Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Merak Ediyorum

Merak Ediyorum Alevilikle ilgili merak ettikleriniz, kafanıza takılan sorular

Seçenekler Arama Stil
Alt 26.01.2009, 13:43   #81
Yazar
eda_0044
Forum Katılımcısı

eda_0044 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: MALATYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: -140
eda_0044 forum tarafından sevilmiyoreda_0044 forum tarafından sevilmiyor

Ettiği Teşekkür: 122
49 Mesajına 75 Kere Teşekkür Edlidi

benimde erkek arkadaşım alevi ailemde bi kaç kişide karşı çıkacak bunuda biliyorum ama ben onu seviyorum evlenecem buda tek seçenek ben onların istediğini deil onlar benim istediğimi yapacak çünkü başka seçenek olmuycak

___________________İMZA___________________
Ben bu gönül tezgahinda
Ask dokudum, ask okudum
Erenlerin dergahinda
Ask okudum, ask dokudum

Her güçlügü bile bile
Göznuruyla, sabir ile
Yumak, yumak, çile çile
Ask dokudum, ask okudum

Sevgi insanligin özü
Odur aydinlatan bizi
Hak yolunda oldum terzi
Ask dokudum, ask okudum.

Günahindan, sevabindan
İçtim ask sarabindan
Ulularin kitabindan
Ask okudum. ask dokudum

eda_0044 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 26.01.2009, 14:56   #82
Yazar
mustazaf2121
Kontrollü Üye

mustazaf2121 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: DİYARBAKIR
İtibar Puanı: -173
mustazaf2121 forum tarafından sevilmiyormustazaf2121 forum tarafından sevilmiyor

Ettiği Teşekkür: 7
14 Mesajına 18 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
sela Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
çok merak ediyorum,insanlar arasındaki alevi-sünni ayrımı ne zaman bitecek?erkek arkadaşım alevi,onu çooooooook seviyorum.ailemin buna karşı çıkmasına çok üzülüyorum,ne yapacağımı bilmiyorum.arkadaşlar bana lütfen yol gösterin
islama göre erkek arkadasın imanın şartlarını kabul etmişse yani Allahın birliğine hz.muhammaedin son peygamber olusuna kutsal kitaplara ve kurana, kuranın değişmezliğine meleklere ahirete hayır ve serre kader ve kazaya iman etmişse alevi erkekle evlenmeden sakınca yoktur.ama alevi olup ta müslüman olmamışsa iman etmemişse imanın sartlarından birini bile inkar etmisse o kişi ile evlenmen helal değildir.

mustazaf2121 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 15.02.2009, 13:53   #83
Yazar
Yurdum
Üye

Yurdum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: İZMİR

Fikirler Tecrübe Puanı: 40
İtibar Puanı: 98
Yurdum yakında sevilen bir üye olabilir
Yurdum - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 44
12 Mesajına 39 Kere Teşekkür Edlidi

Ben de alevi değilim, kimseyi dinine göre de kategorize etmem. Ailem sanırım sünni oluyor ancak bizde sünni vs gibi konular geçmedi hiç, iyi insan mı karakteri özü nedir o geçti.
Ancak yine de engelleyemediğim bir önyargım var. Şöyle ki; bir vesile ile tanıştığım kişi alevi ise, kendim alevi olmamama rağmen hemen bir sempatim oluşuyor, kafamda daha aydın, daha kültürlü, tanrı ile kul arasında aracı kabul etmeyen, cumhuriyet değerlerine saygılı, koyun olmayan sorgulamayı bilen, devrimci, eşitlikçi, üstüne üstlük osmanlıdan beri ve de günümüzde de kariyerde, okulda vs de hertürlü ayırımcılığa haksızlığa uğramalarına karşın "alevi azınlık eziliyor" diyen harici kişilere AB ye "kardeşim biz azınlık değiliz, bu vatanın temel taşlarıyız sahibiyiz" deme onurunu göstermiş kişiler geliyor. Ve yaşadığımız olaylar bu yargımı daha da pekiştiriyor.
Sanırım alevi nufusumuz 25 milyon civarı, keşke çoğunluğumuz olsaydı, bunun en az 3 katı olsaydı eminim bugün yurdumuz çok farklı seviyelerde olurdu.
Bir de şu var bir alevinin bir sünniye veya başkasına inançlarından ötürü tukaka dediğine tanık olmadım, ama alevi deyince diğerlerinde bu daha çok var. Ancak yavaş da olsa artık aleviler için bilinçli uydurulmuş karalamalara inananların sayısı azalıyor.
Eminim ki bir alevi başbakanımız, bir alevi cumhurbaşkanımız olduğunda bir inançdan dolayı ayrım kayrım yapmayacaklardır ve en kısa sürede olmasını dilerim.
Diğer bir görüşüm de aleviliğin şamanlık ile çok örtüştüğü için anadoluda daha homojen olarak kökleşmiş ve anadolu insanına yatkın olduğu. Örneğin kadın herzaman erkekğin yarısıdır, hatta tarihimizde kadın ordu komutanları vardır, anadoluda kadın erkeği ile omuz omuza çapa çapalar, omuz omuza halay çeker, 4 adım gerisinde değildir. Bu zenginliklerimiz ve kültürümüz araplaştırma çabaları ile sonradan bozulmuştur. Anadolu da çarşaf ve hepsi suni olarak sonradan sokulmuştur.
Alevi olmasam da bu gerçekler önümüzde ve alevi canlarımızın varlığı en büyük kazançlarımızdan bence. Yani bu önyargımla mutluyum ben.

Yurdum Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Yurdum Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 15.02.2009, 16:41   #84
Yazar
ıŞık07
Forumun Bir Parçası

ıŞık07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ANTALYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 46
İtibar Puanı: 387
ıŞık07 gercekten iyi biriıŞık07 gercekten iyi biriıŞık07 gercekten iyi biriıŞık07 gercekten iyi biri

Ettiği Teşekkür: 151
304 Mesajına 574 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
sela Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
çok merak ediyorum,insanlar arasındaki alevi-sünni ayrımı ne zaman bitecek?erkek arkadaşım alevi,onu çooooooook seviyorum.ailemin buna karşı çıkmasına çok üzülüyorum,ne yapacağımı bilmiyorum.arkadaşlar bana lütfen yol gösterin

Aleviler insana, insan olarak bakar. İnsanı, insan gibi görür. Bu nedenle Alevi olan sevdiğinizin ailesi tarafından en az kendi kızlarıymışsın gibi sevgi ve saygı göreceksin. Buna hiç şüphen olmasın. Sevileceksin ve Alevileri daha fazla seveceksin eminim. Bütün iş senin ailendeve sende...
Bence bu evlilik veya birliktelik için sen, önce yobaz ailenin gönlünü etmeye çalış. Eminim içli-dışlı oldukları zaman onlar da çok seveceklerdir Alevi toplumunu.......

KiM DeMiŞ GüL YaŞaR DiKeNiN HiMaYeSiNDe.?.
DiKeNiN iTiBaRı, AnCaK GüL SaYeSiNDe..!..
ıŞık07 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 15.02.2009, 17:43   #85
Yazar
Alevikiz83
Forumu İyi Bilen

Alevikiz83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 39
İtibar Puanı: 75
Alevikiz83 yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 505
127 Mesajına 214 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
mustazaf2121 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
islama göre erkek arkadasın imanın şartlarını kabul etmişse yani Allahın birliğine hz.muhammaedin son peygamber olusuna kutsal kitaplara ve kurana, kuranın değişmezliğine meleklere ahirete hayır ve serre kader ve kazaya iman etmişse alevi erkekle evlenmeden sakınca yoktur.ama alevi olup ta müslüman olmamışsa iman etmemişse imanın sartlarından birini bile inkar etmisse o kişi ile evlenmen helal değildir.

Iyiki Sela arkadasimiza yardim ettin, yoksa kiz günaha girecekti bak .
Senin o saydigin seylere inanan bi alevi bilene bir sünnüyle anlasamaz. Bu konu acik ve net.

Ya Allah, Ya Muhammed, Ya Ali

[SIGPIC][/SIGPIC]

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan!!!

Sevilmek istiyorsak, önce sevmeyi ögrenmeliyiz.
Alevikiz83 Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alevikiz83 Kullanıcısına bu mesajı için 1 üye teşekkür etti:
Alt 15.02.2009, 19:52   #86
Yazar
melcan
Yeni Üye

Bilgiler

Memleket: TOKAT
İtibar Puanı: 10
melcan iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edlidi

iki tarafta dinini yasamiyor ve önemsemiyorsa zaten ciftler icin bisey farketmez.Eger dinlerini önemsiyorlarsa ama birbirlerine hosgörülü davranacaklarsa ve ailelerini bu ise karistirmayacaklarsa evlilik olur bence.Gerektiginde alevi birisi sünni esi icin sahur ve iftar sofrasi hazirlayabilmeli,sünni es de alevi esinin tuttugu oruclara ve cem ibadetine saygi gösterebilmelidir.Karsilikli hosgörü ve saygi önemli.

melcan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 10.07.2017, 02:19   #87
Yazar
esmerkiz
Üye

Bilgiler

Memleket: MALATYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 6
İtibar Puanı: 10
esmerkiz iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 7
6 Mesajına 6 Kere Teşekkür Edlidi

annne babana bi sorarmisin?aleviler sizin agzinizami sicti?ananizi mi ...aleviler size napti.hep sunniler yapti.senin ailen bps konusuyor alevilik hakkinda bi bilgileri olsa bunlari diyemezlerdi.alevile peyygamber soyundan.ayrica senin yerinde olsam yuregimin sesini dinlerim.seviyosan birakma.ki ask engel tanimaz bahaneler aski bitirir.

esmerkiz Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil