Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > İnsan/Yaşam > Sağlık > İlk Yardım (Acil Müdahale)

İlk Yardım (Acil Müdahale) İlk Yardım ve Acil Müdahale Konusunda Bilgiler

Seçenekler Arama Stil
Alt 11.02.2007, 14:41   #1
Yazar
*_Suskun_*
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Memleket: OUT OF TURKEY
Fikirler Tecrübe Puanı: 92
İtibar Puanı: 1529
*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 767
692 Mesajına 1.234 Kere Teşekkür Edlidi

Kalp Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır.?

Canlar aşağıdaki yazı gerçekten Çok ilgimi çekti.! Sizlerle paylaşmak istedim...

Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır.?

Lütfen çok dikkatle okuyunuz.Mangal yaparken aniden Sinem'in ayağı takıldı ve düştü. Hemen Ambulans'a haber vermek istedilerse de Sinem buna karşı çıktı kendisini iyi hissettiğini ve düşmesine sebep olarak da ayakkabılarının yeni olduğunu gösterdi.Biraz titrek ve solgun göründüğünden, arkadaşları üstünü başını temizlemeye yardımcı oldular ve önüne dolu bir tabak koydular,çünkü elindeki tabağı düşürmüştü.Sinem akşama kadar diğerleriyle birlikte eğlenmeye devam etti.Eşi akşam olduğunda hepimizi arayıp Sinem'in hastaneye kaldırıldığını haber verdi.Akşam saat 23:00'te Sinem vefat etmiş.Meğer Mangal yaparken Beyin Kanaması geçirmiş.Eğer herhangi biri bunun bir Beyin kanaması olduğunu anlasaydı Sinem bugün hayatta olurdu.Lütfen ekteki yazıyı dikkatle okuyunuz:Bir Nöroloji Uzmanı şöyle der:Önemli olan Beyin kanaması teşhisini koymak ve 3 saat içerisinde bunu tedavi ettirmek,ki bu hiç de kolay değil. Beyin kanaması olduğunu anlamak için aşağıdaki dört adımı uygulamak gerekir:Beyin kanaması semptonlarını anlamak çok zor olabilir.Fakat bu konuda bilgisiz olup beyin kanaması geçiren kişiye müdahale edilmezse, beyini çok ciddi zararlar görebilir.Doktorlar, artık herkesin aşağıdaki 4 adımı uygulamakla, bunu kolayca anlayabileceğini söylemektedir.

Kişinin gülümsemesini istemek (eğer yapamazsa = Felç demektir)

Kişinin çok basit bir cümle söylemesini istemek (Bugün çok güzel bir gün) gibi.

Kişiden her iki kolunu birden kaldırmasını istemek.

Kişiden dilini dışarı çıkartmasını istemek.Eğer yamulmuşsa bu da felç geçirdiğine işarettir.Eğer kişi bu dört adımdan birini yerine getiremiyorsa derhal acil Servise haber veriniz ve Doktora telefonda durumu izah ediniz.Ünlü bir Kardiyolog Eğer bu açıklama 10 kişiye ulaşırsa, emin olun ki en az birkişinin hayatı kurtulur demiş.

Alıntı:Mail

*_Suskun_* Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
*_Suskun_* Kullanıcısına bu mesajı için 4 üye teşekkür etti:
Alt 25.08.2008, 15:32   #2
Yazar
Tecer
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 263
Tecer sevilen bir üyeTecer sevilen bir üyeTecer sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 315
200 Mesajına 361 Kere Teşekkür Edlidi

paylaşımda bulunan arkadaşa teşekür ederim.

ben sağlık eğitimcisi olarak konu ile ilgili bir kaç şey eklemek istiyorum. beyin kanaması geçirdiğinden şüphelendiğimiz durumlarda arkadaşımızın yazdıklarının haricinde muhtemel belirtiler şöyledir:

1. göz bebeklerinden biri küçük, diğeri büyük olabilir.

2. beyin kanaması sonucu kulaktan kan gelebilir. ki bu kanı asla durdurmaya çalışmamalıyız. hatta hangi kulaktan kan geliyorsa kazazede o yana yatırılarak taşınmalıdır. sarsılmamalıdır. baş bölgesi soğuk tutulmalı ve vucut sıcak tutulmalıdır.

3. aynı şekilde de burundan kan gelebilir. kesinlikle kanama durdurulmamalıdır. en kısa sürede hastaneye sevk edilmeli.

eğer bir kişiye ilk yardım yapacaksanız öncelikle kazanın nasıl gerçekleştiğini bilmeniz gerekir. bazen kazazedelerde birden fazla sağlık sorunu olabilmektedir. kişinin yanına yaklaşınca olayı görenlerden bilgi alınmalı yada kazazedenin vucudu dikatlice incelenmeli. örnek :

bsait bir düşme sonucu kişinin burnu kanıyor olabilir. bizlerde iyilik olsun diye kişinin kanamasını durdurmaya çalışırız. oysa ki kazazede yere düşmüş ve başının arkasını vurduğunu bilsek kesinlikle kanamasını durdurmazdık. hemen hastaneye sevk ederdik.

ayrıca konu ile ilgili bir yer ayrılısa ben kendi yazmış olduğum sağlıkla ilgili temel konuları içeren toplam 50 word sayfalık içeriği sizlerle paylaşmak isterim.

Tecer Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Tecer Kullanıcısına bu mesajı için 4 üye teşekkür etti:
Alt 25.08.2008, 16:46   #3
Yazar
*_Suskun_*
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Memleket: OUT OF TURKEY
Fikirler Tecrübe Puanı: 92
İtibar Puanı: 1529
*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor*_Suskun_* ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 767
692 Mesajına 1.234 Kere Teşekkür Edlidi
Arrow

Alıntı:
Tecer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ayrıca konu ile ilgili bir yer ayrılısa ben kendi yazmış olduğum sağlıkla ilgili temel konuları içeren toplam 50 word sayfalık içeriği sizlerle paylaşmak isterim.
Bilgileriniz için teşekkür ederiz.! Forumumuzun [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] bölümünden istediğiniz alt forumlara paylaşımlarda bulunabilirsiniz...

Saygılar

*_Suskun_* Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
*_Suskun_* Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 25.08.2008, 17:12   #4
Yazar
Tecer
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 263
Tecer sevilen bir üyeTecer sevilen bir üyeTecer sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 315
200 Mesajına 361 Kere Teşekkür Edlidi

ya paylaşımda bulunurum tabiki ama konular çok geniş. hepsini alt alta yazmanında bir faydası olmaz. farklı bir dizayn ve resimli açıklamalar gerekir. ve bende bu işi nasıl yaparım hiç bilmiyorum.

çoğu zaman sadece düz yazıları okumak bir okuyucu için sıkıcı olacaktır. ve konuların ayrılması ve kendi içinde de düzenlenerek sunulması gerekir.

Tecer Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Tecer Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 26.08.2008, 19:32   #5
Yazar
HEVİDARIM
***UmUtlUyUm***

HEVİDARIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZURUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 63
İtibar Puanı: 940
HEVİDARIM parlak bir geçmişe sahipHEVİDARIM parlak bir geçmişe sahipHEVİDARIM parlak bir geçmişe sahipHEVİDARIM parlak bir geçmişe sahipHEVİDARIM parlak bir geçmişe sahipHEVİDARIM parlak bir geçmişe sahipHEVİDARIM parlak bir geçmişe sahipHEVİDARIM parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 918
532 Mesajına 857 Kere Teşekkür Edlidi

Bu anlamlı paylaşım için teşekkürler apo...Gerçekten hayatta her an ne olabileceği belli olmuyor..Bu gibi konularda bilgi sahibi olmalıyız...

___________________İMZA___________________
Ben PİRİMİ hak bilirim yoluna kurban olurum... Uğruna dün doğdum bugün ölürüm diyen gelsin İŞTE MEYDAN...!!!

SEMAHLAR DÖNÜYORUM TURNALAR GİBİ;
PİR AŞKINA,HAK AŞKINA,HALK AŞKINA

GÜLÜMSE KADERİNE....
HEVİDARIM Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
HEVİDARIM Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 03.11.2008, 16:41   #6
Yazar
ceritlı
Forumla Bütünleşmiş

ceritlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 80
İtibar Puanı: 1591
ceritlı ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorceritlı ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorceritlı ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorceritlı ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorceritlı ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorceritlı ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorceritlı ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorceritlı ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorceritlı ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorceritlı ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorceritlı ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 6.639
1.204 Mesajına 2.466 Kere Teşekkür Edlidi

verilen sağlık bilgiler için teşekürler.
sağlık açısında bilgisi olan arkadaşlar bilgilerin paylaşırlarsa iyi olacağını düşünüyor şimdiden paylaşımcılara teşekkür ederim.

___________________İMZA___________________
islamın temeli ahlak
ahlakın özü bilgi
bilginın özü akıldır

hacı bektaş veli

HADDİNİ BİLEN MERTTİR
VATAN BÖLÜNMEZ TEKTİR
CUMHURİYET İÇİNDE
CUMHURİYET KURAN NAMERTTIR
ceritlı Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil