Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > AW Giriş Salonu > Benim Köyüm

Benim Köyüm Herkes kendi köyünü tanıtıyor. Türkiye'nin en geniş "Köy veritabanı" kuruluyor. Kimbilir, belki sizin köyünüze birilerinin yolu düşecek. Köyünüzü burada tanıtabilirsiniz.

Seçenekler Arama Stil
Alt 09.09.2008, 17:46   #1
Yazar
ali1989
Forumun Bir Parçası

ali1989 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 54
İtibar Puanı: 483
ali1989 bulunduğu yerlere neşe getiriyorali1989 bulunduğu yerlere neşe getiriyorali1989 bulunduğu yerlere neşe getiriyorali1989 bulunduğu yerlere neşe getiriyorali1989 bulunduğu yerlere neşe getiriyor

Ettiği Teşekkür: 2.681
663 Mesajına 1.590 Kere Teşekkür Edlidi

Standart - sivas-dvriği (bayıtüstü köyü ) eski ismi(timisi) Köyü - Benim Köyüm

Benim Köyüm
sivas-dvriği (bayıtüstü köyü ) eski ismi(timisi)

Köyünün adının bir hikayesi var mı? Neyi ifade ediyor? Anlat hadi.

Tarihi Önceleri Marabat(Rabat) sonra Pingan daha sonra 1960 lı yıllarda Adatepe adını alan ve Gedikbaşı Bucağına bağlı olan köyün ilk kuruluşu ve sonraki evreleri hakkında tam bilgi bulunamamıştır.Ancak eski bir Ermeni kasabası olduğu bilinmektedir. Yazılı kayıtlara göre; Osmanlı yönetimi içinde diğer gayrımüslimlere olduğu gibi Ermenilere de her türlü müsamaha gösterilmiş,Kasabalarda sanat ve ticaretle uğraşarak,köylerde çiftçilik yaparak zengin olmuşlardır.Ayrıca Askerlik yükümlülüklerinden de muaf oldukları için nüfus ve servetlerini sürekli artırdıkları belirtilmektedir. Bu bağlamda Pinganda Kuyumcular,Demirciler ve diğer sanat kollarının çokca bulunduğu,çarşıları ile bin hanenin üzerinde Merkezi Kasaba olduğu söylenmektedir.Bu gün köyde bulunan hane yıkıntıları da bu tezi doğrular niteliktedir. 1915 yılında Hükümet savaş dolayısiyle meşgul olduğundan,asayiş sarsılmış,Erzincan'a bağlı Apuşta köyü taşlarında bir Jandarma şehit edilmiş,katillerden birinin Pingen komitelerinden Kuşgeroğlu Kıragos adındaki kişi olduğu yazılmaktadır. Yine 1915 yılında Ermeni tehciri sebebiyle boşaltılan Pingan köyüne;yakın zamana kadar Divriği'ye bağlı olan Yürektaşı(Örenik)(şimdi İmranlı'ya bağlandı) köyünün nakledilmesi,köy Muhtarı Hüseyin Ağa'ya teklif edilmiş,karşılığında hane başına 5 lira istenmiş,ancak köylü kabul etmemiştir. Ermeni yazar Hagop Mintzuri'nin Armıdan-Fıratın Öte Yanı-adlı eserinde ünlü Ermeni şairi Misak Medzarents'in Pinganlı olduğu ve bu köyde doğduğu anlatılmaktadır

Şehir / İlçe:

Köyünün bağlı olduğu ilİVAS
Köyünün bağlı olduğu ilçe: DİVRİĞİ
İl merkezine uzaklığı:197 km
İlçe merkezine uzaklığı: 21 km

Yönetim:

Köy muhtarı:ZEYNEL AYDOĞAN
Muhtarlık telefonu:0346 425 41 28

Demografi:

Nüfus:
Hane: Bu kadar geniş aile yapılarına sahip olan köyümüz yaşam şartları nedeniyle gurbete göç yüzünden oldukça küçülmüştür. Tam olarak yazın 20 -30 hane olan köyümüz kış aylarında 21 haneye düşmektedir.

Köyünün nüfusunu kimler oluşturuyor? Genç nüfus oranı nedir vs?

Genellikle yaşlılar oluşturmaktadır...

NELER VAR
Cemevi: varCami: yokSağlık Ocağı: yokSağlık Evi: yokPTT Şubesi: yokPTT Acentası: varSu Şebekesi: varKanalizasyon: varİlkögretim Okulu: varLise: yokMarket: yokKahvehane (Cafe): yokLokanta: YOK

Coğrafi Yapı
Arazi Yapısı: enğebeliDere/Çay/Irmak: varGöl/Gölet/Baraj: yok

Köyünde başka ne tür imkanlar var?

Bu sene yapılacak olan 70 yataklık bir hastane yapılacak(divriğe)...

Köyünün coğrafi yapısından; dağlardan, ağaçlardan, kuşlardan bahsedebilirsin?

Bayırüstü Köyü Sivas Divriği ilçesinin güneyinde bulunmaktadır.
Coğrafi konumu itibariyle köyümüzün güneyinde Demirlidağ ,
Yeşilyayla, (gödeş) Köyü, kuzeyinde Kızıldağ Uzunbağ (Karsı)
köyü,doğusunda Oğulbey (Kirkidi) köyü, Derimli (Gahnut) köyleri,
batısında Gözecik (Eliksi) köyü,güney batısında İnallı (Şiği) köyleri ile çevrilidir.

Biraz da sen anlat köyünü. Ne anlatmak istersen...

Köy tanıtımımızın bu bölümünde ise köyümüz sınırları içinde bulunan ve yüzyıllardan bu güne önemli sayılan ziyaret yerlerinden bahsetmek istiyoruz. Geçmişten bu güne köy halkımız tarafından kutsal olarak sayılan önemli yerlerden birincisi;

SAPYER: Köyümüzün batı kesiminde karşı mevki diye adlandırılan ağaçlık (koruluk) kısımdır. Burada bulunan ağaçların yaşları çok eskiye dayanmaktadır. İnanışa göre ya adak ve dilekte bulunan kişilerin istekleri yerine gelmektedir. Bu dilekler dilenirken de ağaç dallarına çeşitli bez parçaları bağlanır.

Yine inanışa göre bu ağaçlığa ve bu sınırlar içinde bulunan her hangi bir şeye zarar veren kişiler mutlaka karşılığında zarar görürler. Köyümüzde bulunan bu ağaçlığın Antalya’da türbesi bulunan Abdal Musa’ya ait olduğu rivayet edilmektedir. Bu rivayet ise Abdal Musa’yı tanıtım amacıyla yazılmış olan bir kitapta köyümüzün ve bu koruluğun ismi bizzat verilmektedir. Bu rivayeti gerçek kılan bir başka husus ise kesinlikle ağaçlarına zarar vermeyen köylülerimizin sadece Abdal Musa yemeklerinde buradan ağaç getirip yemek kazanlarının altına yakması bu bilgiyi güçlendirmektedir.

YELHÜSEYİN: Önemli ziyaret yerlerinden bir diğeri Yelhüseyin’ dir. Köyümüzün kuzey kısmında tuz taşı mevkide bulunmaktadır. İnanışa göre halk dilinde yel (Romatizma) rahatsızlıkları bulunan eli ayağı tutmayan insanları gelip ziyaret ettiği şifa aradığı söylenmektedir.

ÇALGAN: Köyümüzün güney doğusunda bulunan mevkidir. Yüzyıllardan buyana kurak geçen yaz aylarında köylülerimiz yağmur yağması için yağmur duasına çıkıp kurbanlar kesip dualar ettikleri yerdir.

EVLİYA DELİĞİ: Burayı önemli kılan husus hakkında diğer üç ziyaret yerinde olduğu gibi hakkında pek bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak burayı önemli kılan iki önemli husus vardır. Birincisi köyümüzün değerli büyüklerinden Ömmengilin Haydar Dedenin kabrinin burada bulunması, bir diğeri ise, köyümüzün değerli büyüklerinden Ali Mansuroğlu’nun yardımları ile yapılan köy cem evimizin bu arada bulunmasıdır. Bu önemli ziyaret yerlerimizin yanında bir rivayette Yıldırım taşı için söylenmektedir. Köy sınırları için de Bekçigillerin evinin hemen yanında bulunan yıldırım taşı korkma ve korkutulma sonucu rahatsızlanan insanların şifa aradığı taştır. İnanışa göre bu tür rahatsızlığı olan kişilere bu taştan kopartılan taş parçalarını kaynatılmak suretiyle suyu içirilmektedir.

Konu ali1989 tarafından (10.09.2008 Saat 12:32 ) değiştirilmiştir.
ali1989 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
ali1989 Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 18.08.2018, 13:57   #2
Yazar
Bruce Lee
Tecrübeli Üye

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 10
Bruce Lee iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
1 Mesajına 1 Kere Teşekkür Edildi

BENİM KÖYÜM

Baharda şenlenir bağı, bahçesi
Kokusu başkadır benim köyümün
Unutturur adama gamı, kederi
Havası başkadır benim köyümün
XXX
Akşam olur herkes döner evine
Can kurban inan ki benim köyüme
Gülabi'nin torunları derler bizlere
Özü başkadır benim köyümün
XXX
Yeşil yeşil meşeleri var dağında
Meyve ağaçları çiçek açar bağında
Her çeşit otlar yeşerir toprağında
Yeşili başkadır benim köyümün
XXX
Köyümün kenarından akar çayı
Kıvrım kıvrım dolanır sular tarlayı
Unuttum sanma orda olmayı
Dostluğu başkadır benim köyümün
XXX
Yaz gelince çıkarlar yaylaya
Gurbetçiler hasretle döner sılaya
Benden selam olsun Aziz Ağa'ya
Sevgisi başkadır benim köyümün

İbrahim SEVİNDİK

Bruce Lee Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil