Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Merak Ediyorum

Merak Ediyorum Alevilikle ilgili merak ettikleriniz, kafanıza takılan sorular

Seçenekler Arama Stil
Alt 19.04.2007, 22:21   #21
Yazar
MERDANALİ
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: AFYON
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: -45
MERDANALİ hakkında olumsuz fikirler mevcut

Ettiği Teşekkür: 273
77 Mesajına 122 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
sela Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
çok merak ediyorum,insanlar arasındaki alevi-sünni ayrımı ne zaman bitecek?erkek arkadaşım alevi,onu çooooooook seviyorum.ailemin buna karşı çıkmasına çok üzülüyorum,ne yapacağımı bilmiyorum.arkadaşlar bana lütfen yol gösterin

MERHABA SELA

Anneni babanı hiç takma !!! gel...asla pişman olmazsın !!! bizler insancılız,evrensel bi dünya görüşüne sahibiz..asla pişman olmazsın !!

sağlıcakla kal

MERDANALİ Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
MERDANALİ Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
sela (07.05.2007)
Alt 19.04.2007, 23:38   #22
Yazar
kartal
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
İtibar Puanı: 27
kartal iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 29
38 Mesajına 81 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
kimse dinini değiştirmek istemezki,ama tabiki bu ayrımlar beni üzüyor.insan sadece başına geldiği zaman anlar olayları,boşver ayrılırsın,olur biter derler ama;öyle kolay değil sevdiğin insandan ayrılmak.ÖZGÜR,CANIM SEVGİLİM SENİ ÇOK SEVİYORUM
Sevgili Sela, şu sözler insanın içini burkuyor, ama yapacak ne varki. Bizden seni rahatlatmamızı istiyorsun belki.. çözüm sizde. Ne diyelim Allah size hayırlı bir sebeb versin!
Gölünü ferah tut. Zamana bırakmanı öneriyorum.

kartal Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
kartal Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
MERDANAL (19.04.2007), sela (07.05.2007)
Alt 20.04.2007, 17:09   #23
Yazar
AliEkber
Forumla Bütünleşmiş

AliEkber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: NEVŞEHİR
Fikirler Tecrübe Puanı: 63
İtibar Puanı: 50
AliEkber yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 750
710 Mesajına 1.918 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
çok merak ediyorum,insanlar arasındaki alevi-sünni ayrımı ne zaman bitecek?erkek arkadaşım alevi,onu çooooooook seviyorum.ailemin buna karşı çıkmasına çok üzülüyorum,ne yapacağımı bilmiyorum.arkadaşlar bana lütfen yol gösterin
Çok Kişi çağrı yapıyor ama. Biraz gerçekçi Olmak Lazım, Ailelerin Kabul Etmemesi durumunda Bu birlikteliğin yürüyeceğini sanmıyorum. Aile Bireylerinin Dışlamasıyla Zamanla Sevgide yeterli Olmuyor Devam ettirmek için, Aileleler arasındaki Düşünce Ve İnanç Farklılıkları Bir şekilde Sizlerede yansıyor, Çok Huzurlu Bir Birliktelik olacağını sanmıyorum.

Ben fazla Gerçekciyim Galiba. Ama Yürütenler çok fazla değil yürütselerde çok acı çekiyorlar.

AliEkber Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
AliEkber Kullanıcısına bu mesajı için 5 üye teşekkür etti:
ascolta (11.05.2007), bilim (11.05.2007), MERDANAL (20.04.2007), sela (07.05.2007)
Alt 05.05.2007, 20:23   #24
Yazar
össlem
Forum Katılımcısı

össlem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ERZURUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 43
İtibar Puanı: 63
össlem yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 110
38 Mesajına 60 Kere Teşekkür Edlidi

bu ayrım hiç bitmeyecek çok iyi düşünmelisin hakkında hayırlısı neyse o olsun ama gerçekten seviyorsanız savaşmalısınız

össlem Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
össlem Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
sela (07.05.2007)
Alt 07.05.2007, 16:21   #25
Yazar
yassinn
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: AFYON
İtibar Puanı: 10
yassinn iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 2
3 Mesajına 4 Kere Teşekkür Edlidi

benimde kızarkadasım alevi hemde arapalevisi nekadar sevsemde nekadar benimsesemde olmuo onun aklında hep babası anası var olmuo hergün kahrediorum ilk defa birini bukadar seviom ama elde edemiom evlenemiom yasın daha genc seviom evlenelim dioruım ama böle sacma bi saplantı yüzünden hayaller hep ertelenio yada silinio((((((((

yassinn Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.05.2007, 15:42   #26
Yazar
bilim
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: ANKARA
İtibar Puanı: -10
bilim geçmişte onaylanmayan yazıları olmuş

Ettiği Teşekkür: 572
104 Mesajına 336 Kere Teşekkür Edlidi

Evlilik..
Neden evlenir insanlar?
Çoğunlukla bir ömür geçirmek için..(En azından normal olan hiç kimse ayrılmak için evlenmez.)
Bence iki insanın evlenmesi yalnızca birlikte yaşaması ya da aynı evi paylaşması demek değildir..
İki canın, ruhun birleşmesi, tek ses olması, bir olması demektir evlilik..
Kanımca, bu birliktelikle öncelikle toplumumun en küçük birimi olan ve birlik içindeki bir toplumu oluşturacak temel yapı olan aile içinde bir birliktelik oluşması amaçlanmaktadır. Dünyaya yeni bireylerin gelmesi ve onları düşünce ve davranışlarıyla bir olmuş olan karı- kocanın yetiştirmesi de amaçlanır aynı zamanda..
Dolayısıyla evlenecek kadın ve erkeğin öncelikle düşüncede ve davranışta bir, tek ses olması gerekir. Evlilik kurumunun temelinde bir düşünceye sahip olma vardır ve bunun için sağlam, ömür boyu süren bir evlilik isteyen gençlerin yaşam felsefelerini, inançlarını, davranışlarını, çocuk yetiştirmeyle ilgili v.b. düşüncelerini açık bir şekilde paylaşmaları ve ortak bir karara varmaları gereklidir.
Alevilikte de olduğu gibi evlilikte Tanrıya verilen söz, insanın hayatında verebileceği en önemli sözlerdendir. Bu sözü tutmak için iki insanın da elinden gelen bütün özveriyi vermesi gerekir. Bu nedenledir ki, Alevilikte boşanan insanlar yol düşkünü sayılırlar. Ayrıca Alevilikte tek evlilik temel alınmıştır. Ayrıca Alevilik doğuştan gelmekle birlikte yalnızca doğuştan Alevi olmak da yetmez. Alevilikte Alevi doğan insan bir pirin eteğinden tutmadıkça, Aleviliğin yolunu o pirden öğrenmedikçe ve yolun gereklerini uygulamadıkça tam bir Alevi de olamaz Çünkü ne yapılması gerektiğini tam olarak bilmediği için yolun gereklerini uygulamamaktadır.

“Kimse dinini değiştirmek istemez ki “

Bence de kimse evlilik de olsa sırf başka bir amacı gerçekleştirmek için din değiştirmemeli. Çünkü dini inanç akıl dışında hiçbir koşula dayalı olamaz, bir din kabul ediliyorsa akla ve mantığa, bilime, dolayısıyla da evrensel gerçek olan Tanrı’ya uygun olduğu için kabul edilmelidir, evlenmek için değil..
Din bir insanın yaşamında hiç de hafife alınmayacak kadar önemli bir yerdedir. İnsanın hayat felsefesini oluşturan ana unsurdur din. Dini inanç birliğinin sağlanmadığı evliliklerde ise er ya da geç ayrılık tabidir.Özellikle de sizinki gibi aile bireylerinin kesinlikle hoş karşılamadıkları dini ayrılıkların olduğu çiftlerde..

Sevgili Sela,
Durumun gerçekten zor..
Tanrı bize sevmek gibi kutsal duyguları yaşatmak için hormonlarımızı vermiş. Ama aynı Tanrı yalnızca duygulara dayalı işler yapmamamız için de beynimizi, aklımızı, düşünme yeteneğimizi vermiş.
Bence, ikinizin de iyiliği için ayrılmanız daha iyi olur..
Tanrı yardımcınız olsun..

bilim Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 19.05.2007, 16:36   #27
Yazar
burcumnaz
Yeni Üye

Bilgiler

Memleket: KARS
İtibar Puanı: 10
burcumnaz iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edlidi

bencede seviyosan bırakma hem sevdiğin hemde anlasabildiğin kişiyi bulmak cok zor..ailene onun nasıl birinsan oldugunu kanıtla..cocuga gelincede
anlamıyorum artık sünni alevi die bişi kalmadı..cocuk anne ve babasında gördüklerinden hangisini icine sindirirse onu yapıcaktır orası allaha kalmıs
mutluluklar

burcumnaz Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 19.05.2007, 18:19   #28
Yazar
TUNÇ
Forumla Bütünleşmiş

TUNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS
Fikirler Tecrübe Puanı: 54
İtibar Puanı: 98
TUNÇ yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 2.348
750 Mesajına 1.955 Kere Teşekkür Edlidi

sevgili canlar ,

biz alevilerin kendi yolumuza asimile olmadan devam edebilmemiz için bu tür ilişkilerden kaçınmamız bir ayrımcılık değildir, yoluna sahip çıkmak ve özüne bağlı kalmakdır.

TUNÇ Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
TUNÇ Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
bilim (02.06.2007)
Alt 20.05.2007, 12:53   #29
Yazar
kartal
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: ERZİNCAN
İtibar Puanı: 27
kartal iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 29
38 Mesajına 81 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
burcumnaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bencede seviyosan bırakma hem sevdiğin hemde anlasabildiğin kişiyi bulmak cok zor..ailene onun nasıl birinsan oldugunu kanıtla..cocuga gelincede
anlamıyorum artık sünni alevi die bişi kalmadı..cocuk anne ve babasında gördüklerinden hangisini icine sindirirse onu yapıcaktır orası allaha kalmıs
mutluluklar
Sevgili burcumnaz, ayrım kalmadıda, bunlar neden konuşuluyor. Alevilik basit bir inanç değildir. Ortadan kalkmaz.

kartal Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
kartal Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
bilim (02.06.2007)
Alt 20.05.2007, 17:08   #30
Yazar
sonique
Üye

sonique - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 42
İtibar Puanı: 23
sonique iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 17
5 Mesajına 7 Kere Teşekkür Edlidi

bence yürür bu evlilik. Biraz mücadeleci olmak lazım benım de yengem sünnidir.Dayımın eşi yani.Allah bozmasın çok iyiler.En azından yengem çok mutlu. Dayımda tabii. Yani bunun gibi birçok örnek gösterebilirim.neden olmasınki yani anlamıyorum ben. Ama bu konu herkese ve her aileye göre değişir. Genelleme yapmak asla mümkün olamaz. Anne babanın davranışlarıyla alakalı. Eğer zaten sinirli ve herşeye kızan insanlar ise hiç şansın yok .
ama anlatınca ikna edebiliyorsan bazı şeyleri o zaman problem yok.Bence problem olmaz.Bu tür evliliklere öncelerde çok karşı çıkılıyodu ama gitgide azaldı karşı çıkmalar.Yaw millet başka dinden insanlarla evleniyor arkadaşlar.senin çocuğun olana kadar bu problem iyice ortadan kalkar merak etme. Yİne de dediğim gibi Aİlenin normal hayattaki sana tepkileri bu konunun geleceği hakkında sana ip uçları verebilir.

sonique Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil