Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Tarihi

Alevilik Tarihi Alevi toplumunun tarihi, tarihsel olaylar, kişiler, durumlar, değerlendirmeler

Seçenekler Arama Stil
Alt 25.08.2006, 16:54   #11
Yazar
hüzün
Forum Katılımcısı

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 47
İtibar Puanı: 10
hüzün iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
1 Mesajına 1 Kere Teşekkür Edildi

merhaba porsor
evet son cümle dikkatimden kaçmış pir ali baba yazacağını söylemiş
teşekkürler kendisine kaynaklarını da belirtiyor

porsor kırılmanı istemem ama biliyorum yaşlılarımızın anlattığı hikayeleri bence
bu çok doğal bu kişiler büyük insanlardı
bizlere örnek olmuş insanlık dersi vermiş kişilerdi
nefis terbiyesi nedir bilen her aklına eseni ve nefsine hoş geleni yapmayan
CENAB I ALLAH ın terbiyesini almış kişiler
kaçımız nefsine söz geçiriyor
tartışırken kalp kırmaktan korkuyor
midesini az dolduruyor
komşusu açken tok yatmıyor
ana baba hakkı kardeş hakkı

onlara cennet müjdelenmişken bile işledikleri en küçük günah tir tir titretti ALLAH korkusundan onları

onları efsaneleştirmeleri tamam onların bu birtakım özelliklerinden dolayı onları ulaşılamaz gördüklerinden olabilir
onlar gibi olmak kolay değil ama ben o kişileri gerçek bir insan olduklarını bilerek tanımak istiyorum
onlardan öğrenilecek çok şey var
umarım paylaşımlarımız olur sevgili porsor sağlıcakla kal

hüzün Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 25.08.2006, 20:33   #12
Yazar
porsor
Forumu İyi Bilen

porsor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: İZMİR
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 11
porsor iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 345
88 Mesajına 135 Kere Teşekkür Edlidi
Standart hazreti Alinin ölümü

Alıntı:
hüzün Nickli Üyeden Alıntı
merhaba porsor

porsor kırılmanı istemem ama biliyorum yaşlılarımızın anlattığı hikayeleri bence
midesini az dolduruyor

onlara cennet müjdelenmişken bile işledikleri en küçük günah tir tir titretti ALLAH korkusundan onları

onları efsaneleştirmeleri tamam onların bu birtakım özelliklerinden dolayı onları ulaşılamaz gördüklerinden olabilir
onlar gibi olmak kolay değil ama ben o kişileri gerçek bir insan olduklarını bilerek tanımak istiyorum
Sevgili Hüzün

Kusura bakma bu görüşüne katılmam. Mademki bu dedelerimiz büyük insanlardı ve bizlere örnek olmuşlar ve insanlık dersini vermişler ve Hakın terbiyesini almışlar bu kadar bilgleri varsa niçin evsane ve hikaye anlatırlar? Okuma ve yazması olmiyan cahilerin anlatıkları hikayeler benim bildiyim islamda da yok yolumuzdan da yok. Daha iki hikaye anlatım. Daha bu hikayelerden on tane daha sana anlatırım. Kimse kusura bakmasın günül kalsın, Yol kalmasın.

Şimdi diyeceksin onların anlatığı hikaye ve evsane olduğunu nerde bilirsin. Örnek onlar diyorlar hazreti Ali nur gelmiş ve tekrar mahşer günü bir nur gibi dirilecek. Eyer çok evlilik yapmışsa ve ölmüşse o Ali bize lazım deyildir diyorlar. ben hazreti Alinin hayatını belki yermi sefer okudun. Öğrendiyim kadar hazreti Ali de bizim gibi anası var ve babası var mücadele vererek ordu kumandanlığına gelmiş ve büyük karamanlıklar göstererek bir çok kaleyi fet etmiş. hazreti Muhameden sonra ebu bekir halife secilmiş. Oda sesiz evinde oturmuş. Sonra ebu bekir yerine osmanı atamış. Osmanda halifenin seçimi altı kişiye havale etmiş. Onlarda toplanmışlar osmanı halife seçmiş. Sonra osmanı öldürürler. Bu sefer tekrar Aliyi oy birliyiyle halife seçerler. Sonra Hazreti Muhamedin eşi aişe hazreti Alinin silah arkadaşlarından iki kişiyi yanına alarak muhalefet eder. Hazreti Ali de onlara savaş açar ve on bin kişi ölür. Bana göre bu savaş bal gibi ikdidar savaşıdır. Sonra sıfin savaşı başlar neymiş muaviye hileye baş vurmuş kuran sayfalarıni mızrakrının başına takarak savaş ara vermişler. Bu ikdidar savaşında seksen beş bin kişi ölmüş.bu savaşı muaviye kazanmış. Sonuçta hazreti Ali seçimle iktidara gelmiş bu savaştan iktıdarı elinden almıştır. Bu sefer haricilar hazreti Aliye isyan ederler. Ali de onlara savaş açar bu savaşda dört bin hariciyi öldürür. Savaşdan sağ kurtulanlarda hazreti Aliyi öldürerek intikam alırlar. Hazreti Alinin nereye gömüldükleride beli deyil. Birde yakmaya alışık oldukları için suyukastçiyi ateşete yakarlar. Ben büyle bir islam deyilim. Ben bir talibim ve benim kutsal Yolum var. Kendime göre ibadetim, çıralığım ve Xızır orucum ve aşura orucum var. Ürf adetim ve kültürüm var. Hıristiyanların papazı var. Budistlerin rahibi var. İslamın hocası var. Talibin kamil insan olan rayveri var. Bunlar bana yeter. Arabın dilinde kultüründen insan yakan şeratından ve dünyayi kana buliyan islam terüründen banene.

Saygı ve sevgile Porsor.

porsor Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 25.08.2006, 20:53   #13
Yazar
hüzün
Forum Katılımcısı

Bilgiler

sözlerime karşı çıktığını söylemişsinde porsor sen ne yazmışsın efsanemi
bu yazdıkların efsanemi
ben efsane dinlemek istemiyorum dedim
ya bide anlamıyorum
daha dün ben alevilerin hz.Ali yi oğullarını haksız yere öldürüldüler diye severler sanırdım
şimdi bakıyorum ve şaşkınlık içindeyim
hz.Ali forumlarda öldüren olmuş
resimleri evlerimizin duvarlarından inmeyen hz.Ali
eğer HZ.ALİ gerçektende arkasına sığınılmış bir değerse ve artık ona ihtiyaçlarının olmadığını düşünüyorlarsa aleviler bencede arındırsınlar kendilerini islami herşeyden ama herşeyden
sizin o tabirlerinize karşılık hz.ALİ nin sözü buyurun

HAKSIZLIK KARŞISINDA EĞİLMEYİN HAKKINIZLA BERABER ŞEREFİNİZİDE KAYBEDERSİNİZ

size birşey anlatır mı?
4 halife devrinde bir nevi cumhuriyet devri de denir seçilerek başa gelinmiştir ama sonra koltuk sevdası ve kahrolası yezidin yaptıkları iyi analiz et
tekrar tekrar oku
hoşçakal
bendende sevgi saygı

Alt 26.08.2006, 16:04   #14
Yazar
porsor
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Alıntı:
merhaba porsor

midesini az dolduruyor

Sevgili Hüzün

Benim ne yazdığımı sormuşsun. Ben gerçekleri yazdım tabiki yarası olan gocunur. Doğrular niye bukadar zoruna gidiyor? Kimsenin hazreti Aliyi öldürdüğü yok. Sen onun hayatını hikaye ve evsanelerle anlatırsın bende onun gerçek bir karaman olduğunu biliyorum. Hazretı Alinin resimleri evlerimizin duvarlarını süslediyini söyliyorsun. Hazreti Alinin düneminde fotoraf makinesimi vardı fotrafını çektiler? Benim evin duvarından onun resmi yok ve olamazda. Sağ olsun sitede bir arkadaş hazreti Alinin eşi ve çocularını yazmış. Okudum 9 kere evlenmiş. 14 erkek ve 19 kızı vardır. Oysa yolumuzda evlilik şartı tektir. Bu Ali bizim Şahi merdan Elimiz olamaz.

Haksızlık karşısında eğilmeyin hakkınızla beraber şerefinizide kaybedersiniz.

Hazreti Alini resmi yerine bu sözlerini altın harflerle tüm alevi canların evlerinin duvarlarına yazmak gerek. Sebebide ana yurdumuz olan anadoluda alevi olduğumuz için Dısımde , koçkeride, çorumda, maraştan, gazi mahlesinde ve sıvasta yakıldık ve dar ağaçlarından can verdik. Zalim yeziterin bu katliyamlarınadan sonra çaresiz kalan halk inancını ve şerefini kaybeti. tanamadığımız arap miliyetçiliğini, arap dilini arap kültürünü zorla bize öğretiler. Ben sana nası bir cevap yazacağımı bütün gece yatmadan düşündüm. bu katliyamlar aklıma geldikçe oturdum ağladım. içim nefret dolu bilmem beni anliyormusun?

İkinci bir konu gündem hazreti Alinin hayatiydi.onun yerne alevilikle ilgili tüm sorular ve cevaplar adıındaki makaleyi getirdiniz. Bu makaleyi yazanlar kesinlikle alevi deyiler. Şimdi diyeceksi bunu nerde bilrsin. Bal gibi bilirim onların anlatıkları yolumuzla ilgisi yok. Örnek bir kere alevi kelimesi hazretı aliyle ilgisi yok. Aleviler allaha inanırmı? Araplar allah diyor biz Hak diye biliriz. Tabiki hakı ve hakiketi biliriz. Aleviler peygamber olarak kimi kabul eder? Biz tüm beygamberleri hak biliriz ve bizim peygamberimizde Xızırdır. Aleviler namaz kılarmı? Haşa biz namaz kılmayiz. Fakat Haka ibadet (venga Heq ) ederiz. Dedelik nedir? Dedelik bektaşilikte temel eyitimyoluyla elde edili. Dısımde de ocak kökeninden gelenlere Pir denilir. Öyle seyit batal gazi gibi emevilerin külesi falan deyil. 12 hizmet nedir? Oyle şii muların ağziyle 12 hizmet olmaz. Bu sitede cemde 12 hizmetin gürevleri ne olduğu yazılıdır. Okuyup öğrensin. Zülfikar neyi senbolize eder? Zülfikar savaştan önce hazreti muhamede gökte inmemiştir. Doğrusu bu sitede var oku geçeyi sende alnlarsın. Oruç nedir ve aleviler oruç tutarmı? Evet 3 gün Xızır oruvunu ve nuh peygamberde kalma aşure orucunu tutarız. Nevrüz bayramı bir bahar bayramıdır ve sene başı olduğu için kutlarız. Müsahiplik nedir? Müsahiplik kökeni kuranda aramasınlar. Kuranda olsaydi şiilerde ve sunilerde müsahiplik kurumu olurdu. Kızılbaş nedir? Bu soruyu safafi devletini kuran ve sonrada caferi mesebini kabul edenlere sorun. Şiilik nedir? Bu soruyu irandaki şiilere, ıraktaki ali sistani , meyti ordusu başkanı muteda sadira ve onların şurakası olan hizbulaya sorsun. Kırlar kimlerdir? Yok hazreti muhamed miracda dönerken kırlara uğramiş. Cemin kökeni ve semahın kökeni ordan kalma. Bu ve bunlar gibi evsane ve hikayelerle bizleri aldatamasınız. Ben miraci okudum peygamber mirc hikayesinde 50 vakit namazla geri düner. Hikayede kırklar ve sema olmadığını bal gibi biliyorum. Bu tür hikayeleride dinlemek istemem. Saygı ve sevgile Porsor.

Alt 26.08.2006, 16:26   #15
Yazar
hüzün
Forum Katılımcısı

Bilgiler

merhaba porsor amacımbilgi paylaşmaktı

porsor rica edicem eğer sakıncası yoksa anlattıklarının benim yazdıklarımla bağlantısı nedir?
cevap yazmak istedim ama yazacak birşey bulamadım
birşeyler yazmış onu buraya şunu şuraya sor demişsin
bu üslubunu beğenmedim
bana adres gösterme bilgi alışverişi yapmak neden bu kadar zor anlamıyorum
üzgünüm bu tarz tartışmalara girmiyorum faydalı bulmuyorum
hoşçakal
sevgi ve saygı elbette benden......

Alıntı:
porsor Nickli Üyeden Alıntı
Değerli arkadaşlar bu sitede bir çok makale okudum.örneyi hazreti Aliyi doğru anlıyalım. hazreti Alinin son öğütleri. hazreti Aliyi kısas istedimi. hazreti Alinin 3 halifeye karşı tutumu. Neymiş ben kaynaklarla konuşurum. Sizden kaynaklar isterim.bu arkadaşlar kaynak merak ediyorlardı. Alın size kaynaklarla hazreti Alinin hayatı. Göriyorum bu konuda yazı yazan arkadaşların sesi soluğu kesildi. Benim bildiğim bilgili insan eksik varsa tamamlar. Yazılanlar doğruysa teşekür eder veya bir görüş belirtir. Ben bu üç şıkıda görmiyorum. Aceba bunu nedeni nedir diye merak ediyorum.
sayın pir ali baba
sayfada bulunduğunuzu gördüm rica etsem görüşlerinizi alabilirmiyim
bu arkadaşımızın bir ricası oldu -yukarıda -bende hak verdim görüş paylaşmak istedim
ne yazıkki sakin sessiz duran bu arkadaşımız dahi öne sürmemiş olduğum iddialar için gocunmamamı ve dahada fazlasını söyledi
sormak isterim forumlar niçin vardır?insanların içlerindeki kini kusmaları için mi?tartışmak için mi?
yoksa bana mars a gitmemi mi önerirsiniz?
görüşünüzü alabilirmiyim?
sakıncası yoksa

her neyse sanırım benim için artık veda zamanı geldi bu güzel siteden ben kendi adıma almam gerekeni aldım .alevi arkadaşları tanıdım hem de yurdun dört tarafından.görüşleriyle pekçok şey anlaşılır oldu benim için.sağolun.
tesadüfen girdim siteye ve tabir-i cairse çakıldım kaldım
alevilik adına çok önemli şeyler öğrendim iletişim ve sabır adınada
kimi zamanda özeleştirilerde yaptım elbette
demokratik bir ortam buna inanıyorum ah bide bunu suistimal etmeseler
beni yönetimede dahil ettikleri için teşekkür ediyorum
keşke katkım olabilseydi ama bu siteye katkıda bulunabilecek potansiyelde pekçok arkadaş var
hepsine başarılar dilerim
hayatta karşılaşılan hiçbir şey yaşanan hiçbir olay gereksiz değildir
bu siteye neden geldim nasıl vakit geçirdim
kendi adıma ne kazandım elbette şöyle bir gözden geçirdim
çantama neler atmışım bi karıştırdım

alevilik adına tek bildiğim şu idi
ALEVİLİK=HZ.ALİ SEVGİSİ
çok değil 1,2 sene öncesine kadar böyle biliyordum
kısa zaman önce oluşmaya başlayan fikirlerim artık netleşti
alevilik islam değildir
batıl dinlere kadar uzanır ve bu batıl dinler 1 taneyle sınırlı değildir
semavi dinlerdende etkilenmişlerdir
islamiyet ve hristiyanlık
kültürlerden etkilenmişlerdir orta asyadan gelenlerle beraber anadolu yaşayışı aleviliğin yapı taşlarını oluşturmaktadır
çok renklilik var elbette ama bir alevi olarak ve kendi dışımdaki alevi toplumlarınında yaşayışlarını görmüş biri olarak şunu söylemeliyimki
aleviler bir dönemeçte
daha özgürler artık ve bence herkes eteğindeki taşları dökecek
öyleki kutsal görülen cemlerde gözyaşlarıyla ağıtlarla anılan HZ.ALİ NİN HZ.HÜSEYİN İN HZ.HASAN IN KONUMLARI DEĞİŞECEK BELKİ
İSLAMDAN SOYUTLANMA ADINA
inanç konusuna gelince kalbi halden hale çeviren ALLAHtır.
anlatabilirsiniz elbette ama asla dayatamazsınız
nafile bir çaba olur
ALLAH dilemedikçe kimse inanmaz.
inançsal baskılara karşıyım ama diyaloğa her zaman taraftarım.
ama diyaloğun en zor olduğu alan inançsal alanlardır.
mevlananın manevi kızının hayatını anlatan bir kitap okumuştum
mevlana nın pederi ziyareti aralarında geçen sıcak konuşmalar beni etkilemişti
mevlananın hoşgörüsü örnek alınmalı ulaşılmaz değildir evliyalar
onları anlayalım
acı tatlı günler geçti ama girmediğim dahil olmadığım bir tartışmada HZ.ALİ için alın ALİ nizi tepe tepe kullanın sözü kadar içimi acıtan söz olmamıştı.yönetim alevilik adına değerli görülen isimleri korumakta etken olsaydı keşke.eğer arınacaksanız ve bir takım isimleri inancınızdan çıkaracaksanız da bunu bu şekilde yapmayın daha saygılı

şaşırtıcı olan ise ben alevilerin HZ.ALİ yi tanrı yerine koyduklarını sanar ve çok kızardım
ama o ALİ BU ALİ DEĞİLMİŞ BAŞKA ALİYMİŞ
yani tanrı olarak görülen ali HZ.ALİ değilmiş bunuda öğrenmiş oldum
alevilik kendini zamana göre değiştirdiğini söylüyor zaten ve öyle yapmaya da devam edecektir herkes dilediği gibi inanma ve inancını yaşama hakkına sahiptir ama bir zamanlar başlara tac edilenler birden alaşağı edilmeye çalışılmasın
inkar edilemez bir gerçek kimi alevilerin islamiyete hiç ama hiç sıcak bakmadıkları kiminin ise islamiyetin bir kısmını yaşama isteğidir
alevilik bu ikisine hitap edecek orta yolu bulabilecekmi?bilemiyorum
ama şu da inkar edilemez bir gerçek alevilik hakikatten kafa karıştırıyor.
camiyi kabul etmiyorlar ama kuran okuyorlar
islami bir motif kabul edilirken bir diğeri redediliyor.çağdaşlık deniyor ama ben alevilerde efsane tarzı şeylere daha çok inanıldığını ve batıl inançlarında olduğunu gördüm
delikli taştan geçebilenin günahsız olması gibi
elbette şimdiki gençlerin daha farklı olduğunuda kabul etmek lazım
ben bunlarla ayrılıyorum bu siteden ama sadece bunlarla değil yüzünü bile hiç görmediğim hatta sesini bile duymadığım dost insanların bende bıraktıkları güzel izlenimlerle gidiyorum
bu sitenin gelişeceğine ve dahada güzelleşeceğine inanıyorum çünkü bu çabaya bizzat şahit oldum ama bilgilendirici yazılar yazan büyüklerimizin de bazılarından şikayetçiyim makalelerini yazıp gidiyorlar ne sormak istediğimizi sorabiliyoruz ne de tartışabiliyoruz hani vardır ya basın toplantıları gibi olsa biz sorsak ve gerçekten bilen bir kişi cevaplasa. konular açılır açılmaz ortamlar geriliyor .bilgili büyüklerimiz değerli bilgilerini esirgemesinler lütfen ne yazılmış kontrol edip eklemelerde bulunmadan gidiyorlar katkılarına ihtiyaç var.
herkesin mutlu olup başkalarınada mutluluk vermesi dileğiyle yollar ayrılsada kalpler birdir

Konu hüzün tarafından (26.08.2006 Saat 19:04 ) değiştirilmiştir. Sebep: Automerged Doublepost
Alt 27.08.2006, 15:28   #16
Yazar
porsor
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Alıntı:
porsor rica edicem eğer sakıncası yoksa anlattıklarının benim yazdıklarımla bağlantısı nedir?
cevap yazmak istedim ama yazacak birşey bulamadım
birşeyler yazmış onu buraya şunu şuraya sor demişsin
bu üslubunu beğenmedim [/b]
Sevgili Hüzün

Benim bilgisiz olduğumu soyliyorsun. Seni bilmem ama ben ortaokul mezunuyum. Ailem fakir olduğu için okuyamadım. Hanı derler ya her kab kendi hacmınce su alır. Senin kabın biraz büyük olabilir. Sen gözel yazılar yazabilirsin. Ama bende bukadar bilirim. Sonra ben hikaye anlatmadım. İyi bir talibim ve yolumu iyi bilirim. Bu gözelim sitede ayrılmak istediğini söyliyorsun. Ben buna üzüldüm. Sana karşı bir kinim yok. Benim kinim zorla bize islamı dayatanlaradır.

Saygı ve sevgile Porsor.

Alt 07.09.2006, 13:58   #17
Yazar
paşahan60
Üye

Bilgiler

Memleket: TOKAT
Fikirler Tecrübe Puanı: 45
paşahan60 iyi yolda gözüküyor

0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edlidi

saol eline sağlık

paşahan60 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 17.08.2007, 18:59   #18
Yazar
porsor
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Alıntı:
Pir Ali Baba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hz. Ali’nin farzedilen mezarı üzerinede büyük bir türbe, Hicri 369 (M.979) senesi Deylem asıllı Büveyhi hükümdarı Azud el-Davla (M.936-983) tarafından inşa ettirdi ki, hükümdar Azud el-Davla ile oğulları Şeref el-Davla ve Baha el-Davla’nin gömülmüş oldukları bu türbe Hamd Allah Mustavfi (M.1281-1350) zamanında hala mevcud idi. Kaynak: İbnü’l-Esir (M.1160-1234), El-Kamil, c.8, sa.609-610 ve c.9, sa.25 ve sa.193 B.Y. İslam ansiklopedisi, Leyden tabı, ma. Adududdevle M.E.B.Y.
Sayın arkadaşlar ben bugün hz. Alinin ölümünü tekrar okudum benim kafama takılan hz. Alinin mezarını yapan bu deylem asılı Azud el-davla kimdir? İkincisi yanlış anlamadimsa Azud el-davla ve oğulları bu türbede gömüŞler. Yani hz. Alinin bu türbede gömülmemiş ve mezarı yokmu. Bu iki soruma cevap verirseniz çok mutlu olurum.

Alt 20.08.2007, 16:48   #19
Yazar
porsor
Forumu İyi Bilen

Bilgiler

Sayın rkadaşlar ben sitede hz. Ali için yazılan yazıları okuyorum anlamaya çlışiyorum ama yinede anlamadım. Şımdi diyeceksiniz neyi anlamadın bak söyliyem. İsim vermiyeyim ama bazı rkadaşlar diyorlar hz. Ali tanrıdır. Benim kafama takılan hz. Ali tanrıysa bu tanrının annesi ve babası varmı ve tanrılar ölürmü? Bu benim birinci sorum ve ikinci sorum hz. Alinin hayatını okuyorum şariyarci müslüman din devletin halifesidir ve sonra ölmüş ve mezarı yoktur ama yinedi şii ve caferiler hz. Alinin mezarı ırakta olduğunu söyliyorlar bu doğrumu? Birde hz. Ali şariyat din devletin ordu kumandanı ve sonra halife oluyor ve islamın 5 şartını yerine getiren biridir ve hz. Alinin anadolu Alevilerle ne ilgisi var? Bilen varsa benim bu sorularıma cevap verirse çok sevinirim. Saygılar porsor.

Alt 20.08.2007, 17:21   #20
Yazar
__G E N C O__
Forumla Bütünleşmiş

__G E N C O__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: MUĞLA
Fikirler Tecrübe Puanı: 52
İtibar Puanı: 78
__G E N C O__ yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 1.610
485 Mesajına 908 Kere Teşekkür Edlidi
Standart sevgili Arkadaşım PORSOR

Alıntı:
porsor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın rkadaşlar ben sitede hz. Ali için yazılan yazıları okuyorum anlamaya çlışiyorum ama yinede anlamadım. Şımdi diyeceksiniz neyi anlamadın bak söyliyem. İsim vermiyeyim ama bazı rkadaşlar diyorlar hz. Ali tanrıdır. Benim kafama takılan hz. Ali tanrıysa bu tanrının annesi ve babası varmı ve tanrılar ölürmü? Bu benim birinci sorum ve ikinci sorum hz. Alinin hayatını okuyorum şariyarci müslüman din devletin halifesidir ve sonra ölmüş ve mezarı yoktur ama yinedi şii ve caferiler hz. Alinin mezarı ırakta olduğunu söyliyorlar bu doğrumu? Birde hz. Ali şariyat din devletin ordu kumandanı ve sonra halife oluyor ve islamın 5 şartını yerine getiren biridir ve hz. Alinin anadolu Alevilerle ne ilgisi var? Bilen varsa benim bu sorularıma cevap verirse çok sevinirim. Saygılar porsor.
Sevgili arkadaşım PORSOR..

Sizinle düşüncelerimiz çok farklı..ALLAH HZ.ALİ'nin bedeninde varolmuştur. Elbetteki bizler gibi bir annesi bir babası vardı..HZ.İSA ALLAHIN oğludur.Çünkü Ana rahmine ALLAH tarafından verilmiştir..Buna inanmayan insanlar MERYEM ANA'yı fahişelikle suçlamışlardır.
Şeriyata gelince sevgili arkadaşım,bu kanunları ömer koymuştur.Şu andaki yaşanan İslam ömerin İslamıdır..HZ.MUHAMMED'in veya HZ.ALİ'nin İslamı değildir.
Alevi nesli Türktür..EHLİBEYT nesli orta asyadan gelmektedir.Tanrılar hiçbir zaman ölmez sadece beden değişir,ruh yaşar..
İslamın tek şartı vardır..İkrar verip ikrarında durmaktır.
Tekrar ediyorum sevgili PORSOR şuanki islam ömerin islamıdır ve bu islamı asla kabul etmiyorum !!..Gerçek islam EHLİBEYT islamıdır ve Anadoludaki Aleviliktir.
SAYGILARIMLA,

__G E N C O__ Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
__G E N C O__ Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil