Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Toplumsal Konular > Din

Din Dini tartışmalar ve teoriler

Seçenekler Arama Stil
Alt 03.10.2007, 19:41   #1
Yazar
cemocan1983
Forumu İyi Bilen

cemocan1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: -48
cemocan1983 hakkında olumsuz fikirler mevcut

Ettiği Teşekkür: 69
79 Mesajına 105 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Eğer siz Allah olsaydınız...

Eger siz Allah-varsa eğer- olsa idiniz:

1) Dünyadaki tüm insanlara hitap edecek bir kitap gönderecek olsanız, sadece Arapça dilini mi kullanırdınız? Yoksa, ne kadar dil varsa o kadar dilde hazırlamış olduğunuz kitapları mı gönderirdiniz?

2) Dünyadaki tüm insanlara zaman zaman mesajlar iletmek isteseniz, bir aracı (elçi/peygamber) mi kullanırdınız yoksa doğrudan mı iletirdiniz?

3) Dünyadaki tüm insanlara en son dini göndermek isteseniz, sadece Arabistan'a bir elçi mi gönderirdiniz, yoksa dünyanın herbir yerine aynı anda aynı şeyleri anlatmak için birden çok elçiler mi gönderirdiniz?

4) Dünyadaki tüm insanların iyi olmasını ve doğru yolu bulmasını mı isterdiniz? Eğer bu sorunun cevabı "evet" ise, onlara kötülüğü veren şeytana karışmadan, şeytanlığını yapmasına müsaade eder miydiniz? (Tavşana kaç, tazıya tut mu derdiniz?) Şeytanı yok etmez miydiniz?

5)Elçinizi görevlendirirken, kimsenin şahit olarak bulunmadığı bir mağarada mı görevi tebliğ ederdiniz? Sonra da herkesin bu elçiye inanmasını bekler miydiniz?

___________________İMZA___________________
Gelişmiş ülkelerde, Louis Althusser’in devletin baskı aygıtı dediği polis, ordu, mahkemeler, cezaevleri vb. kurumlar, devletin ideolojik aygıtının (okul, aile, sendika vb.) yetersiz kaldığı, sorunun çıkmasını öncesinden önleyemediği durumlarda ortaya çıkıyor. Bu ülkelerde güvenlik güçleri, devletin ideolojik aygıtının toplumun normalleşmesini, disiplinini, düzenlenmesini sağlayamadığı durumlarda devreye giriyor. Toplumsal yaşamda asayiş sorunu olmadığında polis ve askere dair bir gösterge bulun(a)maz. Ama Türkiye’de bazen sorunların sonrasında değil; bizzat sorunu ortaya çıkartan öznelerin bu toplumsal düzeni sağlayan kurumlardan çıkışı düşündürücü...

Konu cemocan1983 tarafından (03.10.2007 Saat 19:44 ) değiştirilmiştir.
cemocan1983 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
cemocan1983 Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
SEVDAL?NKA (07.10.2007)
Alt 03.10.2007, 21:32   #2
Yazar
Sioux35
Forumla Bütünleşmiş

Sioux35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Sioux35 - İCQ üzeri Mesaj gönder Sioux35 - MSN üzeri Mesaj gönder

Fikirler Tecrübe Puanı: 56
İtibar Puanı: 166
Sioux35 hakkında olumlu dusunceler mevcutSioux35 hakkında olumlu dusunceler mevcut
Sioux35 - İCQ üzeri Mesaj gönder Sioux35 - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 131
293 Mesajına 535 Kere Teşekkür Edlidi

Ben Kuran'da Bahsi Geçen Allah Olsam
Ve Sistem Şu An Ki Gibi Olsa;
Kendimden Utanırdım.

Şu Dünyayı Tanrı Yarattıysa
Onun Yerinde Olmak İstemem Doğrusu.
Çünkü,Dünyanın Sefaleti Yüreğimi Parçalar..

Aşkın Ligi Olmaz!
İnadına Göztepe!
Göz Göz
14.04.2007
Sioux35 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Sioux35 Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 04.10.2007, 06:34   #3
Yazar
Tortumlu
Tecrübeli Üye

Tortumlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZURUM
İtibar Puanı: -59
Tortumlu pek olumlu bakılan bir üye değil

Ettiği Teşekkür: 2
8 Mesajına 9 Kere Teşekkür Edlidi

Ben sizden utandım. Eğer dostum olsaydınız ve ben böyle düşünen birisi olduğunuzu öğrenseydim, Beni öldürme niyetinde olan yahudiye sizi değişirdim.

Tortumlu Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.10.2007, 21:17   #4
Yazar
donjaq007
Forumun Bir Parçası

donjaq007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
donjaq007 - MSN üzeri Mesaj gönder donjaq007 isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder

Fikirler Tecrübe Puanı: 54
İtibar Puanı: 253
donjaq007 sevilen bir üyedonjaq007 sevilen bir üyedonjaq007 sevilen bir üye
donjaq007 - MSN üzeri Mesaj gönder donjaq007 isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 145
135 Mesajına 225 Kere Teşekkür Edlidi

vallaha allah olsam bi yat alırdım kendime kredi kartıyla gezerdim koy koy

Olacak er geç,

Derin denizlerdeki canavarlar gibi,

Birbirini kemirmek zorunda kalacak insanlar

Sir Thomas More (1516)
donjaq007 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 07.10.2007, 16:24   #5
Yazar
mehmet
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Memleket: DİYARBAKIR
Fikirler Tecrübe Puanı: 48
İtibar Puanı: 20
mehmet iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 11
5 Mesajına 7 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
cemocan1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Eger siz Allah-varsa eğer- olsa idiniz:

1) Dünyadaki tüm insanlara hitap edecek bir kitap gönderecek olsanız, sadece Arapça dilini mi kullanırdınız? Yoksa, ne kadar dil varsa o kadar dilde hazırlamış olduğunuz kitapları mı gönderirdiniz?

2) Dünyadaki tüm insanlara zaman zaman mesajlar iletmek isteseniz, bir aracı (elçi/peygamber) mi kullanırdınız yoksa doğrudan mı iletirdiniz?

3) Dünyadaki tüm insanlara en son dini göndermek isteseniz, sadece Arabistan'a bir elçi mi gönderirdiniz, yoksa dünyanın herbir yerine aynı anda aynı şeyleri anlatmak için birden çok elçiler mi gönderirdiniz?

4) Dünyadaki tüm insanların iyi olmasını ve doğru yolu bulmasını mı isterdiniz? Eğer bu sorunun cevabı "evet" ise, onlara kötülüğü veren şeytana karışmadan, şeytanlığını yapmasına müsaade eder miydiniz? (Tavşana kaç, tazıya tut mu derdiniz?) Şeytanı yok etmez miydiniz?

5)Elçinizi görevlendirirken, kimsenin şahit olarak bulunmadığı bir mağarada mı görevi tebliğ ederdiniz? Sonra da herkesin bu elçiye inanmasını bekler miydiniz?
Sen ve senin gibileri ancak bir ömrü Allaha şirk koşmakla ve hayatlarını hüsran içinde geçirmekten başka bişey yapamazlar. Bu konu başlığını açınca kendinizi Allahtan dahamı büyük gördünüz ondan dahamı iyisini yapabileceğinize inanıyorsunuz
Kendimden Utanırdım diyen neden utanıyorsunki madem Allahtan iyisni yapabiliyorsun buyur yap madem farklı bi yaratıcıya veya her şeyin kendiliğinden olduğuna inanıyorsun veya neye inanıyorsanız o yapsın en iyisini
bilen kimse aranızda o yapsın, sizler bir avuc kendini bilmezden başka hiç birşey değilsiniz sizler ancak kendinizi bu ve benzeri forumlarda ifade edebilirsiniz çünkü dışarıya çıktığınızda bir acizden başka bir şey olamazsınız.(Diğer Arkadaşları tenzih ediyorum).

Son Olarak İnsanoğlu Bu dünyada imtihan için vardır sistem bu halde ise insanoğlunun özgür iradesi ve bencilliğinden dolayı bu haldedir. Yüce Rab ona döndüğünüzde Sonuca bakar kim zulmeden kim mazlum o zaman herkes hakettiğini alacak.

Siz, Zulmeden ve Allaha isyan edenden olmayın aksi takdirde Ebedi Hayatta Kaybeden Olursunuz ki bu çok vahim bir sonuç olur

Sayın yönetim bu bir paylaşım formu ise ve özellikle alevilik üzerine kurulu ise bu konu başlığında paylaşım nerede alevilik nerede.. Diğer İnançlara Saygı nerede ..

mehmet Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 07.10.2007, 20:06   #6
Yazar
cemocan1983
Forumu İyi Bilen

cemocan1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

İtibar Puanı: -48
cemocan1983 hakkında olumsuz fikirler mevcut

Ettiği Teşekkür: 69
79 Mesajına 105 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
mehmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sen ve senin gibileri ancak bir ömrü Allaha şirk koşmakla ve hayatlarını hüsran içinde geçirmekten başka bişey yapamazlar. Bu konu başlığını açınca kendinizi Allahtan dahamı büyük gördünüz ondan dahamı iyisini yapabileceğinize inanıyorsunuz
Kendimden Utanırdım diyen neden utanıyorsunki madem Allahtan iyisni yapabiliyorsun buyur yap madem farklı bi yaratıcıya veya her şeyin kendiliğinden olduğuna inanıyorsun veya neye inanıyorsanız o yapsın en iyisini
bilen kimse aranızda o yapsın, sizler bir avuc kendini bilmezden başka hiç birşey değilsiniz sizler ancak kendinizi bu ve benzeri forumlarda ifade edebilirsiniz çünkü dışarıya çıktığınızda bir acizden başka bir şey olamazsınız.(Diğer Arkadaşları tenzih ediyorum).

Son Olarak İnsanoğlu Bu dünyada imtihan için vardır sistem bu halde ise insanoğlunun özgür iradesi ve bencilliğinden dolayı bu haldedir. Yüce Rab ona döndüğünüzde Sonuca bakar kim zulmeden kim mazlum o zaman herkes hakettiğini alacak.

Siz, Zulmeden ve Allaha isyan edenden olmayın aksi takdirde Ebedi Hayatta Kaybeden Olursunuz ki bu çok vahim bir sonuç olur

Sayın yönetim bu bir paylaşım formu ise ve özellikle alevilik üzerine kurulu ise bu konu başlığında paylaşım nerede alevilik nerede.. Diğer İnançlara Saygı nerede ..
Kardeşim seni imtihanınla başbaşa bırakıyorum.Umarım başarılı olursun; fakat soruları dikkatli oku.Benim inancımda beni ilgilendirir.Bu hayatta ne olacağımı bana bırak.Ben dürüst ve namuslu yaşarım , gerisi boş.Günahlarım affolsun diye ibadet etmem, günah işlememeye ( yani size göre günah olan şeyleri yapmamaya) çalışırım.Kimseye de saygısızlık yaptığımız yok.Ben dine ya da Allah'a saygısızlık falan yapmadım.Sadece bir şeyler yazdım o kadar.Sen de kendine gel , bana saygısızlık yapma, bana günah işletme. ok?

Gelişmiş ülkelerde, Louis Althusser’in devletin baskı aygıtı dediği polis, ordu, mahkemeler, cezaevleri vb. kurumlar, devletin ideolojik aygıtının (okul, aile, sendika vb.) yetersiz kaldığı, sorunun çıkmasını öncesinden önleyemediği durumlarda ortaya çıkıyor. Bu ülkelerde güvenlik güçleri, devletin ideolojik aygıtının toplumun normalleşmesini, disiplinini, düzenlenmesini sağlayamadığı durumlarda devreye giriyor. Toplumsal yaşamda asayiş sorunu olmadığında polis ve askere dair bir gösterge bulun(a)maz. Ama Türkiye’de bazen sorunların sonrasında değil; bizzat sorunu ortaya çıkartan öznelerin bu toplumsal düzeni sağlayan kurumlardan çıkışı düşündürücü...
cemocan1983 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 07.10.2007, 20:57   #7
Yazar
canserdarım
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

İtibar Puanı: 249
canserdarım hakkında olumlu dusunceler mevcutcanserdarım hakkında olumlu dusunceler mevcutcanserdarım hakkında olumlu dusunceler mevcut
canserdarım - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 32
160 Mesajına 279 Kere Teşekkür Edlidi

Yoldaşlar şahsi kanaatim inanç konusu biraz hassas bir konu. Bu nedenle tartışmalar çok çabuk kişiliklere saldırı ve çözümsüzlüklere yöneliyor. Bunu aşmamızın tek yolu karşılıklı hoşgörü ve konuştuklarımız içinde suçlamalardan kaçınmak.. Haksızsam hepinizden af diler, tartışmalarınızda yapıcı olmanızı dilerim..

canserdarım Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 07.10.2007, 21:42   #8
Yazar
SEVDALİNKA
Güneşin Kızı

SEVDALİNKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 77
İtibar Puanı: 938
SEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahipSEVDALİNKA parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 1.059
516 Mesajına 1.073 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
mehmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sizler bir avuc kendini bilmezden başka hiç birşey değilsiniz sizler ancak kendinizi bu ve benzeri forumlarda ifade edebilirsiniz çünkü dışarıya çıktığınızda bir acizden başka bir şey olamazsınız.(Diğer Arkadaşları tenzih ediyorum).
Sayın Mehmet;

Uzun zamandır forumumuza gelmiyordunuz, gelir gelmezde saldırıya geçmişsiniz. Bu gibi forumlarda, Peygamberde, Allahta eleştirilir. Bizim felsefimiz bu !!! Rahatsız oluyorsanız, niye geri döndünüz ki? Gidin sofularla muhabbetinizi geliştirin. Sizin için daha hayırlı olur !

Karda izler bırakıyorum avcılar peşime düşsün
Bir uçurum kıyısında vursunlar beni ki dünya
uğuldayıp duran bir uçurum değil miydi zaten...

Geçmişim kar sessizliğiyle özetleniyor artık
Anılarım buz tutmuştur, aşklarım kar yangını
Ömrüm parmak uçlarımda eriyen bir kar tanesi

Karda izler bırakıyorum, avcılar peşime düşsün...
SEVDALİNKA Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
SEVDALİNKA Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
DALGI (31.10.2007)
Alt 07.10.2007, 22:00   #9
Yazar
mehmet
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Alıntı:
SEVDALİNKA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Mehmet;

Uzun zamandır forumumuza gelmiyordunuz, gelir gelmezde saldırıya geçmişsiniz. Bu gibi forumlarda, Peygamberde, Allahta eleştirilir. Bizim felsefimiz bu !!! Rahatsız oluyorsanız, niye geri döndünüz ki? Gidin sofularla muhabbetinizi geliştirin. Sizin için daha hayırlı olur !
Bakıyorumda cımbızlamak gibi bu huyunuzdan hala vazgemiş değilsiniz uzun süre formda bulunmayışımın sebebi Askerlik görevimdi bu arada Dikkat edin Eleştirdiğiniz Allah İnandığım ve milyarların inandığı Allah, Eleştirdiğiniz Peygamber Yolunda oluğum ve milyarların yolunda olduğu peygamber hangi forum olursa olsun eleştiri varsa elimden gelen neyse yaparım bende şahsi olarak sizi eleştiririm eğer saygısızlık yaparsanız buyurun forumda yapmayında çıkın milyarlarca insana bu saygısızlığı yüzlerine yapın forumda yapıp dışarıda yapamıyorsanız acizliğinizden başka bişey olamaz.

mehmet Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 07.10.2007, 22:20   #10
Yazar
mehmet
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Alıntı:
cemocan1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kardeşim seni imtihanınla başbaşa bırakıyorum.Umarım başarılı olursun; fakat soruları dikkatli oku.Benim inancımda beni ilgilendirir.Bu hayatta ne olacağımı bana bırak.Ben dürüst ve namuslu yaşarım , gerisi boş.Günahlarım affolsun diye ibadet etmem, günah işlememeye ( yani size göre günah olan şeyleri yapmamaya) çalışırım.Kimseye de saygısızlık yaptığımız yok.Ben dine ya da Allah'a saygısızlık falan yapmadım.Sadece bir şeyler yazdım o kadar.Sen de kendine gel , bana saygısızlık yapma, bana günah işletme. ok?
Sevgili Kardeşim Kendi inancınızı tartışmaya açabilirsiniz. Gördüğüm Kadarı ile Kendi içinizde Aleviliği Çözememiş iken nasıl olurda kalkıp Allahı Peygamberi Eleştiren Sözler yazabiliyorsunuz Anlam veremiyorum. İslamı da tartışabilirsiniz Kafanıza Yatan veya Yatmayan Noktalarını ele alabilrsiniz amenna bunada kimse bişey diyemez ama açtığınız Konu Başlığı gerçekten hoş bir konu başlığı değil. İnanca saygısızlıktan başka bir şey değil bunu hangi islam dinine mensup kişiye sorarsanız sorun hoş olmadığını söylicektir madem inanmıyorsunuz yolunuz alevilik o halde ne islam dinine dokunun nede Allaha söz edin nede Kendinizi İnanmadığınız Allah'ın yerine koyup şirk koşun, Sizi kimse yolunuzdan alı koymuyor alevilik islam olmayabilir tartışırsınız namaz oruç zekat vs. var alevilikte yok demek bile islam olmadığını kanıtlıyor bu konu başlığı nedemek oluyor onu anlamadım, size ne o zaman inanmadığınız Allahtan sizeneki kendinizi onun yerine koyuyorsunuz memnun olmadığınız Allahın yerine niye kendinizi koyup birilerinin şah damarına basıyorsunuz yada birilerinin size içinden buğuz etmesini sağlıyorsunuz. Demek istediğim sizin inancınız size bizim inancım bize söz konusu bizim inancımızı ele alıyorsanız biraz daha düzgün uslup kullanın kullanınki düzgün uslupla karşılık göresiniz.

"İki durumda çok dikkatli olunuz. Yemek yerken ağza girene, konuşurken ondan çıkana."
Ali er-Râmiteni

"Ey Müslüman, edep nedir diye sorarsan bil ki edep, her edepsizin edepsizliğine katlanmaktır."
Hz. Mevlânâ

"Ey evlat! Önce nefsine öğüt ver. Onu yola getir, sonra başkalarını. Senin henüz ıslaha muhtaç hallerin var. Gözlerin bir adım ötesini görmüyor. Körleri neyinle yola getirmek sevdasındasın."
Abdülkadir Geylânî

"Cahil bir adamı münakaşada mağlup etmek mümkün değildir." William G.McAdoo

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil