konu başlıkları açsam daha iyi olur galiba. çünkü sorularımın sayısı çok olmasa da biraz var. İlginizi ve desteğinizi rica ediyorum. Şunu da belirtmeliyim; yazdıklarınıza çalışmamda yer verirken, kimlik bilgileriniz asla kullanmayacağım ve hatta eğer isterseniz rumuzunuzu değiştirebilirim. Saygılarımla..

ozdamar Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
ozdamar Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
bektaşksk (25.08.2015), mucoban (08.01.2016)
Alt 20.08.2015, 00:11   #2
Yazar
hüsamkuzu
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Memleket: ERZURUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 14
İtibar Puanı: 79
hüsamkuzu yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 112
171 Mesajına 331 Kere Teşekkür Edlidi

“Daha doğrusu Alevilik ile farklı disiplinlerle paralellik kurmaya çalışıyorum.” Demişsiniz. Bu “disiplinler”in ne anlama geldiğini açıklar mısın?
Gerçi yazınızda vurgu vardır ama belki de yanılıyorum diye soruyorum.

Ayrıca, “dijitalleşme demokratikleşmenin önünü açabilir mi?” ve “Dijitalleşme demokratikleşme için bir araç olabilir mi?” sorunuzu anladım desem yalan olur. Dijitalleşmenin demokratikleşmeyle nasıl bir ilgisi vardır?

hüsamkuzu Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
hüsamkuzu Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
ozdamar (20.08.2015)
Alt 20.08.2015, 00:16   #3
Yazar
Ferhat Güneyli
Kontrollü Üye

Ferhat Güneyli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 304
Ferhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 452
249 Mesajına 425 Kere Teşekkür Edlidi

Bu tür çalışmalar desteklenmelidir. Demokrasi ile ilgili her söz ve eylem Alevileri de doğrudan ilgilendirir.

Başarılı olmanızı dilerim.

Ferhat Güneyli Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Ferhat Güneyli Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
ozdamar (20.08.2015)
Alt 20.08.2015, 01:09   #4
Yazar
ozdamar
Üye

Bilgiler

Merhaba, paralellik konusunu şöyle açabilirim,
Örneğin kimlikler konusu sosyolojinin konusudur ve Aleviler bu araştırma konusunun içine girer. Ancak günümüzde artık sosyal bilimlerde disiplinlerarasılık denen bir durum sözkonusudur. Ben bir iletişimci olarak kimlikler başlığı altında yurtdışında yaşayan Alevilerin kültürlerarası iletişim bağlamında içinde yaşadıkları yabancı kültürler ilişkilerini araştırabilirim.
ikinci örnekte diitalleşme (iletişimin alanına girer) ve demokratikleşme (sosyoloji) arasındaki bağının ne olduğu sorusuna, Alevi toplumunun kurdukları forum sitelerini inceleyerek ortaya koyabilirim..

Dijitalleşme ve demokratikleşme konusunda ise internet sayesinde (internet sayısal kodlarla çalışan bir network ağıdır, dijitalize olmuştur) insanların kendini özgürce ifade etme, kamuoyu oluşturup yönlendirme, denetleme gibi görevleri daha etin bir biçimde yerine getirip getiremeyeceklerini soruyorum. Yani temsili demokrasiden katılımcı demokrasiye geçilebilir mi? yoksa bu asla gerçekleşemez mi sorusuna yanıt arıyorum. Size üstte bahsettiğim konular genel konular, benimle iletişime geçip sorularımı sormama fırsat verirseniz, konuyu daha da netleştirebilirim. ister facebookdan, isterse gul...........@.......com adresinden isterse buradan özelden yazışabiliriz.
umarım anlatabilmişimdir.

Sevgiler...

Konu **Yorum** tarafından (20.08.2015 Saat 05:14 ) değiştirilmiştir.
ozdamar Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
yildizlik (22.08.2015)
Alt 20.08.2015, 01:20   #5
Yazar
Ferhat Güneyli
Kontrollü Üye

Ferhat Güneyli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 304
Ferhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üyeFerhat Güneyli sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 452
249 Mesajına 425 Kere Teşekkür Edlidi

Sorularınızı buradan açık alanda sorarsanız sanırım hepimiz yanıtlayabiliriz. Böyle daha yararlı olabiliriz belki çalışmanıza.

Ferhat Güneyli Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.08.2015, 05:15   #6
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

**Yorum** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 155
İtibar Puanı: 2395
**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip
**Yorum** - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 4.652
3.466 Mesajına 6.741 Kere Teşekkür Edlidi

Açıktan mail adresi vermek kurallarımıza aykırıdır. Verilen mail adresi editlenmiştir.

___________________İMZA___________________
Oy Vermek Bir Şeyleri Değiştirseydi Yasaklanırdı!

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
**Yorum** Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.08.2015, 11:39   #7
Yazar
ozdamar
Üye

Bilgiler

Siteye bir anket koydum, bu anketi survey monkey adlı bir anket firması üzerinden online olarak gerçekleştirdim. Anketi Aleviweb üzerinden değil, anket sitesi üzerinden dolduracaksınız. Kimliğin gizliliği konusunu merak edenleriniz var ise diye açıklama ihtiyacı duydum. Zaten anketimizde ad ve soyad, açık adres gibi özel bilgileri sormuyorum, Bir dakikanızı ayırıp yanıtlarsanız anketin aleviweb kullanımı üzerine olduğunu göreceksiniz. Araştırmama yardımcı olursanız çok sevinirim. Herkese iyi çalışmalar dilerim... Anket linki aşağıdaki gibidir,

Alt 24.08.2015, 16:55   #8
Yazar
**Yorum**
Haymatlos

**Yorum** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 155
İtibar Puanı: 2395
**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip**Yorum** itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip
**Yorum** - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 4.652
3.466 Mesajına 6.741 Kere Teşekkür Edlidi

Araştırmanın daha sağlıklı olabilmesi adına üyelerimizin destekleri anlamlı olacaktır.

Oy Vermek Bir Şeyleri Değiştirseydi Yasaklanırdı!

**Yorum** Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.08.2015, 20:42   #9
Yazar
gnost
Forumla Bütünleşmiş

gnost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 95
İtibar Puanı: 1138
gnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 828
1.206 Mesajına 2.508 Kere Teşekkür Edlidi

Elimden geleni yaptım.Kendisine başarılar dilerim.

gnost Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
gnost Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
**Yorum** (25.08.2015)
Alt 13.09.2015, 22:34   #10
Yazar
keza
Forumla Bütünleşmiş

keza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 73
İtibar Puanı: 626
keza isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyekeza isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyekeza isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyekeza isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyekeza isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyekeza isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 839
545 Mesajına 883 Kere Teşekkür Edlidi

Keşke bu anketi 4 yıl önce yapsaydınız.. Sonuçlar çok daha farklı olabilirdi. Awnin yeniden canlanması uzun zaman alacak demek istersim ama yeniden canlanacağına emin değilim açıkçası..

MUNZUR ONURUMDUR...! MUNZURUMA DOKUNMA...!

BAŞEĞMEZLİK VE ÇİÇEK ÜLKESİ DERSİMDE BARAJLARA GÜMÜŞ KAPIDAN GÜMÜŞ RENKLİ MUNZUR DAĞLARINDAN GEÇİT YOK...!

Werin canino em bibin yek li Mûnzûrê semah bigrin

Yansak Kavrulsak Alevin Kızgınlığında...
Dilimizde Aynı Şarkılar...
keza Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Etiketler
aleviweb, araştırma

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil