Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Üyelerin Mekanı > Aw Üyesinin Hatıra Defteri

Aw Üyesinin Hatıra Defteri "Küçüktüm. Küçücüktüm..." diye başlayan anıların yok mu? Çocukken ya da büyüyünce başından "vay be" dedirten olaylar geçti mi? Ya da gayet sıradan olup da yine de anlatmak istediğin. İşte bu bölüm senin bölümün. Sadece hatıralar için.

Seçenekler Arama Stil
Alt 26.06.2008, 06:58   #1
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1607
Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 2.035
2.262 Mesajına 7.329 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Hatıra Defteri'nin İlk Konusu

Bu bölüm ilgi görmemiş. Genelde böyle oluyor. Öncülük etmek lazım

Çok ilginç değil ama mecburen ben kendi anılarımla başlayacağım bu bölüme. Size o zaman Ortaokul 3. sınıfta başıma gelen unutumadığım bir hadiseyi anlatayım.

Ortaokul 3. sınıftayken, ben sınıf başkanıydım. Her okulda öyle midir bilmem ama bizim okuduğumuz ortaokulda (sonradan lise oldu, 8 yıllık eğitim gelince) bir öğrenci zili vardı, bir de öğretmen zili. Öğrenci zili çaldıktan sonra öğrenciler sıralarına oturur öğretmenlerini beklerlerdi.

İşte yine böyle bir öğrenci zilinin ardından, bütün arkadaşlar yerlerine oturmuştu. 5 dakika sonra öğretmen zili denen ses de duyuluverdi. Ben geçtim sınıfın kapısına dersin öğretmenini beklemeye başladım. Hiç tanımadığım bir bayan kapının önünden geçiyor. Öğretmen olduğu belli. Ama tanımıyorum. Garip garip bakmış olacağım ki, biraz da öğretmen garip olacak ki; "Ne bakıyorsun spastik?" gibi bir soru sordu. Tabi şaşkınlıkla afalladım. Biraz da hata ettim sanıyorum ama gençlik heyecanı ve delikanlılık da var. Biraz da "haşarı" bir öğrenci olarak tanınıyor ve öğretmenlerin baskılarına boyun eğmemeyi "asalet" olarak görüyoruz. Böyle de tanınıyoruz. "Normal insanlar spastiklerin dikkatini istemdışı olarak çekebiliyor. Kusura bakmayın." gibi bir yanıt vermiş bulundum. "Senin dilin çok uzun" falan diyerek sınıfına gitti. Neyse mevzu öyle kapandı.

İlk dönemin sonunda bizim resim öğretmenimiz hamile olduğu için derslere gelmemeye başladı. İkinci dönemin başındaki ilk resim dersinde yeni öğretmenimizi beklemeye başladık. Öğretmen kapıyı açınca tabi ki benim için çok güzel bir sürpriz olmadı. Çünkü ilk dönem kapıda o diyaloğu yaşadığım bayan bizim yeni resim öğretmenimiz olmuştu. Ama çok da takılmadım. "Nasıl olsa hatırlamaz..." diye düşündüm. "Sınıf başkanı kim?" diye sordu tanışmaya başlarken. Ben zoraki olarak ayağa kalktım. Ayağa kalkar kalkmaz bakışlarından "Neyse, hatırlamaz" düşüncemin çok çok yanlış olduğunu anlamıştım. Kadın; "Başkanına bakınca, bu sınıfın ne halde olduğunu düşünmek dahi istemiyorum." dedi. Bense hala biraz şaşkın, biraz da aklı bir karış havada bir çocuk olduğumdan olsa gerek; "Öyle demeyin. Benim resimlerim gayet iyidir." diye atladım mevzuya. "Otur yerine spastik. Senin resim hayatın sona erdi. Monalisa'yı baştan çizsen bu dersten geçemezsin artık." dedi. Hafif kıllansam da fazla da umursamadım tabi ki. Eğlenceli bir sınıftık ve hemencecik sınıf olarak tanıştığım bu yeni problemin geyiğine başladık.

Lakin; gel zaman git zaman, sınıfta resimler yapılıyor, notlar veriliyor, hatun benim resimlere hiç bakmıyor bile. "Ya süper resim yaptım. Baksana." diyorum. "Otur yerine. Sen zaten geçemeyeceksin." yanıtını veriyor. Sınıfın en başarılı öğrencisi, 4 bin kişilik ortaokulun da 3 yıllık not ortalamasına göre 3. başarılı öğrencisi olarak böyle bir olaya ihtimal dahi vermesem de; yine de iyice işkillenmeye başlıyorum. Düşünsenize. O okulda toplam 5 dönem okumuşum. 5 dönem boyunca 5 takdir toplamışım. Ve okulun binlerce öğrencisi arasında bu işi yapmış toplam 3 kişi var. Ayrıca okul çapında resim dersi 4'ten aşağı düşen yok (5'lik not sisteminde). Kalem tutamayan adam 4 alıyor. Öyle düşünün. Sanıyorum her okulda Resim, Müzik ve Beden Eğitimi için aynı şeyler geçerliydi. Bizde de bu dersler "vakit geçirme" dersiydi.

Resimler yapılıyor, bizim bayan benim resimlere hiç bakmıyor. Bir ders; "Haftaya patates baskısı yapacağız. Herkes gelirken patates getirsin, Ceyhun hariç." diye duyuru yapıyor sınıfa. İşler iyice sarpasarmış durumda. Okul çapında okul 1.liği için büyük rekabet var. 6. takdiri de alırsam ilk 3'e gireceğim garanti. Not ortalamama göre diğer 2 rakibimi beklemem gerekecek. Yıl sonu yaklaşmış. Bir veya iki dersin 4 düşme ihtimali var. Diğerlerini 5'e garantilemişim. Takdir cepte yani. Mutluyum, huzurluyum

Okulun son günü, son dersi. O da resim dersi. Yalnız bizim resim öğretmeni derse gelmemiş, ders boş. Müdür yardımcısı gelip karnelerimizi dağıtıyor. Veee. Sınıfın en iyi karnesini yine ben alıyorum tabi ki. Şöyle bir karne; 8 adet 5, 2 adet 4 ve 1 adet 1... Tahmin edileceği üzere 1 olan ders resim dersi

Bu şekilde ortaokul hayatımda ilk defa, teşekkür almayı "başarısızlık" olarak kabul eden bir öğrenci olarak, eve yalnızca karneyle (belgesiz) dönme şerefini yaşıyorum

O zamanlar da hep "yaramaz" diye bilinen öğrencilerdendim. Ortaokulda da "Disiplin Kurulu" denen hadisesinin tadına bakmış, "okulun en başarılı öğrencisi" torpilini de kullanmıştım o kurulda Ama ortaokul hayatım hep süper başarılı olarak devam etmişti. O resim dersi benim için bir dönüm noktasıydı.

O gün eve gittim. Uzuuuuun, uzuuuuun düşündüm. Bilmiyorum neden ama o takdir belgesi benim için çok önemliymiş sanırım. Çok öfkelendim. Hatta resim öğretmeni derse gelmiş olsaydı, muhtemelen tatsız olaylar yaşanabilirdi. O gün takdir belgelerinden, teşekkür belgelerinden feci şekilde soğudum. Bir sonraki dönem lisede hazırlık sınıfında bir takdir, bir teşekkür daha aldım. Sonra da bir daha takdir veya teşekkür alamadım. Ders notlarını da pek umursamadım. Bilmiyorum. O gün, çocuk aklımla sanırım, bir tür "haksızlığa uğrama" psikoloji oluştu bende. "Bu kadar çalıştım. Takdir almak için bu kadar çaba gösterdim. Bütün dersleri başardım. Saçma-sapan bir yerden bu kadar emek boşa gitti." gibi bir düşünceye kapıldığımı hatırlıyorum.

O gün bugündür; ders notlarım hep kötü olmuştur (hazırlık sınıfı hariç). Kimi zaman orta düzey notlar, kimi zaman "az zayıflı" karneler aldım. Hiç de umursamadım Ortaokulda karne almak çok heyecanlı bir işti. Lisede hatırlarım; karne almaya bile gitmezdim. Zaten arkadaşlarım hep "sınıfta kalmak üzere" olan kişiler olurdu. O kafa yapısıyla onlara uyum göstermem de çok zor olmadı.

Bu kıssadan çıkarılacak hisse ne bilmiyorum. Öğretmenlerinize artistik yapmayın olabilir Veya pire için yorgan yakmayın da olabilir. Veya öğrencilere, düşman değil, öğrenci gibi bakın da olabilir. Sonuçsuz da kalabilir. Hatıra işte

___________________İMZA___________________

Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...
Ceyhun Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Ceyhun Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Alt 27.06.2008, 19:12   #2
Yazar
LADYinRED
Panta rei

Bilgiler

Memleket: KAHRAMANMARAŞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 49
İtibar Puanı: 381
LADYinRED gercekten iyi biriLADYinRED gercekten iyi biriLADYinRED gercekten iyi biriLADYinRED gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 197
97 Mesajına 139 Kere Teşekkür Edlidi

ya senin gibi spastik birinin bölesine bi site acabilecigini tahmin edememistir ögretmenin

LADYinRED Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 28.06.2008, 05:35   #3
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1607
Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 2.035
2.262 Mesajına 7.329 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Engla Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ya senin gibi spastik birinin bölesine bi site acabilecigini tahmin edememistir ögretmenin
Mümkün.

Yeni nick güzelmiş.

Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...
Ceyhun Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 25.08.2008, 13:08   #4
Yazar
fenerlikıj2133
sevdalı üyemiz

fenerlikıj2133 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: DİYARBAKIR
Fikirler Tecrübe Puanı: 41
İtibar Puanı: 142
fenerlikıj2133 yakında sevilen bir üye olabilirfenerlikıj2133 yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 247
59 Mesajına 87 Kere Teşekkür Edlidi

güzelmiş

yar yalvarırım beni bırakma bu çılgın sularda
tut ellerimden yaşat eski lise yıllarını bana
yazık zalim ikimizede yaptığın
allahdan kork ölüm var bu dünyada

fenerlikıj2133...
fenerlikıj2133 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 25.08.2008, 21:40   #5
Yazar
Enerji
Forumla Bütünleşmiş

Enerji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 76
İtibar Puanı: 860
Enerji parlak bir geçmişe sahipEnerji parlak bir geçmişe sahipEnerji parlak bir geçmişe sahipEnerji parlak bir geçmişe sahipEnerji parlak bir geçmişe sahipEnerji parlak bir geçmişe sahipEnerji parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 570
657 Mesajına 1.175 Kere Teşekkür Edlidi

bunu görünce benimde aklıma ortaokuldaki bi olay geldi.

matematik, ingilizce, fizik vs. vs bütün derslerim 5 pekiyiydi. ama coğrafyadan çakıyordum hep. düşünün karnenin hepsi 5, coğrafya kötü.. birgün kafaya koydum coğrafya dersinde felaket kopya çekicem ve karnenin hepsini 5 yapacaktım. yazılıya girdik. ben bütün kopya malzemelerini hazırlamıştım. ama hazırlamama hiç gerek kalmamıştı çünkü hoca gazeteyi havaya kaldırdı ve okuyor bize hiç bakmıyor manyaklar gibi kopya çektik ve o kadar eğlendikki anlatamam. yazılı sonuçlarının açıklanacağı gün geldi.acayip rahatım numara sırasına göre sonuçlar açıklanıyor. eren biiiiiiiir, anıl biiiiiiir, tuğçe biiiiiiiir, irankedisi biiiiiiir şok oldum herkes itiraz etti tabi hooca notları bitirdi ve gazeteyi çıkardı. gazetenin "O" harfi olan yeri kesilmiş ve hoca o delikten hepimizi izlemiş karnimin son hali =bütün dersler 5 coğrafya 2 okul ikincisi oldum yıllar geçti kardeşim liseye geçti. birgün geldi bana "abla bütün dersleri hallettimde coğrafyayı halledemedim" dedi. "niye noldu" dedim. hocamız fena dedi ewet tahmin ettiğiniz gibi benim ortaokul öğretmenim, kardeşimin lise hocası olmuştu nitekim zavallı kardeşim coğrafya dersinden hiç geçemedi

♥ Enerji ♥

Enerji içimde, Enerji heryerde....
Enerji Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Enerji Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
SaFaK (20.10.2015)
Alt 25.08.2008, 21:46   #6
Yazar
bektaşksk
ÖLÜMÜNE KAFKAF

bektaşksk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: AMASYA

Fikirler Tecrübe Puanı: 58
İtibar Puanı: 757
bektaşksk parlak bir geçmişe sahipbektaşksk parlak bir geçmişe sahipbektaşksk parlak bir geçmişe sahipbektaşksk parlak bir geçmişe sahipbektaşksk parlak bir geçmişe sahipbektaşksk parlak bir geçmişe sahipbektaşksk parlak bir geçmişe sahip
bektaşksk - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 1.706
662 Mesajına 1.514 Kere Teşekkür Edlidi

valla arkadaslar lısede ılk donem altı zayıf gelmıştı evdekılere soz verdım duzeltcem dıe nemi oldu sene sonu dokuz olmuş:-) eee dogal olarak cıft dıkış:-)

bektaşksk Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 25.08.2008, 22:21   #7
Yazar
SaFaK
SYSTeM SuPPoRT

SaFaK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ARDAHAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 75
İtibar Puanı: 991
SaFaK parlak bir geçmişe sahipSaFaK parlak bir geçmişe sahipSaFaK parlak bir geçmişe sahipSaFaK parlak bir geçmişe sahipSaFaK parlak bir geçmişe sahipSaFaK parlak bir geçmişe sahipSaFaK parlak bir geçmişe sahipSaFaK parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 630
471 Mesajına 999 Kere Teşekkür Edlidi

banLayaLım

Safak GÜYÜK

Email :safakguyuk@gmail.com
Web :[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Twitter : SafakGyk
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] dikkat ediniz. Foruma giriş sorunu yaşayan eski üyelerimiz var, bana mail yoluyla ulaşabilirsiniz.
SaFaK Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil