Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevilik Tarihi

Alevilik Tarihi Alevi toplumunun tarihi, tarihsel olaylar, kişiler, durumlar, değerlendirmeler

Seçenekler Arama Stil
Alt 16.07.2007, 22:08   #21
Yazar
şahımmerdan
Forumla Bütünleşmiş

şahımmerdan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: MALATYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 53
İtibar Puanı: 39
şahımmerdan iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 1.976
774 Mesajına 2.171 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
gerçeğe az kaldı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
yazdığın bu şiirde de bir hayli kanıt var, be dostum. Ne yazdığını önce incele, emin ol ondan sonra paylaş emii!

bak bu yazı da alinin tanrı olduğunu her şeyi yarattığını yazıyor, senin gönderdiğin şiir, didinmeyin derim yüzyıllardır kandırıldık, sivas olayına kadar uyur idik uyardılar....
CAn dostum,

BEn Aliye Allah demene bişey demiyorum,

Ali Allahın bir sıfatıdır... KEndisidir...

Yalnız BAhsettiğimiz Ali, hiç yaşmamamış olan ALi değil, Bizzat ete kemiğe bürünmüş, ama

Ehli sünnet kitaplarında, sünni kaynaklarda bahsedildii gibi Arap, KAtil, Halife, vs. olmayan Alidir.

ALi tüm Evliyaların dilinde olan, yaşamış olan, Hz. Muhammede arslan donunda görünmüş olan, Bu yolu kuran, asla ve asla sünni kaynaklarında anlatıldığı gibi olmayandır ve tüm evliyaların, erenlerin, imamların başıdır...

___________________İMZA___________________
Pir Nefesi Haktır

şeriatçi şeriatçidir
ateist ateisttir
ALEVİ ALEVİDİR

şahımmerdan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
şahımmerdan Kullanıcısına bu mesajı için 8 üye teşekkür etti:
AliEkber (16.07.2007), ascolta (24.07.2007), ata_0676 (21.07.2007), canan_18 (16.07.2007), ruzgar (23.07.2007), T?RK (17.07.2007)
Alt 16.07.2007, 22:29   #22
Yazar
gerçeğe az kaldı
Forumla Bütünleşmiş

gerçeğe az kaldı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: KAHRAMANMARAŞ
Fikirler Tecrübe Puanı: 78
İtibar Puanı: 1392
gerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 1.682
1.248 Mesajına 2.537 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
mordemim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
CAn dostum,

BEn Aliye Allah demene bişey demiyorum,

Ali Allahın bir sıfatıdır... KEndisidir...

Yalnız BAhsettiğimiz Ali, hiç yaşmamamış olan ALi değil, Bizzat ete kemiğe bürünmüş, ama

Ehli sünnet kitaplarında, sünni kaynaklarda bahsedildii gibi Arap, KAtil, Halife, vs. olmayan Alidir.

ALi tüm Evliyaların dilinde olan, yaşamış olan, Hz. Muhammede arslan donunda görünmüş olan, Bu yolu kuran, asla ve asla sünni kaynaklarında anlatıldığı gibi olmayandır ve tüm evliyaların, erenlerin, imamların başıdır...

Ben küçükken alnin kendi cenazesini kendi kaldırdığını anlatırlardı, daha doğrusu kulak misafiri olurdum. Şimdi anlıyorum yani belli bir süredir şüphelerim vardı, kendi cenazesini kendi kaldırması şu anlama geliyor: burda bir üçleme var dediğim gibi pirlerimiz, erenlerimiz çok kurnazmışlar. Fazla açmıyacağım, burda enel hak çıkıyor...
islamda bilim olmadığı için araştırıp dibine varamamışlar. Onlar açısından şu önemliymiş, şiirin içinde muhammed ali geçiyor ya ona bakmışlar.

gerçeğe az kaldı Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 16.07.2007, 23:00   #23
Yazar
AliEkber
Forumla Bütünleşmiş

AliEkber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: NEVŞEHİR
Fikirler Tecrübe Puanı: 64
İtibar Puanı: 50
AliEkber yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 750
710 Mesajına 1.918 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Ben küçükken alnin kendi cenazesini kendi kaldırdığını anlatırlardı, daha doğrusu kulak misafiri olurdum. Şimdi anlıyorum yani belli bir süredir şüphelerim vardı, kendi cenazesini kendi kaldırması şu anlama geliyor: burda bir üçleme var dediğim gibi pirlerimiz, erenlerimiz çok kurnazmışlar. Fazla açmıyacağım, burda enel hak çıkıyor...
islamda bilim olmadığı için araştırıp dibine varamamışlar. Onlar açısından şu önemliymiş, şiirin içinde muhammed ali geçiyor ya ona bakmışlar.
Sn. Dostum; Bir kere Onlar Senin Anlamadığın Yada anlayamadığın Pir Nefesleridir. Şiir Değil. Sana Anlatmak boşa nefes harcamak demek sen bildiğin gibi devam et, Bizim Yolumuz Allah Muhammed Ali Yolu sen anlamassın.

AliEkber Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
AliEkber Kullanıcısına bu mesajı için 5 üye teşekkür etti:
ata_0676 (21.07.2007), canan_18 (16.07.2007), ruzgar (23.07.2007), T?RK (23.07.2007)
Alt 16.07.2007, 23:18   #24
Yazar
gerçeğe az kaldı
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

gerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı vargerçeğe az kaldı görkemli bir forum yaşantısı var

Alıntı:
AliEkber Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sn. Dostum; Bir kere Onlar Senin Anlamadığın Yada anlayamadığın Pir Nefesleridir. Şiir Değil. Sana Anlatmak boşa nefes harcamak demek sen bildiğin gibi devam et, Bizim Yolumuz Allah Muhammed Ali Yolu sen anlamassın.
Sen muhammed ali yolundan git seni o yoldan dönderen hayvandır. Ve lakin bizim yolumuza da siz karışmayın, bizim yolumuz gerçek alevilik yoludur, pir sultan yoludur, egemenlere baş kaldıran onların yalanlarını püskürten gerçek alevileriz.
Anlaşılan sen anlamıyorsun, bu gidişle de Aleviliği anlayacağın yok, çok yazık.

(Mihrabi) İnsan tanrı kuran ilişkisini şöyle yansıtır:

Allah deyip bağırma
Irak sanıp çağırma
Hakkı dilden ayırma
Şeytan güler bu hale

Hayali bir yerdesin
Sen arada perdesin
Hak sende sen nerdesin
Nedir cevap suale

Kuraindir sözümüz
Rahmanidir yüzümüz
Hakkı görür gözümüz
Aldanmayız hayale...

Bektaşi geleneğin temel özdeyişlerinden birinde ifade edildiği gibi Alevi teolojisine göre, "okunacak en büyük kitap, insandır." Özetle Alevilikte Kuran İslamın bilinen Kuranından ayrımla, "tanrının konuşan sözü, dili" anlamında, "Kelamulla-ı natik"tir.

gerçeğe az kaldı Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 17.07.2007, 00:10   #25
Yazar
AliEkber
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Alıntı:
Sen muhammed ali yolundan git seni o yoldan dönderen hayvandır. Ve lakin bizim yolumuza da siz karışmayın, bizim yolumuz gerçek alevilik yoludur, pir sultan yoludur, egemenlere baş kaldıran onların yalanlarını püskürten gerçek alevileriz.
Anlaşılan sen anlamıyorsun, bu gidişle de Aleviliği anlayacağın yok, çok yazık.

(Mihrabi) İnsan tanrı kuran ilişkisini şöyle yansıtır:

Allah deyip bağırma
Irak sanıp çağırma
Hakkı dilden ayırma
Şeytan güler bu hale

Hayali bir yerdesin
Sen arada perdesin
Hak sende sen nerdesin
Nedir cevap suale

Kuraindir sözümüz
Rahmanidir yüzümüz
Hakkı görür gözümüz
Aldanmayız hayale...

Bektaşi geleneğin temel özdeyişlerinden birinde ifade edildiği gibi Alevi teolojisine göre, "okunacak en büyük kitap, insandır." Özetle Alevilikte Kuran İslamın bilinen Kuranından ayrımla, "tanrının konuşan sözü, dili" anlamında, "Kelamulla-ı natik"tir.
Sen Canını Sıkma Bildiğin yoldanda şaşma bizim içinde üzülme Bizim Yolumuz Belli Kime neye inandığımızı Biliriz.

Alıntı:
Hak sende sen nerdesin
Hani Hak Sizde ya, Eğer Hak İnsanda olsa Dünyada bu kadar katliyamlar olmazdı Sivasta yakanlarda İnsan Onlardada mı hak Var Ne dersin. Sen kendi lafınla kendin çelişiyorsun, Alevilik Boş Tekneyle Yol almak değil o tekneni iyi doldur.

O söylenen sözler Sadece Pir'ler Evliyalar Hak Aşıkları İçin söylenir onlarında Ruhu Ali'dir. Tabi Sen ne dediğimi yine anlamamışsındır.

AliEkber Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
T?RK (23.07.2007)
Alt 17.07.2007, 00:22   #26
Yazar
gerçeğe az kaldı
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Alıntı:
Sen Canını Sıkma Bildiğin yoldanda şaşma bizim içinde üzülme Bizim Yolumuz Belli Kime neye inandığımızı Biliriz.

Hani Hak Sizde ya, Eğer Hak İnsanda olsa Dünyada bu kadar katliyamlar olmazdı Sivasta yakanlarda İnsan Onlardada mı hak Var Ne dersin. Sen kendi lafınla kendin çelişiyorsun, Alevilik Boş Tekneyle Yol almak değil o tekneni iyi doldur.

O söylenen sözler Sadece Pir'ler Evliyalar Hak Aşıkları İçin söylenir onlarında Ruhu Ali'dir. Tabi Sen ne dediğimi yine anlamamışsındır.
Bak sende kendin de olan hakkı bulamamışsın, önemli olan içinde ki öğretmeni uyandırmaktır, içinde ki güzellikleri keşfedebilmektir.

Sivas ta o yobazlar, o insan düşmanları inandıkları allah adına 33 canımızı hiç acımadan yaktılar, çünkü inandıkları allaha yalvarınca af edeceğini sanıyorlar, o nedenle yarın birgün gene yaparlar. Biz şimdiden önlem almalıyız gelecekte aynı saldırıların olmaması için.Onlar siz de bizdensiniz deyip ilk ucuz fırsatta yakıyorlar, tabi arkasında güvendikleri ve emir aldıklarına güvenerek.

Hiç düşündün mü niye yakıyorlar, çünkü biz başkayız ve onlar senden daha iyi biliyorlar, şunu da söyliyeyim cevap vermişken. Biz insanız cana kıymayız, şimdi bir sonuç çıkaralım. Bizim böyle katillerle hiçbir alakamız olamaz.

Alt 17.07.2007, 00:34   #27
Yazar
AliEkber
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Alıntı:
Bak sende kendin de olan hakkı bulamamışsın, önemli olan içinde ki öğretmeni uyandırmaktır, içinde ki güzellikleri keşfedebilmektir.

Sivas ta o yobazlar, o insan düşmanları inandıkları allah adına 33 canımızı hiç acımadan yaktılar, çünkü inandıkları allaha yalvarınca af edeceğini sanıyorlar, o nedenle yarın birgün gene yaparlar. Biz şimdiden önlem almalıyız gelecekte aynı saldırıların olmaması için.Onlar siz de bizdensiniz deyip ilk ucuz fırsatta yakıyorlar, tabi arkasında güvendikleri ve emir aldıklarına güvenerek.

Hiç düşündün mü niye yakıyorlar, çünkü biz başkayız ve onlar senden daha iyi biliyorlar, şunu da söyliyeyim cevap vermişken. Biz insanız cana kıymayız, şimdi bir sonuç çıkaralım. Bizim böyle katillerle hiçbir alakamız olamaz.
Sevgili Can; Ben O Katillerle Aynı Kefeye konmayı kabullenemem Bizler İnsan Olalım Yeter. Çünki Onlar İnsan Bile Değil İnsan Müsfettekleri. Yavaş yavaş gerçeği göreceksin eminim, Alevilik Öğretisi O kadar kolay değil Bir şeyleri elde etmek için cok emek harcamak gerekiyor Lafla Olmaz Bir Gerçeğe Bel Bağlayıp ikrar verdikten sonra Bu yola Hizmek etmek gerek Yunus Emre 40 Yıl Pir'ine Hizmet Etti.

Nedir Ey Gaziler Benim Yandığım
Haldan Bilmez Yar Elinden Dertliyim
Bu Aşkın Ateşi Yaktı Sinemi
Pervaneyim Nar Elinden Dertliyim

Gafletten Uyandım Gözümü Açtım
Aşkın Küresinde Kaynadım Piştim
Yavru Şahan Gibi Tuzağa Düştüm
Kurtulamam Tor Elinden Dertliyim

Binbir Niyaz Ettin Eğledin Beni
Bir Kadım İkrara Bağladın Beni
Gül Diye Tikene Dağladın Beni
Kokulatmaz Har Elinden Dertliyim

Çıktım Şu Alemi Seyran Etmeye
İkrar Verdim Bu İkrarı Gütmeye
İndim Bedest Ana Pazar Etmeye
Şenliği Yok Şar Elinden Dertliyim

Virani'yem Çekem Yarın Kahrını
Ver Doldur İçeyim Aşkın Zehrini
Muhabbete Saldık Gönül Bahrını
Geçti Zaman Zar Elinden Dertliyim

Konu AliEkber tarafından (17.07.2007 Saat 00:55 ) değiştirilmiştir.
AliEkber Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
T?RK (23.07.2007)
Alt 17.07.2007, 14:27   #28
Yazar
gerçeğe az kaldı
Forumla Bütünleşmiş

Bilgiler

Alıntı:
Sevgili Can; Ben O Katillerle Aynı Kefeye konmayı kabullenemem Bizler İnsan Olalım Yeter. Çünki Onlar İnsan Bile Değil İnsan Müsfettekleri. Yavaş yavaş gerçeği göreceksin eminim, Alevilik Öğretisi O kadar kolay değil Bir şeyleri elde etmek için cok emek harcamak gerekiyor Lafla Olmaz Bir Gerçeğe Bel Bağlayıp ikrar verdikten sonra Bu yola Hizmek etmek gerek Yunus Emre 40 Yıl Pir'ine Hizmet Etti.

Nedir Ey Gaziler Benim Yandığım
Haldan Bilmez Yar Elinden Dertliyim
Bu Aşkın Ateşi Yaktı Sinemi
Pervaneyim Nar Elinden Dertliyim

Gafletten Uyandım Gözümü Açtım
Aşkın Küresinde Kaynadım Piştim
Yavru Şahan Gibi Tuzağa Düştüm
Kurtulamam Tor Elinden Dertliyim

Binbir Niyaz Ettin Eğledin Beni
Bir Kadım İkrara Bağladın Beni
Gül Diye Tikene Dağladın Beni
Kokulatmaz Har Elinden Dertliyim

Çıktım Şu Alemi Seyran Etmeye
İkrar Verdim Bu İkrarı Gütmeye
İndim Bedest Ana Pazar Etmeye
Şenliği Yok Şar Elinden Dertliyim

Virani'yem Çekem Yarın Kahrını
Ver Doldur İçeyim Aşkın Zehrini
Muhabbete Saldık Gönül Bahrını
Geçti Zaman Zar Elinden Dertliyim
Teşekkürler birbirimizi incitmeden bildiklerimizi paylaşsak ne güzel olur, ama yıllar yılı kandırılmış insanları duyduğu ezberlerin dışına çıkarmak zor gibi görünüyor. Dostum, Yunus 40 yıl hizmet etti diyelim, peki biz şimdi kime hizmet edelim? hoca ya mı, müftüye mi, papaza mı. binlerce yıldır ne camilere uğradık nede kiliselere bundan sonra uğrayacağımızı sanmıyorum.

Alt 17.07.2007, 14:47   #29
Yazar
şahımmerdan
Forumla Bütünleşmiş

şahımmerdan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: MALATYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 53
İtibar Puanı: 39
şahımmerdan iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 1.976
774 Mesajına 2.171 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Teşekkürler birbirimizi incitmeden bildiklerimizi paylaşsak ne güzel olur, ama yıllar yılı kandırılmış insanları duyduğu ezberlerin dışına çıkarmak zor gibi görünüyor. Dostum, Yunus 40 yıl hizmet etti diyelim, peki biz şimdi kime hizmet edelim? hoca ya mı, müftüye mi, papaza mı. binlerce yıldır ne camilere uğradık nede kiliselere bundan sonra uğrayacağımızı sanmıyorum.
sevgili can,

Cevabı çok basit değil mi,

Yunus, Pir sultan, HAcı Bektaş kime hizmet ettiyse, biz de onlara hizmet edeceğiz..

Ne hacısı, ne hocası biz hacıda hocada camide bulmadık yolumuzu

Alide bulduk, binbir sıfattan baş gösteren Velide bulduk, Bu yol için kafasını, derisini, serini hiç düşünmeden verenlerde bulduk...

Hiç bir şeye ihtiyacımız yok Aliden gayrı...

Pir Nefesi Haktır

şeriatçi şeriatçidir
ateist ateisttir
ALEVİ ALEVİDİR

şahımmerdan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
şahımmerdan Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
ruzgar (23.07.2007), T?RK (23.07.2007)
Alt 17.07.2007, 17:52   #30
Yazar
aryantas
Forumu İyi Bilen

aryantas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: KAYSERİ
aryantas - MSN üzeri Mesaj gönder aryantas - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Fikirler Tecrübe Puanı: 48
İtibar Puanı: 70
aryantas yakında sevilen bir üye olabilir
aryantas - MSN üzeri Mesaj gönder aryantas - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 16
26 Mesajına 45 Kere Teşekkür Edlidi
Exclamation Hangİ Alİ

Nasıl söylemeli nasıl anlatmalı bu arkadaşlarımıza,nasıl!??

Onlarca kez Alevi pirlerinin,dedelerinin,yol ulularının şiirlerini,nefeslerini,gülbenklerini yazdık,döktük bu forumda.Hem de sayısız kez(yüzlerce kere).Sadece forumun ilgili bölümlerini birazcık olsun araştıran arkadaşlarımız,artık İslamın Ali si ile bizim gerçek manada ismini adeta bir ''mantra'' gibi zikrettiğimiz 'ALİ'' arasında dağlar kadar fark olduğunu başka nasıl anlatmalı?

Bakın Aliekber arkadaşımızın yazısına koyduğu dörtlükler bile kendisini ele veriyor.Cehalet ve köktencilik gözleri neden bu kadar,böylesine kör eder?Neden bazı arkadaşlar,kendileri yazdıkları şiirlerdeki hakikatleri(o sözleri yazarken belki de onlarca kez okuyorlardır!) neden görmezden geliyorlar?

Alıntı:
Hakkın kandilinde gizli nihanda
La mekan elinde sır idi Ali
Küntü kenzin hep esrarı andadır
Dünya kurulmadan var idi Ali
Yav insaf sevgili arkadaşlar!,peygamberin damadı ve amcasının oğlu olan bir zat nasıl olur da ''TÜM EVRENDEKİ GİZLİ MANALARIN KÖKENİ'' olabilir ha?
Peki '' Dünya kurulmadan var idi Ali ''.Peki buna ne demeli?
Ali kim oluyor ki,nasıl bir yaşam formu ki,bundan 4.5 milyar yıl önce oluşum aşamaları geçiren bir gezegenden daha yaşlı ve varlık olarak ondan önce var olabiliyor?

Belki de Alevi ulularının söylediklerine,birz da başka açılardan bakmak,b,zler, daha da aydınlatabilir.Ne dersiniz?

Alıntı:
Sn. Gerçeğe az kaldı; 3 Kulufullah 1 Elhamla İbadet satanlar gibi Sende Ordan Burdan Toplananla Hz. Ali'yi Anlatmaya Çalışıyorsun, iyi öğren boş konuşma meydanı değil bu yol.

Hakkın kandilinde gizli nihanda
La mekan elinde sır idi Ali
Küntü kenzin hep esrarı andadır
Dünya kurulmadan var idi Ali

Feriştahlar kendi nurundan oldu
Sen kimsin diye Cibril’e sordu
Cibril bilemedi kanadı yandı
Ol zaman kandilde nur idi Ali

Ol vakit “Kün” dedi dünya kuruldu
Ademi balçıktan yaptı yoğurdu
Kendi anasını kendi doğurdu
(Be) nokta altında bir idi Ali

Adem’in bezminden Şit’e erişti
Müminin evrakı ona karıştı
Ayin oldu Yasin ile görüştü
Evrakı ezelden dür idi Ali

Kur’an’da Ali’dir İncil’de İlyâ
Zebur’da Papa’dır Tevrat’ta Ulya
Yoktan var eyledi bu cümle eşya
Devranî kapında kulundur Ali
Devrani açıkça ''RAB-RAHMAN VE RAHİM'' olan ALİ diyor.

Peki mantığını biraz çalıştıran birisi; bu Ali'nin İslam daki Ali ile bağlantısı olabileceğini düşünebilecek kadar saf mı ola?

Canimiz melek canidir

Tenimiz selman tenidir

İçtiğimiz aslan sütüdür

İçebilirsen gel beri

Ben has bahçenin gülüyüm

Ayn-i cem bülbülüyüm

kırk kapının kilidiyim

Açabilirsen gel beri..

(Pir Sultan Abdal)
aryantas Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
aryantas Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
akalem (03.01.2016)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil