Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Üyelerin Mekanı > Aleviweb Konukları

Aleviweb Konukları Aleviweb'in Konuk ve Röportajları Bölümü

Seçenekler Arama Stil
Alt 03.02.2009, 09:35   #11
Yazar
Pınar_34
Genel Sorumlu

Pınar_34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ADIYAMAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 78
İtibar Puanı: 1658
Pınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorPınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorPınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorPınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorPınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorPınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorPınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorPınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorPınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorPınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyorPınar_34 ışıl ışıl bir geleceğe gidiyor

Ettiği Teşekkür: 4.077
1.448 Mesajına 3.903 Kere Teşekkür Edlidi

Ablacığım öncelikle haftanın konuğu bölümüne hoşgeldin. Seni buralarda görmek güzel. Müsadenle benimde sana sorum olacak:

1- Bir eğitimci olarak ülkemizdeki eğitim sisteminin eksikleri nelerdir?
2- Sence gençlerimiz doğru yolda mı?
3- Aileler eğitim konusunda yeterince bilinçli mi?
4- Doğuda sayıları azımsanamayacak kadar okuma yazma bilmeyen kadınlarımız var, hala okula gönderilmeyen/gönderilemeyen kız çocuklarımız var. Bu konuda toplum olarak neler yapabiliriz? Veya bunu değiştirmeye bizlerin gücü yeter mi?
5- Birçok kampanya başlatılıyor, "baba beni okula gönder" "kardelen"... vs. bu kampanyalara toplum olarak yeterince duyarlımıyız?
6- Kadınlarımız onlarca yıldır kullanılıyorlar (dinsel obje, cinsel obje, siyasi obje...). Namus! adı altında töre cinayetleri işleniyor. Bu konuda neler söyleyebilirsin? Toplum olarak buna dur demek için neler yapılabilir?

Cevapların için şimdiden teşekkürler ablacığım...

Sevgiler,

___________________İMZA___________________
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Pınar_34 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Pınar_34 Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 03.02.2009, 18:06   #12
Yazar
Lavin
Tecrübeli Üye

Lavin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: HATAY
Fikirler Tecrübe Puanı: 39
İtibar Puanı: 10
Lavin iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 54
18 Mesajına 44 Kere Teşekkür Edlidi

Merhaba Abla

Ben de ögretmenligi neden biraktigini merak etmistim ama Dilek zaten sormus.

Sevgiler

Lavin Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Lavin Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 03.02.2009, 22:06   #13
Yazar
insanca
Tecrübeli Üye

insanca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 37
İtibar Puanı: 60
insanca yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 50
27 Mesajına 42 Kere Teşekkür Edlidi
Question

Alıntı:
Pınar_34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ablacığım öncelikle haftanın konuğu bölümüne hoşgeldin. Seni buralarda görmek güzel. Müsadenle benimde sana sorum olacak:

4- Doğuda sayıları azımsanamayacak kadar okuma yazma bilmeyen kadınlarımız var, hala okula gönderilmeyen/gönderilemeyen kız çocuklarımız var. Bu konuda toplum olarak neler yapabiliriz? Veya bunu değiştirmeye bizlerin gücü yeter mi?
5- Birçok kampanya başlatılıyor, "baba beni okula gönder" "kardelen"... vs. bu kampanyalara toplum olarak yeterince duyarlımıyız?
6- Kadınlarımız onlarca yıldır kullanılıyorlar (dinsel obje, cinsel obje, siyasi obje...). Namus! adı altında töre cinayetleri işleniyor. Bu konuda neler söyleyebilirsin? Toplum olarak buna dur demek için neler yapılabilir?

Sevgiler,
Haftanın konuğu olduğuna pişman etmişsindir bence bu sorularla.. Devletin gerekli mercilerine sorsan onlardan bile tam anlamıyla cevap alamıycağını düşünüyorum.. Haftanın konuğu değil baya baya Türkiye'nin sorunları başlığı altında bir açık oturum tarzına dönüşmüş..

Benim sorum:Forumda yeniyim. Şimdiye kadar hoşnut olmadığınız bir durumla karşılaştınız mı? Yada şu şöyle olsaydı diyebilceğiniz birşey varmı?

insanca Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
insanca Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 04.02.2009, 00:01   #14
Yazar
dilekkoyak
Forum Katılımcısı

dilekkoyak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ANKARA
Fikirler Tecrübe Puanı: 40
İtibar Puanı: 223
dilekkoyak hakkında olumlu dusunceler mevcutdilekkoyak hakkında olumlu dusunceler mevcutdilekkoyak hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 209
85 Mesajına 147 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:

Sevgiler,
Eğitim sistemimizin eksikliklerinin temel sorunu öğrenciye bilginin yüzeysel olarak gösterilmesive kavramların içlerinin boşaltılarak aktarılmasıdır.Kavramların içlerinin boşaltılarak anlatılması öğrencide ezberci bir yönelmeye sebep oluyor.Eğiticinin ve eğitim sistemimizin bunda büyük etkisi var.Eğitim sisteminin doğru bir şekilde sürmesi için eğitim ve öğretim kavramlarının birlikte ilerlemesi gerekmektedir.Öncelikle öğrenciye bulunduğu toplumun değerlerini,kültürel yapıya uygun davranışları ve doğruyu öğretmeliyiz.Eğitim sistemimiz günümüze kadar bir çok süreçten geçti ve 10 Kasım 1938 den sonra büyük bir düşüşe geçti.Çünkü Ulu Önder'den sonra ki gelişmeler ezberci mantık zihniyetinde sürdürülDÜ.Eksikliklerin temel kaynağı belirttiğim nedenlerden kaynaklanmaktadır.Dayatmacı,kavramların temeline inilmeyen bir sistem öğrencinin bakış açısını ufkunu olumsuz etkiliyor.

dilekkoyak Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
dilekkoyak Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 04.02.2009, 01:04   #15
Yazar
dilekkoyak
Forum Katılımcısı

Bilgiler

dilekkoyak hakkında olumlu dusunceler mevcutdilekkoyak hakkında olumlu dusunceler mevcutdilekkoyak hakkında olumlu dusunceler mevcut

Alıntı:
dilekkoyak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Eğitim sistemimizin eksikliklerinin temel sorunu öğrenciye bilginin yüzeysel olarak gösterilmesive kavramların içlerinin boşaltılarak aktarılmasıdır.Kavramların içlerinin boşaltılarak anlatılması öğrencide ezberci bir yönelmeye sebep oluyor.Eğiticinin ve eğitim sistemimizin bunda büyük etkisi var.Eğitim sisteminin doğru bir şekilde sürmesi için eğitim ve öğretim kavramlarının birlikte ilerlemesi gerekmektedir.Öncelikle öğrenciye bulunduğu toplumun değerlerini,kültürel yapıya uygun davranışları ve doğruyu öğretmeliyiz.Eğitim sistemimiz günümüze kadar bir çok süreçten geçti ve 10 Kasım 1938 den sonra büyük bir düşüşe geçti.Çünkü Ulu Önder'den sonra ki gelişmeler ezberci mantık zihniyetinde sürdürülDÜ.Eksikliklerin temel kaynağı belirttiğim nedenlerden kaynaklanmaktadır.Dayatmacı,kavramların temeline inilmeyen bir sistem öğrencinin bakış açısını ufkunu olumsuz etkiliyor.
Gelelim ikinci soruya
GENÇLER DOĞRU YOLDA MI
Ne yazık ki yaşadığımız dönemde ki gençler doğru yolda ilerlememekte.Bunda gelişen çağın etkisi ve dünyanın değişimi ,yükselişi önemli bir yer tutuyor.Gençler artık emek vermek yerine hazıra konmayı tercih ediyor.Gün geçtikçe gelişen dünyada "biz" kavramı yerini "ben" anlayışına bıraktı.Ülkemiz açısından bakacak olursak 80 lerden sonra ülkemiz üzerinde uğraşılan,en çok ta gençler üzerinde uygulanan politikleştirme çabalarıdır.Bu uygulama kısmende olsa günümüze kadar başarıyla gelmiştir.Bununla hedeflenen "sorgulamayan,biz anlayışını ortadan kaldıran"büyük bir girişimdir.
Gençlerin doğru yolda olmamasının önünde iki büyük düşman vardır.Birincisi EMPERYALİZM,ikincisi KAPİTALİZM'dir.Sorgulamayan bir gençlik yaratarak emperyalist emellere ulaşılmak istenmektedir ve bu sorgulamayan bireyi
topluma katmak ve dünyaya kapalı ulusal zihniyetten uzaklaşması için de kapitalizm önlerine sunulmaktadır.Özel mülkiyete dayalı,herşeyi "para" olarak gören parayı temel zihniyete katanbir yapılanma gençliği toplumsal bilinçten uzaklaştırıp yaşayan ölü moduna koyar.
Gençliğin bence doğru yolda olabilmesi için tek çözüm yolu(tabi ülkemiz için konuşuyorum)kendi ÖNDERİMİZİN oluşturduğu eğitim sistemine geri dönülmesiyle olur.

Alt 04.02.2009, 01:29   #16
Yazar
dilekkoyak
Forum Katılımcısı

Bilgiler

Alıntı:

Sevgiler,
Doğuda okula gönderilmeyen kız çocukları için öncelikle eğitim sistemimizi baştan sona yenilemeliyiz.Bunun yanında doğu bölgelerimizde devletin ETKİN olması gerekmektedir.Devlet yetkisini ve gücünü doğru yolda kullanır ise tüm çocuklarımız eğitimini sağlam bir şekilde alabilir.Ayrıca devletin ağırlığının şöyle bir önemi daha var.Doğuda ki ağalık sistemini de yıkmış olacak ve törelerin uygulanmasının da önüne geçmiş olunacaktır.Bilinçli bir nesil ortaya çıkacaktır diye düşünmekteyim.
Devlet bu konuda kararlı bir adım atarsa bizler de güzel amaçlarımızı,yardımlarımızı sunabiliriz.
Haydi kızlar okula kampanyası için degereken şeyler devletin etkinliği ve eğitim sisteminin Önderimizin düşünce sistemine göre ayarlanması sonucu olabilir(Ve Bir Gün Olacaktır da)
Töre cinayetlerinin önüne geçebilmek içinde insanlara düzgün bir eğitim verilmelidir.Tarihi dönemlere göre sıralayacak olursak toprak reformunun doğuda tamamlanamamış olması ve bununla birlikte ağalık sisteminin ortadan kaldırılamamış olmasından kaynaklanır.Bu durum ATATÜRK'ÜN ilke ve inkılaplarına göre düzenlenmesi ilegerçekleşecektir.
Ulu Önder'den sonra ülkemizin başına geçenlerin (veya bir şekilde geçirilenlerin)
bu ilke ve inkılaplara önem vermemelerinden dolayı bu zorlukları çekmekteyiz.
Bunu önüne geçmek için şu zihniyette olmalıyız;ülkesini en çok seven,sorumluluğunu en çok bilendir mantığıyla ilerlemektir.Ülkede yanlış bir şeyin olduğunu düşünüyorsak,inanıyorsak ve de görüyorsak tüm gücümüzle yanlışların üzerine gitmeliyiz.Belki bunun sonucunda zarar görebiliriz ama ""biz"" anlayışını kavrar isek bu verilen mücadeleler bir onur mücadelesi olarak tarihteki yerini alır diyorum.
"MİLLETİN BAĞRINDA TEMİZ BİR NESİL YETİŞİYOR,BU ESERİ ONA BIRAKACAĞIM VE GÖZÜM ARKADA KALMAYACAK"

Alt 04.02.2009, 01:32   #17
Yazar
dilekkoyak
Forum Katılımcısı

Bilgiler

[quote=insanca;297364]Haftanın konuğu olduğuna pişman etmişsindir bence bu sorularla.. Devletin gerekli mercilerine sorsan onlardan bile tam anlamıyla cevap alamıycağını düşünüyorum.. Haftanın konuğu değil baya baya Türkiye'nin sorunları başlığı altında bir açık oturum tarzına dönüşmüş..

Benim sorum:Forumda yeniyim. Şimdiye kadar hoşnut olmadığınız bir durumla karşılaştınız mı? Yada şu şöyle olsaydı diyebilceğiniz birşey varmı?
[/QUO
Sevgili İnsanca
Tabiki şimdiye kadar hoşnut olmadığım pek çok durumla karşı karşıya geldim.Hayatım da pek çok "keşkelerim" oldu.KEŞKE OLMASAYDI

Alt 04.02.2009, 01:34   #18
Yazar
dilekkoyak
Forum Katılımcısı

Bilgiler

[quote=Lavin;297273]Merhaba Abla

Ben de ögretmenligi neden biraktigini merak etmistim ama Dilek zaten sormus.

Sevgiler[/QUOT

Serap'cım benden de sana sevgiler.Çok öpüyorum

Alt 04.02.2009, 01:44   #19
Yazar
dilekkoyak
Forum Katılımcısı

Bilgiler

Pınar'cım sorularını yanıtlarken tek tek alıntı yapmayı beceremedim .Artık yanlışlarımla doğrularımla kusuruma bakmayın

Alt 04.02.2009, 02:57   #20
Yazar
_Hayat
Ay'ın İlk Hali

_Hayat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: OUT OF TURKEY
Fikirler Tecrübe Puanı: 69
İtibar Puanı: 734
_Hayat parlak bir geçmişe sahip_Hayat parlak bir geçmişe sahip_Hayat parlak bir geçmişe sahip_Hayat parlak bir geçmişe sahip_Hayat parlak bir geçmişe sahip_Hayat parlak bir geçmişe sahip_Hayat parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 1.081
656 Mesajına 1.283 Kere Teşekkür Edlidi

Radyoda sessız de olsa sureklı yayınlarımızda olmasıyla fark etmiştim ben ablamızı.İyi ki sana o gun kullanıcı ismi alıp tanışmamızı geciktirmemişimİyi ki bizlesin abla.Sorum yok. Hayat sana hep gülsün hep huzurlu ol demek istedim,o kadar

___________________İMZA___________________
Suya düşen bir karanfilse yüreğin
bırak kendini ırmağın türküsüne gülüm
vursun seni o taştan bu taşa
o çağlayandan bu çağlayana...
_Hayat Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
_Hayat Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil