Go Back   Aleviweb.com - Alevi Alevilik ve Aleviler Forumu > Aleviler ve Alevilik > Alevi Kültürü

Alevi Kültürü Alevilik üzerine kültürel yazılar, çıkarımlar, sonuçlar

Seçenekler Arama Stil
Alt 14.09.2007, 21:53   #21
Yazar
İşcanbaba
Forumla Bütünleşmiş

İşcanbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

İşcanbaba - MSN üzeri Mesaj gönder

Fikirler Tecrübe Puanı: 81
İtibar Puanı: 1036
İşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı varİşcanbaba görkemli bir forum yaşantısı var
İşcanbaba - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 1.566
875 Mesajına 1.840 Kere Teşekkür Edlidi

SN:Şahımerdan can.

Alıntı:
Pirler bu içkiyi içmedi, pirler bu içkiyi içmediyse bunda övünç duyulacak bir şey de yok...
Hangi pir içmemiştir dersiniz, Mesela hangi Alevi/bektaşi dergahında bu içilmedi,
Hangi,Dersim yöresi köylerinde içilmedi,
Hangi Tahtacı Köylerinde,yörük köylerinde,çepni köylerinde içilmedi,
İçki -DEM almanın- içmenin adabı vardır,
Bugün cevrenizde,birahanelerde veya düğünlerde içenler gibi içki içmeden bahsetmiyoruz, İnancımızdaki bir RÜTİELDEN bahsediyoruz,
BUrda DEM verilirken,bunun belli bir ölcü ve sınırı vardır, KADEHLER kapalı tutulur, içindeki görülmez,ve alan onu SIR eder, ve bu bir cana 1 kez veya 2 kez verilir ve bu semboliktir,
Hepimizin bildiği gibi, CEmlerimizde 12 hizmet vardır, DEM sunmada bunlardan biridir,zamanı ve srıası gelince bu yapılır ve diğer hizmetlere gecilir,
Ancak her yerde bu kural tamamen uygulanmaz, suistimalle uğrar,
Amma bu bizim,ibadetimizin,hizmetimizin bir bölümüdür,
Kimi yerlerde artık,cocca-cola verilmekte,dediğiniz gibi ,üzüm meyve suyu verilmektedir.
Bazı yerlerde de ŞERBET- ŞEKERLİ SU- verilmektedir,
Bunlar,Hem Alevilliğin asimile olmasının,şehirleşmesinin,hakim olan inancın rütiellerinin takliti sonucudur.
Yani biz de İbadetlerimizde onlara benzeme çalışıyoruz,
Bu yıl,MEVLİD cemi yapıldı,MEVLEVİ rütüelini Cemimize girdi,Bakanlar,adına CEM denilen Salon toplantılarında Alevilere Aleviliği anlatılar, ve Alevilerin nasıl olması gerektiğini söylediler,
Evet,uğraşacak o kadar çok işimiz varki, bırakın DEM alan dem alsın,İçki diyen içki diye alsın, Sağlığı elvermeyen almasın,Haram diyen Almasın,kimseyi zorlamazlar CEmde ,
Biliyorsunuz ki,CEM RIZALIK YERİDİR.

___________________İMZA___________________

Bu ne yaman çelişki anne

Sağı solu
önü arkası yok
kalmadı
ömrümün
belki bu son hasretleri
son özlemleri
bir aşkın ardından
son gözyaşları döküşleri
yok kalmadı farkı
altı, üstü
yer ile gökyüzünün
yaşamla,ölümün

Dinimiz Sevgi
Kabemiz İnsandır
.

www.karakoykoop.org.tr
İşcanbaba Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
İşcanbaba Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 14.09.2007, 22:17   #22
Yazar
hüseyincem
Tanrı Ateisttir...

hüseyincem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Centrifuge Champion!
Memleket: TUNCELİ

Fikirler Tecrübe Puanı: 76
İtibar Puanı: 1445
hüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı var
hüseyincem - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 1.225
542 Mesajına 1.235 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
bir kere canlar, şu konuyu açığa kavuşturalım
kavuşturalım canım...

Alıntı:
Zihni bulanıklaştırıp hakka daha çabuk mu kavuşmak mıdır, pirler kime ulaşmak için dem niyetine içki almaya ihtiyaç duymuşlardır, onlar zaten hakla bir olan varlıklardır, bir insanın coşması için katalizöre ihtiyaç var mıdır, kalbi aşkla dolu bir insan hakka ulaşmak için içkiye ihtiyaç duyar mı?
ne alakası var?alkol belli sınırlar içinde düşünce ve zihni açar,dikkati yoğunlaştırır ve daha iyi konsantrasyonu sağlar.bunları daha önce anlatmıştık.zaten cemde alınan demin,her ne olursa olsun,ayarı bellidir.zevk için içilmez ibadetin gereği için içilir.

pirler ibadetin gereği için almışlardır demi.bu gün biz neye ulaşmak için ibadet ediyorsak onlarda onun için ediyorlardı.pirler hakla bir olmak için dem alıyorlardı.yaşarken hakla bir oluyorlarsa neden ibadet ediyorlardı o zaman.ha doğru ya insan hakta hak insanda,o zaman oradaki hak insanlarına ibadet ediyorlardı demek,dolayısı ile insana ibadet ediyorlardı demek yanlış olmaz.insanın coşması için katalizöre ihtiyaç olduğunu da nereden çıkardın.biz cemde coşmayız.cemde ibadet ederiz.dem sadece bu ibadette hakka ulaşmak için konsantrasyonda katalizör görevi görür sevgili kardeşim.kalbi aşkla dolu insan senin mantığına göre neden ibadet ederki o zaman dem almıyorsa cemde???

Alıntı:
Bunun hakkında bir deyiş var mı araştırmak lazım, ama o demin içki olduğuna dair de herhangi bir nefes gösteremezsiniz...

Dikkat edin, deyişlerden, nefeslerden bahsediyorum, yani evliyaların, pirlerin hak sözlerinden...

sakın bana harabiyi örnek göstermeyin, düşer bayılırım...
olmadığına dairde gösteremiyorsun anlaşılan.o zaman tutup burada kesin yargılara varmamak lazım.özelliklede anadoluda hala uygulanagelen bir ibadet bölümü için dışlayıcı ve red edici bir tavır bir aleviye yakışmaz.aleviyseniz bilmediğimiz şeyde konuşmamak daha çok yakışır bize...

harabinin size çok derin sevgi ve selamları var diyorki...

"senin aklın ermez,bu başka hesap,meyhanede bulduk,biz bu cemali..."

aman bayılma ha....

sevgiler...

enel hak
ben allahım
katliamları unutturma

"Gah Çıkarım Gökyüzüne Seyrederim Alemi,Gah İnerim Yeryüzüne Seyreder Alem Beni."

Milliyetçilik bir çocukluk hastalığı,insanlık kızamığıdır.
Albert Einstain

"TAYYİP ÇAMUROĞLUNU'DA AL GİT....."
hüseyincem Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
hüseyincem Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
Alt 14.09.2007, 22:30   #23
Yazar
__G E N C O__
Forumla Bütünleşmiş

__G E N C O__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: MUĞLA
Fikirler Tecrübe Puanı: 51
İtibar Puanı: 78
__G E N C O__ yakında sevilen bir üye olabilir

Ettiği Teşekkür: 1.610
485 Mesajına 908 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
hüseyincem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
valla o kadar komik ve temelsiz yazılar okudum ki,nasıl ve ne şekilde bu durumlara geldiğimizi düşünmek bile istemiyorum.içki harammış.aleviler içki içmezlermiş ve içki kötüymüş.....

ben sadece size bir soru soruyorum sanırım konu bundan sonra kapanır...

anadolu alevilerinin içkiye bakışı ortadadır.siz neredensizniz bilmiyorum ama ben sağlık nedenleri dışında içki içmeyen alevi görmedim...

madem pirlerimiz içki içmezler içkiyi sevmezlerdi bana bu bahsedilen pirlerden birinin içkiyi kötülediği yada yerdiği bir deyişini yazın bende bir daha o içkiyi azıma sürmeyeceğim...

genco arkadaş sen muğlanın hangi yöresindendin bilmiyorum ama muğla milasta içkiyi inancımda yok diye rededen yada içmeyen bir alevi görmedim.sen nerede yaşıyorsun bir anlat bakalım.....

sevgiler....
Sevgili HÜSEYİNCEM orda tavuklar bile zerhoş gezer Haklısın

Orda içerler..Ama ben içmem..içenede saygı duyarımBen Ankarada oturuyorum..Memlekette ben çok karşı çıktım dedelerle tartıştım.Bana kimileri hak verdi kimileride işine gelmediği için karışma sen dediler.Onların öyle ağzından salya saçarak ibadet yaptıklarını gördüm ve tiksindim !!..

İbadetin dışında iç, ama cemde asla olmaz arkadaş..OLMAZ !!..

SAYGILARIMLA,

__G E N C O__ Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 14.09.2007, 22:37   #24
Yazar
HuN
Yeni Üye

Bilgiler

Memleket: DÜZCE
Fikirler Tecrübe Puanı: 0
İtibar Puanı: 41
HuN iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 1
4 Mesajına 10 Kere Teşekkür Edlidi

ilginç
Alkol kültürümüzdür
Vayy.. epey kültürlü insanlarsınız o vakit
Alkolün kime faydası olmuşki size de faydası olsun

HuN Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
HuN Kullanıcısına bu mesajı için teşekkür eden üyeler:
__G E N C O__ (01.10.2007)
Alt 14.09.2007, 23:00   #25
Yazar
şahımmerdan
Forumla Bütünleşmiş

şahımmerdan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: MALATYA
Fikirler Tecrübe Puanı: 52
İtibar Puanı: 39
şahımmerdan iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 1.976
774 Mesajına 2.171 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
kavuşturalım canım...
olur canım

Alıntı:
ne alakası var?alkol belli sınırlar içinde düşünce ve zihni açar,dikkati yoğunlaştırır ve daha iyi konsantrasyonu sağlar.bunları daha önce anlatmıştık.zaten cemde alınan demin,her ne olursa olsun,ayarı bellidir.zevk için içilmez ibadetin gereği için içilir.
İyi de niye sebebi ne? Hala açık ve seçik olarak şundan dolayı içeriz demediniz?

Alıntı:
pirler ibadetin gereği için almışlardır demi.bu gün biz neye ulaşmak için ibadet ediyorsak onlarda onun için ediyorlardı.
NE ibadeti mesela, anlata bilir misn? İbadetten kastınız nedir? Yuvarlak kelimeler değil, sağlam ve düz mantıkla lütfen, Pirler ne için ibadet ediyorlardı ve neden Alkole ihtiyaçları vardır?

Alıntı:
pirler hakla bir olmak için dem alıyorlardı.yaşarken hakla bir oluyorlarsa neden ibadet ediyorlardı o zaman.ha doğru ya insan hakta hak insanda,o zaman oradaki hak insanlarına ibadet ediyorlardı demek,dolayısı ile insana ibadet ediyorlardı demek yanlış olmaz.
Ha anladım, yani bu mantıkla Pir sultan bana ibadet ediyordu öyle mi?

Alıntı:
insanın coşması için katalizöre ihtiyaç olduğunu da nereden çıkardın.biz cemde coşmayız.
Neden semahta tevhid çekilmez mi, yani eller dizlere vurulmaz mı? Semahtakiler coşmazlar mı?

Alıntı:
cemde ibadet ederiz.dem sadece bu ibadette hakka ulaşmak için konsantrasyonda katalizör görevi görür sevgili kardeşim.kalbi aşkla dolu insan senin mantığına göre neden ibadet ederki o zaman dem almıyorsa cemde???
Hakka ulaştığınız nerden anlıyorsunuz? Ulaşan olmuş mu? İbadetler Pirlerden kaldığına göre, kalpleri aşkla dolu olanlar bizden çok onlar olduğuna göre bunda bi sakınca yok...

Alıntı:
olmadığına dairde gösteremiyorsun anlaşılan.o zaman tutup burada kesin yargılara varmamak lazım.özelliklede anadoluda hala uygulanagelen bir ibadet bölümü için dışlayıcı ve red edici bir tavır bir aleviye yakışmaz.aleviyseniz bilmediğimiz şeyde konuşmamak daha çok yakışır bize...
HAyır yeniden söylüyorum, içki içilmiyor demiyorum, hatta bundan önceki konuda kendi gözlerimle şahit olduğumu söylemiştim, içki içiliyor, ben bunu sorguluyorum, sebebi nedir?

Hakka ulaşmaktan bahsediyorsunuz, kimdir Hakk, nasıl ulaşılır?

Alıntı:
harabinin size çok derin sevgi ve selamları var diyorki...

"senin aklın ermez,bu başka hesap,meyhanede bulduk,biz bu cemali..."

aman bayılma ha....

sevgiler...
yok iyiyim merak etme,

Hazreti cenab-i nebi-i ihsan
Evladina oldu bu herif düsman
Harabi sen Imam Cafer'e baglan
Baska mezhepleri etme vazife

Hazreti peygamber bak ne söylemiş
Harabi de ona iman eylemiş
Dünya mezrea-i ahiret imiş
İnsan ektiğini mutlak biçermiş

Ey zahid sen bizi sanma günahkar
Günahımız yoktur sevabımız var
Gördüğümüz demi hoş görür seddar
Bu sırra Kur'anla cevabımız var

Hakdan bize her dem Hidayet olur
Muhammed Ali'den inayet olur
Saz çalsak allaha ibadet olur
DAvut Peygamber'den Rebabımız var

Bunlar da harabinin...

tasavvufta dem, meyhane ne demek iyice bir araştırın isterseniz...

sevgilerimle...

Pir Nefesi Haktır

şeriatçi şeriatçidir
ateist ateisttir
ALEVİ ALEVİDİR

şahımmerdan Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 14.09.2007, 23:55   #26
Yazar
Atanali
Forumla Bütünleşmiş

Atanali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS

İtibar Puanı: -47
Atanali hakkında olumsuz fikirler mevcut
Atanali - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 453
497 Mesajına 1.217 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Kamisoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Alkol bizde kültürdür arkadaşlar... ben ısparta tahtacı alevilerindenim... sizin oralarda nasıl alkolle vatandaşın arası...

alkol sende kültür olabilir, ama Alevilikte asla

herkes alkol alabilirler, alevi olsun sunni olsun alkolsüz yapamayada bilirsiniz
buna da kimse karısamaz
ama ne cemlerimiz de nede ibadetlerimizde alkolün yeri yoktur.

Atanali Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Atanali Kullanıcısına bu mesajı için 3 üye teşekkür etti:
TUN (15.09.2007), __G E N C O__ (15.09.2007)
Alt 15.09.2007, 00:17   #27
Yazar
heterodoks
Forumla Bütünleşmiş

heterodoks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: OUT OF TURKEY
Fikirler Tecrübe Puanı: 92
İtibar Puanı: 692
heterodoks parlak bir geçmişe sahipheterodoks parlak bir geçmişe sahipheterodoks parlak bir geçmişe sahipheterodoks parlak bir geçmişe sahipheterodoks parlak bir geçmişe sahipheterodoks parlak bir geçmişe sahip

Ettiği Teşekkür: 660
683 Mesajına 1.610 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
Alkol bizde kültürdür arkadaşlar... ben ısparta tahtacı alevilerindenim... sizin oralarda nasıl alkolle vatandaşın arası...
Sevgili can,

Akdeniz Tahtacı alevilerini iyi bilirim. Gerçektende çok içerler. İçki içmek Tahtacı kültürünün önemli bir parçasıdır. Beraber çok içtik canlarla.

Ancak daha ilk mesajında böyle bir konu açmanı biraz garipsedim. Hatta alkol kelimesini kullanmanı daha da çok garipsedim. "Alkol" bana direkt olarak "alkolik" kelimesini çağrıştırdı. Keşke dem, dolu, bade deseydin.

Öyle bir yazmışsın ki "Abi biz alkoliğiz, içeriz anasını satayım" der gibisin.

Yinede hoşgeldin.

RENK HABER
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

ALEVİ HABER AJANSI
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Alıntı:
  • Zorunlu din dersi kaldırılmalıdır.
  • Alevi yerleşim bölgelerine cami yapılmasına son verilmelidir.
  • Cemevlerimize derhal “ibadet yeri” statüsü verilmelidir.
  • Hacı Bektaş Dergahı ve diğer Alevi büyüklerine ait dergahlar, Turizm Bakanlığından alınarak Türkiye Alevi Bektaşı Federasyonu’nun idaresine verilmelidir.
  • Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılmalıdır. Her inanç grubu demokratik bir şekilde çalışan ve kendi kendini finanse eden inanç kurumları haline getirilmelidir.
  • Alevilik kendi başına bir inanç kurumu olarak kabul edilmeli ve her alanda yasalarca güvence altına alınmalıdır.
  • Nüfus cüzdanlarındaki din hanesi çıkartılmalıdır.
heterodoks Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
heterodoks Kullanıcısına bu mesajı için 2 üye teşekkür etti:
Alt 15.09.2007, 00:22   #28
Yazar
m e d e t
benim kabem insandır

m e d e t - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Tournaments Won: 1

Memleket: ERZİNCAN
Fikirler Tecrübe Puanı: 45
İtibar Puanı: 46
m e d e t iyi yolda gözüküyor

Ettiği Teşekkür: 11
6 Mesajına 8 Kere Teşekkür Edlidi
Thumbs down Kınıyorum

Alıntı:

Yanlış bi soruş tarzı.

"Alevilerde alkole bakış açısı nedir?" demek varken neden
"...sizin oralarda nasıl alkolle vatandaşın arası..." şeklinde kuruyorsun cümleni.

Biz burda alevilerin toplumda ne kadar haksız yere suçlandığını, dışlandığını ve bunun ne kadar yanlış olduğunu savunurken senin böyle basit hatalar yapman..
sanırım henüz bi alevi diilsin
Kalp ile tastik, dil ile ikrar !

m e d e t Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
Alt 15.09.2007, 00:38   #29
Yazar
hüseyincem
Tanrı Ateisttir...

hüseyincem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler
Centrifuge Champion!
Memleket: TUNCELİ

Fikirler Tecrübe Puanı: 76
İtibar Puanı: 1445
hüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı varhüseyincem görkemli bir forum yaşantısı var
hüseyincem - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 1.225
542 Mesajına 1.235 Kere Teşekkür Edlidi

vay kankalar grubu gelmiş,araya bi tane benzer karışmış ama sizden farklı sayılmaz,onuda kabul etmişsiniz zaten.herneyse sırayla cevaplara gelelim.

Alıntı:
Sevgili HÜSEYİNCEM orda tavuklar bile zerhoş gezer Haklısın

Orda içerler..Ama ben içmem..içenede saygı duyarımBen Ankarada oturuyorum..Memlekette ben çok karşı çıktım dedelerle tartıştım.Bana kimileri hak verdi kimileride işine gelmediği için karışma sen dediler.Onların öyle ağzından salya saçarak ibadet yaptıklarını gördüm ve tiksindim !!..

İbadetin dışında iç, ama cemde asla olmaz arkadaş..OLMAZ !!..

SAYGILARIMLA,
ah benim canım kardeşim.demek ankaradasın ha.acaba neden şaşırmadım buna.özünden kopmak diye asimilasyon diye buna diyoruz işte.demekki sizin oradada(hernereyse daha söylemedin) içiliyor.bir islami misyoner havasında yaptığın tebliğler tutmamış anlaşılan.

yaw hem ibadette içiyorlardı diyorsun tiksindim diyorsun,hemde ibadette olmaz diyorsun.bu ne perhiz bu ne lahana turşusu...

alevilikten tiksindiysen lütfen tiksintinizide alıp gidiniz.işinize gelmiyor diyede alevilikte bu yoktur demeyiniz.

size güle güle....

Alıntı:
ilginç
Alkol kültürümüzdür
Vayy.. epey kültürlü insanlarsınız o vakit
Alkolün kime faydası olmuşki size de faydası olsun
bak ykarıdakine faydası olmuş,biraz daha zorladın mı sizin camiye gelecek.az daha çabala....

Alıntı:
olur canım
ah canımmmm,sevimli şey seni....

Alıntı:
İyi de niye sebebi ne? Hala açık ve seçik olarak şundan dolayı içeriz demediniz
canım benim algılarında sorunun mu var yoksa anlamak mı istemiyorsun.kelimeler açık ve net.konsantrasyonu güçlü kılmak için içilir,içmezsen sana ne anlatsam boş.bu kötü bu kötü diyip durursun papağan gibi güzel kadeşim...

Alıntı:
NE ibadeti mesela, anlata bilir misn? İbadetten kastınız nedir? Yuvarlak kelimeler değil, sağlam ve düz mantıkla lütfen, Pirler ne için ibadet ediyorlardı ve neden Alkole ihtiyaçları vardır?
cem bir bütün olarak ibadettir sevgili caaaanııımm.dem almada cemde ufak bir ritüeldir.ibadet dedik diye amuda kalmayı kastetmiyoruz değilmi?aleviler sizin gibi camiye gitmiyorlar ki be kardeşim.yuvarlak muvarlak değil.gayet düz...cem ibadeti.

pirler ne için ibadet ediyorlardıyı yukarıdaki yazıdan aynen kopyalıyorum....

"pirler ibadetin gereği için almışlardır demi.bu gün biz neye ulaşmak için ibadet ediyorsak onlarda onun için ediyorlardı.cemde ibadet ederiz.dem sadece bu ibadette hakka ulaşmak için konsantrasyonda katalizör görevi görür sevgili kardeşim.kalbi aşkla dolu insan senin mantığına göre neden ibadet ederki o zaman dem almıyorsa cemde???"

dem,işim sen anlamamışsın...alkolun ne işe yaradığınıda anlatıyorum pirlerin neden içtiğinide.sen asıl benim soruma cevap ver,madem pirler kalbi aşkla dolmuş olan insanlar neden ibadet ediyorlar,farzı misal sizin deyiminizle hz.ali cemin bir ritüeli olan semahı neden dönüyordu.işte senin sorunun cevabıyla bu sorunun cevabı aynı.anlat bende senden öğreneyim....

Alıntı:
Ha anladım, yani bu mantıkla Pir sultan bana ibadet ediyordu öyle mi?
sen o zaman onun kankasımıydın.sana neden ibadet etsin.büyük ihtimalle senin gibiler o zamanlar cee alınmıyrdu,alınsa bile pirsultan sana ibadet edermiydi,onu bilmem ama ben etmezdim sanırım.bize ehli insan lazım,aehli değil....

Alıntı:
Neden semahta tevhid çekilmez mi, yani eller dizlere vurulmaz mı? Semahtakiler coşmazlar mı?
alevilikteki demi meyhanedeki alkolle karıştıran birinden de zaten bu beklenir.he canım coşarlar da göbekte atarlar....

Alıntı:
Hakka ulaştığınız nerden anlıyorsunuz? Ulaşan olmuş mu? İbadetler Pirlerden kaldığına göre, kalpleri aşkla dolu olanlar bizden çok onlar olduğuna göre bunda bi sakınca yok...
haktan mesaj geliyor ulaşınca."şu anda hakka ulaştınız" diye.amcamın oğlu geçen gün ulaştı çokta başarılıydı.maalesef zaman kaybısın arkadaşım.şartlanmış beyineriniz ve önyargılarınızla beni atom parçalamakla uğraşmayın.

diyorsinki pirler neden dem alır,içki içer
diyorumki omlarde biz neden ibadet ederken içiyorsak o yüzden içerler.
diyorsun ki kalbi aşkla dolu olan biri neden dem içsin.
diyorum ki dem cem ibadetinin bir parçası.

diyorum ki peki bu mantıkla dem içmiyorlarsa neden ibadet ediyorlar.
diyorsun ki onların kalbi aşkla dolu bu onların en büyük hakkı...

az bişide kitap okuyun mesela psikolji felsefe falanda öyle gelseniz,mesela mantık nedir,insan ne zaman kendisiyle çelişir.böyle hatalara düşmesek daha güzel değimi be caaaanııımmm...

Alıntı:
HAyır yeniden söylüyorum, içki içilmiyor demiyorum, hatta bundan önceki konuda kendi gözlerimle şahit olduğumu söylemiştim, içki içiliyor, ben bunu sorguluyorum, sebebi nedir?

Hakka ulaşmaktan bahsediyorsunuz, kimdir Hakk, nasıl ulaşılır?
alla alla,yaw güzel kardeşim sen madem red etmiyorsun o zaman neden içkide takıldın.illa sunniler gibi mi ibadet etmemiz lazım.illa onlarla ortak noktalarımız mı olması lazım...

bilm,yorum size içki içilen bir ibadet daha mı az saygıdeğer oluyor?neden semahı,kadın erkek karışık iabdeti,gözcüyü çrağcıyı yada ne bileyim ellerin dizlere vurulmasını bu kadar yadırgamıyorsunda bunu yadırgıyorsun.

ibadetinizden neden utanıyorsunuz.nedenini yukarıda yazdım.....

hak kimdir:

Hem batiniyim, hem zahiriyim
Hem evvelim hem ahirim
Hem ben oyum hem o benim
Hem O kerim-i han benim.

Yunus Emre

Kainatın aynasıyım

Kainatın aynasıyım
Mademki ben bir insanım
Hakkın varlık deryasıyım
Mademki ben bir insanım

İnsan hakta hak insanda
Ne ararsan var insanda
Çok marifet var insanda
Mademki ben bir insanım

Tevratı yazabilirim,
İncil`i dizebilirim Kuran`ı sezebilirim,
Mademki ben bir insanım.

Daimiyim harap benim
Ayaklara turap benim
Aşk ehline şarap benim
Mademki ben bir insanım

Ben Mehdi değilim amma erenler
Bugün ölür yarın yine gelirim
Ya bir ceylan canda ya bir çiçekte
Değişerek başka sene yine gelirim

Böyle emreyledi beni yaradan
Hep o`ndayım bin yıl geçse aradan
Tüm canlı geçecek böyle sıradan
Geleceğe gider düne gelirim

Alıntı:
tasavvufta dem, meyhane ne demek iyice bir araştırın isterseniz...
Ey zahid sen bizi sanma günahkar
Günahımız yoktur sevabımız var
Gördüğümüz demi hoş görür seddar
Bu sırra Kur'anla cevabımız var

kendi cevabını vermişsin...

sevgiler canım.tasavvuf ayrıca alevileri islamlaştırmaya çalışanların saçma bir kaynak makinesidirçalevilik tasavvuf falan değildir.bunlara kanmayın olurmu canım...

sevgiler...

Alıntı:
alkol sende kültür olabilir, ama Alevilikte asla

herkes alkol alabilirler, alevi olsun sunni olsun alkolsüz yapamayada bilirsiniz
buna da kimse karısamaz
ama ne cemlerimiz de nede ibadetlerimizde alkolün yeri yoktur
ve aleviliğin ünlü ozanı piri herşeyi sevgili atanalı ne derse o olur.o ne derse doğrudur.o ki aleviliğin var olduğundan beri yaşamaktadır.

saygılar yüce atanali......

enel hak
ben allahım
katliamları unutturma

"Gah Çıkarım Gökyüzüne Seyrederim Alemi,Gah İnerim Yeryüzüne Seyreder Alem Beni."

Milliyetçilik bir çocukluk hastalığı,insanlık kızamığıdır.
Albert Einstain

"TAYYİP ÇAMUROĞLUNU'DA AL GİT....."
hüseyincem Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla
hüseyincem Kullanıcısına bu mesajı için 5 üye teşekkür etti:
??canbaba (15.09.2007), heterodoks (15.09.2007)
Alt 15.09.2007, 00:51   #30
Yazar
Atanali
Forumla Bütünleşmiş

Atanali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bilgiler

Memleket: SİVAS

İtibar Puanı: -47
Atanali hakkında olumsuz fikirler mevcut
Atanali - MSN üzeri Mesaj gönder

Ettiği Teşekkür: 453
497 Mesajına 1.217 Kere Teşekkür Edlidi

Alıntı:
vay kankalar grubu gelmiş,araya bi tane benzer karışmış ama sizden farklı sayılmaz,onuda kabul etmişsiniz zaten.herneyse sırayla cevaplara gelelim.

...
...
...
...

ve aleviliğin ünlü ozanı piri herşeyi sevgili atanalı ne derse o olur.o ne derse doğrudur.o ki aleviliğin var olduğundan beri yaşamaktadır.

saygılar yüce atanali......
öncelikle sunu belirteyim sayın hüseyincem

burada kimse benim kankam degil bence bu önyargıdan kurtulursanız daha verimli paylasımlar yaparsınız

Aleviliğin varoldugundan beri ben yaşamıyorum ama AtAnAlİ yaşıyor

Konu Atanali tarafından (15.09.2007 Saat 00:53 ) değiştirilmiştir.
Atanali Ã?evrimdıÅ?ı   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil