Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > İnsan/Yaşam > İnsanları Tanıyalım > Fikir ve Bilim Adamları

Fikir ve Bilim Adamları Fikir adamları, bilim adamları, yazarlar, filozoflar vb

Seçenekler Arama Stil
Alt 15.03.2009, 14:17   #1
Yazar
ALİ ASGAR
Forumu İyi Bilen

ALİ ASGAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 48
İtibar Puanı: 472
ALİ ASGAR bulunduğu yerlere neşe getiriyorALİ ASGAR bulunduğu yerlere neşe getiriyorALİ ASGAR bulunduğu yerlere neşe getiriyorALİ ASGAR bulunduğu yerlere neşe getiriyorALİ ASGAR bulunduğu yerlere neşe getiriyor

Ettiği Teşekkür: 937
262 Mesajına 599 Kere Teşekkür Edlidi

Standart Hayrettin KARACA kimdir ?

"param var ama tüketmeye hakkım yok"
"okumakla mükellefim. olanın olmayana, bilenin bilmeyene borcu var. malını mülkünü verirsin orada biter borcun. mesela yalova'daki botanik bahçemi vakıf yaptım ama borcum bitmedi topluma. şimdi borcumu bilgi sahibi olarak ve bunu aktararak ödüyorum. okumak ibadettir. okumamak cumhuriyete ihanettir."

1926'da istanbul'un güneyinde, Marmara denizi kıyısındaki Bandırma ilçesinde doğdu. Babası Hocazade Halil Efendi, annesi Zehra Hanımdır. Liseyi bitirdikten sonra ailesinin triko-örme işinin başına geçip, onu ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri haline getirdi. Karaca firması Türkiye'de ihracatın liderliğini yapmış, üstelik bunu diğer kuruluşlardan neredeyse 20 yıl önce gerçekleştirmiştir. Hayrettin Bey şöyle der: "Ben sanayici olmak istemiyordum. istediğim edebiyatla ilgilenip kalan zamanımı doğayla iç içe geçirmekti. Fakat o günlerde babamıza karşı çıkmak söz konusu değildi."

Hayrettin Karaca'nın doğa sevgisi gençlik yıllarında başladı. Konforlu evinden ayrılıp, çevre köylere gider ve hasat zamanı köylüye yardım ederdi. "Mısır soyar, harmanda döven kullanır, tarla bekçiliği yapardım; bilabedel."diyerek anılarını dile getirir kendisi.
yurt içindeki gezilerinde Türkiye'nin anıtsal ağaçlarının fotoğraflarını çekti, onların korunması yönünde çalışmalar başlattı ve yetkilileri habitat ve biyolojik çeşitliliğin karşı karşıya bulunduğu tehlikelere karşı uyardı. Bu geziler sırasında Türkiye'de insan etkisinden kaynaklanan hızlı bir çölleşme tehdidinin de farkına vardı. Bitki türlerinin yok olduğunu gördü, harap olmuş meralara, kuruyan şelalelere, yangınlar yüzünden veya tarla açmak üzere köylüler tarafından kesilmiş ormanlara rastladı.
Gözlemlediği felaket karşısında sessiz kalamayacağını hisseden bu kendi kendini yetiştirmiş botanist, 70 yaşında yeni bir meslek edindi; Türkiye'deki çevre çalışmalarının liderliğini üstlendi. Sanayici arkadaşı Nihat Gökyiğit'le birlikte 1992 yılında TEMA'yı, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı'nı kurdu.
oğlunu, eşini ve annesini kaybeden hayrettin karaca, "acılar karşısında isyan ederek hiçbir şey kazanamazsınız, elde olan bir şey değil çünkü bu. ben acıyı da, mutluluğu da kabulleniyorum. ama acılar hafızadan hiç çıkmaz" dedi.

185 milyon afrikali hergün açliktan ölme riski ile yaşiyor...

dünyanın durumunu değerlendiren karaca şu yorumlarda bulunuyor:

"[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] 2004 kalkınma raporu'na göre, [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'da 323 milyon insan günde 1 dolardan az bir gelirle geçimini sağlıyor. temiz su kaynağından mahrum 273 milyon kişi bulunmakta. ilkokul çağında okula gidemeyen 44 milyon çocuk var. yetersiz beslenmeden kaynaklanan ölüm riski altında yaşayan afrikalıların sayısı 185 milyon. her yıl beş yaşının altında ortalama beş milyon çocuk ölüyor. zengin ülkeler yıllık gelirlerinden yüzde 0,7'sini kurtarma amaçlı projelere yönlendirseler bu sorunların hepsi ortadan kalkabilir."

Tüketim toplumunun rezalet hale geldiğini savunan Karaca, 'Akmerkez'in önünden geçmeye utanıyorum, nedir bu ışıklar, bu rezalet. Yılbaşı demek al, tüket, yok et, yaşamı mahvet demek. O yüzden bu yırtık kazağı gururla taşıyorum üzerimde. Global ekonomi insanları kullanıyor. Ama bakın beni kullanamıyor, çünkü izin vermiyorum. Çok da mutluyum. Bunu elimden hiçbir güç alamaz. inanç her şeyi halleder' dedi.
Hayrettin Karaca yurt içindeki gezilerinde Türkiye'nin anıtsal ağaçlarının fotoğraflarını çekti, onların korunması yönünde çalışmalar başlattı ve yetkilileri habitat ve biyolojik çeşitliliğin karşı karşıya bulunduğu tehlikelere karşı uyardı. Bu geziler sırasında Türkiye'de insan etkisinden kaynaklanan hızlı bir çölleşme tehdidinin de farkına vardı. Bitki türlerinin yok olduğunu gördü, harap olmuş meralara, kuruyan şelalelere, yangınlar yüzünden veya tarla açmak üzere köylüler tarafından kesilmiş ormanlara rastladı.
Çevreye, doğaya, insanca yaşama adanmış bir ömür ve onurlu mücadelesini sürdüren aydın yüreği kocaman bir insan.
Her fırsatta gençliği, doğaya saygılı olmaya, korumaya ve israfla mücadele etmeye teşvik eden azimli bir insan.
Kendisine uzun ömürler diliyorum...

___________________İMZA___________________
Ten fânidir can ölmez. Çün gitti geri gelmez.Ölür ise ten ölür, canlar ölesi değil... YUNUS EMRE
Akıllı kişi; Allah’ ın sırlarını gözlemekten doğan zevk ve şevk ile çoşmaktadır. Gafil ise yaradanın kendisine dost mu? Yoksa düşman mı? olduğunu kara kara düşünmektedir. Yüce dalganın üzerindeki saman çöpü ise engin denizin kendisi ile uğraştığını zanneder.Ne gaflet... ÖMER HAYYAM
ALİ ASGAR Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil