Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Merak Ediyorum

Merak Ediyorum Alevilikle ilgili merak ettikleriniz, kafanıza takılan sorular

Seçenekler Arama Stil
Alt 11.08.2008, 17:00   #21
Yazar
Amistofes
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 71
İtibar Puanı: 639
Amistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üyeAmistofes isim yapmış ve kendini kanıtlamış bir üye

Ettiği Teşekkür: 5.807
1.202 Mesajına 2.257 Kere Teşekkür Edlidi

Sevgili Dede Baba
Mustafa kemale istinaden cok ama cok farkli anlatimlar var.
degerlendirmeler var,
Dini bütünler ayir bir havada,

Birde Devlet erki de cok farkli bir havada,
Peki tüm anlatimlar sizde ne kadar dogru.?
Birileri cikip Dersim sendurumundan bahs eder,
bir digeri, babasi belirsiz der,
diger kismi bu adam ingiliz ler taraafindan yetistirilmis özl ajan derler,
tüm bu belirlemeler siz ce nedir?, dogrumu bunlar?
Beni ilgilendiren bir Devlet kudurtulmus ve kurdurulmustur,
Anlattigin ile var olan bir zit catisma mevcut, ben cok kisa anlatiyorum.
Medeni bir bati yanlisi bir devlet kurdugudur, nasil , hangi sebeplerden gercekmi ayrimi , bunlar tarihsel uzmanlarin isi, bizim isimiz degil.
Bakiniz Iran Devletinin cumhurbaskani bile Anitkabiri ziyaret etme geregi görmüyorlar.
ABD Ve batinin Bakis tarzi bilinendir.Ben nacizane bu anlattiklarini pek gercekci görmemekteyim. Özel hayatida bizi pek ilgilendirmez.
Bizi ilgilendiren Tc bu günlerde bir bütünlüge ihtiyac duymasidir,
Bati ise bu birlikteligi bozmaya gayret eder, burasi bizi ilgilendirmelidir,
Saygilarim ile

Amistofes Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Amistofes Kullanıcısına bu mesajı için 4 üye teşekkür etti:
Alt 11.08.2008, 18:00   #22
Yazar
h-alibaba
Tecrübeli Üye

Bilgiler

Memleket: ADANA
Fikirler Tecrübe Puanı: 42
İtibar Puanı: 201
h-alibaba hakkında olumlu dusunceler mevcuth-alibaba hakkında olumlu dusunceler mevcuth-alibaba hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 133
76 Mesajına 218 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Amistofes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Dede Baba
degerlendirmeler var,

Medeni bir bati yanlisi bir devlet kurdugudur, nasil , hangi sebeplerden gercekmi ayrimi , bunlar tarihsel uzmanlarin isi, bizim isimiz degil.
Bakiniz Iran Devletinin cumhurbaskani bile Anitkabiri ziyaret etme geregi görmüyorlar.
ABD Ve batinin Bakis tarzi bilinendir.Ben nacizane bu anlattiklarini pek gercekci görmemekteyim. Özel hayatida bizi pek ilgilendirmez.
Saygilarim ile
Değerli Can; aslında soru sorulmaya değecek bir durum yok. Bu zat yalanı ve sahtekarlığı kandisine prensip etmiş durumdadır. Anlaşılıyorki Alevi sitelerini kirli bilgiyle, kirlendirmesi için birileri görev vermiştir. Ve Aleviler bilinmiyen yeni bilgiler peşinde olduklarını birileri keşf etmiş olmalıdırki, Dede-baba da elinde geleni ardına bırakmıyor. Var olan ve olacak olan bilgileri en güzel bir şekilde kirletmesini beceriyor.

Ben, Dede-babanın mesaj yapıştırdığı bütün Alevi sitelerine bir öneri yapmak için çağrıda bulunuyorum. Gelin Dede-babanın bu kirli mesajlarının tamamını silin. Dede-babanın verdiği bilgiler kasinlikle Alevilikle ilgisi yoktur. Dede-babanın görevi Alevilikle ilgili bilgileri kirletmaktedir. Aksi görüş falanda değildir. Aksi görüşlere eyvallah. Uyanın Dede-baba ortalığı tam yıkmadan.
Saygılar

h-alibaba Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
h-alibaba Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Alt 12.08.2008, 18:06   #23
Yazar
Dede-baba
Forumla Bütünleşmiş

Dede-baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 53
İtibar Puanı: 346
Dede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üye

Ettiği Teşekkür: 218
826 Mesajına 1.408 Kere Teşekkür Edlidi
Standart Cevabi yazıların analizi

Alıntı:
h-alibaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli Can; aslında soru sorulmaya değecek bir durum yok. Bu zat yalanı ve sahtekarlığı kandisine prensip etmiş durumdadır. Anlaşılıyorki Alevi sitelerini kirli bilgiyle, kirlendirmesi için birileri görev vermiştir. Ve Aleviler bilinmiyen yeni bilgiler peşinde olduklarını birileri keşf etmiş olmalıdırki, Dede-baba da elinde geleni ardına bırakmıyor. Var olan ve olacak olan bilgileri en güzel bir şekilde kirletmesini beceriyor.

Ben, Dede-babanın mesaj yapıştırdığı bütün Alevi sitelerine bir öneri yapmak için çağrıda bulunuyorum. Gelin Dede-babanın bu kirli mesajlarının tamamını silin. Dede-babanın verdiği bilgiler kasinlikle Alevilikle ilgisi yoktur. Dede-babanın görevi Alevilikle ilgili bilgileri kirletmaktedir. Aksi görüş falanda değildir. Aksi görüşlere eyvallah. Uyanın Dede-baba ortalığı tam yıkmadan.
Saygılar
sadece sana acıyor.. ve haline gülüyorum..

Yazık gerçekten yazık..

Bu kadar mı bir insanın içi dışı fesat.. ve kin olur..

öyle kinki 5 vakit namazlı şiiyle sünniyle kol kola girebiliyorsun.. ateisztin yanına gelebiliyorsunda bir tek alevilere yanaşamıyon.. saldırıyorsun..

ama her platformda böyle aciz kalmaya.. mahkumsun?.. yazılarında hakaretten haksız ithamdan başka ne var..

Alevilik adına bişr tane bilgi kırıntısı var mı? başkalarına hakaret edince saldırınca rahatlıyor musun?

Allah gözlerindeki perdeyi.. kalbindeki kini ve nefreti yok etsin...

Sana cevap yazmayacağım.. kaile bile almayacağım.. zavallı insanlara hep acıdım.. acıdım acıdım..

Sevgiyle kal... Yazılarımı hep takip et.. belki bişeyler istemeden de olsa öğrenir..

SAHİ Şİİ MEHDİ KADEŞİN NE OLDU?... NE GÜZELDE YAKIŞMIŞSTINIZ.. YOKSA AYNI CAMİYEMİ GİDİYORSUNUZ?*

Sana öğretilennin seni kandıranların dışında bilgilerinde olduğunu gör...

Konu Dede-baba tarafından (12.08.2008 Saat 18:11 ) değiştirilmiştir.
Dede-baba Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Dede-baba Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 12.08.2008, 18:10   #24
Yazar
Dede-baba
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Dede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üyeDede-baba sevilen bir üye

Standart Cevabi yazıların analizi

Alıntı:
Amistofes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Dede Baba
degerlendirmeler var,

Saygilarim ile
1- Elbetteki herkes istediği gibi inanma özgürlüğüne sahip..

2- Atatürk, alevi olmuış yada olmamış.. inançlı yada inançsız.. doğrusu kim olursa olsun.. Ona saygı duyuyorum ve yolundayım..

2- ben sadece belge ve bilgilere dayalı bir araştırma yaptım.. söylentileri belgelere dayandırdım.. herksin ağzında atatürk alevi mi idi.. sözü vardır.. ama bunu kanıtlayan bir araştırma çok az.. (dikkat edin sayfa numarasına kadar kaynakları verdim.)

3- işte ben bunu yaptım.. ortya koydum.... takdir beyeni sizlere ait... istediğinize inanabilirsiniz..

Konu Dede-baba tarafından (13.08.2008 Saat 18:39 ) değiştirilmiştir.
Dede-baba Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Alt 12.08.2008, 19:45   #25
Yazar
h-alibaba
Tecrübeli Üye

Bilgiler

h-alibaba hakkında olumlu dusunceler mevcuth-alibaba hakkında olumlu dusunceler mevcuth-alibaba hakkında olumlu dusunceler mevcut

Alıntı:
Dede-baba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sadece sana acıyor.. ve haline gülüyorum..

Yazık gerçekten yazık..

Bu kadar mı bir insanın içi dışı fesat.. ve kin olur..

öyle kinki 5 vakit namazlı şiiyle sünniyle kol kola girebiliyorsun.. ateisztin yanına gelebiliyorsunda bir tek alevilere yanaşamıyon.. saldırıyorsun..

ama her platformda böyle aciz kalmaya.. mahkumsun?.. yazılarında hakaretten haksız ithamdan başka ne var..

Alevilik adına bişr tane bilgi kırıntısı var mı? başkalarına hakaret edince saldırınca rahatlıyor musun?

Allah gözlerindeki perdeyi.. kalbindeki kini ve nefreti yok etsin...

Sana cevap yazmayacağım.. kaile bile almayacağım.. zavallı insanlara hep acıdım.. acıdım acıdım..

Sevgiyle kal... Yazılarımı hep takip et.. belki bişeyler istemeden de olsa öğrenir..

SAHİ Şİİ MEHDİ KADEŞİN NE OLDU?... NE GÜZELDE YAKIŞMIŞSTINIZ.. YOKSA AYNI CAMİYEMİ GİDİYORSUNUZ?*

Sana öğretilennin seni kandıranların dışında bilgilerinde olduğunu gör...
Dede-baba; sen beni tanımıyorsun, ben ise seni tanımıyorum. Bire bir birbirimize ne iyilik nede kötülüğümüz var. Söylermisin, sana özel kinim ve nefretim niye olsun. Senin bu söylemini okuyanda zanedeceki tartışmamız kişiseldir. Ama sen bu tespiti boşuna yapmamışsın.

Aleviyim, Dedeyim diyorsun. Ama kopyalayip yapıştırdıklarının hepsi, Aleviliğe zaralı ve Alevilikle ilgisi olmayan şeyler. Namaz diyorsun, seni uyarıyorum, hey şaşıkın bizde halka namazı yokmu diyorsun. Mevlanayi Alevi gibi tanıtıyorsun, bahanen Aliyi iyi övdüğü içindir. Herkes senin ne olduğunu görüyor ve sende görüldüğünü biliyorsun.

Senin getirdiğin yanlışların, yaptığın sahtekarlığın, söylediğin yalanların önunde durmakta aleviliğe katkıdır. Ah keşke sen doru dürüst bir şeyler yazsanda benide meşkul etmesen iyi olur. Bende kedime göre bir şeylerle uğraşırım, ama hiç fırsat vermiyorsunki.

Bir tarafta süni kaynaklarını, Alevi kaynağı diye tanıtırsın, bir tarafta var olan kaynaklardan tahrifat yapıyorsun, bir tarafta bilgi hırsızlığı yapıyorsun. İnanki ben sana tek başıma yetmiyorum. Benim gibi bir kaç kişi daha olması lazım. Çünkü ben senin mesajlarının ancak yüzde birini okuyorum. Kim bilir şimdi o yüzde doksandokuzunda neler var neler.

Şii arkadaşları bahane ederek savunma yapmanda çocukça, insani değerlere sahip olan herkesle arkadaş olunur.

Ama sen Fethullahla kol kola olan İzzettine toz kondurmuyosun. İzzettinle M. Serdar Çelebinin candan dostluğunu savunuyorsun.

Şunu açık bir şekilde söyliyeyim sen Mehtiyi olay yapmanın sebebi, Mehti senin sahtekarlığını ortaha çıkardığı içindir. Benim prensibim sahtekarı değil, sahtekarlığı ortaya çıkaranı tutmaktır.

Boşuna duygu sömürüsü yapma, bana acıyormuş, benim acınacak durumum yok. Sen şu anda zavalıları oynuyorsun. bir başkası senin yerinde olsa ortalıkta görünmez, bu kadar sahtekarlıkla, yalanla ve tahribatla.....

h-alibaba Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Alt 13.08.2008, 01:45   #26
Yazar
Ceyhun
Yollarda

Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 1607
Ceyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorCeyhun ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 2.035
2.262 Mesajına 7.329 Kere Teşekkür Edlidi

Değerli dostlar lütfen kişiselleştirmeden devam edelim. Fikir tartışması yapalım. Olumsuz önlemlere gerek kalmasın.

___________________İMZA___________________

Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...
Ceyhun Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Ceyhun Kullanıcısına bu mesajı için 4 üye teşekkür etti:
Alt 14.08.2008, 02:11   #27
Yazar
Dede-baba
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Alıntı:
Dede-baba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Atatürk/Alevilik ve Gizlenen Gerçekler..BELGE VE KANITLARLA ATATÜRK ALEVİDİR

Resmi anlatıda pek dillendirilmeyen bir gerçek, Mustafa Kemal'in, Bektaşiliğe yakınlığıdır. Herşeyden önce Atatürk'ün Bektaşiliğe yakınlığı, Yaşadığı Selanik ve genelde Rumeli bölgesindeki Bektaşi dergahlarının yoğunluğundan kaynaklanır. Acaba Atatürk'ün Bektaşiliğe yakınlığı, ve ilgisi sadece yaşadığı yerdeki Bektaşi Nufusundan mı kaynaklanmakta? Yapılan araştışmalar, Atatürk ve Aleviler arasındaki bağın, sanılanın dışında, ilgi ve sevginin ötesinde olduğunu gösteriyor.

Mustafa Kemal’in soyu Anadolu’ya dayanmaktadır. Yörük Türkmen kökenlidir. Mustafa Kemal’in mensup olduğu soya Kızılcalı Türkleri denir. Oğuzların kızıl oğuz boyundandır. Kızılca bölüklü, Kızılcaörenli adı da verilir. Selanik’teki kayıtlarındaysa ”Karakocalılar” olarak geçmektedir. Mustafa Kemal’in sülalesi olan Kızılcaoğulları, Rumeli Aleviliğinin Anadolu koludur. Bu kolun anayurdu Tokat –Almus Tozanlı vadisidir. Bugün burada yaşayanların tümü de Alevidir.

Bu bölgeye yerleştirilen Yörük Türkmen boyları 1410 yıllarında Tokat, Çorum, Amasya, Sivas ve Reşadiye dolaylarındaki Kızıl Özenliler yurdu olarak bilinen bölgede “Kızıl Ahmetliler Beyliği” adıyla bir beylik kurmuşlardır.

Osmanlı Hükümdarlarından II.Murat’ın Amasya Valisi Yörgüç Paşa’nın bu beylik üzerine düzenlediği sefer sonucunda beylik ortadan kaldırıldı. Kızıl Ahmetliler beyliği halkının bir kısmı zindanlara doldurularak, dumandan boğdurularak öldürülmüştür. Bir kısmı da Anadolu’ nun çeşitli yerlerine dağıtılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk'ün baba soyu, Bu olay nedeniyle Konya'ya yerleşmiştir...

Bundan sonraki tarihsel süreç içerisinde, Fatih Zamanında Rumeli'nin Türkleştirilmesi sürecinde aile, Konya/Karaman'dan gelerek Manastır Vilayeti'nin Debre-i Balâ Sancağı'na bağlı Kocacık'a yerleşmişlerdir. Kocacık, bugünkü Makedonya Cumhuriyeti'nde Arnavutluk sınırına yakın olan Debre şehrine bağlı bir nahiyedir. Aile sonradan (muhtemelen 1830'larda) Selanik'e göç etmiştir.

Mustafa Kemal’in dedesi Kırmızı Hafız Ahmet’tir. Mustafa Kemal’in Nüfus kayıdı “Yörük tayifesinden “ diye geçmektedir. Mustafa Kemal’in babası da nüfus kütüğünde Kızılhafız oğlu Ali Rıza diye yazılmaktadır. Mustafa Kemal, on yaşlarında Selanik’teki Kızılbey sokakta bulunan ilkokula yazılmıştır. Kızıl sözcüğü genellikle Alevi Bektaşilere takılan bir addır. Mustafa Kemal’in babasının ismi Ali Rızadır. Ali Rıza, Ehli beyt soyunun Sekizinci İmam’ın ismidir.

Mustafa Kemal’in duygu ve düşüncelerinde Namık Kemal’in büyük tesiri sözkonusudur. Namık Kemal de bir Bektaşi idi. Yine Bektaşi olan Abdulkerim Paşa’nın Mustafa Kemal’le yazışmalarında, özel Bektaşi şifreleri kullanmaları onun Bektaşiliğine dair bir kanıt olarak ileri sürülen bir başka kanıttır.. Zira bu şifreler tarikata girmeyen kimseye verilmezdi..

Falih Rıfkı Atay, "Çankaya" kitabında, Kılıçoğlu Hakkı'ya atfen, Mustafa Kemal'in, Harbiye yıllarında tatillerde Selanik'e geldiğinde, Bektaşi Şeyh Rıfat Efendi'nin tekkesine gidip, dervişler halkası içinde ayinlere katıldığını yazar. Mustafa Kemal de Nutuk'ta, Selanik'ten arkadaşı olan Abdülkerim Paşa ile telgraflaşmalarını anlatırken Paşa'nın, kendisine "Kutb-ul akrap" yani "Kutuplar kutbu" diye hitap ettiğini anlatır. Bu Bektaşiliğin en üst derecesi için kullanılan bir terimdir..

Yararlanılan Kaynaklar

1-Türk Kültürü Dergisi, "Atatürk'ün baba soyu" Sayı; 145
2- Falih Rıfkı Atay, "Çankaya"
3-Mazhar Müfit Kansu , Atatürk'le Beraber, 1986
4- Mete Tuncay , Milliyet sanat sayı:246.s:25
5-Mustafa Cemil Kılıç, Laik Türkiye İçin Yükselen Alevilik, s. 193.-204
6-Cemal Şener, Atatürk ve Aleviler, Ant yayınları, s.14
7-A. Celalettin Ulusoy, Hünkar Hacı Bektaş Veli ve Alevi – Bektaşi Yolu. S.104.

8- Ankara, Atatürk ve Aleviler, Can Dündar [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Atatürk... Gelmiş geçmiş tarihin akışını değiştiren en büyük liderlerden biridir.

Dede-baba Kullanıcısına bu mesajı için 4 üye teşekkür etti:
Alt 14.08.2008, 08:40   #28
Yazar
h-alibaba
Tecrübeli Üye

Bilgiler

Dede-baba, Bu güne kadar hiç bir insan Mustafa Kemalin Alevi veya Bektaşi olarak iddiasında bulunmadı. Senin bu iddiada amacın nedir?

Padişah ve sultanların çoğunun adı, Muhammed ve soyunda gelenlerin adıyla aynıdır. Sen hiç, Osman bey hariç Bekir, osman, Ömer isimli bir Osmanlı padişah biliyormusun? veya biliyorsan birini, işte şu diye bilirmisin? Yoksa Selçuklu Sultanlarıyla, Osmanlı Padişahları hep bektaşi veya Alevimiydi?

Yavuzun babası Bektaşıydi, dolaysiyla Yavuz da Bektaşidir değilmi? Senin bu mantığına göre, hayir dersen ayip olur.

Mustafa Kemal Bektaşidiyse, neden Hacı Bektaş dergahını kapattı? Neden kurmuş olduğu diyanet vakfının başına bir Bektaşi çelebi Başkan yapmadı?

Bu forumda amacına ulaşamayınca, Mustafa Kamalı kandi kötü niyetlerine alet ediyorsun.

Konu h-alibaba tarafından (14.08.2008 Saat 13:41 ) değiştirilmiştir.
h-alibaba Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 14.08.2008, 17:31   #29
Yazar
Dede-baba
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Standart Atatürk'ün Cenaze Namazı ve Bilinmiyenleri

Atatürk’ün Cenaze Namazı

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Altında Türkiye'nin önde gelen dokuz tıp profesörünün imzasının bulunduğu ölüm raporu,

‘‘...8 Kasım 1938 Salı günü bir kere daha gelen ve bütün dikkat ve ihtimama rağmen ilerlemesine mani olunamayan ve büyük bir hızla gelişen ikinci büyük koma içinde 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı, saat dokuzu beş geçe, muazzez ve büyük hasta terk-i hayat eylemiştir…’’

Cümlesiyle bitiyordu.

Bu raporun yayınlanmasıyla bütün dünya sarsıldı. Türkiye ise sarsılmaktan çok daha ötelerdeydi. Şairin ‘‘Gidiyor rastgelemez bir daha tarih eşine / Gidiyor on yedi milyon kişi takmış peşine’’ dediği şekilde, 17 milyonluk Türkiye nefesini tuttu, kalbini büzdü ve artık tek başına kalmış olduğunu o anda farketti: Ata'sını kaybeden Türk milleti artık yapalnızdı...

İstanbul'da ise cenazenin kaldırılması telâşı başladı. Ölüm raporunun altında imzası olan doktorlardan Mehmet Kâmil Berk, Atatürk'ün çenesini ipek bir mendille bağladı, ayak parmaklarını pansıman sargısıyla birleştirdi ve cenaze merasiminin hazırlıklarına girişildi…

Türkiye tam dokuz gün dokuz gece boyunca Ata'sının nâaşının önünden gözyaşı seli halinde akıp geçti. Cenazenin Ankara'ya nakledilmesinin zamanı gelmiş ama namazı henüz kılınmamıştı.
.
Tören için Kurtuluş Savaşı'nın önde gelen simalarından Orgeneral Fahrettin Altay görevlendirildi. Son vazifeler yerine getirilirken, dini şart ve örfler itina ve hassasiyetle yerine getirilmiştir… Cenaze namazının bir camide kılınıp kılınmama yolunda dinen ne gerektiği konusunda, İlahiyat Fakültesi kelam ilmi ve İslam Felsefesi ordinaryüs Profesörlerinden Mehmed Şerafettin Yaltkaya'nın fikri alındı.

Din alimi, cenaze namazlarının muhakkak camilerde kılınması yolunda kesin bir kayıt olmadığını bildirmiş ve daha çok makam, kıdem ve selahiyeti olarak, bir de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görüşlerinin alınmasını tavsiye etmiştir..

Bunun üzerine Diyanet İşleri Başkanı Mehmed Rıfat Börekçi'nin fikri sorulmuştur. Milli Mücadelenin meşruiyetine dair Anadolu Uleması fetvasına, ilk imza koyan din adamı, "O'nun cenaze namazı, tertemiz hale getirdiği bütün vatanda, bu farizanın yerine getirilebildiği her yerde kılınabilir" fetvasını vermiştir.

Bunun üzerine, Atatürk’ün cenaze namazı, 10 Kasım’daki vefatından, dokuz gün sonra, 19 kasım sabahı saat sekizi on gece kılındı.

Atatürk’ün cenaze namazına bizzat katılan, Binbaşı Hafız Yaşar Okur'un Anılarında Cenaze namazını ve merasimini şöyle anlatmaktadır;

“‘‘...Dolmabahçe Sarayı'nda cümle kapısının önüne geldiğimde top arabasının durmakta olduğunu gördüm. İçeriye girerek yâver beylerin odasına gittim. Saat dokuza çeyrek kala sarayın büyük kapısı açıldı. Kumandan paşalar, vekiller, mebuslar kafile kafile gelmekte iken bu sırada Diyanet Reisi Şerefeddin Yaltkaya, otomobilin içinden, başında sarığı olduğu halde çıktı. Hemen karşıladım. Muhafız bölüğü kumandanı beyin odasına aldım.

Alt salonda bir faaliyet başladı. Ata'mın cenaze namazının nasıl kılınacağını bir kâğıdın üzerine yazmış, bana verdi.

Biraz sonra Diyanet Reisi Şerefeddin Yaltkaya ile harem salonunun kapısına gittiğimiz zaman, orta yerde, mermer masanın üzerinde ipekli şanlı sancağımıza sarılmış aziz Ata'mızın sandukasını gördüm. Baş ve ayak ucunda kumandan paşalar büyük resmi üniformalarıyla ihtiram mevkiinde kemâl-i tazimle görülmedeydi..

Biraz sonra namaza başlamak üzere kalabalık bir cemaatle Saray'ın salonunda Diyanet Reisi Şerefeddin Yaltkaya, Ata'nın sandukasının başına geçti ve ben de arkasında durmakta idim

Şerefeddin Yaltkaya'nın işareti üzerine, yükses sesle namaza başlamak üzere iken

‘‘Allah için namaza / Meyyit için duaya / Uyun imama ey hâzirun’’ diye seslendim…

Diyanet Reisi yüksek sesle

‘‘Tanrı uludur’’

diye namaza başladı ve ben de tekbirleri alarak yaşlı gözlerimle sevgili Ata'ma son vazifemi yerine getirdim…”

Namaz dört dakika sürdü. Namazdan sonra selâm verilirken de ‘‘Selâmun aleykum’’ değil,

‘‘Esenlik üzerinize olsun’’ sözleri kullanıldı.

Kalabalık bir cemaatle kılınan Atatürk’ün cenaze namazını, kılanlar arasında, devlet Erkanı yanında... saray personeli, yakınları, bazı generaller, diyanet görevlileri vardı..

Kaynaklar

1-http://www.turkyasam.com/showthread.php?t=39957
2-http://www.turkyasam.com/showpost.ph...1&postcount=78
3-http://www.ataturk.net/ata/namaz.html
4-http://www.turkforum.net/showthread.php?t=511760
5-Riyaset-i Cumhur İncesaz Heyeti Şefi Binbaşı Hafız Yaşar Okur'un Anıları, sah:124

Alt 14.08.2008, 17:32   #30
Yazar
Dede-baba
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Standart Anıtkabir ve Bilinmiyenleri

Anıtkabir ve Bilinmiyenleri

Anıtkabir'in inşası için ilk olarak Ankara Kalesi ile Atatürk Orman Çiftliği gündeme gelmiştir. “Atatürk, geçmişi değil, geleceği temsil eder” denilerek eski çağlardan kalma Ankara Kalesi fikrinden vazgeçildi.

Atatürk Orman Çiftliği'ne karşı çıkanlar ise “Burası mesire, eğlence yeridir. Bir anıt mezar için uygun olmaz” görüşünü savunmuşlardı

Anıtkabir'in şimdiki yerini ise CHP Trabzon Milletvekili Mithat Aydın önermişti. Anıtkabir'in bulunduğu yer, rasat takipleri yapıldığı için Rasattepe olarak anılıyordu.

Anıtkabir için 1941'de açılan yarışmaya, Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslovakya'dan toplam 49 proje katılmıştır. Yapıma ise ilk üçe giren projelerden Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Arda'nınkiler uygun görülmüşdür. Anıtkabir, İnşaatına 9 Ekim 1944'de başlanıp, 1 Eylül 1953'de tamamlanmıştır.

Anıtkabir'in ağırlığının 150 bin ton olduğu tahmin ediliyor. Anıt mezar, 750 bin metrekarelik bir alan üzerinde Aslanlı Yol, tören meydanı, mozole ve on kuleden oluşmaktadır. Anıtkabir; depreme dayanıklı kılınmak için, geminin su altındaki kısmı gibi önemli bir bölümü toprağın içine inşa edilmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün kabri, 40 tonluk yekpare mermerden yapılan sembolik lahtin yaklaşık 7 metre altındaki mezar odasında bulunuyor. Selçuklu-Osmanlı kümbet mimarisine göre yapılmış sekizgen şeklindeki mezar odasında kabrin etrafı, her ilden getirilen topraklarla çevrilidir.

Mezar odasına, Genelkurmay Başkanı'nın izniyle girilebilir.

Kaynak:

“ Anıtkabir’in bilinmiyen şifreleri”, Tacettin URAL, [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil