Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > İnsan/Yaşam > Bilgisayar > Linux

Linux Linux ve Özgür Yazılım Projeleri

Seçenekler Arama Stil
Alt 18.01.2007, 08:05   #1
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1607
Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 2.035
2.262 Mesajına 7.329 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Linux Nedir (Linuks)? Genel Bilgi.

Linux, bir işletim sistemine verilen bir isimdir. Adı, mucidi olan Finlandiyalı mühendis Linus Torvalds 'ın adından gelmektedir. Doğum yılı ise 1991'dir.

"İşletim sistemi nedir" den başlamak gerekir belki de yazıya. İşletim sistemi, bilgisayarımızı ve içindeki tüm diğer yazılımları yöneten, organize eden yazılım ve/veya yazılımlar topluluğuna verilen genel isimdir. İşletim sistemi, maçın hakemi, mahkemenin yargıcı, forumun admini gibi nitelendirilebilir. Örneğin Windows bir işletim sistemidir.

İşletim sisteminin temel özelliği donanımla direkt olarak ilişki kurması ve en alt seviyede çalışmasıdır. Yani siz Word'de bir yazı yazıp KAYDET düğmesine basınca Word gider Windows'a müracaat eder. "Abi bu eleman yazdıklarını kaydetmek istiyor. Aha yazdıkları da bunlar." der. Windows bu yazılanları alır, Word'e "Şu tarafta bekleyeceksin." der ve bu yazılanları götürür harddiske kaydeder. Harddisk onun sorumluluğundadır. Bu dosyayı kaydedecek yeri o bulur. Doluysa kaydedip kaydetmeyeceğine o karar verir. Nereye kaydedeceğine de o karar verir. Kafasına esen yazılım istediği gibi harddiske dosya kaydedemez. Öyle olsaydı her program kendi dosyalarını istediği yere kaydeder, üstüste yazmalar olur, karmaşa olurdu. Ayrıca her programcı çok zor olan donanım haberleşmesiyle uğraşmak zorunda kalırdı. İşte bu işi onların yerine işletim sistemleri yapar örneğin. Windows da Word'de yazdığınız dosyayı harddiske kaydeder. Veya bir sorun çıkarsa da kaydedemez. Word'e de dönüp "Senin iş oldu kardeş." veya "Olmadı kardeş." der. Word de size aynısını iletir.

İşte bilgisayarlarda; bilgisayarın açılışı, donanımlarla haberleşme, başka bilgisayarlarla haberleşme vs gibi birçok işlemi işletim sistemleri yerine getirir. Ama temel mantık bilgisayarınızın "patronu" veya "organizatörü" niteliğinde olmasıdır.

İşte Linux da böyle bir işletim sistemidir. Linux dışında Windows, Unix, DOS, MacOS gibi başka işletim sistemleri de bulunur. Linux da eski bir işletim sistemi olan Unix'i temel alarak yapılmıştır. Fakat Linux'ta "dağıtımlar" vardır. Siz bir bilgisayarcıya gidip "Birader şurdan bir Windows ver" derseniz o size en son çıkan ve çokca bulunan Windows sürümünü verir (Windows XP). Ama hiçbir bilgisayarcıdan "Bana şuradan iyisinden bi Linux ver" diyerek Linux alamazsınız. Çünkü onlarca çeşit Linux vardır. Az önceki "açık kaynak kodu" hakkındaki yazımda da belirttiğim gibi açık kaynak kodlu olması nedeniyle birçok insan tarafından değişik linuxlar sürülmüştür piyasaya. Bunlara "dağıtım" denir ve hepsinin kendi bir ismi vardır. En çok bilinen Linux dağıtımlarına örnek olarak Redhat, Suse, Debian gibi dağıtımları sayabiliriz. Bu dağıtımları örnek alıp bunların üzerinden başka dağıtımlar da oluşturulmuştur. Şuanda Redhat dağıtımını esas alan Fedora, Centos gibi dağıtımlar da çok popüler. Ayrıca Tubitak tarafından üretilen Pardus da ilgi çekiyor. Örneğin şuan bu yazıyı sizlere Pardus 2007 dağıtımında yazıyorum.

Bu dağıtımların ortak noktası nedir peki? Bu dağıtımların içinde "çekirdek" denen ve bütün işleri organize eden bir paket bulunur. Aslında bütün dağıtımlar birer Linux türevi olsa da; asıl Linux, bu çekirdeğin kendisidir. Herşeyin temelinde bu çekirdek yatmaktadır. Bu çekirdek de sürümleri farklı olmakla birlikte bütün dağıtımlarda ortaktır. Dağıtımları birbirinden ayıran ise, arayüzleri, beraberinde gelen programlar gibi özelliklerdir.

Dağıtımlar; bu Linux çekirdeğini alıp üzerine çeşitli programlar eklenerek oluşturulur. Bazı dağıtımlar görüntüde birbirlerine çok benzerken (Centos ve Redhat gibi), bazı dağıtımlar ise tamamiyle ayrı bir işletim sistemi gibi durabilir. Bu tamamiyle dağıtımların içine koyulan programlar, oluşturulan arayüzler vs ile ilgilidir.

Linux'un olumlu ve olumsuz yönlerini sayayım:

OLUMLU YÖNLERİ
Paragöz arkadaşlar için hemen söyleyeyim. Linux'un kendisi ve hemen hemen bütün dağıtımları tamamen ücretsizdir. Ayrıca Linux için üretilen programların büyük bölümü de ücretsizdir.

Linux'un geliştirilmesi bir şirketin veya bir grubun tekelinde değildir. Özgür bir yazılım olduğu için dünya çapında binlerce insan gönüllü olarak Linux'a katkı sunmaktadır. Bu da yaratıcık ve alternatif zenginliği demektir.

Linux'un açık kodluluğu nedeniyle ne yaptığı bütün ayrıntılarıyla herkes tarafından bilinmektedir. Linux'un koduna bakılarak "Bilgisayarınıza virüs mü sokuyor?", "Bilgilerinizi CIA'e mi gönderiyor", yoksa "uzaylılara dünyayı işgal hakkında rapor mu veriyor" kolayca anlayabilirsiniz.

Linux, Unix tabanlı olduğu için "güçlü" ve oldukça "stabil" (Bu terim bilgisayar yazılımları için 'test edilmiş', 'olgunlaşmış' gibi bir anlamda kullanılmaktadır. 'Kararlı' gibi bir anlamı vardır.) bir işletim sistemidir. Internette yıllarca hiç kapanmadan çalışan Linux sistemlerinden bahsedilmektedir. "Kilitlenme", "saçmalama" gibi durumların "çok daha az" olduğu iddia edilmektedir. Kararlılığın ve sağlamlığın çok önemli olduğu "sunucu" bilgisayarların büyük bölümünde Linux kullanılmaktadır.

OLUMSUZ YÖNLERİ
Birçok donanım üreticisi Linux için driver, yani donanımlarını işletim sistemine tanıtan bir rehber programı, piyasaya sürmemektedir. Bu yüzden bazı donanımları Linux'ta kullanmak zorlaşmaktadır. Özellikle USB aygıtlarda bu sorun çok sık görülür. Fakat Linux gönüllüleri bu sorunları çözmek için bayağı yol katetti.

Alışkanlıkları kırmanın zorluğundan kaynaklı Linux'un yayılmasında sıkıntılar oluşmakta. Her ne kadar Linux'u Windows'a benzetmeye çalışmak için birçok çaba gösterilse de halen özellikle acemi kullanıcılar tarafından benimseyen yönleri bulunmakta.

Ayrıca Linux halen alternatifine göre daha "zor" olarak nitelenebilir. Bu tabi subjektif bir değerlendirme. Ama benim kişisel yargım her ne kadar gelişse ve gelişmeye devam da etse de halen Linux'un alternatifine göre kullanması daha zor bir işletim sistemi olduğu yönündedir.

NOT: Kaynak belirtmek koşuluyla alıntı yapılabilir.

___________________İMZA___________________

Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...

Konu Ceyhun tarafından (19.01.2007 Saat 08:55 ) değiştirilmiştir.
Ceyhun Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil