Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > AW Giriş Salonu > Yardım

Yardım Forumumuzu kullanmak hakkında yardım. Forum kullanımı hakkındaki sorularınızı da burda sorabilirsiniz.

Seçenekler Arama Stil
Alt 04.09.2008, 00:00   #1
Yazar
katilinar
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: KARS
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 6
katilinar hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok

Ettiği Teşekkür: 15
6 Mesajına 10 Kere Teşekkür Edlidi

Hoh Zeki biri yardim etsin

Vallahi şimdi bunu nereye yapsam diye duşundum bulamadım (bendeniz biraz arebi oluyorum )bulan olursa değiştirir umuduyla buraya bırakıyorum
Sitelerde koşuştururken bi mevzu ilgimi çekti ama ne yaptımsa anlayamadım zaten tam olarak okumadim ve yine zaten boyle şeyleri zeki biri anlatmazsa ben anlamam okumamin faydasi yok diye canlarla payla.iyim dedim sizede merakli gelmiş olur nede olsa sizde insansınızdır hani bir siteye giriyoruz fazla kalıp başağrısı vermek niyyetimiz yok çıkıcağız gozumuze bi konuyla ilgili linkler batiyor kayitli olmadan gostermem diyor mecburen beş saet elleşiyoruz kayitli olup oyle goruyoruz linkleri kısası bir mucit bunun çaresini bulduğunu yazmış ama halen ne yapacağım da kayıtsız linkleri gorucem anlayamami. bulunuyorum bilemiyorum yazıyı buraya pastalıyorum zeki biri anlayınca rica ediyorum yazsin:

Forum uyelikleri sorunu/Çözumu

Üye girişi yapmadığımız forumlarda çoğu şeye; özellikle de linklere ulaşamıyoruz, ki ulaşsak da linkin kırık olma ihtimali var. Bu da beş dakikalık işlemi yarım saate çıkartıyor.

Geçen gün forumlara işim düştü. Aradığımı bulana kadar 10′dan fazla forumda belki 1 dakikadan daha uzun süre kullanmadığım üyelikler açmak zorunda kaldım. Siz de bu durumdan yakınmışsınızdır ve bence bu bir problemdir.

Daha önce yaratıcılık ve fikir üretmek nedir? adlı yazıda problem/çözüm hakkında yazmıştık. Bu fikir de bu yolla bulundu. Forumlarda böyle bir problemin olduğunun farkına varıldı, bir çözüm istendi ve bir fikir doğdu. Şimdi de fikrimi sizlerle paylaşıyorum.

Forum

Önce bu üyelik açmalar esnasında farkettiğim şeylerden bahsedeyim.

* Çoğu forum MyBB/phpBB gibi bir şablon üzerine kurulmuş. Nasıl ki biz blog yazarları (genellikle) bloglarımızı wordpress altyapısı üzerine kuruyoruz aynı o şekilde.
Özellikle belirteyim çoğunun üyelik sayfaları tamamen aynı. Zaten fikri aklıma getiren de bu oldu.

* Nasıl biz blog yazarları bloglarımızı Blograzzi, Yeşilvadi gibi blog dizinlerine sitelere kaydedebiliyorsak, forum siteleri için de böyle siteler -çok gelişmemiş olsalar da- var. Hatta bazıları forumların altında biz şuna üyeyiz diye de belirtiyorlar.

İsterim ki forumlarda, her türlü bilgiye sorunsuzca ulaşabilelim; ama madem ki bu olmuyor (sebepleri vardır tabi) başka bir çözüm yolu aramak lazım.

Şimdi benim aklıma gelen fikri söyleyeyim:

Forum sitelerinde üyeleri ikiye ayırabiliriz: Genel Ziyaretçi Üye ve Özel Yazar Üye

Genel Ziyaretçi Üye:

Bu üyelik tipine sahip olan üyeler, forumların kaydedildiği bir forum dizini sitesinden aldıkları üyelikle, bu siteye bağlı bulunan herhangi bir foruma giriş yapabilecek. Bu üyelerin bilgileri forum dizini sitesine ait bir veritabanında tutulacak.

Bu sayede forum dizini siteleri forumları daha gerçekçi puanlamada imkanı bulmuş olabilecek.

Özel Yazar Üye:

Bu üyelik tipine sahip olan üyeler, doğrudan yazar olmak istedikleri forumdan aldıkları üyelik ile foruma giriş yapabilecekler.

Ve bu üyeliği aldıkları forumda yazı yazma hakkına sahip olacaklar.

Tabi isterlerse özel yazar üyeliklerini, diğer forumlarda ziyaretçi olabilecekleri genel ziyaretçi üyelikleri ile birleştirebilecekler. Birbirlerine referans gösterebilecekler.

Böyle bir sistemin avantajı olarak; forumların gerçek değerlerinin hesaplanmasının kolaylaşacağını söyleyebilirim. Ayrıca, bu değerleri verecek yani bu sistemi kuracak kişiler; forumlar için reklam şebekesi kurarlarsa ve puana göre mantıklı bir fonksiyon çerçevesinde forumlara reklam verirlerse; hem forumların hem de kendilerinin karına olacaktır.

Peki nasıl yapılabilir bu?

Doğrusu nasıl yapılabilecğini ben de bilmiyorum. MyBB/phpBB gibi şablonlar var dedik. Bu şablonlara ayarlar sayfası içerisinden ayarlanacak şekilde eklenmesi sağlanabilir. Eklenti destekleri varsa, eklenti olarak kurulması sağlanabilir. Veya bir başka şey…

Zaten asıl soru da “nasıl yapılabileceği” değil, forum yazarlarının “nasıl bu sistemi kullanmaya teşvik edileceği”. Bu yüzden öncelikle düzgün bir forum dizini sitesinin kurulması gerekebilir. Daha sonra da buralara abone forumlar/forum yazarları için avantajlar üretmek gerekli tabi.

Belki de kardeş forumlar türetilebilir. Mesela ODTÜ Forum üyeleri ile Teknik Forum üyeleri her iki foruma da giriş yapabilir gibi.

Kullanıcılara kolaylık sağlamak en önemli kural olsun da…

Saygilar........

katilinar Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.09.2008, 03:19   #2
Yazar
candacan
Forumla Bütünleşmiş

candacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM

Fikirler Tecrübe Puanı: 74
İtibar Puanı: 776
candacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahipcandacan parlak bir geçmişe sahip
candacan - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 389
526 Mesajına 1.179 Kere Teşekkür Edlidi

Bu kuralları koyan kim?
Adminler ve yöneticiler değil mi?
Kullanıcıları ve üyeleri düşünen kim?
Ben zeki değilim, yardım edemem sana.

___________________İMZA___________________
Aldı götürdüler beni asmaya,
Gözlerimden ışığımı kısmaya,
Memleketten umudumu kesmeye,
Yetmedi güçleri gülüm sen öldür
.
Seyduna
candacan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.09.2008, 03:44   #3
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1607
Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 2.035
2.262 Mesajına 7.329 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
katilinar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Vallahi şimdi bunu nereye yapsam diye duşundum bulamadım (bendeniz biraz arebi oluyorum )bulan olursa değiştirir umuduyla buraya bırakıyorum
Sitelerde koşuştururken bi mevzu ilgimi çekti ama ne yaptımsa anlayamadım zaten tam olarak okumadim ve yine zaten boyle şeyleri zeki biri anlatmazsa ben anlamam okumamin faydasi yok diye canlarla payla.iyim dedim sizede merakli gelmiş olur nede olsa sizde insansınızdır hani bir siteye giriyoruz fazla kalıp başağrısı vermek niyyetimiz yok çıkıcağız gozumuze bi konuyla ilgili linkler batiyor kayitli olmadan gostermem diyor mecburen beş saet elleşiyoruz kayitli olup oyle goruyoruz linkleri kısası bir mucit bunun çaresini bulduğunu yazmış ama halen ne yapacağım da kayıtsız linkleri gorucem anlayamami. bulunuyorum bilemiyorum yazıyı buraya pastalıyorum zeki biri anlayınca rica ediyorum yazsin:

Forum uyelikleri sorunu/Çözumu

Üye girişi yapmadığımız forumlarda çoğu şeye; özellikle de linklere ulaşamıyoruz, ki ulaşsak da linkin kırık olma ihtimali var. Bu da beş dakikalık işlemi yarım saate çıkartıyor.

Geçen gün forumlara işim düştü. Aradığımı bulana kadar 10′dan fazla forumda belki 1 dakikadan daha uzun süre kullanmadığım üyelikler açmak zorunda kaldım. Siz de bu durumdan yakınmışsınızdır ve bence bu bir problemdir.

Daha önce yaratıcılık ve fikir üretmek nedir? adlı yazıda problem/çözüm hakkında yazmıştık. Bu fikir de bu yolla bulundu. Forumlarda böyle bir problemin olduğunun farkına varıldı, bir çözüm istendi ve bir fikir doğdu. Şimdi de fikrimi sizlerle paylaşıyorum.

Forum

Önce bu üyelik açmalar esnasında farkettiğim şeylerden bahsedeyim.

* Çoğu forum MyBB/phpBB gibi bir şablon üzerine kurulmuş. Nasıl ki biz blog yazarları (genellikle) bloglarımızı wordpress altyapısı üzerine kuruyoruz aynı o şekilde.
Özellikle belirteyim çoğunun üyelik sayfaları tamamen aynı. Zaten fikri aklıma getiren de bu oldu.

* Nasıl biz blog yazarları bloglarımızı Blograzzi, Yeşilvadi gibi blog dizinlerine sitelere kaydedebiliyorsak, forum siteleri için de böyle siteler -çok gelişmemiş olsalar da- var. Hatta bazıları forumların altında biz şuna üyeyiz diye de belirtiyorlar.

İsterim ki forumlarda, her türlü bilgiye sorunsuzca ulaşabilelim; ama madem ki bu olmuyor (sebepleri vardır tabi) başka bir çözüm yolu aramak lazım.

Şimdi benim aklıma gelen fikri söyleyeyim:

Forum sitelerinde üyeleri ikiye ayırabiliriz: Genel Ziyaretçi Üye ve Özel Yazar Üye

Genel Ziyaretçi Üye:

Bu üyelik tipine sahip olan üyeler, forumların kaydedildiği bir forum dizini sitesinden aldıkları üyelikle, bu siteye bağlı bulunan herhangi bir foruma giriş yapabilecek. Bu üyelerin bilgileri forum dizini sitesine ait bir veritabanında tutulacak.

Bu sayede forum dizini siteleri forumları daha gerçekçi puanlamada imkanı bulmuş olabilecek.

Özel Yazar Üye:

Bu üyelik tipine sahip olan üyeler, doğrudan yazar olmak istedikleri forumdan aldıkları üyelik ile foruma giriş yapabilecekler.

Ve bu üyeliği aldıkları forumda yazı yazma hakkına sahip olacaklar.

Tabi isterlerse özel yazar üyeliklerini, diğer forumlarda ziyaretçi olabilecekleri genel ziyaretçi üyelikleri ile birleştirebilecekler. Birbirlerine referans gösterebilecekler.

Böyle bir sistemin avantajı olarak; forumların gerçek değerlerinin hesaplanmasının kolaylaşacağını söyleyebilirim. Ayrıca, bu değerleri verecek yani bu sistemi kuracak kişiler; forumlar için reklam şebekesi kurarlarsa ve puana göre mantıklı bir fonksiyon çerçevesinde forumlara reklam verirlerse; hem forumların hem de kendilerinin karına olacaktır.

Peki nasıl yapılabilir bu?

Doğrusu nasıl yapılabilecğini ben de bilmiyorum. MyBB/phpBB gibi şablonlar var dedik. Bu şablonlara ayarlar sayfası içerisinden ayarlanacak şekilde eklenmesi sağlanabilir. Eklenti destekleri varsa, eklenti olarak kurulması sağlanabilir. Veya bir başka şey…

Zaten asıl soru da “nasıl yapılabileceği” değil, forum yazarlarının “nasıl bu sistemi kullanmaya teşvik edileceği”. Bu yüzden öncelikle düzgün bir forum dizini sitesinin kurulması gerekebilir. Daha sonra da buralara abone forumlar/forum yazarları için avantajlar üretmek gerekli tabi.

Belki de kardeş forumlar türetilebilir. Mesela ODTÜ Forum üyeleri ile Teknik Forum üyeleri her iki foruma da giriş yapabilir gibi.

Kullanıcılara kolaylık sağlamak en önemli kural olsun da…

Saygilar........
Söz konusu forumların çoğu (belirttiğiniz gibi, linkleri görmek için üyelik isteyen) bahsettiğiniz gibi MyBB veya PhpBB değil; Vbulletin forumlardır. Vbulletin forumlar lisanslı olup, bu forum için Jelsoft firmasına belirli bir ücret ödenmektedir. Ve hemen hemen %90'ının lisansı "hak sınırlı" lisansdır. Yani forumun hakları Jelsoft firmasına kalır. Dolayısıyla belirttiğiniz gibi değişikliklerin tekeli yurtdışındaki Jelsoft firmasına aittir. Bu tür forumların üyeliklerini birleştirme gibi şansları ve imkanları oldukça sınırlıdır. Öncelikle veritabanında, ardından forum yazılımında (Vbulletin) ciddi değişiklikler gerekir. Onun dışında aynı üyelik nickleri gibi çok çeşitli teknik problemler çıkacaktır.

İki veya üç forum bunu oldukça yoğun bir teknik çalışma ile (oldukça yoğun) belki kendi aralarında yapabilir lakin büyük birliktelikler şu an pek söz konusu gözükmüyor.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

İyi paylaşımlar...

___________________İMZA___________________

Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...
Ceyhun Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Ceyhun Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 06.09.2008, 12:35   #4
Yazar
katilinar
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: KARS
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 6
katilinar hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir yok

Ettiği Teşekkür: 15
6 Mesajına 10 Kere Teşekkür Edlidi
Question

Ne diyo yaw bu cinli herif ne satiyor burda iki dakkada niye yasakladilar bunu cince bilen varsa izah edermi lutfen?

katilinar Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil