Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Merak Ediyorum

Merak Ediyorum Alevilikle ilgili merak ettikleriniz, kafanıza takılan sorular

Seçenekler Arama Stil
Alt 25.09.2006, 22:24   #21
Yazar
heterodoks
Forumla Bütünleşmiş

heterodoks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: OUT OF TURKEY
Fikirler Tecrübe Puanı: 93
İtibar Puanı: 692
heterodoks parlak bir geçmişe sahipheterodoks parlak bir geçmişe sahipheterodoks parlak bir geçmişe sahipheterodoks parlak bir geçmişe sahipheterodoks parlak bir geçmişe sahipheterodoks parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 660
683 Mesajına 1.610 Kere Teşekkür Edlidi

Aleviler Ramazan Orucu tutar mı? sorusunu bence dönemler halinde cavaplamak gerekiyor.

Aleviler tarih boyunca Ramazan Orucu tutmamıştır. Ancak özellikle 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra devletin kurumsallaştırmaya başladığı Türk-İslamcı sentezci yapı ve okullarda okutulmaya başlayan zorunlu din dersleri birçok aleviyi etkisi altına almıştır. Asimilasyondan özellikle 1980 ve sonrasında doğan kuşağın etkilendiği bir gerçektir.

Bugün 20-25 yaş arası birçok alevi genci okulda ve sokakata gördüğü, etkilendiği asimilasyon sonucunda "oruçta bizim, namazda bizim, biz islamın özüyüz,aleviler gerçek müslümandır" diyebilmektedir.

Büyükşehirlere göç eden ve sünnilerle artık aynı mahallede içi içe yaşamaya başlayan,aynı fabrikada işçilik yapan aleviler, içlerinden yıllarca atamadıkları ezilmişlik, korku, dışlanma kaygıları ve benzeri nedenlerle ya oruç tutmuş ya da tuttuğunu söylemek zorunda kalmıştır.

"Oruç tutmadığımı öğrenirlerse işten atabilirler" kaygısı hala karşılaşılan bir gerçektir. Belirtmekte yarar var: Sermaye sınıfının en güçlü kolarından biride islami sermayedir ve binlerce çalışanı vardır.

Özellikle İç ve Doğu Anadolu'daki üniversitelerimizde "Hoca Oruç tutmadığımı öğrenirse beni dersten bırakabilir" kaygısı hala yaşanmaktadır.

Maraş,Çorum gibi kitlesel katliamlara uğramış alevi toplumu, mahalle yaşamında da kimliğini gizlemekte, oruç tuttuğunu, namaz kıldığını söylemek zorunda kalmakta, cuma namazı saatinde dükkanını kapatmak zorunda kalmaktadır.

Artı bir nokta: kapalı bir toplum olan alevi toplumunun büyükşehire göçü ile birlikte sünnilerle tanışması, onlarla kız alıp-vermesi de inanç boyutunu etkilemiştir. Gelinim darılmasın, aman damadım yanlış anlmasın vb. kaygılarla alevilerin gönüllü olarak oruç tuttuğuda az da olsa görülen vakalardır.

___________________İMZA___________________

RENK HABER
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

ALEVİ HABER AJANSI

Alıntı:
  • Zorunlu din dersi kaldırılmalıdır.
  • Alevi yerleşim bölgelerine cami yapılmasına son verilmelidir.
  • Cemevlerimize derhal “ibadet yeri” statüsü verilmelidir.
  • Hacı Bektaş Dergahı ve diğer Alevi büyüklerine ait dergahlar, Turizm Bakanlığından alınarak Türkiye Alevi Bektaşı Federasyonu’nun idaresine verilmelidir.
  • Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılmalıdır. Her inanç grubu demokratik bir şekilde çalışan ve kendi kendini finanse eden inanç kurumları haline getirilmelidir.
  • Alevilik kendi başına bir inanç kurumu olarak kabul edilmeli ve her alanda yasalarca güvence altına alınmalıdır.
  • Nüfus cüzdanlarındaki din hanesi çıkartılmalıdır.
heterodoks Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 25.09.2006, 22:53   #22
Yazar
Bulent74ankara
Y A S A K L I ! ! !

Bulent74ankara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: ÇORUM
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 43
Bulent74ankara iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
6 Mesajına 6 Kere Teşekkür Edlidi

Değerli Dost Pirsultanca

Önce sana sonsuz sevgi, saygı sunarım. Analizin çok güzel olduğunu ayrıca belirtmek istiyorum.

Yazında:" Maraş,Çorum gibi kitlesel katliamlara uğramış alevi toplumu, mahalle yaşamında da kimliğini gizlemekte, oruç tuttuğunu, namaz kıldığını söylemek zorunda kalmakta, cuma namazı saatinde dükkanını kapatmak zorunda kalmaktadır" diyorsun. Doğru, doğru çok doğru....

Bunun en canlı örneğini memleketim olan Çorum Alaca'da gördüm. 1985 yılıydı. Ebemin kız kardeşi Fatma Serin Alaca'da oturuyordu. Alaca'nın içi; dinci, imamcı, Allahçı takımlarıdır. Aleviler, Alaca'da 1990 kadar hiç yoktu, köylerde yaşardı. Çünkü Alaca dinci idi. Ve son derece Alevi düşmanlığı vardı.

Ebenim kız kardeşi 1980'li yıllarda; Ramazan'da oruç tutmuş gibi gözküyordu. Ve hatta meşburiyetlikten çarşaf giymek zorunda kalıyordu. Kocası da namaz kılmak zorunda kalıyordu. Şimdi çok şükür namaz kılma meşburiyetliğinden kurtulduk diye de arada bir komiklik yapar, (Bektaş-i Fıkrası misali) Eğer ki bunları yapmasaydı, Alaca denen dindar ilçe'de, ebemin kız kardeşi ve eşini çok kötü aşalanırdı, hatta öldürülebilirdi. Düşünün bir defa: "Alaca gibi dindar bir ilçede şeriat kuralları uygulanıyordu". Alaca sokaklarında bir tane kadın bile gözükmezdi.
Şimdi Alaca yavaş, yavaş kendini aştı. Köylerden Aleviler Alaca'ya akın etti. Alaca'nın dindar takımına seslerini duyurmaya çalıştılar, seslerini duyurdularda.

Sevgilerle sayın dost...

Konu Bulent74ankara tarafından (25.09.2006 Saat 23:49 ) değiştirilmiştir.
Bulent74ankara Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 25.09.2006, 23:22   #23
Yazar
porsor
Forumu İyi Bilen

porsor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: İZMİR
Fikirler Tecrübe Puanı: 50
İtibar Puanı: 11
porsor iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 345
88 Mesajına 135 Kere Teşekkür Edlidi

Değerli canlar ben ramazan orucu ne olduğunu biliyordum öğrenmek için böyle bir makale yazdı. Bazı arkadaşlar benim gibi dediler ve bazı arkadaşlar kaynaksız hikaeye anlatılar. Ama şimdi doğrulukların bayraktarı, karanlıkların ışıldıyan kalemi değerli pirim Ali Baba ramazan orucunun menşei hz. Muhamedin eşi Aişeden Muaviyeye kadar kaynaklarla yazmış. Değerli pirimim sözü benim için kutsaldır. Konu kapanmıştır. Birde benim gibi ramazan orucu ne olduğu bilmiyen arkadaşlar ramazan orucunun menşei okumalarını öneririm. Birde doğru deyil diyen varsa buyurun doğrusunu yazsın. Ama kaynak vererek yoksa beni inandırmaz bunu böyle bilsin.

Saygılarıma Porsor

porsor Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 26.09.2006, 00:12   #24
Yazar
gnost
Forumla Bütünleşmiş

gnost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 96
İtibar Puanı: 1138
gnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı vargnost görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 828
1.206 Mesajına 2.509 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
yozcay evet insan olmak yeterli değil evrensel değerlere sahip olan insan olmak önemli...
Bu fikrinizin bilimselliğine katılıyorum sevgili dostum.Bir İLERİCİ aynen senin gibi düşünür ve senin gibi düşünen arkadaşlarımızı buralarda bizimle sürekli görmek isteriz.

gnost Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 26.09.2006, 03:23   #25
Yazar
aryantas
Forumu İyi Bilen

aryantas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: KAYSERİ
aryantas - MSN üzeri Mesaj gönder aryantas - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Fikirler Tecrübe Puanı: 48
İtibar Puanı: 70
aryantas yakında sevilen bir üye olabilir
aryantas - MSN üzeri Mesaj gönder aryantas - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 16
26 Mesajına 45 Kere Teşekkür Edlidi

Sevgili Yozcay ve Murat;tartışmanızın bu seyir içerisinde tatlıya bağlanması oldukça güzel.Sizleri takındığınız üslup ve seviye açısından kutlamak isterim.Çünkü ne zamandır bu ve benzeri forumlarda bazı arkadaşlarımız tartışmaların yüksek ısıda geçmesinden dolayı birbirlerini tam anlayamadıklarından kırıcı olabiliyor ve sonunda da tartışmalar kötü sonlarla noktalanıyordu.

Sevgi-Saygı ve üslup normları içerisinde gözetilen tüm tartışmaların o tartışmalarda unsur olan herkese birşeyler katacağından şüphe yoktur diyebiliriz.

[quota=Piroz]TeRBiYeSizLeşmE!Neye İnanıyorsan İnan!Umrumda DeğiL!Lakin Böyle Abuk Sabuk yazılarla İslam Dinine ve Mensuplarına Doğrudan Küfür Etmiş Oluyor,30 Gün Oruc Tutan milyonlarca İnsanı "Bir kuş pisliği hatası saçmalıgıyla "APTAL konumuna düşürüyorsun.Seni Bu forumda barındıranları alkışlıyorum(!)Utanmalısınız![quota]

Sevgili Ceyhun Piroz isimli arkadaşımıza gerekli cevabı vermiş yalnız bende bir iki söz söylemek isterim:

Öncelikle Venge Hak arkadaşımızın talihsiz biçimde kaleme aldığı yazının küfür unsuru içerdiğine dair hiç bir buluntu göremedim.Yazıyı dikkatli okursaPiroz arkadaşımız kendiside farkedecek sanırım.

Ama UTANMALISINIZ! sözünü arkadaşımızın açıklaması gerektiğini düşünüyorum.Aksi taktirde bu söz bu forumda yazı yazan herkese yapılmış sayılacaktır.Bu tür başı ve sonu nereye gittiği belli olmayan cümleler sahibini zor durumda bırakır.O yüzden bu arkadaşımızın gerekli açıklamayı yapacağını umuyorum.

Konuyla ilgili olarak ise:

Bazı Alevi kesimlerinde Ramazanda da oruç tutulduğunu bizzat kendim gözlemlemiş bulunuyorum.Yalnız bunun nedeni asimilasyon mu yoksa başka etkenlerde işin içinde var mı.. bunlar dikkatle araştırılması ve son tahlilde karara bağlanması gereken mevzuulardır görüşünü savunmaktayım.Yalnız bazı Alevi köylerinde yaşlı analarımızında bu şekilde(Ramazanın başında ortasında ve sonunda oruç tutma) oruç tuttuklarını şahsen gözlemledim.Belki bu asimilasyonun(ya da burda etken olan başka özneler de olabilir..) tarihi geçmişi biraz daha eskilere gidiyor olabilir.

Ama ne olursa olsun Diyanet ve devletin bazı gizli güçlerinin(bunlar artık daha net görülüyor) Alevilerle ilgili gizli gündemlerinin olduğu ve bu vesileyle bazı toplantılar tertip ettikleri kaynaklarıyla birlikte yayımlandı.Ortada apaçık olan bir şey var ki;İslam dininin inanç motiflerini Anadolu Alevileri üzerinde baskın kılmaya çalışan bu güçlere karşı Aleviler kendi Birlik ve Federayonlarının arkasında durarak(daha güçlü biçimde) cevap verebilirler.Bu konuda(Aleviliğin İslamla çakıştığı noktalarda<bazi rituellerin ortakligi>) halk toplantıları nezdinde insanlarımızı bilgilendirici calismalarin yapılması ve bu bunların kitle iletişim araçlarıyla da(çünkü her yere ulaşabilmenin zorluğu ortadadır) halkımıza duyurulmalı.Bunların yanında bu konularda yapılacak ve AABK ve diğer Alevi-Bektaşi örgütlerinin gerçekleştirebilecekleri bilimsel çalışmalara büyük ihtiyacımız olduğu düşüncesindeyim(bunlar Konferans,panel,çalıştay ve sempozyum şeklinde olabilir) ve bu çalışmaların Alevi kamuoyuna aktarılarak, halkımızın daha da bilinçlenmesine yardımcı olunmasının gerekli olduğu kanaatini taşımaktayım.

Saygılar

Konu aryantas tarafından (26.09.2006 Saat 03:26 ) değiştirilmiştir.
aryantas Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 26.09.2006, 12:46   #26
Yazar
Türkan
Forumla Bütünleşmiş

Türkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 81
İtibar Puanı: 1255
Türkan görkemli bir forum yaşantısı varTürkan görkemli bir forum yaşantısı varTürkan görkemli bir forum yaşantısı varTürkan görkemli bir forum yaşantısı varTürkan görkemli bir forum yaşantısı varTürkan görkemli bir forum yaşantısı varTürkan görkemli bir forum yaşantısı varTürkan görkemli bir forum yaşantısı varTürkan görkemli bir forum yaşantısı var

Ettiği Teşekkür: 968
596 Mesajına 1.324 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
venge hak Nickli Üyeden Alıntı
kuran yazıldığında deri parçalarına falan yazılıyordu biliyosunuz. gelen ayette 3gün diye yazıyodu kitap haline getirmek istediklerinde 30 gün olarak okudular çünkü 3'ün yanında kuş pisliği vardı o zamandan beri 30 gün olarak oruç tutar sunniler. alevilerdende son 3 gün oruç tutanlara rastlanmıştır (baskı altında kalmadan) tabiki kuran da aleviler için kutsal bir kitaptır (yorum farklıdır) (not: yukardaki hikaye ben tarafından uydurulmuş olabilir)
arkadaş bu - hikayeyi -kendisi uydurmuş -olabilirmiş-!!!!!
bu durumda tartışılacak bişey göremiyorum ben ...... boşuna sinirlenmişsiniz

Karlı dağlar gibi dik tut başını
Gösterme yaranı , çat kaşlarını
Kızılcık şerbeti içtim söyle
Kan kussan bile diren zalime ....

Konu Türkan tarafından (26.09.2006 Saat 12:49 ) değiştirilmiştir.
Türkan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 28.09.2006, 15:01   #27
Yazar
daisy
Forum Katılımcısı

daisy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TOKAT
Fikirler Tecrübe Puanı: 47
İtibar Puanı: 42
daisy iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 22
28 Mesajına 47 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Gulcimen Nickli Üyeden Alıntı
aleviler ramazan orucu tutmaz ramazan orucu tutan alevide çelişki içindedir bizde xızır orucu oniki imamlar vardır buda zorunlu degildir içinden geliyorsa ttutarsın
tutmak istemeyende tutmaz yani zorlama olmaz insanın iradesine bırakılmıştır
her insan kendi iradesinden sorumludur ve özgürdür yapmak istediginde
alevi kültüründe zorla dayatma yoktur
ama şuda varki ramazan orucu tutan alevide var
sonrada çıkıp ortaya ben aleviyim diyor bunlarda bütün inandırıcılığını yitiriyorlar

bence bunlar kendilerine alevi demeseler daha iyi olur
benim bildigim alevilikte ramazan orucu yoktur zorla dayatılan bir inancında ne kadar gerçekçi olduğunuda anlamak çok zor o yüzdendirki kendine aleviyim diyen ramazan orucu tutmaz

Bu kadar önyargılı yaklaşmak ne kadar doğru soruyorum.. Ben de bir aleviyim ve bununla da övünüyorum. Kendini bilen ramazan orucu tutmaz, ve ortalıklarda aleviyim diye dolaşmasınlar sözünü ben yanlış buluyorum. Ayrıca kimden neden korkma gereği duysun aleviler. Aslını inkar eden korksun..

daisy Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 29.09.2006, 00:45   #28
Yazar
onurcan
Forumla Bütünleşmiş

onurcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Fikirler Tecrübe Puanı: 70
İtibar Puanı: 239
onurcan hakkında olumlu dusunceler mevcutonurcan hakkında olumlu dusunceler mevcutonurcan hakkında olumlu dusunceler mevcut

Ettiği Teşekkür: 115
186 Mesajına 385 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Bülent74Ankara Nickli Üyeden Alıntı
Bunun en canlı örneğini memleketim olan Çorum Alaca'da gördüm. 1985 yılıydı. Ebemin kız kardeşi Fatma Serin Alaca'da oturuyordu. Alaca'nın içi; dinci, imamcı, Allahçı takımlarıdır. Aleviler, Alaca'da 1990 kadar hiç yoktu, köylerde yaşardı. Çünkü Alaca dinci idi. Ve son derece Alevi düşmanlığı vardı
.

Cok dogru sevgili bülent, Alaca'yi cok iyi biliyorum..Simdi biraz gelisme saglamislar, eski Alaca degil..Alevilerde kasaba'ya evler yapip yerlesmisler..

Bazen;
Nasretin hoca gibi aglayip,
Bayburtlu zihni gibi gülebilmek gerekiyor !!
onurcan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 01.10.2006, 21:59   #29
Yazar
DersiMVataN
Forumu İyi Bilen

DersiMVataN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: TUNCELİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 49
İtibar Puanı: 61
DersiMVataN yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 64
126 Mesajına 236 Kere Teşekkür Edlidi

Arkadaşlar bu tartışmanın olması bile bence bi asimileşmenin sonucudur...

ne zamandır bi cok alevi sitesinde bu konu tartısılmakta ...Bunla ilgili bi kac yazı arastırdım...
Devlet yıllardır Sünniliği esas alıyor
Turgut Öker Avrupa Alevi Bir. Fed. Genel Başkanı
ŞUNU biliyoruz; devlet yıllardır, Türkiye'nin °/ogg'u Müslüman diyerek Sünni'Iiği esas alıyor. Devletin Sünni'yle bütünleşmesi, Sünni kültürü yaymaya çalışması asimilasyonda çok büyük bir etken. Bugün de yaşıyoruz, zorunlu din dersleri var ve bu durumdan daha çok gençler etkileniyor. Bakın yurtlar Ramazan orucu geldiğinde erkenden kapanıyor. Lokantalar kapanıyor. Bunlar başka ne anlama geliyor ki? Devlet misyonerlik yaparak özellikle genç kuşakları inancından koparmaya çalışıyor. İşyerleri çok büyük etken. Okullar keza öyle. Ben 8o'li yıllarda yurtta kalıyordum Ramazan ayında yemekhaneyi kapatıyorlardı. Biz de tuvallette yiyorduk, düşünün artık. AKP hükümeti ile birlikte çok daha zora gidiyoruz. Sünnileştirme politikaları çok ağır. Bu da cinayet diye adlandırdığımız asimilasyonu beraberinde getiriyor. Geçmişte Alevileri yok etmeye, katletmeye çalışıyorlardı, şimdi Aleviliği katletmeye çalışıyorlar.

Ramazan yayınlarının etkisi
Ali Rıza Uğurlu Cem Vakfı Alevi islam Din Hizmetleri Başkanı
EVET her geçen yıl oruç tutan Alevi sayısı artıyor. Alevilerin orucu Muharrem orucudur. Basında, yazılı basında Muharrem orucu ile ilgili hiçbir şeye denk gelmiyoruz. Lafı bile edilmiyor. Ama Ramazan ayı gelince inanılmaz bir gösteri inanılmaz bir propaganda... Ramazan artık giyim kuşama dönüştü, gösterişe dönüştü, saptırılmaya başlandı... Oruç, Allah rızası için tutulur. Ama sanki bizim için tutuyorlarmış gibi tutmayanlara karşı korkunç bir tavır sergileniyor. Bakışlar değişiyor, gözlerinde nefreti okuyorsunuz. Aleviler manevi boşluğu üzerlerinde hisssediyorlar Bir ay boyunca ekranlardan inmiyor. Alevilikle ilgili tek bir cümle var mı? Hala Anadolu'da cemevi açmaya çalışıyoruz. Bir baskı unsuru olduğu çok açık, aleviler kendi dilinde inancını yaşayamıyor, Ramazan ayında da bunları yaşıyoruz. Bir başbakan inancı hiçe sayıp cemev-lerine 'cümbüş evi' diyorsa gerisini düşünün.

Ramazan orucu tutan Alevi değildir
Erdal Yıldırım Pirsultan Abdal Kültür Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi/kültür sanat sekreteri
ALEVİLERDE kesinlikle Ramazan orucu diye bir inanç yoktur. Ancak günümüzde özellikle metropollerde Ramazan'da oruç tutan kimi Alevilere rastgelindiği de bir gerçek. Bunlar kimi zaman komşumuz, kimi zaman iş arkadaşlarımız, okul arkadaşlarımız olabilir. Bu az sayıda asimilasyona uğramışların neden oruç tuttuklarına kısaca değinirsek:

» Çevresine, komşusuna ve dışındakilere şirin gözükme ve 'öteki' damgası yememe,

» Aleviler üzerinde yoğun olarak yapılan , "Siz zaten Müslüman değilsiniz" söylemi karşısında ne kadar Müslüman olduklarını ispadama.

» İş yerinde ve toplumda dışlanma, işten atılma ve toplumda ayrımcılığa tabi tutulma olasılığı, » Aynı şekilde okulda arkadaşları arasında dışlanma ve kötü not alma olasılığı, » Toplumsal, siyasal ve ekonomik baskının dışında kalan ve ülkede yürütülen "Siz de Müslümansınız, bu oruç da sizin, namaz da sizin" politikaları karşısında gerçekten asimile olup, adı sadece Alevi olan tüm uygulamalarıyla Sünnileşmiş kişi ve aileler bu orucu tutmaktadırlar.

» Kilisede İsa'nın karşısında (Müslümanlığa göre heykel ve resme karşı dua edilmez) dua eden bir kişiye artık nasıl Müslüman denemeyecekse, aynı şekilde Ramazan orucu tutan bir Alevi'ye artık Alevi demek mümkün değildir.

Korktukları için tutuyorlar
Selahattin Özel Alevi Bektaşi Fed. Genel Başkanı
GENELDE Alevilerde Ramazan orucu tutulmaz. Tutmalarını da doğru bulmuyorum. Gelenekte böyle bir şey yok. Evet geçmişe baktığımızda Alevilerin cenazelerini kaldıracağı cemevi olmadığı için camiye götürülürdü. Bu biraz aşıldı, artık cemevleri var. Bir şeyler değişti ama asimilasyon devam ediyor.

Orucu da asla hatır için tutmuyorlar. Korktukları için oruç tutmaya başlamışlardır. AKP'nin başa gelmesiyle asimilasyon süreci hızlandı. Hala Başbakan, Alevilerin ibadet ettiği yerlere 'cümbüşevi' diyorsa başka ne bekleyebilirisiniz. AKP'nin ciddi bir tavrı var Alevilere. Alevilerin de sindirilmiş toplum özelliğinden kaynaklı korkuları var.

Saygılarımla

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]katkılarınızı Bekliyoruz

Şerefsiz ve Yalancıi Hükümet!
("Hukmato Zurekero Beşseref")
Seyit Rıza
1938
Erzincan Valiliği Önündeki halka Hitaben ..

AW GÖRÜNTÜLÜ BAĞLAMA DERSLERİ BAŞLASINMI ? EĞER İSTİYORSANIZ BAĞLAMA BOLUMUNDEN İSTEKLERİNİZİ İLETİN 5 KİŞİYE ULAŞMASI HALİNDE BAŞLAYACAK CANLAR
DersiMVataN Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 01.10.2006, 23:06   #30
Yazar
alizen
Y A S A K L I ! ! !

Bilgiler

Memleket: KAYSERİ
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 10
alizen iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 0
1 Mesajına 1 Kere Teşekkür Edildi

bakın bende aleviyim,sizin düşüncelerinize katılmıyorum hz. Aliyi seviyoruz ama sizler ne yapıyorsunuz kendinizi islamdan sogutmaya calısıyorsun Ali yanlısı olanın bu sapık dusuncelere sahip olması ne acıdır.hz. Aliyı anlamamıssınız sızler bence o ilk müslaman olanlardandır hem onu seveceksiniz hemde onun dediklerini savunmayacaksınız herkez gibi alevilerde oruc tutar ramazan ayında ve de kurban bayramların dada kurbanın keser.alevilikte ne vardır allah, kur-an,peygamber efendimiz ınancı vardır. hz alinin kim oldugunu unutmayalım arkadaslar ehl-i beyt tir kendisi, onu tanıyacaksınız ve de onun yaptıklarını hiçe sayacaksınız alevilikte bu yoktur kendinizi kandırmayın lütfen.sen kendin nasıl yaratıldıgını düşünemiyecek kadar akıllı ınsanlar degılmısıniz arkadaslar lütfen kendinize gelin 12 imami tanıyacaksınız ve de onların yaptıklarını yapmayacaksınız kendinizi kandırmayın.

alizen Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil