Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Kültür-Sanat > Sinema ve Tiyatro

Sinema ve Tiyatro Sinema filmleri, yorumları, tiyatro oyunları, oyuncular, yıldızlar

Seçenekler Arama Stil
Alt 04.03.2009, 13:11   #1
Yazar
bir.enstante
Forumun Bir Parçası

bir.enstante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: AMASYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 59
İtibar Puanı: 529
bir.enstante bulunduğu yerlere neşe getiriyorbir.enstante bulunduğu yerlere neşe getiriyorbir.enstante bulunduğu yerlere neşe getiriyorbir.enstante bulunduğu yerlere neşe getiriyorbir.enstante bulunduğu yerlere neşe getiriyorbir.enstante bulunduğu yerlere neşe getiriyor

Ettiği Teşekkür: 399
244 Mesajına 519 Kere Teşekkür Edlidi

Standart ***Slumdog Millionaire

Tür : Romantik / Dram /
Suç Gösterim Tarihi : 27 Şubat 2009
Yönetmen : Danny Boyle , Loveleen Tandan
Senaryo : Simon Beaufoy , Vikas Swarup (Kitap)
Yapım : 2008, ABD / İngiltere , 120 dk.

mynet.

film gerçekten izlenesi ve etkileyiciliği doruklarda olan bir film. Keza Milyoner,” En İyi Film Oscarını almış olması bunu doğruluyor.Ayrıca

Danny Boyle, “Milyoner” filmiyle En İyi Yönetmen Oscarını aldı.
“Milyoner,” En İyi Görüntü Yönetmeni Oscarını aldı.
“Milyoner,” En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Kurgu Oscarlarını aldı.
Milyoner,” Müzik ve Ses kategorilerinde dağıtılan tüm Oscarları topladı.

___________________İMZA___________________
[SIGPIC][/SIGPIC]
bir.enstante Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
bir.enstante Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Alt 04.03.2009, 13:20   #2
Yazar
Kolera ®
Tecrübeli Üye

Bilgiler

Memleket: SİVAS

Fikirler Tecrübe Puanı: 38
İtibar Puanı: 0
Kolera ® hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok
Kolera ® - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 1
24 Mesajına 41 Kere Teşekkür Edlidi

valla ben oscar öncesi bakmamistim bu filme oscar gecesi yayini izlerken canli insanlarin bu filme olan ilgilisi beni de etkiledi ve benjamin button in ilk yarisinin cok agir ve sikici olmasini da hesaba katarak dedim ki bu film alsin eger ki bu kadar iyiyse , fakat törenden sonra bu filme baktim ve icimden sunu dedim keske benjamin button alsaymis...

bu kadar ucuz bir senaryo nasil senaryo yönetmen ve en iyi film aldi anlamis degilim...

bence 11 eylül saldirilarindan sonra ABD nin müslümanlarin gözünde kaybettigi sempatiyi arttirmak adina verildi filme ödül...

filmin basinda hindular müslümanlara saldirip kadinlari öldürüyorlardi...

benim anlamadigim Clint Eastwood un Gran Torino filmi nasil oscara layik görülmedigidir...

gercekten cok basarili bir filmdi ve amerika da ki irkcilik ve varoslarin sahipsiz cocuklarini cok iyi anlatmayi basarmisti film... Sanirim Million Dolar Baby ile ödülleri kisa süre önce almasini gözönünde bulundurarak bu film aday adaylarinin arasina bile alinmadi...

bana sorarsaniz gran torino yu bulun seyredin derim slam dog millioner i de seyredin ,siz karar verin...

Kolera ® Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.03.2009, 14:51   #3
Yazar
bir.enstante
Forumun Bir Parçası

bir.enstante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: AMASYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 59
İtibar Puanı: 529
bir.enstante bulunduğu yerlere neşe getiriyorbir.enstante bulunduğu yerlere neşe getiriyorbir.enstante bulunduğu yerlere neşe getiriyorbir.enstante bulunduğu yerlere neşe getiriyorbir.enstante bulunduğu yerlere neşe getiriyorbir.enstante bulunduğu yerlere neşe getiriyor

Ettiği Teşekkür: 399
244 Mesajına 519 Kere Teşekkür Edlidi

slamdog millioner bence kaliteli bir senaryoya sahip fakat benjamin button'un tuhaf hikayesini henüz izleme fırsatını bulamadım bu yüzden mukayese edemeyeceğim. fakat
"bu kadar ucuz bir senaryo nasil senaryo yönetmen ve en iyi film aldi anlamis degilim..." demenin filme haksızlık olacağı kanaatindeyim.

[SIGPIC][/SIGPIC]
bir.enstante Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
bir.enstante Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 04.03.2009, 15:31   #4
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1607
Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 2.035
2.262 Mesajına 7.329 Kere Teşekkür Edlidi

Bir arkadaşım "8 Oscar almış film, mutlaka izle" diyerek gönderdi filmi. Gece heyecanla açtım. Kolay değil. İnsan her gün "8 Oscar almış" bir film izleyemiyor. Matrix kadar akılda kalıcı, Yüzüklerin Efendisi kadar sürükleyici, Titanik kadar duygusal bir yapım bekleyerek uzandım. İzledim, izledim... 2 saat boyunca izledim. Sürekli bir heyecanla. "Evet. İşte şimdi değişik ve sarsıcı bir şey olacak. Adama 8 tane Oscar'ı hediye olarak vermezler. Az sonra kesin hayatım boyunca unutamayacağım bir şey olacak." diye bekleyerek 2 saat boyunca izledim. Hiç umudumu yitirmedim. Film bitip de "Cast" yazısı geçene kadar korudum o güzel umudu. Sonuç? Hiçbir şey. Ertesi gün internette arayıp durdum, "Kesin yanlış filmi izledim. Bir isim benzerliği var. Bu film olamaz." diye çırpınıp gerçek filmi aramaya devam ettim, umutsuzca. Ta ki izlediğim filmin o "8 Oscar" almış film olduğundan emin oluncaya dek.

Sıradan, köşedeki vcd'cide en azından 50 tane benzeri olabilecek, Amerikalıların "romantik/komedi" dediği ucuz ve çerezlik filmlerden bir tanesi. Kötü mü? Tam olarak kötü diyemem. Patlamış mısır eşliğinde, boş vakitte belki izlenebilir. En azından bu türün meraklısı izleyebilir. Ama böylesine zorlama ve arabesk bir senaryoya 8 Oscar veren komitenin, bizim Küçük Emrah yapımlarını izleyince Akademi'yi kapatıp Yeşilçam'a komple hediye etmesi zorunludur. Yoksa artık Türkiye'ye karşı bir "ayrımcılık" olduğuna inanmaya başlayacağım.

İyi film mi, kötü film mi diyemem. Ben olsam 2 saatimi boşa bu filme harcamazdım. Çünkü romantik-komedi sevdiğim bir tür değil. Ama türün seveni için iyi bir film olabilir belki. Ancak kesin olan şey, bu filmin asla ve asla 8 tane Oscar olacak bir film olmadığı. 8 Oscar almış film demek; istediğin zaman açıp tekrar izleyebileceğin ve tekrar tekrar zevk alabileceğin film demek ki; hiç bir kuvvet bana o filmi tekrar izletemez. Filmde akılda kalıcı tek sahne, çocuğun pislik çukuruna atlaması. Onun dışında 3 gün önce izlediğim filmi tamamen unuttum diyebilirim. İnsanı "derinden" etkileyen ve hayatı boyunca unutamayacağı kadar sarsıcı hiçbir şey yok filmde. İnsan 8 Oscar alan bir filmden bir Matrix, bir Yüzüklerin Efendisi, bir Titanik gibi bir etkileyicilik bekler. Doğaldır. Muhteşem ve yıllardır unutulmayan Godfather II, Star Wars ve Forest Gump gibi filmlerin bile 6, Braveheart ve Gladiator'un ise 5 Oscar'da kaldığını düşününce, bu da gayet normal bir durum gibi geliyor bana.

Bu filme 8 Oscar veren komite sanıyorum 2002 Brezilya yapımı Tanrının Şehri (City of God) filmini izlememiş. Zira birbirlerini çok andırıyorlar ama Tanrı Şehri 10 kat daha gerçekçi, sürükleyici ve de sarsıcı.

Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...

Konu Ceyhun tarafından (04.03.2009 Saat 16:02 ) değiştirilmiştir.
Ceyhun Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Ceyhun Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 04.03.2009, 17:50   #5
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1607
Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 2.035
2.262 Mesajına 7.329 Kere Teşekkür Edlidi

Yahu haybeye eleştirmiş gibi olmayalım. Ancak 8 Oscar deyince insanın içi gidiyor, coşuyor. İyi film bulmak kolay bir şey değil. Vcdciden her film aldığımızda riske giriyoruz zaten. 8 Oscar'lı filmde de mi riske girelim?

Aşağıdaki bölüm filmi izlemeyenler için zararlı olur. Spoiler içeriyor.

Alıntı:
Filmde ne iyi?
Öncelikle yarışmadan Jamal'ın çocukluğuna geçiş kurgusu iyi. Filmin başında hoş bir tad veriyor. Ancak bir süre sonra hep aynı şey tekrarlanıp farklı hiçbir şey olmadığı için sıkıyor. Filmin yarısına gelmeden bir sonraki yaşanacakları tahmin etmeye başlıyorsunuz. Sıkılıyorsunuz.

Çocukların oyunculukları iyi.

Filmde ne kötü?
Sinema eleştirmeni değilim ama senaryo kötü. Daha ne olsun? Normal bir film olarak başlıyor. Sonra görüntünün ardından Küçük Emrah tadında arabesk bir acıklı hayat çıkıyor. Sonra da hiçbir şey yokmuş gibi sevgilisine kavuşup "gökten bir elma düşmüş" tadında mutlu sonla bitiyor. Ana kurgu zorlama ve arabesk zaten.

İçerik ise daha da zorlama ve arabesk. Film birbirine kavuşmaya çalışan iki sevgiliyi (klasiktir) anlatmaya çalışmış. Anlatabildiğini anlatmak için de senaryoda çokca saçmalanmış.

Bir çok saçmalık sayabilirim. Bunları düşünmekten filmi izlemeye vakit bulamıyorsunuz. O arada 8 Oscar'ı aklınıza getirip "Bak filmin sonunda bütün saçmalıkları muhteşem bağlayacak" diye çaresiz bir umutla bekleyip duruyorsunuz.

Çocuğun pislik çukurundan atlayıp artistten imza almasıyla başlıyor zırvalar. Yahu niye kalabalıktan kimse ulaşmıyorken bu çocuk ulaşıyor artistin yanına. Herkes pislikten ve kokudan kaçıyorsa artist niye kaçmıyor?

Anneleri öldürülüyor. Hindular bir gün güpegündüz Müslümanlara saldırıyor. Polis seyrediyor. İyi güzel de... Hadi diyelim bunu bu kadar zorladınız. Neden sadece 3 çocuk kurtuluyor? 3 çocuk kurtulmuyorsa niye çocuklar mahallelerine geri dönüp tanıdıklarını bulmuyorlar? Mahallelerinden hiç tanıdıkları sevdikleri insanlar yok mu bunların? O vakte kadar tüp içinde mi büyümüşler? Tanıdıkları ölüyorsa, herkes ölüyorsa niye 2 kardeş ve o kardeşlerden birinin yeşillendiği kız kurtuluyor sadece?

Çocukların gözünü oyan, acımasızca insan öldüren bir çete var. Bir kız bu çetenin elinde kalıyor. Ama bakire kalıyor. Zenginlere dans ettirilerek kullanılıyor ama başka türlü kimsenin aklına bir şey gelmiyor. Filmde kötü adamın Jamal'a "O bakire kızı sana yedirmem" deyişinden anlıyoruz bakire oluşunu.

Kızı kötü adamdan kurtarıyorlar. Jamal'ın abisi tecavüz ediyor. 10 dakika sonra Jamal'ın abisinin patronu mafya babasının karısı olarak görüyoruz. Üstelik adam buna son derece kötü davranıyor. Yahu yanında çalışan adamın tecavüzüne uğrayan bir kızla evlenecek adamın altın yürekli biri olması gerekiyor. Ya da delice sevmesi. Sırf senaryo daha acıklı olsun ve sonundaki şeye uygun olsun diye bağlamadan geçilmiş. Bizim Küçük Emrah'ın annesinin tecavüze uğraması, bu da yetmiyormuş gibi tecavüz edenin de amcası olması gibi.

Mafya babasının evine gidiyor. Kale gibi. Kapılarda güvenlikler. Kameralar... Geliyor "Ben yeni aşçınızım" diyor. Güvenlikçi telefon ediyor. "Aşçı aramıyormuşuz" diyor. Bir mafya babasının evine gelip "aşçınızım" diyen adamdan aşçı aramadıklarını öğrenince hiç aldırış etmeden; "Ama yeni bir bulaşıkçı arıyormuşuz. Sen olabilir misin?" diyor. Adeta "Ben seni içeri alacağım ama senarist senaryoyu nasıl bağlayacağını tam kurgulayamadı. O yüzden saçmalıyorum." demek istiyor. Çocuk da "Evet evet ben bulaşıkçıyım." diyor. Tamam deyip içeri gönderiyorlar. Üstelik tek başına. Gidip mafya babasının karısının yanına varıyor. "Yahu bu kadar kolaydı da bu iş, niye kapıya güvenlik koydunuz. Niye kamera sistemi koydunuz?" diyesi geliyor insanın. Sonra gidiyor patronun karısının yanında "aşçı" olarak hizmete başlıyor. Az önce bulaşıkçı olarak girdi, sonra karar değiştirip aşçı yaptılar. Üstelik mafya babasının karısının mutfağında birlikte "aşçılık" yapıyorlar. Ya aşçı ve bulaşıkçı o mutfakta birlikte nasıl takılacaktı? Zaten küçücük mutfak. Nereye aşçı arıyorsun, nereye bulaşıkçı arıyorsun? 10 dakika sonra da evi terkediyor zaten. Kimse çıkarken de sormuyor. Nasıl girdin, nasıl çıktın diye. Sanki mafya babasının evi değil de, huzurevi...

Yarışmada telefon hakkını "abisini" arayarak kullanıyor. Cevap olarak da "Bildiğim tek telefon numarası bu" gibi arabesk bir cevap veriliyor. Buna da "Ah ah. Ne kadar acıklı " dememiz bekleniyor. Bu adam telefon şirketinde çalışıyor. Çaycı da olsa herkes bunu tanıyor. Öyle ki, işi gücü olan buna masasını bırakıp gidiyor bir yerlere. Herkesle muhabbeti kurmuş yani. Yahu filmdeki bir önceki sahneden, bir sonraki öyküye kadar geçen süreyi Mars'ta mı geçirdin? O telefon şirketindeki işi nasıl buldun? Telefon şirketinde çalışan insanlarla muhabbeti kuruyorsun nasıl bir tane telefon numarası bilmezsin?

Yarışmanın ikinci gününde bütün Hindistan'ın çocuğu izlediği, herkesin tezahürat yaptığı falan gösteriliyor (saçmalığın daniskası) ama telefon şirketindeki şefi çocuğu televizyonda görünce şaşırıyor. Bir gün önce adam yarışmış, meşhur olmuş; bir tek şef bilmiyor. E bilmemesi lazım tabi. Senaryoya göre daha çarpıcı oluyor.

Çocuk turiste Tac Mahal'i anlatacak kadar İngilizce konuşuyor ama Tac Mahal'i görünce "Anaa bu neee?" diyor. Veya Gandi'yi tanımıyor. Bu Türkiye'de 7 yaşında bir çocuğun Anıtkabir'i görünce "Ana la. Bu neymiş la?" demesi veya 20 yaşında bir insanın Atatürk'ü tanımaması gibi bir şey.

Mercedes'in soyulduğu sahnede Hindistanlı uşak çocuğu döverken, Amerikalı sahip çocuğu kurtarıp üstüne de para veriyor. Bu da ABD yaltakçılığının da vardığı düzeyi gösteriyor.

"Kim 500 Milyar İster" yarışması canlı olarak yayınlanıyor. Dünyanın hangi ülkesinde bu yarışma canlı olarak yayınlanıyor? Var mı böyle bir ülke? "Telefonla joker" hakkında yarışmayı izleyen yardımcı, çoktan Google'a bakıp sorunun cevabını bulmuş olur. Böylesine bir mantık hatası artık aklın sınırlarını zorlayacak dereceye varıyor.

Yarışmanın son sorusu dünyanın en ünlü eserlerinden "Üç Silahşörlerin" isimleri üzerine kurulu oluyor. Polis sorgusunda ise Jamal'ı sorgulayan polis, "Bu yarışmada profesörler bile başarılı olamıyor." diyor. "Yahu profesörlerin bile başarısız olduğu yarışmanın en zor sorusu bu mu olur. Saçmalayacağız diye, coşmuşsunuz." dedirtiyor insana.

Daha da sayılır. Sonra da bizden bu filmi izleyip "Aaa ne romantik. Ay ay ay sevgililer ne güzel kavuşuyor. Birbirlerini öpüyorlar, dans ediyorlar. Hadi biz de kalkıp dansa eşlik edelim. Mutlu son. Yaşasıııın. Çok etkilendim." dememiz bekleniyor ki, "hadi len" demekten başka çare bırakmıyorlar bize.

Dedim ya, buna 8 Oscar (diğerlerini geç en iyi film ve en iyi uyarlama senaryo ödülleri önemlisi) veren komite; Küçük Emrah filmlerine Akademi'yi hediye etmek zorundadır. Türk sinema kamuoyu bu konuyu gündeme taşımalı. Hakkımızı aramalıyız
Oscar olayı tam bir komedi zaten. İnsanın aklına politikadan başka bir şey gelmiyor. E Amerikalılara övgü var. Aç kalan, acı çeken insanlara "Bakın hayat mucizelerle dolu. Üstelik bir şey bilmenize de gerek yok. Her şey kader. Bakarsınız yarın çok mutlu olup ça ça ça dans edersiniz." mesajı da verilmiş. Amerikalıların müslümanlara sahip çıkması mesajı da verilebilir, Oscar'ı vererek... Veya kırmızı halı üzerinde milyon dolarları kokain partilerine veren zengin züppeleri, bu filme ödül vererek "bakın aslında biz duyarlı insanlarız" mesajı da verebilir dünyaya. "Madem böyle bir senaryo, böyle bir film arıyordunuz, Tanrının Şehri isimli, 2002 yılında çekilmiş çok daha gerçekçi ve çarpıcı bir filme niye Oscar vermediniz?" diye sorası geliyor insanın. Yok illa Hint filmine Oscar vermeyi kafanıza takmıştınız, Hintlilerin kendi sineması var Bollywood diye. Oradan bir filme Oscar verseydiniz. Mutlaka Batılı bir yönetmenin mi çekmesi gerekiyordu? Veya Obama'nın başkan oluşu nedeniyle dünyaya "Yeni ABD" imajını kanıksattırmak için bula bula bunu mu buldunuz?

Bir de Türkiye'de bu filmi öve öve bitiremeyenler var. Sırf Oscar aldı diye; "biz de beğenmeliyiz" diye programlamış gibi kendini. Yahu siz yıllarca Küçük Emrah filmleriyle niye dalga geçtiniz o zaman? Ne farkı var şimdi bu senaryonun Küçük Emrah senaryosuyla. Küçük Emrah'ı da 2008 yılında çekseler, bundan kötü olmazdı sanırsam.

Filme acaip öfke doluyum. 500 sayfa yazı yazmak, kampanyalar yapmak istiyorum. 8 Oscar var diye heyecanla gece gece oturdum. Bekledim bekledim. Saçmalık çıktı. 2 saatim gitti. Öfkeden deliye döndüm Sırf Oscar'ları topladı diye filmi beğenmek zorundaymış gibi hissediyorum bir de

Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...

Konu Ceyhun tarafından (04.03.2009 Saat 18:34 ) değiştirilmiştir.
Ceyhun Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 08.03.2009, 07:19   #6
Yazar
Kolera ®
Tecrübeli Üye

Bilgiler

Memleket: SİVAS

Fikirler Tecrübe Puanı: 38
İtibar Puanı: 0
Kolera ® hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok
Kolera ® - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 1
24 Mesajına 41 Kere Teşekkür Edlidi

ben sizin yerinizde olsam woody allen filmlerine bakarim mutlaka...

özellik mac sayisi ve yok ya ya mutlaka bakin derim...

Kolera ® Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil