Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Kültür-Sanat > Felsefe/Sosyoloji/Psikoloji

Felsefe/Sosyoloji/Psikoloji Felsefi/sosyolojik/psikolojik tartışmalar, teoriler vs

Seçenekler Arama Stil
Alt 03.01.2007, 19:51   #11
Yazar
jiyan ararat
Y A S A K L I ! ! !

jiyan ararat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: AĞRI
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 12
jiyan ararat iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
5 Mesajına 5 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
self_serwis Nickli Üyeden Alıntı
tanrı ile şeytan arası bağ kurnak istenmiş. aslında konunun özüne inip bir soru sormak istiyorum. Herşeyi yaratan tanrıdır(veya -ise) ve yarattığı nesnelerin veya varlıkların büyüklüğü küçüklüğü önemli değil ise(yani pireden ufak devden dev) ; tanrı kendine eş değer bir güç yaratabilirmi?
1:yaratabilir ise yaramadığını bana ıspatlayablirmisiniz?
2:Yaratamazsa buada güç sorunu vardır demek.yani tanrının sonsuz olmadığı cevabı çıkar.
3:sen manyakmısın boşver et cemini öl görürsün tanrıyı sonra
eyer allah kandine eş deyer bir güç yaratırsa oda başka kendine denk birini yaratsa ozaman allahtan geçilmez bir durum ortaya çıkardı heralde bide aralarında anlaşamadıklarını düşünürsek mesele biri bişey yarattı öteki kabuletmedi busefer aralarında savaş çıkardı yani bir allah daha iyi bence fazlasına gerek yok

allah şeytanı yarattı şaytan allahın yarattığı kul larının ona olan bağlılıklarını sınamak için yarattı eyer şeytan olmasaydı ozaman herkes allaha bağlı olacaktı.
o zaman allah kullarını nasıl sınayacaktı.
şimdi sorarsınız ozan allah şetanı yarattı neden cehenneme atıyor
çünkü şeytan ateşten yeratılmış cehennemde yanmaz ateş ateşi yakarmı hiç.
saygılar:

Konu jiyan ararat tarafından (03.01.2007 Saat 20:07 ) değiştirilmiştir.
jiyan ararat Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.01.2007, 20:11   #12
Yazar
self_serwis
Y A S A K L I ! ! !

self_serwis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: MUŞ
İtibar Puanı: 48
self_serwis iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 30
17 Mesajına 29 Kere Teşekkür Edlidi

soyut nesnelerle bulunması kolaydır ve sende kolaya kaçmış gibisin. sorum çok ciddiydi en azından böyle kaale alınamayacak kadar ciddidir. yalnış anlanmasın sakın ateist felanda değilim ben bu sorunun cevabını 4 ay araştırdım nedeni ortada neye inandığımı bilmek istiyorum. çoğunuzun ailesi hristiyan olsaydı müslüman olabilecekmiydiniz. yani dinde ırsidir.jiyan kardeş soruyu bir daha okursan ne demek stediğimi anlarsın. klişeleşmiş bir laf vardır okumak çözmenin yarısıdır!

Konu self_serwis tarafından (03.01.2007 Saat 20:15 ) değiştirilmiştir.
self_serwis Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.01.2007, 20:43   #13
Yazar
jiyan ararat
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

ben yazını okudum kardeşim ama benim yazımın neyine alındın anlamadım ben sana ateyistsin demedim öyle bir ima dada bulunmadım ben gayet samimi cevap verdim eyer seni kıracak bişey yazdıysam özürdilerim dost.

Alt 03.01.2007, 23:30   #14
Yazar
self_serwis
Y A S A K L I ! ! !

self_serwis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: MUŞ
İtibar Puanı: 48
self_serwis iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 30
17 Mesajına 29 Kere Teşekkür Edlidi

yok yok kardeşim benim kızdım ama ateistsin diye düşünmedim.sadece sorduğum soruyo çok basit cevap vermendi. biliyorum ki yazdıklarınla kıyaslarsam bu yazdığını o kadar basit düşünceleri olan biri değilsin. kızmam ona biliyorum ki kaliteli bir kardeşimsin. ne oo cevap hala gelmedi sorduğum soruya beni bırak soya bak

self_serwis Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.01.2007, 23:39   #15
Yazar
jiyan ararat
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Alıntı:
self_serwis Nickli Üyeden Alıntı
yok yok kardeşim benim kızdım ama ateistsin diye düşünmedim.sadece sorduğum soruyo çok basit cevap vermendi. biliyorum ki yazdıklarınla kıyaslarsam bu yazdığını o kadar basit düşünceleri olan biri değilsin. kızmam ona biliyorum ki kaliteli bir kardeşimsin. ne oo cevap hala gelmedi sorduğum soruya beni bırak soya bak
tamam soruna cevap veriyorum biraz gecikti kusurabakma:

O gökleri ve yeri yoktan var edendir... (Enam Suresi, 101)
Kuran'da verilen bu bilgi, çağdaş bilimin bulgularıyla tam bir uyum içindedir. Başta da belirttiğimiz gibi astrofiziğin ulaştığı kesin sonuç, tüm evrenin madde ve zaman boyutlarıyla birlikte, bir sıfır anında, büyük bir patlamayla var olduğudur. "Büyük Patlama", orijinal adıyla "Big Bang" teorisi, tüm evrenin yaklaşık 15 milyar yıl önce tek bir noktanın patlamasıyla yokluktan meydana geldiğini kanıtlamıştır.

Biz göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz Biz (onu) genişleticiyiz. (Zariyat Suresi, 47)
Yukarıdaki ayette geçen "sema (gök)" kelimesi Kuran'ın pek çok yerinde uzay ve evren anlamında kullanılır. Nitekim burada da bu anlamda kullanılmıştır ve evrenin genişleyici olduğu bildirilmiştir. Türkçeye "Şüphesiz Biz genişleticiyiz (genişleteniz/genişletmekte olanız)" olarak çevrilen Arapça "inna le musiune" ifadesindeki "musi'une" kelimesi, "genişletmek" anlamına gelen "evsea" fiilinden türemiştir. "Le" ön-eki de takip ettiği isim ya da sıfata vurgu ekleyerek "çok fazla" anlamı katmaktadır. Dolayısıyla bu ifade "Biz göğü veya evreni çok fazla genişletiyoruz" anlamı taşımaktadır. Bilimin bugün varmış olduğu sonuç da Kuran'da bize bildirilenle aynıdır.1
20. yüzyılın başlarına dek bilim dünyasında hakim olan tek görüş, "evrenin durağan bir yapıya sahip olduğu ve sonsuzdan beri süregeldiği" şeklindeydi. Ancak, günümüz teknolojisi sayesinde gerçekleştirilen araştırma, gözlem ve hesaplamalar evrenin bir başlangıcı olduğunu ve sürekli olarak "genişlediğini" ortaya koydu.
Evren ilk patlamadan bu yana her an büyük bir süratle genişlemektedir. Bilim adamları genişleyen evreni şişen bir balonun yüzeyine benzetmektedirler.

Bizim, göğü kitabın sahifelerini katlar gibi katlayacağımız gün, ilk yaratmaya başladığımız gibi, yine onu (eski durumuna) iade edeceğiz. Bu, Bizim üzerimizde bir vaiddir. Elbette, Biz yapıcılarız. (Enbiya Suresi, 104)

Bir başka ayette ise göklerin bu durumu şöyle tarif edilmektedir:

Onlar, Allah'ın kadrini hakkıyla takdir edemediler. Oysa kıyamet günü yer, bütünüyle O'nun avucu (kabzası)ndadır; gökler de sağ eliyle dürülüp-bükülmüştür. O, şirk koştuklarından münezzeh ve Yücedir. (Zümer Suresi, 67)

Big Crunch teorisine göre başlangıçta olduğu gibi önce yavaşça, fakat gittikçe hız kazanarak evren çökmeye başlayacaktır. Tüm bunların devamında ise, evren sonsuz yoğunluk ve sonsuz ısıda, sonsuz küçüklükte bir nokta haline gelecektir. Tarif edilen bu bilimsel teori, Kuran ayetleri ile paralellik içindedir. (En doğrusunu Allah bilir.)

Bugün bilim adamları yıldızların dumandan -sıcak bir gaz bulutundan- oluşumunu gözlemleyebilmektedirler. Sıcak gaz kütlesinden oluşum, aynı zamanda evrenin yaratılışı için de geçerlidir. Kuran'da da evrenin yaratılışı, bu bilimsel bulguları tasdik edecek şekilde tarif edilmiştir:

Orda (yerde) onun üstünde sarsılmaz dağlar var etti, onda bereketler yarattı ve isteyip-arayanlar için eşit olmak üzere ordaki rızıkları dört günde takdir etti. Sonra, duman halinde olan göğe yöneldi; böylece ona ve yere dedi ki: "İsteyerek veya istemeyerek gelin." İkisi de: "İsteyerek (İtaat ederek) geldik" dediler. (Fussilet Suresi, 10-11)

O inkar edenler görmüyorlar mı ki, (başlangıçta) göklerle yer, birbiriyle bitişik iken, Biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Yine de onlar inanmayacaklar mı? (Enbiya Suresi, 30)

Kuran'da, göklerin, yerin ve ikisinin arasında bulunanların yaratılışı ile ilgili pek çok ayet bulunmaktadır:

Biz, gökleri, yeri ve her ikisinin arasındakilerini hakkın dışında (herhangi bir amaçla) yaratmadık. Hiç şüphesiz o saat de yaklaşarak-gelmektedir; öyleyse (onlara karşı) güzel davranışlarla davran. (Hicr Suresi, 85)

Göklerde, yerde, bu ikisinin arasında ve nemli toprağın altında olanların tümü O'nundur. (Taha Suresi, 6)

Biz, bir 'oyun ve oyalanma konusu' olsun diye göğü, yeri ve ikisi arasında bulunanları yaratmadık. (Enbiya Suresi, 16)

Bilim adamları başlangıçta sıcak bir gaz kütlesinin yoğunlaştığını, daha sonra bu kütlenin parçalara ayrılarak galaktik maddeleri, daha sonra yıldızları ve gezegenleri oluşturduklarını ifade etmektedirler. Diğer bir deyişle Dünya ve aynı zamanda bütün yıldızlar, birleşik bir gaz kütlesinden ayrılan parçalardır. Bu parçalardan bir kısmı güneşleri, gezegenleri meydana getirmiş, böylece pek çok Güneş Sistemleri ve galaksiler ortaya çıkmıştır. Daha önceki bölümlerde de açıkladığımız gibi evren "ratk" (Füzyon: Birbirine yapışık, birleşik) halindeyken, "fatk" (parçalara ayrılmıştır) olmuştur. Kuran'da evrenin oluşumu, bilimsel açıklamaları tasdikleyen, en uygun kelimelerle anlatılmaktadır.7

O, biri diğeriyle 'tam bir uyum' içinde yedi gök yaratmış olandır. Rahman'ın yaratmasında hiçbir 'çelişki ve uygunsuzluk' göremezsin. İşte gözü(nü) çevirip-gezdir; herhangi bir çatlaklık (bozukluk ve çarpıklık) görüyor musun? Sonra gözünü iki kere daha çevirip-gezdir; o göz umudunu kesmiş bir halde bitkin olarak sana dönecektir. (Mülk Suresi, 3-4)

Evrendeki milyarlarca yıldız ve galaksi mükemmel bir uyum içinde kendileri için tespit edilmiş yörüngelerinde hareket ederler. Yıldızlar, gezegenler ve uydular hem kendi etraflarında, hem de bağlı oldukları sistemlerle birlikte dönerler. Hatta bazen içinde 200-300 milyar yıldız bulunan galaksiler birbirlerinin içinden geçip giderler. Bu geçişte, evrendeki büyük düzeni bozacak herhangi bir çarpışma olmaz.

sevgili arkadaşım bu örnekler yannızca bazıları daha var fazla uzun olmasındiye kısa kestim kuran'daki bazı sureler ile ALLAH'IN evreni nasıl yarattığını anlatmaya çalıştım umarım başarmışımdır bunlarda somut örnekler artık heralde sorunun cevabı olmuştur
alıntı:harunyahya.org/imani/hy_kuran_mucizeleri/kuranmucizeleri2.html

Konu Ceyhun tarafından (05.01.2007 Saat 03:30 ) değiştirilmiştir.
Alt 05.01.2007, 18:33   #16
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

alev_2005_2005 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TOKAT
Fikirler Tecrübe Puanı: 140
İtibar Puanı: 2311
alev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip

Ettiği Teşekkür: 6.861
3.580 Mesajına 7.692 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
cihangir_miami Nickli Üyeden Alıntı
Su; yaratan, hayat veren, buyuten, besleyen, nefes aldiran, doguran, olduren, yokeden...
Su düşüncesi çok ilginç geldi bana düşününce evet su herşeye hayat veriyor...
(insan vücüdunun %80'i de su) Amaaaa yetemediği anlarda var mesela topraksız sadece suda ürün yetişmez...

___________________İMZA___________________
***YAŞAMAK BİR AĞAÇ GİBİ TEK VE HÜR VE BİR ORMAN GİBİ KARDEŞÇESİNE...***

***Sen yüreğinin sesini dinleyenlerdensin ve biliyorsun aslolan yürektir. Yürek sesi ne bilmeyenler, ya da bilip de duymayanlar acıtsa da içini unutma; yaşadığın sürece o yürek var olacak seninle birlikte. Sen yeter ki koru yüreğini ve yüreğinde taşıdığın sevda duygusunu. Elbet bitecek güneşe hasret günler. Ve o zaman kutuplarda yetişen cılız ve minik bitkiler değil, güneşin çiçekleri dolduracak yüreğini...***

***Kapansın el kapıları bir daha açılmasın, Yok edin insanın insana kulluğunu, Bu davet bizim...***

***Annelerin ninnilerinden spikerin okuduğu habere kadar, yürekte, kitapta ve sokakta yenebilmek yalanı, anlamak, sevgilim, o, bir müthiş bahtiyarlık, anlamak gideni ve gelmekte olanı...***

***Günler ağır. Günler ölüm haberleriyle geliyor.
Düşman haşin zalim ve kurnaz...***

*** NAZIM HİKMET RAN ***
alev_2005_2005 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 27.01.2007, 21:31   #17
Yazar
donjaq007
Forumun Bir Parçası

donjaq007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
donjaq007 - MSN üzeri Mesaj gönder donjaq007 isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder

Fikirler Tecrübe Puanı: 53
İtibar Puanı: 253
donjaq007 sevilen bir üyedonjaq007 sevilen bir üyedonjaq007 sevilen bir üye
donjaq007 - MSN üzeri Mesaj gönder donjaq007 isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 145
135 Mesajına 225 Kere Teşekkür Edlidi

tanrı muhammedin tanrısıysa eğer şeytan var ve de onu tanrı yarattı ve muhammet tanrının var olduğunu söylüyor herşeyi onu yarttığını söylüyor.somut ne var elimizde muhammedin bir insan olduğu o öyle diyor peki diğer somut nietchze ne diyor muhammed çok büyük bir edebiyatçıdır.ikisi de insan olduğuna göre ve de muhammedi doğrulayan somut bir örnek oladığına göre tanrı muamma dolayısıyla muamma olan birşeyin muamma olmayan somutu yaratması mümkün mü.

Olacak er geç,

Derin denizlerdeki canavarlar gibi,

Birbirini kemirmek zorunda kalacak insanlar

Sir Thomas More (1516)
donjaq007 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 03.03.2007, 18:10   #18
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

Bilgiler

alev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahipalev_2005_2005 itibar puanıyla anlatılamayacak bir itibara sahip

Konu başlığına geri dönecek olur isem var olan herşeyi tanrımı yarattı ve konu başlığına yeni sorularda eklemek mümkün mesela yaradılış süresinden sonra dünya ve tüm varlıklar kendi akışına mı bırakıldı...? işte size yeni bir soru...

***Sen yüreğinin sesini dinleyenlerdensin ve biliyorsun aslolan yürektir. Yürek sesi ne bilmeyenler, ya da bilip de duymayanlar acıtsa da içini unutma; yaşadığın sürece o yürek var olacak seninle birlikte. Sen yeter ki koru yüreğini ve yüreğinde taşıdığın sevda duygusunu. Elbet bitecek güneşe hasret günler. Ve o zaman kutuplarda yetişen cılız ve minik bitkiler değil, güneşin çiçekleri dolduracak yüreğini...***

***Kapansın el kapıları bir daha açılmasın, Yok edin insanın insana kulluğunu, Bu davet bizim...***

***Annelerin ninnilerinden spikerin okuduğu habere kadar, yürekte, kitapta ve sokakta yenebilmek yalanı, anlamak, sevgilim, o, bir müthiş bahtiyarlık, anlamak gideni ve gelmekte olanı...***

*** NAZIM HİKMET RAN ***
Alt 29.04.2007, 14:35   #19
Yazar
cihan772
Yeni Üye

Bilgiler

Memleket: ADANA
İtibar Puanı: 10
cihan772 iyi yolda gözüküyor

0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edlidi

arkadaşım son olarak sorduğun soru inanç bütünün ikiye bölüyor ve ikiye aryılmış parçaların birbirinden farklı olmamasını simgeliyor. eğer tanrı gerçekten kudretliyse yarattığı evrenin akışını kendi içinde açıklanacak kadar mükemmel yaratmalıdır. ama evrenin dinamikleri kendi içerisinde zaten açıklanıyorsa ozaman tanrı'ya ihtiyaç kalmıyor. yani her ikiside aynı. bu konuyu gel biz ayrı bir başlıkta tartışalım inanç ve inançsızlık olsun adı konu başlığının.

şimdi soyut nesnelerle açıklanmaya çalışılan ve çoğu zaman basite kaçarak inanılagelmiş şeytan tanrı ilişkisineden bahsetmek istiyorum. Bu inanç sisteminin temelinde şeytandan kaçarak allah'a sığınmak vardır. sen allah'a yaklaştıkça şeytan tarafından daha fazla baskıya maruz kalırsın. bu durumda ortaya çıkan sığınmak için saldıraya ihtiyaç olduğudur. tanrı'nın şeytana ihtiyacı vardır gibi genelleme de yapabiliriz (içini doldurmak biraz uhreviyetimizi sarsıyor olsa da). hep söylenmiştir "insanların bir arada mutlu yaşayabilmesi için inanca ihtiyacı olduğu". bence asla... gerçek filozof hiçbir kurala bağlı kalmadan kendi kurallarını değerlerini insanca oluşturan insandır. konunun muhattabı şeytan da insanı tanrıya iten bir araçtır. cehennem korkusuyla kazanılmış bir cennet bu dünyadan en fazla bir gömlek üstündür. bence gereği de yoktur. çok da fazla şeytanı düşünmemek gerekiyor asıl tanrının şeytana bakış açısı önemli. bu döngünün vaz geçilmez bir parçasıdır şeytan. ve gurur yüzünden kovulmuştur cennetten. bizim yaptığımız adiliklerin nedeni şeytana bağlamak en büyük gurursuzluktur. yani çoğumuz şeytan kadar bile olmayoruz. ama tanrı bunu hep yapıyor. kötüye bakarak şükretmemizi istiyor. sakata bakın halinize şükredin, fakire bakın zenginliğinizi anlayın. demek ki bizim inancımızı tetiklemek için sakatlara, hastalara, acı çekenlere ihtiyacımız var. bu işte bi sakatlık var ama ben nerede bulamadım.
(bu yazdığım şeytan tanrı ilişkisini tamamiyle inanç dahilinde ele aldım. benim bu mitoslara inanıp inanmamam konunun dışındadır.)

cihan772 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 30.04.2007, 11:41   #20
Yazar
alev_2005_2005
... SESSİZ SİTEM ...

Bilgiler

Bu ikinci soruyu sormamın nedeni insanların bir kısmı dünyanın yaradan yada tanrı tarafından yaratılma sürecinden sonra tamamen kader dediğimiz alın yazısına bırakıldığı düşüncesi içerisindeler bu düşünceye istinaden sormuştum...

Konu tabiki başka başlıklar adı altında da tartışılabilir ama felsefik boyunda tartışmak bana daha doğru geldi...

*** NAZIM HİKMET RAN ***

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil