Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Merak Ediyorum

Merak Ediyorum Alevilikle ilgili merak ettikleriniz, kafanıza takılan sorular

Seçenekler Arama Stil
Alt 16.02.2009, 22:11   #91
Yazar
sultan50
Forum Katılımcısı

Bilgiler

Memleket: İSTANBUL
Fikirler Tecrübe Puanı: 39
İtibar Puanı: 29
sultan50 iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 577
74 Mesajına 114 Kere Teşekkür Edlidi

bunlar namaz kılacakta gözleri mınarenın dışında.yaw kılın kılın . bize ne .bizim namazımızı sizler kılamazsınız.lokmamızıda veremezsınız. çünkü elleriniz kanlı.

sultan50 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 16.02.2009, 23:10   #92
Yazar
Alevikiz83
Forumu İyi Bilen

Alevikiz83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
İtibar Puanı: 75
Alevikiz83 yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 505
127 Mesajına 214 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
(s.a.v) Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
o senin bildiğin sapıklık değil dönüklük anlamındadır tabi nerden bileceksin bakın nick'teki ismi unutmayın fırsat olurda rabbim izin verirse sizinle ahirette karşılaşmak istiyorum sizin gözünüz zaten gerye dönmüş

ayrıca sultan 50 sana cevabımı actıgım son konuda verdim artistlik yapma

sana aciyorum, vah vah senin gibileri güzel Allahim ne yapsin. Bence biz ilerde görüsemeyecegiz malesef, cünkü bizim yollarimiz ayri olacaktir . Icime dogdu birden . Ama sen yalniz olmazsin ya, cünkü yandaslarinda orada olucaktir .

___________________İMZA___________________
Ya Allah, Ya Muhammed, Ya Ali

[SIGPIC][/SIGPIC]

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan!!!

Sevilmek istiyorsak, önce sevmeyi ögrenmeliyiz.
Alevikiz83 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alevikiz83 Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 16.02.2009, 23:14   #93
Yazar
Alevikiz83
Forumu İyi Bilen

Alevikiz83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
İtibar Puanı: 75
Alevikiz83 yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 505
127 Mesajına 214 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Selam_Dünyalı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Asıl sen inançsızsın Alevik' enel hak der.Allah bendedir der sen bunu inkar edersen .Alevi değilsindir
sizin gözünüzde siz Yüce Allahtanda büyüksünüz. Siz Ali´de olursunuz, Veli´de olursunuz. Ama bizde o düsünce yoktur. Hicbirzamanda olmayacak.

Ya Allah, Ya Muhammed, Ya Ali

[SIGPIC][/SIGPIC]

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan!!!

Sevilmek istiyorsak, önce sevmeyi ögrenmeliyiz.
Alevikiz83 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alevikiz83 Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 25.05.2015, 12:27   #94
Yazar
Hümanist Alevi
Üye

Bilgiler

Memleket: OUT OF TURKEY
Fikirler Tecrübe Puanı: 42
İtibar Puanı: 20
Hümanist Alevi iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 3
8 Mesajına 20 Kere Teşekkür Edlidi

camilerde kılınan namazdan bahsediliyorsa o namaz anadolu aleviliğine ait bir ibadetin şekli değildir. bize uymaz uygun da değildir. kimse anadolu aleviliğine namaz dayatması yapamaz, bunu sorgulayamaz.

Hümanist Alevi Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Hümanist Alevi Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
yalniz_opera (25.05.2015)
Alt 25.05.2015, 14:58   #95
Yazar
yalniz_opera
Tecrübeli Üye

Bilgiler

Memleket: TOKAT
Fikirler Tecrübe Puanı: 14
İtibar Puanı: 45
yalniz_opera iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 175
52 Mesajına 102 Kere Teşekkür Edlidi

kuranda namaz var mı ? diye soruyorum ve bir alıntı ile devam ediyorum .

Namaz kılmak İslam’ın Kuran da yazan bir ibadeti değildir.Kuran ın hiçbir yerinde namaz kılınmasına dair bir açıklama yada ayet yoktur.Kimse gösteremez çünkü yoktur.Namazın nasıl kılınacağı.Ne kadar kılınacağı.Ne zaman kılınacağına dair de ayet yoktur.Hiç kimse namazı açıklayıcı bir söz kuran’da bulamaz ve gösteremez. Göstereceğim diyen olursa Mutlaka Kuran meallerden kontrol ediniz.Kuran da yazanları hadis kitaplarıyla yada başka bir şeyle anlatanlar Allaha ve kurana karşı gelmiş olmaktadırlar.Genel olarak böyle şeylerle çok karşılaşmaktayız. Günümüzde insanları siyasete uygun hareket ettirmek ve onları rahatça kullanabilmek için kuran dışında uygulamalar yapılmakta,insanlar Dinden çıkarılmakta ve Allaha karşı gelmesi sağlanmaktadır.

Aşağıda Zerdüş’ün kutsal kitabında namaz nasıl yapılır anlatılıyor.“Zerdüşt namazına başlamadan önce kişi; ellerini, ayaklarını ve yüzünü yıkar, başa takke veya başörtüsü giyip, güneşe doğru dönerek Ashem, Yatha, Kemna Mazda için dua eder. Güneşin doğuşundan öğlen 12:40’a kadar olan namaza Havan Geh, öğlen12:40 ile 15:40 arasındakine Rapithavan Geh, 15:40 ile günbatımına kadarki namaza Ujiren Geh, günbatımından 24:40’a kadar süresi olan namaza Aiwisuthrem Geh denirken 24:40’dan güneşin doğuşuna kadar kılınması gereken namaza ise Ushahin Geh denir.” Bu namaz da ne tesadüftür ki günde tam 5 vakittir!

“İSLAM DA namaz Kuran da yazmazken NAMAZ I KİMLER NASIL ANLATIR “işte aşağıda açıklaması okuyun.
1-İkindi Namâzı : Öğle vakti bitince başlar. Bu da: İmâm-ı Ebû Yûsüf ve İmâm-ı Muhammede göre,gölge kendisini meydâna getiren cism kadar uzayınca başlar ve güneş kayboluncaya kadar devâm eder.
2- İmâm-ı a’zam Ebû Hanîfeye göre ise; gölge kendisini meydâna getiren cismin iki misli olunca başlar, güneş kayboluncaya kadar devâm eder.Fekat, güneş sarardıkdan sonra ya’nî üfuk hattına bir mızrak boyu yaklaşınca, her namâzı kılmak harâmdır. Ya’nî ikindi namâzını bu kadar gecikdirmek harâmdır. Fekat, ikindi namâzını kılmamış ise, güneş batıncaya kadar da kılmak lâzımdır.
3-(Mukaddimet-üs-salât), (Tefsîr-i Mazherî) ve (Halebî-yi kebîr)deki hadîs-i şerîfde buyuruldu ki:
fecr doğarken sabâh nemâzını, güneş tepeden ayrılırken öğleyi, herşeyin gölgesi kendi boyu uzayınca ikindiyi, güneş batarken [üst kenârı gaybolunca] akşamı ve şafak kararınca yatsıyı kıldık. İkinci günü de, sabâh nemâzını, hava aydınlanınca; öğleyi, herşeyin gölgesi kendi boyunun iki katı uzayınca; ikindiyi, bundan hemen sonra, akşamı, oruc bozulduğu zemân, yatsıyı gecenin üçde biri olunca kıldık.

İşte böyle kuranda olmadığı için aralarında görüşbirliği bile yoktur.Ma’un suresinde Allah namaz kılanı beğen mediğini açık olarak söylemiştir. Dinayet mealinde Namaz kılanlar için Allahın düşünceleri aşağıdaki gibidir.

MA’UN-4.5.6.Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki,Onlar namazlarını ciddiye almazlar.Onlar gösteriş yaparlar.

Kuranda olmayanları Hadislerle yapın diye açıklamak Kuranı ve peygamberini reddetmektir..Allah mecaz yapmadım açıklayıcı ayetler gönderdim diye aşağıdaki ayetlerde yazdırmış.Allah anlatıp açıklayamamış ben onun yerine açıklayayım diyenler Müslüman olabilir mi siz karar verin.

ZUMER-27.yemin ederim, öğüt alsınlar diye biz bu Kur’an’da insanlar için her türlü misali verdik.
EN’AM SURESİ-38 AYET.."Kitapta biz, hiçbir şeyi eksik bırakmadık..."
En’am-114:Allah size Kitab’ı açıklanmış indirmişken, ondan başka hakem mi isteyeceğim?(hakem=hadisci)
NUR SURESİ-46AYET"Andolsun ki, biz, bilmediklerinizi size açık seçik bildiren ayetler indirdik."
BAKARA-159- apaçık ayetleri Kitap’ta açıklamamızdan sonra onları anlamazsınız diyenler var ya,

Allah yapılmasını istediğim hiçbir şeyi eksik bırakmadım derken sen nasıl kuranda olmayan bir şeyi insanlara bu Allahın emridir diye şart koşarsın?Bu ayetlerden sonra hala kuran yeterli değildir,Kuranda olmayan şeyler için açıklama gereklidir diye düşünen biri nasıl Müslüman’ım diyebilir. Kuran yeterli değil mecaz var o neden ile hadisçiler olmalı diye düşünen kişiler Kurana ve Allaha karşı gelmiş olurlar.Yukarda ki ayetlerde Allah Mecaz yapmıyorum Kurandan başkasına uymayın demektedir.

Kuranda namazın olmadığını söyleyenlere karşılık olarak Kuranda ki SALAT “Dua” olarak namaz anlamında çevrilir. Bu tamamen sahtekarlıktır. Kuranda Namaza dair hiçbir açıklama bulunmazken namaz kelimesinin olduğunu ifade etmek fayda sağlamayacaktır.Bu yalanı söyleyenlerin cehennemden kurtuluşu yoktur. Kandırdıkları insanları da cehenneme mecbur etmektedirler.SALAT kelimesinin bilerek ve isteyerek insanları kullanmak için yanlış tercüme edilmektedirler. Salât kelimesi, dua, istiğfar, rahmet gibi anlamlara gelir.

Var mı dünyada günah işlemeyen söyle:
Yaşanır mı hiç günah işlemeden söyle;
Bana kötü deyip kötülük edeceksen,
Yüce Tanrı, ne farkın kalır benden, söyle.
yalniz_opera Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
yalniz_opera Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
Hümanist Alevi (25.05.2015)
Alt 10.07.2017, 00:56   #96
Yazar
esmerkiz
Üye

Bilgiler

Memleket: MALATYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 6
İtibar Puanı: 10
esmerkiz iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 7
6 Mesajına 6 Kere Teşekkür Edlidi

Can,hz.ali birincisi camide oldurulmedi.bu buyuk bilinen.bi yalnis.hz.ali evinde namaz kilarken cama bakip gozetleyenler camdan arkasina gecerek bicaklamislrdr.hz.ali.namazda eriyen kaybolan birisi oldugu icim kndisimi gztleyenleri gormedi .
cami peygamber efendimizden sonra ortaya cikan bi sey.emevilerin muaviyenin yapimi bisey.biz yillar boyu yavuz selimi de sevmedik.sevmemem icin sebep ar cnki.benim dinime ifyira atan birini mum sondu gbi 5 yasindaki bi cocugu kandiracak bi iftirayi atan birini nie sevip sayimki.camide namaz kilmamayi bize hz.huseyin efendimiz emretti.lakin bu yuzden camide namaz kilmayiz ama normal bi alevinin kesinlikle namaz kilmasi lazim.has alevi namazini evinde kilar.veya kapali sessiz bi ortamda.acik alandada deil.

esmerkiz Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil